УЧАСТЬ ПІВНІЧНОЇ МАКЕДОНІЇ У ДІЯЛЬНОСТІ РЕГІОНАЛЬНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

УДК 327 (4:495.6)

Беженар М. І.,

студентка групи ММВ-61

Науковий керівник: Корнійчук Л. В.,

кандидат історичних наук, старший викладач

Aнотація. У статті проаналізовано діяльність Північної Македонії у провідних регіональних організаціях (Центральноєвропейська ініціатива, Процес співробітництва в Центрально-Східній Європі, Рада регіонального співробітництва,  Регіональна ініціатива з питань міграції, притулку та біженців,  Центр правоохоронних органів Південно-Східної Європи, Мережа охорони здоровʼя Південно-Східної Європи, Західнобалканський фонд, Адріатично-Іонічна ініціатива), мету їхнього створення та основні сфери діяльності, залучення Македонії в роботі кожної з них, рівень впливу держави на прийняття рішень у регіональних утвореннях.

Ключові слова: Республіка Північна Македонія, Південно-Східна Європа, інтеграція, регіональна співпраця.

Abstract. The article analyzes the activities of North Macedonia in leading regional organizations (Central European Initiative, Cooperation Process in Central and Eastern Europe, Council for Regional Cooperation, Regional Initiative on Migration, Asylum and Refugees, Law Enforcement Center of South Eastern Europe, Health Network of South Eastern of Europe, the Western Balkans Fund, the Adriatic-Ionian Initiative), the purpose of their creation and the main areas of activity, the involvement of Macedonia in the work of each of them, the level of state influence on decision-making in regional entities.

Keywords: The Republic of North Macedonia, Southeast Europe, integration, regional cooperation.

Північна Македонія є членом багатьох регіональних організацій, оскільки співпраця в їх межах є одним із пріоритетів зовнішньої політики країни. Північна Македонія приділяє значну увагу до участі в даних організаціях та намагається бути активним учасником ініціатив та проєктів, а також організовувати події самостійно для збільшення впливу в регіоні та на міжнародному рівні. З моменту здобуття незалежності країна вступала до тих організацій, які могли сприяти її подальшому вступу до ЄС та НАТО. Необхідно розглянути особливості членства Північної Македонії в регіональних утвореннях, аби проаналізувати діяльність країни в рамках цих організацій та вплив, який здійснює Македонія в регіоні завдяки участі в регіональних спільнотах.

Дане питання наразі є мало дослідженим як серед вітчизняних, так серед зарубіжних науковців, тому матеріали для аналізу переважно підібрані із офіційних сайтів організацій.

Метою статті є аналіз діяльності Північної Македонії в регіональних організаціях, а відповідно завданнями – дослідити основні регіональні утворення в Центрально-Східній Європі, їх створення та основні сфери діяльності, участь Македонії в кожній із них та її вплив на функціонування регіональних утворень та прийняття рішень.

Перша організація, про яку варто згадати, – це Центральноєвропейська ініціатива. Організація була заснована у 1989 році після падіння Берлінської стіни, ціль діяльності – багатостороннє співробітництво у економічній, культурній, науковій, соціальній сферах між країнами-учасницями. В межах організації діє кілька фондів – Фонд ЦЄІ, Фонд Співпраці та кілька програм – Програма технічної співпраці та програма обміну науковими досягненнями. До складу організації наразі входять 17 країн [4].

Північна Македонія стала членом організації у липні 1993 року, по суті майже відразу після здобуття незалежності. Країна двічі головувала в організації – в 2002 та в 2015 роках. У 2002 році на саміті ЦЄІ в Скопʼє були змінені та прийняті Керівні принципи та Правила процедури організації. У 2015 році Македонія зосередила свою увагу на підході організації до управління міграцією, була прийнята спільна заява країн-членів на Саміті ООН зі Сталого розвитку щодо ухвалення «Порядку денного сталого розвитку до 2030 року». Окрім того, Північна Македонія ставила акцент на перевагах регіону (зокрема йшлося про розвиток сільського господарства, культурну спадщину та туризм), а також на необхідності покращення інфраструктури для зміцнення економічної стабільності. Головування 2015 року завершилось проведенням Бізнес-форуму для зміцнення ділових відносин держав-учасниць організації [10].

У подальшому діяльність Північної Македонії в межах ЦЄІ посилювалась і щороку ознаменовувалась новими подіями. У 2019 році, окрім участі у регулярних зустрічах на рівні національних координаторів, Македонія також була учасницею зустрічі на рівні міністрів закордонних справ, а також наприкінці року відбувся саміт глав урядів країн-членів організації, на якому був присутній З. Заєв. У 2020 році Північна Македонія відвідала засідання Міністерства закордонних справ, зустріч членів парламенту в рамках Генеральної Асамблеї ООН. У цьому ж році Фонд співпраці ЦЕІ надавав фінансову допомогу для розвитку Асоціації консалтингових компаній у Північній Македонії. Грант допоміг асоціації переформатувати бізнес у цифрові платформи, завдяки цьому почали свою діяльність більше 1000 онлайн-магазинів. Інша частина проєкту була спрямована на проведення тренінгів, створення баз даних у сусідніх країнах та охоплення нових підприємств [9]. Наступного року міністр закордонних справ відвідав міністерську зустріч країн-членів ЦЕІ, яка була присвячена пошуку шляхів для адаптації економіки до післяковідного періоду. На цій зустрічі міністр підкреслив, що одним з пріоритетів зовнішньої політики Північної Македонії є покращення відносин у регіоні, що відповідає цілям діяльності ЦЕІ [20].

Останнім наразі моментом співпраці між ЦЄІ та Північною Македонією став проєкт Програми обміну ноу-хау, який стосується планування міграційної політики в країні. Проєкт було запущено в травні цього року і він реалізується за підтримки Міжнародної організації з міграції, яка є важливим партнером ЦЕІ з 2016 року. Дана організація сприяє тому, щоб залучати діаспору до активнішої кооперації, а також займається збором інформації для здійснення міграційної політики, яка відповідає стандартам ЄС. Сам проєкт розрахований на рік та буде акцентувати увагу на активізації співпраці між інституціями, які займаються проблемами міграції, також на забезпеченні матеріалами та інформацією Міністерства закордонних справ та Кабінету Міністра у справах діаспори [14]. Окрім того, планується залучити діаспору Північної Македонії в Італії для реалізації деяких завдань проекту, а також обміну навичками.

Наступна організація, в якій Північна Македонія бере активну участь, – Процес співробітництва в Центрально-Східній Європі. Дана організація була заснована у 1996 році декларацією, яка була прийнята на зустрічі міністрів закордонних справ регіону. Болгарія є країною-ініціатором, Північна Македонія вважається однією з країн-засновниць. Організація налічує 13 членів і була заснована як форум для політичного діалогу та консультацій, основна мета організації – посилення політичної, безпекової та економічної кооперацій, розширення співробітництва  сферах демократії, правосуддя та боротьби зі злочинністю. Щороку країни учасниці зустрічаються на самітах, окрім того проводиться багато зустрічей, проектів та консультацій для виконання ініціатив організації [1].

Північна Македонія двічі головувала в організації – 2000-2001 та 2012-2013. У 2001 році країна приймала щорічний саміт організації, на якому був проведений Економічний форум та був ухвалений План дій регіонального співробітництва. У 2012-2013 акцентами головування Північної Македонії були: популяризація культурних та релігійних розбіжностей у регіоні, проведення зустрічей для попередження та усунення в разі можливості стихійних лих, пріоритет на економічній співпраці, робота над вдосконаленням регіональної системи безпеки та наближення рівня розвитку оборони до стандартів НАТО, ініціювання проєктів у сферах попередження міграційних проблем та активізація транскордонної співпраці, культурна та гуманітарна співпраця, проведення політичних консультацій, зустрічі з метою обговорення питань захисту екології та інше [21]. У наступні роки Північна Македонія незмінно брала участь у засіданнях Комітету політичних директорів, зустрічах міністрів закордонних справ, самітах глав держав, неформальних зустрічах міністрів закордонних справ. У липні 2021 року в Туреччині держави-учасниці прийняли Стратегію розвитку організації до 2030 року.

 Остання відвідана зустріч відбулась на рівні Міністрів закордонних справ у листопаді 2021 року, на ній обговорювались питання сталого розвитку, зміни клімату, грації, кризи коронавірусу.  На цій зустрічі Північна Македонія підтвердила, що вона бажає надалі працювати над екологічним питанням, а саме щодо реалізації Зеленого порядку денного, але кошти для роботи над проєктом поки недоступні для держави, тому розпочались переговори з Грецією для того, щоб подати заявку на спільні проєкти в ЄС. Якщо говорити про питання міграції, то за підтримки агентства FRONTEX (Європейське агентство прикордонної та берегової охорони) держава розпочала працювати над розробкою Генерального плану реєстрації мігрантів, в якому буде міститись інформація про національну систему реєстрації, основні проблеми та рекомендації для поліпшення результатів аналізу. Про коронавірус можна зазначити, що завдяки підтримці ЄС та організації Процесу співробітництва, Північна Македонія показує позитивні економічні зростання – ріст ВВП на 13,1%, зменшення безробіття, а також приріст експорту та імпорту. На цій же зустрічі Північна Македонія підтвердила своє незмінне прагнення вступу до ЄС та бажання якнайшвидшого початку переговорів про вступ [22].

Рада регіонального співробітництва – була заснована у Софії у 2008 році на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Процесу співробітництва у Південно-Східній Європі. Основне бачення організації – просування європейської та євроатлантичної інтеграції, а також розвиток і підтримка політичного діалогу, налагодження співпраці для економічного процвітання регіону. 9 червня 2022 року у Греції була прийнята Стратегія роботи організації на 2023-2025 роки, головна мета на цей період – забезпечення процвітання регіону за рахунок посилення економічної інтеграції, цифрової модернізації та розширення відносин з ЄС [19].

Північна Македонія бере активну участь в організації, щорічно долучаючись до проектів та конкурсів, які проводить Рада регіонального співробітництва. Так, 6 вересня 2022 року відбулось нагородження команд, які брали участь у конкурсі Balkathon, основна мета якого – заохочення молодих людей до створення нових цифрових рішень та унікальних стартапів. Команда з Північної Македонії стала одним з переможців із проєктом мобільного додатку, який відстежує локацію сміття з пластику для подальшої його переробки [17]. У червні 2022 року країна стала одним з переможців Butterfly Innovation Award, команда отримала нагороду у номінації Women Innovation Award з ідеєю створення продуктів з «чистою етикеткою» для подальшого створення більшої кількості робочих місць  модернізації галузі [18].

Регіональна ініціатива з питань міграції, притулку та біженців – створена у 2003 році та налічує 6 членів – Північна Македонія, Албанія, Косово, Сербія, Чорногорія і Боснія та Герцеговина. Основна ціль ініціативи: просування тіснішої регіональної співпраці у сферах міграції, контролю над кордонами, боротьби з торгівлею людьми, візовим режимом, інтеграції та повернення біженців. Саме в столиці Північної Македонії розташований Регіональний центр організації, який здійснює практичні дії для виконання основних цілей організації та слідкує за виконанням рішень [13].

У 2015 році Північна Македонія головувала в організації і у Скопʼє була прийнята Декларація, в якій було озвучено запуск нового проєкту «Підтримка співпраці прикордонної поліції в аеропортах Південно-Східної Європи – BORDAIRPOL», висловлена подяка Північній Македонії за її роботу, а саме: за тісну співпрацю з посольством США у рамках боротьби проти торгівлі людьми та проведення навчального візиту «Побудова регіональної протидії торгівлі людьми»; організацію регіонального семінару на тему «Розвиток регіонального співробітництва для кращого реагування на торгівлю людьми а Південно-Східній Європі»; організацію чотирьох заходів в рамках проєкту «Підтримка співпраці прикордонної поліції в аеропортах Південно-Східної Європи – BORDAIRPOL»; підписання Угоди із посольством Великобританії про надання гранту для проекту «Покращення процедур встановлення особи нелегальних мігрантів у регіоні», основна ціль якого – створення спільної бази даних перекладачів рідкісних мов для вдосконалення правової бази встановлення осіб мігрантів [23].

У наступні роки Македонія так само брала активну участь у функціонуванні організації. Наразі країна головує і за останній рік вона проводила засідання Комітету для обговорення подальшого плану дій (28 червня 2022 року), відзначила Всесвітній день біженців  на честь події організувала велотур під гаслом «Кожен має право шукати безпеку», під час велопробігу згадувалась також Україна в контексті збільшення кількості біженців через російську агресію (20 червня 2022 року), презентувала звіт про аналіз тенденцій торгівлі людьми в країнах-членах організації, у звіті проаналізована ситуація з торгівлею людьми в кожній країні окремо, а також в регіональному контексті за такими пунктами: загальний огляд, виклики та позитивні практики, рекомендації (20 квітня 2022 року) [12]. Окрім того, Північна Македонія проводила спільну зустріч з питань притулку та управління міграцією за участі представників інших європейських агенцій, де дискусії були зосереджені на темах впровадження процедур з надання притулку, існуючих механізмів прийняття біженців та мігрантів та можливості їх вдосконалення, профілактики та запобігання міграційним кризам при масовому напливі людей у випадку кризових ситуацій та інше (12-14 квітня 2022 року) [8].

Центр правоохоронних органів Південно-Східної Європи – організація, створена на основі установчого договору 2011 року – Конвенції – основна мета якої сприяти кооперації поліції та митних органів у регіоні Південно-Східної Європи для ефективної боротьби з транскордонною злочинністю. Організація налічує 11 держав-членів, серед яких і Північна Македонія, а також 25 країн-партнерів. Швидка комунікація досягається за рахунок того, що держави-члени посилають своїх офіцерів до штаб-квартири організації, де в реальному часі відбувається обмін інформацією, окрім того в кожній країні діють національні координаційні пункти, через які напряму відбувається звʼязок з організацією [2].

Діяльність Північної Македонії в організації відбувається в багатьох сферах, так, у 2021 році спільно з Болгарією держава проводила спільне розслідування щодо розповсюдження наркотиків із Македонії через Болгарію і далі до Туреччини, завдяки спільним зусиллям було вилучено більше 100 кг наркотиків та затримано четверо людей. Окрім цього, у 2021 році Македонія проводила схоже розслідування спільно з Туреччиною, було вилучено наркотиків на суму більше 50 млн євро, ця операція вважається однією з найбільш успішних проведених в рамках організації за 2021 рік. Разом з Чорногорією Македонія працювали над справою для арешту організованої кримінальної групи, яка займалась шахрайством та підробкою документів, завдяки обміну інформацією, яку надавала організація, 4 члени угрупування були заарештовані та вже отримали судові рішення.

Мережа охорони здоровʼя Південно-Східної Європи – регіональна організація, заснована у 2001 році, основна ціль якої – обмін досвідом та інформацією, заохочення до взаємних зусиль для покращення рівня добробуту людей у Південно-Східній Європі, акцентуючи увагу на сфері охорони здоровʼя. До складу організації входять 9 країн, саме в Скопʼє знаходиться секретаріат Мережі. Діяльність організації відбувається відповідно до чотирьох основних документів, які були прийняті в 2001, 2005, 2011 та 2017 роках, в яких йдеться про прагнення досягати Цілей сталого розвитку ООН, про заснування підзвітності у сфері боротьби з неінфекційними захворюваннями, про транскордонний розвиток охорони здоровʼя та про модернізацію семи сфер громадського здоровʼя [3].

Північна Македонія щорічно бере участь у заходах організації та долучається до вже існуючих проєктів або ж організовує їх самостійно. У 2022 році, під час візиту Національного координатора охорони здоровʼя Північної Македонії до секретаріату організації було озвучено пріоритетні цілі Мережі на наступні роки, де питання війни в Україні звучало в якості одного з головних завдань організації. У 2021 році країна організовувала регіональний круглий стіл для обговорення питання про зменшення впливу забрудненого повітря, в якому взяли участь експерти з усіх країн-учасниць Мережі. У 2020 році на базі секретаріату організації в Скопʼє була прийнята Стратегія охорони здоровʼя Південно-Східної Європи, в якій передбачалось гармонізація законодавства країн-членів щодо транскордонних медичних послуг та проєкт створення зони вільної торгівлі для медичних товарів [16].

Західнобалканський фонд – міжнародна організація, яка була заснована у 2015 році урядами Албанії, Сербії, Чорногорії, Боснії та Герцеговини, Косово та Північної Македонії і почала свою діяльність у 2017 році. Основні цілі організації – сталий розвиток, освітня співпраця та культурне співробітництво. 30 вересня 2022 року організація відзначила пʼять років діяльності, за цей період фонд реалізував 102 регіональні проєкти, створив мережу з 4500 зацікавлених субʼєктів [26].

Північна Македонія у 2020 році брала участь у науковому проєкті, організованому Чорногорією, щодо розширення освітніх звʼязків у регіоні, у проекті про розширення мандату організації для моніторингу реалізації прав дітей та в дослідженні про вплив коронавірусу на розвиток місцевих малих бізнесів спільно з Албанією. У 2019 році країна спільно з іншими членами організації брала участь у проектах з розширення культурних звʼязків у регіоні (просування вуличного мистецтва), підтримки руху ЛГБТ, популяризації локального кінематографу, підтримки місцевих письменників, боротьби з булінгом, надання стипендій молодим науковцям для розвитку їхніх стартапів, переведення в цифрову мережу великої кількості урядової інформації для зменшення рівня бюрократії [25].

За словами колишнього міністра закордонних справ Північної Македонії Ніколи Дімітрова (на посаді Міністра з 2017 по 2020 рік), одного із засновників Західнобалканського форуму: «Ми висловлюємо задоволення роботою організації на даний момент. Успішна реалізація двох конкурсних проєктів для підтримки є найкращим прикладом європейської цінності цього регіонального інструменту, до якого залучено велику кількість представників сектору громадських організацій, освіти та місцевого самоврядування у спільній проектній діяльності зі своїми сусідами» [27].

Адріатично-Іонічна ініціатива була заснована у 2000 році на саміті з розвитку та безпеки в районах Адріатичного та Іонічного морів  Італії, де була підписана Анконська декларація, яка проголошувала відданість зміцненню регіонального співробітництва для політичної та економічної стабільності для подальшої інтеграції в Європейський Союз. Північна Македонія стала членом організації у 2018 році. Організація працює в таких сферах: енергетична співпраця, інфраструктурні звʼязки, туризм та культурний обмін, морське співробітництво, екологічний захист, парламентські звʼязки. Наразі в організації головує Боснія і Герцеговина [28].

У 2022 році Північна Македонія відвідала конференцію глав урядів у Тирані, де обговорювалось питання євроінтеграції пʼяти країн-учасниць ініціативи. У 2020 році Північна Македонія приєдналася до стратегії ЄС для Адріатично-Іонічного регіону, а також разом з Італією та Сербією стала відповідальною за координацію проекту з Обʼєднання регіону і частиною проекту «Одна Європа, Більше Природи» спільно з Грецією та Албанією, який націлений на запровадження дружніх до навколишнього середовища сільськогосподарських практик для покращення екологічних потреб регіону у прикордонних територіях [15]. У 2019 році члени секретаріату організації з офіційним візитом відвідали Північну Македонію, де обговорили успіхи членства Північної Македонії.

Таким чином, Північна Македонія ще з моменту здобуття незалежності ставить за одну з основних цілей зовнішньої політики співпрацю в межах регіональних організацій. Якщо подивитися на кількість регіональних утворень, в який країна бере активну участь, то можна зробити висновок, що ця ціль виконується по максимуму. Найбільше Північна Македонія залучена до співпраці в межах Центральноєвропейської ініціативи, в якій вже двічі головувала. Щорічно держава приймає участь у зустрічах на вищому та найвищому рівнях, отримує фінансову допомогу, реалізовує проєкти для досягнення стратегічних цілей організації. У Раді регіонального співробітництва Македонія переважно долучається до діяльності, повʼязаної з технічним спрямуванням. У Регіональній ініціативі з питань міграції, притулку та біженців країна зацікавлена у захисті від небажаного напливу мігрантів та у обміні інформацією між країнами-членами про облік осіб без громадянства та біженців. У Центрі правоохоронних органів Південно-Східної Європи Північна Македонія щорічно залучена до численних операцій для арешту небезпечних злочинців, боротьби з торгівлею наркотиками, людьми та незаконною контрабандою, що переважно відбувається у кооперації з іншими країнами регіону. Мережа охорони здоровʼя Південно-Східної Європи дає доступ до новітніх напрацювань у сфері інноваційної медицини. Західнобалканський фонд (порівняно молода організація) дає гранти та позики для діяльності молодих науковців та бізнесменів для розвитку їхніх ідей в сферах захисту екології, діджиталізації, зеленої інженерії. Адріанічно-Іонічна ініціатива є ще одним майданчиком для співпраці тих країн, які прагнуть ввійти в ЄС та НАТО та допомагає модернізувати сфери економіки та права, які необхідно стандартизувати відповідно до норм євроатлантичних спільнот.

Джерела та література

  1. About | SOUTH EAST EUROPEAN COOPERATION PROCESS – SEECP 2021-2022. SEECP. URL: https://www.seecp.info/about (date of access: 27.09.2022).
  2. About SELEC – Southeast European Law Enforcement Center. Southeast European Law Enforcement Center. URL: https://www.selec.org/about-selec/ (date of access: 29.09.2022).
  3. About the SEE Health Network. SOUTH-EASTERN EUROPE HEALTH NETWORK. URL: http://seehn.org/about-the-see-health-network/ (date of access: 01.10.2022).
  4. About us. CEI – Central European Initiative. URL: https://www.cei.int/about-us (date of access: 19.09.2022).
  5. Conference on “Geo-hazards and impacts on natural and cultural heritage in geoparks” successfully held in Demir Kapija, North Macedonia. CEI – Central European Initiative. URL: https://www.cei.int/news/9333/conference-on-geo-hazards-and-impacts-on-natural-and-cultural-heritage-in-geoparks-successfully-held (date of access: 20.09.2022).
  6. Events. MARRI – Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative. URL: https://marri-rc.org.mk/past-events/ (date of access: 28.09.2022).
  7. History | CEI. Home | CEI. URL: https://www.cei.int/history (date of access: 19.09.2022).
  8. MARRI – Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative. MARRI – Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative. URL: https://marri-rc.org.mk/about-us/ (date of access: 28.09.2022).
  9. MARRI – Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative. URL: https://marri-rc.org.mk/events/20-april-2022-presentation-of-the-analysis-report-trends-of-human-trafficking-in-the-marri-participants/ (date of access: 28.09.2022).
  10. MARRI Friends Meeting/Diplomatic Briefing. MARRI – Migration, Asylum, Refugees Regional Initiative. URL: https://marri-rc.org.mk/events/5-april-2022-marri-friends-meeting-diplomatic-briefing/ (date of access: 28.09.2022).
  11. NORTH MACEDONIA OFFICIALLY JOINS THE EUSAIR. Adriatic and Ionian Initiative. URL: https://www.aii-ps.org/news/331-north-macedonia-officially-joins-the-eusair (date of access: 01.10.2022).
  12. REDUCING HEALTH IMPACTS OF POLLUTED AIR- STRENGTHENING HEALTH SYSTEMS AND MULTISECTORAL RESPONSE IN SEE COUNTRIES” URL: http://seehn.org/regional-round-table-reducing-health-impacts-of-polluted-air-strengthening-health-systems-and-multisectoral-response-in-see-countries-taking-place-now-in-skopje-north-macedonia/ (date of access: 01.10.2022).
  13. Regional Cooperation Council | Bregu: Balkathon is the image and positive narrative of our thriving region in this exceptionally uncertain outlook. Regional Cooperation Council | Welcome. URL: https://www.rcc.int/news/778/bregu-balkathon-is-the-image-and-positive-narrative-of-our-thriving-region-in-this-exceptionally-uncertain-outlook (date of access: 28.09.2022).
  14. Regional Cooperation Council | Bregu: We hope Butterfly Innovation Award will shine a light on the regional innovation community and its undiscovered potential. Regional Cooperation Council | Welcome. URL: https://www.rcc.int/news/773/bregu-we-hope-butterfly-innovation-award-will-shine-a-light-on-the-regional-innovation-community-and-its-undiscovered-potential (date of access: 28.09.2022).
  15. Regional Cooperation Council | Strategy and Work Programme. Regional Cooperation Council | Welcome. URL: https://www.rcc.int/pages/92/strategy-and-work-programme (date of access: 28.09.2022).
  16. Regional Initiatives. Ministry of Foreign Affairs. URL: https://mfa.gov.mk/en/page/9/regional-initiatives (date of access: 20.09.2022).
  17. Regional Initiatives. Ministry of Foreign Affairs. URL: https://mfa.gov.mk/en/page/9/regional-initiatives (date of access: 27.09.2022).
  18. SEEECP 2021-2022. SEECP meeting of Directors General for European Affairs – Minutes of the Meeting. SEECP. URL: https://www.seecp.info/post/seecp-meeting-of-directors-general-for-european-affairs-minutes-of-the-meeting (date of access: 27.09.2022).
  19. SKOPJE DECLARATION : Declaration of 10.06.2015.
  20. Summary REPORT “REDUCING HEALTH INEQUALITY (SDG10) BY IMPROVING HEALTH LITERACY ”, 28 November 2019, Shtip, Republic of North Macedonia. URL: http://seehn.org/summary-report-reducing-health-inequality-sdg10-by-improving-health-literacy-28-november-2019-shtip-republic-of-north-macedonia/ (date of access: 01.10.2022).
  21. WBF 2019 ANNUAL REPORT. Tirana, Albania, 2019. 63 p.
  22. WBF celebrates its 5th anniversary! – Western Balkans Fund. Western Balkans Fund – Supporting Common Projects. URL: http://westernbalkansfund.org/2022/09/30/wbf-celebrates-its-5th-anniversary/ (date of access: 01.10.2022).
  23. Who we are. Adriatic and Ionian Initiative. URL: https://www.aii-ps.org/about/who-we-are (date of access: 01.10.2022).

Залишити відповідь