Особливості білатеральних відносин Держави Катар та Сполучених Штатів Америки на сучасному етапі

УДК 327

Копильців Тарас Віталійович,

студент 5 курсу, спеціальності Міжнародні

відносини, суспільні комунікації та регіональні студії

Науковий керівник: Конопка Н.О.,

кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин

 

ОСОБЛИВОСТІ БІЛАТЕРАЛЬНИХ ВІДНОСИН ДЕРЖАВИ КАТАР ТА СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

 

Стаття розглядає дипломатичні зв’язки між Державою Катар та Сполученими Штатами Америки, включаючи політичний діалог, стратегічне партнерство, торгово-економічні відносини, співпрацю у безпековій сфері та культурно-гуманітарне співробітництво. Між Катаром та США встановлений активний політичний діалог. Основним форматом зустрічей між двома державами з 2018 року являється щорічний стратегічний діалог.

Економічне партнерство відзначається значним обсягом торговельних відносин. Катар забезпечує підтримку для США, фінансуючи авіабазу Аль-Удейд і інвестуючи в оборонні системи. Зміцнення військово-політичних зв’язків сприяє безпеці та інтересам США. Крім того, Катар активно бере участь у посередницькій діяльності, у боротьбі з тероризмом та торгівлею людьми. Культурно-гуманітарне співробітництво між Катаром і США відзначається різноманітністю і важливістю ініціатив у різних сферах.

Ключові слова: політичний діалог, стратегічний діалог, торгово-економічні відносини, безпекове співробітництво, посередницька діяльність, культурно-гуманітарне співробітництво.

Kopyltsiv T.V.

 FEATURES OF BILATERAL RELATIONS BETWEEN THE STATE OF QATAR AND THE UNITED STATES OF AMERICA AT THE PRESENT STAGE

The article examines diplomatic relations between the State of Qatar and the United States of America, including political dialogue, strategic partnership, trade and economic relations, security cooperation, and cultural and humanitarian cooperation. An active political dialogue has been established between Qatar and the USA. The annual strategic dialogue has been the main format of meetings between the two states since 2018.

The economic partnership is characterized by a significant volume of trade relations. Qatar provides support for the US by funding the Al Udeid Air Base and investing in defense systems. Strengthening military-political ties contributes to the security and interests of the United States. In addition, Qatar actively participates in mediation activities, in the fight against terrorism and human trafficking. Cultural and humanitarian cooperation between Qatar and the USA is marked by the diversity and importance of initiatives in various fields.

Keywords: political dialogue, strategic dialogue, trade and economic relations, security cooperation, mediation activity, cultural and humanitarian cooperation.

 Актуальність проблеми. Відносини між Державою Катар та Сполученими Штатами Америки належать до важливих компонентів геополітичного ландшафту Середнього Сходу, зокрема у контексті глобальної політики та економічних взаємозв’язків. Після 2000 року, розвиток цих двосторонніх відносин був визначений значними економічними, стратегічними та геополітичними чинниками. Обидві країни виявили зацікавленість у співпраці в різних сферах, таких як енергетика, безпека, торгівля та інвестиції, що сприяло формуванню та зміцненню взаємних зв’язків. Аналіз сучасного етапу відносин між Державою Катар та Сполученими Штатами Америки відображає складний динамічний процес, який враховує спільні інтереси, можливі виклики, що виникають у зв’язку з геополітичними перетвореннями та глобальними тенденціями.

Стан наукової розробки  в цій області є актуальним і важливим, з огляду на постійні зміни геополітичного середовища у світі. Проблематика двосторонніх відносин Катару та США не знайшла достатнього висвітлення в наукових працях, а тому існує не велика кількість досліджень, які б охоплювати аналіз двосторонніх відносин між Катаром та США на сучасному етапі, включаючи політичні, військові, економічні, культурні та гуманітарні аспекти. Серед них збірник Калеві Холсті «Піонер у теорії міжнародних відносин, аналіз зовнішньої політики, історія міжнародного порядку та дослідження безпеки», де він зробив коротку інтелектуальну та вичерпну біографію всіх своїх опублікованих робіт, в тому числі провів аналіз зовнішньої політики та дослідив співпрацю Катару та США у безпековій сфері. У роботі Коена Хабракена «Випадок Катару: розуміння виняткової зовнішньої політики Емірату» розглянуто особливості зовнішньої політики Катару, а Девід Робертс у статті «Чотири епохи зовнішньої політики Катару.» здійснив аналіз зовнішньополітичної та безпекової взаємодії Катару із США.

Окремі аспекти питання білатеральних відносин Катару та США на сучасному етапі досить активно аналізуються у засобах масової інформації в контексті відповідних подій у двосторонніх відносинах Катару та США (візитів, домовленостей, підписання угод, посередницьких зусиль Катару тощо).

Мета статті – проаналізувати та висвітлити особливості білатеральних відносин Держави Катар та Сполучених Штатів Америки на сучасному етапі.

Завдання статті:

  • Описати встановлення дипломатичних відносин між Катаром та Сполученими штатами Америки.
  • Структурувати функціонування політичного діалогу між Катаром та Сполученими Штатами Америки на сучасному етапі.
  • Визначити роль стратегічного діалогу між Катаром та Сполученими Штатами Америки як системи взаємодії двох держав в напрямі реалізації спільних стратегічних завдань, інтересів та цілей.
  • Здійснити аналіз та дослідити динаміку торговельно-економічного співробітництва Держави Катар та Сполучених Штатів Америки.
  • Проаналізувати співпрацю Катару та США у безпековій сфері, включаючи їх військове партнерство, воєнну присутність США в регіоні та спільні військові ініціативи.
  • Висвітлити вагомість ініціатив посередницької діяльності Катару у білатеральних відносинах із США на сучасному етапі.
  • Дослідити розвиток культурно-гуманітарного співробітництва Катару та США, охоплюючи сфери освіти, культури, науки.

Виклад основного матеріалу. Встановлення дипломатичних відносин між країнами є складним та важливим процесом, який відображає бажання обох держав співпрацювати у політичному, економічному та культурному вимірах.

Дипломатичні відносини між США та Катаром були встановлені
19 березня 1972 року, коли перший американський посол Вільям Штольцфус представив свої вірчі грамоти урядовцям Катару. У результаті цієї зустрічі розпочалася офіційна дипломатична взаємодія. Розвиток відносин був підсилений відкриттям посольства США у Досі у березні 1973 року, а перший постійний посол США прибув у Катар у липні 1974 року. З того часу обидві країни активно співпрацюють з широкого кола політичних, економічних та культурних питань та досягають значних зусиль задля зміцнення безпеки в регіоні.

Між США та Державою Катар встановлений досить активний політичний діалог. Починаючи з 2003 року, країни проводять зустрічі на рівні глав держав, держсекретарів та міністрів. Здебільшого темою зустрічей є обговорення поточної безпекової ситуації у близькосхідному регіоні та регіоні Затоки зокрема.

Знаковою подією у двосторонніх відносинах між Катаром та США став перший візит еміра Катару шейха Хамада бін Халіфи Аль Тані 8 травня
2003 року до Вашингтона, у ході якого президент США Джорджа Буш подякував катарській стороні за дієву підтримку у війні з Іраком, в якій Катар входив до очолюваної США антиіракської коаліції.

У лютому 2010 року держсекретар США Гілларі Клінтон відвідала Катар. Вона зустрілася з еміром Катару шейхом Хамадом бін Халіфом Аль-Тані, а також прем’єр-міністром і міністром закордонних справ шейхом Хамадом бін Джассімом Аль-Тані.

У 2013 році держсекретар США Джон Керрі відвідав Катар де зустрівся із міністрами закордонних справ країн, які входили до групи «Друзів Сирії».

У січні 2018 року відбулася важлива зустріч стратегічного діалогу між США та Катаром, в якій співголовували держсекретар США Рекс Тіллерсон, міністр оборони США Джеймс Меттіс, віце-прем’єр-міністр та міністр оборони Катару Халід Аль-Аттія та міністр закордонних справ Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані. У липні 2019 року емір шейх Тамім бін Хамад Аль-Тані відвідав Білий дім та зустрівся з президентом США Дональдом Трампом, щоб обговорити регіональну безпеку та взаємні економічні зв’язки. Під час цієї зустрічі було укладено угоду про закупівлю значної кількості військового обладнання та літаків Boeing у США. Ця угода була підписана з провідними американськими компаніями, такими як Boeing, General Electric, Raytheon, Gulfstream Aerospace і Chevron Phillips Chemical. Емір Тамім Аль Тані також оголосив про намір подвоїти економічне партнерство Катару зі США, збільшивши його обсяг до понад 185 мільярдів доларів [5].

У 2021 році відбулася зустріч віце-прем’єра – міністра закордонних справ Катару шейха Мохаммеда бін Абдулрахмана Аль Тані та держсекретаря США Ентоні Блінкена в рамках четвертого американсько-катарського стратегічного діалогу, який був присвячений регіональним та глобальним питанням, розвитку двостороннього співробітництва у сферах охорони здоров’я, гуманітарної допомоги, міжнародного розвитку, захисту прав людини, співробітництва у сфері безпеки, зміни клімату, торгівлі, інвестицій, культури та освіти. США і Катар підписали кілька угод, у тому числі Угоду про захист інтересів США в Афганістані та Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва з метою розміщення осіб, яким загрожує небезпека через ситуацію в Афганістані.

У січні 2022 року президент Байден запросив еміра Таміма Аль Тані до Білого дому та оголосив, що уряд США класифікує Катар як «головного союзника поза НАТО». Хоч такий статус і не тягне за собою зобов’язання США захищати Катар, однак він вважається ознакою особливо тісних відносин із США. До 2022 року до такий статус в Перській затоці мали лише Кувейт і Бахрейн, а в інших частинах Близького Сходу – Ізраїль, Йорданія, Єгипет, Туніс і Марокко. Завдяки цьому рішенню Катар отримав доступ до військових технологій, систем озброєння та навчання, яке проводять військові США. Цілком зрозуміло, що набуття такого статусу значно підвищило престиж Катару у регіоні та позитивно вплинуло на його безпеку.

У липні 2022 року в Білому домі відбулася зустріч президента США Джозефа Байдена з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані. Обидва лідери підтвердили своє бажання продовжувати спільну роботу для вирішення регіональних і глобальних викликів, поглиблення співпраці в галузі оборони та безпеки. Президент Д. Байден висловив вдячність за роль Катару в забезпеченні безпеки та стабільності афганському народу, а також виняткові зусилля Катару в евакуації афганців.

Держсекретар Ентоні Блінкен і прем’єр-міністр і міністр закордонних справ шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані очолили шостий стратегічний діалог між США та Катаром 5 березня 2024 року у Вашингтоні.

Вже після початку у 2017 році так званої «кризи в затоці», під час якої Королівство Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Ємен, Об’єднані Арабські Емірати, Мальдіви, Коморські острови, Мавританія та лівійський Уряд національної єдності оголосили про припинення дипломатичних відносин з Катаром, у 2018 році Сполучені Штати Америки та Держава Катар підписали Меморандум про взаєморозуміння, який започаткував щорічний стратегічний діалог: комплексні двосторонні політичні консультації з широкого кола питань, що являло собою спільний інтерес [6].

Станом на сьогодні відбулися шість стратегічних діалогів між США та Катаром, під час яких узгоджено міждержавні угоди у сферах політичного співробітництва, безпеки, протидії тероризму, торгівлі та інвестиції. Серед них декларація про співробітництво у сфері безпеки, угоди про торгівлю та інвестиції, меморандум про взаєморозуміння щодо боротьби з тероризмом, меморандум про співпрацю щодо обміну біометричними даними, меморандум про взаєморозуміння між Катарським фондом розвитку та Агентством США з міжнародного розвитку, меморандум про взаєморозуміння щодо відкриття першого «Американського куточка» у Катарі.

Координація та узгодження позицій США і Катару в ході проведення зустрічей стратегічного діалогу позитивно вплинули на розвиток економічних відносин між Катаром та США, економічна співпраця включає різноманітні аспекти, зокрема:

– Енергетичний сектор: Катар є одним з провідних виробників природного газу в світі. Угоди між США та Катаром стосуються інвестицій у нафтогазовий сектор. Наприклад, компанія ExxonMobil уклала угоду з катарським національним нафтогазовим оператором Qatar Energy на спільний проект з видобутку природного газу у Катарі. Ця угода має стратегічне значення для обох країн, оскільки сприятиме збільшенню видобутку та експорту енергоресурсів. [4].

  • Торгівля товарами та послугами: Сполучені Штати Америки експортують до Катару різноманітні товари, включаючи технології, обладнання, машини, авіаційну техніку та інші товари. Наприклад, як вже було зазначено, Boeing, американський виробник літаків, уклав угоду з катарським авіаперевізником Qatar Airways на закупівлю десятків літаків для розширення їхнього флоту. Ця угода збільшить партнерство між компаніями обох країн і підсилить позиції США на ринку авіаційної техніки у регіоні. [11].
  • Інфраструктурні проекти: Катар активно інвестує в інфраструктурні проекти в США. Наприклад, катарський суверенний фонд Qatar Investment Authority (QIA) інвестував в будівництво та розвиток нерухомості у Нью-Йорку та інших містах США. Ці інвестиції сприяють створенню нових робочих місць та розвитку інфраструктури в США, а також зміцнюють економічні зв’язки між країнами. [8].

Економічне партнерство між Катаром і Сполученими Штатами Америки характеризується значним обсягом торговельних відносин. Протягом останніх
27 років експорт Катару до Сполучених Штатів Америки зріс з 85,3 млн доларів США у 1995 році до 2,95 млрд доларів США у 2022 році, а експорт Сполучених Штатів Америки до Катару з 217 мільйонів доларів у 1995 році до 3,81 мільярда доларів у 2022 році. Станом на лютий 2024 року рік більшість експортних товарів Сполучених Штатів Америки до Катару склали запчастини до літаків, автомобілі і вантажівки, з Катару до США склали очищена нафта, азотні добрива, сирий алюміній і віск. [10].

Окремо слід зупинитися на питаннях співпраці Катару та США у безпековій сфері. Останні 30 років, Катар вважає політику Саудівської Аравії та Ірану, які неодноразово мали конфлікти з малими державами Перської затоки, основним викликом своєї національної безпеки. Відповідно, лідери Катару намагалися компенсувати це встановленням тісних зв’язків із США.

Після спільної військової операції «Буря в пустелі» в 1991 році Катар і Сполучені Штати Америки уклали угоду про співпрацю в галузі оборони, яка згодом була розширена і оновлена у 2013 році. Ці угоди регулювали умови доступу американських військових до військових об’єктів Катару та зберігання військової техніки в країні, а також передбачали навчання катарських військових.

Коли у 2003 році Королівство Саудівська Аравія попросила американців перед початком війни в Іраку вивести війська з їхнього королівства, альтернативна інфраструктура в Катарі була готова, і у тому ж році Центр бойових повітряних операцій США на Близькому Сході передислокувався з авіабази Принца Султана в Королівстві Саудівська Аравія на катарську авіабазу Аль-Удейд (AUAB) на південний захід від столиці Катару Дохи. Розміщення американських військових на AUAB стало найбільш важливим кроком у забезпеченні безпеки Катару. Не тільки близько 100 винищувачів, а й регіональний командний центр ВПС США (US Central Command’s Combined Air Operations Center) перемістилися в AUAB, який став найважливішою авіабазою США на Близькому Сході.

AUAB є найбільшим об’єктом ВПС США за межами країни. Катар регулярно сплачує значні суми для оплати операційних витрат AUAB. Останні угоди між Катаром і США на стратегічному рівні, зокрема, включають інвестиції у діяльність та розвиток інфраструктури AUAB. [3].

З 1992 по 2021 рік США використовували базу Аль-Сайлія для зберігання військової техніки. Часом це була найбільша передова база (база попереднього розгортання) за межами США у світі. У наступні роки емір Хамад Аль Тані намагався переконати уряд США розмістити ще більше військ у Катарі. Крім того, Центральне командування збройних сил США, відповідальне за регіон між Єменом та Афганістаном, створило свій регіональний штаб (Центральне командування передових сил США) у Катарі.

Визначення Сполученими Штатами Америки Катару як «головного союзника поза НАТО», наявність військових об’єктів США та присутність від 8000 до 11000 військовослужбовців США на території Катару стали ключовим фактором безпеки цієї країни.

Катар є третім за величиною замовником оборонних систем США у світі, включаючи винищувач F – 15 QA, транспортні літаки C – 17 і ударні гелікоптери Apache, які виготовляються на підприємствах ВПК США. [14].

Обидві країни проводять регулярні консультації щодо спільної боротьби проти фінансування тероризму, ініціатив з авіаційної безпеки та контролю кордонів, а також програм протидії насильницькому екстремізму. Катар є членом-засновником коаліції D-ISIS, а також є членом Групи розробки фінансових заходів для Близького Сходу та Північної Африки (MENA FATF), Глобального антитерористичного форуму (GCTF) і Робочої групи GCC з боротьби з тероризмом [12].

Угода між Сполученими Штатами Америки та Державою Катар на закупівлю літаків Boeing є важливим елементом їхньої безпекової співпраці та стратегічного партнерства. Ця угода включає закупівлю різних типів військових літаків американського виробника Boeing. [1]. Перш за все, це сприяє зміцненню оборонної потужності Катару, надаючи йому доступ до сучасних та ефективних військових технологій і зброї. Купівля американських літаків виробника Boeing дозволяє Катару покращити свої оборонні можливості та забезпечити захист своїх територіальних інтересів. Крім того, ця угода підтримує стратегічні інтереси Сполучених Штатів Америки у близькосхідному регіоні загалом. Вона допомагає зміцнити присутність США у регіоні та підтримувати їхні стратегічні альянси, забезпечуючи союзників і партнерів необхідними військовими ресурсами та засобами [7].

Особливої ваги для США набувають посередницькі зусилля Катару у відносинах з низкою держав, безпосередні контакти з якими США наразі є неможливими через низку причин політичного та безпекового характеру. Зокрема Катар відіграв ключову посередницьку роль у переговорах між США та Іраном у вересні 2023 року. Згідно з угодою, було звільнено по п’ять ув’язнених з кожної країни, а також розморожено 6 мільярдів доларів іранських коштів, що були заморожені через санкції США. Звільнені громадяни США, були доставлені до Дохи та прийняті офіційними особами Катару перед посадкою на літак до Вашингтона. Президент США Джо Байден висловив свою вдячність еміру Таміму Аль Тані та офіційним особам Катару за їхню роль у посередництві та створенні «гуманітарного коридору» в Ірані. Було узгоджено передачу США Ірану 6 мільярдів доларів до катарських банків за умови використання Іраном цих коштів в гуманітарних цілях. Крім того, в жовтні 2023 року, під час конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС, Катар відіграв важливу роль у звільненні двох американських заручників від ХАМАС. Цей акт посередництва був високо оцінений президентом США Джо Байденом. Також Qatar Airways допоміг безпечному поверненню понад 200 австралійців з Ізраїлю [13].

Останнім часом Катар був активним у звільненні громадян США та постійних мешканців, які незаконно утримувалися в різних країнах, включаючи Афганістан, Руанду та Іран. Нещодавно, в грудні 2023 року, через посередництво Катару була досягнута угода між США та Венесуелою, яка дозволила повернути десять американських громадян, у тому числі шість осіб, що були незаконно затримані. [9].

Війна росії проти України та її наслідки для енергопостачання значно посилили позиції Катару на газових ринках і відповідним чином вплинула на американо-катарські відносини. Також посередницька дипломатія Катару відіграє ключову роль у поверненні українських дітей, які раніше були примусово депортовані до росії після її вторгнення в Україну у 2022 році, до їхніх сімей. [2].

Культурно-гуманітарне співробітництво між Катаром і Сполученими Штатами Америки відзначається різноманітністю і важливістю ініціатив у сферах освіти, культури, науки та гуманітарної діяльності. Це співробітництво сприяє зміцненню взаєморозуміння, відкриттю нових можливостей для обміну досвідом і розвитку людських ресурсів. Одним з яскравих прикладів культурно-гуманітарного співробітництва є програми обміну студентами та викладачами між університетами Катару і США. У січні 2024 року Міністерство освіти Держави Катар оголосили про збільшення кількості катарських студентів у вищих навчальних закладах США. [15].

У Катарі розміщено шість кампусів університетських філій США в Education City (освітнє місто на території Катару площею 12 квадратних кілометрів де розміщуються різні навчальні заклади, включаючи сателітні кампуси восьми міжнародних університетів). США та Катар також зміцнюють спільні зв’язки через різноманітні освітні та культурні програми обміну. До них належать такі провідні академічні та професійні програми обміну, як Fulbright, Middle East Partnership Initiative та International Visitor Leadership Program. [14].

Висновки з дослідження і перспективи подальших розвідок. Дослідження підтверджує глибоке партнерство між Катаром і Сполученими Штатами Америки, що охоплює різноманітні аспекти відносин між двома країнами. Між державами встановлений активний політичний діалог. Основним форматом зустрічей між двома державами з 2018 року являється щорічний стратегічний діалог, завдяки якому реалізовуються спільні стратегічні завдання, інтереси та цілі. Економічна інтеграція активізується завдяки розширенню торговельних відносин і інвестиційним можливостям.

Співпраця у сфері безпеки виявляється у військовій технічній співпраці, спільних військових навчаннях, утриманням на території Катару авіабази ВПС США. Культурно-гуманітарне співробітництво сприяє взаємному розумінню та підтримці між країнами. Подальші дослідження можуть розглядати можливості для ще глибшої інтеграції в економічній, культурній та соціальній сферах, а також розглядати можливості для співпраці у глобальних питаннях, таких як кліматичні зміни, боротьба з тероризмом та збереження миру і безпеки в регіоні.

Джерела та література

  1. AlJazeera: Pentagon: Boeing wins $6.2bn contract for Qatar’s F-15. 2017: веб-сайт. URL: https://www.aljazeera.com/news/2017/12/23/pentagon-boeing-wins-6-2bn-contract-for-qatars-f-15
  2. AlJazeera: Qatar hails mediation ‘milestone’ as it hosts
    freed Ukrainian, Russian kids. 2024: веб-сайт. URL: https://www.aljazeera.com/news/2024/4/25/qatar-hails-mediation-milestone-as-it-hosts-freed-ukrainian-russian-kids
  3. An official website of the United States government:
    379th Air Expeditionary Wing Fact Sheet. веб-сайт URL: https://www.afcent.af.mil/Units/379th-Air-Expeditionary-Wing/
  4. ExxsonMobil: ExxonMobil and QatarEnergy to expand LNG production with North Field East agreement. 2022. веб-сайт. URL: https://corporate.exxonmobil.com/news/news-releases/2022/0621_exxonmobil-and-qatarenergy-to-expand-lng-production-with-north-field-east-agreement
  5. Government Communications Office State of Qatar: His Highness the Amir visits the US. 2019. веб-сайт. URL: https://www.gco.gov.qa/en/top-news/his-highness-the-amir-visits-the-us-2/
  6. Habraken K. The Case of Qatar: Understanding the Emirate’s Exceptional Foreign Policy. Leiden: Leiden University. 2017: веб-сайт. URL: https: // openaccess. leidenuniv. nl / handle / 1887 / 53181
  7. Holsti K. J. A Pioneer in International Relations Theory, Foreign Policy Analysis, History of International Order, and Security Studies. New York: Springer. 2016: с https: // doi. org / 10.1007 / 978–3-319–26624–4
  8. MEED: Qatar buys stake in New York development. 2015. веб-сайт. URL: https://www.meed.com/qatar-buys-stake-in-new-york-development/
  9. MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS– STATE OF QATAR: Qatar Announces Successful Mediation Between US and Bolivarian Republic of Venezuela on Prisoner Swap Deal. 2023: веб-сайт. URL: https://mofa.gov.qa/en/qatar/latest-articles/latest-news/details/1445/06/08/qatar-announces-successful-mediation-between-us-and-bolivarian-republic-of-venezuela-on-prisoner-swap-deal
  10. OEC: United States/Qatar. веб-сайт. URL: https://oec.world/en/profile/bilateral-country/usa/partner/qat?measureBilateralTradeSelector=vizValueOption2&compareExports0=comparisonOption1
  11. Qatar Airways: Boeing Launches 777-8 Freighter to Serve Growing Demand for Cargo, Enhanced Environmental Performance. 2022. веб-сайт. URL: https://www.qatarairways.com/press-releases/en-WW/215326-boeing-launches-777-8-freighter-to-serve-growing-demand-for-cargo-enhanced-environmental-performance
  12. Roberts D. B. The Four Era of Qatar’s Foreign Policy. Comillas Journal of International Relations. 2016. №5. Pp. 1–17.
  13. The sydney morning herald: Australians evacuated from Israel arrive in Sydney. 2023: веб-сайт. URL: https://www.smh.com.au/national/nsw/australians-evacuated-from-israel-arrive-in-sydney-20231017-p5ed16.html
  14. The U. S. – Qatar Strategic Partnership: веб-сайт. URL: https: // www. state. gov / the-u-s-qatar-strategic-partnership/
  15. S. EMBASSY IN QATAR: joint statement on the u.s.-qatar strategic dialogue. 2024: веб-сайт. URL: https://qa.usembassy.gov/joint-statement-on-the-u-s-qatar-strategic-dialogue-2/

 

Залишити відповідь