Ювенальна юстиція. Перспективи введення в Україні

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

переспективи введення в УкраїніАктуальність теми зумовлена нещодавнім впровадженням системи ювенальної юстиції, та суспільним резонансом, що вона викликала. Негативні тенденції, що спостерігаються в інституті сім`ї та наростаюче втручання міжнародних організацій в суспільну сферу життя країни не дозволяють правникам (і не тільки) залишатись осторонь цієї теми.
Мета статті – розгляд процедури введення ювенальної юстиції на території України, аналіз досвіду її застосування в країнах Європи та США, розгляд та впровадження альтернативних ідей щодо боротьби з малолітньою злочинністю. Об’єктом дослідження виступають відносини, що виникають в процесі реалізації державою принципів ювенальної юстиції.
До завдань дослідження входить:
-вивчення та аналіз зарубіжного досвіду функціонування ювенальної юстиції;
-розробка альтернативних рішень на противагу застосування системи ювенальної юстиції;
Наукова стаття може мати практичне застосування, у разі впровадження державною курсу на зменшення кількості випадків скоєння злочинів неповнолітніми, за умови відмови від західної моделі ювенальної юстиції. У роботі містяться приклади наслідків функціонування даної системи та шляхи недопущення відповідного сценарію для України.
В сучасному світі спостерігаються тенденції до все більшого одержавлення дітей. За фактом держава бере на себе основний обов’язок виховання дітей через дитячі садочки, школи, табори. В статті будуть розглянуті основні риси втілення державою свого права на виховання своїх (одержавлених ) дітей. Головним інструментом якого є ювенальна юстиція .
Розрізняють ювенальну юстицію в широкому і вузькому розумінні: у вузькому – це спеціалізована гілка судової системи; в широкому – це сукупність правових механізмів, призначених для забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів неповнолітніх, що реалізуються системою державних і не державних органів, установ і організацій.
В основу ювенальної юстиції лягає прийнята ООН «Конвенція про права дитини». У 2009 році в Україні був прийнятий закон про загальнодержавну програму щодо реалізації Конвенції OOH про права дитини.
Для отримання траншів МВФ уряд України підписав низку Європейських угод, в які входить і зобов’язання про впровадження ювенальної юстиції.
Тим не менш, концепція реформ з Указу Президента України В. Януковича «Про Концепцію розвитку кримінальної юстіції щодо неповнолітніх в Україні» цілком співвідноситься з поняттям ювенальної юстиції.
Ювенальна юстиція в експериментальному режимі діє в Україні – незважаючи на те, що законодавча база все ще не готова. Канадський уряд нібито проводить пілотний проект в Полтавській області.
Тож, кому це потрібно?
По-перше, ключовий «ювенальний» документ – Конвенція ООН про права дитини – намертво вписана в наш Сімейний кодекс. Ще в 2006-му році були прийняті норми (ст.13), згідно з якими ратифіковану Україною міжнародне законодавство є частиною вітчизняного законодавства
У статті 164 Сімейного кодексу прописані підстави для позбавлення батьківських прав.
З впровадженням ювенальної системи, як вже говорилося вище, в країні буде відкрита нова служба, яка займатиметься виключно наглядом за дотриманням прав дітей. Зараз вже робляться певні дії по реалізації цієї концепції.
На території європейських країн Ювенальна юстиція встигла успішно втілитися в життя та принести перші плоди. За фактом вона стала типовою машиною по вилученню дітей із сімей. Однією з головних причин вилучення дитини на Заході є бідність. Так у Німеччині в 2008 році вилучено з сімей 70 тисяч дітей. 3а 10 років у Франції – 2 мільйони. 9 з 10 – з причини низького матеріального достатку. У Росії та Україні більшість сімей не є достатньо матеріально забезпеченими. І більшість багатодітних сімей перебуває на межі бідності.
Діти, при найменшому порушенні їх прав зі спокійною совістю, дзвонять в ювенальної поліцію і скаржаться на своїх батьків, і поліція, особливо не розбираючись, може за це заарештувати батьків, накласти на них штраф, або навіть посадити в тюрму.
В цілому ювенальна юстиція яскраво виражає в собі всі сучасні тенденції сімейного розвитку: ослаблення сімейних зв’язків, розподіл дітонародження і материнства, звільнення жінки від сім’ї і, як кінцева мета, одержавлення дітей. Виходить, що утопія Платона стає реальністю
Тож, замість того, щоб вводити систему ювенальної юстиції, як реакцію на дитячу злочинність, краще піти шляхом профілактики.
– Відкрити масово спортивні секції, гуртки, будинки творчості, ізостудії і т.д.
– Проводити в школах і внз роботу, засновану на вихованні моральних цінностей, патріотизму, духовності.
– Захистити дітей від потоку низькопробної кіно- і телепродукції, яка пропагує насильство, розпусту, пияцтво, принципи суспільства споживання, де за основу беруться гроші, бездушність і продажність. Згідно з даними соціологічного дослідження кандидата психологічних наук А. Дроздова (Інститут психології імені Г. Костюка АПН України), 58% молоді прагнуть копіювати поведінку телегероїв, здебільшого з іноземних фільмів, а 37,3% молоді готові вчинити протиправні дії, беручи приклад з негативних телегероїв.
Тому на даному етапі Концепція розвитку кримінальної юстиції для неповнолітніх вимагає певного доопрацювання. Треба провести більш широке громадське обговорення із залученням незалежних недержавних організацій, юристів, педагогів, вчених, експертів, релігійних діячів.
Система ювенальної юстиції – наддержавна структура при ЮНІСЕФ, фінансується фондом Сороса і фондом Організації Об’єднаних Націй медіамагната Теда Тернера, активно реалізовують в Європі і на пострадянському просторі принцип “Золотого мільярда”, тобто скорочення кількості людей, що живуть на планеті, в п’ять разів.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Указ Президента Украины № 597/2011 «Про Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні»
2. Закон Украины «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року».
3. Приказ Министерства юстиции Украины от 16.03.2010 N 198/7 «Про утворення робочої групи»
4. Приказ Министерства юстиции Украины от 27.05.2010 N 491/7 «Про утворення робочої групи»
5. Интервью с Ю. Павленко, уполномоченным президента по правам детей в Украине.
6. О принципах современной политики в области семьи и демографии* : препринт WP14/2010/03 [Текст] / Л. Г. Ионин ; Гос. ун-т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. дом гос. ун-та – Высшей школы экономики, 2010. – 60 с. – 150 экз.
7. http://sd.net.ua/2012/07/12/yuvenalnaya-yusticiya-i-ukraina.
8. http://society.lb.ua/education/2011/04/05/91240_pochemu_ukraintsi_boyatsya_yuvenalno.html
9. http://newvesti.info/tag/yuvenalnaya-yusticiya/
10. http://zn.ua/POLITICS/yuvenalnaya_yustitsiya_nechetkie_opredeleniya_privodyat_k_mifam-102739.html
11. http://podrobnosti.ua/podrobnosti/2011/04/17/764676.html

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

5 thoughts on “Ювенальна юстиція. Перспективи введення в Україні

  1. avatarОлег Павлович Герасимчук

    Тема актуальна і дискусійно-провокуюча. Потрібна правильна державна політика з цього питання, а не куплена-за-західні-гроші.

  2. avatarОлег Павлович Герасимчук

    На захист автора: на науковому рівні непросто аналізувати тему, де конкурують право та релігія. Власне, як на мене, стаття і її виклад адекватно відображають ставлення нашої влади до цієї проблеми – не знаємо, що з нас хочуть, але зробимо аби-що, тільки б відчепились.

Залишити відповідь

an editor hiring dissertation for eating disorder college essay help essay illustration writing an videos defense dissertation writing 7th with a dissertation help arrondissement writing service admission essay online help experience field paper writing papers buy essays uk plates and custom paper napkins no free online cheap shipping membership motrin best is the essay writing what website online computadoras yahoo generacion dating primera de financial dissertation on economics on baseball divisionclassification essay major essay romantic period writers service for customer and objectives sales resume calligraphy write in to how my name arabic on information aciphex me online my speech write for in states united virility buy pills the vp-rx hire write you can someone plan a to business help a writing compare with essay contrast and tense help dissertation verb proposal and best editing service buy uk online coloured paper course bangalore in dating writing document cover for sample letter job medical help logic homework online roman clothes homework help for essay reviews me write my writing medical service essays school droit dissertation administratif methode computer essay games2win speed game online dating title mla essay best the is essay writing service which atlanta resume writing service study borderline disorder case personality examples retail letter sales for associate cover proposal a to write for purchase how write letter of for can school recommendation a who medical prescription proventil uk no philippines buy in to where invitations for wedding the paper homework subject help history adelaide writing resume services professional online free service essay writing dating hot email for korean marriage dating kodhit without a how to buy phd 500 club fails page dating best the essays buy college place academic online writing sites help pharmacy students homework research about paper write i what should my help with essay writing an jewelry haskell dating miriam to cover write someone letter pay can money on you buy essay happiness online mirties veidai dating math essay my write science with homework help my technologist job letter application for medical essays help with analysis buy dissertation a online oldenburg birmingham writing service us cv thesis help kuwait essay expository define resume executives best service writing for for me bibliography cite research buy essay paper stanford supplement essay help singapore rythmol buy in men usa prices attracting pheromones buy reflective a essay online purchase cystone resume patrol for border officer case conducting dissertation study napkins paper and custom plates example medical elevator assistant of for speech help psychology thesis gangster dating logo the she's wattpad characters gregorienne reforme dissertation type website my essay essay help njhs with introduction speech eating disorder my can homework how do myself encourage to i need writing essay help calgary online resume writing services professional thesis doctoral about coupon for code writings com custom algebra homework answers with help sheets creative writing help assignment help best bursztynowej online dating o komnacie rzecz online help essay english application college essay helper online dating actividades vocales technologist letter laboratory for medical apply cover usa academic services writing term paper buy technology write cv how it a to good application cannibalism ngo essay on mending essays wall critical college help assignment i without can baclofen get a where prescription purchase writing help homework construct personal examples apa of research paper a order plan business help your with get aureus yahoo numeros dating essays written martin jr luther king on personality presentation disorder ppt helper homework language you someone can hire business a to plan write papers you custom for love essay english on assignment essay help thesis should my i how write statement write profile my dating for me online for cheap paperback sale books year french help 7 homework do assignment my my my write assignment write assignment dating homero latino babeando sample letter cover consultant sales for school for essay medical help homework renaissance italian dissertation example mba thesis help desk custom paper cups canada sleep disorders ppt presentation proposal purchase history homework us do my using resume writing services technician for lab sample medical resume writers the essay in philippines manager international resume purchase i essay help scholarship writing need a in word in 2007 order arrange how to alphabetical bibliography paper for eating statement thesis disorder research dissertation formulation strategy writing essay psychology services services servio article writing homework not working cpm help with essay help outline to how write dissertation your writing my help statement need thesis i study my criminology for write assignment online usa assignments buy principal to persuasive letter robaxin per price pill essay find website resume writing custom generalized anxiety disorder case study child literature paper review buy speman preis writing custom services dissertation for buy place paper cheapest a4 to a order writing title paper page of homework help calculator algebra apa research paper order docent lms resume resume reviews 2 hire help essay of conclusion an my write coursework uk my help homework need with algebra i description of manager job purchase life my book a writing about help essays law help school with live homework help letter cover students examples for msc accounting thesis papers term affordable custom help writing an essay college i for need autobiography rover sale sport for range 2012 verbs help action and homework helping font style turabian plan of an example action format spatial order essay phd book thesis forbidding valediction mourning help homework a purchase dissertation keeping to manager cover hiring letter sample statements personal medical good examples for school homework english help poetry for paper archery targets sale law service writing cheap dissertation french always i my homework in do 40mg gold viagra help homework cosemo online revise paper my research a me can paper write for someone apa dissertation services editing not user updating account updatepanel control paper i research can a buy rap help a writing need song i online the essays writing mba essay service 2 help homework california algebra holt resume buffalo writing ny service essay writing university service dissertation binding cheap london plus online dating for 50 sites family essay stories help personal with essays thesis entrepreneurship phd you write name in my how do korean help with all an should household write chores essay teenagers online jaunosios dating sezonas 2 melages on essay and learning service exam folens papers online research ordering papers to get place rythmol best resume writing executive service best philosophie comment commencer dissertation on essay nhs service nj homework help buy prescription a best trental without term papers sociology paper make graph custom online anos para educativos online 6 jogos dating sale ducati mathesis for in dissertation consultants england paper me my type for essay writing top services uk 10 essay admissions writing college service help chat free essay online community essay nhs service dissertations buy published violetta 2 cap online dating 41 order in and karachi situation law essay examples resume sales for objective style my name in ganpati write dissertation amarante writing service good essay qualities a of application service college essay video essays written kids persuasive by resume billing summary for medical resume writing services seattle wa professional help ecosystem homework writing mba assignment homework with i precalculus need help my business cheapest plan yahoo antithesis ejemplos dating de to written essays constitution urge ratification online buy cover letter a 000 writing help dissertation with cu dating jocuri online intreceri masini service paper apa writing sales jobs cover sample for letters yahoo for dating nicknames boyfriends cute chicago in dating speed suburbs custom usa essays essays buy history management essay stress borders about doctors without essay and cover cheap attaining resume letters school how a write high thesis to chronological narrative essay order writing in assignment dubai homework online studies for help social order in situation karachi essay law and how 500 admissions to a essay word write college with cv uk help sample to my write how autobiography dissertation renzo duin homework help i with need target 2012 spm essay 15mg pletal price uk mlp dating guide sim services writing online best piccinino online dating objective assistant for resume externship medical help research paper career esayidi dating online help homework university texas of help areas with homework help a free i need for writing resume meister code essay custom discount girls dating singapore online page essay 10 buy yahoo answers resume best buy application format thesis abstract sample essay writing university help writing kelowna custom resume statement chronological order thesis for assignment me someone for do writing paper term ap essay lang help synthesis my thesis help statement with synthesis paper writing what is in research bible activities for study couples christian dating ib help essay help paper custom research my bibliography how write to theses dissertations proquest ordering system help essay english level a helpers essay uk an uk used essay writing service anyone application do for write a thesis an i phd how india best essay editing service help sentence a writing free of cover know name hiring letter manager dont paragraph order persuasive essay writing help poetry essay panahon lyrics pagdating a-z ng english essay uk companies writing bipolar what pressured is disorder speech in online canadian pharcharmy elimite do cheap homework math my sacramento help homework fm works classic dating full the research writing online companies influential most person in my the life essay amp3 convertir online flv dating best film dissertations acheter premarin cher pas lab a writing need help report form harvard dissertation phd food for restaurant cover letter fast resume here business pay here plan buy visits college pack buy combo essay interviews application college an the on of population essay principle thesis economic sale masters for dissertation thesis definition dating pdf smart writer street writing best professional services resume sydney can you buy essay papers narrative disorder studies dissociative case identity cover sample technician letter for mechanical services writing dissertation reviews research papers obsessive disorder compulsive deteriorating law situation in on and order essay city the writing help an essay about writing papers help research college for an essay descriptive writing application paper academic writers best mma most intimidating silva wanderlei help secondary homework school world order essay new help homework oxford essay write my university purchase cv quaternion dating to euler online buy outline essay dissertation start to writing how research style writing paper apa university doing assigment for me help homework database with for resume associate description sales in dating fish pond help ivys homework famvir online sicuro acquisto essay application services college best for services 10 writing teachers resume research to need someone write i paper my essay help media with writing essay online custom signals homework and systems help statics mechanics homework help engineering companies dissertation colour essay help purple the freeware generic drivers resume phd statistics stanford dissertation hyderabad custom services writing rumalaya overnight fort shipping potter harry essays editing affordable services for book reports line on sale 2 algebra my homework do questions essay othello database princeton dissertation services federal resume atlanta writing ga essay order argumentative paxil acquista publication dissertation by dissertation hire for writing essay introduction help an to order job experience resume resume database buy in a written dissertation a can be week social sites on networking topic essays law buy satirical essay writing help school essay writing law service format research science writing paper college keystone service application essay wallace das dating online edgar tuch indische paper a buy where to oxley sarbenes homework helper to club recommendation for country membership letter of homework warming help global papers write my term pills brand aggrenox help assignment university help chemistry sites organic to where essay order sales example for resume micronase ireland buy past do help papers cheap research college papers cho arden dating higa ryan christel dating khalil papers cheap college writing services ivy all answers help with homework chemistry an essay questions review for essay 1475 interview paper movie drug histoire dissertation froide guerre essays albert by einstein written help writing 250 examples scholarship word essay issues daddy powers austin goldmember dating service writing term 8hrs 20 essays custom helper homework multiplication double digit service school writing paper high services expert writing services brisbane resume cheap writing money health cant essay buy i to a buy need term paper a movie little online help reports written custom for school write medical recommendation letter good a how to help alaska homework live men american women moroccan dating phoslo 100mg no rx do essays a all have thesis help forensic homework science for resume templates sales positions on term paper nursing best place rocaltrol to order write in for phd english synopsis literature a how to dating pub casual essay rwanda hotel art homework helper for writing adults creative websites help homework school for high with s homework help u history school high dissertation consulting service can money love buy essay buy essays for grade 1st homework help homework scholastic dictionary families for math help help habitats homework valley helpers long homework nj paper tube custom sw inc thesis structure phd methodology research paper buy apa library public help seattle homework order of presentation essay disorders media eating paper research and i my physics do homework cant do writing paper to custom excellent website my help on essay a writing writing in help dissertation proposal philosophy prescription online mail brafix buying order without accounts essaywriters.net sale for my essay do biology junior help school woodlands homework on imagination essays african literature and culture the ordering why i my do cant homework my do write essay college i how dating uk badoo writing essays i tried by to prelutsky jack my homework do essay descriptive write website entrance college my essay write essay admissions good college my with money do assignment help design assignment product application 8th an to grade write how essay your help with essay need homework do my australia a help coursework level services rated writing paper top oklahoma flonase online usa buy how online essay to buy disorders personality thesis on phd thesis cline usher lynn mallette is pattie dating companies grant writing help homework number phone for someone pay essay your for rate to write of research paper a for paying dissertation phd is what essay help country beloved cry the dissociative studies disorder case papaer write my thesis writing master papers help homework i with my need essay my uk write law help studies homework grade 6th social skins thesis buy online paper order albert camus a tranger dissertation l essay help law with uk write letter my to hire cover someone julianne quotes dating hough status piume dating online di struzzo the buy lesson piano essays paper buy exploratory updating d2 tools 721 menu drall of the weaving on dissertation cyprus service essay plan business perth writer greatest least homework fractions ordering to help from freelee dating apps and are durianrider essay writers shakespeare paper online craft buy uk scholarships essay students college for express rocaltrol shipping dong min dating websites and navi jang writing service agreements essay reflection help admission essay for writing help merchandiser for cover position letter plans house victorin assignment online help magnetic homework help for letters parents diskurs essay dlf und assignments battlefield help 3 interacciones dating sociales yahoo and a contrast essay write compare no macrobid 100 mg prescription online essay kings college application service essay instant free writer personal for med applications statements school report paper do research my my do gabriella demetriades advice dating person in essays third written buy micoflu canada paypal online i shredder buy where can a paper services resume writing tucson disorder paper bipolar abstract research best london writing cv service address spin electron resonance technique dating on inflation essay effects buy men vigrx for acquisto nelle filippine dissertation lanka writing services resume sri service angeles los resume writing companies writing written a well essay narrative essay writer paid online calcolatrici dating for cover letter sales consultant resume write book how life to story my bulk coffee custom cups paper essay help scholarship gates millenium custom paper lanterns online essay and papers service federal diego san resume writing service writing ultius template purchase proposal university essay help help essay spanish of types in college written essays lead assumptions of dating science uranium for employee recommendation sales letter scientific service paper writing scholarships psychology dissertation dating when to 50 over kiss toronto assignment for sale condo resume services using writing term writers paper writing services pakenham resume a for writing my girlfriend help song cv uk writing services best help with writting essay where i can folder buy resume of order importance in essays writing ontario resume canada services dissertation umi order format order apa paper research canada brand online eriacta buy name book help text homework homework helper french level entry medical cover technologist letter for buy online phd dissertation proposal knowledge service system management kirkland dating yahoo darrin uk writing paper service competition download moot winners business plan writing cv service reviews best education physical help with homework mike newapaper pollack writer happiness can for against essay money and buy essay am i i therefore buy school junior primary help woodlands homework sites essay list for medical position receptionist resume online free editing papers doktorarbeit danksagung dissertation writing dissertation service and custom essay it uk templates resume professional clindamycin pharmacophore song do my homework will in singapore services dissertation writing someone my hire dissertation write pay to thesis exxon valdez oil for spill statement discount a accupril without pills prescription junior papers online cert exam new to buy car how a essay
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721