СПІВПРАЦЯ АВСТРАЛІЇ І США У ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНІЙ СФЕРІ

 

У статті проаналізовано основні елементи співробітництва Австралії зі Сполученими Штатами Америки щодо військової та політичної сфери діяльності, а також головні тенденції, проблеми та пріоритети такої взаємодії в майбутньому.

В статье проанализировано основные элементы сотрудничества Австралии с Соединенными Штатами Америки по военной и политической сфере деятельности, а также главные тенденции, проблемы и приоритеты такого взаимодействия в будущем.

Article analyses key points of Australia – United States cooperation in military and political fields of interest and fundamental ideas, problems and priorities of such interaction in the future.

Актуальність теми дослідження обумовлена недостатнім вивченням комплексу відносин Австралії та США, а саме військово-політичної сфери, яка характеризується підвищеною зацікавленістю в умовах нарощення мілітарних сил провідними країнами на міжнародній арені для забезпечення порядку і безпеки, а також недостатньою увагою до співробітництва в АТР у колах вітчизняних дослідників.

Стан наукової розробки проблеми. Питанням відносин, що склалися на початок ХХІ ст., між Австралією та Сполученими Штатами займаються переважно австралійські, або ж американські дослідники та науковці, зокрема Дж. Перлман, К. Уітлок та інші. Незважаючи на це, відносини між цими країнами в АТР розглядали і російські дослідники: А. Братерський, Т. Клименко, а також співробітник Інституту Далекого Сходу РАН М. Мамонов. Але, на жаль, не слід із впевненістю твердити, що проблема є достатньо вивченою на вітчизняному просторі.

Передусім, політична співпраця країн в основному проходить у форматі щорічних двосторонніх переговорів Австралія – США, відомих під назвою AUSMIN . Такі зустрічі сприяють налагодженню співпраці міністрів Австралії у закордонних справах та з питань оборони разом з держсекретарем США і міністром оборони, а також з іншими високопоставленими посадовими особами від обох сторін. Консультації надають широкі можливості для обговорення та обміну поглядами, підходами до важливих глобальних і регіональних політичних питань, а також до поглиблення двосторонньої співпраці в галузі зовнішньої безпеки і оборони. Започатковані з 1985 р., зустрічі є досі актуальними, які розглядають питання навіть торгово-економічного та наукового характеру. Місце проведення зустрічей визначається почергово – одного року в США, наступного в Австралії.

Аби зрозуміти сутність таких зустрічей, а також проаналізувати їхню ефективність, розглянемо декілька консультацій та їх результати, зокрема за 2010 та 2014 роки.
У Мельбурні в 2010 р. відбулася зустріч формату AUSMIN у складі голови МЗС Австралії Кевіна Радда, та міністра оборони Австралії – Стівена Сміта, США представляли держсекретар Хіларі Клінтон та секретар з оборони доктор Роберт Гейтс. Варто зазначити, що саме 2010 рік – 25 річниця від першої AUSMIN, яка була проведена в Канберрі 1985 р., а також 70 річниця дипломатичних відносин США – Австралія. Це була вже друга зустріч з адміністрацією Б. Обами, що відображало тривалий стратегічний зв’язок держав. Пан Радд та пан Сміт найбільшу увагу звертали на взаємодію у військовій сфері та сфері безпеки, зокрема спільні дії щодо операції в Афганістані, а також на пошук нових шляхів близьких відносин між країнами.

На зустрічі було опублікувано спільну заяву про співпрацю в боротьбі з явищем насильства проти жінок у всьому світі. За статистикою, близько 30% жінок і дівчат зазнають фізичного або сексуального насильства протягом свого життя, і цей показник, звичайно, набагато вищий в зонах конфліктів. Австралія та США як демократичні і правові держави, підтвердили готовність брати на себе відповідальність не тільки спостерігати, не просто бути стурбованими цим, але й діяти. І саме тому обидві держави будуть повноцінно співпрацювати з організацією «Жінки-ООН» під керівництвом колишнього президента Чилі Мішель Бачелет (Michelle Bachelet).

Актуальні наріжні камені співпраці США – Австралія – це нерозповсюдження ядерної зброї, спільні зусилля в Афганістані, що було актуальним на той час, кібер-безпека, боротьба з тероризмом, мирне використання космічного простору та права людини, включаючи боротьбу з бідністю та стимулювання розвитку в країнах, що розвиваються.
На цій зустрічі голова МЗС Австралії заявив про заохочення використання Сполученими Штатами їхніх портів, об’єктів, навчальних приміщень та полігонів, запевняючи, що в цьому і є суть альянсів, так і буде в майбутньому.

12 серпня 2014 р. у Сіднеї відбулася чергова зустріч AUSMIN, на якій були присутні міністр закордонних справ Австралії Джулія Бішоп, міністр оборони Австралії Девід Джонстон, державний секретар США Джон Керрі і міністр оборони США Чак Хейгел. Угода, яка була підписана, передбачає надійну політичну і правову основу та фінансові засади для реалізації низки ініціатив, оголошених у 2011 р., демонструє сильну прихильність Сполучених Штатів в Азійсько-Тихоокеанському регіоні та частині Індійського океану і тверду підтримку в Австралії для США. Країни мають намір продовжувати працювати разом, щоб протистояти зростаючій загрозі балістичних ракет в АТР.

Обидві країни вітали розширення двосторонньої торгівлі та інвестицій, що обумовлено сильною спорідненістю між економіками. Вони відзначили, динамізм і різноманітність в економічних відносинах, у тому числі значний рівень участі бізнесу в широкому спектрі економічної діяльності. Обидві країни сподіваються на святкування 10-річчя з дня набрання чинності угоди про вільну торгівлю між Австралією і США з 1 січня 2015 р., яка, до речі, вже вступила в дію.

Австралія та Сполучені Штати вкотре підтвердили свою тверду прихильність укладення амбітного, високоякісного, всеосяжного договору про Транс-Тихоокеанське партнерство (TТП) якомога швидше. Це буде поглиблювати регіональну інтеграцію, відкривати нові торговельні та інвестиційні можливості, створювати робочі місця і підтримувати економічне зростання.
Представники обох держав підтримали позицію Індії як найбільшої в світі демократії і важливою економічною і стратегічною владою в АТР та регіоні Індійського океану, а також Індонезію, яка вважається мусульманською колискою світової демократії.

Держави також підтвердили свою прихильність до створення позитивних і конструктивних відносин з Китаєм, в тому числі шляхом проведення діалогу з питань стратегічної безпеки і розширенню практичного співробітництва на підтримку їх загальної зацікавленості у підтримці регіонального миру і стабільності та повазі до міжнародного права.
Спільне занепокоєння щодо Корейської Народно-Демократичної Республіки, яка підриває стабільність усього регіону, змусило закликати КНДР припинити свої погрози і провокації, дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань та обов’язків, у тому числі шляхом відмови від її ядерних ракет та поширення цієї діяльності. Варто згадати, що зовсім нещодавно, у грудні 2014 р. КНДР прямо відмовилася від переговорів з США і заявила про можливість повномасштабної війни з ними [1].

Щодо глобальних проблем світу, Австралія та США планують спільно працювати через G20 на шляху до досягнення своїх спільних цілей на міжнародній арені. Держави мають чіткий намір продовжувати роботу в рамках Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату з метою домовитися про нову, амбітну угоду щодо клімату стосовно всіх країн до 2015 р.
Австралія та Сполучені Штати вкотре підтвердили свою рішучу позицію з приводу поваги до суверенітету і територіальної цілісності України, заперечивши законність приєднання до Росії Криму в міжнародному праві. Обидві країни засудили підтримку Росією ЛНР та ДНР і створення умов для продовження дестабілізації на сході України; дестабілізація, яка призвела до розстрілу пасажирського авіалайнера MH17.

Держави гостро засудили дії Ісламської Держави Іраку і Леванту (ISIL) та інших збройних опозиційних груп в регіоні. Було погоджено підтримувати співробітництво в боротьбі з тероризмом і нарощування потенціалу в Південній Азії, Південно-Східній Азії, Близькому Сході, Східній Африці і в рамках Глобального форуму з боротьби з тероризмом [7].
Розглядаючи співробітництво країн у військовій сфері, варто звернутися до АНЗЮСу, який заклав основи їх взаємодії. На відміну від НАТО, АНЗЮС не має інтегрованої структури оборони. Однак, Австралія і Сполучені Штати проводять різні спільні заходи. До них відносяться військові навчання, починаючи від військово-морських і десантних навчань на рівні підготовки спецназу, призначення посадових осіб в збройних силах один одного, і стандартизації обладнання та оперативної доктрини.

Переосмислення пакту безпеки відбулося після теракту 11 вересня в США, в якому також були вбиті одинадцять австралійських громадян. Тодішній прем’єр-міністр Джон Говард став одним з найвідданіших прихильників президента Джорджа Буша на міжнародній арені, який виступав за підтримку США у вторгненні до Афганістану в 2001 р. та втручанні в Ірак в 2003 р. [8]

Англійський журналіст Саймон Тісдал (Simon Tisdall) з газети «Guardian» справедливо зауважив у своїй колонці від 6 грудня 2011 р., що прийняття нової стратегії Барака Обами диктувалося, насамперед, китайським синдромом.
В ході останніх візитів на різних рівнях між США та Австралією було вирішено зміцнити наявні військові бази. Тому передбачалося, що з Дарвіна діятиме загін чисельністю 250 морських піхотинців, а до 2017 р. – значний контингент в 2,5 тисячі солдат, частково передислокованих з Японії. За погодженням сторін, ці ВПС і ВМС будуть призначені для стабілізації ситуації на півночі від континенту [2].

АТР має величезне стратегічне значення, США збільшують свої зобов’язання перед усім Азійсько-Тихоокеанським регіоном. «Ми прийшли, щоб залишитися» [3], – заявив президент США. Всі ці дії були справедливо підкріплені новою військової стратегією США, яку Б. Обама виголосив 5 січня 2012 р. Зазначивши, що довгострокові інтереси США в Азійсько Тихоокеанському регіоні припускають і довготривалу присутність, він заявив, що завдяки скороченню присутності США в Європі, вона буде посилена в АТР.

Реакція на такий стрімкий поворот подій в АТР була досить неоднозначною. Керівник з австралійського військового відомства у відставці Х’ю Уайт відзначив, що альянс Австралії та США у сфері безпеки вкрай важливий, проте Пекін може розцінити ці дії як войовничі [10].
Газета People’s Daily попередила, що Австралія може потрапити «під перехресний вогонь», якщо дозволить американським військовим завдавати шкоди китайським інтересам. Австралійські представники постаралися применшити значимість таких заяв, назвавши їх цілком передбачуваною риторикою, посилаючись на очевидність того, що відносини між Сполученими Штатами та Австралією триваліші й надійніші, ніж американська стурбованість з приводу Китаю, на що вказує і промова Б. Обами з цього питання: «Думаю, що заява про те, що ми побоюємося Китаю, помилкова, так як і думка про те, що ми намагаємося виключити Китай з регіону. Будуть часи, коли вони не будуть [грати за правилами], тоді ми відправимо сигнал про те, що ми думаємо, що вони повинні повернутися на правильний шлях» [4].

Попри численну критику, опитування, проведене незалежним Інститутом Лоуї Think Tank показав, що більшість, тобто 55% австралійців схвалюють розгортання політики і 59% підтримують загальний військовий союз між двома країнами.
Про те, що Австралія це єдиний союзник США в Індійському океані заявив представник військового відомства США [6]. Американські та австралійські керівники заявляють, що ідеальне місце для розміщення пілотованих розвідувальних літаків США і безпілотних літальних апаратів Global Hawk є австралійські Кокосові о-ви за 2700 км від Австралії.
Суть цих дій з боку США полягає в тому, що Пентагон намагається також реанімувати АНЗЮС у його вигляді від 1951 р. і зміцнити його військову складову [5]. Обидві сторони також збираються підписати договір на 25 років, мета якого – створення щита протиповітряної оборони для захисту союзників в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

Аналізуючи співпрацю Австралійського Союзу і Сполучених Штатів Америки у військово-політичній сфері, ми пересвідчилися у тісному та взаємовигідному партнерстві обох держав, заснованому на спільних цінностях, інтересах, а також схожості минулого. Політична взаємодія, в загальному, зводиться до проведення щорічних зустрічей у форматі AUSMIN та конференцій у міжнародних організаціях і різноманітних форумах, де розглядаються питання найрізноманітнішого характеру як регіонального, так і глобального масштабу. Партнерство у військовій сфері відповідає інтересам обох держав та зводиться до вирішення питань безпеки в регіоні і світі в цілому.

Література

1. КНДР погрожує кинути проти США свою мільйонну армію і всі види зброї [Електронний ресурс] : стаття / ТСН Новини: Світ. – від 22 грудня 2014 р. – Режим доступу : http://tsn.ua/svit/kndr-pogrozhuye-kinuti-proti-ssha-svoyu-milyonnu-armiyu-i-vsi-vidi-zbroyi-398834.html. – Назва з екрану.
2. Братерский А. Америка вооружает мир [Электронный ресурс] / А. Братерский. – 13.08.2014. – Режим доступа : http://www.gazeta.ru/politics/2014/08/13_a_6174725.shtml. – Название с экрана.
3. Мамонов М. Политика США в Азиатско-Тихоокеанском регионе [Электронный ресурс] / М. Мамонов (старшый научный сотрудник Института Дальнего Востока РАН) // Обозреватель. – от 11.2012. – Режим доступа : http://observer.materik.ru/observer/N11_2012/088_096.pdf. – Название с экрана.
4. Перлман Дж. Обама разместит 2500 морских пихотинцев в Австралии, заявляя, что «США не опасаются Китая» [Электронный ресурс] / Дж. Перлман // The Telegraph UK. – 16.11.2011. – Режим доступа : http://inosmi.ru/australia/20111117/177813859.html. – Название с экрана.
5. Стратегия США в Тихом Океане [Electronic resource]. – от 29 апреля 2012 г. – Режим доступа : http://voprosik.net/strategiya-ssha-v-tixom-okeane. – Название с экрана.
6. Уитлок К. США и Австралия расширяют военные связи в рамках привязки Пентагона к Юго-Восточной Азии [Электронный ресурс] / К. Уитлок // The Washington Post (USA). – 27.03.2012. – Режим доступа : http://inosmi.ru/fareast/20120327/189194905.html. – Название с экрана.
7. 2014 Australia – U.S. Ministerial Consultations Joint Communiqué [Electronic resource] / IIP Digital. – 12 August 2014. – Access link : http://iipdigital.usembassy.gov/st/english/texttrans/2014/08/20140812305446.html#axzz3Qo9xNJoh. – Title from the screen.
8. Australia – United States [Electronic resource] : Overview / Australian Government, Australian Trade Commission. – Access link : http://www.austrade.gov.au/Export/Free-Trade-Agreements/AUSFTA. – Title from the screen.
9. Australia-United States Ministerial Consultations [Electronic resource] / Australian government/ Department of Foreign Affairs and Trade. – Access link : https://www.dfat.gov.au/geo/us/ausmin. – Title from the screen.
10. White H. The China Choice: Why America Should Share Power [Electronic Resource] H. White // Black Inc. – Access link : http://www.lowyinstitute.org/files/lowy_institute_extract_-_the_china_choice.pdf. – Title from the screen.
USA_Australia_Flags

Залишити відповідь