Афористичні висловлювання у мовленні українських футбольних ультрас

У статті проаналізовано афористичні висловлювання, що функціюють у мовленні ультрас. Проаналізовано їхні стилістичні функції як одного із засобів вираження думки, розкривається їх експресивно-оцінний потенціал.

Ключові слова: афористичне висловлення; структурно-семантичні, функ­ціональні особливості афоризмів; оцінні конотації висловлення.

В статье проанализированы афористические высказывания, что функционирует в речи ультрас. Проанализированы их стилистические функции как одного из средств выражения мысли, раскрывается их экспрессивно-оценочный потенциал.

Ключевые слова: афористическое высказывание; структурно-семанти­ческие, функциональные особенности афоризмов; оценочные коннотации высказывания.

The article analyzes the aphoristic expression, in ultras’ way of speaking. The stylistic features as a means of expressions are analyzed and their expressive potential evaluation is revealed.

Keywords: aphoristic utterance, structural – semantic, functional, features of aphorisms; evaluative connotations of utterance.

Для більшості слово “ультрас” не значить абсолютно нічого, а хтось віддалено чув, що це “ненормальні фанати, які весь час розважаються бійками”[9], але насправді все значно складніше. Ультрас – це організовані групи футбольних уболівальників, які мають власні правила, культуру й особливу мову. Жаргон футбольних уболівальників зараз ще остаточно не сформувався і перебуває у процесі створення. Людині, яка незнайома з цією субкультурою і її мовою, буде вкрай складно зрозуміти сенс розмови ультрас – через наявність у багатьох слів додаткового смислового  навантаження й відсутність знань точної ситуації у світі цієї субкультури.

На жаргон ультрас великий вплив має суржик, який поширився всією територією держави. Фанатський соціолект частково поєднується з молодіжним сленгом, але в ньому є чимало специфічних слів, які з’явилися саме у середовищі вболівальників. Деякі з цих слів уже вийшли за межі довколофутбольної субкультури, але більшість лексем використовують у своєму мовленні лише представники фанатських угруповань чи ті, хто спілкується з футбольними фанатами.

Оскільки основна діяльність фанатів спрямована на підтримку футбольних клубів, то на особливу увагу заслуговує фольклор ультрас. Сюди належать пісні, короткі вірші-заряди, гасла, заклики й афористичні висловлювання.

    Об’єкт дослідження – ультрас-афоризми.

Актуальність порушеної теми зумовлена насамперед тим, що специфіка мовлення українських футбольних фанатів та їхній фольклор як цілісне явище досі не були предметом окремого дослідження. Оглядово про соціолект фанів згадували українські дослідниці Світлана Мартос [2], Людмила Кудрявцева [1] й Ірина Приходько [3] в публікаціях про сучасний молодіжний сленг. Декілька статей цій тематиці присвятила Ірина Процик [4;5;6;7;8].

Мета дослідження –  з’ясувати семантику афористичних висловлювань у мовленні українських футбольних ультрас.

Мета передбачає низку завдань:

 • конкретизувати поняття ультрас-афоризму;

 • здійснити лексико-семантичну класифікацію жарґонізмів футбольних ультрас;  

 • визначити функціональні особливості афористичних висловлювань у мовленні ультрас.

Ультрас-афоризми – стислі, лаконічні та оригінальні вислови, які є зрозумілими, легкими для запам’ятовування та поширені у спільноті футбольних уболівальників.  

Особливість афоризму полягає в тому, що це гранично стисле і водночас вичерпне визначення предмета чи ситуації, яке конденсує набутий досвід суспільного життя, реальності, що оточує людину.

Із погляду походження більшість ультрас-афоризмів є анонімними, авторство втрачається у процесі поширення вислову серед фанатського угруповання, коли стає загальним надбанням субкультури. Трапляються випадки, коли у фольклор ультрас проникають вислови футболістів та тренерів. Афоризми можуть зберігатися дослівно або видозмінювати. Наприклад, вислів “Гра забувається, результат залишається” активно функціює у мовленні, але не всі знають, що це слова відомого тренера Валерія Лобановського. Теж саме стосується вислова шотландського футболіста та тренера Джорджа Грема: “Воротар – це перлина в короні і дістатися до нього має бути майже неможливим. Найбільший гріх у футболі – це змусити його працювати”.   

Проаналізувавши інтернет-ресурси та спільноти в соціальних мережах, ми виокремили одинадцять основних тем афоризмів:

1) про футбол як гру загалом:

 • Жоден фільм не збере таку аудиторію, як дві команди на футбольному полі. Футбол – це не робота, це творчість. (BadB)

 • Футбол – це єдина гра, у якій 90 хвилин невідомо, що відбудеться. (MetalFans)

 • Футбол без фанатів те ж саме, що секс без жінки, якось по-підорськи. (UlDyn)

Цілком зрозуміло, що ця тема представлена найбільшою кількістю афоризмів, адже футбол – це найважливіший аспект життя кожного ультраса, неважливо за яку команду вони вболівають, футбол як гра захоплює кожного. Футбольний матч у своїх висловлюваннях ультрас часто порівнюють за важливістю із народженням сина.

2) тема виїздів:

 • Інколи день, проведений в іншому місті, дає тобі більше, ніж роки проведені вдома. (УкрУльтрПорт)

 • Раніше було модно їздити в Єгипет і Турцію, а зараз – на Гоа. А я, як і раніше їжджу на футбол у якийсь Мухосранськ. (ФорумДК)

 • Виїзди заглушують печаль.(MetalFans)

 • У всіх “школа життя” – це район, а у нас – виїзди. (USD)

Виїзди – невід’ємна ознака справжнього фаната. Саме слово “виїзд” – жаргонізм, який уживають на позначення поїздки фанів до іншого міста, регіону чи країни на матч улюбленої команди. Фанати можуть “катати” на виїзди самі або зі своєю фірмою (фанатське угруповання), та уболівальник ніколи не зможе стати ультрасом якщо не буде супроводжувати команду на її виїзних матчах.

3) відданість і любов до футбольного клубу:

 • І щоб не сталося в мене в житті, я в серці збережу любимі кольори. (UlFCMK)

 • Уболіваю за історію і традиції, а не за гроші та тимчасовий успіх. (ФорумДК)

 • Змінюються гравці, тренери, лікарі, директори, адміністратори, шофери і навіть власники клубу. Залишається клуб, історія і його віддані уболівальники, які будуть підтримувати команду незважаючи на те, чемпіони вони чи грають у п’ятій лізі. (UlDyn)

 • Програші забуваються, а відданість залишається. (UlFCMK)

 • Поки моє серце б’ється, воно б’ється лише за один клуб. (ПроФут)

Відданість клубу це не просто слово для фаната, це життєве кредо, бо справжній уболівальник буде підтримувати команду усіма способами навіть якщо вона не буде показувати високих результатів. Зміна футбольного клубу ультрасом вважається зрадою і зневажається  у цьому середовищі.

4) перформансів:

 • Якщо ми палимо, то палимо так, ніби це останні фаєра в світі, й вони повинні згоріти прямо тут і прямо зараз. (BadB)

 • Саме фанати роблять свято на стадіоні, а гравці лише доповнюють феєрію голами. (KCSupp)

Перформанс – це шоу, яке влаштовуюють уболівальники на трибунах під час матчу, часто з використанням піротехнічних засобів. Це спосіб підтримки та можливість висловити свої емоції від гри. Уболівальники витрачають величезну кількість часу задля того, щоб придумати гідний перформанс на кожну гру, для них це справжнє мистецво, коли “заряди”, “кричалки”, “переклички”, танці та фаєра гармонічно поєднані на трибунах.

5) про футбольних суддів:

 • У арбітрів є одна проблема – вони знають правила гри, але абсолютно не розуміють саму гру. (WGLife)

 • Футбольний матч – це поєдинок свистка судді зі свистом трибун. (USD)

 • Хорошого арбітра не купиш за півлітра. (ФорумШД)

Футбольний арбітр – найзапекліший ворог фанатів, особливо, коли він припускається помилок під час гри. Рішення судді часто супроводжує свист трибун.

6) махачі (бійки):

 • Гора з горою не сходиться, а фанат з фанатом завжди зійдеться. Стінка на стінку. (UlShakh)

 • Бийся заради адреналіну, бийся заради поваги, бийся за свій клуб, друзів і кольори!(UlFCMK)

Участь у бійках відрізняє ультраса від звичайного фаната, адже вони намагаються захищати честь команди не лише на футбольному полі, а й за його межами.

7) про фанатизм:

 • Фанатами народжуються, їх не виробляють на фабриці. Ми не обираємо, ми – обрані. (ФКДК)

 • Не зрозуміло, чи ти обираєш фанатизм, чи він тебе, але відступити потім уже не можливо. (ВП)

 • Прийшовши одного разу на фан-сектор, ти вже не зможеш піти звідти, бо фанатизм, як наркотик, він теж викликає залежність.(UlDyn)

На думку футбольних уболівальників, фанатизм – це те, що дається від народження і на все життя, те, чому варто повністю присвятити себе. Часто у своїх висловлюваннях вони наголошують, що футбол важливіше навіть за жінку.

8) про стадіон:

 • Ніхто не зрозуміє тебе краще за рідний стадіон.(BadB)

 • Будь-який стадіон може замінити більшість ліків, але ні одні ліки в світі не зможуть замінити футбольний стадіон. (UlShakh)

 • Стадіон – це наш храм, де ми відспівуємо і хоронимо суперників. Стадіон- наш найкращий друг, який вислуховує усі наші заряди. (BadB)

Стадіон – особливе місце для фана, яке порівнють із “храмом”, “святинею” та “найкращим другом”, лексемами, які мають лише позитивну конотацію.

9) про футбольних коментаторів:

Футбольні коментатори, які ведуть репортаж вдвох, заважають дивитися гру втричі краще. (BadB)

Футбольний коментатор – людина, яка професійно заважає дивитися футбол. (ФКДК)

Футбольні коментатори є невід’ємними учасниками футбольного матчу, тому залежно від того, наскільки розумно коментатор трактує матч, уболівальники формують ставлення до нього.

10) про панування грошей у футболі:

Футбол – гра мільйонерів для мільйонів. (UlDyn)

Якщо футболісти зайняті грошовими розборками, то на розбір програних ігор часу в них вже немає. (MetalFans)

Раніше футбол був грою мільйонів, а зараз мільйонерів. (UlDyn)

Раніше були „мисливці за голами”, а зараз в основному „мисливці за грошами”. (ПроФут)

Футбольний сезон ще не почався, а у суддів вже готовий прейскурант. (WB)

На жаль, сучасний футбол не можна уявити без грошей, які часто псують задоволення від матчу. У фанатів особливе ставлення до грошей – вони не люблять “продажних” футболістів, що цінують клуб не за його історію та досягнення, а за кількість грошей у власників.

11) про тренерів:

Поганому тренеру судді заважають. (UlShakh)

Афоризмів про тренерів не так багато, хоча часто фанати можуть бути не задоволені тренерською тактикою чи стратегією гри, але все ж намагаються зберігати субординацію, адже коуч як і вболівальники є частиною однієї команди.

На окрему увагу заслуговують жартівливі афористичні висловлювання різної тематики:  

 • Ніколи не втомлюєшся дивитись, як горить вогонь, тече вода і як 22 мужика бігає за одним м’ячем. (Uafoot)

 • Наші нападники за весь матч так ні на кого і не напали. (UlShakh)

 • Щасливих сімей було б набагато більше, якби чоловіки намагалися зрозуміти жінок, а жінки намагалися зрозуміти футбол. (UlDyn)

 • Футболіст з великої букви ФУ. (ФКДК)

 • Воротар просто неймовірно відбив…бажання дивитися матч. (WGLife)

Більшість афоризмів функціює в прозовій формі, але трапляються і віршовані, наприклад: І навіть якщо гра не принесе мені радості, я все одно буду з клубом до старості.  (ФКДК1)

Тематику афоризмів визначено їхнім лексичним складом і значною мірою опорними словами. Найчастіше трапляються такі лексеми, як футбол”, “фанат”, “гра”, “команда”, “гол”, “любов”, “ворог”, “суперник”. Характерне також уживання жаргонізмів, як наприклад, “фаєр” – факел, димова шашка, піротехнічний заряд, який використовують  для створення шоу на трибунах; “Мухосранськ” –  віддалене місто до якого складно і довго добиратись; “домашка” –  домашній матч, “пеналь” – пенальті.

Варто зазначити, що виділені у статті групи не є остаточно сформованими, ультрас постійно розвиваються, розвивається їхнє мовлення, яке збагачують новими висловами, які стосуються найважливіших сфер їхнього життя. У статті було проаналізовано найбільші тематичні  групи,  крім цього існує також значна кількість афоризмів про футболістів, ставлення ультрас до політики, їхнє запекле протистояння з поліцією та правоохоронними органами та навіть про їжу.

Отже, афористичні вислови футбольних фанатів заслуговують на особливу увагу та детальне дослідження науковцями-лінгвістами, адже футбольний жаргон уже давно проник у наше мовлення та став невід’ємною частиною нашої культури.

Список використаної літератури: 

1. Кудрявцева Л. А. Киевская городская речь: просторечие и общий сленг / Людмила Кудрявцева // Русский язык и литература. Проблемы изучения и преподавания в школах и высших учебных заведениях Украины. – К., 2005. – С. 34‒39.

2. Мартос С. А. Молодіжний сленг у мовленнєвій структурі м. Херсона : автореф. дис. канд. філол. Наук : 10.02.01 „Українська мова” / Мартос Світлана Андріївна – Луганськ : Луганський національний педагогічний ун-т ім. Тараса Шевченка, 2006. – 20 с.

3. Приходько І. Г. Російський молодіжний сленг Києва (кінець ХХ-початок ХХІ ст.) : автореф. дис. канд. філол. наук: 10. 02. 02. / Ірина Георгіївна Приходько. – К. : Б.в., 2006. – 20 с.

4. Процик І. „Ми не вороги – ми українці”. Українські футбольні ультрас під час Революції гідності / І. Процик // Типологія та функції мовних одиниць : наук. журн. / [редкол. : Н. М. Костусяк (гол. ред.) та ін.]. – Луцьк : Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2014. − № 2. – С. 234‒248.

5. Процик І. Вербальне самовираження в субкультурі українських футбольних уболівальників / І. Процик // Мова і суспільство: зб. наук. пр. ‒ Львів : Львівськ. нац. ун-т імені Івана Франка, 2012. ‒ Вип. 3 ‒ С. 224‒229.

6. Процик І. Мистецькі терміни в соціолекті українських футбольних фанатів / Ірина Процик // Наукові записки Тернопільського нац. пед. ун-ту. Серія: Мовознавство. – Тернопіль: Тернопіль. нац. пед. ун-т імені Володимира Гнатюка, 2012. – Вип. 1 (22). – С. 54–60.

7. Процик І. Р. Спеціальна лексика в соціолекті українських футбольних фанатів / І. Р. Процик // Термінологічний вісник. ‒ 2013. – Вип. 2(2). ‒ С. 125‒131.

8. Процик І. Соціолект українських футбольних фанатів / І. Процик // Вісник Львівського університету. Серія філологічна. – Львів, 2012. – Вип. 57. – С. 285–290.

9. Хто такі ці ультраси? [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://gazeta.dt.ua/socium/hto-taki-ci-ultras-_.html.

Список першоджерел:

1. BAD BOYS : ultras group [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://badboysfcdk.at.ua/BadB.

2. Форум «Динамо» Київ [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://forumdynamo-kyiv.org ‒ ФорумДК.

3. Metalist Fans [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://metalistfans.net/ ‒ MetalFans.

4. ULTRAS DYNAMO [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.wbc.kiev.ua/UlDyn.

5. UltrasShakhtar Donetsk [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://ultrasshakhtar.ucoz.ua/USD.

6. Український ультрас-портал [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://ultras.org.ua ‒ УкрУльтрПорт.

7. Форум «Шахтар» Донецьк [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://forum.shakhtar.com ‒ ФорумШД.

8. Про футбол [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.profootball.ua/ ‒ ПроФут.

9. Ultras FCMK [Електронний ресурс] // Вконтакті : соціальна мережа. ‒ Режим доступу : http://vk.com/fcmk_ultras ‒ UlFCMK.

10. Kyiv City Supporters [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.kcs.kiev.ua/ KCSupp.

11. В : ультрас «Ворскла» Полтава [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://wglife.com.ua/ WGLife.

12. Ultras Shakhtar | Ультрас Шахтер [Електронний ресурс] // Вконтакті : соціальна мережа. ‒ Режим доступу : http://vk.com/fcsd_ultras UlShakh.

13. Сайт уболівальників ФК Ворскла Полтава [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.fcvorskla.com.ua/ ВП.

14. ФК «Динамо» Київ : офіційний сайт [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://dynamo.kiev.ua ФКДК.

15. Футбольный портал UA-Футбол [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.ua-football.com/ ‒ Uafoot.

16. Футбол в крові, «Динамо» Київ в серці! [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://dk-in-our-heart.at.ua/ ‒ ФКДК1.

17. Офіційний сайт футбольного клубу “Дніпро” [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.fcdnipro.ua – ФКДД.

18. Террикон : футбол и спорт [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://terrikon.com/ – Terrikon.

19. Карпати : офіційний сай футбольного клубу [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу : http://www.fckarpaty.lviv.ua/ ‒ ФККЛ.

Залишити відповідь