Екотуризм в Канаді

Семещук Наталія Олександрівна
студентка
Національний університет «Острозька академія»
ЕКОТУРИЗМ В КАНАДІ
Анотація. У дослідженні розглянуто особливості екотуризму в Канади, його роль у туристичній інфраструктурі країни та охарактеризовано місця проведення екотурів.
Ключові слова: Канада, еко туризм, туристична інфраструктура, туроператори, культурна пам’ятка.
Семещук Наталья Александровна
студентка
Национальный университет «Острожская академия»
ЭКОТУРИЗМ В КАНАДЕ
Аннотация. В статье осуществлено исследование особенностей экотуризма Канады, его роль в туристической инфраструктуре страны и охарактеризованы места проведения эко туров.
Ключевые слова: Канада, эко туризм, туристическая инфраструктура, туроператоры, памятник культуры.
Semeschuk Natalia
student
National University «Ostrog Academy»
ECOTOURISM IN CANADA
Annotation. In this article reviews the features of eco-tourism in Canada, his role in the tourism infrastructure of the country and describes places of eco tours.
Keywords: Canada, ecotourism, tourism infrastructure, tour operators, cultural monument.
Слід сказати, що на сучасному етапі екотуризм швидко прогресує і захоплює все більше прихильників. Його розвиток сприяє збільшенню надходжень до бюджету, покращенню інвестиційного клімату та розширенню інфраструктури країни. В свою чергу розвиток екологічного туризму став одним із пріоритетних напрямків у розвитку туризму та всього світового господарства. Варто зазначити, що Канада має велику кількість природних ресурсів та приділяє увагу їх збереженню і охороні. Позитивний досвід у розвитку її екотуризму Канади може бути адаптований та використаний в Україні.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. На сучасному етапі у вивченні розвитку екологічного туризму слід відзначити праці таких вітчизняних учених, які здійснили важливий внесок у вивчення екотуризму: О.Бейдик [2], М.Біржаков [3], О.Дмитрук [4], Ю.Зінько [9] та ін. Ці автори у своїх наукових роботах охарактеризували важливість вивчення одного з перспективних напрямів розвитку туризму – екотуризму, а також роль його культурних цінностей екотуризму, як для жителів певної природної зони так і для подорожуючих. Проте тема екотуризму Канади не є чітко висвітленою в вище згаданих працях і деякі питання мають бути дослідженні чіткіше. Саме в цьому полягає наукова актуальність теми.
Метою статті є дослідити особливості та розвиток екотуризму Канади.
Завдання статті:
• пояснити поняття екотуризму;
• дослідити особливості еко туризму;
• охарактеризувати туристичні комплекси та культурно-історичні пам’ятки;
• проаналізувати важливість розвитку екотуризму в країні.
Предметом дослідження є екотуризм Канади.

Еко туризм – це подорожі по місцях, де навколишнє середовище збереглося практично в первозданному вигляді. «Еко тури» – знайомство з культурно-історичними та природними особливостями території – зазвичай це важлива частина програми [7]. Сутність його полягає в акцентуванні уваги не тільки на виді рекреаційної діяльності, але й на характері впливу туризму на довкілля та ступені відповідальності як туристів, так і організаторів щодо збереження природного середовища [11, с.240 ].
Слід зауважити, що чіткого визначення терміну екотуризм не існує, загалом пояснити його можна так:
1. Огранізовані подорожі до природних зон з можливістю вівідування культурних пам’яток і подорожі, які включають в себе виконання програм, що стосуються охорони природи та раціонального використання природних ресурсів у цих зонах;
2. Подорожі у природні зони з метою охорони навколишнього середовища і підтримання добробуту місцевих жителів (визначення Міжнародної організації екотуризму) [ 10 ].
Надзвичайно велике значення приділяється збереженню і підтримці цілісності екосистеми. Все просто: приплив мандрівників – це залучення грошей в регіон (за рахунок купівлі місцевих продуктів, сувенірів, користування послугами кафе, локальних туроператорів з еко туризму тощо). Місцевому населенню вигідно підтримувати еко туризм адже місцевість розвивається, а природне середовище не порушується.
Такий вид туризму дає можливість відкривати заповідні куточки нашої планети, зокрема і досліджуваної країни Канади та захоплюватися красою живої природи. Екологічний туризм – це тури для любителів пригод і цінителів природи, тому є важливим не тільки у регіонах, де туризм є головною складовою наповнення бюджету, а й у регіонах, які мають природно-атракційні місця та характеризуються незабрудненою екологією. Його реалізація полягає у впровадженні таких форм туризму та туристичної інфраструктури, які будуть відображати дбайливе ставлення до сучасного та майбутнього стану природного середовища, а також будуть враховувати економічний розвиток місцевих спільнот і збереження культурної їх самобутності. Основною метою зеленого туризму є фінансовий вклад в охорону природи, який безпосередньо отримують від самих прихильників екотурів.
Туроператори, що працюють у сфері екотуризму, зазвичай пропонують такі тури для кращого пізнання природи та культури країни:
• Пізнавальні тури (географічні, етнографічні ).
• Пригоди (трекінг, водні, гірські, лижні, кінні прогулянки).
• Наукові тури ( наприклад ботанічні, орнітологічні ).
• Поїздки вихідного дня ( наприклад в національні парки).
• Агротуризм (активну участь у житті працівників села) [1].
У світовій туристичній спеціалізації Канада виділяється в першу чергу розвитком еко-туризму, як масового (відвідування національних парків), так і елітних (екстремальний туризм). Тут чудово розвинений екологічний туризм. Не випадково в 2002 році, який був оголошений ЮНЕСКО роком екологічного туризму, у Квебеку був проведений Всесвітній саміт з еко туризму, в якому взяли участь понад 1000 делегатів з 132 країн [6].
У країні станом на 2013 р. Нараховується 36 національних парків, сім заповідників, три морських заповідника, один національний пам’ятник, а також 158 історичних місць. Банфф – найстаріший національний парк країни і найбільш відвідуваний парк світу; Йохо із водоспадом Такаккау, каньйонами і карстовими печерами; Джаспер із льодовиками і гарячими джерелами та ін. Національні природні парки – основа розвитку природноорієнтованого туризму, розвиток якого переважає в Канаді.
Також численні маршрути до природних й історичних пам’яток, етнографічний туризм, спостереження за птахами і ссавцями відкривають широкі можливості і дивовижні місця, не порушені цивілізацією. Зокрема до популярних місць еко туризму можна віднести місто Оттава, де зосереджені такі визначні пам’ятки – канал Рідо (взимку перетворюється у найдовшу ковзанку світу – 8 км), Стайні Королівської поліції, Канадський музей природи. Прямо у місті розкинулися прекрасні парки, найвідомішим з яких є парк Гатіно (35 тис. га). В околицях міста красиво укріплене місто Кінгстон, в якому проходить знаменитий Ірландський фестиваль 300-метрова, гора Нанібіжу, заповідник Пукаскуа, унікальний район каньйонів Агава і, звичайно, знаменитий Ніагарський водоспад. З індіанського назва Ніагара перекладається, як «грім вод». Річка з’єднує два великих озера Америки – Ері і Онтаріо. Її довжина становить 58 км. Канадська частина водоспаду – Horseshoe Falls ( Кінська підкова) [5]. Ніагарський водоспад приваблює туристів своєю масивністю. Щовечора на Ніагарському водоспаді збираються безліч туристів, щоб помилуватися на водоспади в світлі прожекторів, які забарвлені у червоний, помаранчевий, жовтий і зелений кольори. Краса видовища збільшується відображеннями у воді. Захоплююче видовище привертає щорічно 15 мільйонів туристів зі всього світу, тому в місті біля водоспаду – Ніагара Фолз (Niagara Falls) і його околицях є все для відпочинку та ознайомлення з цим приголомшливим явищем природи.
Наступним місцем, цетром еко туризму є місто Торонто (гуронською мовою – «місце зустрічі») – найбільше канадське місто, провідний культурний і торговий центр англомовної Канади, міжнародний символ чистоти і порядку. Цей величезний мегаполіс складається з величезних хмарочосів, банків і офісів, оточиних десятками парків, в яких вільно живуть білки й інші дрібні лісові мешканці. Найбільш цікаві місця міста – розважальний комплекс на площі Онтаріо, Гайд-парк і парк Королеви Єлизавети, живописний острівний Торонто-Айлендс-парк на озері Онтаріо, скелі Скарборо, позолочена башта будівлі банку Роял-Банк-Плаза, концертний зал Рой-Томсон-Халл, символ міста – 553-метрова вежа «Сі-Ен-Тауер», спортивно-готельний комплекс Скай-Доум.
Вражає і своїми надбаннями й Провінція Квебек – найбільша і, як вважається, найкрасивіша провінція Канади. За розмірами вона втричі більша Франції та в сім разів більша Великобританії. Ця територія охоплює наймальовничіші райони країни – гірський та озерний край Лаврентід, Естра і Шарлевуа, рівнини і прекрасні ліси біля самої річки Сент-Лоуренс (Св. Лаврентія), прибережний район Гаспезі, Сагене і озера Сен-Жан, край моряків і рибалок – острови Мадлен, а також найстаріші в Канаді міста – Квебек і Монреаль. Увагу любителів еко туризму привертають знамениті водоспади Монморансі і невисокі північні відроги Аппалачських гір, а також відкриті сотні прекрасних туристичних центрів, гірськолижних курортів, піщаних пляжів і заповідних зон. Ландшафти південного Квебека настільки різноманітні, що він отримав в Канаді неофіційну назву «Прекрасна провінція».
Осередком культурних пам’яток є місто Монреаль – найбільше в провінції Квебек і одине із самих старих міст Канади, розташоване на річковому острові, в центрі гори Мон-Руайяль («Королівської гори»), від якої відходять живописні вулиці, назви більшості з них присвячені католицьким святим, за що місто і отримало не офіційну назву «Місто святих». Розташовані в декількох десятках хвилин їзди від Монреаля гори Лаврентія (плато Лаврентіди) і Лаврентійська національний парк, відомі як прекрасний гірськолижний курорт, особливо популярні знаменита лижна станція і прекрасний сад в Бронмонте, а також лижні траси в Сен-Совер і Сент-Адель [5].
Одна з унікальних провінцій Канади, осередок еко туризму країни – Нова Шотландія, оточена з трьох боків океаном. Пам’ятками провінції є широкі пляжі і рибальські селища уздовж прибережної «Дороги Вранішнього сонця», національний заповідник Від-Тер на острові Кейп-Бретон, індіанська резервація Вікокомаг і безліч зручних бухт і пляжів. Морська риболовля в цих краях – одна з кращих в північній півкулі.
Проте, не можна не згадати найбільш прибутковіше і найбільш престижніше місце еко туризму – Канадські Кордильєри. Саме це місце є справжньою скарбницею дикої природи: каньйон річки Фрейзер, перевал Йеллоухед, найвища точка Канадських Скелястих гір – р. Робсон (3954 м), знамениті Колумбійські крижані поля – ідеальні для активного відпочинку та еко туризму. Проте справжня визначна пам’ятка Альберти – її національні заповідники Джаспер (найбільший заповідник в Скелястих горах – площа 10,8 тис. кв. км), Банф (перший заповідник Канади), Вуд-Баффало і Уотертон-Лейкс, а також різноматні райони Скелястих гір з багатою природою – Вістлер, озеро Медсін (найбільше озеро в заповіднику Джаспер, повністю пересихають раз на рік), озеро Мейлін, водоспади Атабаска (32 км на південь від Джаспера), льодовик Колумбія (площа 325 кв. км), каньйон Джонстон, водопади Лоуер і Аппер-Фоллз, озеро Луїзи, гора Вікторія і безліч курортних містечок з високим рівнем сервісу навколо заповідників. Тут же, в провінції Альберта, була виявлена найбільша концентрація останків динозаврів, а рибалка на місцевих річках вважається однією з найкращих в країні. Саме тому тут сформувались сприятливі умови для прихильників екотуризму.
Важливим місцем природного відпочинку також є озера Канади. Їх значно більше мільйона, в тому числі 31 752 з площею понад 3 км², що повністю або частково належать Канаді, та 7 із площею понад 10 000 км². Так наприклад чотири з п’яти Великих озер, частково відносяться до Канади, частково – до США. Курорти, облаштовані поблизу озер створюють сприятливі умови для розвитку еко туризму, а також для серфінгу та віндсерфінгу. Курортні бази створюють прекрасні місця для відпочинку на узбережжі і занять водними видами спорту. Таким місцем є озеро Маніту – одне з найбільших за величиною озер, що входить до складу Великих Озер Канади. Вода в озері лікувальна та корисна, так як в її склад входить велика кількість солі. Навколо озера є парк, відкритий для відвідування з травня по вересень, і кілька готелів, які в числі інших послуг пропонують лікування. Такий відпочинок біля озера дуже популярний у Канаді та у США. Представником активного туризму є озеро Гурон, яке входить до складу Великих Озер та розташоване на території Канади та США [5 ].
Одним з найпопулярніших місць для любителів активного відпочинку і альпінізму є заповідник Грос Морн розташований на західному узбережжі острова Ньюфаундленд. Тут зустрічаються пейзажі східної Канади та унікальні геологічні явища. Це дозволило організації ЮНЕСКО віднести Грос Морн до унікальних природних пам’ятників. Якщо пройти в глиб заповідника, можна побачити вузьку рівнину, на якій ростуть змішані ліси та розташована багато боліт. Тут цвітуть орхідеї і символ провінції Ньюфаундленд – сарацини. На сході простягається гірський ланцюг Лонг-Рейндж – північний край Аппалачів. В цьому заповіднику розташована гора Тор, яка відома своїм крутим підйомом та недоступністю. Саме тому вона вабить альпіністів зі всього світу.
Отже, Канада налічує велику кількість історичних та культурних місць з сприятливими умовами для розвитку еко туризму. Саме це впливає на економічний аспект та розвиток туризму загалом. Формування такого виду туризму сприяє економічному розвитку не тільки самої країни, а і місцевого населення без будь-якої шкоди для довкілля. Наявність такої кількості історично-культурних пам’яток неабияк підносить країну на міжнародному рівні в галузі туризму та приваблює любителів активного відпочинку. Саме тому варто сказати, що перспективним в Канаді є еко туризм, який все більше стає популярнішим у світі. Цей вид туризму має вагомі елементи, що цікавлять мандрівників, тому і сприяє культурному та освітньому досвіду всього населення.

Джерела та література
1. Авісента. Еко туризм. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.avisenta.ru/tourism/ekoturizm.html
2. Бейдик, О. О. Рекреаційні ресурси України [Текст] : навч. посібник / О. О. Бейдик. – К. : Альтерпрес, 2009. – 400 с.
3. Біржаков М. Б. Введення у туризм. – СПб: – “Герда”, 2006. -570с
4. Дмитрук, О. Ю., Екотуризм [Текст] : Навчальний посібник / О.Ю. Дмитрук, С.В.Дмитрук – К.: Альтерпрес, 2009. – 358 с
5. Канада. Пам’тки. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.online-tourist-world.com/uk/canada/sights
6. Країни світу: короткий енциклопедичний довідник / Прим. авт. –сост.: В.А.Аникеев. Видавничий Будинок А. Громова; Мінськ; Сучасний літератор, 2000.
7. ООН. Всесвітній самміт з екотуризму. Квебекська декларація з екотуризму. Квебек (Канада), 19-22 травня 2002 [Електронний ресурс] : Режим доступу – http://www.gdrc.org/uem/eco-tour/quebec-declaration.pdf
8. Північна (англомовна) Америка. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://subject.com.ua/geographic/ekonomichna_socialna/102.html
9. Рутинський М.Й. Сільський туризм: Навч. посіб. /М.Й. Рутинський, Ю.В. Зінько – К.: Знання, 2006. – 271 с.
10. Смолій, В. А. Енциклопедичний словник-довідник з туризму [Текст] / В.А. Смолій, В.К. Федорченко, В.І. Цибух – К.: Видавничий дім «Слово», 2006. – 372с. ISBN 966-8407-55-5
11. Явкін, В. Г. Проблеми географії та менеджмент туризму [Текст]: Монографія / В.Г. Явкін, В.П. Руденко, О.Д. Король – Чернівці: Рута, 2006. – 260 с.

Залишити відповідь