Американський вектор зовнішньої політики Гордона Брауна

Олена Абрамчук

Науковий керівник – канд. іст. наук, доц. Рудько С.О.,

Національний університет «Острозька академія»

 

Американський вектор зовнішньої політики Гордона Брауна

 

Анотація

В даній статті розглянуто Американську політику Великобританії в період прем’єрства Г.Брауна, та її вплив на «особливі» відносини між Великобританією та США.

Summary

The article is devoted to the analysis of the British politics towards the USA during the time of Braun’s administration, and its influence on the special relationship between Great Britain and The USA.

Аннотация

В данной статье рассмотрено Американскую политику Великобритании в период премьерства Г.Брауна, и ее влияние на «особые» отношения между Великобританией и США.

Ослаблення позицій Гордона Брауна відбилися на характері проведеної ним зовнішньої політики. У 2008 році відбувся другий за рахунком візит прем’єра до США. Основним предметом обговорення під час поїздки Брауна до США стали глобальна криза кредитних ринків і його вплив на економіку планети в цілому і Великобританії зокрема. 16 квітня 2008 року Браун зустрівся з мером Нью-Йорка Майклом Блумбергом, а потім обговорив економічні проблеми з провідними фінансистами Уолл-стріт.

Вранці 17 квітня 2008 року в британському посольстві у Вашингтоні Гордон Браун зустрівся з трьома основними кандидатами на перемогу у президентських виборах в США  ̶ демократами Бараком Обамою і Хілларі Клінтон та республіканцем Джоном Маккейном. Британський прем’єр старався показати, що у Сполученого Королівства немає переваг щодо учасників виборчої кампанії.

По завершенні цих зустрічей Браун заявив, що зможе продуктивно працювати з будь-яким з нинішніх фаворитів президентських перегонів. «Переговоривши з усіма трьома кандидатами, я прийшов до абсолютної переконаності в тому, що особливі відносини між нашими країнами міцні, надійні і ми цінуємо кожного кандидата»,  ̶  підкреслив британський прем’єр.

Звичайно ж лейбористові Брауну, який представляє лівоцентристський спектр британської політики, традиційно легше знайти спільну мову з кандидатами від Демократичної партії США. Однак, як заявив посол Сполучених Штатів у Великобританії Роберт Таттл, зустріч Брауна з Маккейном також пройшла «відмінно», хоча головний кандидат республіканців раніше висловлював стурбованість у зв’язку з планами Лондона знизити активність своєї військової присутності в іракській провінції Басра.

По завершенні зустрічей з учасниками президентської гонки Гордон Браун відправився в Білий дім. Порядок денний його переговорів з Дж. Бушем включали проблеми зміцнення безпеки і демократії в Афганістані та Іраку, посилення міжнародного тиску на Іран для того, щоб не дозволити йому створити ядерну зброю. Мова також йшла про нарощування зусиль по боротьбі з міжнародним тероризмом, про шляхи подолання світової фінансової кризи. Буш і Браун обмінялися думками із таких питань, як подальша боротьба з бідністю і хворобами на планеті, зміна клімату, просування режиму вільної торгівлі в усіх країнах.

Після зустрічі з Брауном Дж. Буш висловив упевненість, що, хто б не став наступним президентом США, він збереже міцні відносини з Великобританією  ̶  давнім союзником Америки. Відповідаючи на запитання журналістів, Буш відкинув припущення про те, що його особисті відносини з Брауном складуться гірше, ніж з його попередником Тоні Блером. «У нас прекрасні відносини»,  ̶  сказав він на спільній прес-конференції з Брауном. «Я впевнений, що майбутній президент США збереже ці особливі відносини»,  ̶  додав Буш. Потім, перейшовши до міждержавних відносин, господар Білого дому зауважив, що вони спираються на спільну історію та цінності. У ході спільної прес-конференцію вони не скупилися на компліменти на адресу один одного. Браун, наприклад, заявив, що світова спільнота в «величезному боргу» перед Бушем за його лідерство в боротьбі з тероризмом.

Обговоривши ряд міжнародних проблем, Буш і Браун підтвердили «загальну рішучість боротися з тероризмом». США вважають, що сьогодні центральний фронт в цій боротьбі пролягає в Іраку. Обидва лідери констатували досягнення там значного прогресу. Причому, як стверджував президент США, ситуація в Іраку поліпшується не тільки в плані безпеки, але також на економічному і політичному фронті. Президент США знову попередив, що відхід американських військ з Іраку загрожує зміцненням позицій «Аль-Каїди» і новою хвилею насильства і терору. Поразка в Іраку додасть хоробрості Ірану, а також направить невірний сигнал американським союзникам, які покладаються на підтримку США.

Під час переговорів американський і британський лідери зійшлися на думці, що Іран не повинен мати у своєму розпорядженні можливості для створення ядерної зброї. Гордон Браун зазначив, що предметом обговорення була проблематика саме «посилення режиму санкцій проти Ірану». «Іран продовжує кидати виклик міжнародному співтовариству,  ̶  заявив британський прем’єр  ̶  Ми впевнені в тому, що необхідно посилити режим санкцій і домогтися, щоб ці санкції ефективно виконувалися». Браун повідомив, що в найближчі дні «буде говорити зі своїми європейськими колегами про те, як ми могли б просунутися вперед з цих питань». «Ми хочемо поширити  санкції на інвестиції в сфері скрапленого природного газу»,  ̶  додав він.

Тим не менш, Буш як і раніше вірить, що іранську ядерну проблему можна врегулювати дипломатичним шляхом. Він підтвердив, що США не заперечують проти наявності цивільної ядерної програми в Ірані і підтримують пропозицію Росії, що передбачає поставки збагаченого урану для АЕС в Бушері.

На цій прес-конференції Браун підтвердив, що США і Великобританія домовилися працювати разом в ім’я світової економічної стабільності і зростання. Він сказав, що Лондон і Вашингтон мають намір зберігати «активний підхід» в питаннях бюджетної та грошово-кредитної політики, спрямованої на прискорення економічного зростання в двох країнах. Того ж вони чекають від своїх партнерів по «великій вісімці». Браун також висловився за якнайшвидше виконання рекомендацій щодо підвищення транспарентності фінансової системи і поліпшення управління ризиками, які були прийняті фінансистами провідного клубу світових держав на нещодавній нараді у Вашингтоні. Браун додав, що вони з Бушем підтвердили на зустрічі свою готовність спільно добиватися швидкого завершення Дохійського раунду глобальних торгових переговорів під егідою Всесвітньої торгової організації.

Крім того Браун висловив упевненість, що для вирішення гострих продовольчих проблем, що викликають заворушення в ряді країн світу, «треба діяти невідкладно», але при цьому «мати план, розрахований на довгострокову перспективу». Він повідомив, що «в найближчі дні» проведе в Лондоні нараду з даного питання, в якій, зокрема, візьме участь керівництво Продовольчої програми ООН. Британський прем’єр підтвердив, що в число проблем, що вимагають розгляду, входить і питання про використання біопалива. Адже, як відомо, багато фахівців вважають, що виробництво такого палива в ряді країн, включаючи США, неприпустимо в умовах браку продовольства на планеті. Тому Браун зазначив, що в його країні можуть бути скасовані деякі субсидії на виробництво біопалива.

Гордон Браун завершив свій візит до США 18 квітня виступом у Президентській бібліотеці імені Джона Кеннеді в Бостоні. Там він виголосив промову із зовнішньополітичної проблематики, в якій заявив про необхідність «реформування міжнародної архітектури та будівництва дійсно глобального співтовариства» та зміни цілей і завдань діяльності провідних міжнародних інститутів. На думку глави британського уряду, ООН повинна бути більш ефективною структурою в справі як запобігання, так і вирішення міжнародних конфліктів. Браун також висловив думку, що МВФ необхідно функціонувати як «система раннього попередження про небезпеку» для світової економіки, таких, як тодішня криза кредитних ринків. А Світовому Банку Великобританії варто переорієнтувати акценти у своїй роботі на екологічний напрям, який би сприяв боротьбі з кліматичними змінами.

Британський прем’єр також висловив думку, що більший вплив на діяльність МВФ, СБ, а також «великої вісімки» повинні надавати такі країни, які розвиваються, як Китай, Індія, ПАР і Бразилія.

Браун також виступив за підтримку створення сильної трансатлантичної осі. На його думку, у відносинах між США та європейськими країнами наступає «новий світанок». «Я вважаю, що всі європейські лідери можуть співпрацювати з Америкою для того, щоб викувати більш міцні трансатлантичні зв’язки»,  ̶  зазначив британський прем’єр.

Отже, з самого початку свого прем’єрства, незважаючи на очікування багатьох британців, Гордон Браун чітко і недвозначно підкреслив, що Вашингтон залишається найважливішим двостороннім партнером для зовнішньої політики Лондона. При цьому відносини двох країн перейшли на більш ділову площину.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

  1. Капитонова Н.К. Кто Вы, мистер Браун? [Электронный ресурс] / Н.К. Капитонова. – Режим доступу: http://www.mgimo.ru/files/26317/26317.pdf .- Название с экрана.
  2. Капитонова Н.К. Некоторые аспекты внешней политики правительства Г. Брауна [Электронный ресурс] / Н. К. Капитонова. – Режим доступу: http://www.ieras.ru/pub/bulleten/250.doc . – Название с экрана.
  3. Каспрук В.
  4.  Гордон Браун: «прорыв» в США [Электронный ресурс] / В. Каспрук . – Режим доступа: http://www.vovremya.info/?art=1186047875  . – Название с экрана.
  5. Рудько С. О. Зовнішня політика країн Західної Європи в постбіполярний період : навчально-методичний посібник із курсу / С. О. Рудько. – Острог : Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2012. – 412 с.
  6. Федоров К.  К вопросу о внешнеполитическом курсе Великобритании в период премьерства Гордона Брауна  [Электронный ресурс] / К. Федоров. – Режим доступа: http://cyberleninka.ru/article/n/k-voprosu-o-vneshnepoliticheskom-kurse-velikobritanii-v-period-premierstva-gordona-brauna  . – Название с экрана.

Залишити відповідь