Ювенальна юстиція. Перспективи введення в Україні

переспективи введення в УкраїніАктуальність теми зумовлена нещодавнім впровадженням системи ювенальної юстиції, та суспільним резонансом, що вона викликала. Негативні тенденції, що спостерігаються в інституті сім`ї та наростаюче втручання міжнародних організацій в суспільну сферу життя країни не дозволяють правникам (і не тільки) залишатись осторонь цієї теми.
Мета статті – розгляд процедури введення ювенальної юстиції на території України, аналіз досвіду її застосування в країнах Європи та США, розгляд та впровадження альтернативних ідей щодо боротьби з малолітньою злочинністю. Об’єктом дослідження виступають відносини, що виникають в процесі реалізації державою принципів ювенальної юстиції.
До завдань дослідження входить:
-вивчення та аналіз зарубіжного досвіду функціонування ювенальної юстиції;
-розробка альтернативних рішень на противагу застосування системи ювенальної юстиції;
Наукова стаття може мати практичне застосування, у разі впровадження державною курсу на зменшення кількості випадків скоєння злочинів неповнолітніми, за умови відмови від західної моделі ювенальної юстиції. У роботі містяться приклади наслідків функціонування даної системи та шляхи недопущення відповідного сценарію для України.
В сучасному світі спостерігаються тенденції до все більшого одержавлення дітей. За фактом держава бере на себе основний обов’язок виховання дітей через дитячі садочки, школи, табори. В статті будуть розглянуті основні риси втілення державою свого права на виховання своїх (одержавлених ) дітей. Головним інструментом якого є ювенальна юстиція .
Розрізняють ювенальну юстицію в широкому і вузькому розумінні: у вузькому – це спеціалізована гілка судової системи; в широкому – це сукупність правових механізмів, призначених для забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів неповнолітніх, що реалізуються системою державних і не державних органів, установ і організацій.
В основу ювенальної юстиції лягає прийнята ООН «Конвенція про права дитини». У 2009 році в Україні був прийнятий закон про загальнодержавну програму щодо реалізації Конвенції OOH про права дитини.
Для отримання траншів МВФ уряд України підписав низку Європейських угод, в які входить і зобов’язання про впровадження ювенальної юстиції.
Тим не менш, концепція реформ з Указу Президента України В. Януковича «Про Концепцію розвитку кримінальної юстіції щодо неповнолітніх в Україні» цілком співвідноситься з поняттям ювенальної юстиції.
Ювенальна юстиція в експериментальному режимі діє в Україні – незважаючи на те, що законодавча база все ще не готова. Канадський уряд нібито проводить пілотний проект в Полтавській області.
Тож, кому це потрібно?
По-перше, ключовий «ювенальний» документ – Конвенція ООН про права дитини – намертво вписана в наш Сімейний кодекс. Ще в 2006-му році були прийняті норми (ст.13), згідно з якими ратифіковану Україною міжнародне законодавство є частиною вітчизняного законодавства
У статті 164 Сімейного кодексу прописані підстави для позбавлення батьківських прав.
З впровадженням ювенальної системи, як вже говорилося вище, в країні буде відкрита нова служба, яка займатиметься виключно наглядом за дотриманням прав дітей. Зараз вже робляться певні дії по реалізації цієї концепції.
На території європейських країн Ювенальна юстиція встигла успішно втілитися в життя та принести перші плоди. За фактом вона стала типовою машиною по вилученню дітей із сімей. Однією з головних причин вилучення дитини на Заході є бідність. Так у Німеччині в 2008 році вилучено з сімей 70 тисяч дітей. 3а 10 років у Франції – 2 мільйони. 9 з 10 – з причини низького матеріального достатку. У Росії та Україні більшість сімей не є достатньо матеріально забезпеченими. І більшість багатодітних сімей перебуває на межі бідності.
Діти, при найменшому порушенні їх прав зі спокійною совістю, дзвонять в ювенальної поліцію і скаржаться на своїх батьків, і поліція, особливо не розбираючись, може за це заарештувати батьків, накласти на них штраф, або навіть посадити в тюрму.
В цілому ювенальна юстиція яскраво виражає в собі всі сучасні тенденції сімейного розвитку: ослаблення сімейних зв’язків, розподіл дітонародження і материнства, звільнення жінки від сім’ї і, як кінцева мета, одержавлення дітей. Виходить, що утопія Платона стає реальністю
Тож, замість того, щоб вводити систему ювенальної юстиції, як реакцію на дитячу злочинність, краще піти шляхом профілактики.
– Відкрити масово спортивні секції, гуртки, будинки творчості, ізостудії і т.д.
– Проводити в школах і внз роботу, засновану на вихованні моральних цінностей, патріотизму, духовності.
– Захистити дітей від потоку низькопробної кіно- і телепродукції, яка пропагує насильство, розпусту, пияцтво, принципи суспільства споживання, де за основу беруться гроші, бездушність і продажність. Згідно з даними соціологічного дослідження кандидата психологічних наук А. Дроздова (Інститут психології імені Г. Костюка АПН України), 58% молоді прагнуть копіювати поведінку телегероїв, здебільшого з іноземних фільмів, а 37,3% молоді готові вчинити протиправні дії, беручи приклад з негативних телегероїв.
Тому на даному етапі Концепція розвитку кримінальної юстиції для неповнолітніх вимагає певного доопрацювання. Треба провести більш широке громадське обговорення із залученням незалежних недержавних організацій, юристів, педагогів, вчених, експертів, релігійних діячів.
Система ювенальної юстиції – наддержавна структура при ЮНІСЕФ, фінансується фондом Сороса і фондом Організації Об’єднаних Націй медіамагната Теда Тернера, активно реалізовують в Європі і на пострадянському просторі принцип “Золотого мільярда”, тобто скорочення кількості людей, що живуть на планеті, в п’ять разів.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Указ Президента Украины № 597/2011 «Про Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні»
2. Закон Украины «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року».
3. Приказ Министерства юстиции Украины от 16.03.2010 N 198/7 «Про утворення робочої групи»
4. Приказ Министерства юстиции Украины от 27.05.2010 N 491/7 «Про утворення робочої групи»
5. Интервью с Ю. Павленко, уполномоченным президента по правам детей в Украине.
6. О принципах современной политики в области семьи и демографии* : препринт WP14/2010/03 [Текст] / Л. Г. Ионин ; Гос. ун-т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. дом гос. ун-та – Высшей школы экономики, 2010. – 60 с. – 150 экз.
7. http://sd.net.ua/2012/07/12/yuvenalnaya-yusticiya-i-ukraina.
8. http://society.lb.ua/education/2011/04/05/91240_pochemu_ukraintsi_boyatsya_yuvenalno.html
9. http://newvesti.info/tag/yuvenalnaya-yusticiya/
10. http://zn.ua/POLITICS/yuvenalnaya_yustitsiya_nechetkie_opredeleniya_privodyat_k_mifam-102739.html
11. http://podrobnosti.ua/podrobnosti/2011/04/17/764676.html

5 thoughts on “Ювенальна юстиція. Перспективи введення в Україні

  1. avatarОлег Павлович Герасимчук

    Тема актуальна і дискусійно-провокуюча. Потрібна правильна державна політика з цього питання, а не куплена-за-західні-гроші.

  2. avatarОлег Павлович Герасимчук

    На захист автора: на науковому рівні непросто аналізувати тему, де конкурують право та релігія. Власне, як на мене, стаття і її виклад адекватно відображають ставлення нашої влади до цієї проблеми – не знаємо, що з нас хочуть, але зробимо аби-що, тільки б відчепились.

Залишити відповідь