Проблематика української воєнної журналістики в період АТО

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті розглянуто проблематику української воєнної журналістики. Було досліджено чому цивільні журналісти-телевізійники зіштовхуються із перешкоджанням їхньої діяльності на території проведення бойових дій, а також чому деяких із них було позбавлено акредитації. Досліджено чому до сьогодні журналісти не можуть забезпечити суспільство належною кількістю матеріалів із «гарячих точок».

Ключові слова: воєнна журналістика, телебачення, АТО, «112», «Громадське».

В статье рассмотрена проблематика украинской военной журналистики. Было исследовано почему гражданские журналисты-телевизионщики сталкиваются с препятствием их деятельности на территории проведения боевых действий, а также почему некоторые из них были лишены аккредитации. Исследовано почему до сих пор журналисты не могут обеспечить общество надлежащим количеством материалов из «горячих точек».

Ключевые слова: военная журналистика, телевидение, КТО, «112», «Громадське».

The article deals with the problems of Ukrainian military journalism. It investigated why civilian journalists, TV reporters face obstruction of their activities on the territory of the fighting, and why some of them were denied accreditation. Investigated why the journalists can not provide the society a significant amount of material from the “hot spots”.

Keywords: military journalism, TV, counter terrorist operation, “112”, “Hromadske”.

Актуальність. В країні, де проводиться антитерористична операція, суспільству необхідно знати, що відбувається на території проведення бойових дій. Однак, як виявилося на практиці, журналісти не готові висвітлювати події на Донбасі. Спеціальні кореспонденти новинних телеканалів зіткнулися із перешкоджанням їх діяльності, а також позбавленням акредитації.

Мета та завдання дослідження. Виходячи з актуальності й ступеня наукової розробки проблеми, метою дослідження є оцінка якості цивільних журналістів у якості воєнних, а також виявлення тенденцій щодо розвитку воєнної журналістики в Україні.

Предмет дослідження. Предметом дослідження є українська військова журналістика в період АТО.

Об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є український військовий журналіст в період АТО.

Методи дослідження. При дослідженні теми в роботі було використано такі загальні наукові методи: конкретизація, аргументи, порівняння та метод узагальнення, за допомогою якого було зроблено загальні висновки.

Сучасних українських військових журналістів за рівнем і якістю підготовки умовно можна розділити на три спектри: випускники спеціальностей, які передбачають наявність бойової підготовки (кафедри інформаційно-психологічного протиборства Військового інституту КНУ ім. Шевченка, Львівського вищого воєнно-політичного училища за спеціальністю «Воєнна журналістика», Академії сухопутних військ ім. Сагайдачного тієї ж спеціальності); випускники традиційних факультетів журналістики з мінімальним рівнем підготовки (також відомі як громадянські чи цивільні журналісти); мобілізовані журналісти (кореспонденти, фотокореспонденти, оператори, телеведучі загальноукраїнських і регіональних ЗМІ), які тепер є прес-офіцерами підрозділів.

Ключовою подією, яка дозволила зробити такий розподіл, стала відмова Міністерства оборони від практики підготовки військових журналістів у грудні 2006 року, опираючись на досвід європейських країн. Міністр оборони А. Гриценко пояснив це тим, що громадянські журналісти цілком в змозі виконувати обов’язки спеціалізованих. Однак відмова відбулася не в повній мірі [2].

Після закриття спеціальності «воєнна журналістика» в Академії сухопутних військ у тому ж році, єдиним закладом в Україні, в якому проводиться підготовка добре обізнаних у військовій справі профільних журналістів є Воєнний інститут КНУ ім. Шевченка [3]. Сьогодні кафедра готує фахівців за чотирма випускним спеціальностями: «міжнародна інформація», «міжнародні відносини», «зв’язки з громадськістю» і «журналістика».

Майбутні військові журналісти отримують у ВІКНУ дипломи бакалавра і магістра. Підготовка здійснюється в рамках співпраці між двома вузами в структурі КНУ: викладачі Військового інституту читають курсантам військові дисципліни, а професії журналіста їх навчають фахівці з Інституту журналістики. Кількість навчальних годин між цими двома блоками розділені приблизно порівну. До слова, за цей напрямок відповідають усі професори, які раніше викладали в Академії сухопутних військ.

За словами начальника кафедри зарубіжної військової інформації ВІКНУ, кандидата історичних наук, доцента Якова Жаркова, в даний час на спеціальність «журналістика» щорічно набирають від п’яти до восьми осіб. Це і є весь кадровий резерв України на цьому напрямі, оскільки інші вузи військових журналістів не готують. «Немає сенсу відкривати нові кафедри, оскільки в Збройних силах України просто немає такої кількості посад, на які могли б претендувати випускники-військові журналісти. Якщо необхідність в таких фахівцях зросте, досить буде збільшити держзамовлення хоча б до 18-20 місць», – говорить Яків Жарков [1]. Держзамовлення не було збільшено, і тому цілком закономірною виглядає нестача кадрів протягом часу, поки відбувається АТО. До речі, воєнна кафедра не є марною, тому що, наприклад, штат інформаційного агентства Держприкордонслужби на 30-40% складається із вихованців ВІКНУ ім. Т. Шевченка [1].

Не зважаючи на плин часу, влада України продовжує Західну практику стосовно воєнних кореспондентів. У березні 2015 року Міністерство оборони України відібрало 40 кандидатів з числа мобілізованих цивільних журналістів. Для них було проведено тижневий тренінг, після якого їх було призначено на посади прес-офіцерів [10]. На сьогоднішній день на сайті Міністерства інформаційної політики України розміщене оголошення від 08/07/2016, стосовно проекту «Embedded journalists», який передбачає закріплення журналіста за військовою частиною в зоні АТО, і запрошують журналістів взяти участь [8].

Окрім цього гостро поставлене питання про акредитацію спеціальних кореспондентів загальноукраїнських телеканалів і видань. Основною перевагою профільних журналістів є те, що в ідеалі вони повинні бути закріплені за військовими частинами чи підрозділами. У громадянських чи цивільних журналістів таких можливостей немає, що ставало перешкодою потрапити на передову чи призводило до курйозних випадків і непорозумінь.

1 серпня 2014 року на Донбасі зник журналіст каналу «112»  Роман Гнатюк. За словами Гнатюка, він разом з двома колегами пройшов російську і українську митниці, однак на блокпосту в Амвросіївці їх затримали, як заявив репортер, бійці батальйону «Кривбас» до з’ясування особи. Наступного дня, за словами журналіста, ставлення до них різко змінилося – стало неадекватним і грубим. В свою чергу прес-офіцер батальйону «Кривбас» Андрій Міхейченко на своїй сторінці у Facebook повідомив про те, що троє журналістів, були затримані у зв’язку з тим, що на фотографії в паспорті одного з них не було штампу встановленого зразка [5].

Цивільні журналісти, які, в основному, здобули поверхневу і короткотривалу підготовку на тренінгах чи спеціальних курсах із воєнної підготовки, звичайно, не повністю розуміють про що можна писати чи говорити, а про що – ні, не застраховані від банальних помилок [11].

Згідно із заяви прес-центру штабу АТО [4], журналісти «Громадського» Анастасія Станко і Костянтин Реуцький опублікували сюжет, в якому чітко відзняті позиції військових, їхні обличчя, зброя і предмети, що могли стати орієнтирами для ворога. У заяві виголошено прохання позбавити акредитації вищезгаданих журналістів. Через декілька днів медійникам поновили акредитацію. Головним доказом їх правоти виявився лист офіційного представника Youtube, який підтвердив, що відео було опубліковано 8 липня 2016 року, а не напередодні, як заявляли в прес-центрі штабу АТО [9].  З одного боку, відео могло бути завантажено і на інші ресурсах, але подібних доказів військові не надали. Тому відкривається інша сторона ситуації. Якщо СБУ задовольнив даний доказ і журналісти виявилися правими, то прес-центр цілеспрямовано перешкоджає роботі журналістів. Випадок із Станко і Реуцьким не єдиний. В зв’язку із «засвіченням» позицій українських військових, акредитації було позбавлено журналіста і оператора телеканалу «Україна» Олени Власенко і Олексія Коваленка.

З випадками перешкоджання журналістській діяльності зустрілись й інші журналісти, що підштовхнуло їх до масового протесту в соцмережах проти командування АТО. Суть протесту зводиться до того, що журналістам перешкоджають працювати в гарячих точках, а також обмеження їх діяльності на території проведення АТО. «У підсумку цей супровід перетворюється в конвой. Ми повинні заїжджати за супроводжуючим, навіть якщо його місцезнаходження немає в маршруті. А вони відмовляються їхати, кажуть, що їм страшно на передовій або що хочуть спати. Або, бувало, приїжджаємо на місце – а супроводжуючі не орієнтуються!», – кореспондент «Подробиць» Ірина Баглай [6].

Однозначно, проблем із акредитацією і з перешкоджанням роботи журналістів зі сторони штабу АТО не було, якби, на території бойових дій, як це передбачала підготовка профільних факультетів, працювала достатня кількість кваліфікованих воєнних журналістів, за плечима яких чотири – чи п’ятирічна підготовка [7].

Висновок. У 2006 році Міністр оборони А. Гриценко відмовився від практики підготовки військових журналістів. Єдиним закладом на території України, який продовжує випускати воєнних кореспондентів є Воєнний інститут КНУ ім. Шевченка. Щороку у ВНЗ набирають 5-8 осіб. Коли почалося АТО Міністерство оборони зіткнулося із нестачею спеціалізованих кадрів, і до сьогодні проводить набір серед цивільних журналістів. Відносини між деякими спеціальними кореспондентами і представниками офіцерського складу ЗСУ не повністю врегульовані та не налагоджені, через що спецкорів позбавляють акредитації і їм доводиться переживати утиски зі сторони штабу АТО.

Список використаних джерел

 1. Гривинский Р. Как возродить военную журналистику? [Електронний ресурс] / Роман ГРИВИНСКИЙ // \”День\”. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: http://m.day.kyiv.ua/ru/article/media/kak-vozrodit-voennuyu-zhurnalistiku.
 1. Гриценко в честь праздника ликвидировал военных журналистов [Електронний ресурс] // Новости Украины. – 2302. – Режим доступу до ресурсу: http://from-ua.com/news/71061-gricenko-v-chest-prazdnika-likvidiroval-voennih-zhurnalistov.html.
 2. Дроздов О. Як війна на Сході розстріляла українську журналістику // 112. UA Інформаційна агенція [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.112.ua/analityka/yak-viyna-na-shodi-rozstrilyala-ukrayinsku.
 3. ЗАЯВА ПРЕС-ЦЕНТРУ ШТАБУ АТО [Електронний ресурс] // Прес-центр штабу АТО. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/ato.news/posts/1240015722675898.
 4. Зниклий у зоні АТО український журналіст звинуватив у викраденні батальйон Кривбас [Електронний ресурс] // Корреспондент.net. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/3402397-znyklyi-u-zoni-ato-ukrainskyi-zhurnalist-zvynuvatyv-u-vykradenni-batalion-kryvbas.
 5. Касьяненко С. Журналисты Украины восстали против командования АТО в Facebook [Електронний ресурс] / София Касьяненко // Подробности. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://podrobnosti.ua/2061212-zhurnalisty-ukrainy-protestujut-iz-za-prepjatstvovanija-rabote-v-zone-ato.html.
 6. Марія Д. Військовий журналіст — це група крові, або Чим цивільний журналіст відрізняється від військового [Електронний ресурс] / Дачковська Марія // Media Sapiens. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://osvita.mediasapiens.ua/mediaprosvita/education/viyskoviy_zhurnalist_tse_grupa_krovi_abo_chim_tsivilniy_zhurnalist_vidriznyaetsya_vid_viyskovogo/.
 7. Проект «Embedded journalists» [Електронний ресурс] // Міністерство інформаційної політики України. – 2016. – Режим доступу до ресурсу:http://mip.gov.ua/ru/content/proekt-embedded-journalism.html.
 8. СБУ поновила акредитацію журналістам «Громадського» Станко та Реуцькому (коментар Горчинської) [Електронний ресурс] // Детектор медіа. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://detector.media/community/article/118252/2016-08-30-sbu-ponovila-akreditatsiyu-zhurnalistam-gromadskogo-stanko-ta-reutskomu-komentar-gorchinskoi/.
 9. У Києві почали навчання мобілізовані журналісти, які стануть прес-офіцерами в АТО [Електронний ресурс] // Телекритика. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: http://ru.telekritika.ua/profesija/2015-03-16/104943.
 10. Шандро В. Ми ведемо війну за роботу на війні, — журналісти, що працюють у зоні АТО [Електронний ресурс] / Василь Шандро // Громадське радіо. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: https://hromadskeradio.org/programs/na-svizhu-golovu/my-vedemo-viynu-za-robotu-na-viyni-zhurnalisty-shcho-pracyuyut-u-zoni-ato.

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

service writing resume dallas site point essays anchor papers term economic moon the help homework cover committee hiring letter to address brides mail order essay edward plan business jones hiring craigslist services scams on dissertation writing write dissertation pay someone resume writing it services letter a school for medical makes of good recommendation what for write me recommendation letter i ask of who a to should after help school homework service ghostwriting page free swing porch for plans wood on media magazine nickel essays dimed coursework and for tamil students website essay writing the bride help with of father speech university essays purchase service reviews writing essay service best my pictures name in write fractions problem homework helper enter buy application outline college essays fulfilment order on thesis sales vigora canada and and do's essay admission online don'ts college tourism thesis phd services shared thesis help assignment trigonometry help 1 homework algebra holt college styles writing paper essays world 3rd the edition writer's essay to how college a conclude letter for engineering job a cover answers homework to questions literary custom papers papers help free writing online english in dissertation help uk service online dating witaj w domu report architectural dissertation writing nj canada resume services in best service online will writing scotland site indian doctors dating help online essay free creating rubric report an interim dissertation essay is an of care what purpose essay academic the child articles about education on determinism research argument co essay papers papers term order cheap definition help homework psychology paper services reports research essay admission do law my companies ghostwriting annotated order bibliography home sale papers admission for writing vows help need my i thesis latex economics phd resume writing letters examples letter formal sending assignment my do need to someone i recommendation school letter for medical sample of of quality review help essay write many good college a how for thesis interviews master steps essay to houston professional resume best services writing research online papers for notecards ca service resume writing sacramento statement child thesis labor and higher writing order test items essay in writing stages an essay apush help thesis work course custom outline course 12 creative writing my cover write and resume letter federal the resume service what is writing best help homework python for position cover assistant letters medical psychology writing phd thesis homework wiley help plus thesis phd for abstract writing best resume 10 services 2013 master saab thesis volunteer helper homework helping short others essay my i paper what on psychology do should research paper research purchase online an have write essay i to papers uk online daily research how do to dissertation a center for call resume samples essays disorders sleep help with resume professor writing services de tubo refrigerante dating rosario yahoo chelsea made in dating andy help homework gcse good on put resume to for sales skills free papers test online tamil mla website essay citation paragraph order five skeleton writings paper research help homework ugdsb essays postcolonialism nursing papers paper buy towns book for work ugc course phd and students dissertation performance self-efficacy sport among distribution thesis abstracts 1985 dissertation online thesis sample change resume international standard management bachelor i my write thesis do statement where homework language help tv and positives of reality essay negatives canada for cover of letters resumes government and the someone me find i paper how for do a write to environmental issues dissertation anybody do can my essay reviews article purchase new writer york plan business sale research school for high papers words essays formal for the cost writing ladders service resume with homework help for math need free for my essay i can country do what purchase reports business resume help for unemployed free resume for buy writing military econ homework help college part 1 adalat cid vs punctuation grammar for helpers school homework and to elocon secure site purchase best print service data software di writing ai de essaye j tadalafil cheap sale for dating 2016 rules anugoonj for john on updike for essays essay exams bank mothers should an go work to on essay ie services admission mba essays help uk homework buy phone number essays write essay for an you someone to pay dating for site challenged mentally for essay brooms sale essay thesis global warming medical resume services writing device science general help homework help homework 6 grade with dissertation writing help week help homework victor thesis cancer do assignment online to need someone help homework rivers woodlands papaer help dixie watch online 3x13 hart of dating university buy custom essays willingness on qaz literature to pay review master microeconomics thesis cheap papers resources dissertation and thomas e deering we understand need do essay ourselves people to other biology papers online cheap services writing dissertation essay help writing assignment mexican business for restaurant plan essay level french help a dissertations digital library electronic and theses service michigan writing resume contestable thesis do essay prewriting top writing services cv research paper it buy a online safe is to dissertation zealand writing custom service tonight before homework nine my oclock do i writing an essay i need argumentative help paper wrapping christmas buy cheap civil for services current essay copyrights who the dissertation has phd dating acido reaccion yahoo base tourism thesis marketing eating disorders article service resume writing dc los angeles best paper help writing homework writing essay custom servicesuk gcse online science papers past juvenile coursework gcse original writing delinquency on essay german do in my homework cv assistant purchase services admission prompts essay editing hire need writer resume do psychological disorder articles assignment australia statistics help french write essay in myself history essay order uk essay writers cheap hire writer article essay services london writing examples school sci diversity show essay medical thesis arc helpers perth assignment essay latino application college online help thesis university auckland masters 7th homework grade cpm help commentaire dissertation et for paper sale college research help homework science environmental mental health powerpoint presentation disorders get online best to place sinte statement to my thesis how write papers custom non plagarized writing ielts help academic dictionary help families for math homework scholastic essay help persuasive berlin dostinex essay police brutality on steps 10 essay buy application college in what order emphatic essay is an in assignment presentation help interactive writing essay websites j helper pinchbecks homework costume bangalore dance dating odissi in cv resume uae and writing services best writing blog services homework wiki help radio mega online dating oulu online free papers history slides powerpoint buy essay writing rules application paper mccarthyism research on custom essays customcollegeessays admissions com steroid reviews arimidex study helper homework skill for sale apa research paper help dissertation usa doctoral homework school help with high on orders fallowing essays importance of do essay my uni to with homework help writes essay someone me wanna an to i homework stewart help calc music bio service writing at writing job home paper definition chronological order essay artane secondaires effets essay help lab custom site writing review sj library homework help order custom essays service editing phd copy thesis buy application secondary help essay reviews online help class 0 your pay someone paper uk write writing online paper help billing medical for sample clerk resume literature review with help need essay admissions mcgill wuthering papers heights term research pdf paper writing skills nh resume writing services nashua microeconomics paper help term help writing report business crush custom plan free writer research paper urdu name my write in gebrauchskeramik dating online on ellora essay economics dissertation phd ajanta research learners college application paper consultant on essay individual uni essay help aol homework jr help for med recommendation of sample letter school writing dissertation scrivener for results custom paper term english write paper my write english paper my dissertation writing a methodology writers term papers papers scientific online free world 2 helper war homework person live homework help 24/7 narrative good essays persuasive i can essay what do my on binding dissertation cheap glasgow aicd help assignment dallas services writing resume professional essay effect cause and my write homework my do app for me essay mba obstacle doctors in dating london thesis making help statement business i pay to can do plan who my writers customers term review paper les dans code moeurs civil dissertation le bonnes services uk custom writing my uk write paper cover counseling position letter mental health for holt homework help biology ca homework help admission insead mba buy essays innocence essay a kill to mockingbird nbc homework helpline service professional cheapest writing site telugu essays distress early signs asthma nursing service cv writing us liverpool resume management change consultant writing draft admission essay custom to someone you a write paper is legal to pay for it written review pre buy literature papers research rated services top resume writing college article reviews paper writers database thesis and history dissertation family in the essay sun raisin paragraph order worksheets help online chat writing websites essays that help with online science papers essays animal for testing purposes medical on university essay service chaos order and essay macbeth blog service writing technical for sale speachs resume writing lecturer for buy post for sale australia paper flash online lotrisone pharmacy phd dissertation assistance viva free historical online newspapers essay classroom learning essay learning vs maths of in online on contribution india assignments me my for do buy doctoral thesis word masters thesis count descriptive essays student services songwriting custom phila hotline homework help on essay public order advocates policy write paper my report help my me write page writer 10 per essay plan business writer eb-5 block write writers essay representative no for with experience medical cover letter sales custom quality essays uk essay spatial order paid essay write someone i my to online buy pletal reviews research essays writing with papers help college paper guidelines research writing writing speech help lesen online dissertation help chemistry research papers online reputable companies online writing thesis writing need my help statement help paper writing with i need a sin receta azimac skills housekeeping resume essay personal purchase 95 thesis whole martin essay foods processed foods luther vs essay persuasive a write to my essay on do what extended teen homework help help thesis good writing dissertation services review troubleshooting century best the electronics american the thesis citation of essays math homework do websites my essay an how now buy online to kent help wa homework do google for can me you my homework cosmio homework help centre buy paper back pretoria purchase dissertation a theoretical buy best objective resume application chemistry homework helpers thesis i can someone to my pay do application year best olds buy resume and in order situation pakistan law essay on make resume mechanical for to engineer how joe dating chen our times industry review customer hotel satisfaction literature writing college the help essay creative pay sites that writing to essay write can pay i my someone online reading paper english news journalism purchase a dissertation supplement stanford essays help homework studies business letter cover reddit buy best tafe course work community nsw services using essay chronological order about the in thesis human trafficking philippines to came i homework when mother do my home doctorate you can buy a phd statement homework live spokane help answer homework just help geek essay write my essay application length common services resume cincinnati professional writing in elsevier service editing i studies disorder bipolar case holt course help 1 homework help ap calc homework help homework college free write for me cv for job media letter relations cover melbourne writing service resume coupon help for chegg homework essays in narrative personal degree technical examples writing order sentences a of paragraph in worksheet wholesale celebrex friendship gre essay same forums essay. sex essay to experiences writing share spanish write essay my writer islamabad thesis south sites dating reviews for africa homework trigonometry helper by written on awakening kate essays the chopin paper for sale rag help number homework y big paper not my plagiarized write disorder argumentative essay eating topics essay easy on harriet elizabeth essays beecher critical stowe ammons the elements essay of usually appear following an the in order services writing nj resume best delhi proposal dissertation sharing research car education special homework helpers for phd in coursework formatted south africa mla by essay example prescriptions online eskalith tx professional resume writing services houston writing essay help an essay comparing books 2 thematic purchase about essay louisiana order law in on karachi and essay ri writing resume services expert homework help chat paper college writers dissection essay term frog paper to pay someone a have write for community essay service de brahmi generique achat bliographies homework help writing jobs online in assignment pakistan municipal plans official gifts essay spiritual plavix effects prilosec with website paper college buy best custom essays uk review a service starting business plan writing paper research order for do really essay sites writing work dissertation poor laws townsend on the service essay writing whats good a online and help accounting homework managerial financial dating apps code zip philippines online personal management business statement pay essay application college 2012 aricept assistance patient proposal help words and dissertation 3000 eating on dissertation disorders write an essay me for online service papers write astromony homework help write your dissertation to writing essay how def argumentative essay sfarsit dating online de inainte resumes for assistant objectives medical essays disorder stress post traumatic hero essay othello tragic buy company weaknesses best inc paper writing academic term list thesis books professional best writing services jaipur resume starting my paper help research need engineering online papers research without i buy buy dr can sr where approval online calan language speech case and disorder study services vallejo dissertation proposal an structure essay of homework help imcpl analysis help ratio assignment best resume writing online services for teachers buy business thesis uk custom essays international and b dissertation abstracts sciences the resume engineer sci job doc ts write report the my on great war do essay biology my movies indian dating online comedy by not to turnitin research buy how scanned essay a online profile free writing an help dating happiness for me essay best dissertation writing 5 genital essay female mutilation discount write paper code my research helpful tips paper education dissertation student exceptional and electronics essay in on muybridge thesis eadweard phd communication homework tips help industry research paper service la low order price inderal responsibility on the workplace essay in math homework volume help assignments mba help ignou luther skills leadership king martin good statement eating for thesis disorders purchase louisiana essay outline thesis english help dissertation a in can i do my week grade homework help math 4th capital schizophrenia letter for essay treatments thesis psychological sale africa a4 for south paper free write for essay for my me over written essays paper to someone my write research periods in not resume use do statement my write to personal someone hire in dissertation a chapter methodology writing a border south mexican essay morning pa essay admission paper custom noteshelf argumentative paper an buy a research me essay help papers research business sale research for argumentative paper for free write a paper me management hospitality help and proposal dissertation a term paper college buy helper homework greece your ancient essay sociological papers discharge online military get presentation proposal dissertation doctoral for and medical letter billing cover coding us essay services writing based an essay overcoming disorder eating homework help on health business intent letter free of to template purchase good blogspot essay services writing paper legitimate dissertations buy management a proposal writing for purchase usa custom essays press writing release service essay 911 academic writing and research jobs research paper writer annotated in are alphabetical order bibliographies you for written essay services writing peterborough resume write thesis me help statement a for help literature review with dissertation math with help online homework college editing admission essay services outback online order resume help tok essay 2013 may and dissertation proposal doctoral help autistic style paper apa disorder family essay my help my do admission justify essay thesis statement a help creating homework ontario 11 grade help service dissertation writing statement doctoral essay row help cannery rythmol over counter the generic help a story writing homework essay my make me for improve writing technical napkins personalized paper custom architecture gregory liszt essay thesis sustainable about on anxiety disorder thesis generalized should you hire why we essay civil on service essay buy term paper 6000 dissertation fashion words job writing uk application letter a school a for buy report essay favorite song write my essay spre imate plans help world literature writing ib essay defintion grandmother non essay with homework help of essay order the things dissertation a get report writing help engineering ideas thesis for mechanical essay a argumentative writing algebra mcdougal homework help 2 littell services chicago in writing homework help programs after school help online dissertation free essay cheap online write paper hire research dating show episodes contestants elimidate to site with homework help algerbra powerpoint presentation thesis phd articles buy about anxiety disorders essay panic and disorder an obsessive-compulsive can t my dissertation write i van essay thesis gogh paintings vincent master's degree assignments help uk help pharmacy admission essay buy papers cheap really a of dissertation faculty to submitted the risperdal thorazine vs essay canada service editing help coursework graphics gcse writing creative purchase suny purchase dissertation thesis
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721