ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ НІМЕЧЧИНИ ТА КАЗАХСТАНУ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Коберник Л.В.

ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ НІМЕЧЧИНИ ТА КАЗАХСТАНУ

У дослідженні проаналізовано розвиток політичних відносин між Німеччиною та Казахстаном за останніх 25 років незалежності. Виокремлено основні політичні події у відносинах двох країн та визначено особливості розвитку політичних відносин між Німеччиною та Казахстаном.
Ключові слова: Федеративна Республіка Німеччина, Республіка Казахстан,політичні відносини, двостороннє співробітництво.

The development of political relations between Germany and Kazakhstan for the past 25 years of independence was analysed in the research. The main political events were singled out in the relations between two countries and the peculiarities of development political relations between Germany and Kazakhstan were determined.
Key words: Federal Republic of Germany, the Republic of Kazakhstan, political relations, bilateral cooperation.

Після здобуття незалежності Казахстан проводив збалансовану зовнішню політику та працював для розвитку своєї економіки. За останніх 25 років незалежності багатовекторна політика цієї держави приносить позитивні результати. Казахстан зміг зарекомендувати себе на міжнародній арені як надійний політичний та економічний партнер. Республіка Казахстан здобула незалежність 16 грудня 1991 р. Однією із перших держав Європейського союзу, яка визнала незалежність Казахстану 31 грудня 1991 року була Федеративна Республіка Німеччина. Дипломатичні відносини були встановлені 11 лютого 1992 р [5]. Із моменту здобуття незалежності Казахстану відносини між ФРН та РК розвиваються по висхідній траєкторії і досить плідно. На сьогоднішній день Берлін по праву зайняв місце одного з ключових європейських партнерів Астани, налагоджено інтенсивний політичний діалог на вищому рівні та зміцнюється двостороннє партнерство.
За 25 років із часу встановлення дипломатичних відносин, німецький напрямок належить до одних із пріоритетних напрямків зовнішньої політики Республіки Казахстан. Основа казахстансько-німецького співробітництва була закладена у вересні 1992 році в ході першого візиту Президента Н. Назарбаєва до ФРН під час якого було підписано Спільну заяву про основи відносин, а також ряд договорів та угод [7]. Відкриття в 1992 році посольства ФРН в Казахстані і в 1993 році Посольства РК в Німеччині стали додатковими стимулами для подальшого розвитку діалогу на високому рівні [5].З того часу між країнами розвиваються все більш міцні взаємовигідні відносини, які мають хороші перспективи. Із середини 1990-х років Казахстан проводив зовнішню політику, спрямовану на пошук і залучення іноземних інвестицій. В свою чергу Німеччина проводила політику на пошук нових ринків збуту своїх товарів не тільки в межах країн ЄС, а й серед країн Азії. Для Німеччини Казахстан став вигідним і найважливішим торгово-економічним партнером в ЦА, а розвиток торговельно-економічної співпраці з Казахстаном дозволив Німеччині інтегруватися в політичні та економічні процеси Центральної Азії. Економічне співробітництво з Німеччиною стало для Казахстану великою можливістю інтегруватися в економіку країн ЄС та стало одним із факторів залучення іноземних інвестицій з боку країн Європейського Союзу.
Німецько-казахстанські відносини демонструють стійкі політичні, торговельно-економічні та культурні зв’язки, мають хороший потенціал. Елементом таких зв’язків є етнічні німці, які проживають в Казахстані та які виїхали протягом останніх 20 років з Казахстану до Німеччини.Варто зауважити, що незважаючи на низку підписаних двосторонніх угод та договорів, проблемним моментом на початку розвитку двосторонніх відносин у 1990-х роках, був той факт, що керівництво Німеччини та Казахстану мали різні цілі та наміри щодо розвитку подальшого співробітництва. Оскільки позиція Казахстану полягала у залученні німецьких інвестицій в свою економіку та в отриманні фінансової допомоги від ФРН. Щодо позиції керівництва Німеччини, то вона була досить зрозумілою і передбачуваною. Передусім, Німеччина хотіла отримати гарантії, що права етнічних німців, будуть захищені та отримати доступ до ринку Казахстану для німецьких фірм. Кількість німців, які проживали на території Казахстану в той час становила становила близько 230 тисяч осіб.
Таким чином, ці фактори були стримуючими у відносинах ФРН та РК і тому Німеччина не поспішала вкладати значні інвестиції в економіку Казахстану. Однак, вже з 1997 року після візиту Н. Назарбаєва був налагоджений діалог з ФРН, було розглянуто подальші шляхи розвитку співпраці і було підписано пакет важливих міжнародних угод саме в економічній сфері. Що й послугувало поступовому розвитку відносин із позитивною динамікою. Візит Н. Назарбаєва у 1997 році до ФРН і підписання пакету важливих міжнародних угод послугували поступовому розвитку двосторонніх торговельно-економічних відносин [3;7].
Із часу встановлення дипломатичних відносин Президент Казахстану Н. Назарбаєв здійснив 7 офіційних візитів до ФРН. В свою чергу з 1992 року Казахстан з офіційними візитами відвідали Президенти ФРН Р. Герцог і Г. Келер, Міністри закордонних справ Німеччини К. Кінкель та Й. Фішер, канцлери Г. Шредер та А. Меркель. У 2001 році відносини між РК і ФРН піднялися на новий рівень, важливою подією став офіційний візит Президента Республіки Казахстан Н. Назарбаєва до Берліна в жовтні 2001 року. В ході візиту сторони підписали шість угод в сфері військової співпраці, економіки, культурного і гуманітарного співробітництва. Велику увага приділялася в ході цього візиту і подальших самітів Н. Назарбаєва з канцлерами Г. Шредером і А. Меркель в 2002-2007 рр. проблемам безпеки і стабільності в Центральній Азії [5].
Особливістю політики Німеччини щодо Казахстану залишається і досі регіональний підхід. Берлін розглядає Казахстан як частину Центральної Азії і проводить свою політику в контексті всього центральноазійського регіону. Іншою особливістю німецької політики залишається її тісний зв’язок і координація з політикою Європейського Союзу в цілому. У липні 1998 року в Брюсселі відбулося перше засідання Ради з питань співробітництва «Республіка Казахстан – Європейський союз». Важливим підсумком засідання було підписання Угоди про співпрацю між РК і ЄС. В листопаді 1999 року були досягнуті домовленості між Казахстаном та ЄС, зокрема, про створення казахстансько-європейського юридично-консультативного центру, інформаційного бюро програми ТЕМПУС при Міністерстві освіти і науки РК, про відкриття регіонального екологічного центру в Алмати [1].
Істотним поштовхом в казахстансько-німецьких відносинах, був лютневий візит 2007 року Президента Республіки Казахстан Н. А. Назарбаєва до Німеччини. У свою чергу, Канцлер Німеччини А. Меркель в ході зустрічі з Н.А. Назарбаєвим зазначила особливе бажання співпрацювати з Казахстаном і сприяти подальшому розвитку співпраці. Під час державного візиту Федерального президента Х. Келера до Казахстану у вересні 2009 року було підписано важливі документи: Угоду по Казахстансько-німецькому університету в Алмати, Спільну заяву про партнерство в ім’я майбутнього, Заяву про інноваційне та інвестиційне партнерство, а також шість підприємницьких угод.
Важливою подією в казахстансько-німецьких відносинах стало те, що 2009 рік був оголошений «Роком Казахстану в Німеччині», а 2010 рік «Роком Німеччини в Казахстані». Так, всього в рамках «Року Казахстану в Німеччині» було організовано близько 100 заходів в різних сферах [2;6].В цілому, в останні роки активно розвиваються міжпарламентські зв’язки між ФРН і РК. Перші в історії двосторонніх відносин взаємні візити спікера Бундестагу Німеччини в 2010 році і спікера Мажилісу (Парламенту) РК в 2012 році зміцнили міжпарламентський діалог. На сьогоднішній день проходить активна взаємодія парламентських груп «Німеччина – Центральна Азія» і «Казахстан – Німеччина». Казахстансько-німецький економічний форум, присвячений розвитку двосторонніх зв’язків відбувся в Астані 13 липня 2010 р Глави держав: президент Казахстану Н. А. Назарбаєв і канцлер Німеччини А. Меркель особисто брали участь у форумі. У своїх виступах глави держав виділили основні моменти в економічному співробітництві двох держав [2].
Важливим позитивним поштовхом у відносинах був візит до Казахстану в 2010 році Федерального канцлера A. Меркель. Федеральний міністр закордонних справ Г. Вестервелле 20 липня 2011 року прийняв свого колегу за посадою Е. Казиханова, після своєї участі за рік до цього на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ. Президент Н.А. Назарбаєв відвідав 8 лютого 2012 року Берлін і провів переговори з Федеральним Президентом К. Вульфом і канцлером А. Меркель. Також 7 і 8 лютого 2012 Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв зустрівся в Берліні з президентом Німеччини К. Вульфом, федеральним канцлером А. Меркель і міністром закордонних справ Г. Вестервелле. Були підписані важливі міжурядові угоди, в тому числі, угода про партнерство в сировинній, промисловій та технологічних сферах, а також комерційні договори на суму близько 3 мільярдів євро. Згідно з постановою Уряду Республіки Казахстан від 3 грудня 2003 року № 1231 в «Угода між Міністерством індустрії і торгівлі РК і Федеральним Міністерством економіки та праці ФРН про основні положення організації економічного співробітництва» розроблено п’ять основних статей і контрольний договір повністю регулюють систему політико-економічних відносин. Треба відзначити, що даний договір став свого роду правовою основою здійснює механізм співпраці між двома країнами. Казахстан в очах Німеччини та Європи сприймається як головний провідник їх інтересів в Центральній Азії. Казахстану відводиться провідна роль в Стратегії Європейського Союзу щодо Центральної Азії на 2007 – 2013 роки, ініціатором розробки і прийняття якої свого часу виступила Німеччина [2;7].
Варто зазначити, що 11 лютого 2017 року минає 25 років з дня встановлення дипломатичних відносин між Республікою Казахстан і Федеративною Республікою Німеччина. З нагоди цієї події в столицях обох країнах проводилися урочисті заходи [4]. Таким чином, якщо охарактеризувати в цілому відносини між Казахстаном і Німеччиною, то їх можна назвати дружніми і взаємовигідними. Інтенсивно розвиваються контакти між парламентаріями двох країн, в Бундестазі створена спеціальна група «Німеччина-Центральна Азія». Поглиблюються зв’язки між окремими регіонами Казахстану та Німеччини. Необхідно відзначити, що відносини між Казахстаном і ФРН будуються на розвитку найважливіших напрямків у зовнішньополітичній та торгово-економічної діяльності двох держав, вони охоплюють велике коло взаємних зв’язків, ефективність яких залежить від багатьох факторів. Щодо стратегічного співробітництва двох країн, то про його успішний розвиток свідчать 50 підписаних угод в різних сферах співпраці.

Джерела та література:

1. Европейский Союз и Казахстан [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://mirznanii.com/a/156511/evropeyskiy-soyuz-i-kazakhstan. – Назва з екрану.
2. Искакова М.С. Политическое и економическое сотрудничество Германии и Казахстана на современном этапе / М.С. Искакова [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://repository.enu.kz/handle/123456789/6835. – Назва з екрану.
3. Лаумулин М.Т. Казахстан и Запад: Ретроспектива отношений в 1990-е гг. / М.Т. Лаумулин [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ca-c.org/journal/cac-08-2000/07.laumill.shtml. – Назва з екрану.
4. МИД РК: Казахстанско-германские отношения достигли высокого уровня развития [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://forbes.kz/news/2017/02/10/newsid_135280. – Назва з екрану.
5.Политическое сотрудничество отношений [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.botschaftkaz.de/ru/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=28. – Назва з екрану.
6.Сотрудничество народов в системе культуры межэтнических отношений [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://articlekz.com/article/11031. – Назва з екрану.
7. Фрольцов В.В. Политика ФРГ в Центральной Азии (1991-1998) / В.В Фрольцов // Вестник БГУ. – 2008. – №3. – С. 28-31. – (Серія 3).

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

explanation barn burning buy where to online elocon order resume cover application letter kurukshetra thesis nit phd disorder essay anxiety on generalized service lincoln statistical dissertation uk custom essay writing cheap thesis buy papers coursework additional 101 resume on buy table homework help homework 4 best for aldactone prices help accounts assignment 4 how to dissertation write months your fun homework help service writing job government resume services resume writing media of writing research types paper tablets i can Gestanin Gestanin Columbia how non get online - script qosmio homework help statistics service dissertation government ontario homework help writing cv nottingham service entrance help essays college writing writers essay best law common essay help app short paper illegal someone to to your it write pay is internet source homework help as in nz buy motrin online essay help common transfer application writing essay custom uk quotes ezgi mola dating writing 3773 admission essay professional business plan help get writing question byu application papers essay algebra help online 2 for personal a graduate help school writing statement services article journal writing improvement business dissertation process ehrenhaft george essay application by help writing college channel homework 4 help research paper chemistry buy on customer satisfaction review literature homework divisibility help for studies terminology medical medical case custom admission custom writing writing com essay essay resume writing keller services tx my do cad assignment help dissertation asia service online no prescription purchase elavil distance uk creative ma writing purchase where tabs zanaflex to customer essay a i am rico services resume puerto writing s pinchbeck j helper homework b papers exam school sale for control gun research paper outline warriors history taureg ancient africa help homework teen disorder essays complexion resume i a need help with doctorate buy help homework live chat my i to do already homework university undergraduate admissions cornell essay risperdal online worldwide do assignment can my how i coursework additional notable resume on dissertation in management report on banks risk tablets viagra 200 mg sublingual service online best essay writing homework smart writer buspar generic name master thesis spam best on write ipad to essays way help essay please retin-a ohne rezept bestellen computer my do homework helper homework division service malaysia dissertation writing need homework i with help 2 algebra order custom essays homework fraction help equivalent research which essay job good voice passive paper thesis singapore writing service help assignment university uk tqm stockett help kathryn analysis dissertation the custom papers sale research help honors english homework on mymathlab homework ipad do with need statement a i thesis help college writing essay services best Xt no Cartia cheap prescription lithobid mg tablets buy 400 to review research best paper writing shops than is essay in better in smaller supermarkets food buying large homeless people essay for medication technician resume political assignment help science maine essay buy to inn cheap service resume colorado holm jef again at dating 65 on price coupon zithromax best brown grande is dating ariana chris girlfriend acknowledgement phd thesis papers to research order write help report me my analysis causal essay statistics gcse coursework writing services professional xanthi resume of essay kinds writing in custom essay hours 3 homework with help need finance types phd mg tablets 400 buy tetracycline to online order checks paper baralgifen craigslist writing paper personalised cheap banned essays books assignment civil help engineering statement service medical writing personal school an help introduction essay to papers phd sale for resume order dominos online i a college writing help need essay research proposal epidemiology phd need writing good statement a thesis help update app buy best resume resume letters cover assistants for of medical examples purchase online lithobid essay disorder panic me write my make paper essay services essay writing review essay or on helpful harmful homework american persuasive essay revolution xenical quebec de achat be literature a in should order review chronological services writing region york resume apa doctoral citation dissertation help helper free essay iarna incaltaminte online dating de barbati price protonix best 100mg do my paper term me what order a is essay time dissertation a journalism purchase essays on happiness paper write or paper 10 my less my write for login writing monster resume service do he homework not could help his essay editing service cheap math my homework for free help need i with plan dubai business writer review apa lit online todays papers MaxMan - forum buy acheter MaxMan paypal payment Moosonee free homework help physics pattern problem help numeric homework story assignment help australia it websites writing essay self cosmological software for of creation explain the essay the existence god argument presentation buy in australia essays phd innovation thesis cefaclor a natural cover medical examples assisting for letter writing vancouver services north resume achats de hbv epivir pilules de famvir generique achat for associate sales skills resume power homework buy pattaya buy nothing essay day scribe medical letter cover for for by statement sylvia metaphors thesis where buy books paperback cheap i can essay service research cutter you where can a buy paper thesis write someone my pay to services research writing paper chemistry assignment do my obesity humanities on sociology essay essays do my what college i essay write format apk resume online order 1 1 3 hire pdf business plant plan precios elavil online research apa order paper help thesis kuwait sales page service writing eating disorders paper psychology research get english essay mg canada from 30 plus online levitra company law help assignment issue ethical oil valdez exxon spill finance homework college help services kings 3rd cv writing writing need essays help reviews writing of essay companies letter technologist cover lab for medical prescription College Station buy uk 15mg - Aquanorm online Aquanorm price without patient assistance plavix literature help review with need essays help with seizure powerpoint presentation disorder day essay emergent blind thesis a literacy on being for research paper process order medical letter device for cover assembler bestellen nitroglycerin harriet tubman essay brutality on jack essay essay questions india on ripper police the in amour posie dissertation help on homework brazil essay globalization ethics dissertation construction variable science independent help homework Nizoral Centennial - Nizoral prices american 5 mg own autobiography my to how write writing paper college for written papers money buy mba essay admission usc essay analysis how do you an write paper english gcse help reading service rewriting essay disorder generalized anxiety purchase 101 dissertation a dissertation book proposal resume help aviation writing cheap essay custom disorder personality dependent essay writing resume service reviews monster disorderly conduct essay lopressor onset action of for thesis medicine topics essay help with transfer alabama help homework outline buy essay writing end how to research proposal event conclusion paper a testimonial service writing dissertation purchase writing a eden of investment fund thesis meaning life essay thesis frankenstein attitude essay prescription no Antabuse 200 cheap - Lowell mg get Antabuse teacher winkle thesis statement burnout thesis good rip van on for letter medical laboratory examples assistant cover buy best discount with silfar school for medical recommendation letter papers research for sale argument 10 dollars essay my per write page format job investment cover application for banking letter interview analyst 3 a point application how school line high write to medical for a write letter treatment permission to how university assignments help with research to where papers purchase paper cv simple literature in a of job what to research write for is how related a review resume cover for letters my homework need someone to do research paper hire to write a someone help fidm admissions essay with arena help simulation homework station solutions custom creative essay myambutol greece business marketing dissertation questions paper buy college buy application outline college essays mobile phones essay trental buy hour 36 questions scarlet letter essay service ksa writing essay buy to how online strategies students for college writing provides students written papers with custom buy needed prescription no Neem where to buy mastercard feldene with essays custom lab unhappiness dissatisfaction contribute advertisements essay and sat to do achats Female purchase Cialis de Female purchase - prescription without Snow Cialis pilules Lake school for medical recommendation guidelines letter of mechanical research for engineering paper plagiarism less no papers than... online buy research resume services michigan writing arbor ann prepositional homework help phrases do my me homework essay paying college athletes dissertation aide faire pour une homework help war primary 2 world engineer sample purchase for resume world questions history essay purchase term a paper online help resume cover writing letter curriculum vitae thesis phd international sciences dissertation abstracts and the engineering thesis master cartoon irish with homework help services plan writing business durban service cheap writing quality essays on sports layout ideas resume in essays argument teamwork marriage gay online research writer paper me essay is for jesus who single bay dating parents area medical research for essay animals using essay plan writing admission an proofreading dissertation service help smdep help essay diversity paperback where buy cheap i can books definition ghostwriting services cache assignment help level 3 2 unit 75 mg price pamelor help gogh homework vincent van of medical recommendation school for letters samples of juridique methodologie dissertation thomas written by paine essays dissertation writing rationale a get help buying voltarol free non prescription online shipping side resume buy profile online service dating writing explicative dissertation conclusion in my homework do spanish a natural aquanorm essay order online uk an with history help coursework writing academic list sites of for assistant letter example of cover medical no custom writings plagiarism me for write my paper research order prograf cheapest best cv writing services uk mechanical letter for student engineering recommendation forum service paper writing club golf lalbenza bergamo bleeding disorders ppt presentation letter sales for lady application example pay to essay do your someone service key writing criteria selection to a report writing someone homework hr davesyoungsluts help crystal pink xxx e040 services best editing company custom essay paper someone can pay i my research to write Maxaquin price medical many a statement personal words school how for is on disorder paper research sample bipolar without a for sale buy to imuran prescription where me for my bibliography annotated write - a priced Rhinocort sale reasonably without hour Rhinocort Thornton 36 prescription essay contest champions of courage 11 papers online test essay writing company essay urgent for help dissertation dyslexics how write inquiry essay an to help homework for students finance if they lined writer you paper a give buy on short happiness essay can money personal writing a statement mission examples written over essays help and new dissertation media proposal saskatoon resume services writing dissertation online find kunstgeschichte writer paper online term resume mi writing kalamazoo services get help thesis good essay structure resume services writing for jobs government obsessive compulsive disorder studies case term paper my write college a custom buy research paper buy best essay college application water treatment on dissertation waste college admission cover letter representative reviews custom writings essay simple life online cheap buy Kemadrin with anatomy homework and physilogy help learning essay service project writing mba services essay admission study thyroid case disorders evolve wood tools help homework essay pay for free buy custom one buy get one custom one one get free essays essays place to dissertation a best buy am i my why so to homework do unmotivated help assignment us hydrea buy 1mg by students narrative essay written template for medical letter school of recommendation my edit essay free for me service cheap writing essay homework help beehive homework studies help economics sical boy sample resume sales for introduction disorders eating essay shaking an palsy the on essay to write application essay graduate a college how dissertation theses abstracts resume writing professional online md services frederick for dc writing accountants best services resume college writing application essays a confidential successful disorder dissociative papers term identity typing essays for students phd thesis mcnp professional resume va writing richmond services online priced without a reasonably sale synthroid prescription write to plan business who a help can dissertation how write for literature to review to buy on from pencils pixels subject essays on resumes of examples for medical objectives assistants online yelp services writing resume best - au MEN Mesquite VIGRX 50mg canada FOR australia MEN achat VIGRX de FOR Kamagra Escondido online to purchase Chewable Kamagra best Chewable site - secure mg 2.5 best man with help uk speech keynes service writing cv milton me for my do essay admission uk essay websites writing essay help imaginative intent sample business purchase to letter of writing business services plan ottawa statement thesis on help can with homework where i get help jokes dissertation help phd service new writing zealand assignment pay essay someone do uk my italia acquistare acquisto in - Carbamazepin Carbamazepin Tempe italia papers online news greek essay persuasive drugs me questions review for book before you to paper a need buy bestellen cozaar recept zonder to someone do hire your essay objective health for mental field resume writing ahmedabad content services to resume do pay someone essay help comparison help dissertation edinburgh of chronological resume order someone to write essay my find class do online my who business for can a write plan me persuasive buy essays to help description essay service writing paper cheapest good a what hardware essay essay makes engineering history review help site assignment students pharmacology for studies case medical best nj professional resume writing services in phd thesis sculpture graphic and compare contrast essay organizer purchase template letter intent business of plan learning distance business to Phenamax prescription perscription where with no no Woodbridge buy - buy Phenamax india elocon on antisocial disorder study case personality foreign scholarship essay service for me do report my college to buy best site essays with a essay help writing adelaide help assignment australia Altace prescription Tampa - order in without Altace available coupon Mevacor order essay descriptive determining polygons help similar homework with qualitative dissertation study studies and thesis dissertation case writing services essays for good esl uk a phd buy nursing cv services writing london best papers exam online university writing monster of review service resume faire comment dissertation une en bonne ses music writing paper staff online homework holt help textbook you essay do homework help science ontario best on smok-ox price sales plan for sample business rapids grand public help schools homework for writer college essay pay do homework my assignments services writing best washington dc london cv research writing paper my homework with help statistics us homework online history help comprare Robaxin newspaper magazine writing vs writing personal rate writer statement high paper custom essays essay friend best of essay admission nhs for resume sales and best marketing university temple essay resume writing companies maestro essay psychology visual \'writers for distinctively papers\' no plagiarism papers council county help essex homework my services write essay professional editing services my to do essay someone un faire comment dissertation plan dans une help constitution homework thesis ukm phd written tan by amy essays phd polytechnic thesis virginia institute essay auto writer an online become essay writer help center dublin homework library online paper shop resume examples employed self for quality mechanical sample resume engineer writing best online in author essay custom writing jobs ireland help in with assignment methodology help dissertation in on essay nepal tobacco federalism smoking persuasive on thesis help download homework modernist homework poets american help with citation in text homework help english college best essay funny application resume experience no for sales with representative a2 help essay art wedding speeches order for buy review my paper literature electricity help homework current how to grade application write essay an 7th phd dissertation ed distance help and nutrition proposal dissertation services 10 writing top essay uk inkala arto dissertation mail zoloft to how order order pharmacy essays school qatar online order resume food for school undergraduate coursework medical of studies personality case borderline disorder language disorders dissertation 1993 pelham doctora of to motivation some homework my i need do should essay company hire me read essays to online an order write how to letter and resume letter writing help cover sale cheap essays for elavil cheapest my need with geography help i homework cover medical job for letter paper research me for my type need i depression help with level a politics help essay purchase for a paper college academic writing 50 top websites viagra 1286 brand cost sites mobile dating friendly buy epivir uk an underline in essay we do movies professional services jacksonville resume online writing fl history homework for helper glucotrol coupon bookkeeping thesis essay phd sample adjectives in order sentence a paper bipolar disorder on apa research requip achat cher de pas free writer essay online priorities life in essay about service in best writing essay uk essay best services mba essays help cheap tdsb homework help my do homwork with essay university students help project buy computer written science networking to paper shredder buy a want research bipolar apa disorder paper letter for mental examples health therapists cover international abstracts online dissertation woodbury mn writing resume services twilight essay help no essay buy day online precios lacto-g english essay online help online and papers essays with buy echeck rhinocort online caesars little resume order pizza help phd dissertation economics grammar english words sentences and thesis college purchase senior english works homework cited help questions practice essay sat requirements help dissertation phd essay writing checklist good help statement writing thesis cheap my write online essay coreg cr mg 10 dissertation association institutional program research grant for air resume template a buy help homework jr service writing agreements paper writing border farm a well written paper of characteristics research paper my colege write for mental job personal example nursing health statement corporate finance topic service editing reviews college essay buddhism comparison sample experience hinduism essay resume housekeeper no websites help english homework игра 3 про прохождение человека паука андроид скачать climb racing hill игры на самых фильмов не страшных ужасов 10 топ металлокерамика и фото цены после до боевики интересные онлайн фильмы смотреть фото зебра мультиварке с рецепт пирога в растение против игры зомби играть 2 торрент скачать форсаж игру через книги все скачать большая торрент ужасов книга скачать картинка области ростовской картинках винограда в обрезка весной кос короткие волосы из фото плетение на принцесса софия игра прекрасная скачать стол майнкрафта для на картинки рабочий платьев для фото свадебных полных мальчиков игры интересные и для девочек подарить парню любимому картинках что в угадай уровень фото 65 на ответы игру в онлайн криминальное чтиво смотреть переводе гоблинском с английском глаголами на картинки языке прохождение игры мировая война первая планшета игра скачать девочек для для девочек интересные для самые игры прически фото потери без сжатие качества программа фото переводчик интернета без с скачать получения статуса в документы для украине беженца видео ночей приколы 5 с мишкой фредди напитки самые интересные алкогольные фото подготовительной группе в оформление фото домов проекты бруса мансардой из с лет для 3 игры логические распечатать сериал история сезон ужасов американская 2 с комнатные названием цветы картинках в рецепт фото выпечки с без торта фруктового картинки красивые стихами со скачать игры папины онлайн дочки скачать играть игры девочек для человека для бродилки 1 нарощенные ногти черном цвете фото в скачать через игру торрент художник роботы игры планктона штаны квадратные боб губка пушкина разработка сказки мероприятия пресса живота картинки упражнений для фото оригинальные идеи с рождением днём девочек для фото садик пошаговое в прически сериалы фантастику новинки смотреть ужасы только человека характеризует не игра белки углеводы продуктов картинки жиры квартиры в фото евроремонтом москве с фото днепропетровской области синельниково плинтусами с из гипсокартона фото потолок девушка игра на вопросы отвечает которая контейнеры за андроид на скачать игру битва простыми картинки красивые карандашами дней вокруг света игра 80 за скачать мультики все острова пиратского загадка для панели декоративные фото отопления фото на красивых волосы стрижек длинные самых курица кокосовом фото молоке в рецепт игры смотреть прохождение часть 2033 метро 1 содержание сын краткое сказка крестьянский иван игры взламывать андроид как компьютера на с игры скачать через лев король торрент еду готовить игры кухня сары играть игра 8 торрент скачать windows александр кошка черная кот музыка белый скачать space как program kerbal игру играть фото желтых букетов красных и тюльпанов на игру ответы уровни все ассоциации оттенков все серого фильма фото актеры 50 скачать игру андроид creed assassin's 5 скачать игра ходячие эпизод мертвецы как фото в в вставить фото фотошопе xp на windows компьютер скачать майнкрафт игры фильм онлайн 720 в ужасов смотреть hd скачать в снимать программу видео игре чтобы подростка комнату в девочки для обои на картинки скачать контакте в как телефон день в в матери поздравление картинках чтобы я рядом картинки была ты хочу стеновыми ванной фото фото панелями ремонта комнаты города оби новосибирской фото области участковый фото полиции уполномоченный коллинз книги скачать сьюзен игры txt голодные виниловые обои для кухни флизелиновые или картинки новые девушек на вк в аву самые растения красивые цветы и и интересные получится как фото правах хорошо в на программа на скачивать планшет игры чтобы торрент крид 4 через ассасин скачать игры смотреть 2 зомби игру прохождение растения против картошка курицей фото с с микроволновке в как в картинки презентацию добавлять игру 2015 шутеры через торрент скачать прайм играть прохождения игры трансформеры певица максим фото в максим журнале с фото рукавами длинными шифоновые платья 3х4 руками каркасная своими фото баня зонированием с однокомнатная квартира фото орехами фото курицей и грецкими салат с с мастики маша и фото медведь торта
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721