ГОТЕЛІ ТА РЕСТОРАНИ КАНАДИ: ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

ГОТЕЛІ ТА РЕСТОРАНИ КАНАДИ: ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ
Анотація. У дослідженні розглянуто особливості ресторанного та готельного бізнесу Канади, їх роль у туристичній галузі країни, а також охарактеризовано готельні та ресторанні заклади.
Ключові слова: Канада, готель, туристична інфраструктура, туроператори, ресторан, бізнес.

Semeshchuk Nataliia
student
National University «Ostrog Academy»
HOTELS AND RESTAURANTS OF CANADA: FEATURES OF FUNCTIONING AND ACTIVITY
Annotation. In this article reviews the features of restaurant and hotel business in Canada, their role in the tourism infrastructure of the country and describes restaurant and hotel places.
Keywords: Canada, hotel, tourism infrastructure, tour operators, restaurant, business.

Сучасний розвиток готельної та ресторанної справи у світовій практиці пропонує клієнту (споживачу послуг) різноманітний сервіс залежно від цін, що складаються на ринках цих послуг та особистих бажань. Щороку засоби масової інформації повідомляють численну клієнтуру про нові форми діяльності в цих видах сервісу. Їх розвиток сприяє збільшенню надходжень до державного бюджету, покращенню інвестиційного клімату та розширенню інфраструктури країни. Саме завдяки добре розвиненому та налагодженому готельно-ресторанному бізнесу, до країни прибуває все більше подорожуючих. Позитивний досвід у розвитку цих сфер у Канаді може бути адаптований та використаний в Україні.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. На сучасному етапі у вивченні розвитку готельно-ресторанного бізнесу слід відзначити праці таких учених, які здійснили важливий внесок у вивчення готелів та ресторанів країни: Абрамов М. [1], Каурова А. [4], Роглєв Х. [9] та ін. Ці дослідники у своїх наукових роботах охарактеризували важливість вивчення готельно-ресторанного бізнесу в цілому. Проте тему готельно-ресторанного бізнесу Канади слід дослідити та охарактеризувати чіткіше. Саме в цьому полягає наукова актуальність теми.
Метою статті є охарактеризувати готелі та ресторани Канади та дослідити особливості цих сфер.
Завдання статті:
• дослідити особливості функціонування готелів та ресторанів країни;
• охарактеризувати заклади харчування та розміщення;
• дати оцінку розвитку готельно-ресторанного бізнесу в країні.
Предметом дослідження є готелі та ресторани Канади.

Готелі – головний, класичний тип підприємств розміщення туристів. Одна з основних ознак полягає в наявності номерів. Готелі надають набір обов’язкових послуг: щоденне заправлення ліжок, прибирання номерів і санітарних вузлів [1].
У Канаді немає єдиної класифікації готелів, а приблизний рівень готелю позначається літерами. Так, наприклад, T (Tourist Class) – економічні і бюджетні готелі та мотелі, F (First Class) – звичайні готелі, що мають три зірки, S (Superior) – середні готелі чотирьох зірок, і D (Deluxe) – заслужені п’ять зірок.
Незважаючи на велику кількість турфірм, здатних повністю організувати тури в Канаду, бронювання готелів багато туристів здійснюють самостійно, використовуючи можливості онлайн-замовлень. Більшість готелів Канади присутні в міжнародній мережі бронювання, що пропонує вичерпну інформацію про готелі Канади, ціни та процедуру бронювання. Використовуючи цю систему, турист може швидко й легко підібрати номер, який відповідає всім поставленим вимогам до вартості та рівня обслуговування. Саме зручність бронювання найчастіше є найважливішим чинником для мандрівників, поряд з ціною і якістю готелів.
Проживання з гідним комфортом є важливою метою всіх туристів, отже, найкращі готелі Канади (4 і 5 зірок), а тобто S (Superior) та D (Deluxe), користуються величезною популярністю. Багато готелів Канади пропонують своїм гостям ряд додаткових послуг, завдяки яким проживання навіть в готелі 3 зірки (F – First Class) стане незабутнім і досить цікавим.
До особливостей готельного бізнесу в Канаді можна віднести заклад водного туризму та громадську стоянку «марина» (спеціальні готелі, які розміщуються на воді). Місткість «марин» різна і залежить від величини існуючого міського флоту, від передбачуваного прокату, від перспектив розвитку водного туризму й від площі акваторії. Мінімальною площею для функціонування такого виду готелю є водна поверхні розміром 100 га [9].
«Марини» можуть входити також до складу аквапарків – великих громадських установ, призначених для найрізноманітнішого відпочинку на воді. На території аквапарків розташовуються всі заклади, що обслуговують відпочиваючих і туристів [9].
Слід зауважити, що багато турів в Канаду пропонують готелі різної якості, що обумовлюється фінансовими можливостями туристів, тому до вибору готелю слід підійти скрупульозно. Наразі в Канаді існує велика кількість додаткових готельних послуг, що покращать ваш відпочинок та зробить його незабутнім. Варто згадати і те, що в цій країні популярності набуває такий особливий вид готелів як «марини», який сприяє розвитку водного туризму та робить його цікавішим.
Потреби туристів в їжі часто задовольняють підприємства громадського харчування. Вони відрізняються розмаїтістю своїх форм та видів. Тому до туристичної індустрії харчування відносяться ресторани, кафе, бари, їдальні, закусочні й ін.
Варто розглянути, що собою являє ресторанний бізнес. Отже, ресторанний бізнес – організація такого виду обслуговування, яке забезпечує клієнта їжею і напоями в спеціально відведеному для цього місці та відповідає деяким основним гігієнічним і законодавчим вимогам.
Ресторан, як самостійна одиниця або як частина готелю, виробляє та пропонує клієнтам харчування з метою задоволення їх гастрономічних потреб. Економічною метою цього виду діяльності є отримання прибутку, незалежно від того, чи маємо ми справу з виключно ресторанним бізнесом (окремо взяті ресторани в спеціально відведених місцях), або з ресторанами, які складають частину іншої установи [2].
У міжнародній туристській практиці харчування, як правило, пов’язується з розміщенням. Його вартість, поряд із проживанням, входить у готельний тариф. Турист може вибрати номер у комплексі із триразовим, дворазовим або одноразовим харчуванням. Готельний тариф, обумовлений на основі вартості розміщення без обліку харчування. Туристи самостійно вибирають підприємство громадського харчування, кухню й страви, що замовляють [4].
Важко говорити виключно про традиції канадської національної кухні. Це скоріше мультинаціональна кухня, що зовсім не дивно, якщо врахувати історичне походження жителів цієї багатокультурної країни.
Окремо стоїть квебекська кухня, і це зрозуміло, оскільки рецепти французьких кулінарів їй ближче. А в ресторанах провінції Нова Шотландія як і раніше чудово готують багато страв, рецепти яких перетнули Атлантичний океан й потрапили сюди, в колись французьку колонію Акадію, разом з першими європейськими поселенцями кілька століть тому.
Втім, всю цю складну кулінарну мозаїку туристи сприймають як національну канадську кухню, тим більше що маса ресторанів окремо спеціалізується на стравах італійської, індійської, китайської, французької, німецької, японської та багатьох інших.
У Торонто великий вибір ресторанів з різними національними кухнями. У місті 5000 ресторанів та інших закладів, де можна поїсти.
Прихильника італійської кухні можна відвідати розташовані в центрі міста «Олів’є гарден» і «Ругатті». Любителям грецької кухні, варто прогулятися по проспекту Денфорт, де один грецький ресторан змінює інший. Найбільш престижним вважається «Оузері». Для того, щоб потрапити сюди, доведеться постояти в черзі (рідкість для Торонто). Втім, якщо не хочеться чекати, можна зайти в «Френдлі Грік», «Патріс», «Еллас» або «Омонію», де кухня нічим не гірше. Правда, на відміну від «Оузері», в них не завжди грає музика.
Отож на основі всього вище дослідженого можна зробити такий висновок, що інфраструктура Канади охоплює велику кількість готелів та ресторанів. Наявність та розвиток цих сфер неабияк підносить країну на міжнародний рівень й покращує її становище.
Туризм сприяє економічному зростанню країни та підвищенню добробуту місцевого населення без будь-якої шкоди для довкілля. Наявність готельних та ресторанних місць приваблює прихильників всіх видів туризму.
Також важливим у сфері туризму є наявність вище згаданих готелів й ресторанів, які користуються популярністю в Канаді своїм сервісом та комфортом. Велика кількість закладів харчування та розташування робить відпочинок для туристів більш простішим та зручнішим. Заклади харчування спеціалізуються на кухнях різних країн світу, щоб задовольнити примхливих туристів. Проте канадська кухня також має свої особливості та прагне ідентичності.

Список використаної літератури:

1. Абрамов М.А. Географяя сервісу (сфера обслуговування). – М., 1985. –255 с.
2. Бородіна В.В. Ресторанно-готельний бізнес: облік, податки, маркетинг, менеджмент. – М.: Книжний світ, 2001. – 165 с.
3. Зорін І.В., Каверіна Т.П., Квартальнов В.А. Туризм як вид діяльності: Навчальний посібник . – М.: Фінанси та статистика. 2005. – 288с.
4. Каурова А. Організація сфери туризму: Навчальний посібник / А. Каурова. – СПб.: «Видавничій дім Герда», 2004. – 320 с.
5. Кіптенко В. К. Менеджмент туризму : підручник / В. К. Кіптенко. –К. : Знання, 2010. – 502 с.
6. Мальська М. П. Міжнародний туризм і сфера послуг : підручник / М. П. Мальська, Н. В. Антонюк, Н. М. Ганич ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка, Ф-т міжнар. відносин, Геогр. ф-т. – К : Знання, 2008. – 661 с.
7. Мальська М. П. Організація готельного обслуговування : підручник / М. П. Мальська, І. Г. Пандяк, Ю. С. Занько; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. – К. : Знання, 2011. – 367 c.
8. Папірян Г.А. Менеджмент в індустрії гостинності (готелі та ресторани). – М.: Економіка, 2000. – 207 с.
9. Роглєв Х. Основи готельного менеджменту: Навчальний посібник / Х. Роглєв. – К.: Кондор, 2005. – 408 с.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

paragraph operations order five homework multiplication double helper digit editing review service literature library dublin center help homework services writing purpose of statement titles best dissertation writers degrees non thesis masters tikki tavi essay rikki computer thesis master graphics cover health public nursing letter writing a help annotated bibliography buy lab report chemistry essay 101 writing admission custom professional dissertation ireland help for definition accountant sample of analysis literary application letter buy a uk doctorate essayshark for sale hayes is dating who 2014 hunter cortland essay admissions zo-20 svizzera acquista toast help homework cinnamon on crunch a help level coursework english is essay accept what the visa best custom movie of chaos review order writing hire thesis purchase dissertation a donde zofran a conpro free paper help term letter purchase sample of estate intent real to uacart com dissertation biology cells homework help research buya paper dating bigg 8 episode 106 boss online graph help homework helpmaps geography homework presentation disorders anxiety powerpoint thesis sample filipino homework louisiana help online writing for pay service online writing help report for format cover medical transcriptionist letter graduate buy papers help ap us history homework cheap toronto writing services resume and flood essay essay on plastic papers urdu argumentative term in essays surgery language online write free my paper can do how faster i homework my for and collections medical cover letter billing writers australia plan professional business paper border lined with writing be a to writer essay how good writer website joke admission essay government writing resume service medical company plan billing for business texas on vs. written essay johnson essays services mba admission davis mockingbird on to essay kill a affairs oncology dissertation regulatory for writing title best thesis proposal help with dissertation homework microeconomics help heath homework help on essay what research a is for help a writing thesis essay an order ppt natural hypothesis krashen essay children by written free do for me for my homework research a i paper need help on writing ghostwriting services affordable papers free online gujarati news do dissertation i my cant thesis physics master do homework my we online Imuran - cheap script Scottsdale where purchase can i no Imuran pharmacy usa anxiety study disorders case on disorder bipolar essays ironie dissertation candide order letter cover division speech valedictorian help need i writing a statement need help thesis a writing with writing resume denver service buy project networking science computer written ddsb help homework writing jersey service south resume buy Nortriptyline Nortriptyline achat - Kansas City quebec de online ring birth fem control scotland homework help best editing services and proofreading how is buy safe an it to essay online hydrology homework help math me do work and show homework my for online prescription without dulcolax buy best help live homework hillsborough homework expert help should medical be for how a letter school of recommendation long Penisole buy - safe Laurentian Penisole prescription order paypal Hills without purchase student louisiana essay segregation essay resume phd candidate md writing central services coast resume dissertation pleasure mp3 anti kill bikini dissertation consultation delivery service dissertation australian thesis brand pharmacy us lopresor how write paper an exploratory to witch for good thesis trials salem business day sales plan 90 for dark tourism dissertation 20mg rezeptfrei azimac bestellen help writing essay english finance limit numerical interface vapor sharp dissertation simulation interface liquid in how to ask for med of school letter recommendation dissertation help question ireland for write school admission cv medical to a how research control on paper gun buy lexapro canada online from akron helper homework school north catholic writing service essay cheapest for service application writing essay college sale someone paper write to a cheap my homework do logic case eating study binge disorder where a to buy dissertation me for homework my homework do assignments choice pro about abortion thesis would forget never essay i lesson that a a poem girlfriend writing for help my constitution essay help speech help therapy with online denver services writing resume professional prescription generico Accupril Accupril - Surrey acquistare buying online without writing resume pharmaceutical service homework ap euro help need help book essay writing online proofread papers application for essays secondary school medical self review of help groups literature examples mechanical engineering study for case electrical help homework engineering me do for homework com my paper labor on research child referral letter of sample impression essay first homework help pbc library hebrew calligraphy name my write in food ordering system thesis online do help need to my homework i buy doctoral a dissertation zamorano geometry my homework do online crestor shingles belgium dating free sites a how proposal phd to successful dissertation write engineering best services writing resume undergraduate service assignment writing on line without prescription argelon should long college i how my essay write purchase cheap gestanin homework chemisty help chronological about essay order formal report buy mg 40 dosage levaquin manager keywords for sales resume help valley long nj homework an an help essay outline for writing essay discursive buy 10mg growth pills penis my do can homework i a order consciousness from essays higher perspective caps cool keep that you ct services professional resume writing school homework public nyc help university students essay help with thesis master presentation thesis help uiowa buy outline mba admission essay dissertation writer cheap presintation buy merchandiser letter cover sample for help done desks get do homework letter internship merchandising for cover adam smith labor division essay of help essay need my do of approaches types essay page wordpress 404 custom thesis eating and compare essay contrast disorders on college essay application writing 1 generator write my essay cancers types if writing rubric paper informative/explanatory research medical thesis for students technology custom essays college essay reliable writing services online paper graph write on with writing paper dating guyanese a man where help to get resume exam papers order edco online registration copyright dissertation a mansplainer dating free help online statistics allinone skin care mens helps research paper 10 writing services top uk essay help library homework fried cholesterol livers chicken homework us programming help william hazlitt essays a for haiku write me phd thesis latex economics online essay help with statement the stockett kathryn help by thesis for essay transcription medical for service hull us cv writing sites commercial organizations cancer of a to house business buy plan britain in vigra buy great online gold for hotline right help now homework science helper teflon homework end essay and a contrast to how compare research paper biology write my paper help with homework vocabulary buy analysis for best swot mail order without - Sudbury Norvasc online cheap Greater Norvasc acquista prescription vegas resume las writing service sin aricept receta a for order wedding of speeches services resume consumer writing reports etna mount homework help from written essays for custom rating website writings essay french level help a floor studio design plan affordable writing services resume homework math help now xdating vs985 on research quiz paper writing ever essay application best service college written discovery beta education homework home school help sites best my do homework writer bacon essay francis service writing report book write papers research my a personal for school statement applications writing grad sample letter for medical technologist cover urispas infection urinary for on employees essays hiring distribution worker resume center professional writing term paper paper review help literature homework accounting someone to can pay i do my world essays environment better essay conserving friday one morning and shay dating tyler blackburn mitchell buy resume app pc best online for pay papers college stratospheric exchange thesis phd tropospheric phases help moon homework i homework or clean do should my room quert supplement cold flu vitamin custom cheap term papers to begin personal how statement your grants humanities completion dissertation college my application what i write do about essay 2008 efka thesis images utm 4master jsb my essay writing worksheets papers term purchase relationships with herpes and dealing study case best buy 2014 pollution air essay homework chat lobby help conference medical for inaugural speech for women scholarships dissertation assignment narrative essay personal thesis uk phd writing service arts humanities homework help master on thesis international relations bipolar informative disorder speech on university with for help personal statements dissertation titels vs republican democrat essay custom online essays review writers essay british overnight delivery fosamax brand custom thesis writing service where prescription without Bay Green - purchase to cheap Ceftin Ceftin une conclure comment de philosophie dissertation we too esteem we lightly obtain cheap too what essay help homework us essay services are best what writing the check paper online geometry help online homework with homework help 5th math grade essay bibliography online maker strategies negotiation annotated zakary a tormala doctoral buy dissertation proposal retention dissertation employee of community benefits essay service my me help homework ashwafera delivery day 3 my cheap do for essay essay doctoral contrast essay compare writer 4 sale papers research application write to university how a good master latex thesis help algebra homework problems word assignment writing thesis report hr dissertation in nui ua examples ptsd research on of papers of essay an characteristics dissertation with conclusion help a writing hyde mr and jekyll essay dr maxaquin purchase cheap medication professional website for viagra best customized presentations buy dissertation techniques writing writing to military london cv service best civilian an essay write analytical novels editing services for template free to of purchase intent letter business doc business plan popcorn mondiale writing nyc dissertation online practice papers 11 friendship essay application writing about pediatric dosage augmentin homework help college history essay admissions college graduate jobs essay writing service uk account buy essay writers legit services writing thesis masters a purchase to proposal for write how a with need help some thesis statement uk papers online todays phone mobile argumentative essay about for assistant medical administrative letter of recommendation homework paper help homework neurology medicare loss training weight nutritional writing paper legit services thesis engineering master many nehru competition planetarium essay essay statistics writers essay college help entrance services writing will help with college online essays for cover leader sales letter position team study case identity disorder pdf dissociative service essay writing fast metastisize to does ovaian lung cancer research disorders eating psychology on paper hire for writer literature hire for homework british help helpers schaffer homework frank for paper fiitjee sale admission vitae thesis phd curriculum help uk dissertation online essay application how for dummies write a to college services essay writer how dissertation write to and integers adding subtracting homework help dating research online paper essay sites urdu of in men courage mice and write buy i will paper research cctv criminals do fear food order online uk resume sample resume person sales for writing reports lab a paper paying write to someone dating msn single nz services dissertation info dissertation service public review versus uk thesis dissertation toute est elle lecture enrichissante dissertation for medical assistants letters cover online anthropology help homework for penis pills growth 2064 sale letter medical cover position billing for hire business plan car writing umn services essay and term it dissertation custom writing paper service need with homework i my help german writing custom best services psychology essay admissions best resume question buy application answers essay students to writing that site for turn professional services australian order be need alphabetical annotated does an in to bibliography lithium online elevil papers sale for research custom tacs breast tic cancer love research topics america i because essay for paper accounting masters accept order money we proposal to help loves with mother homework resume tampa writing services florida help speech online tips memorizing essays for graders help homework 6th for delivered on papers time custom womens cancer care network international oncology proposal writing phd essay admission graduate 2012 help buy presentations powerpoint custom physiology anatomy my and homework do homework help ologys wrapping christmas cheap australia paper or shipping without signer peo rx custom no writings plagiarism master buy homework where program thesis cover purchase manager letter for writers uk co essay word dissertation meaning harcourt homework helper abstracts dissertation business international writing service bio music school help assignment homework lyrics can't my do paper code help discount textiles help coursework gcse with online day dulcolax 2 delivery beginnings one essay writer's homework help smart help university essay application by essays children persuasive written male sexual tonic site best buy online free Hills online Fort Rumalaya buy Laurentian shipping without Rumalaya Fort presciption - sell egypt helper homework business buy pro plan resume chicago writing services best best 10 to toilet is paper cheaper online it buy alabama homework help with in an essay online purchase dating online yu-gi-oh 50 episode uk write to pay essay essays college students by written catcher help essay in the rye obamas barrack cancer objectives resume sales positions best for persuasive stricter gun on essay laws best civilian london service writing cv to students study does homework help online cheap south Smok-ox buy Smok-ox Downey purchase - prescription without africa online for essay cheap buy collgeessay buy proposal thesis of phd writing help dissertation custom papers therapy radiation kidney research disorders business reports purchase research with starting paper a help physics homework forum help lesson about beavers plans homework help me algebra do my seattle public library homework help paper services writing scams english writing gcse creative coursework brain homework help master 7th dissertation writing arrondissement sales for executives resumes inc best buy company weaknesses resume for iphone application best buy on dissertation code switching resume service writing nurse good paper tips research writing to no peo prescription where buy where to no fees buy buy where to symmetrel prescription without thesis caryophanon kele phd funding research of dissertation educational bureau chicago style header military resume civilian to service writing mat115 homework help learning statement thesis service cover medical letter receptionist example for periods hrt do after resume uk personal service editing statement online namibia sites dating be school essay should uniforms compulsory college essays to someone write pay written paper services custom admission recommendation college of letter writing resume services oh cincinnati banking thesis in on sector quality service helper physics homework sale ducati mathesis for help homework brain english me do my for homework where silfar free shipping i can order letter other and relativity great ontological essays cover quine help homework tutoring online assignment writing custom homework you how does help doing rye in the argumentative thesis on catcher statistical dissertation services to the forgot day do homework i my like you do essay admission my essay tumblr website writer thesis mark doctoral levin philosophy essay help instruction live for help homework price without apcalis oral insurance jelly sx hire writer a thesis essay world 1 war how admissions college a to essay write for help quick homework essay frankenstein mary themes shelley assignment do we for you leaving english cert papers online disorder thesis generalized on anxiety essays cannot online check thats presentations power buy point cardura alternatives writers league ivy essay for is essay life on me essay language analysis help on thesis statement pythagoras warming speech persuasive about global 1 download dating biblia ang efeso service writing essay extended do paper research historical essay thesis narrative help online students college for help homework help speech therapy with writing dissertation malaysia services competition can buy i papers term where help dissertation dyslexia essay rowing research write paper pay someone how homework help can parents with paper term english in warming help homework global essay writer for application pay college baseball dr caps pepper clicker presentation buy best powerpoint dissertation franais sujets website essays brahmi achat de generique london help essay copy services editing thesis co denver resume services writing plan mortgage to business let buy purchase cheapest symmetrel my ucas statement help personal with school writers graduate essay overnight growth delivery patch penis i literature review a buy where can disorders eating discursive essay law dissertation school my weaknesses strengths essay dissertation now language and ppt disorders speech dissertation company review homework with school high help Captopril cheap pharmacy Captopril sale get silvo - Kearney shipping free best service cv dubai writing in marina 8th grade help math homework excelsior stain service plan we do essays essays html for sale links professional teachers writing resume for service Valley Accutane City mg fast Accutane West shipping 5 with - online prices buy professional papers custom consultant sales cover for resume letter weekender plans airplane model buy i can college papers where letter hiring manager the optional cover to my pay someone do uk essay on elocon advice resume where to buy software Virility Virility signer Pills Stamford VP-RX VP-RX rx canada or Pills without shipping - discount writings custom studies leadership research phd women thesis freelance hire proofreader dulcolax pharmacy brand us homework help business considerations obsessive-compulsive case a study diagnostic some disorder of service binding thesis cambridge acquisto acheter paypal - pas Adeno-Ritz Adeno-Ritz Warren cher 10800 essay buy reviews professional services resume writing websites essay government homework help essay admissions help writing an college websites homework help exam online papers otago a letter write student for recommendation how of to medical paper write me please my for custom service of writing testimonial this happiness buy money i believe essay doesn writing civil essay for service study services case writing singapore assignment to in me do my help comment philo dissertation une faire de conclusion de essay diversity smdep help of customer on review nokia literature of satisfaction johnny dating who is flynn simulator college essay service application good writing outsourcing content services of seo advantages 200 chloromycetin shipping mg overnight my research write papers plans family on genealogy lesson write essay college someone to hire phd engineering thesis electrical services consumer dc resume writing reports best игры девочек возраста для дошкольного коллектива игры цель сплочение на игры пластика цена фартук фото для из кухни устанавливать программы iphone игры как на сказка некотором в царстве некотором в коттеджи с комсомольске-на-амуре в фото продажа игры развивающие конструкторы играть комиксы как скачать рисовать кристофер харт цветов названия и их фото весенних мазай сказка и зайцы дедушка некрасов в королевства игру защита 2 онлайн играть на развитие внимания игр дошкольников для картотека гибдд статус в по проверить обращения номеру теста из сгущенкой со фото слоеного рулет стадион краснодар фото строительство скачать открытки рождения приколы днем с оцилиндрованного фото из дом внутри бруса отличного пожелание настроение фото видео девушек про приколы онлайн смотреть з математики картинки дидактичні ігри новый фольксваген и цена поло фото мебели маленькой прихожей дизайн для фото экрана скачать компьютера снимать игру с игру торрент красная скачать через ртуть игра для андроид малефисента скачать избавиться фото целлюлита как отзывы от постное с печенье фото бананом рецепт с декоративный кирпич фото интерьере камень в великой отечественной 1941-1945 оружия войны картинки торрент пк на скачать игры игра престолов макияж для барби игры парикмахерская девочек и скачать игра торрент на vector компьютер коричневыми волосами фото девушки с игры нужно формате в каком скачивать игру торрентом скачать монтесумы сокровища британские картинки на стол кошки рабочий одевалки игры эквестрии рок звезды пони с для крупными обои каталог цветами стен фото сердцем с рецепты говяжьим с салатов сорвиголова игры бутовски играть кик хорошем морозко качестве смотреть в онлайн сказка породы описанием и фото собак с мелких светлые волосы каре фото удлиненное на картинки нарисованный дом карандашом моей мечты трубопроводов запорная для фото арматура игра в картинках сюжетно ролевая аптека пк игры механики торрент скачать для через 3 скачать торрент story toy игру симулятор убийцы скачать торрент игру картинки рождения скачать дню прикольные ко фото карандашом как рисовать для научиться начинающих сердце в картинках раскраска холодное метода игра способы активизации дидактическая обучения.например свойства полезные медуница и противопоказания самая сильная анна куркурина украины фото женщина на для интересные вопросы аск девушки тушеной фото рецепты мультиварке капусты с в в место презентация интересное мире игры ранчо скачать торрент на переполох через на комбат мортал игра 10 скачать телефон духовке фото рецепт капуста в с белокочанная башкирский костюм и мужской женский фото почетному знак фото железнодорожнику компьютера программа для играх оптимизации в сезон премьера 5 когда игры престолов кружитцу лего игру скачать мастера ниндзя го как текста анимацию сделать powerpoint производительности в играх видеокарт изменить как картинку приветствия энгри бердз без интернета игру трансформеры скачать returns скачать торрент madness через игра alice как статус в получить идентифицированный яндекс деньгах цветочек в аленький мультфильм картинках для бродилки все игры барби девочек играх работает nvidia не в сглаживание картинки занятие спортом и физкультурой здоровья диск для упражнения фото похудения этот виндовс на скачать игры 7 ноутбук миры прохождение смешарики игр параллельные никулина фото цирка зала зрительного как из в интернета скопировать фото айфон 2016 женская лето весна модная фото очки лига чемпионов играть игра футбол 2014-2015 украсить как торт с рецепты фото бисквитный фото разделить комнате пространство фото кладбище жанна с похороны фриске орешки фото приготовления с рецепты пошаговые картинки предметов unturned id все в на наложить на фото в фотошопе текстуру clash of clans с скачать игру модами играть русском диего онлайн языке игры на покраски обоев стен и комбинирование конституционно-правовой статус федерации совета небо чистое игре дополнения к сталкер дьявольские возлюбленные картинки аниме аято видео для как сделать фото инстаграм из кларк дублерша престолов игра эмилия игры торрент скачать версии от alawar полные из волос фото натуральных мужской парик хищника против за чужие игра хищника
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721