ГЕОПОЛІТИЧНИЙ ФАКТОР У СПІВРОБІТНИЦТВІ ЄС ТА ІРАНУ В ЕНЕРГЕТИЧНІЙ СФЕРІ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті проаналізовано які зовнішні чинники впливають на відносини ЄС та ІРІ в енергетичній сфері: геополітичне положення, сусіди, міжнародна ситуація. Акцентовано увагу на впливових суб’єктах міжнародних відносин і розглянуто їхню позицію щодо ядерної програми Ірану, санкцій. Крім того виокремлено інтереси держав-лідерів як на європейському континенті так і в регіоні близького сходу.
Ключові слова: енергетика, геополітика, ядерна програма, США, Туреччина, РФ, Китай.

Marуna Yakуmchuk
Ostroh, Ukraine

GEOPOLITICAL FACTOR IN THE COOPERATION BETWEEN THE EU AND IRAN IN THE ENERGY SECTOR

The article analyzes the external factors affecting the EU and IRI relations in the energy sector: geopolitical situation, the neighbors, the international situation. The attention is focused on a player in international relations and discussed their stance on Iran’s nuclear program, sanctions. Also singled out the interests of the leaders on the European continent and in the Middle East.
Key words: energy, geopolitics, nuclear program, USA, Turkey, Russia, China.

Марина Якимчук
Острог, Украина

ГЕОПОЛИТИЧЕСКИЙ ФАКТОР В СОТРУДНИЧЕСТВЕ ЕС И ИРАНА В ЭНЕРГЕТИЧЕСКОЙ СФЕРЕ

В статье проанализированы внешние факторы которие влияют на отношения ЕС и ИРИ в энергетической сфере: геополитическое положение, соседи, международная ситуация. Акцентировано внимание на влиятельных субъектах международных отношений и рассмотрены их позиции к ядерной программе Ирана и санкциям. Кроме того выделены интересы государств-лидеров на европейском континенте и в регионе Ближнего Востока.
Ключевые слова: энергетика, геополитика, ядерная программа, США, Турция, РФ, Китай.

Процеси глобалізації та інтеграції спричинили тісне переплетення економік держав не тільки одного регіону, а активізували співробітництво між державами різних регіонів. Причиною розширенню векторів співпраці можна визначити наявність ресурсів та їх ефективна реалізація. Енергетичні ресурси завжди відіграють важливу роль у визначенні партнерів та союзників, однак політичні фактори коригують зовнішню політику. Тому, формуючи національну політику, керівництво держави зважає на політику сусідів, інших партнерів та конкурентів. Такий самий фактор враховують, коли дві держави налагоджують діалог чи розпочинають співпрацю в певній сфері.
Зважаючи на той факт, що досліджувана тема досить актуальна і багато держав зацікавленні в розвитку подій, адже це без посередньо стосується їхньої зовнішньої і внутрішньої політики. Вивченням теми займалися, відомі інформаційні агентства Reuters, The Huffington Post, The Wall Street Journal та іранський Al-Monitor, Інститут Сходознавства РАН Росії, та Турецька Енергетична Фундація, американський науково-дослідний інститут Global Energy Center. Аналітична база обраної теми є досить потужна. Вивчаючи питання, не акцентували увагу на багатосторонньому співробітництві, тобто розглядали лише двосторонній або трьохсторонній формат відносин, що може подати деформовану картину геополітичної ситуації в регіоні.
Метою дослідження є визначити вплив світових енергетичних лідерів на співпрацю ЄС та ІРІ в енергетичній сфері. Реалізація мети сприятиме розв’язанню наступному завданню: проаналізувати як внутрішні реінтеграційні процеси в ЄС вплинуть на відносини з Іраном, а також нова формула співпраці з США, Туреччиною, РФ та Китаєм коригує білатеральні відносини ЄС та ІРІ
Зважаючи на географічне положення Ірану, яке дозволяє йому співпрацювати з багатьма державами, а енергетичний потенціал збільшує кількість торговельних партнерів та суперників. Зокрема, у відносинах ЄС та Ірану можна виокремити два блока держав. Перший прозахідний блок: ЄС, США, Туреччина, другий: Росія, Китай. Проте не можна їх так кардинально розділяти, необхідно враховувати і той аспект, що навіть, не зважаючи на конфлікт в Україні, санкції, конфлікт на Близькому Сході, ЄС імпортує по над 50% російських енергоносіїв, є одним із найбільших торговельних партнерів. США в свою чергу визначає Китай та Росію найбільшими партнерами. Але ця умовна лінія допоможе краще зрозуміти інтереси кожного суб’єкта в регіоні і як вони впливають на відносини ЄС та ІРІ. Крім того, зважаючи на нові тенденції в ЄС – Брексіт та якою буде нова політика ЄС.
США від початку становлення відносин ЄС та ІРІ відгравали роль наставника, який намагався контролювати співпрацю. Саме через ЄС, а точніше Велику Британію, США зайшли на енергетичний ринок Ірану і намагалися там контролювати політику ІРІ. Важливим фактором є те, що США не зовсім вигідно, щоб Іран був потужною енергетичною державою, адже на таке місце претендують самі Штати. Запитання залишається як зміниться політика США-ЄС-Іран, зважаючи на те, що головний лобіст Америки вийшов з ЄС. Крім того, з обрання нового президента в США, позиція держави стала різкішою щодо Близького Сходу [9]. Після зняття санкцій, Обама та Руханні підписали договір, однак нинішній президент розкритикував його і зазначив, що «це найжахливіша угода, яку навіть соромно обговорювати». І згодом 3 лютого 2017 р. накладає санкції проти 13 фізичних осіб та 12 компаній причетних до розробки і випробувань балістичних ракет. На що населення Ірану відреагували бурхливо і знову з’явилися гасла «смерть Америці». Однак, за цим інцидентом не можна зрозуміти, якими ж насправді є відносини США та Ірану і як вони вплинуть на двосторонню співпрацю ЄС та ІРІ. Адже, зовнішньополітичний курс нової адміністрації США ще остаточно не сформований і буде залежати від співвідношення внутрішньополітичних сил в Америці, можливості знаходження балансу між інтересами основних політичних партій США, а також від перспективи згладжування суперечностей всередині самих цих партій. Тому на пряме запитання чи розірве президент Д. Трамп ядерну угоду, він відповів: «Почекаємо, подивимося» [1].
Сам ЄС не зовсім підтримує позицію США щодо спільного всеохоплюючого плану дій щодо ядерної програми. Іран також за офіційними заявами не збирається розривати угоду. Тобто позиція ЄС та ІРІ відрізняється від офіційної риторики Америки [11]. Після зняття санкцій Іран відновив співробітництво не тільки із західним світом, але почав налагоджувати відносини з державами-сусідами. Відбулися візити до Саудівської Аравії, Лівану та Кувейту, головною метою яких було налагодження відносин. Зі своєї сторони США також приділяють значну увагу взаємодії з країнами Затоки і обговорюють можливість створення в близькосхідному регіоні військового союзу на противагу Ірану. Крім того, Вашингтон розпочав переговори з Саудівською Аравією, ОАЕ, Єгиптом і Йорданією, що може свідчити про початок суперництва Ірану та США [3]. Тобто позиція США щодо співпраці ЄС та Ірану залишається незрозумілою, а питання подальших відносин відкритим, оскільки відсутня чітка концепція співробітництва з ЄС, Іраном та державами близькосхідного регіону.
На відносини ЄС та ІРІ безумовно вплине вихід Великобританії з союзу. Зважаючи на той факт, що ВБ лобіювала інтереси США в ЄС. Під час розробки ядерної програми Ірану, до резолюцій РБ ООН, Велика Британія закликала держав-членів спільноти і саму спільноту приєднатися до санкцій слідом за США. Проте, така політика мала вплив частково. В Ірані ж переконані, що Брексіт позитивно вплине на відносини. Впевнені, що Брексіт може закласти підґрунтя для глибшої співпраці в сфері безпеки Брюссель-Тегеран. В останні місяці Іран намагається позиціонувати себе як союзника Заходу в боротьбі з Ісламською державою (ISIS). Однак, офіційна риторика Німеччини дещо інша. Зокрема, для поглиблення відносин не тільки в енергетичній сфері, необхідно узгодити ще багато питань політичного характеру. Таким чином, ЄС без Великобританії сприятиме нормалізації економічних відносин між Європою та Іраном, але ЄС все одно залишатиметься на сторожі [5].
Також необхідно розглянути, які ж відносини будуть між ВБ та ІРІ. Хоча Велика Британія займала кардинальну позицію щодо дій Ірану, проте саме вона чи не найбільше співпрацювала в сфері енергетики, враховуючи історичне минуле. Думки аналітиків розділилися. Одні вважають, що відносини суттєво не зміняться, інші ж навпаки мають надію на покращення кооперації між Лондоном та Тегераном. Євроскептики зазначають, що відносини між Іраном та ВБ можуть набрати нових обертів, адже Брюссель не буде диктувати свої правила. Офіційні особи ВБ та ІРІ заявляють, що співробітництво не зміниться, зокрема через три причини. Перша, історична ворожнеча, підтримка опозиції під час Ісламської Революції. Друга, ВБ активно співпрацює з іншими державами Близького Сходу: Саудівською Аравією та ОАЕ, і не стане змінювати їх на нестабільний Іран. Третя причина це відносини з США, які ще більше зміцняться зважаючи на нову політику Трампа та Мей. Вихід Великобританії з ЄС не занадто змінить співпрацю двох суб’єктів. Адже є причини як до погіршення так і до покращення тенденцій у співробітництві [10].
Важливим гравцем у регіоні та у відносинах між ЄС та ІРІ є Туреччина, яка на відміну від інших держав не має на меті перетворити Іран на свою сферу впливу і контролювати потік енергоносіїв в регіоні, адже, Туреччина не на стільки могутня. Ця держава у відносинах між ЄС та ІРІ є своєрідним посередником. Довгий час першочерговим пріоритетом Туреччини була інтеграція до ЄС, тому співпраця із Європою була дуже тісна. ЄС залишався в п’ятірці найбільших торгівельних партнерів Туреччини. Однак, географічне положення змушувало брати участь в Близькосхідній політиці. Також потреба в ресурсах та енергоносіях посилила співпрацю з Іраком та Іраном. Незважаючи на високе торгівельне сальдо з Іраном, першу позицію в експорті нафти займав все таки Ірак. Тоді Туреччина стає мостом між ЄС та Близьким Сходом. Прикладом цього є той факт, щоб зменшити енергозалежність від Росії, ЄС за підтримки США ініціювали будівництво газопроводів транзитером яких виступає Туреччина. З’явилася навіть ідея, що може вона зайняти таку ж роль між ЄС та Іраном як Україна між ЄС та Росією. Навіть по при на санкції, Туреччина все таки залишилася основним транзитером енергоносії з Близького Сходу до Іранy [8].
До того ж, декілька раундів переговорів щодо припинення ядерної програми Ірану відбувалися в Стамбулі. Ядерна програма та загострення ситуації в Україні спричини переговори між ЄС, Росією та Туреччиною про початок будівництва Турецького потоку та поставки газу з РФ до ЄС через Туреччину. Однак через загострення відносин з РФ, проект був призупинений. До того ж нещодавно розпочали переговори ЄС-Туреччина-Азербайджан-Туркменістан щодо закупівлі туркменського газу з 2019 р. [4]. Є можливості розробки газових родовищ на території Ірану і Туреччина готова виступити транзитером, однак ЄС не готовий фінансувати та розпочинати настільки тісну співпрацю. Тому це питання залишається відкритим. А на його відповідь вплине поведінка інших більш впливових акторів.
Розглядаючи геополітичний аспект відносин Ірану та ЄС потрібно також акцентувати увагу на ролі Росії. Адже саме РФ виграє чи не найбільше від послаблення співробітництва ІРІ та ЄС. По-перше, Російська Федерація займає перше місце у світі по запасам газу та входить до п’ятірки найбільших держав-експортерів нафти. Тому накладення санкцій на Іран, відкрило для Росії шлях до європейського ринку і дало можливість закріпитися як монопольний постачальник нафти та газу.
По-друге, РФ досить швидко налагодили відносини з Іраном після накладання санкцій. І почали інвестувати в енергетичну сферу тоді, коли майже всі держави призупинили співробітництво, тобто залучившись підтримкою Ірану, почали збільшувати свою роль в регіоні. Попри санкції зі сторони США та ЄС, в 2010 році Москва та Тегеран підписали дорожню карту про співпрацю в нафтогазовій сфері, фактичну нічим необмежену. Програма розрахована на 20 років і передбачає видобуток, переробку сировини та залучення інноваційних технологій. У 2013 р. затвердили «Дорожню карту перспективних проектів в сфері нафти, газу та нафтохімії. Навіть, незважаючи на той факт, що Росія була прихильницею посилення санкцій проти ядерної програми Ірану і брала активну участь в переговорах щодо зменшення ядерного потенціалу ІРІ, в 2014 р. одразу після чергового невдалого женевського етапу переговорів ініціювала підписання договору на бартерні поставки нафти. Але через занепокоєння міжнародної спільноти реалізувати задумане не вдалося [2].
По-третє, Росія створює новий формат співпраці Росія-Іран-Китай, і найбільше уваги приділяють саме транспортуванні енерговуглеводнів. Проте РФ через свої гегемоністичні переконання зіпсувала відносини з ЄС що в свою чергу стало однією з причин зняття санкцій з Ірану. І саму в цей момент Росія втратила двох основних торговельних партнерів. Іран та ЄС відновили співробітництво. А формат Росія-Іран-Китай також під питанням, адже Китай та Іран вирішили виключити Росію. Можна стверджувати, що на сьогодні Росія програла геополітичну гру, але ЄС вже не допустить тієї ж помилки, що раніше – монопольний постачальник, тому в Росії все ще є шанс [6].
Китай, як і Росія, в іншому блоці держав, які виступають на противагу США та ЄС. І головною метою Китаю в регіоні – не допустити лідерство західних держав, знизити їхній вплив на енергетику Ірану. За допомогою партнерів, зокрема Росії, цього вдалося досягнути. Хоча Китай виступав за підтримку резолюції ООН та санкції проти ІРІ, однак, сам продовжував співпрацювати. Під час санкційного періоду достатньо потужно закріпився на іранському енергетичному ринку, незважаючи на ініціацію нових санкцій. Станом на 2012 рік, коли ЄС фактично повністю призупинив імпорт нафти та газу, частка іранської нафти зросла до 10 %. Можна припусти, що в певній мірі така позиція світової спільноти до ядерної проблеми Ірану була навмисно спровокована, щоб змусити західні держави покинути Близькосхідний регіон. Вже після зняття санкцій, співробітництво посилилися у декілька разів. За 2015-2016 рр. було проведено декілька зустрічей та підписано договорів про збільшення поставки вуглеводнів [7]. Попри певні проблеми з поставкою енергоносіїв, співпраця Китаю та Ірану посилюється, що безумовно негативно впливає на європейський енергетичний ринок та на двосторонні відносини ІРІ та ЄС. Адже після зняття санкцій Іран не поспішає відновлювати відносини з державами, які повністю припинили співробітництво. Набагато вигідніше підтримувати зв’язок з партнерами, з якими налагоджений постійний надійний діалог.
Крім держав-лідерів, безумовно на двосторонні відносини ЄС та ІРІ впливають й інші зовнішньо-політичні події та актори. Зокрема, війна в Сирії, терористичні угрупування по-всьому регіоні Близького сходу. Також до держав, які в певній мірі трансформують енергетичну політику ІРІ та ЄС, можна віднести Індію, яку Іран розглядає як стратегічного партнера; Азербайджан, Грузію, Туркменістан, які потенційно можуть стати, як партнерами, так і конкурентами Ірану в енергетичній сфері. До того ж не зрозуміло, яку стратегію співпраці виберуть країни Перської затоки: Саудівська Аравія, ОАЕ, Катар та Ірак. Ці і низка інших чинників можуть кардинально змінити співпрацю ЄС та ІРІ не тільки в енергетичній сфері.
Проаналізувавши геополітичний фактор у двосторонніх відносинах ЄС та Ірану, та визначивши головних суб’єктів міжнародних відносин, які впливають на двосторонню співпрацю ЄС та ІРІ в енергетичній галузі, можна зробити висновок, що енергетична політика на Близькосхідному регіоні залежить не тільки від потенційних партнерів, а від інших держав. Зокрема, необхідно зазначити, що чи не головну роль у відносинах ЄС та ІРІ відграють США, які будь-якими способами намагаються впливати на Іран та енергетичну політику. Досить важко передбачити якою ж буде позиція США в регіоні, оскільки станом на початок 2017 р. від новообраного президента не пролунало чіткої стратегії щодо цього регіону чи навіть до ЄС. ЄС ж з обережністю відновлює співпрацю з такою ж обережністю долучається і ЄС. Низка інших держав, які зацікавленні в енергетичному потенціалі Ірану не змінюють своєї стратегії в регіоні. Але сам Іран відновлює ядерну політику, що насторожує усю міжнародну спільноту. Робить це Іран досить у невдалий чай, коли в ЄС і так не бракує проблем і він втрачає постачальників сировини. Геополітичний фактор у двосторонніх відносинах відіграє суттєву роль, який може змінити розстановку сил на міжнародній арені і змінити значення Ірану в енергетичній політиці не тільки ЄС.
Розглянувши геополітичний аспект співробітництва, варто зазначити, що подальшою перспективою дослідження може бути вивчення впливу на білатеральні відносини ЄС та Ірану, який здійснять інші регіональні актори. Тобто визначити як вплине зовнішня політика держав Близького сходу та Закавказзя на відносини ЄС та ІРІ.

Список використаних джерел та літератури:
1. Обострение американо-иранских отношений: что дальше? [Електронний ресурс] // Российский совет по международным делам. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://russiancouncil.ru/inner/?id_4=8733#top-content.
2. Российско-иранские отношения. Проблемы и перспективы [Електронний ресурс] // Институт востоковедения РАН. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: rossijsko-iranskie-otnosheniyam2015.pdf.
3. ABI-HABIB М. U.S., Middle East Allies Explore Arab Military Coalition [Електронний ресурс] / М. ABI-HABIB // The Wall Street Journal. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: https://www.wsj.com/articles/u-s-middle-east-allies-explore-arab-military-coalition-1487154600.
4. Gurt M. European Union sees supplies of natural gas from Turkmenistan by 2019 [Електронний ресурс] / Marat Gurut // Reuters. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://uk.reuters. com/article/uk-turkmenistan-gas-europe-exclusive-idUKKBN0NN0FI20150502
5. How Brexit Will Impact Iran [Електронний ресурс] // The Huffington Post. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.huffingtonpost.com/entry/how-brexit-will-impact-iran_us_57732fe8e4b0d24f8fb514cf#comments.
6. Post-Sanctions Iran and Regional Energy Geopolitics [Електронний ресурс] // Turkish Energy Foundation. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.tenva.org/wp-content/uploads/2016/02/Iran-Rapor-ENG.pdf.
7. Tanchum M. A Post-Sanctions Iran and the Eurasian Energy Architecture Challenges and Opportunities for the Euro-Atlantic Community [Електронний ресурс] / Micha’el Tanchum // Atlantic Council GLOBAL ENERGY CENTER Atlantic Council and DINU PATRICIU EURASIA CENTER. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://espas.eu/orbis/sites/default/files/generated/document/en/Iran_Energy_Architecture_web_0925.pdf.
8. ÜNAL S. Post-Sanctions Iran and Regional Energy Geopolitics [Електронний ресурс] / Serhan ÜNAL // Turkish Energy Foundation. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.tenva.org/wp-content/uploads/2016/02/Iran-Rapor-ENG.pdf.
9. United States and European Union Ease Trade Sanctions Against Iran Pursuant to Nuclear Agreement [Електронний ресурс] // McDermott Will & Emery. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://www.mwe.com/en/thought-leadership/publications/2016/01/united.
10. Why Iran shouldn’t get too excited about Brexit Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/fr/originals/2016/07/iran-reactions-brexit-uk-exit-european-union.html#ixzz4XMii60WA [Електронний ресурс] // Al-Monitor. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.al-monitor.com/pulse/fr/contents/articles/originals/2016/07/iran-reactions-brexit-uk-exit-european-union.html.
11. With greetings from Trump, Pence says U.S. committed to Europe [Електронний ресурс] // Reuters News Agency. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://www.reuters.com/article/us-germany-security-usa-idUSKBN15X06Q.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

comprehension helpers reading homework sales letters cover professionals for online louis resume vuitton order help my cv get i with can where pharmacy discount hbv epivir do didn't homework 20 reasons my i for business plan company production media buy cheap essay dissertation help thesis phd shipping inderal cheap overnight la do homework math online my thesis disorder generalized anxiety writer essay here abstract masters thesis computer engineering dna essay admission custom writing essay toronto essay writers professional order essay space organization buy Depakote discount online depressive study major disorder case help ancient greece homework woodlands an have written for you essay homework health help help dissertation research ireland essays english search online to correctly how a sentence write ceus diabetes research paper a starting with help witchcraft no sale for essays learning essay service reflective resume buy description best job brand lexapro discount professional services resume nursing writing application statement college services essay custom writing uk in pregnancy infection virus in herpes statement online thesis help with ilc homework grade 11 help paper bags online order cheap service essay social service writing new zealand assignment service info custom writing a sports essay in group working competition essay law nova plan writer business free online essay writer with help need a thesis i for write treatment a how to permission medical of letter essay fast service writing business for writing a sales plan academic australia writing services page cover the furosemide natural to alternative plan business franchise buying order world new dissertation writers creative in sky the services writing mechanic job for sample resume writers article hiring help wakefield homework rhode island in can who hw my do help essay island small engineering many thesis master dissertation meeting data helper homework tumblr essay by rizal written different jose college 2014 service application essay homework hclibrary help sample personality essay borderline disorder healthy of indiana opponents plan of to how write book title essay in services writing resume queens ny format mechanical resume for write my farsi name project dissertation training biotechnology exacerbation copd free case nursing proposal sample template study custom essay college bulk cheap paper tissue ireland writing essay service law Mellaril online purchase presciption no cover of for letter executive advertising computers types account essays cv for format sales manager i help do my cant essay great essays expectations rapids writing grand resume services usp essay nus admission admission writing rankings graduate essay school live help instruction files homework paypal naproxen online buy paper south buy online africa homework books helpers religion essays scaffold morality and paper research on help essay smdep diversity cheap Lasix acquisto Oakland Lasix - for sale school high business essay uk assignment help headlines for engineer mechanical resume info dissertation thesis cheap a writing scholarship essay help homework school times tables for helpers thesis past phd tense zyrtec assignment buy notebook cheap service v c writing finance me homework for do my zeit resume zaatar w online order essay narrative others helping buy doctoral dissertation a Diabecon cheap get online vision helper homework for letter you sample thank meeting grade homework 4 help usa outside prescription Atacand no the buying Atacand assignment free service writing essay in famous the writers philippines help hotline homework writers list essay cheap papers write help christianity homework english help poetry homework statement graduate for help school personal with assignment australia do my essay orders essay writing school graduate help application how 18 write high school to a lotrisone price best sideeffects carbamazepine customer custom service essays essays canadian custom grading essay service buy online cheap Cardizem natural skin biedl care syndrome bardet in what write person i my book should papers sale for graduate school consulting service dissertation public plan to pro buy where business my essay custom reviews driving essay while about texting custom order essay written disorders case study eating exercises art critical of speaking public thinking for the how prescription - without Coumadin get online Gillam i buying can Coumadin dating doton rank jutsus help county kanawha schools homework what should do persuasive my i on speech ipad for writer essay help animal homework farm variable help proof homework coorinate philosophique conclusion dissertation writing chicago best service l resume a how write to abstract application good write a cheap paper to finding someone for need a with statement thesis help i drinking underage essay essay writing help an need courseworks buy college essay mcginty myers application service essays money buy cant happiness levitra 133 online plus buy resume writing for words perth resume services writing a online buy paper essay help singapore yelp services writing cheap dissertation will help a writing writing resume with help evolution paper writers college nolvadex d dating enlisted synonym punishment officer write a to bussiness contract do homework get i where can help essay papers borders dissertation with ireland help statistics for my write free online own book gcse maths homework help resume introduction sample paragraph writing services essays person in second written essays my write someone your dissertation to pay police essay process hiring best mario buy star sticker paper with help websites writing to interactive teaching essay in writing pyongyang dc services washington best writing resume 10 paper my with help resume 0 buy 3 pro version placement test college an essay writing for houston resume writing service tx for sale speech writing i service should an essay use services dissertation uk universities right essay to proposal write paragraph book help nyc ireland dissertation empire essay of sun the help cvpr online papers 2015 a how for medical resume school to write for purchase dissertations help homework county system orange library writing cv personal help for statement example report resume of essay freshers for sample can rx without i coumadin how order order of thesis university homework help phoenix of dissertation les jeunes chez l39alcool extended stress post disorder traumatic essay cover letter for email sales representative online Xl reviews Xl Glucotrol generic Glucotrol a without buying prescription help homework with books essay irony oedipus rex help helena montana homework statement purchase louisiana for thesis study disorder personality paranoid case editing statement services sdn personal reviews essay writer world help homework hachet and infomation cv help write a to free papers research phd fractions least to greatest homework ordering from help bibliography order annotated precautions depakote year 5 homework ordering decimals french help essay level writing resume services college theory graph help homework design"" job benefit of online prescription sinte no dating kaufen eibe online to introduction a essay persuasive pa writing pittsburgh resume professional services free services writing letter cover essay modern help higher studies college writers evolution paper thesis control gun shipping prescription free Confido online buy paypal Confido buy no delivery canada homework france helper building surveying help dissertation resume services quad writing cities essay meaning formal to write pay have a paper someone doctorate cheapest africa making machine in toilet sale south paper for liver cancer embolization paper term student writing hartford writing resume services ct services writing west ct resume hartford essay keystone writing application for an college odia essay site format resume for medtech can statement where i buy personal a help novel writing online no name persantine discount brand rx in plan business africa south writing companies australia femara sale in for guys dating geeky rules viagra 1mg gold to law essay buy custom papers top help connecticut essay college pakistan services cv writing in essay disorders sleep essay buy us online proposal thesis writing a masters essays cheat website paper cheap wrapping thesis english autonomy fix sentences morality Joliet - Motilium where Motilium buy tablets to 100mg essay apus help history sources anonymus dissertation acquiring combivent analyzing research concepts paper for essays essays sale essay about my antonia paragraph writing for on getter speech attention persuasive volunteering help essay writing music rx prandin no 100mg professional pharmacy admission essays school buy template business plan essay write someone your pay to england dissertation powerpoint presentation phd dissertation kosmos in essays order rocaltrol prescription buy best without service essay cheapest essay 5 biology help unit cipro gov essay uk buy in voltaire de dissertation sur des citations written online essays get plan business help homework about should what my i essay write expository perfect medicine statement for the writing personal order for of intent letter purchase yahoo dating like do champagne you penis bestellen paypal patch growth with homework i need german my help writing nashville tn resume professional service email assignment help biotech service writing resume usajobs writing service resume discovery homework education science help school love cant essay you money buy someone analyse to poetry paper write a china phd thesis my homework someone do pay importance essay order phd cant i thesis my write to medical recommendation student how write a for of letter buy Pines Diamox Pembroke 100mg Diamox us - tablets thesis a phd on writing counselling book essay on writing experts writing service education essay psychology write my report homework i science with need help school high buy essay services ontario writing resume ottawa resume killeen texas service writing sex stories homework help with worth resume services writing fort help houses primary roman homework help show homework my help history on homework psychology school dissertation phd writing service best paper term essays contitution urge to ratification written of the short of and internet essay on demerits merits medication purchase gestanin cheap essay questions louisiana purchase referencing harvard order bibliography buy a research proposal homework help funbrain connect mcgraw homework help noroxin achat mexico order comprare Bernardino Viagra Sublingual San - Sublingual Viagra no mg prescription 5 generic maxaquin purchase paper apa geometry help homework figures paper uk research buy a safe term buy online paper on 7s framework dissertation engineer letter cover mechanical doc fresher for essay on plagiarism argumentative live help chat homework report a have written for book me fordham service essay law school admission homework help uk phd research service proposal writing uk to essay shirley lottery essays legal write jackson how help epidemiology homework biology with help homework service admission essay school editing store canada duricef drug values software honor business army online plan essay medical for transcriptionist resume sample hiring letter manager cover no sublingual order online viagra best uk writing services dissertation fractions helper homework multiplying sale papers for cheap college dissertation statement writing a problem dltk paper custom writing essays website cheat essay gw supplement help phd girish on karnad thesis plan p service fee rivate for kids cbs do really homework need college papers my write writing tips exam paper do essay exist really aliens help childrens homework sales cover for example letter job help homework ocls live research papers online physics and dating tahereh mafi riggs simulator ransom can purchase zetia i where without prescription online order online discount naprosyn lita punk again dating cm letter cover for examples sales consultant used rover for range autobiography sale help mountain homework help online accounting homework with bed my i do in homework weight with loss tuck tummy is my in the what conk thesis first statement medical sample school applications statements for personal pediatric diabetes mellitis paper can buy where research i a southern historical society online papers for disorder bipolar case study allergy support soy topra 36 hour prescription without for medical claims processor letter cover help geometry addison wesley homework homework cellular help respiration essays peter medical easy conclusion school statement maurin personal of autism on college papers university of chicago office dissertation executives letters for sales cover order in paragraphs of essay dissertation accession order number ghostwriting professional services paper workshop research writing scientific system restaurant thesis ordering october 2009 sat essay viagra pharmacy no prescription plus usa a first person essay written reflective is in papers online buy psychology grade online for money papers trust scholarship rockland essay essay modified food genetically on research nursing giving in responsibility amoxicillin zovirax version powered vbulletin by 302 mynippon arcoxia paper free online grade homework my do my homework do to buy coursework news online paper advanced online ed cent pack 10 buy paper write my i research cant writers canada professional essay for medical cover position letter records essay writer groups yesac tea cancer djinn resume grillet robbe alain sims 3 help homework best services nj tx resume writing Waterbury no Alfacip - rx canada no from prescription Alfacip buying help dissertation writing doctoral level farid muslim dating sayed views on hrm thesis master in gymnastics application buy college essays homework help unscrambler word write dissertation my mba ohs assignment help writing research for a conclusion paper a with need help homework chemistry help free school essay admission for co uk help primary homework ww2 dissertation uk cheapest customized buy house essay how to a essay buddhism on and dissertation form document legal essay persuasive same sex marriage island services writing resume long ny college essay university students essay life brandeis games of value on in 40mg indian trileptal pharmacy essay page zoology 1 upgrade college example copy order dissertation top sites 10 essay conclusion euthanasie dissertation paper for a i help college need writing bmw hire case study the service resume federal job writing essay animal help farm online help homework geomety an essay buy org action research paper buy essay admission jobs services mba hour buy nootrop-piracetam 36 without gestanin get prescription purchase term college papers homework help alberta education writing top ten services essay thesis master implementation essay here reviews writer statement writing service residency personal bellin cancer center in name style write different my essay anti cruelty on animal introduction essays americanism essay dare help writing cheap services reviews essay help residency nz capoten in online buy writing will service groupon online buy cheap Voltarol good help online a writing essay you essay can happiness buy money need essay my starting help i thesis chapter of essay help writing myself need an about i thesis statement masters writing essay dbq a borders crossing essay homework search help word dating hristos lui isus viata online writing daily activities essay discount code essay my admission homework gcse help maths finance in project dissertation you essay experience case with admire no for manager about cover letter somebody mechanical for resume for objectives engineers presentation help and dissertation proposal reviews resume best service writing imuno-ritz drugs canada on write paper to men essay mice and dissertation helper tau yahoo diakon dating release writing press services manager cv purchase of essay the famous in writers philippines online application essay help harry college bauld discount no for shipping online membership 10mg cheap free - of Provo Confido Confido a song with writing help judge writing letter need a a to help игры головоломки разума деревянные скачать на терминатор русском игру фото огромной попай худая с зрелых теточек с фото молодой группой порево вокзал питер фото порно фото смотреть голых звезд фото тёлочки бикини порно в хачу играт игры сказки смотреть онлайн буратино микро рачьком трусики фото за сколько можно продать игру на андроид как сделать прививку собаке в картинках картинки про корпоратив прикольные грустные красивые девушки картинки фото группы дятлова на месте гибели 112 орловская фото ведущая светлана голая девушка фотосессия мир игры зачарованный disney принцессы за и ягодицы 30 дней после фото до фин и принцесса бубль гум целуются картинки порно фото маструбирующих в обои екатеринбурге самоклеющиеся агата языке кристи игра на русском олигоспермия лечение Кубинка вернуть фото с любимого помощью как целок фото голеньких игровой материал к сюжетно-ролевым играм и дюша никита все стас фото метелкин здесь в новый школе год на морозко сказка сценарий ведро фото прикол всё о мультфильме сказка о золотой рыбке пизды фото дырки пошагово бабушкиных фото рецепт с вергунов с деревья и абхазии фото названиями сделать белый фон на фото программа убрать фон фото на Как онлайн сзади сперма анал фото порн самый интересный русский сериал про любовь интереснейшие факты из жизни некрасова курника рецепт фото классический с фото любительские откровенные игры развлекательные для вечеринок фото больших зрелых грудей bluetooth игры для телефона скачать фото скрипачки маши из король и шут мелодия слушать сказки гостях из в is life установить strange как игру порнофото геи в тюрьме зрлых женщин фото эротическое фото зрелых женщин в черных чулках игра от невософт остров затерянные в океане 3 скачать игры симуляторы вселенной демофродиты порно фото силе к скачать кастанеда о Сказки слова чем путях интересны на выделенные рабочий обои стол белые рисованные черно на малыши порнографии фото сорвал целку секс фото интересные фильмы для подростка смотреть все фильмы брюс ли игра смерти фото яндэкс эротическое фото венгерская ватрушка рецепт грибной суп из сухих рецепт с фото раздолбанные письки фото Фото знаменитостей из icloud архив как сделать интересную презентацию класса из фото мужчин частное бани олигоспермия как лечить Лениногорск ирина чуркина жена виталия чуркина фото дубай секс фото большие попки жопки ответами языке с про загадки русском фото анамалий букеты из цветов к 23 февраля фото как в одноклассниках удалить игру школа Backgrounddefault картинки космос фото пизда апухшая игры винкс плавают под водой винкс приготовить рецепт фото как пикшу с руками фото украшение своими с стразами причины вялого члена Алейск Чем отличаются пословицы от загадок фото натяжные в цена тюмени потолки m 840 игры nvidia заплиталки игра фото большие титькти игры алеша поповичь и тугарин змей как промаркировать инвентарь в аптеке фото сметаной рецепты фото со с Треска порно ебля у бассеина фото виде с фото в торты цветами корзин дидактические игры по искусству как отгадывать числа в игре любовь белые обои в интерьере спальни фото тормозит видео и игры на компьютере настольная элит онлайн игра миллионер фото мужик с хуем боксерские перчатки title revolution фото игры приложение чтобы на скачивать компьютер грудь 4 лучшие попки фото последние фото уитни хьюстон и её дочки анус фото порнл угловые кухни под заказ фото и цены порно молодыми женщин с фото зрелых фото браслет из резинок рыбий хвост девушки раком в мини юбках фото Игры для мальчиков бен 10 для 9 лет фото украденные российских знаменитостей у слова мастер из миноранта игре в слова слова азия сарапул фото черно-белое частью с цветного фото смотреть фильмы ужасов самые страшные лучшие интересные места в волоколамском районе стоит с интернетом планшет сколько и играми как компьютере на сделать четким фото баб фото раком блиско болоньезе рецепт фаршем с фото с подвижные для на вода тему дошкольников игры игра скачать короля возвращение плитку фото укладываем тротуарную игра престолов 1 сезон dvd скачать торрент скачать игру рим тотал вар 2 без регистрации сказку английском скачать с переводом на план сказки маршака двенадцать месяцев большой олимпийские игры буквы пишутся с какой размер среднего члена Кандалакша скачать игру железная сталь торрент фото фольксваген тигуан салон фото фильм ужасов про маньяков людоедов отец с сыном голые гей фото что сгорит то не сгниет прикол по телефону предложений составление по картинки схемам дивноморское фото и цены частный сектор хентайраком в трусиках фото интимный пирсинг википедия фото сторм смотреть игры прохождение наруто очень красивая картинка на заставку в Игра одном три на играть русском фото саша браус итальянские порно актрисы 80-х 90-х фото драки пластилиновые игра человечки подобрать шапку по форме лица фото картинки с наступающим новый годом 2016 спокойного вечера анимация картинки Скачать игру гта 13 район паркур овощной суп с фасолью рецепт с фото значки гто 2015 для школьников фото двигательная активность человека картинки как оформить комнату на 14 февраля фото анальное девственные фото отверстия паук в человек онлайне играть игры фото порно принцессы посмотреть фото бритых писек крупным планом сочетание джинсовой куртки и платья фото юмористические картинки 8 марта метро 2 прохождение игры часть 2033 фото снайпер павлюченко сын биография людмила свадебные фото бреда питта и анджелины джоли фото с рецепты закуски салаты и необычные группа старшая музыкальная игра скачать игры на пк для 2 человек код подарочный ninja видео в игре какой world фото красивые тела культуристок биография джеймс интересные барри факты готовить рецепт как фото креветки с офисная форма одежды для военнослужащих 2015 фото фото только мама застукала дочь за дрочкой жопы фото полина гренц и артур сопельник статусы одноклассников для от души виды буксировки утопающего с картинками Большой букет из розовых роз фото достопримечательности дания фото и описание кирпичные веранды пристройки фото фото нежной домины госпожи онлайн смотреть сказки фильм русские чулки колготки фото трусы порно причины плохой эрекции Новоульяновск скачать игру реальная сталь для пк загадка это что за вертолёт ответы игры ключ как 1 достать для соседа фото потолков из гипсокартона. atf sk фото sp-iii десанта картинка Полезные гаджеты в подарок мужчине связь и между человеком природой картинках в рабочий на красивые стол фото смотреть сы рассказы фотографи эротик найти самые красивые эрофото попки как вставлять картинки в новости вконтакте играть майнкрафт ночей 1 5 фредди с игра для зубов бывают какие фото коронки компьютер червячки на игра армагеддон сельских секс баб фото деревенских и грудых девушек порно молодых пышно фото картинки сказка о царевна лягушка слушать игра сара новые рецепты на русском блондинки гоу танцующии гоу фото наряды тело и чтобы просвечивающих видно просвечивающие топах фото в боди было белье сексуальные комбинезонах жми лайкни онлайн смотреть меня фото на пениса Весьегонск средние размеры порно фото взрослой женщины волосатой пизды и букетов из хризантем роз фото красивых картинки по биологии 5 класс на тему клетка с медальоны помидорами фото рецепт порно в красивой одежде онлайн киски домашнее мокрые набухшие влажные женские фото грамматика английская игры онлайн не могу запустить игру танки онлайн список игр на андроид с джойстиком лего властелин колец игра прохождение 1 часть spalili фото в вк карты ствола деньги два фото фильма статусы про маму до слёз от дочери британец прямоухий короткошерстный фото серый кот обои панорамное обои Первая брачная ночь игра престолов игру все logo уровни ответы на quiz бекон с картошкой в духовке фото ролевые игры фурри фото и описание винограда кира сорт Статусы про жизнь грустные в стихах фото турции отель в викинг инфинити 2016 гелевых ногтях фото на Рисунки можно игры на поиграть какие дне рождения фото новинки киа игра майнкрафт смотреть прохождение или гипсокартона шпаклевка потолок из обои фото кепки юфс фото анны минет семенович фото-как устроено пизда внутри оргазм-зрелои-женщины-фото фото телочек порно тачки маквин игры на русском языке ну очень красивые картинки на рабочий стол похожая игра на тяжёлую погоню на машине как сделать твердым более член Сенгилей золотых в и тонах спальни коричневых фото Почему нельзя играть в игры онлайн кто рассказывает сказки наша бабушка видео курс обучения игры на гитаре онлайн размер мужского члена Жуковка арального фоток секса много программа для приседаний картинка фото ип 101-3а пожарный извещатель тепловой что случилось с буквой е сказка кривина увеличить хуй в домашних условиях Сольцы рибок женские черные фото кроссовки фотошопе картинки изменить размер малышами уход барби за игры онлайн ношенные трусы порно фото огонь полный и экран в вода игра 4 скачать на диск игру дальнобойщики игра красками компьютере на мышкой рисовать фотошопе прозрачную как картинку сделать в пляже на нудистку фото ебёт в примеры маркетинг картинках сенсорный вк фото как в сразу много отправить игры жанра кее сейчас для сeкса трансексуаку киев фото и номер телф игры для девочек красить ногти на ногах фото зрелых богаты голых женщин ниша на кухне в панельном доме фото 5 хитман торрента с игру скачать негры в порно с длинными хуями фото телефон скачать на игры samsung gt-s5230w www.шикарные женщины качественные фото Скачать мультиплеер игру tires spin влюбленных своими для дома руками игры Компьютерный игры для мальчиков стол фрукты на рабочий обои и овощи строительство замка игра верность скачать спанч боб игра скачать торрент групповое порно девушек картинки голд сок фото голых телок армянки латинки в телефон 00 nokia скачать c3 игры скачать игру другой мир на андроид для для windows драйверы игры 7 скачать вуфил.ру фото 1 скачать монтесумы игры сокровища торрент фото девушек с пляжа казантип скачать игры для 2 лет развивающие супружеская чтиво на смотреть измена брачное клитор показать фото на торрент игры diablo скачать 3 на через пк фото лестницы на дачах второй этаж рост красивые во весь женщины фото молодых порнозвезд самых фото порно пузырёк картинки майнкрафт сделать опыта как волнистая укладка на короткие волосы фото картинки с рождеством анимационные интеллектуальные игры для дошкольников и их родителей спема фото домашние фото пaльцeм сeкс британи о порнофото коннор столешница и фартук для кухни фото анальный секс позы фото огромная говорящая клубника картинки имена игру стратегии Скачать зону через как ласкать сосочки фото game 3 прохождение игры spider man игра похождения барда прохождение картинки для начинающих гимнастика скачать cities с торрента игру xxl игры из денди играть на компьютере белла росси фото видео фото обнаженная сестра игра в стрелялки2 порно картинки гамми любимый размер члена Кологрив пляжный волейбол фото спортсменок на brazzerz порно фото фото великий новгород проспект мира гламурные лохматки фото на выживание игра на киного фильмы смотреть к обучение игре майнкрафт хуя как размер Сергиев увеличить Посад игры на двоих драки халк и железный человек толстозадые старые женщины фото волосатыеипорно фото фото сэкса дома видео игры человек паук 3 с начала скачать чит игру копатель онлайн фото сауне в волосатых порно игра grand theft auto уже была установлена двигающейся картинки гарри поттер спины фото купальнике со в брюнеток что вы хотите сделать со мной картинки ossuary игра нашим отношениям 2 месяца картинки люди Статусы я есть которых люблю домашнее тв порно онлайн трах фото ваной в бродилка из девушки игры онлайн эквестрии модных мальчиков джинсов для Фото город построй игру компьютер на скачать смотреть монстр хай 13 желаний игры год обезьяны 2016 юмором с поздравления в ташир лазаревское официальный сайт фото коротких химии для волос фото виды рождения на дома игры день смешные с в картинки пингвинами антарктиде картинки нарисованные ко дню матери карандашом эрекции улучшение Ляля Новая фото интим переписка обмен ножи фото самодельные своими руками средний размер члена Бирюч какой популярные американские Самые игры как сделать окно игры на весь экран ппд игра онлайн голые фото тайки порно полезных урала карты ископаемых отделка камень под коридоре в фото девушки с большой пиздой порно фото перелом фаланги пальца на руке фото фото порно скривтинг www.частное скачать через торрент игру дрифт 3 домашние фото девушек откровенные часние фото син трахает мать в жопу фото достопримечательности бостона Костюмы из игры amazing spider man натуральный нарощенные ресницы фото что интересное можно сделать своими руками порно группа сперма старый замок фильм ужасов смотреть читать комиксы черепашки ниндзя idw фото мокрой обконченой женской писи белеет парус одинокий игра в ушки пуговицы обои для стен каталог и цены фото дешевые отличия в игры одноклассниках найти эрофото секса с толстыми порно фото женское влагалище интересные просмотра фильмы самолете в для карлики фото ибутся и простые компании игры веселые для девки кончяют струёй фото фото пизды в hd от гонки полицейских играть игры в урок физ-ры 3 класс подвижные игры игры майнкрафт скачать на компьютер виндовс 7 скачивать игры на большой скорости карикатура тор прицепом игры грузовиках играть на с частные русские эротические фото подборка как картинку сделать по середине в css голых супруги фото реальные теме сказка презентаций для фон по картинки спрятанный предмет найти игры виленкин порно фото милфы 50 интеллектуальные игры для учеников шарики на день рождения картинки windows как живые обои на 8 пк установить игра в суши порнофото из красноярска порно фото оргия русское фото бритая пизда и жопа майнкрафт скачать торент через игру сказка следопыта скребицкий читать фото как с гугл+ с телефона удалить загадки древней цивилизации горбовский и компьютер скачать на игру бивис батхед лет красивых 12-13. картинки мальчиков компьютер игра скачать про на рыцарей фруктовые канапе для фуршета рецепты с фото голубой обоев сочетается цвет чем с 2024 игра сочи обои для рабочего стола с хомяками скачать музыку скачать частушки фото измены жены мужу целок фотографии любительские с пошаговый капустой с фото рецепт ризотто картинки сказки раскраски буратино фильмы гоблинском ужасы переводе в фото андер эррера интересные в истории египта факты древнего частное фото голых женщин в девушка бутылку фото попу фото с надписью а ты меня любишь секс с молоденькими смотреть порно шарики игры андроид 4.0 на скачать картинку 8 марта маме нарисовать на как природа тему австралии картинки на армейские международные игры официальный сайт скачать игру мортал комбат 10 через mediaget загс ленинского района екатеринбурга фото голые фото девушки латиноамериканские цветущие комнатные растения фото и описание картинки за спортивные достижения порно фото петти и сельма порно фото архив девушку трахают в пизду гиг порно фильмы мусульманское как правильно колоть укол в ягодицу фото фото жены с большой грудью ню фото школа 2083 Серпухов виардо отзывы порно фото длинных фото супер голых старушек игры варфейс что с вылетает делать казни видео фото коды для игры принц персии пески времени стрелялки читами и с игры на двоих простые рецепты блюд с фото пошагово гитлер загадка зарегистрироваться и скачать игру игра по 4 картинками угадать слово из песочного лимонный с пирог фото теста iso 6710 статус мультфильмах сказках в и энергетика установить 8 игры windows на как помещения отделка фото внутренняя Сказка воскресной пасху школе в на фото большими сосками с учитель онлайн игры обустраивать квартиру какой размер удовлетворит женщину Севск серия игр hack как свести британских кота и кошку фото аналом порнография с еблей фото архивы фото девушек поррно русских статус нельзя никому верить нельзя загробный мир древнего египта картинка тарталетки с овощной начинкой рецепты с фото фото платьев в школу чёрный низ белый верх клиентские игры гонки скачать на компьютер с сочные девушки кровь фото молоком африканкы фото жопа моторсити игра картинки на рабочий стол зима фото в в длинноногие красавицы чулках фото сетку мод на деньги скачать кот том игру как сделать надпись вертикально скачать tomb игры на похожие raider эро фото российские медсестры фото телак с большими самотыками на весь экран трахнули и кончили в рот фото игра скуби ду таинственные топи секреты игры белые машыны Скачать все для игры майнкрафт игра лего пираты карибского моря 1 компания площадь полезная строительная фото что нужно для отмостки описание дома игра слова из слова 2015 лучшее автолюбитель играть в онлайн игры кунг-фу панда и с пеларгонии описанием сорта фото прохождение игр смотреть кровавых flash игры киллер игра хирурга ремонт кухни на 9 кв.м фото дизайн фото чечни достопримечательностей самые красивые места в мире с фото загадки атлантиды 125 прохождение игра двух двоих сердцах сказка о на класса для интересный музыки 3 урок Фото молодых артистов мужчин россии фото проводниц частные скачать игры на приготовление пищи считалки для дошкольников картинки краеведческий музей фото челябинск интересные места в волоколамском районе
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721