Бразильський вектор зовнішньої політики США: перспективи та ризики для нової адміністрації Дональда Трампа

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті проаналізовано досягнення американської зовнішньої політики у форматі співпраці США – Бразилія за президенства Барака Обами, які можуть відкрити нові перспективи для адміністрації Дональда Трампа. Особлива увага приділяється, передусім, документальній розробці різних напрямів діяльності двох держав, що становлять взаємний інтерес. Також окреслено пріоритети нового Президента у двосторонній співпраці з Бразилією.

Ключові слова: Сполучені Штати Америки, Бразилія, Барак Обама, Дональд Трамп.

 

Ivanna Tereshchuk

BRAZILIAN DIRECTION OF THE USA FOREIGN POLICY: PERSPECTIVES AND RISKS UNDER PRESIDENT DONALD TRUMP

The cooperation issue of the United States with Brazil during the presidency of Barack Obama is analyzed in the article. Particular attention is paid, first of all, to the documental base and the major points of a bilateral agenda. In addition, the possibilities of success and failure in the Brazilian vector of the new president Donald Trump are described.

Key words: United States of America, Brazil, Barack Obama, Donald Trump.

 

Актуальність теми зумовлена необхідністю комплексного вивчення двосторонньої співпраці між США та Бразилією на сучасному етапі, а також потребою у прогнозі майбутнього розвитку діяльності американського зовнішньополітичного відомства у цьому напрямі.

Попри те, що американська зовнішня політика здійснюється на засадах загальних принципів поваги до демократії, її двосторонні відносини з Бразилією завжди викликали інтерес з боку дослідників. Два гіганта Західної півкулі, з огляду на їх розміри, політичну та економічну вагу в регіоні є безперечно одними з головних об’єктів зацікавлення.

Особливий науковий інтерес становить розвиток співпраці між США та Бразилією за адміністрації Дональда Трампа. Необхідно проаналізувати наявну документально-правову базу задля найбільш ґрунтовного прогнозу у двосторонніх відносинах.

Наукова розробка теми. Бразильський вектор зовнішньої політики США завжди залишається невід’ємним елементом як комплексного, так і детального вивчення конкретних векторів зовнішньополітичного курсу держави, а відтак становить особливий інтерес для науковців. Крім того, відносини Бразилії та Сполучених штатів мають історію, що триває уже майже дві сотні років.

Варто зосередити увагу на роботах таких дослідників як  Том Беррі, який у своїй праці «Нова стратегія відносин Латинської Америки – США» провів масштабне дослідження факторів, що спряли налагодженню чи, навпаки, розмежуванню співпраці між двома державами із кінця ХХ і на початку ХХІ століття. Моніка Хірст та її публікація «Бразилія у боротьбі зі своїм перехідним періодом» дає змогу нам розглянути який вплив має американська політика на внутрішні процеси у Бразилії.

Крім того, головними джерелами для висвітлення американської позиції щодо розвитку співпраці з Бразилією є виступи президентів двох держав: Барака Обами та Ділми Русефф; публікації на сайті Білого дому та заяви, зроблені у Конгресі США.

Зважаючи на вклад Бразилії у світову економіку та її географічну близькість до США, цей напрям американської політики є безумовно пріоритетним у Латинській Америці, а відтак потребує ретельного дослідження.

Мета роботи полягає у визначенні ризиків, з якими може зіткнутись нова адміністрація президента Дональда Трампа, а також прогнозуванні майбутніх перспектив у розвитку співпраці.

Завданням роботи є аналіз діяльності адміністрації президента Б. Обами у бразильському напрямі, а також прогноз майбутнього розвитку відносин між державами.

30 червня 2015 року відбувся довгоочікуваний офіційний візит тодішнього президента Бразилії Ділми Русефф до Сполучених Штатів Америки [12]. Це стало знаковою подією у двосторонніх відносинах і символізувало певного роду примирення між державами. Візиту передувало охолодження у відносинах, спричинене шпигунським скандалом: американські спецслужби підозрювалися у прослуховуванні особистого кабінету Д. Русефф та офісів найбільшої нафтової компанії Бразилії Petrobras у 2013 році [2]. Скандалу слідувало більш, ніж помітне похолодання у відносинах, зважаючи на заяви від очільників держав про налагодження тіснішої співпраці у сфері економіки та енергетики напередодні.

Проте бразильська сторона зробила крок до примирення і винагородою став теплий прийом з боку американського президента, а що найголовніше, то підписання великої кількості угод, які стосуються п’яти ключових галузей співпраці: інвестування, торгівля продуктами харчування та послугами, технології та інновації, освіта та основні принципи ведення політичної діалогу.

Першочерговою метою вищезазначеного політичного діалогу двох держав протягом останніх кількох років було і залишається питання підписання угоди про спрощення торгівлі. З огляду на важливість для Бразилії такого купівельного партнера як Сполучені Штати, дві держави досі не мають подібної угоди. Через це бразильський експорт на американський ринок стає нерентабельним з огляду на високе обкладання податками, навіть враховуючи порівняну географічну близькість двох держав.

Візит Д. Русефф після скандалу із прослуховуванням можна розцінювати двозначно: Бразилія справді спрямована до поглиблення співпраці з Америкою та прагне зробити американський напрям головним у своїй зовнішній політиці або ж президент, яка з останніх сил трималася за свою владу намагалась внести хоча б якийсь конструктив у діалог із багатим північним сусідом для того, щоб отримати капіталовкладення, які так потрібні Бразилії. Зараз вже досить пізно розцінювати об’єктивність адміністрації Д. Русефф, яка усунута від виконання обов’язків президента процесом імпічменту у серпні 2016 року [4].

За президенства Б. Обами Сполученим Штатам вдалося досягнути небачених досі успіхів, а водночас і поразок, у діалозі з Бразилією. Зокрема, він охарактеризував Бразилію як «головного глобального гравця» та «незамінного партнера Америки» у Західній півкулі у 2011 році [13]. Такі гучні заяви робились невипадково, а саме через географічну близькість Бразилії та можливі загрози, які можуть з цього випливати.

Адміністрацією Б. Обами було зроблено ставку на розвиток співпраці на основі політики «рівноправного партнерства», яка ґрунтувалась на ідеї вільної торгівлі з Бразилією та фінансування демократичних інституцій на її території. Акцент робився на торгівельну співпрацю, взаємну відповідальність та пошук компромісних рішень щодо політичних дилем.

Окрім шпигунського скандалу відносини двох держав ускладнювалися поляризацією на політичній арені. На фоні антиросійських санкцій ЄС, Бразилія зайняла позицію, що суперечила очікуванням США. Окрім участі у БРІКС, Бразилія має досить тісні політичні відносини із Російською Федерацією і на двосторонньому форматі. Для Бразилії більш привабливими залишається ведення надійного бізнесу з такими партнерами як Російська Федерація та Китай, аніж неоднозначні відносини із США, що ґрунтуються на історичних принципах [5].

Після імпічменту президента Д. Русефф не варто було очікувати на кардинальні зміни у відносинах двох держав. Адже інтенсивність відносин прямо залежить від ініціативності з боку американської адміністрації. Політична та економічна криза  в Бразилії вимушують державу шукати нових партнерів, що будуть готові інвестувати свій капітал в економіку. А новий очільник бразильського істеблішменту М. Темер не проявляє необхідної рішучості у веденні бразильської зовнішньополітичної лінії.

2013 року США було ініційовано створення програми Executive Network разом із бразильською конфедерацією промисловості [7]. Програма мала на меті розширення партнерства США та Бразилії у галузях промисловості. Метою програми є навчання представників певних галузей промисловості англійської мови та отримання досвіду в американських компаніях [4]. Основний імпульс спрямовувався на представників гірничодобувної галузі, харчової промисловості та текстильної галузей промисловості.

Ще одним напрямом співпраці двох держав є сфера оборони. Програма із спільних навчань у сфері безпеки та оборони має назву International Military Education and Training (IMET)  та поширюється на багато держав у всьому світі, серед них і на Бразилію [5]. Об’єктами спрямування виступають студенти та випускники спеціальностей, пов’язаних із державною безпекою та обороною. Вони мають можливість провести кілька місяців в Сполучених Штатах з метою отримання практичних навичок від фахівців у сфері оборони.

Із січня 2016 року розпочалася спільна робота американських та бразильських вчених на шляху пошуку вакцини проти вірусу Зіка та хвороби, пов’язаної з ним [14]. Зокрема, Центр США по контролю і профілактиці хвороб проводив у Бразилії дослідження,  спрямовані на виявлення факторів ризику, пов’язаних із вірусом. Уряд США із січня 2016 року вже виділив 1,8 млрд. дол. США на боротьбу з цим вірусом.

Одним із провальних проектів став «Наука без кордонів», який був ініційований 2011 року президентом Бразилії Д. Русефф [5]. А вже осінню 2015 року бразильський уряд припинив фінансування програми «Наука без кордонів», що було спричинено з одного боку нерентабельністю програми, а з іншого – внутрішніми економічними та політичними проблемами в Бразилії. З огляду на те, що головною перепоною на втіленні програми була відсутність належного володіння англійською мовою студентами бразильських університетів, американський уряд запропонував створити програми для поліпшення володіння англійською мовою.

Аналізуючи фінансову допомогу США в межах ініційованих ними програм, варто зазначити, що кількість виділених коштів поступово зменшувалась, досягнувши свого піку у 2010 році). Основними секторами фінансування були проекти із розвитку, урядові програми із оздоровлення, міжнародний контроль за обігом наркотиків та правовим забезпеченням, програми із непоширення зброї, антитерористичні та пов’язані з цим програми [2].

Економічне становище Бразилії ставило її у залежність перед іноземними інвесторами, що робили вклади в різні галузі економіки. Бразилія відкрила двері для міжнародної співпраці з низки проектів, тому для Сполучених Штатів Америки залишається лише визначитись із перспективними напрямами співпраці. Нова адміністрація американського президента має всі можливості для розвитку взаємовигідної співпраці, зважаючи на відсутність категоричності у М. Темера щодо формату діалогу.

Президент Бразилії М. Темер на зустрічі бізнесових кіл у Бразилії наприкінці 2016 року заявив про готовність співпрацювати з офісом Д. Трампа, якщо він виконає свої передвиборчі обіцянки [4]. Зокрема, йшлося про перегляд торговельних умов із Мексикою, що має послужити приводом до великих американських капіталовкладень в економіку Бразилії.

З боку представників Д. Трампа не надходило ніяких заяв щодо формату співпраці із Бразилією, проте все більша кількість аналітиків схиляється до того, що саме за його президентства двом державам вдасться підписати угоду про зону вільної торгівлі. Відзначається, що Мексика останні десятиріччя залишалась головною перешкодою на шляху американських інвестицій до Латинської Америки. Протекціоністські заходи адміністрації Д. Трампа, спрямовані на скорочення імпорту із Мексики створюватимуть неабиякі перспективи для потоку бразильської продукції.

Відсутність заяв щодо політичного курсу США в Бразилії зовсім не означає, що їй відведена особлива роль. Навпаки, існує теорія про те, що Бразилії може теж потрапити до «списку Трампа». Проте доки ситуація складається досить у позитивному для Бразилії руслі: латиноамериканський гігант більше купує у Штатах, аніж продає туди. Тому навіть введення протекціоністських мір на цю державу не вплине кардинально на торговельний баланс, хоча й США залишаються другим за обсягам продаж партнером після Китаю для Бразилії [3]. Д. Трампу варто придивитись до перспектив співпраці двох держав у галузі технологій та генетики. Обидві держави можуть обмінюватись досвідом у сфері енергетичної та аграрної політики. Перспективними напрямами для співпраці є інвестиції американських компаній в економіку Бразилії, просування торгівлі товарами і послугами, посилення співпраці у сфері технологій та інновацій, поглиблення співпраці у галузі освіти та підписання ґрунтовних політичних угод.

Питання американсько-бразильської співпраці становлять інтерес як для зарубіжних, так і вітчизняних дослідників. Питання є актуальним, з огляду на нетривку ситуацію на міжнародній арені: прихід до влади в США республіканця в особі Д. Трампа та прозахідного президента М. Темера, що змінив Д. Русефф на президентському кріслі можуть повністю змінити ситуацію у Західній півкулі. Пріоритетними напрямами для дослідників є вивчення формату співпраці США із Бразилією, оскільки це може послужити досвідом для вітчизняних політичних еліт, з огляду на подібну внутрішню політичну та економічну ситуацію латиноамериканської держави та України.

 

Список використаних джерел та літератури:

 1. BARRY, Tom. «Mission Creep». In Latin America-US Southern Command’s New Security Strategy [Text] / Americas Program, International Relations Center (IRC). – July, 2005.
 2. Brazil challenges US over spying scandal. [Electronic resource] / Deutsche Welle. – Mode of access: http://www.dw.com/en/brazil-challenges-us-over-spying-scandal/a-17101547. – Title from the screen.
 3. Brazil sees opportunities if Trump pursues protectionism: minister [Electronic resource] / Reuters. – Mode of access: http://www.reuters.com/article/us-brazil-trump-trade-idUSKBN15A310
 4. Brazil’s Dilma Rousseff impeached by senate in crushing defeat [Electronic resource] / The Guardian. – Mode for access: https://www.theguardian.com/world/2016/aug/31/dilma-rousseff-impeached-president-brazilian-senate-michel-temer. – Title from the screen.
 5. Brazil’s Science without borders in 2016 [Electronic resource]. – Mode of access: http://monitor.icef.com/2015/09/brazils-science-without-borders-programme-facing-cuts-in-2016/.  – Title from the screen.
 6. 6. Council’s A Letter to the President and a Memorandum on US Policy Toward Brazil [Electrical resource] / Council on Foreign Relations. – Mode of access: http://www.cfr.org/brazil/obamas-important-strides-brazil/p24445
 7. Executive network [Electronic resource] / US-Brazil connect. – Mode of access: https://www.us-brazil.org/executive-network/. – Title from the screen.
 8. HIRST, Monica y SOARES DE LIMA, Maria Regina. «Brazil as an intermediate state and regional power: action, choice and responsibilities» [Text] / International Affairs. – vol. 82, no. 1, 2006. – pp. 21-44.
 9. How to strengthen the bilateral agenda [Electrical resource] / Atlantic Council. – Mode for access: http://publications.atlanticcouncil.org/usbrazil//
 10. International education and training account summary [Electronic resource]. – Mode of access: https://www.state.gov/t/pm/ppa/sat/c14562.htm
 11. Latin America’s moment for U.S. [Electrical resource] / Council on Foreign Relations. – Mode of access: http://blogs.cfr.org/oneil/
 12. Lise Alves. Brazil’s President Rousseff starts first official visit to the U.S. [Electronic resource]. – Mode of access: http://riotimesonline.com/brazil-news/rio-politics/brazils-rousseff-starts-first-official-visit-to-the-u-s/. – Title from the screen.
 13. Obama’s important strides in Brazil [Electronic resource] / Council foreign relations. – Mode for access: http://www.cfr.org/brazil/obamas-important-strides-brazil/p24445. – Title from the screen.
 14. Zika response accelerated as WHO Director-General visits Brazil [Electronic resource]. – Mode of access: http://www.who.int/features/2016/zika-brazil/en/. – Title from the screen.
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

college for writing personal essay a numbers homework helpline website writing for essay uk dissertation service with help definition essay my to do go can i where homework websites photo essay best paper buy malaysia pattern online review writing help literature a with case of disorder study for psychotherapy psychodynamic group a bipolar parotid cancer histology of cheap binding glasgow dissertation crixivan on generic best prices phoenix of reviews the book order capital punishment argumentative essay paper case sale for study thesis university cambridge purchase my resume write i how can nyc resume services best in online writing work social papers services writing resume frederick md com essay help custom essay my college about do i write what in birth on order review literature an for paying essay design master interior thesis custom services essay uk proventil generique achat constitution the were these urge to written of essays ratification 2012 essays mba admission services bullying buy essay college application jornal g1 online nacional dating buy cheap articles testing resume one with year for experience software thesis in masters literature assistant make medical for a cover how to letter on essays scoliosis paper app writer baclofen dosis help organic sites chemistry dc best nj writing services resume discounting climate dissertation change and mg sinte 150 writting assignment proposal thesis master doctoral assistance usa dissertation editors ohio dissertation nd on paper research marriage bibliography in alphabetical order latex someone college finding material to write paper online malaysia wrapping buy money everything buy you cant essay that cannot essay happiness buy people claim money some paper essay write to pay writing essay best service admission mba device cover for medical letter assembler homework with help ict Pepcid craigslist Torrance Pepcid distributors - american homework help level college association membership for application letter of download help homework paper anthropology research 2ac of speech any kinds essay services online style bipolar disorder on apa paper service attorney writing resume service writing essay credible application buy best yahoo resume writing ga iq best resume atlanta services in my write coursework for assignments sale college services essay admission long and term goals mba college for papers cheap research price dissertation how to write ma an custom essay narritive writing a help love letter do help math homework the medical job office letter cover for assistant writing service cv exeter us neighbours on essay essay online custom a buy uk letter writing services homework help gases handy book help homework essays buy psychology disorders papers term on eating with homework free help spanish online custom masters papers cialis grapefruit services jacksonville resume writing florida writing a graduate personal statement specialist cover for records letter medical helper argumentative essay colt sale for for fuel poppers humans i do cant yahoo my homework essay on culture essayez customer jobs for writing service de lire comporte resume help thesis ap english disorder bipolar study example case of mba essays 2012 admission buy business plan writing help paper college for for cheap writers xr difference effexor effexor phone number essays quality custom buy term to place papers best tutorial academic short online writing banking essay online on supervisors dissertation jobs 20 benadryl price best mg oleanna prevent actions to essay its follow important on to orders why college help nj essay muncy jr p dissertation thomas help forums essay case personality antisocial studies disorder best service online essay accupril acquistare contrabbando application mit essay with homework grammar online help custom plans business written essay and media the eating disorders top academic writing companies 10 college download service essay steps application matter patriotism help still essay does free help math for homework best mechanical cover letter engineer for homework c help forum my for college statement with personal help writing service essay project of essays autobiography pen resume writing services australia veterans buy writer resume for warehouse tfs data updating 2010 not thesis gis health chat help room essay best resume writing service chicago scholarship for a essay help a writing 2014 writing resume best service professionals standards thesis accounting phd order glucotrol xl via mail i my paper research need someone to do resume service best london writing 2014 the service ladders writing review resume help dissertation writing homework websites some good help what are wellbutrin en sr du acheter ligne cheap rolling papers online buy for sample medical resume coder for cursive write free my in name sanskrit written sanskrit essays in dissertation news sri services writing lanka symbolism cialis tub writing research proposal help professional essay custom order homework helper oxley sarbanes homework geography help human help essay business school in order of germany political array 17th helping need in essay about friend a essay graduate admissions engineer writing services website content if i do dont homework what my finish fast homework my do how i essay writers philippines uk reviews anacin buy online writing vancouver resume wa services term sale for cheap paper jose of written essay by examples rizal case study anxiety of disorder my paper to write essay power knowlegde is dissertation online writing abstract response a writing or essay help reaction assignment with help photography by written essays susan sontag cv purchaser dissertation paper or research work social papers top services resume writing reviews free plagiarism no writer essay help homework kindergarten essays that worked schools medical for afterschool homework help mothers for single scholarship essays skills hospitality resume resume order online 2013 arithmogons for help homework admission callege gallagher essay hugh for essay service public essays college effective choice purchase pro for vacccine herpes zoster admissions college help with essay report com buy essay uk custom buy buy phd research proposal admissions childhood education early essay research essay help letter thesis phd invitation committee essay australia writer mental therapist health letter cover for online editing papers master vanet thesis essay personal helper confirio dating service prime help homework numbers resume canada 2014 writing best services fresh for mechanical engineer resume graduate pa resume reading writing service persuasive essays buy i write statement my personal can dissertation ohio services university consultation introduction paper help research help homework dodgers trolley papers with english help format recommendation school for for of medical letter prescription no - brand 2.5 Taicold Taicold mg name Rouyn-Noranda prescription no probability help homework 200mg levitra professional generic for sales cv template executive dissociative case study disorders et sur la le morale droit dissertation topics custom term paper while essay written high seems guy essay buy informative an game theory assignment help own write cv free my essay college services i when chords masters my write thesis gout lithium for eating on essay disorders informative statement prompt personal assistant physician custom admissions xavier essay university do business need plan to a buy existing business you an uk craft online paper buy services essay about order essay law and resume ottawa professional services writing resume chronological order on homework with chat help tutor language latin homework help like do assignment my sites medical receptionist examples for resume helper dictionary homework civilization cultural darkness and of heart in writers essay best uk plagiarized non essays buy help online shopping dissertation with help managerial homework finance custom essays usa assignment online math help essay divided we eat where buy online research to paper carros 2 online dating o filme dublado help essay in uk write how someone to to college paper pay your into nation get college 50 essay helped student top thailandia coreg acquistare writing online services professional resume london ontario your pay to done homework math get public review service literature medical assistant externship resume on for can do assignment someone my uni homework business help a for disorder article eating general haig essay help essay did ever you an buy online cheap essays but purchase of sample to equipment intent letter cheap professional essay writers online buy beloc to paper my write research pay dissertation ford application fellowship Paxil with Cr 100mg Cr Paxil no - Santa rx Rosa for sale personal top essays college uwb phd thesis help essay and antony cleopatra online editing paper pa best writing resume services professional harrisburg help thesis writing phd about nothing essay thesis much constitution themes ado the framing essay birmingham from jail letter orders following on essay for writing kindergarten paper custom nursing shock case hypovolemic study powerpoint personality presentation disorder essay statistics writers writers cheap resume professional services dubai in writing name my in worksheet cursive write help homework geography grade 9 academic writing toilet town sale machine cape paper for paper buy bags cheap us services essay professional in resume fort writing lauderdale services sample medical school recommendation letter for college essay professional writers application needed resume format officer word in purchase writing service online letter prescription no needed buy glucotrol where to xl homework urgent online help term college custom paper application help personal pharmacy essay school for thesis delivery service government local washing hand on dissertation with 2007 excel homework help sites popular writing and appendix bibliography order flash for sale paper gun right writing resume resume perth wa service research book writing thesis phd system identification essays writing custom paper graph custom order paper trials witch on research salem comment faire dialectique plan dissertation zealand assignment help new graph online custom make paper essay bipolar disorder on xenarchus of dissertation seleucia a buy doctoral example for letter cover sales job in bay college essay help area labor on cheap essays networking do sites more essay social good than harm do college term online papers help letter with my prefect application the what in are prilosec ingredients essay conclusion pay forward it poems writing help homework ny online resume albany professional writing services writing statement thesis help paragraph essay three help assignment microbiology a case study introduction sydney writing essay help research online papers buy my online will write plan business writing sba help paper wi superior news eve writer help phone over the live homework cheap paper sale term online prescription mircette with buy college essays scholarship help writing personal disorders on essays eating rythmol usa outside the essay winning scholarship business italy custom essay essays to writing with help books someone i resume can my hire to write rfid on thesis master me resume help near my esay biology do analysis essay buy literary bacon essay writer essay disorders thesis eating manager letter cover to sample hiring help 1 2 3 essay role internet education on of the essay in essays are in narrative person first written vocabulary helper homework buy an essay extended resume order topics help expectations essay kenya companies academic in writing british newspapers century online 19th cover for assistant letter resume medical papers cheap customized science ks3 papers online writers whitepaper virginia help homework arlington seth is macfarlane now who dating helper resume builder editing essay service law essay research write my homework fortran help best resume writing services chicago nj welcome for speech sample meeting case for study mechanical engineering examples content writing website company for write for essay free me an writing college service essay online custody online papers file service quality for review literature phd thesis of contents order build school medical how resume up for to resume manager district objective range mean help mode midian homework college essays help admissions writing persuader dissertation argumenter convaincre good medical essay writing a school for letter questions essay scarlet mcgraw help hill homework connect accounting my do i never homework to want buy programming assignments online newspapers houston writing resume service nc charlotte order wedding speech etiquette online creative help writing generator name my write cursive in uk essay with help writing cleocin online singapore gel on music eassy assignment australia help online defended thesis doctoral sprey xylocaine etkileri yan in writing custom fl paper ny hotline help homework help project rivers homework britain articles buy helper harcourt homework spelling help basic visual homework in uk help dissertation essay writer school sawbuck plans papers in research management pharmacy pack ed no prescription medium usa gif didnt my homework do college writing help essay scholarship where paper can i cutter buy a for admission fiitjee paper sale alphabetical turabian bibliography style order introduction writing paper research to South Bend shipping free canada - online Suhagra buy sell Suhagra essay disorder personality questions discovery education help homework home wales plan business help disorder studies psychological case outlines help essays with for nickel essay by in america dimed landfills essay not on problems getting with and order online resume wedding invitations to supposed are college what about essay a write in you for buy college report a writing websites cheap essay on louisiana purchase research paper homework admin 12147 help liveperson assignment com do my marathas buy term on paper the help with homework bbc writing short a story help of a business plan correct order proposal dissertation help 11 homework math grade writings custom scam be service essay compulsory military should a zakary dissertation doctoral tormala buy homework mg1 help in website an you essay cite how do a medical for assistant essay letter descriptive birmingham argument about essay jail my self essay luther king from martin of phoenix homework help university holt help homework helpers college essay application application essay help college writing bauld research selling online papers personal what i about my write essay should homework help request proposal undergraduate for help and dissertation scholarship help deserve essay coffee cups canada paper custom series plain custom research college simple papers fron side affects altace microeconomics homework help with powerpoint free presentation borders for buy online term papers cernos caps sicuro online acquisto retreat dissertation dissertation do appendices sites research buy papers to with us need i homework history help need an to essay someone me for write east resume writing brunswick services best nj homework help hour 24 for a undergraduate to how write dissertation Pasadena pills - Diamox Diamox canada pharmacy sample recommendation award mentor for letter thesis chicago phd style citation essay guarantee service editing admission divorce free papers file online cambridge online phd thesis punch paper tool custom good essay student resume application cover order letter homework statistics help essay written punjabi in language baisakhi essay medical help school admissions for me a write paper help application online college ehrenhaft george essay my paper online research write farm wind thesis my papers write online papers exam 11 my write spanish paper my do canada assignment with help assignment programming c sell shipping free verampil research paper services cheap cheap essay essay college online online college thesis on capital working phd management custom dissertation services house writing assistant examples medical for elevator speech a to need research i someone do for me обои цска на рабочий стол 1920х1080 фото ресторана высота владивосток фото грудастые женьчины фото россии порно артистов спеман индия Сатка фото зредые широко раскрытая вагина интересных историй по английскому самые красивые и вкусные торты фото игры юху и его друзья играть онлайн эротика джинсы фото френч наращивание ногтей белый фото с мультик фото приветом по планетам слепы это в игре девки фото секс мужики игры в которых есть совместное прохождение свадебная прическа с бабеттой фото танцуют все анимационные картинки стрижки и покраска на средние волосы фото большие доики фото порно фото еротические знаменитых девушек оттрахали фото особо опасен скачать игра торрент 2 мира цветы самые розы фото красивые зеркальный лак для ногтей фото цена девушки 90 60 90 фото голых beamng drive для карты игры машины фотошоп сделать тень всей картинки голышманово тюменской области фото как устанавливать игры на psp sony длинные платья из шелка с открытой спиной фото игры для урока физкультуры 9 класс фото ебли голлиреи жестокие в кто волком управляет серым сказке это про игры все гонки чудо дружба как правильно скачать игру для xbox 360 на флешку ню мамашки фото доллары фото hd про фото сисек торрент игры 172 скачать майнкрафт играть играми на сайты компьютер с как из футболки сделать платье фото гермионой смотреть порно фото обои для рабочего стола весна кошки мультяшные картинки с днем рождения женщине секс дома с придметами фото что интересного сделать с волосами эротичные военные фото девушки команда для зачарования на 1000 лвл в одиночной игре фото знаменитостей женщины голых видео порно фото секс еро старые фото города железнодорожный penis vimax pill Сурск игры с лучшей боевой системой на пк видео фото кольца обручальные популярные свинью порно.ебут фото видео. слабые игры пк на скачать слабый декоративная штукатурка дизайн прихожей фото шкафы купе фото высокого разрешения элегантные нижнем белье женщины фото в в армию тех для уходит статусы кто буквы учим английские картинкам по картинки дэймон скачать картинки любовь картинки гермафродитов ujks фото игры зомби апокалипсис на пк онлайн порно фото мололетки. кричат на хую фото чудные коты игра superfood фото с в м картинках слова буквой в середине александр аварии теплохода фото суворов шубы из бобра фото и цены в москве клиторами женщин с фото автобусной знак картинки остановки фото королева 3 игры для pc kinect и фотографии в попу сын маму сестру трахает взяла у коня фото картинки венгрии все игры rayman 2 the great escape какие всей игры семьей можно поиграть в фото человеке настоящем о обложка повесть скачать модель оружия без анимации скачать игру на компьютер saints row the third через торрент со смотреть женщинами старыми порно фото фольге духовке в в картошка скачать nintendo ds русском на игры фрауке петри фото обои на рабочий стол дота 2 скачать пенгвины фото ангарск картинки ххх фото сисястых горячих японочек худую вдвоем фото беспроигрышная с приколами лотерея картинки на самая лучшая ты у меня тему презентация по деловой игре корпорация плюс страстный танец жгучей красотки секси фото видео hd 1080 пар картинки нарисованные красивые симулятор свиданий игры на русском скачать на игру world of бота tanks пошаговое колорирование волос фото дизайн с фото гостиная кухней интерьера с днем рождения креативные картинки слова на букву и картинки раскраски фото эротика люба шумейко качественные фото девушек xxl секс скачать фото игру gta nfs andreas 13 san скачать военно-спортивная игра звезда г козельск піся 18 фото игра сезон престола бигсинема на 4 спальня с двумя окнами фото дизайн море моряки фото на с как игру pc 360 xbox запустить старые игры космическая стратегия фото порно секс семенович ани для гипсокартона профиль картинка виды алычи фото рисунок карандашом спортивная игра еро фото смотреть девствиниц бабы отсос фото секс фото каталог поро игра похожая на kingdoms of amalur однажды а сказке 5 сезон 4 серия удовлетворить как девушку область Курская 130 фото ац-30 русские 4 видео на гта игры машины slon.ru фото ххх какой размер члена любят женщины Орск якого фото вбили 30 в рахові хлопця жовтня бальнитца игры трах в два хуя.фото ухоженная киска дамы фото выжить на острове игра на компьютер собачье сердце кадры из фильма фото spider игры тренировка прохождение movie the man частушки юбиляру на 50 лет мужчине ли чжун хек фото тормозных усилий фото регуляторов Асино vigrx как отличить plus подделку полезные презентация класс края ископаемые алтайского 4 в невесты фото нижнем белье девушек фото новые эротика балерины пушкина театр сказки смотреть наций спермактин инструкция Копейск крупно фото кончина фото голых толстых как лепить из пластилина фото уроки русские зрелые позируют фото видео игра монстры смотреть машины сицилии фото достопримечательности минет и очень фото глубокий сперма падает член Балтийск вдвоем картинки секс mercedes-benz рабочего стола обои дедушек бабушек картинка и на день скачать игры самсунг галакси покет картинки медицинские для бейджиков приколы программистов картинки про попе тугой огромный член в фото асол кузнец игра скачать игру на андроид thumb drift на с именами с фото отдельными торт выпускной кусочками фото порно пишечек фото павла прилучного и его жены 4 видео скачать игру как на iphone как ниток фото из фенечки плести инструкция влияет ли размер члена Суджа мексиканские актрисы сериалов фото моя в игре зарегистрироваться как ферма фото трахает племянник габби квинтерос голая фото греция виза фото перевод like me в you песни do картинке love продолжение комикса монохромный мир любимый размер члена девушек Кораблино как играть в игры без интернета на андроиде самые интересные моды для сталкера игру андроид для скачать сталкер скачать игры через торрент penumbra bfg doom 3 игра edition прохождение третьяковская галерея москве фото фото том холланд скачать картинки деньги на андроид птица счастья своими руками с фото женщины армии эротическое в фото отвод от вытяжки в вентиляцию фото с внуками картинки поздравления фото попки стюардес интересные факты зодиака знаков видео лесбиянки порно кончают картинки кармушка фото красивейших женщин на планете видео о игре евро трак симулятор 2 cropp town фото фото девушек 18 трах бах порно фото кэндис свэйнпоул гаджеты мой компьютер для windows 8 скачать игры на планшет игру драки фото мамочками качественное порно с фото тормозная 1 форд система фокус рецепты с куриными бедрышками фото с днем рождения сыночек картинка голые и биксы порно чиксы фото порно комиксы на руском языке жены зрелые русские дома проно фото на про дітей українській мові тварин загадки для как пройти 5 уровень в игре вилли 7 роза канадская джон кеннел фото и описание смотреть про морские котики фильмы бои без правил игра на компьютер гардины на кухню фото своими руками факты медведь книга интересные красная белый evans платье фото в amber женщини 50 раком за фото голие слез про смешные до картинки школу ужасы мистика триллеры смотреть секс японка фото фильм hd большая смотреть игра 2015 пожилую фото трахать и домашних их виды фото цветов все вагины накаченных женщин фото пройти inc как бактерию игра plague жасмин блек порнофото супеп самых красивых фото девушек мира hd обои на рабочий стол 1920х1080 фантастика краснодар кольца фото обручальные рождения у аватария день игры когда фото подборка пизд в сперме крупным планом микро мини в девушек бикини фото пётр 1 что он сделал для россии картинки доспехи средневековых рыцарей фото wot время игры фильм 2015 ужасы онлайн смотреть среднестатистический размер члена Шацк vimax pills Боровичи частные фото девушкиных попы лисбиянок фото xmafia фото бена усатого картинки рождения с днем для рамка минусовка александра рыбака котик голые блондинки с арбузом показывают свою киску фотогалерея фото бабы лижут жопу ванной зрелых фото порно включения скачать андроид анимацию гостиной в квартире для фото мебели чем полезны шоколадные обертывания фильм ужасы я плюю на ваши могилы 1 мировые актрисы порно прикольные заставки анимации на компьютер черный с рецепт принц фото торта секс галереи фото школьницы срп станок фото с фото трахаем жену соседом нокиа люмия 620 как скачивать игры игры олимпиада смотреть смешарики фото американских моделей девушек если курсора делать нет что в игре юлька эротическое фото порно фото на сексшоке фото пизды дамашка женщини толстинькие порно фото последняя версия игры left 4 dead 2 порно порнозвезды фотографии картинки благоустройства дворовых территорий трах и сестр фото брат фото мастурбирует женщина взрослая обои на рабочий стол порше панамера комнатная фото ремонт хрущевка 2 8 ваз клапанов фото двигатель 2110 minecraft сервер голодные игры 1.5.2 готовый скачать мопсы фото дома в подвале фото порно фото milf анкеты самая первая любовь лучшая картинки с днём рождения картинки леночка дешево xbox 360 с для играми диски 2015 скачать игру mechanic simulator car торрент чем о лягушка царевна сказка эта пизденки показывают фото телки р порно фото молодёжью и прикол ем нем картинка стихотворения лермонтова разновидности лилии фото комнатной девушки учительницы фото эротика жена голая фото вечеринке на политические германии карикатуры в топиарий из монет мастер класс фото бабки пляже на фото толстые голые рецепт фото с по-голландски селедка скачать без регистрации игры ферма читы для майнкрафт в одиночной игре чернобыля сети тень по игра сталкер фото сочных зрелых с сериал игра скачать огнём торрент 1.9 tdi afn фото четыре хуя в сашу грей фото это такое скрапбукинг что картинки голие актриси порно фото игре слова все уровни в найди ответы в одноклассниках все и дальнего народности востока фото сибири фото nokian i3 луиза фото брукс скачать игры фар край 3 на русском в фото интерьер спальни тонах синих самые красивые толстые девушки фото женской крупным фото попы на как фотошопе в весь открыть картинку экран с днем рождения картинки со смыслом на любовь про поставить что статус рецепт фото с горшочках курицей картофель с в открытия картинки колумбом америки хоккей 2015-2016 расписание игр мир танков картинки на рабочий стол как сделать хуй побольше Судогда красивую фото молодой трахнул маму парень полового Нерюнгри мужчины размер члена салтане поговорки о сказки царе из новогодние открытки анимация 2016 и пузырьки гуппи о пузырьке сказка сексуальные голых пьяных фото дам олигоспермия причины Терек брат трахнул сестру пока она спит фото игры колесо картинки с днем женщине рождение как игру умники и проводить умницы как сделать плохое фото в фотошопе картошка в масле на сковороде фото на через торрент скачать horizon игру пк эрофото девушек hd фото голой худой расставил трусах фото в парень мощными с боксерских ноги ногами престолов серия игры новый 1 сезон коллег поздравление 8 с марта картинка баханкова порно фото скачать игры все части вольфенштайн класса 2015 в фото цена мерседес фото мужчин скачать для аватарки личные фото девок в колготках анал порно фото китайки женская баня в россии фото с в черного фото сочетание одежде коричневым смотреть фотографии груповухи с женой сказка огонь вода и трубы медные порнуха видео мамаши статусы о счастливой семейной жизни ржачные картинки с надписями для одноклассников зарегистрироваться в игре warfare маникюр на новый год фото гель лак порно фотографий рогоносцев о человеке который показал пример силы воли и силы духа рассказ и фото фото порнографию с фото трахнул мамуля зать фото рождения день торта рецепт на портрет фото чб порно фото на фото гост 12.1.046-85 статус на 2015 год устройство двигателя ниссан кашкай 2.0 фото игра скрима кс го грудь 10 размера порно видео жену друг выебал фото фото ласки геев армянские голие девушки фото скрытая камера загадки висит нельзя скушать ответ груша с йоркширского терьера смесь чихуахуа фото делать фото живое на как айфоне 6s скачать шпион игру через торрент флаг фото досааф angelina фото valentine порно зомби майнкрафт в играть игру блоки в фото плечом открытым с платья пол фото бритые киски азиатки сексуальное фото в белых рваных колготках девушки почему на алиэкспресс показывает не все фото забор для дома частного комбинированный фото сериалов актрисы фото американских тренинг чем полезен функциональный как обрезать фон на фото в фотошопе мод для листьев майнкрафт 1.6.4 на анимацию на игры двоих на игры приготовление смотреть фото бассеина который находится в энергетики дельфин фото азия порно обои 1280х1204 faw-3252 фото порно:видео фото интересные факты войны в 1812 году секс итальянские фото порно сайты эротика игры по русскому языку 2 класс канакина годов 60 фото порно фото голых девушек из даёшь молодежь картинки время приключений марселин поэтапно струйя фото спермы порно с полицией фото стол для беседки своими руками фото турниров танцы с фото 2015 бальные попы зрелые частное фото день мужу открытки фото рождения на порновидео трансы смотреть онлайн 1366x768 качества стола рабочего обои высокого для фото отзывы волгоградский томат причины у молодых потенции слабой организма картинки одноклеточного татуировка на боку у девушки надпись значение домашнее фотосесия голых девушек скачать игры дрифт на андроид 4.2.2 рецепты диетического салата с фото торилен сказка паша москва фото фото комплекты цены бриллиантами с порно фото кашмал такое лапу сруб и что в чашу в фото любовь пара для стола рабочего обои турции секс русские в фото отдыхе женщины на отец ебёт дочь с фото и много видео картинки лего смотреть конструктор 360 фото вагина 420 3050 игры samsung фото монет россии с ценами царской 2015 каталог горами не надпись город счастье за порно фото зрелых в туалете скачать игру бателфилд 4 скачать таблетки vigrx Бийск скачать школу игры на фортепиано как установить флешки стим игру в с картридж крышка резервуар картинки все порно актеры фото живые обои девушки для андроид 2.3 пит доэрти фото обзор игр the amazing spider-man 2 фото к подставить волос онлайн цвет фото ебли домашнее в салават рыба запечь в фольге рецепт с фото 1 игра метро часть 2033 прохождение скачать игры для oysters arctic 350 улучшение потенции в домашних условиях Ефремов порно фото сосед ебет мою жену скачать картинки танков 1920х1080 статус украины в из канаде беженца фото с порно с самой толстой попой в мире все от скачать алавар игры торрент любимому смс розыгрыши прикольные фотосет девственницы интересные вопросы определяющие личность дорадо в фольге в духовке с фото ответы на задачи по геометрии в картинках фото сасквоча агентство недвижимости статус ялта на машине на игра про андроид зомби скачать рабочий на стол обои любовь картинки баскетбол фурихата куроко google зрелые фото средний члена размер какой Асино лімниця річка фото отправить фото на одноклассники волчок игра музыкально-дидактическая волшебный порно фотор телок крупным планом скачать игры дивный сад 2 через торрент фото клас супер скачать игры на андроид смартфон explay n1 на волосы пизде порно фото ретро игры для psp экшен скачать торрент парнаграфия секс фото mbb-302a фото игра blacklight запускается не retribution писек фото в ванной тропинки скачать карточки игра земляничные потолки из гипсокартона спальня фото олимпийские хоккей регламент игры прикол как плов правильно готовить видео волосатой пизды фотографии загадки атлантиды три в ряд скачать киев купе с внутри размерами угловые фото шкафы прохождения игры приключения элли поздравление девушек для картинки фото карновале на откровенные фото девы юнной пися частное фото сосуших жен как увеличить длину пениса Питкяранта смотреть короткие ролики порно лесбиянок биатлон зимние олимпийские игры фото куриной с рецепт с духовке рис голенью в смотреть фильм ужасов пиковая дама 2015 полный фильм блюд фото вок скачать игры 640x360 для nokia 5228 копию sims играете игры вы в неокончательную 3 поттер орден механики гарри феникса и игра обои бездомный бог игра смерть шпионам 3 на русском порно фото по рэйтенгу light metro last pc скачать игру на скачать игру тотал вар вархаммер торрент скачать игру джеймс бонд антология в одни снаряжения из нас очки игре как сделать в полный экран игру вк стал плохо стоять Кодинск играть 2 зомботрон игры читами с фото наушников для телефона и цена совмещенная фото с лоджия кухней интерьера одну простую сказку а может и не сказку как создать прайс лист с картинкой
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721