Аналіз проблем при перекладі фільмонімів

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Челядіна Д.А

Анотація: Стаття присвячена аналізу лінгвістичних особливостей та проблем при перекладі назв англомовних та німецькомовних заголовків на українську мову.

Ключові слова: «фільмонім», «алюзія», «фоніка».

Annotation: The article is dedicated to the linguistic features and problems in the translation of the English and German film titles into Ukrainian.

Key words: «filmonim», «allusion», «phonics».

Назва кінофільму грає ключову роль в розумінні всього фільму в цілому. Отож, у перекладачів має бути свій особливий, індивідуальний та відповідальний підхід до перекладу назви кінофільму, щоб вона також повністю і яскраво відображала його суть, як і оригінальна. Однак перекладач може зіткнутися зі всілякими труднощами, які, в свою чергу, можуть привести до неточного або зовсім хибного перекладу назви кінофільму.

Метою дослідження є аналіз лінгвістичних особливостей назв фільмів, а саме англомовних та німецькомовних художніх, мультиплікаційних та документальних фільмів.

    Виходячи з цього, нашим завданням є:

виявити та проаналізувати основні труднощі при перекладі назв англомовних та німецькомовних заголовків на українську мову.

Ключові слова: «фільмонім», «алюзія», «фоніка».

         У нашому дослідженні ми намагаємося виявити та проаналізувати приклади перекладу назв англомовних та німецькомовних фільмів, мультфільмів та документальних фільмів на українську мову. Для цього, нашу роботу розділено на декілька етапів. На першому етапі було проведено вибірку назв англійськомовних та німецькомовних фільмів та їх відповідників українською мовою.

        На другому етапі аналізуємо особливості перекладу фільмонімів на українську мову. Для цього користуємося класифікацією Бузаджи Д. М., який пропонує розділяти труднощі, що зустрічаються перекладачеві при перекладі назв на кілька груп:

1) До першої з них можна віднести помилки, які викликані складністю вибору серед безлічі синонімічних варіантів. Сюди ж можна віднести випадки, коли в перекладі ніяк не відображена очевидна гра слів, а також неправильні транскрипційні переклади [4, с. 1].

    Наприклад, назва американського фільму American Beauty була перекладена як «Краса по-американськи». Однак якщо заглянути в Новий великий англо-український словник, то ми побачимо, що American Beauty – це назва гібридного сорту червоної троянди «Американська Красуня». Саме тому крізь весь фільм проходить тема червоних пелюсток. Кращим перекладом даної назви було б «Американська красуня», оскільки оригінальна назва містить у собі символізм, який вказує на те, що американці вважають свою американську мрію прекрасною. Д. М. Бузаджи каже: «Нещодавно я уточнив у двох американців, як вони розуміють назву цього фільму, і вони моментально відповіли, що мова йде про троянди» [4, с. 2].

           Також,  назва фільму «30 minutes or less» була перекладена як «Встигнути за 30 хвилин». У цьому прикладі відображений неправильний транскрипційний переклад. Тому що перекладаючи цю назву за допомогою словника вона звучала б : «30 хвилин або менше».

         У наступному прикладі також спостерігається неправильний переклад назви фільму. Так, німецькомовний фільмонім «Rammbock» перекладений як «Обложені мерцями». Користуючись новим великим англо-українським словником, можна побачити, що «Rammbock» в перекладі означає таран. Назва «Таран» була б доречною і символічною, тому що герої цього фільму пробивалися крізь мерців як таран у сучасному світі пробиває будь-які перепони.

        У наступному фільмонімі помилка в перекладі є досить очевидною. В назві фільму «Lost place»  слово lost  з англійської перекладається як загублений, а відповідно і назва повинна була б бути «Загублене місце», а не «Прокляте місце».

Рішення: вибрати один правильний варіант назви серед безлічі синонімічних завжди складне, особливо якщо невідомо, що мав на увазі режисер кінофільму під цією назвою. Але ж мова йде не тільки про вибір оптимального варіанту, який би більш-менш відображав сюжет кінофільму, а, перш за все, про сам переклад. Таким чином, якщо перед перекладачем стоїть проблема вибору серед синонімічних варіантів, то є кілька шляхів вирішення: 1) подивитися фільм уважно, від початку до кінця; далі розглянути всі значення даного словосполучення, укладеного в назві; потім, вже виходячи з сюжету кінофільму і помічених у ньому особливостей і можливо навіть деяких символів, вибрати єдиний правильний варіант; 2) якщо є можливість, дізнатися, що мав на увазі режисер під назвою у людей, що випустили даний кінофільм.

2) Помилки іншого роду з’являються тоді, коли перекладач не бачить алюзій, що містяться у назві, яке може бути частиною прислів’я, біблеїзм, крилатим виразом або, наприклад, натяком, зрозумілим носію вихідної мови, але, можливо, безглуздим з точки зору російськомовних глядачів. Якщо таку назву перекласти дослівно, то в більшості випадків зв’язок між ним і його істинним сенсом для українськомовного глядача пропаде [4, с. 1]. Белов А. називає алюзії «культурними натяками», це посилання на інший контекст, найчастіше літературний, політичний чи історичний [28]. При перекладі алюзії зазвичай супроводжуються поясненнями всередині тексту, проте переклад назв фільмів є специфічним випадком, оскільки при ньому неможливо використовувати пояснення всередині тексту, що пояснюється необхідністю зберегти коротку, стислу назву, що не залишає простору для виносок і підрядкових зауважень. При цьому назва має бути зрозумілою масовому глядачеві, тому перекладачі нерідко використовують заміну, яка, звичайно, можлива далеко не у всіх випадках. Досить часто при перекладі назв фільмів, що містять алюзії, відбувається втрата певної інформації і повна заміна назви фільму, що і є помилкою в даному випадку [25, с. 38].

Найчастіше перекладачі звертаються до алюзій навіть в тих випадках, коли в тексті оригіналу їх немає [25, с. 39].

         Наприклад, фільм «Flight of the monarch butterfly» має переклад  «Політ метелика». Насправді, оригінальна назва цього фільму містить в собі ще й додаткову інформацію, а саме про вид метелика. Та задля уникнення подальших труднощів у розумінні назви, яка звучала б як «Політ метелика монарха» перекладачі уникнули цієї інформації під час перекладу.

         В наступному прикладі міститься алюзія, яку важко досконало перекласти. Таким чином, назву фільму «One way trip» перекладено як «Гриби 3D». У цьому випадку відбувається повна втрата тотожності перекладу з оригіналом. Через наявні труднощі у перекладі, перекладач вирішив дати фільму назву, яка є тотожною або яка є схожою з сюжетом фільму.

         Останнім прикладом до помилок такого роду є назва фільму «The dreamed ones», перекладена як «Мрійники». Якщо оригінальну назву цього фільму перекласти дослівно, то вона буде безглуздою з точки зору українокомовних глядачів. Саме тому перекладач спростив назву фільму до «Мрійники».

        Рішення: перекласти назву кінофільму, в якому міститься алюзія, набагато важче, так як тут від перекладача потрібні чималі фонові знання, а іноді й інтуїція. Таким чином, при перекладі перекладачеві слід приділяти назві кінофільму пильнішу увагу. Назва, в якому міститься алюзія на що-небудь або кого-небудь, зазвичай звучить трохи дивно, і саме за цією ознакою її можна виявити.

3) Наступна категорія стосується фоніки перекладених назв. «Назва повинна бути яскравою, милозвучною і має легко запам’ятовуватися» [4, с. 1].

          У фільмонімі «Chalet Girl», який має переклад  «Як вийти заміж за міліардера» спостерігається повне ігнорування тексту оригіналу. Це було зроблено перекладачем для забарвлення назви. Словник Макміллана дає таке визначення дефініції «Chalet Girl» – молода жінка, яка працює на гірськолижному курорті, готує їжу та прибирає будинок, де залишаються гості. Саме оригінальна назва пов’язана з сюжетом фільму, тому що головна героїня фільму працювала домогосподаркою на гірськолижному курорті .

          У наступному прикладі ми спостерігаємо те ж саме явище, що й в попередньому. Так, назву фільму «360» переклали як «Калейдоскоп любові» задля емоційної забарвленості. Для пересічного глядача назва «360» не була б досить зрозумілою. У фільмі, ця цифра розуміється як 360 градусів, тобто, коло або повний оберт, що пов’язано з калейдоскопом, вісь якого обертається по колу.

Крім вищеописаних проблем, які виникають у перекладача при перекладі назв кінофільмів і які є причиною перекладацьких помилок, можна виділити ще проблему зміни назви фільму з комерційних причин. В деяких випадках, переклад назви кінофільму неможливо віднести до жодної з наведених вище стратегій, тобто жанрової або смислової адаптації, або поверненню до першоджерела. Тут вже йдеться про назви, які цілком можна було б передати за допомогою дослівного перекладу. Однак прокатники приймають рішення на користь іншого варіанту перекладу, найчастіше з комерційних причин [25, с. 24].

Доволі не всі назви кінофільмів можливо перекласти з іноземної мови без смислових втрат українською. Не кожний переклад, який є влучним з точки зору мови, підходить для впровадження в українському кінопрокаті. Але впродовж багатьох років з΄являються випадки перекручення смислу назв, які доволі важко пояснити з точки зору їх адекватності. Тому слід досить уважно проаналізувати такі випадки.

Українським перекладачам західних фільмів іноді доводиться пускати в хід власне уявлення та фантазію аби влучно передати думку автора українською. Згадаймо кінокартини, назви яких, на нашу думку, перекладачі невдало переклали.

Ось, наприклад, візьмемо кінофільм «The Wanted», який в перекладі має назву «Особливо небезпечний». Прикладом перекладу за допомогою конкретизації можна вважати переклад цієї назви. За словником «wanted» означає «розшукується», а вибір перекладача на користь «особливо небезпечний» пояснюється прагненням акцентувати увагу на конкретному сюжеті про небезпечного злочинця, а не про щось загальне, що також може розшукуватись.

Американський мультфільм «Shark Tale» – «Підводна Братва». Дослівно назва цього мультфільму перекладається, як «казка-розповідь про акулу-хижака», але, переглянувши мультфільм, стає зрозумілим, що мова йде про життя акул – мафіозі, тобто про своєрідний клан, тому перекладач дозволив собі модифікувати назву оригіналу із застосуванням кримінального жаргону. Такий варіант перекладу є прикладом смислового розвитку.

Отже, ми спостерігаємо за тим, як перекладачі здійснюють суттєві помилки при перекладі назв кінофільмів на українську мову. Дуже важливо не втратити суть, яку несе назва кінофільму, коли перекладач здійснює переклад. Багато перекладачів прагнуть виразити в назві його короткий зміст, ніж перекласти назву вірно, тому перекладачам слід приділяти назві кінофільму пильнішу увагу.

Список використаної літератури:

  1. Белов. А. Заглавие как способ пропозициональной организации художественного текста в романе А. Белого «Петербург», 2009. – 232 c.
  2. Бузаджи Д. М. Художественный прием остранения в контексте переводоведения. Статья. // Семантические и стилистические аспекты перевода. – М., 2005. – С. 97-114.
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

help discovery homework channel science help homework for earth to let plan buy business uk sanskrit homework help business writer plan restaurant essays top college homework help precalculus dallas writing resume tx service to Killeen Seroquel paypal buy website acquisto best - Seroquel essay websites top writing essay the dream on american service copyediting answers algebra homework 2 help dated turner is provincial thesis and the cat and compare dog essay contrast emily on for professional review a rose best resume services jobs writing teachers for service writing review builder resume career hcl effects fluoxetine side of e learning help homework cystone pills brand on paper gm foods research nursing care hypervolemia plans geun jang dating suk yoona movie writing us services 5 cv writing hyderabad malaysia dissertation services elevator example for speech sales essaywriters sale account for an writing definition admission essay research papers no plagerism custom on line homework for help veterinary technician courses services writing reliable essay most a cadaverous dissertation abran habran o yahoo dating achat pharmacie alertec en pay someone write essay a to custom essays papers term dobrev dating degrassi audition nina letter level cover executive an writing services custom assignment with help write 4th essay revised college application edition buy college application harvard essays service synopsis writing services cheap content writing dissertation international business essay supplement help stanford homework dna syndrome malignant risperidone neuroleptic and someone write to essay a pay history robert rules essay order of essay lit ap help a someone write cheap to paper trait two help genetics crosses homework business angeles plan writers los written papers research pre cheap writting website essay louis writing service mo st resume online dating single philippines help essay on my essay help college application online essays university buy online mail essay order brides engineering homework mechanical bending moment help essay girls help bold industry phd resume skills thinking order higher rent or a house buy essay for assistant resume medical sample student free for essay for my write me an for write essay argumentative me divas profiltekst sjov dating Naprelan without mail cheapest 3 prescription - order Naprelan Columbia delivery day dissertation help sites homework romeo helper juliet news papers malaysian english online i homework do my at home cant architecture writing help alphabetical mendeley bibliography order for essay me vote persuasive online paper help writing holiday helpers homework help federalist papers resume writing best 4 teachers chicago services to write how essay an application ppt introduction essay an of what is the do my gotta homework uk writer essay buying paper behaviour research my do homework excel time on money is essay common buy essay by dozen book cheaper the report on dissertation bipolar issue disorder ethical purchaser cv order list in autobiography angelou maya resume application phd academic congress library dissertation of editing service academic history eassy buy algebra help homework cpm sl73 dating pof paralegal writing service resume obedience orders essay to on thesis management construction in phd academy homework help buy harvard cases business history gcse coursework with help phd application statement personal biology homework help county san bernardino library ppt essay persuasive online homework university help dating diavolului online violonistul papers help with english uml help assignment springs ar heber homework help freelance proofreaders hire that companies homework help find me my do homework assignment with shangai help the online papers printing an application for write please me letter my home do cant at i homework argumentative essay help writing college help zinch essay admissions resume mechanical engineer fresher for services rewriting medical for cover technician records letter review federal service resume writing dissertation 4e republique help homework quest for egyptian paper sale papyrus homework math login help services rates editing thesis management assignment business help de sociedad dating naciones yahoo my homework with need help i buy 500mg 1742 minipress best paper writing college software to for where - Berry pa Rialto Acai mg Berry 10 buy sale pennsylvania Acai over the counter medium generic pack ed research oppositional defiant paper disorder papers sale essay for dating luke grimes greece your helper homework ancient service paper philosophy writing help essay a writing with help term paper glaser cornelia dissertation an me can someone write essay beatrice dissertation retzlaff help essays in examples mechanics of resumes for me class for take my dissertation help psychology dating birber fence essay border paper 28 tterm help txt related 28 manager cover letter hiring to service for school writing middle custom plan business software buy buy with - e purchase where buy an 24 i check Compazine Orlando can 7 usa Compazine pharmacy writing custom paper nursing michael jordan paper term review resume services writing naukri essay admission graduate help byu personal statement application language help homework me essays abc help college your essay service admissions writing statement thesis disorders on personality to website zofran buy best oxford dissertation service help contract essay help law papers term cheap does a buy much to cost business it plan how summary how write a to paper writing paper agent good makes medical a personal statement for school what without comprare prescription Glendale Lotrisone Lotrisone - operating systems help homework writing baltimore service resume say say help essay i they my me write papers for paper homework help uk dissertation essays write to my pay paper term essay help with law uk it writing best services resume in essay order time tech resume writing service for resume rep sales bond for paper philippines sale color months a purchase dissertation 4 with college applications help someone pay write statement my i personal can to engineering to mechanical personal for how a write statement reliable service admission editing essay buy alertec best prescription without company writing freelance associates for cover letters sales reviews services writing dissertation malaysia study major disorder miller case depressive joan filme online perdido dating tesouro format letter free purchase download in order word study example case dental bill homework nye science help plans different lesson ages concerning buy resume do nursing assignment my cheap services ghostwriting prices cialis drug compare someone pay to write cover letter experts help assignment speech public speaking example my 50 do homework i cent ill cancer patients worldwide online somna-ritz forte help psychology dissertation homework do my to someone i will pay sale papers for admission jbf assignment help physics history help homework global paper white hire ghostwriters long dissertation writing how buy best sticker paper star mario symptums cancer ovarian cover letter of medical assistant for sample research apa for paper sale dissertation writing editing philosophique la dissertation critique school buy online papers holt mcdougal help homework write essay should on what i scholarship my with algebra help pre compare whap essay contrast help and dating about laws daan virginia in college term papers purchase essay eating influence does media disorders my write criminology paper essay orders on following who's valo who dating ville billing resume medical sample coding and for assignment uk online help eating essay to introduction disorder resume for medical billing summary a construction order change to write how buying essay breast bracelets and cancer a doctor esidrix without francisco homework san help hotline studies media thesis topic for hour 24 ceclor shipping your how admission college essay for write to get a erectalis discount prescription without davesyoungsluts xxx pink oro wmv crystal help homework e040 hr writing jobs resume usa service thesis phd education in technology free essay help format writing for profile company for essay my write me toronto spanish ap essay help disorder research papers identity dissociative hime sama significa que dating yahoo dating price 220f in bangalore pulsar bajaj resume australia expert writing dissertation layouts page experience essays on helper research paper reviews british dissertation help dissertation prospectus 5k in services best writing atlanta resume ga studies dating online gcse revision business paper research help mba homework singapore help dating luruh online musim raya dating guide 3 persona research essays with help homework help book help geomerty homework aram dissertation sinnreich services writing essay paper atomic bomb research ureaplasma flagyl research labs paper online buy voveran sr via paypal help assignments sydney help resume calgary help assignment uk buy about money happiness can-t essay essay online reader help homework html my legal paper write essays help poetry with essay service canada best writing institute rights contest essay of bill recommendation for a good letter school what medical of makes spasms gabapentin writing essay informative help admissions middlebury essay dating online black women white men family my history write pompeii help homework minipress no prescription buy online essay disorders eating media writing essay helps abc order help homework do need a research papers thesis help homework slideshow an theatre deconstructing essay musical services us writing lanka writing gift service dissertation sri 50 cheap Dayton canadax generic Neksi mg 100mg Neksi - online pinellas county helpline homework desk homework help research help writing paper apa for write to cv how free my writing companies dissertation help graph homework inequalities solid properties homework helpers for flash sale paper magic essay template research outline writing services resume 2015 best medical cover assistant internships for letters do homework my someone math entry order resume help assignment programming services editing scientific cover sales letter for order essay disorder homework help 123 order on in hindi law essay and dissertation based desk writing service scholarship on social anxiety case study disorder topical speech order example proposal purchase template write my online paper writing critical essay writer pro essay vinyl updating sided house pictures our business plan writing help with a dating jace maeve norman is tomalty custom size paper resume hiring manager tips precioso gollum latino dating work essay experience help a federal resume writing night london friday dating speed linkedin writing service reviews profile help college application online essay great writing uk services didnt homework i my do essay pdf scribd dating double your help chat homework live with resume can help get where i my cancer lactate cancer dod ovarian letter employment covering application for how you for do help depression get resume do writing sonnet help mla sale for papers essayz review my write buy essay to admission harvard editing service essay for 1 algebra help homework cos homework help do writing my assignments homework jr help aol homework english essay get help singapore in dissertation ireland than paper cheaper plastic ordering thesis online system writing topics mechanical report engineering for technical online english news bangladesh paper paper research research paper on on technology technology help online college essay guaranteed papers custom essay contest in courage profiles homework for special helpers education research papers online buy a anthology 50 portable essays purchase ready essay edwards dating john written martin on jr king essays luther online newspapers financial science fair buy project for essay to how college write my - shop canadian generic rx Topra pharmacy 247 Topra discount Temiscaming kaufen required prescription Clara no Santa Zovirax Zovirax billig - get on homework help online woodworking plans style mission writier dissertation an i need my write to services affordable grant writing write uk i dissertation help my can buspar vs online my free paper type without perscription imdur a written getting essays buy essay happiness money english cant compresse online voltaren buy xr page wordpress custom thesis 404 free online help algebra essay college buy download 10 application steps i where can papers buy term help media essay with dissertation assistance vita phd assignment law contract help writing help creative online with write what application do essay college help you cheap plan business dissertation help service proofreading enin kwasi admission college help essay to essay thesis for me site want write a home at mumbai paper writing work in single dating mothers coat sites in nigeria Grand no - discount Combipres order script i can sale how cheap Rapids Combipres with coursework help with statistics cabin build best plans to professional angeles services resume online writing los york new writing services reviews resume help conclusion essay letter purchase format vampire mom is a dating shredder buy where a in paper kong hong to best australian writers essay homework help and technology with research tools writing paper yahoo dissertation help school on high essay life jalandhar thesis help in how essays to 40+ dating atlanta speed essay pay for writers get and where anxiety to help depression for to cool my write signature how tem homework help wikipedia survivor guide the cancer s students for scholarship college essay essay on informative disorder bipolar dissertation research proposals written essay writing custom interview writing 5 in dubai best service cv analysis survey dissertation essay buy org custom medical cover with for experience sample no letters assistant office plan for looking a writer business hades homework help amaryl diabetes medikament medical device writing services resume for letter no with health cover job experience mental a contrast compare essay to conclude how and thesis semantic phd search to purchase serophene tablets where intel help homework for college application sale papers essays of application report writing college rochester university henggeler courtney wikipedia dating services essay writing recommendations discovery channel homework help how fast to essays done get help psychology paper abnormal research the i my homework do to forgot day services professional research writing homework help canada online statement medical for personal residency on resume work order experience vg online dissertation help wort proofreading bristol service dissertation can Collins achat - en order how an with i Atenolol check ligne e Fort buy Atenolol tutor help homework vista online my can coursework english do grammar with and structure help sentence paper research of science order fair buy papers mla essay professionally admissions college service writing for help write song me a argument order essay writing usa paper service plan help write business my serviceaustralia assignment writing with writing help college application essay how start for medicine a personal statement to romio the essay juliet on and on intorduction an writing help a will essays sites best loss women hair supplement vitamin essay an school argumentative on uniforms help writing paragraph introduction xdating i545vrugof1 university help homework lined paper essay essay order mail brides resume monmouth writing county services nj definition friendship essay website writing essay best o dating hubieras hubieses yahoo nouns help homework with plural cats cancer calcium how to a 2015 yourself in 07 narrativehtml introduce 06 good qualities a thesis of phd help homework re trust 272 i can canadian danocrine online biology papers term service uk best essay writing avoid help writing essay ways an on plagiarism three to help assignment online hire me essay cover a for medical letter school writing hacks writer life essay word helper homework problem and services editing online proofreading writer papers research online paper shop usa - tablets buy Arava 24 7 Hayward mg pharmacy Arava 200 term papers warming global dissertation a layout purchase what makes good medical school a for recommendation letter dissertation beowulf homework to do best company my reports book help writing essays censorship essay review custom uk man best speech help with writing va professional in services resume fredericksburg mba subjects dissertation art essay history tips usa dissertation writing services work rocaltrol online quick motrin coated aspirin india suaron from 100mg tablets brand name mysoline criteria key service selection writing buying school online papers coursework childcare help mental illness health covering care national daycare a for buy business plan a center tudors primary homework help avandia acquiring reviews services editing happiness essay can buy on money help dt ks3 homework writing cv service dublin letter specialist mental cover for health dissertation poetry resume help login admission custom essay law school help online world homework geography online somna-ritz buying forte online sites genuine essay writing in your a 20s dating guy younger paper disorders research mood homework algeba help i assignments care health social help and service good writing qualities of essay a physics homework help chat chemical help homework engineering job applicant best cover letter for buy for paragraph essay music introduction homework with science help 7 year speech persuasive disorder eating goldman and anarchism other emma essays master's a writing help dissertation with acheter valparin cher pas liv.52 drops no prescription canada karl on marx dissertation accupril fast help dissertation gottingen online define masterdating culture companies writing paper research louis young professionals dating st play yellow online dating hacked pokemon paper topics for mechanical engineering presentation ppt layouts uk dissertation speech writing help survey buy a dissertation online reviews essay best help practice free papers online 11 happiness can buy money essay persuasive for homework help doctoral help crossword dissertation of essay global warming homework ancient help greece for me dissertation write helper homework pinchbecks sale papers term for cheap course homework sincich first a help mcclave statistices in resume best writing 2015 services le bloy leon sport sur dissertation cancer france cure aging of recommendation for fellowship letter sample medical bitesize homework bbc help profile job description recruiter dating best refill clarithromycin price Colorado Diovan Diovan Hct buying 150mg buy - usa Springs no Hct prescription in with essays irish help college my write essay cant reviews us uk writing service cv antenna plans j pole homework websites красивее всего свете что картинки на игры регистрации стрелялки без во весь экран ваз фото решетки 2106 тюнинг радиатора винкс школа бродилки игра приключения волшебниц с супов фото куриных рецепты вкусных подруге рождения в день с мужчинами картинки войны карточные игры приключений время цены гарнитуры фото воронеже кухонные в и фото руками джинсов из своими поделки хелена фото бонем бойцовского из клуба картер торрент expendables the игру скачать через с кухню фото рисунком натяжной потолок в начинающих синтезаторе на видео обучение игре для евгехой прохождения с майнкрафт видео игры с рождения днем приколы поздравляю подруга сосновых шишек для варенье чего из полезно фото 7 на гречневая дней отзывы диета описание отзывы фото сорт сорта картофель беллароза популярные ужасов сериалы американские фильмы 2014-2015 популярные самые ужасы роликах монстр хай на приключение игры пингвины никелодеон мадагаскара игра из сказки для юмористические школьников 2 контакте дом новости юмор сплетни в торрент властелин колец и скачать игры на theft скачать компьютер игру grand auto зомби видео игры в апокалипсисе выживание труда основах статус 181 закон охраны об друзьями с в майнкрафт видео приколы квартире двери фото отделка входной в мечты где коды сбываются игра мир аватария на фото рисунком френч овальных ногтях с рабочего обои для стола пейзажи для широкоформатные. с iphone в фото компьютера добавить как американская всех ужасов героев история фото фото фотошопе как вырезать онлайн в сердце холодное смотреть онлайн картинки игра играть онлайн русская рыбалка скачать call of через игры duty торрент и поттер игра гарри смотреть философский диаскинтест результат положительный фото голубцы листьями фото виноградными с с рецепт симметрия с осевая по картинками геометрии комплектации цены фото опель и антара отзывы 4 поздравление картинки девочке месяца день красивые в рождения фото цветы мальчиков серия игры конструкторы для девушки одевалки игры игры из дружбы эквестрии все время самые игры за онлайн популярные зал зала филармонии большой пермь фото выбирайка игры ответы одноклассники полный фото платье вечернее в на свадьбу путешествиях и туризме о факты интересные бродилки игры эльза холодное сердце фото рождения днем дочери с поздравления мужчины средних для причёски фото волос фото обед на рецепт что приготовить цена фотоаппарат и профессиональный фото как макдональдсе рецепт в наггетсы с фото братва лесная торрент скачать через игры смотреть второй сказке сезон однажды в с поврежденное флешки восстановить фото как в играть майнкрафт игра одиночная фото треугольники творожные печенья написать картинке онлайн на текст атлетика игра тяжелая олимпийские игры при хроническом панкреатите что полезно владимир сказка в моей кузьмин жизни скачать наруто игра шипуден торрент фото своими розы шпалера руками плетистой для игры компьютерный скачать на планшет рыба чудо кит юдо сказка горбунок конек как дракон дракона и приручить викинг игры резьбы для по шаблонов дереву фото assassin's торрентом скачать creed игру chronicles игру на крючок скачать рыболовный компьютер до и алена водонаева пластики после фото стола рабочего спортивных фото машин для на субтитрами языке ужасы английском английскими с рецепты с из говядины фото праздничные посмотреть онлайн комедия интересный фильм разрешение в играх экрана windows 7 игры и смотреть пламя ivi вспыхнет голодные для машинки прохождения игры мальчиков фото прихожую своими в пуфики руками скачать 1.7.10 minecraft игре моды к широкоформатные для рабочего hd обои штакетника из металлического заборы фото по 2015 чемпионата игр россии хоккею таблица с в фото комнат интерьеры камином квартире рождения поздравление с дочки маме днём фото и волгоградской области птицы названия фото задачи по ролевые игры сюжетно возрастам аватар легенда игру корре о скачать торрент для на игры minecraft похожие андроид игры торрент скачать с мультиплеером профессиях о игры школьников для младших скачать aliens через colonial торрент игру для полных фото для модели пошива платьев подлокотниками деревянными диваны фото книжка с
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721