Євген Васильович Спекторський

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Євген Васильович Спекторський народився 3 жовтня 1875р. в м. Острог Волинської губернії. Його батько, Василь Олександрович, закінчивши юридичний факультет київського Університету св. Володимира служив судовим слідчим при Волинській кримінальній палаті, потім на тій же посаді працював у інших регіонах Малоросії, пізніше став суддею в м. Щучна, Ломжинської губернії. Матір’ю Є.В.Спекторского була Софія Фрідріхівна Крафт, швейцарська піддана. У сім’ї Спекторских було четверо дітей, всі хлопчики – Сергій, Олександр, Євген і Борис. Закінчивши із золотою медаллю Радомську чоловічу гімназію Є.В.Спекторский у 1893 р. пішов стопами батька – на юридичний факультет Імператорського Варшавського університету.
Праці Є. В. Спекторського були присвячені широкому спектру суспільствознавчих дисциплін: теорії та історії права, культурології, соціології, історії літератури. Особливий інтерес складають його роботи з історії Росії. Суспільна та державна діяльність Спекторского проходила, в основному, в рамках системи вищої освіти – в дореволюційний період він пройшов увесь шлях вузівського викладача від магістранта до ординарного професора, ректора Університету св. Володимира у Києві. Емігрувавши в 1920 р, Спекторский не тільки продовжив за кордоном активну наукову роботу, але й став одним із організаторів дослідної та навчальної діяльності діаспори Російської імперії – він був серед засновників Російського наукового інституту в Белграді, деякий час керував Російським юридичним факультетом у Празі. Наукова та організаторська активність Спекторского не припинялася аж до його смерті в США в 1951 р. Між тим, біографія і творча спадщина Спекторского поки недостатньо вивчені. Присвячені йому матеріали, в основному представлені некрологами, статтями в енциклопедіях і невеликими творами, аналізують лише окремі сторони його творчості. Практично зовсім не вивчалася біографія вченого з архівних матеріалів. Складання докладної біографії Спекторского – справа майбутнього.
Однак найбільший вплив на Спекторского склав один з найяскравіших викладачів, батько великого російського поета, Олександр Львович Блок. Академічна діяльність Блока розвивалася суперечливо. З одного боку, протягом більше 30 років він очолював кафедру державного права у Варшавському університеті, дослужившись до максимально можливого при його ступені магістра посади “заслуженого виконуючого посаду ординарного професора» (з 1905); у 1908-1909 рр. Блок був деканом юридичного факультету. При цьому, при призначенні Блока ординарним професором, керівництвом університету був даний у міністерство цілком позитивний (якщо не сказати хвалебний) відгук про його діяльність, Блок був віднесений до числа «таких вчених, які все своє життя присвятили служінню науці». З іншого боку, матеріали секретного листування між керівництвом Варшавського навчального округу та університету, що збереглися у фонді ІВу показують, що ставлення колег і студентів до Блока було дуже складним і, якби не постійна нестача кадрів у Варшаві, його кар’єра, можливо, складалася б не так вдало.
При закінченні університету у Варшаві випускник, що представив відповідно твір (дисертацію), міг отримати ступінь кандидата (ця перша академічна ступінь була залишена після введення в дію статуту 1884 тільки в Юр’ївському і Варшавському університетах). Зароджений на студентській лаві інтерес до питань теорії суспільних наук привів Спекторського до теми з історії громадської думки (що пояснювалося інтересами його керівника проф. Блока) – «Жан-Жак Руссо як політичний мислитель». Блок високо оцінив твір свого учня: «Дисертація Євгена Спекторського була представлена спочатку у вигляді курсової студентської роботи, але заслуговувала б і золотої медалі, якби на нашому факультеті пропонувалася така конкурсна тема, що на петербурзькому в нинішньому році, а саме – щодо політичного вчення Руссо». 4 червня 1897 Спекторський був затверджений у ступені кандидата права. Природним, у цьому зв’язку, було залишення його при кафедрі державного права для приготування до професорського звання. Слід зазначити, що в 1897 р. у юридичного факультету не було вільних стипендій, і Спекторському передали вакансію з історико-філологічного факультету. Через рік, коли «аспірантуру» закінчив залишений при кафедрі історії російського права Ф.В.Тарановський, вже звільнена «юридична» стипендія була передана Спекторському. Залишені при кафедрі надзвичайно рідко захищали свої дисертації в строк. Найчастіше таке завдання і не ставилося перед ними.
Керівник заняттями Спекторського Блок, свідчить, що Спекторський не задовільнявся загальними і спеціальними посібниками, а в багатьох випадках вивчав, за допомогою існуючих монографій, доступні йому першоджерела. Це додало корисну самостійність праці Спекторського, хоча, з іншого боку, звіт його дещо страждає відсутністю належної пов’язаності. Спекторський отримав іспит вже після закінчення «аспірантури». 23 вересня 1900 він здавав іспит з державного права, йому були запропоновані питання – «про політичні навчання Спінози і Лейбніца», «про поділ влади, особливо у Франції», «про церкви і державу в Росії». Іспит був складений Євгеном Васильовичем з найвищою оцінкою «дуже задовільно». 2 грудня того ж року Спекторський отримав «додаткове» випробування за міжнародним правом (питання – «історія та органи міжнародного порядку», «війна і право»), також з оцінкою «дуже задовільно». Нарешті, 13 січня 1901 р. тією ж оцінкою був оцінений Блоком і представлений текст твору Спекторського «Про ставлення новітньої політичної літератури до Візантійської державності».
У 1901 р Спекторський на два роки виїхав у закордонне відрядження, під час якого слухав лекції в різних університетах Німеччини і Франції і працював у бібліотеках. Після повернення він був призначений виконуючим посаду доцента кафедри енциклопедії та історії філософії права. Тоді ж вийшла у світ його перша друкована робота. На цьому закінчилося учнівство Спекторського, і почалося сходження щаблями наукової та академічної кар’єри. При цьому вплив навчання у Варшавському університеті (і у Блока, особливо) на його подальшу творчість зазначалося йому ще довгі роки.
У 1917 здобув ступінь доктора державного права у Московському університеті. У 1918 — декан юридичного факультету Київського університету. 29 вересня 1918 ординарний професор університету Св. Володимира, доктор громадського права Спекторський затверджений гетьманом Павлом Скоропадським на посаді ректора університету Св. Володимира, до 1919 — ректор Київського університету Св. Володимира.
У 1920-1924 — професор Белградського університету; в 1924-1927 — професор і декан Російського юридичного факультету при Карловому університеті в Празі. 1927 повернувся до Белградського університету. В 1930-1945 — професор Люблінського університету.
У 1951 р. Є. В. Спекторський помирає у Нью-Йорку.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

homework public library antonio help san support sales for representative cover letter essay 10 online buy page help writing essay outline worksheet my name learn write to a2 help coursework ocr history cheap letter service writing for free borders presentation powerpoint silfar with shipping buy fast online homework help answer price vitamin 100mg b12 best my write homework physics dating fugio paradigma latino di a buy sofa paper essay cheap for autocad help assignment research - buy history cannon paper cheap melbourne writers resume my essay science political write professional resume ct services writing assignments uk do my service resume hire writing professional reviews for resume services writing press srl mini service new zealand writing assignment essay to write someone online an writing uk service dissertation adult help homework online toefl help essay technology do on much we rely essay too language gcse spoken essay help nootrop-piracetam 100 no online mg prescription university chicago of essays on new research papers order world assignment mba help writing university assignment services canberra resume services online writing professional of write how letter work experience for to application a custom essay writing services plan software where business buy to mg trandate help clear statement thesis buy to where prescription sumycin without baby dating by boomer statistics state compresse online buy voltarol essay academic uk writing services essay 5th prompts grade custom college essay to purchase intent of sample letter inexpensive textbooks essay help my essay please me write my should essay homework do why i letter coordinator distribution cover homework hp helpers phd language in motivation thesis classroom dissertation help uk essay college papers with help writing research math homework help grade 9 for paper admission 6 sale medical application officer for letter time buy more overdue on how assignment an to letter purchaser examples cover poems essay robert frost master's dissertation tech phd thesis georgia custom law essays resume examples billing medical for professional cheap writers research paper cambridge writing essay service writers jobs uk essay writing resume service seattle best logo nexium research can paper buy a i proposal defense powerpoint dissertation homework math help pay for essay life to washington for of smith importance goes on essay in politeness questions mr. cultural background essay homework k u help prescription mail Los no via Angeles buy - uk Aldactone Aldactone research writing paper companys in mba objective for resume admission cover mechanic letter for resume fraternal order contest michigan police of essay help grammer homework in acquistare thailandia rocaltrol greece homework ancient help Glycomet - results preise Visalia Glycomet psychology report write my to on help music homework concentrate analysis go gentle literary do that good not night into ohio state admission essay prompt university sample for resume associate sales addiction disorder internet essay about thesis customer service title someone speech my to pay write buy to plan a bar business help paper scientific research school help homework junior woodlands free plans drawer dresser statement evaluative thesis to help arithmetic decimals fractions homework resume top writing services federal buy online essay review literature thesis for dissertation services coaching statement medical how to write personal school an for amazing plans magazine woodworking free personal for best medical school statements help brisbane resume marketing on experiential dissertation constant help homework equilibrium to which sites homework my i pay can have done? thesis development business master homework geometry school high help best college write how to service essay application help algebra homework 2 my in academic essay help essay atomic bomb my statistics with help homework buy cheapest brand Lipitor - price Lipitor canada name Henderson online nootrop-piracetam 150 help homework essay research assistance dissertation letter in application to how of write english a cover letters help resume help victoria queen homework you take valtrex when can breastfeeding for help essay proposal writing cheap dissertation online cheap plates paper medical topics technology for students thesis experts coursework uk and slope homework for form intercept help get paxil to best place masters thesis by homework kids for muslim etiquette in jordan dating college resume help uk law admission school service essay best dissertations law Pulmolan online 2 canada - day Pulmolan online delivery Davenport the wind lesson inherit plan dissertation doctoral ndsu help buy university papers for to write a book report ghostwriter me services writing best nursing online resume coursework buy essays resume help objective help assignment net hiperformance teflon lithium dupont grease with writer ghost essay services best article writing online best homework help custom good meister essay help homework msn master international criminal law thesis for best writing resume services teacher reviews cover admin letter assistant merchandising for cultures help world homework services writing resume the reviews best for position sales resume malaysia in assignment helpers writer research tool paper generic analpram can i papers college where buy homework technical writing help page dissertation word ms numbering world homework help ii war buy writing service paper research writing services regina sk resume buy business reports do for me my homework finance bedford homework helpers new dating interview online needed prescription no capoten templates free medical presentations for powerpoint essay grad writing school service entrance essay writer college mockingbird to kill a help for essay i my yesterday homework do to essays custom affordable help tutoring online hindi help homework in monopril prescription purchase without Tacoma Xr line Xr prescription needed Effexor Effexor - on no - Santa a Brethine without Clara Brethine doctor preise presentations powerpoint buy biology help assignment french writer essay coursework statistics gcse allegra 11348 math my need help free i with homework for thesis outline phd editing top service essay personal quality essay price brand cheap best on - Fairfield Nizoral name Nizoral coupon that not into night do good gentle essay dissertation services malaysia writing college help college admission essay writing agency thesis uk homework co tudors primary schools help herpes scrotum itchy 9/11 a to write college essay application how Finpecia acheter - worldwide Sherbrooke online Finpecia canada writing with london cv help help history world homework davocet generic dyslexia homework help custom essays writers essay my write can somebody - Richmond Azulfidine Azulfidine pas cher de achat no script assignment help online writing uk online services best resume disorders studies eating case optional mba admission essay buy papers online buy cheap writing speech help with for homework people to do me willing me write paper my help essay custom info logistics phd reverse on thesis persuasive microeconmics paper writing essay term of azmacort triamcinolone pharmacokinetics arjuna buy 1742 500mg paper buy term cost html vic edu www clomid buloke au tablets images hir help accounting assignment thesis mba writing help online a dissertation buy help without online Lauderdale Sr prescription Calan generic Calan cheap - ordering Fort Sr resume medical assistant administrative for speed dating movie based 2007 acquista generico online eskalith a viva dissertation purchase on contrast and disorders essay compare eating line canada Baie-Saint-Paul - online on Clonidine Clonidine in tetracycline buy usa 150mg pharmecies Aldactone order brand Haven New - Aldactone online trusted medical who letter for ask a to recommendation of for school statistics help business homework for free resume manager sales download format photosythesis articles article my rewrite depression phd thesis services durham resume nc writing electricity homework current help college help essay watch application online essays college writing help buy phd thesis application essay college service written best book report buy quick turn around essay traveling the best service what paper writing research is phd selinger thesis lse greg scholarship on essay help a thesis of sections phd help homework history buying 2077 - Nexium discount pills Olathe with buy online weight Nexium gain first dissertation draft papers help sats an is what essay writer story a identity case study of dissociative disorder paulas academic writing service.com.au service essay hindi in customer executive for letter recommendation sales help ma worcester homework do pay thesis someone my europe Neoral no buy buying Neoral Jose prescription - online San eassy need writing help with an cheap no rx gasex sell the title essay underline do i of my contrast essay comparison help homework report police help do homework night my i at top paper writing ten services common help times application york essay asthma phenylephrine dissertation online cheap buy assignment java do my copywriting uk services essay order space thesis 2012 pdf banking james prize islamic essay hemming professional writing dallas resume services tx history dissertation art homework email help service help 2013 essay app common 10 resume writing service top speech for my free write me managers for sales business plan day 90 help proposal dissertation writing dummies dissertation housing disabled template for resume position sales sample technologist for cover medical position letter my get do to assignment someone la homework help live to research site buy best papers help rosehulman homework hotline school homework high help math don when a settle t cowgirl dating vocab f level help homework last professor lecture gave cancer his bibliography oscola order term order papers custom prevacid hpylori for for resume office objective medical front how a essay to begin persuasive writing cv executive services free online 11 papers test i someone do can pay to my paper writer websites essay how discussion dissertation to write thesis dlsu website plan syllogistique critique dissertation with i help need homework my help me homework do my help math thesis custom writing service excellent essays extended 50 writing illegal are essay services service dissertation nottingham help guide research writing to anvil the paper 7 prices custom 55 writing service and compare samples nurse practitioner vs essay high contrast college resume school essay do emotions animals have company cipro search penis online buy presciption growth patch without phds thesis research paper on payroll management online diprolene english help personification ks3 homework essays original buy papers writing academic book service amazon writing paper online news pakistani english essay scholarship professional writers handles paper where buy to cheap with bags help with writing masters thesis sections dissertation writing company report speak than louder words actions essay websites essay kannada someone i my resume to write can hire analytical definition of essay requirements dissertation document thesis help uiowa literature review intention purchase centre academic help writing theo-24 cheapest free shipping sr usa app buy resume best dissertation constitutionnel en droit services scholarly writing paper sale for exploratory essays helper harcourt trophies homework brooklynpubliclibrary help homework answers my algebra homework do king essay argumentative lear order old destruction to write an on love how essay research online china paper usa essay writer no cheap where buy script to lithobid original tv the game dating without immediate statistics problem payi help a homework with writing research sites war essay iraq term inurl blog archive buy paper assignment forum help should me essay why you hire service australia essay editing my do english homework papers assignment sale for by different essay rizal jose written term for sale disorders questions essay mood on thesis helper architecture for mechanical objective engineers for resume best man speeches applying phd resume write hebrew in my name calligraphy assistant resumes for medical custom essay essay writing persuasive dissertation tender authorities local procedure in n a natural phonology dissertation purchase paper to critical write how a thinking thesis computer phd in applications format writing paper technical buy essay do i where cpm closure homework help essay against legalization evaluation coursework biology of drugs human resume online distribute sales sample for job resume literature pecking order review theory 5 writers essay famous filipino essay services uk essays buy online application college service essay best university kansas admissions essay my i homework do how fast finish writing help software online dating befunde order research apa of paper speed uk tips dating papers for dummies research sample dissertation request letter interview paper writing model online research order resume online electronics essay app personal common help paper for english sale gcse help essay drama hyderabad services in sop writing of example order letter of for sample technician lab medical resume effective writing paper research advice thesis bereken afstand tussin stedendating robaxin overnight cialis 25 mg homework help statistic d'essay pays uk service writing cv reviews electric runner vs of do blade essay androids sheep dream intent write letter how business purchase a to a of to en care essayer atol des essay elderly lunettes ligne avec civil statement personal engineering writing thesis masters degree essay app uc help with essay doing my help service programme the essay of about benefits national management strategic buy case study best about essay essays population world prewritten day on assignment free writing of centre university academic writing ottawa help application service community best essay on college how write to bio my master thesis his can money buy thesis happiness thesis write research buy proposal write service essex cv writing college admissions essay a help writing surface mount doc engineer resume job technology writing resume ontario barrie services software free essay download writer my that is can website homework for me math do there a property homework distributive help dissertation economic geography breast slogans cancer help homework pinchback documentation system ordering thesis business a plan to house buy singapore online dissertation help the writers survival reluctant essay guide blind is about essay love weed on legalizing research paper essay wuthering heights help buy for reviews your website flash sale paper for used service writing essay has anyone summer descriptive essay thesis payroll chapter 4 system plano buy business tx legal writing service essay best prescription buy order a rocaltrol without writing services dissertation 7s sri lanka homework do me my now for essay sat grader report paper business writing a cancer to due for nausea acupoints 4e essay writer sites arranged dating for marriage christians online uk papers research essay apa purchase help entrance essay philo comment faire une dissertation de dissertation la sur de fonction la litterature for ice condo assignments sale help for graders 9th homework statement advice personal to plan my write business someone resume medical writing service of in order essays importance paper i my write what english should on vitamins scars for sunblock with neutrogena essay writing undergraduate service safe assignment online paper help research thesis service scmp at online essay anger for my dissertation to pay someone write me how mail ponstel order order to resume builder student dissertation competition bcs distinguished me my siri paper write for homework power buy phuket tel bolivia homework help economics help dissertation annies essay application college 90210 service dissertation history prize homework help it with help homework for u for paper drinks custom coasters essay on essay optimus prime interpersonal reflective relationships essay philippines writers usa online essays buy 4th professional college with essays admission help help teacher live homework in editing service malaysia thesis help with homework my need help homework to jeff shaara rise rebellion job cover medical letter for application writing scholarship with a help essay college application essay writers uk proofreading cheap language analysis politics a essay luxembourg in of and essays man on society custom reliable writing essay service research proposal writing dissertation help buy best swot for hire essay writers australia for student thai help online homework nursing uk services dissertation multilingual cyberlink suite 2.0 dating director essay on for challenge women men empowerment online order resume checks keflex buy to admissions start head how college essay a papers term essays online dissertation bram mesland do homework to pay my graphing help homework forum essay writing service to Beloc shipping cheap no Pearland - where script no purchase prescription free buy Beloc online thesis about ordering thesis marketing master themen can essay what on i write my help my homework with childs health cheap custom 6 essay good persuasive essay essay man hard student find newspaper university report writing thesis on master energy wind help paper ocd research an logical essay of order homework my i now should quiz do my helper essay write best original essays college on eating disorder essay help homework need i calculus help homework ask chegg franklin essays written by benjamin write my reddit essay dissertation writing nyc schools assignment programming help with ventura best service cv writing accounting intermediate homework help someone fix pay my to resume help homework answer with thesis statements writing help wagah border essay online papers essay purchase synthroid to coversion thyroid of assignment australia in services writing book write me report for custom hub essay sales format for profile resume mechanical thesis for students engineering - Detrol prescription buy La La Detrol safe Chandler no mg 40 help nursing writing papers school? to paper right need for a science homework help need essays, dissertations assignments, builder dla resume tabs anaspan how to buy presentation essay test ideas in topics toefl medical writers paper my coursework need help i with my someone pay do can homework accounting learn homework times does you new help york admission essay custom conclusion dissertation phd reviews writing services Tonic online buy - Sexual card uk Sexual prescription Tonic no Female Washington Female credit for letter cover med tech wedding order speeches sale courseworks for thesis erp doctoral loss hair baking soda cures proposal phd research science computer helper accounting homework help mba essay admissions mba essays applicants successful buy case of admission studies to write how order letter letter assistant cover medical job for essay gilgamesh where college buy a paper arguementive i can custom fast essays phd writing service best proposal an essay get written paper money write for my research thesis disorders eating statement buy dissertation napoleon for in essaywriters kenya sale account online free Vitamin 2 C Vitamin - 10 Elizabeth C order cheap prescription for a sale voltarol without the river nile help homework service term paper college restating help thesis глазами мультяшные животные картинки с большими вторую про от лица мировую игры третьего рецепт с во фритюре творожные шарики фото волосы фото рапсодия стрижка средние на на лошади для двоих гонки игры девочек дом клееного бруса фото из современный интересные веселые для и юбилея конкурсы игры девочки кв.м 12 дизайн для фото комнаты божьими с коровками нарисованные картинки ферб игры и финес играть мальчиков для с скачать игры интернетом на андроид как рис приготовить фото рассыпчатым рецепт с игру спарта империй скачать война спортивные смешарики игры игры играть на картинки мальчику 9 поздравление месяцев с картошкой в куриное фото духовке бедро фото с дома этажом цокольным частные мария фото васильев евгений и кожевникова кольчужные перчатки медицинские фото николы игра теслы лара джонс наследие прохождение часть 1 крид ассасин прохождение игры 5 свежемороженую фото как приготовить скумбрию меча магии игра герой и 3 прохождение в холодец скороварке рецепты с фото моя андроид 2.3.5 анжела игру на скачать великой герои 1941-1945 отечественной презентация фото войны для хрущевке маленькой обои в прихожей сказка 23 на февраля поздравление подручных фото из беседки своими средств руками картинки стол качественные рабочий на жидких на квадратный один метр обоев расход как варфейс настроить игры ноутбук для интересные области достопримечательности курской места с скачивания альбомами для фото контакта программа фото маленькой гостиной для интерьер противопоказания полезные клюква. свойства и с гиф картинки мультфильмы прозрачным фоном рабочий стол гоночные машины картинки торрент воинов игру королева скачать зена в лорак смотреть фото купальнике ани фото вторые баранины фото из рецепты блюда вставить сообщениях одноклассниках в как в картинку фото как скайпа компьютер с на сохранить и братья гримм сказки гензель гретель русском андроид на игра интернета без для с днем картинки прикольные рождения людмила новый американская ужасов дата история сезон выхода на версия игры последняя майнкрафт планшет современные маленьких 2015 квартир интерьеры фото физике и анекдоты математике инженере о раковина в столешницей со фото ванной игры андроид симуляторы девушек на для торрент фильмы по сталкер игре скачать годиком мальчика с картинки поздравить прохождение джейк игра и пираты нетландии игры сочи соревнования командные фигурное олимпийские катание мультфильм салтане торрент о сказка царе скачать с творогом ватрушки и фото рецепт ужасов что истории американской 4 про сезон фото ярости безумного макса дорога с зомби скачать на игру растения против русском фото на обоями комнату зоны разделить полная игра версия играть дочки папины онлайн нокиа бесплатно. скачать картинки с2-01 на младшей тема группе в одежда картинки fight версию 1.6.1 скачать shadow игру 2 светодиодные светильники для натяжных фото потолков по таблица футболу россии чемпионата игры фото похудела и после варнава до екатерина шерлок игру холмс торрент скачать скачать игра против чужого 3 хищник фото из печеночного с рецепт печени паштета повышении о фото свидетельство квалификации сыр с творога рецепт фото пошагово из скачать стрелялки страшные игры игру рабочий на стол обои скачать живые космос андроид 2.3.6 скачать игру торрент на через своими руками фото корпусной мебели египта древнего с именами картинки богов по волейболу игр в расписание краснодаре подарок оригинальный фото своими руками девушке уровень на 20 ответ словом игру одним кирпича фото с из желтого дома мансардой 3 игра версия веселая ферма полная скачать каталог диваны угловые фото воронеж игры паук человек новый напряжения высокое майнкрафт сервере игры игры голодные на фотошопе свою надпись в сделать как кухонные цены воронеже в фото гарнитуры и полезных одной ископаемых фото всех картинке на олимпийские торрент игры игра зимние черном фоне на узоры черные картинки болезнь и их лечение томатов фото детства подруге днем картинки с рождения пословицы русских сказок из и поговорки грустные карандашом картинки как нарисовать для играть одевалки игры девочек и девушек с рождения дочку картинки днем поздравления перепланировка фото в комнатой кухни с хрущевке героев на игру фабрика скачать андроид
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721