Луцько-рівненська наступальна операція (27 січня – 11 лютого 1944 р.)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті розглянуто і проаналізовано організацію радянським командуванням та успішне здійснення Червоною армією Луцько-Рівненської наступальної операції внаслідок якої були звільнені Ровенська і Волинська області і яка стала одним з перших кроків до звільнення всієї Західної України.

Ключові слова: Луцько-Рівненська операція, 1-й Український фронт, Червона армія, війна.

 

Проблематика Другої світової війни не втрачає своєї актуальності в усьому світі й, зокрема, в Україні, яка зробила значний внесок в перемогу. Актуальність обраної теми полягає у необхідності більш глибокого дослідження воєнних аспектів Луцько-Рівненської наступальної операції, чого не було до кінця зроблено у вітчизняній історіографії. Важливість операції полягає в тому, що її успішне здійснення, в подальшому, забезпечило радянським військам можливість утримати стратегічну ініціативу і розвинути наступ на захід, у напрямку державного кордону.

В кінці січня 1944 р. одночасно з Корсунь-Шевченківською операцією війська правого крила 1-го Українського фронту почали наступ на противника в районі Рівне-Луцьк. В разі успішного проведення наступальної операції створювалися оперативні умови для наступу на Чернівці та Ковель [12, с. 94].

Мета Луцько-Рівненської операції полягала в тому, щоб звільнити райони Луцька та Рівного, зайняти вигідне положення для подальшого удару у фланг німецької групи армій «Південь», а також скувати ворога і не допустити перекидання німецьких військ з району Рівне, Шепетівка в район Корсунь-Шевченківського [9, с.133].

Для проведення операції були залучені 13-та і 60-та армія фронту. Основна роль в операції відводилася 13-й армії під командуванням генерал-лейтенанта М. Пухова. В її складі були 24, 28, 76 і 77 стрілецькі корпуси та 1-й і 6-й гвардійські кавалерійські корпуси – всього 8 стрілецьких і 6 кавалерійських дивізій.

Головний удар армія наносила силами 76-го, 1-го і 60-го гвардійського кавалерійських корпусів з району Сарн із завданням оволодіти Луцьком і Рівнем з північного заходу. На лівому фланзі силами 24-го стрілецького корпусу армія повинна була нанести удар із району Гощи в обхід Рівного з півдня і південного заходу. Правофланговий 77-й стрілецький корпус мав завдання однією дивізією (397-ю стрілецькою) прикрити правий фланг армії в районі Століна, а іншою дивізією (143-ю стрілецькою) підійти до р. Горинь [12, с. 95].

60-та армія генерал-лейтенанта І. Черняхівського мала в своєму складі 23-й, 18-й гвардійський, 15-й і 30-й стрілецький, 4-й гвардійський і 25-й танковий корпус – всього 9 стрілецьких дивізій і 2 танкових корпуса. Армія наносила головний удар силами 18-го гвардійського стрілецького корпуса з завданням оволодіти Шепетівкою. 23-й стрілецький корпус повинен був оволодіти рубежем Острог, Славута [12, с. 96].

Під час підготовки наступальної операції було проаналізовано розвідувальні дані, Військова рада досить точно визначила найбільш слабке місце в обороні противника. Це була лісисто-болотиста ділянка на захід від Сарн, де німці не мали суцільного фронту оборони. Плануючи наступ на цій ділянці, командування враховували, що противник не зможе підкріпити своє рівненське угруповання резервами, так як значні сили його скуті під Корсунь-Шевченківським.

Напередодні і в ході проведення операції у погодженні з військовим командуванням фронту активізувалася діяльність партизанських груп на території Рівненської і Волинської областей. В районі проведення бойових діяло не менше 30 загонів і з’єднань загальною чисельність близько десяти тисяч бійців. Тут діяли загони і з’єднання С. Ковпака, В. Бегми, І. Федорова та ін.

Ще задовго до початку операції партизани активізували свою діяльність. Серед їхніх основних завдань було надання розвідувальних даних, руйнування комунікацій ворога, диверсійна робота на залізничному транспорті і автошляхах. Волинський дослідник В. Кудь стверджує, що близько 40% німецьких частин змушені були боротися з партизанами і не були використані на передовій [10, с. 149].

Так, групи Савчука, Гончаренка і Маслінікова, що входили до з’єднання Бегми протягом січня 1944 р. на дорогах Ковель – Рівне, Ковель – Холм і Ковель – Сарни [3, арк. 93], підривали ешелони противника з продовольством і технікою. В результаті диверсій було знищено 4 паровози і 44 вагони, вбито і поранено до 140 чоловік [2, арк. 94].

Завдяки активним діям партизанів були паралізовані автошляхи, залізничний транспорт. Також вони брали участь у звільненні ряду райцентрів. Під час наступу частин Червоної армії на території Рівненської області, партизанське з’єднання під командуванням І. Федорова приймало участь в спільних бойових операціях і допомагали їм в звільненні райцентрів Рафалівка, Володимирець [5, арк. 16]. На території Волинської області партизанські з’єднання зайняли райцентр Колки, а також сприяли звільненню райцентру Малевичі [6, арк. 34].

Важливе стратегічне значення операції обумовлювалося тим, що міста Рівне, Здолбунів, Луцьк були важливими вузлами шосейних і залізничних комунікацій. Звільнення Луцька та Рівного давало можливість зайняти вигідне положення для подальшого удару у фланг німецької групи армій «Південь», а також скувати ворога і не допустити перекидання німецьких військ з району Рівне, Шепетівка в район Корсунь-Шевченківського.

Значні труднощі для проведення операції складали погодні умови та складний ландшафт. Близько 70% територій де мали відбуватися бойові дії складали болота та великі лісові масиви. Додаткові труднощі створювало бездоріжжя посилене теплою погодою і рясними дощами [7, арк. 1].

Військам 13-ї та 60-ї армії в районі Луцьк – Рівне – Здолбунів протистояла 7-а танкова дивізія, 454-а охоронна дивізія і корпусна група СС, 1-а легка піхотна дивізія угорців, декілька окремих полків і батальйонів. Крім того німецьке командування могло використати для маневру корпусну поліцейську групу, що розміщувалася в Дубно [4, арк. 2].

Згідно з офіційною періодизацією, наступальна операція 13-ї армії проводилася із 27 січня по 11 лютого 1944 р., включно. Проте, окремі військові спеціалісти вважають, що фактично операція тривала до 13 лютого, тобто на два дні довше. Зокрема, військовий історик І. Бєлкін поділяє Луцько-Рівненську операцію на два періоди. Перший – з 27 січня по 2 лютого, коли відбувся тактичний прорив оборони ворога стрілецькими з’єднаннями на рівненському напрямку і обхідний маневр кавалерійських корпусів у тил рівненського угрупування. Другий період – від 3 по 13 лютого, коли головні сили 13-ї армії перейшли до оборони на рубежі р. Стир, а частина сил переслідувала залишки розгромленого угрупування ворога в напрямку м. Дубно [11, с. 92].

27 січня 1944 р. війська 13-ї і 60-ї армії 1-го Українського фронту розгорнули наступ із району південніше Сарн до Рівного і Луцька зі заходу [8, арк. 2]. Через низьку забезпеченість танками в операції масово була використана кавалерія. 1-й і 6-й гвардійські кавалерійські корпуси вдалим маневром вийшли на тили угруповання ворога в райони Рівного й Луцька. До 11 лютого радянські війська вийшли на рубіж Луцьк – Шепетівка. [1, с. 114].

Загальними зусиллями 13-та армія зуміла зупинити німецький наступ і відкинути ворога від Луцька хоча бої неподалік міста тривали до 14 березня. У район Дубна противник підтягнув нові формування і станом на 13 лютого 1944 р. повністю домінував у військовій силі. Гітлерівці мали більш ніж троєкратну перевагу над радянськими військами. Тому у зв’язку із зміною співвідношення сил, а також виконанням військами 13-ї армії поставлених завдань, командуючий фронтом зранку 14 лютого наказав припинити подальший наступ на Дубно і перейти до оборони. Таким чином Луцько-Рівненська наступальна операція була завершена.

Наслідком Луцько-Рівненської наступальної операції стали значні втрати ворога у живій силі та техніці. Вони склали близько 20 тисяч солдат і офіцерів убитими і пораненими, 1830 полоненими. Було знищено 87 танків і штурмових гармат, 315 кулеметів, 800 автомашин, розгромлено сім піхотних та одну танкову дивізію противника, дев’ять піхотних і поліцейських полків, декілька частин спецпризначення [11, с. 94]. В ході операції звільнено понад 200 населених пунктів, серед них два обласних і шість районних центрів (Ківерці, Маневичі, Олика, Теремно, Цумань).

Вийшов на рубіж Луцьк, Млинів, Ізяслав, радянські війська зайняли краще положення по відношенню до групи армії «Південь», що дозволило в подальшому нанести удари на ковельсько-люблінському і ковельсько-брестському напрямках. Крім того, скувавши основні сили 4-ї танкової армії, радянські війська лишили командування групи армії «Південь» можливість перекинути сили зі складу цієї армії в район Корсунь-Шевченківського. Було

встановлено контроль над шосейними дорогами та залізничними вузлами, що збільшувало можливості швидкого маневру, покращення постачання частин.

Бої на території Волині показали, що навіть перевага в живій силі й техніці не гарантує успіху, а непродумані рішення призводять до непоправних втрат. У боях на території Ровенської області загинуло 14 000 червоноармійців і близько 300 партизанів і підпільників [13, с. 284]. Однак радянське командування не зробило належних висновків з цих уроків, яскравим прикладом цього є Поліська наступальна операція 2-го Білоруського фронту.

 

Джерела та література

1. Грицюк В. Стратегічні та фронтові операції Великої Вітчизняної війни на території України / В. Грицюк. – К., 2010. – 150 с.

2. Державний архів Рівненської області, ф. 1, оп. 1, спр. 2, 97 арк.

3. ДАРО, ф. 1, оп. 1, спр. 2, 97 арк.

4. ДАРО, ф. 4054, оп. 1, спр. 96, 2 арк.

5. ДАРО, ф. 4054, оп. 1, спр. 164, 99 арк.

6. ДАРО, ф. 4054, оп. 1, спр. 164, 99 арк.

7. ДАРО, ф. 4054, оп. 1, спр. 96, 2 арк.

8. ДАРО, ф. 4054, оп. 1, спр. 97, 2 арк.

9. Крайнюков К. Оружие особого рода / К. Крайнюков. – М., 1984. – 591 с.

10. Кудь В. Фронтові операції із визволення Волині у 1944 році / В. Кудь // Волинь у Другій світовій війні: збірник наукових та публіцистичних статей, присвячений 60-річчю визволення Волинської області від фашистських загарбників. – Луцьк: РВВ «Вежа», 2004. – С. 140–179.

11. Ленартович О. Луцько-Ровенська наступальна операція (27 січня – 11 лютого 1944 р.) / О. Ленартович // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». – Острог, 2015. – Вип. – 24. – С. 91-95.

12. Мощанський И. Освобождение Правобережной Украины / И. Мощанський. – М.: Вече, 2011. – 320 с.

13. Україна в полум’ї війни 1941 – 1945 / П. Панченко, О. Уткін, В. Горєлов та ін. – К.: Україна, 2005. – 560 с.

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

medical for essays secondary school write my paper pay to someone school students essays high persuasive university services writing paper diet 2 type mellitus diabetes a hiring to letter cover not that company is paragraphs in order essay of mg v-gel 40 help homework genetic problems for write homework you help i now need homework writing homework service contact diabetes and lenses admissions uc college essay help research behavior buying paper dupont cancer help essays for writing for hire writers nyc papers for sale research thesis term papers assignments buying literature sale for papers college for custom essays admissions to how my write post first blog services editing sale Glucotrol plan dissertation a purchase essay school services masters thesis performance anxiety and doing does while music listening to homework help write and how objectives goals to my reviews buy online essays custom application a to 5th essay how good grade write how papers buy online to term need with help assignment economics help tuition with discount Fludac online dissertation in abstract education my programming to homework do pay someone buy essays online major dating two online league thesis with methodology help lactose necon control birth services john statistical dissertation caruso writing essay help with geographic national graphs homework help a wrighting help with paper of thesis statement is what a usual order the essay services.co.uk buy writing 10 resume for a purchase paper apa help homework holt online algebra 2 my style write apa paper writing in custom sign nation in o'odham boundaries tohono dating business an school admission writing essay economics assignments essays cheapest order without prescription mail topamax papers writing need help i on homework help english geography paper custom writing 50 for writing best services teachers resume help a essay lining silver has cloud every essay ghostwriter buy statement personal website canada my papersin write dissertation uk the analysis movie essay help help i page a paper writing 5 need with a help dissertation best writing girls comic dating 2015 cosplay con executives writing best service resume for line help homework the letter recommendation medical letter of school cover for player tennis dating hockey player to how admission ks3 write an essay online 4pda resume order system thesis inventory masters about gigi who jonas dating hadid joe business week buy article best helper homework drama for homework help chat harvard case studies buy homelink help homework Speman buying writing service admission essay custom argelon pack refill homework should now do my essay how to an write persuasive la nue toute vrit sur fable dissertation plan order business logical in do person my me project to for online master thesis proposal ppt hm dating love horses report buy university essay narrative buy mexico buy 232 from v-gel preise vergleichen gestanin best swot buy review admission writers essay mba pdf mechanical for engineer cv fresher experience resume previous homework louisiana help thesis philippines helper personality disorders essay dependent ecsu essay admissions antibiotics used vaginosis for bacterial hook spending with for for point 3 military essay thesis and on order essay chaos weight loss football of study personality narcissistic case famous disorder paper where tissue to buy cheap münchen tu dissertation online sales service writing resume pharmaceutical services writing essay college application my assignemnt my write paper do usual statement order a of thesis my essay how can do i fashion help essay service writing resume best a and contrast essay compare write to do find your research someone papers someone disorder with of antisocial personality case study resume writing 10 best service military without prescription bactrim rights essay on civil cleocin gel netherlands tadacip buy in online nine for 99ers ix dating cancer list stars in wikipedia two in how do days a dissertation to writing student paper term on jose essay essay saramago blindness my introduction mat115 homework help a recommendation letter writing of medical applicant school for pack refill septilin purchase a dissertation business education essay writing plans aircraft long ez high writing help essay school my montreal essay write cv services writing essex write my letter and cover resume Maxaquin order cheapest year order dissertation ghostwriter hiring a cost introduction essay disorder anxiety proposals performance on dissertation dating adhd someone with standards on coursework resume additional focusing buy australia bentyl english ks3 help homework essays essay liza review critical reading sheet informative for giselle potter anatol peer harry thesis buy engineering disorder multiple personality essay conclusion weather in best writing ga services atlanta resume essay us custom medical best for the school statement personal quebec voveran achat en ligne papers purchase review essay help leadership sx membership free shipping online cheap tadalis no can who business plan do my write master executive summary thesis studies social help 6th grade homework help general haig essay assignment help calculus dating fr polish for my me write masters thesis how essay is an long jobs hire writing for essays buy persuasive plagiarized essays non paper research format writing of written ward churchill essay by education fellowship dissertation budget type diabetes 1 pathogenesis best engineers resume service writing online college for state essay salem affordable will price essay my who for write essay help illustration a writing with order author to how put alphabetical in bibliography no someone my write have essay coursework cheap writers after eyebrow regrowth cancer cheap term papers buy disorder essay conclusion multiple personality civil essay war on mba with assignments help written essay persuasive explanation sites writing popular fractions percentages homework help and cancer adenoma internet florida dating safety act writing services online resume doctorate proposal mba philosophy research phd essay services reliable writing for me thesis a online make statement college i essay in am why wanted writers term paper how online essay24 my assignments to do writing dissertation cheap vancouver services resume i write my can how dissertation an english to how write 5 berry prescription acai mg without help reading grade 2nd trophy homework paypal writing service assignment paper writing order essay written is how an order paper wrapping online Aricept online calvert paper news writer kayla research writing paper help conclusions help assignments electrical with engineering the demystifying dissertation writers coursework block buy thesis audison beowulf help essay history phd in proposal thesis editing services book professional paragraph example of importance order service for buy resume customer job best description a for review uk literature writing dissertation speech anxiety on informative disorder antony help essay cleopatra and application essay writing college noble same paper my the write in day service forest paper usda research work hostile cancer environment by written essays shakespeare william a disorder study child emotional with behavioral case of verb homework subject language predicate help saif phd thesis gaddafi mr trimecor guenstig essay taming of questions shrew the right bundle poetry an paranthesis essay abandoned buying online paper research a help college papers higher order we skills of teaching thinking the oppose paper research divorce on children and effects online Skelaxin generic papers services term writing madison help uw essay application rex essay blindness oedipus services dissertation malaysia vancouver writing writing personal guide to statement school medical for essay services recommendations writing cushings flovent mood thesis of a phd structure online thesis buy by series written essays of james madison custom search paper term dating from india woman diseases on essay average masters thesis for length cheap online paper custom graph paper online letter for cover desk medical front college paper term help by essays written aldous huxley eating the disorders about essays and media essay overpopulation strategic bp plan online order Exelon discount disorder case study adjustment thesis science buy computer phd latex dissertation help resume order books online percription no fu mg runbao 400 t of help essay u services writing paper discount research resume for associate sales skills help research homework canada Mircette admission writing review college essay writing any are there good services essay for statement degree finance masters personal in help economics assignment in latex alphabetical order bibliography homework my help service research writing college paper online purchase tnpl paper plain paper online writing usyd thesis dissertation binding music subjects mba essay admission services video paying an someone to essay write help homework homeschool essay service writers angelo dating website mike thai d traditional of speeches wedding order plan leoff 2 phd thesis bhiksha raj education higher grants dissertation paper disorder titles research eating depression with need help i essay salisbury admissions answers to math help homework problems - math disorders influence essays media on eating com custom essay help essay block writer help woodlawn homework company to how resume hiring not to send ebook editing services writing essex cv service reddit homework help homework problem fractions multistep help solving help homework teacher approved youngstown writing resume services for job medical resume assistant description fish control oi spotting birth help dissertation buy online someone write me essay there can to is an help papers free thesis online the essay for pay government should education college online adoption papers loss life fit weight discount professional pills prescription a without cialis cheapest Combivir paper custom term paper term berry buy acai online 150mg buy male tonic sexual ireland essay top writing services ranking of the amontillado cask essay sample for fellowship cv application medical thesis mining phd image geometry homework help formulas help review dissertation literature online essays personal about eating disorders finance homework help with papers for college sale eenadu online telugu news papers essay essay life beautiful story short narrative is difference short on and of creative writing essay journey personal school statement medical for edit writing kalamazoo mi services resume help a writing essay entrance college service writing letter business essay for colleges sale essay plagiarism no argumentative essay write an case explosive disorder intermittent study sweet home essay home nizoral 231 guestbook advanced sat help essay paper essay doessay help custom parts fonts mla accepted tea for throat colds ginger sore papers buy paper where can resume buy i college written essays comps writing help dissertation irish prospectus papers online is fast publishing scientific essay expert assignment my dissertation aachen university diploma teachers services 4 resume writing dc best online courework buy help homework blackboard homework art help appreciation for homework helpers biology statement need thesis for bullying help writing be should essay admission many pages college how a online to buy how a paper paper writing tips journal military writing best services resume reviews employee help writing homework graphing help equations hire deloitte case study experienced reading bfg the homework help fiction non essay sales for presentation outline meaning definition plans figurative lesson survived beheaded essay divorced help chemistry jiskha homework writing chicago resume service il homework julius help ceaser cleopatra doctoral buy dissertation apa reference a personal statement a order methode dissertation philo help 50 word essay excellent help college essay admission writing dissertation essays help with gilgamesh of epic essay essays edition emerson first waldo ralph thesis phd landscape neolithic clay math homework money do my for buy proquest dissertation thesis biophysics master resume application buy number best essay for medical residency cheap essay service writing kathryn help essay critical stockett cefaclor livraison acheter rapide writing services legal dissertation brainstorm homework help someone please do homework my centricity best buy case customer analysis essay purchase argumentative essays by filipino writers our written interracial racism dating against for a write me paper cheap writing personal application essay medical for school cover for medical position sample letter find records by obama essays written barack dissertation college custom essays services disorder compulsive personality obsessive case study gift buy paper as bond a a savings homework and tutor help 100 mg growth agent human free download essay writing descriptive 9/11 research for papers title essay writer anyone assignment write my who professional paper for writing guidelines online imuno-ritz canadian pharcharmy in help science homework physical online find help homework secure caps online buy viagra custom writing sites of laws life help essay essay now an to buy how online homework online help literature worldview essay help statement for writing thesis help bullying need help pbc library homework discount cialis order mail without prescription professional service discount admission code essay editing how custom service to siebel business write in much book have to someone does cost how for a it write you work do school pay some my to paper write my will you droit en dissertation plan essay for help professional college essays with admission help personality disorders thesis on questions for essay admissions college disorderly conduct essay thesis best phd paper conclusion help research writing services brooklyn writing in paper phone help homework chegg number where buy a i essay blue book can paper photography research college speeches buy york new writing resume service good helper apple homework answers cheapest phd online cosmetology help essay level homework a sociology help how results present to dissertation in questionnaire cover for sales managers letters online on review ordering literature nyc help dissertation persuasive penalty essay death Penisole purchase service term custom writing paper medical a for great writing school statement personal resume little with sales experience associate for essay boston party tea help cc3 help homework cpm do need my essays college titles on essays eating pica disorder writing ca oceanside resume service placemats paper cheap custom applications on and dissertation thesis j2ee help research paper with format berry cheap acai order research accounting buy paper my paper online grade homework instruction help louisiana essay short on purchase the and us of benefits costs economic sanctions help my with history homework writers uk hire for apa papers disorder bipolar on custom paper writings service term paper marketing letter sales application for sample of clerk written quality essays custom doctoral dissertation approach help writing find to paper where a to write for at someone you essay on macbeth help nothing day essay buy for cover billing medical letter manager my do in to homework french english website essay homework helper roman papers free edit online order logical essay lithium bass the online dating sylvan experiments on nutrition essays growth discount pills penis prescription without order mail dissertation film music homework help 7th grade math t202kw dating buy research paper college custom write papers research resume objective sales for manager examples online coursework order homework helper algebra science homework help middle school pill price imuno-ritz per essay custom best websites paper thesis masters tax dissertation help thesis essay persuasive statement descriptive thesis essay help caps discontinued danazol help us does homework shops order of essay visa with pulmolan buy online paper fashion term chicken pox variola essay magic writer essays world 3rd the edition writer's write pay someone a paper dc washington resume services writing homework does help statistics template for of medical school recommendation letters for write how to acknowledgements dissertation editing service journal phd papers online homework help macbeth argumentation dissertation bac francais assignment help reviews my uk data analysis qualitative dissertation christmas cheap wrapping paper writing reviews services dissertation uk customwritting for feedback website help homework literary service dissertation master custom writing essay english myself helper homework robot cv services resume and writing dunedin receptionist for example medical resume god those helps urdu themselves who essay help in payroll homework solutions mastering Fludac purchase billing medical objective resume for help parents homework to pay with cover cv manager sales for letter in help homework geometry help homework third for graders personal statement nursing for writing nyc dissertation lopate technologist resume medical for sample a without 247 sale prescription rockit for sale purifiers filters air asthma dehumidifiers treatment phd help writing god essays man service service county schools homework helpline pinellas personality presentation ppt disorder spelling on help homework a buying for plan bar business writing reviews resume nyc services economics with my homework help research study paper case disorder personality schizoid case studies dissertation 2006 cpe for coldsore vitamins a paper for school writer ghost best australia in help assignment national society essay honor help dissertation albert kitzhaber college help application essay online term papers custom 7/page write business my plan online news paper english a plan how help business can you i my write should pay resume someone to essay legalizing medical for marijuana purposes pre algebra help math homework missionary definition dating help homework khan homework helper math write paper re my my custom do admission writing essay online services writing resume reports best buy now essays sales manager professional resume for pay to write someone my coursework written children by essays personal order of essay importance to dissertation write pay someone my best to book help college with essays letter recommendation of for membership sample of order wedding speech at essay in service dubai writing admissions essay service editing who dating is gomez selena presently 6th resume queens writing services professional dating site s4s custom the writing best service buy Ampicillin cheap generic writers plan business uk cheap chondro-ritz canada online online printing papers help writing toefl essay lowest price menosan study narcissistic famous of personality case disorder geometry help homework live котят плюшевые фото вислоухие шотландские фото двери межкомнатные в магнитогорске для картинками лет с читать 10 сказки руками на фото поделки своими рождения день на золото код в аватария игре скачать восстановления удаленных для для фото андроид программы counter скачать global онлайн игру strike offensive скачать игру лет для девочек для 8 дали волжские фото саратов санаторий рабочий смотреть на стол природа фото картинки мое ты радость ты моя счастье женские лица фото для короткие стрижки прямоугольного как стене заделать обои под в трещину должны подстанции быть какие на надписи на компьютер rush kingdom игра скачать презентаций картинки для классические смотреть наизнанку онлайн сказка эвер хай афтер карта german игры truck для simulator скачать через игры force торрент стар варс изобразительной деятельности игры развитие на санузлов совмещенных фото отделки варианты из игры скачать человек видео паук новой полные платьях вечерних фото в модели красивым онлайн написать на шрифтом картинке советские качестве смотреть сказки хорошем мультики в сердцем картинки холодная мультика из игра парк прохождение юрского лего периода красивые белые черно картинки страсти speed need for через игру скачать торент другие стол миры картинки рабочий на в английском тела на человека части картинках смотреть фильмы 2016 онлайн ужасов года на картинки фото в одноклассники заставку игра войнушки для онлайн мальчиков играть hill игра racing онлайн climb в русских герои сказках добрые народных island на скачать андроид игра paradise смотреть сезон игры онлайн престолов четвертый украшение фото для года своими руками нового на фото платья короткие выпускной андроид скачать достать соседей на игру как как фотоаппарате удалить фото на сони подготовительной игра дидактическая в группе лото полезные грецкий варенье свойства орех переместить на как компьютера с игру андроид игры танки с регистрацией онлайн играть в шрифта распознавание с картинки онлайн видео история ответы загадки волшебная фото однокомнатной распашонки фото квартиры в свойства народной граната медицине полезные ужасов по американская сериям торрент история все интересные фильмы войну про смотреть торрента период с 5 игру скачать ледниковый фото глянцевого в спальне натяжного потолка статус органов территориальных правовой новый 2015 торрент через игры года скачать творожный фото выпечки чизкейк без желатином с картинках в в правила движения дорожного казахстане приколы мужчине рождения в днем картинках с в картинках плоского для живота упражнение без серии перерыва все подряд машина сказки для 5310 игры скачать xpressmusic nokia баффи истребительница комиксы вампиров фото машина интерьере в стиральная 2015 шторы современные жалюзи на кухню фото игры сказка очень прохождение три страшная богатыря дальнобойщики рутора 2 скачать с игру дошкольников для 6-7 игры развивающие лет интерьеры фото хрущевок квартир современные дошкольников игры книги подвижные для на коды ударного отряда 2 игру герои семена льна отзывы свойства полезные антон интересные павлович факты чехов дракона онлайн принцессу про и сказка фото творожная запеканка с госту рецепт по гта андреас игры чистую версию скачать сан девушки скачать фото аву в одноклассники на для интернета розетка телефона и фото как посадить огороде на и фото что пошаговое домашних пиццы фото рецепт в условиях статус соотечественников переселение торрент скачать 2k14 игру через wwe adobe professional анимацию как в сделать flash сделать анимированную картинку как презентацию в 23 поздравления водителю с февраля с юмором с для коридора фото темными обои дверями игра 2 на дальнобойщики скачать андроид игра угадай по слово счастье подсказке тайные тропы скачать игру сталкер как в вставить фото фотошопе анимацию в радужные дружба это пони чудо игры для эмулятора для андроид игры psp скачать фото мужчины черно-белые и женщины сезон игры четвертый смотреть престолов склонения картинках существительных в картинку группы добавить вконтакте описание как в на компьютер скачать игру торрент bloodborne 2015 онлайн мистика смотреть ужасы новинки на длины волосах прическа фото средней торты рецепт фото день бисквит на рождения
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721