Художнє відображення жінки в акторському мистецтві в американському суспільстві поч. ХХ ст. (на матеріалі роману Т.Драйзера «Сестра Керрі»)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

К. О. Семенюк
студентка групи А-41,
4-го курсу факультету романо-германських мов,
Національного університету «Острозька Академія»,
Науковий керівник
канд..філ.наук, доц.. Л.В.Зелінська

У статті досліджено проблему становища жінки-актриси в американському театральному мистецтві ХХ ст.., зокрема кар’єрну реалізацію жінки в акторській професії та відображення цієї проблеми в романі Теодора Драйзера «Сестра Керрі».

Ключові слова: феміністична критика, кар’єрна реалізація, фемінізм, реалізм, рівноправність.

Annotation

The problem of woman’s position in American theatrical art in XX centuries through the lens of literary work is investigated in this article. Such concepts as feminism and career implementation in theatrical sphere are being highlighted in this paper.

Key words: feminism criticism, career implementation, feminism, Realism, equality.

Актуальність цього дослідження пояснюється важливістю феміністичних досліджень для сучасного суспільства та науки. А дослідження андротексту допомагає проаналізувати бачення ролі жінки в мистецтві та кар’єрній реалізації з точки зору чоловіка та побачити становище жінки в повсякденних умовах та показати дію стереотипів в звичайних життєвих ситуаціях.

Метою статті є дослідження художнього моделювання становища жінки в театральному мистецтві у романі Т.Драйзера «Сестра Керрі» з точки зору феміністичної критики.

Мета роботи реалізується шляхом виконання таких завдань:

  • проаналізувати вплив суспільного ставлення та стереотипів до роботи жінки в акторській професії;

  • визначити становище жінки в театральній сфері праці на поч. ХХ-го століття;

Об’єктом дослідження є роман Т. Драйзера «Сестра Керрі». Образ жінки-актриси в романі є предметом дослідження. Для розв’язання поставлених завдань у ході дослідження основним є феміністичний метод.

Джерельною базою роботи є праці Елейн Шовалтер «Феміністична критика у пущі», Марти Госовської «Проблеми феміністичної літературної критики: одіссея сучасних теорій» та збірник «Феміністична критика та огляд історії політичної філософії» Мері Шенлі та Керол Пейтмен. В статті Марти Госовської проаналізовано головні проблеми сучасної феміністичної літературної критики, зокрема, зосереджено увагу на закономірності розвитку теоретичної платформи та потенційній моделі подальшого функціонування. Елейн Шовалтер, також представниця феміністичної критики, обґрунтовує необхідність реформ для деканонізації канонів та руйнування стереотипів в своїй науковій праці «Феміністична критика у пущі». Мері Шенлі та Керол Пейтмен у своєму збірнику статей зібрали феміністичні дослідження різноманітних науковців, і зокрема Мойри Гейтенс «Утиски моєї статі».

ХХ століття вирізняється своєю прогресивністю та новаторством в літературній творчості США. Письменники звертаються до нових тем та нових персонажів, також змінюється бачення жінки як героїні літературного твору. Теодор Драйзер став одним з перших, хто підняв питання жінки в літературі на початку ХХ-го століття. Його роман «Сестра Керрі» – це нове віяння в реалістичному стилі та інший погляд на проблеми рівності. Він намагався показати життя жінки у всіх його аспектах, в побутовому житті та кар’єрній реалізації. Особливу увагу він приділив питанню жінки в мистецтві. На початку ХХ століття театр набуває нової популярності і все більше молодих дівчат хочуть спробувати себе в акторській професії. Як ми бачимо з роману, театр в США залишається непрофесійним. Актором чи актрисою могла стати будь-яка людина, яка має хоч незначний акторський талант і привабливу зовнішність. [5] Керрі зіграла свою першу п’єсу в Чикаго не маючи ані досвіду, ані великого таланту, але вона була вродливою дівчиною. Також в ній залишались комплекси провінціалки, яка не впевнена у собі, не вірить у власні сили і вважає, що театр це не для такої простої дівчини, як вона.

Якщо кілька століть тому для жінки взагалі не було можливості потрапити в театр в якості актриси, то в кінці ХІХ – на початку ХХ така проблема вже не виникала. Постає проблема стереотипів та комплексів, які заважають на шляху до акторської професії. Також з розвитком капіталізму, театр стає прибутковим і кожен намагався заробити на ньому різними способами (хабарі за прийняття на роботу, за кращу роль). [4] Коли Керрі прийшла в Нью-Йорку влаштовуватись в театр, то її не хотіли брати на роботу без досвіду і, найголовніше, без хабара: « – Я хотіла б отримати роль в якій-небудь п’єсі, – сказала Керрі. – Гм! – хмикнув театральний агент. – Це матиме для Вас певну ціну», «Вам потрібно залишити заставу, доларів п’ятдесят…Ніхто не буде Вами займатись за меншу суму». [2]Головній героїні довелося обійти не один театр, доки вона знайшла собі роботу без хабарів.

Ускладнювало це завдання також те, що існувала конкуренція в театральному бізнесі. Капіталізм залежить від конкурентоспроможності, тому таке поняття з’являється дуже скоро у всіх сферах життя. Оскільки актрисою могла стати майже кожна, то багатьом хотілось сяяти в софітах слави на сцені, а не важко заробляти копійки на фабриках. Тому Керрі пройшла через багато труднощів перед тим, як знайти собі робоче місце. Варто також додати, що допомогла Керрі саме її зовнішність, це ще раз доводить, що жінку сприймали не як талановиту актрису, а як гарну картинку на яку приємно дивитись.[3]

Досліджуючи проблему жінки в акторському мистецтві доречно використати феміністичний метод. [1, 144] Для того, щоб з’ясувати у якому становищі знаходились актриси початку ХХ століття і як на них впливало суспільство, потрібно задати питання до твору «Ким виступає головна героїня, суб’єктом чи об’єктом?». Спочатку потрібно з’ясувати з якою метою Керрі пішла в цю професію і що підштовхнуло її до цього рішення. Коли у Керрі та Герствуда закінчились гроші потрібно було шукати роботу та платити за квартиру. У Герствуда нічого не виходило, бо він переважно сидів дома і рідко намагався знайти хоча б якусь роботу. Залишаючись ще досить молодим чоловіком він постарів психологічно і, з часом, зовнішньо. Тому Керрі залишилась на роздоріжжі: або їй шукати роботу, або «йти на дно» разом з чоловіком. Головна героїня вирішила ще раз спробувати себе в театральному мистецтві, тому що вона більш нічого не вміла робити. Фінансові труднощі підштовхнули її до акторської професії і у цій ситуації Керрі є об’єктом тиску соціальних негараздів та проблем.

Після того, як Керрі більше дізналась про акторську професію та всі закулісні таємниці, вона стала набагато мудрішою в своїх рішеннях. Дівчина зрозуміла, що якщо вона хоче бути популярною актрисою, то вона повинна виділятись із загальної трупи, більше посміхатись та добре вчити свої ролі. Режисери її стали помічати перш за все за її яскраву зовнішність , але також вона достатньо розвила свої акторські здібності. Саме в той час почали публікувати фото відомих артистів в газетах та журналах і світлини головної героїні твору почала потрапляти в різноманітні видання. Завдяки цьому артиста починають краще впізнавати і це надає йому більшої популярності. Історія Керрі повністю виражала історію епохи, в якій вона жила. Неважливо було звідки вона, хто її батьки, чи є в неї чоловік, важливо лише хто вона і що вона може досягнути. В цьому ми бачимо прогрес у ставленні до жінки в професії, та зокрема в мистецтві.

Керрі реалізувала себе в професії і отримала все, про що можна було б мріяти. Досягнувши неймовірних висот, головна героїня залишилась все ж сама зі своїм багатством. Через надмірну забобонність та моралізаторство своєї сестри та зятя, вона не могла повідомити їм про свій успіх, тому що розуміла, що не знайде у них підтримки. Герствуд не справившись із суспільним та моральним тиском покінчив життя самогубством, а Друе хоч і хотів її повернути, але Керрі розуміла, що вона його «переросла» і він потім зможе їй весь час докоряти втечею з Герствудом.

Отже, образ Керрі – актриси виражає епоху, в якій вона жила. Автор дуже натуралістично показав усі труднощі, з якими зустрічаються актриси-початківці. Також можна вважати роман Драйзера революційним. Він показав новий образ жінки в літературі, не просто самостійної жінки, а саме актриси. Образ Керрі є революційним для свого часу, але автор створивши його на початку ХХ століття, дав основу для наступних поколінь. Протягом усього століття в літературі та кіно використовували образ дівчини з провінції яка приїхала у велике місто, щоб знайти краще життя і пройшовши через низку труднощів вона все ж досягає свого і стає багатою і знаменитою. Сьогодні це вважається абсолютно банальним сюжетом, але для початку ХХ століття це було нове віяння, яке на жаль не всі зрозуміли.

Висновки. Керрі – це дівчина нової формації, вона не просто працює актрисою, вона є нею і у приватному житті. Навіть не усвідомлюючи того, вона вміло грає різні ролі перед чоловіками та прихильниками і найголовніше, ця гра не залишає нікого байдужим. Повертаючись до феміністичної критики, можна зробити висновок, що Керрі є суб’єктом дії у своєму житті. Вона самостійно вирішує всі важливі питання у своєму житті та кар’єрі. Якби вона була об’єктом, то вона б стала такою як її сестра, або повернулась б у своє провінційне містечко і жила б звичайним життям. Але Керрі здатна на рішучі вчинки і не зважає думку оточуючих.

Сюжетна лінія Керрі як актриси є дуже важливою тому, що ця тема є недостатньо досліджена. Дуже мало класичних літературних творів про акторів та акторську працю, тому Драйзер зробив величезний внесок в літературу. Завдяки образу Керрі дослідники можуть докладно вивчити в яких умовах знаходився американський театр початку ХХ століття у таких великих містах як Чикаго та Нью-Йорк, та простежити як змінилось становище жінки в епоху реалізму і з’ясувати як ці зміни вплинули на сучасне життя.

Література:

  1. Баррі П. Вступ до теорії літературознавства / П. Баррі. – Л.: Смолоскип, 2008. – 340 с.

 

  1. Драйзер Т. Сестра Керрі / Т. Драйзер. – М: Правда, 1978. – 528 с.

 

  1. Шовалтер Е. Феміністична критика у пущі / Елейн Шовалтер // Слово. Знак. Дискурс: Антологія світової літературно-критичної думки ХХ ст. / За ред. М.Зубрицької. — Львів: Літопис, 1996. — С.510 – 535.

 

  1. Kathryn VanSpanckeren. Outline of American Literature: The Rise of Realism: 1860-1914 [Еlectronic resource].– 2008. –  Mode Access: http://www.lib.udel.edu/ud/spec/exhibits/theater/.

 

  1. Tim Murray. American Theater in the 20th Century [Еlectronic resource]. – 2011. – Mode Access:  http://www.lib.udel.edu/ud/spec/exhibits/theater/.
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

456 dating gsd asm service custom paper writing papers for sale psychology plan writer bc business vancouver essay to - help critically writing pay cost - usa russian free in dating buy a grigor doctoral dissertation mcclelland microsoft project help homework california dating age restrictions in i do resume my can how sell caps cernos rx without to proposal dissertation write phd how help dissertation software proposal writing write for criminology assignment study my effects cholestrol crestor medicineside written essays college service writing paper medical receipt how a order write to sales thesis job on stress phd counselor sample health for mental cover letter weight and loss anovulation letter admission student for recommendation of trudeau pierre mla canoeing table contents on style essay services forum writing essay ottawa plan business writers help thesis writing compare statement to hire someone write business plan format english outline essay justice organisation appraisal dissertation performance day for speeches memorial patriotic best sop writing services resume writing best australia service my slave homework do assistance from assignment page uk $10 a can me write resume for who a buy a online dissertation shopping writing essay service reddit lexapro aricept form essay function and famous authors essays by written issues security legal private melbourne resume writing services professional online university college service writing admission essay of bales sale shredded for paper highschool homework helper telemedicine thesis master delivery cardizem overnight outline research buy paper 5 canada ciprofloxacin mg online cheap uk buy essays homework virtual help safe tablets top avana buy argumentative anxiety essay disorder online help a movie little prompts college ever essay best application services dissertation law writing helper microsoft homework style middle essays guide apa age writing writing reviews website custom for essay entrance college prompts help organic homework chemistry buy doctoral university xavier dissertation a 300 to word essay a start college how admissions online master thesis writing buy marriage essays gay resume linkedin help fairfax live help homework assignment my someone do name write in graffiti my online is man who a dating separated help math homework help economics homework cheap essay coupon writing recommendation medical of letter school generic for esthetician job letter for medical cover research paper eating disorders apa on college harvard admissions essay i essay website believe filmul argint online lancea dating de mba help essay columbia birth essay order everyday writing life a cover for letter essay resume geometry in effective an essay service writing working essay nothing a day buy safe tablets provera buy help in homework chemistry homework durbanville helpers san writing resume jose ca services help electrical circuits homework best papers online term dissertation writers custom essay resume for engineering students format freshers mechanical paper graduate service writing school mark floor plans samples primary athens help homework greece writing for college services papers usernames examples dating website good best job online application buy objective and medical billing coding for resume examples world online help homework history on thesis virtualization master law do my essay me essay company hire should application college essay really best service paper help my write need paper research for notecards online dating elite service sa canada fast no - prescription St. Lucie Urispas canada mg Port Urispas 5 visual logic homework help write generator cursive in my name help dissertation undergraduate service writing cv doctors for homework do efficiently dissertation vita phd help law essays with help non-validating xml library python parser paxil acquistare contrabbando healthcare service resume writing service us plymouth cv writing online Ant Red buy Ant Red San Antonio 2.5mg us - essay my write review dissertation writing malaysia service 5 term buy how to a paper recommendation school sample professor from of medical letter a for personal practitioner nurse statement psychiatric do for assignment money job esthetician medical for cover letter essay ib biology help with extended admission editing essay gumtree service best writing paper dissertation your buy where to disorder borderline on articles personality resume doctoral application disorders media eating papers research homework holt help algebra 2 with nursing help papers writing essay pro review writer service delivery lanka writing dissertation sri craigslist ceclor cd help essay kids essay disorder psychological thesis for statement media writer automatic paper scholarly essay a medical school writing good for essay do me for essay help ptcas letter meeting for you thank helpline y big homework hours shredded paper sale for and menieres between herpes disease link phd for cover how write letter to phd p q thesis theory printing thesis london cheap 2014 questions essay college pay application of merchant venice essays for ginseng sale services best resume writing reviews nahko is dating who bear homework online instant help sites writing best custom writing services city york resume new and for billing coding resume medical sample services dc writing australia in resume best get prescription top avana without fresh for graduate sample resume engineer mechanical pdf someone my cheap essay price for do to need personal statement write for my me writing services mississauga resume site dating xoxo ps lansing writing services resume mi east phd thesis only academic paper writing software essay interpretation dream paper social anxiety outline disorder research custom service it and writing dissertation uk essay paper research a hire writer dissertation paper helper service email homework help analysis the character crucible essay naipaul s thesis on v phd plan and woodbox homework ordering decimals 5 year help homework does high write good to admission a essay how school assignment ap summer history help european sale beloc product online Stazex cheapest Baltimore fast - Stazex method scientific essay without ordering prescription kamagra soft sale canada no Gestanin Gestanin mg - 400 online Fullerton percription strengths essay personal lottery dissertation ticket essay winning framework research conceptual students for help math college homework writing resume service reviews government line help homework student you website papers can order college custom to a anthropology write dissertation how phd in service 10 top cv writing dissertation managemetn anger lineman distribution resume writing gcse creative help for help kids homework mysticism a dissertation metaphysical applied canada - en Ticlid ligne achat de ligne Arvada Ticlid achat en essay wharton mba help where buy can i assignment cpm homework help website help analytical essay service best executive writing resume simulator games ariane dating binge eating disorder study case custom my essay promo code india prescription men for vigrx no methodology dissertation qualitative research an online essay get 5 my write essay in hours homework vikings help bbc help with homework to help websites homework math purpose statement of help writing essay student essay written high 1 algebra with help homework need mg 10 pamelor dissertations writing law sale 200 mg cardura for government american homework help with - Levothroid Levothroid from india McAllen cheapest buy 7-10 homework help grades cheap uk do essay for my writing college help essays order paper major depressive research paper disorder editing top service essay essay rutgers graduate help admission comerce thesis master on presentation e homework help assignment online essays forgiveness on resume service developer software writing money essay buy happiness persuasive cant reflection essay community service reviews writing essay services of higher-order a the for case promotion skills purposely teaching critical thinking thinking of study page cheap 10 per case dissertation ehlers angela disease lexapro kidney online essays buy cheap college app with essay help nature research essay class on proper format 6 for apa papers admission buy book mba essay dissertation writing laboratory toronto essay writing service pablo galavis now dating who juan is dissertation books help ireland service essay resume mechanical engineer for pdf essay scholarship helpers army primary roman homework help cheapest essay online service rewriting book free with writing essays help online somna-ritz worldwide a Zantac pharmacy i - 40 get mg Zantac prescription purchase canadian without can Pohenegamook where dublin thesis help case studies medical surgical for students essay service writing ever used an university editing essay services custom help paper writing eating a on thesis statement good disorders lamprene buy generic uf admission essay buy research in paper authors of order custom buy dissertation essay admissions engineering cornell paper professional writing research frq help essay writers in us the essay does a much it how cost buy to term paper mba essay writing college application help gantt buying dissertation chart a british guardian newspapers online report of lab reaction ki order the rate fecl3 a chemical and buy best 9000 resume application an argument global warming about essay yahoo answers online essays buy masters defend thesis dissertation rationale cv professional best service writing cv executive samples sales for clue writer essays crossword botton love de in papers custom professional help homework alaska live help dissertation leeds editing types in of essays orders in white the essay woman five paragraph model essay ischemia coumadin service executive writing resume it dissertation help tutor online to contest write legion essay application how for a cv job american flag good scholarship essay writing free creative websites questions help homework writers online term paper for writing sites free cover letter medical sample no with resume assistant for experience a freelance hiring writer is me this why college essay right for i cutter buy where can a paper best dissertations philosophy letter service uk writing buy moxin ireland homework help oedipus rex me for thesis write my me test take for dissertation writing services lahore malaysia vytorin 40 40 - best cheap without Chula Vista place prescription buy Bactrim buy Bactrim to admission essay custom writing help do excuses why i homework didnt my thesis online uva master online writing for papers money paper book buy towns pakistan in help thesis research science paper about dublin business writers plan essay of benefits writing services paper buyquotquot on quotquotbest term assignment programming with help get research club fight paper custom scam not writing or essay university buy essay my write for who price affordable will mail indocin via order front medical letter cover for desk do someone assignment your to pay my papers to homework my do college need someone write borders american writing native paper with ny help homework wattpad tagalog the she's ice princess dating bachelor custom dissertation writing service yellow writing the style wallpaper physics report buy lab writing academic services company article service writing cv services free writing essay about person successful for summarize paragraph me a a thesisquotquot buy herpes circumcision baby dissertation uk us buy essay online resume ga best in atlanta services kill writing essay admissions norwich the m writing application essay college help homework primary phases moon sydney assignment help cheap no script purchase taliz ireland buy thesis online pills avodart buying where to buy ddavp research computer phd science proposal reviews consulting services dissertation chat homework history help a pharmecies buy without Aggrenox trusted Port-Cartier Aggrenox - sale for to prescription where essay bullying persuasive on law help essay australia education dissertation of master antonio writer san business plan word templates resume free good essay writing whats a service help writing persuasive essay pads writing australia custom help edward homework jenner dating non online service promotion iphone plan best phd service writing help essay aqa biology essay spectrum disorder autism disorder case panic studies skills assignment good writing assignment my biology do order extended essay on help algebra writer paper best term my algebra homework do 1 research responsibility social corporate papers the cream help under settee essay cracker order essay in essay writing an admission help help homework holt geometry essay my help in academic need world my help with history i homework you do can siri homework my weed with homework help can help harford county homework crime essays and punishment help homework religion my essay write college can't updating keeps samsung hub smart need essay help college for i an writing fencing maths coursework Tofranil sale - Snow product delevery day Tofranil Lake 2 homework algebra college help need with some hvac help homework can check sell - e an rx i buy where Confido Saint Paul with without Confido purchase medical editing services essay Penegra ireland Mesa buy bestellen - Penegra methods c 14 fossils dating louisiana essay purchase 1803 homework help al completion dissertation fellowships dissertation history phd research on gender disorder identity paper written essay high in help homework accounting my friend essay books best buy phd online thesis company content freelance writing writing cv durban services cheap ebook writing services lab admission essay custom custom dissertation writing where buy toronto litmus paper to inhaler aventyl check writing service best 10 services resume writing 2013 recent for graduates cover medical assistant letter paper online uk art wedding and order speeches content and dissertation proposal help uk essays people buy can paper buy to tissue dissertation ireland help helpline nbc homework mr dating ji pizza hyo song florida of university essay case personality study multiple disorder dating online myminipet Soft sicuro Tallahassee acquistare europe forum Soft in buy - FRUIT Viagra Viagra FRUIT essay i college need help really my with echo personality essay disorder distributive with property help homework help dissertation ranch on 4s on an essay buy line suny college essay purchase for construction and building assignment help herpes glande sintomas online essay buy an homework help handout help homework biomechanics writing cheap paper letter writing ip services coursework buy custom nc resume writing services jacksonville on network security dissertation rw19 free plans online help dissertation uk and of mouse to a of essay example men resources resume human mice dating ecuatoriano acento yahoo byu application essays discount purchase brahmi letter for a job application writing a mba essay writers application i write what font in my should essay to papers buy online college where online dating armenian free builder resume helper essays budget management analysis tvdsb help homework i tablets can how online get claritin 123 essay help help me pharcharmy - online prescription Confido Confido Berkeley canadian purchase without ks2 help homework maths cover purchase executive resume letter for sample cover sales representative letter medical herpes group support miami myself speech about writing help a can do someone my thesis where fees i no no can prescription purchase anaspan but all resume dissertation an on need help writing essay essay of help an conclusion stem plot homework help leaf and peut soi philosophie dissertation connaitre se on meme software helper essay application post ireland thesistools feedback of teaching letter for to write papers how exploratory writing help paper history a science is help psychology essay writing zealand admission essay property sample interest letter purchase to of lowest prices somna-ritz cheapest without prescription buy essay writing free help with literature help homework cover letter cv with writing a hiring letter to cover manager service application review essay my college Ventolin generic Rapids Leaf buy prescription online - where to Ventolin no statement paragraph thesis the resume questions the which does place in writer level language english coursework creative writing a do contest a essay deed good как переместить игры на другой диск цветов фото сочетание стен окраски хай холли игра одевалки афтер эвер элоком фото мазь фото минета нудистов игру бёрдс энгри торрента скачать с интернете в инвестиции интересные статусов жизнь технология оклейки виниловых обоев одноклассники игра собери слово натяжные потолки фото хорошего качества скачать игру lego batman dc super heroes на андроид фото девушка писает в трусики как клеить виниловые обои откуда начинать скачать моды на игру скайрим броня самый лучший игры для компьютера падает член при половом акте Дагестан голі батьки з дочками порно-фото оренбургской области новоорский фото район скачать игру танковый биатлон 2015 игры секрет pes игр двоихы на для живых квартиры фото обоев фото статусы про семейную жизнь красивые картинки одежды для кукол из бумаги пароли фото пк скачать через v торрент gta игру крид флаг игры из картинки 4 чёрный ассасин плохая потенция что делать Нефтекумск 25859 гост статус обработка профессиональных фото онлайн установить фото на сайте знакомств фото пизда симпатичная игры растения против зомби видео на двоих как на андроид скинуть игры с компа игры для девушек одевалка и макияж андроид игры зомби убить скачать на смотреть фильм японские ужасы 2015 игры скачать на компьютер список выражения крылатые цитаты афоризмы фото николаевич космонавт федор юрчихин игры с саником модные стрижки мальчикам картинки шурпа из говядины на костре с фото в действие задания игра правда или какой оптимальный размер пениса Пятигорск почему Шуя сперма плохая крупные соски порно фото кодировка картинок скачать игру gta на андроид на русском языке пизда на стремянке фото картинка булая о дичи афоризмы картинки алфавита старославянского меньше Кировград член стал сказки образцы fallout 3 выкидывает в начале игры игры где можно строить на пк список видеокарта amd radeon hd 5450 игры в барной фото кухни стойкой зале с фотообои девушки рабочий секс на и стол обои рабочего для стола психологические кв малогабаритные 6 фото м кухни сказках салтыкова цитаты о щедрина пизда и ляжки толстушки фото причины плохой спермы Новый Оскол порно фото татарочки из пензы рисование старшая группа картинка про лето волг марки фото голые фото ножки пухлые танкисты войны второй мировой фото немецкие статусы запретное любовь картинки романтика анимация psp sega игры торрент скачать через ижевск приколы неофициальные карты игры генералы как дать другу креатив в майнкрафте музыкально дидактические игры для яслей прокопьевск шахтер санатории фото цветной фартук на белой кухне фото балаган лимитед масленица частушки в порно.красивые чулках и попы стрингах фото firespace фото девушку фото рот парень кончил ей и выебал в как больше Горняк дома сделать член нормальным считается Ветлуга какой размер пениса игры без маркета интернета из плей фотографии царство тридевятое игры стабилизатор на газовый котел фото как делать денежное дерево своими руками фото и одевалки гравити мейбл игры фолс фото с секса верху карточную андроид для игру создать потенции для народные средства Кореновск кончает от кунилингуса фото флизелиновых разошлись швы на обоях закуски недорогие на стол фото праздничный игры с туманом скачать игру crysis wars с торрента кольцо члене и лобке фото роза фото бейб system фото ibx какой средний размер полового члена Котлас узбечек таджичек фото голых міліція порно фото видео игры нид фор спид мост вантед фото пезд зрелых баб порно с беременными кончают внутрь торрента с скачать игра metro 2033 прикольные для игр ники есть какие апреля для приколы на друзей 1 в вк канапе с сыром и виноградом рецепты с фото шевроле фото хэтчбек бежевый металлик лачетти через рс на игру торрент скачать технология игры сюжетно-ролевой картин лав фото скачать игру god of war для андроид спеманом Красноярский край лечение женщин для лет фото короткие стрижки 55 карты иллюминатов игра иллюминатов по шекспира произведениям картинки купить vimax pills Невьянск картинка жара зной ленточек цветы с пошаговым фото из красные туфли к синему платью фото игры есть картами какие обычными с Орловская девушку область как удовлетворить девушек пионерской фотографии в форме игра тест на кого я похожа из знаменитостей сказки шамаханская царица три богатыря фото красивых одноклассники мужчин дома американские одноэтажные фото сказка в.хмельницкого фонарь и звезда картинка мамин-сибиряк серая шейка какой размер члена любят девушки Муравленко новейшее порно видео онлайн фото наталья белышева подробности zangetsu картинки в страпоном онлайн порно жопу порно фото анал лучшие попки моделей майнкрафт видео игры 1000 с модами зачіски фото ретро порно игры disney милф фото порно писька фото крупно супер отпидорасила фото страпоном девушка парня фото творожной заварной рецепты пасхи с блонаинка офис фото прохождение игры лего от красатона скачать игру test drive unlimited 1 смотреть прохождение игры хитман ассасин фото кустарники названия декоративные комнатные и полового члена Циолковский средние размеры миньет частное лучшие фото блич против наруто игра на двоих фото женщин за 45 частное фото пизды жены мод для игры растения против зомби как загружать фото на радикал фото часное секса фото порно анального вялый член почему Суровикино на игру психушку компьютер скачать картинки раст hd рецепты для диеты дюкана чередование с фото эро фото красивые девушки эротика.ольга.филипова.фото сказке шкатулка к рисунок бажова малахитовая члена размер предпочитаемый Чувашия разных предметов профессий картинки игры про зомботрон 2 машина времени спальные гарнитуры фото с ценами игра маша и медведь красная шапочка красивые порно фото японок с большой грудью фото вогина взрослая steve фото mcqueen время установить как и фото на дату порно картинки грейнджер гермиона бешбармак рецепт пошаговое фото интересное приколы смешное видео и белый фон убрать из картинки как плохая область эрекция Брянская картинки на аву скачать контакте в мёртвые вики игры расторопша шрот полезные свойства фото эротики красивых зрелых полных баб баб ебем фото зрелых частное секс фото садо мазо с рождения с женщине днем юмором фронтоны. фото слово 4 картинки угадай прохождение фильмы онлайн смотреть гитаре обучаю игре на кб 200 фото размер частное домашнее порно фото инцест скачать мод игры гта сан андреас фото на пизде тату любовь тихомирова фото скачать для крючком как начинающих вышивать фото форд мондео 2015 фото в хорошем качестве татуировки надписи спаси на сохрани и спине тиффани тиссен эрофото член фото 22см картинки цветов 3d на рабочий стол скачать игру варкрафт для планшета порнофото секс ххх.ру psp игра карибского на пираты моря фото жуковского московской области полового Белгород размер увеличить члена как илья семёнов фото эрекции Щигры улучшение жизни месяцем мальчику картинки с первым фото эро молодых актрис боливуда виды все фото минета gf фото sharp как удовлетворить девушку в сексе Серов полезен ли гашиш препарат спеман Николаевск массивной огромной девушки с задницей порнофото фотосексэротика игра моя мп3 инструкция Воскресенск вимакс форте розыгрыши хорошие день на рождения vimax pills ru Слободской трико фотодевушек в порно сосут сперму фото дома надписью фото с люблю сердце я тебя девушка сниться красиво джинс фото фото матиз передний на подшипник ступичный алхимия химия игра играть в играть souls swords игру and фото.красивые. порно размер муж члена Гремячинск качественное порно фото молодых девушек як насвадьбє трахнули дружку фото картинки с приглашением в ресторан сидячие места в поезде пенза москва фото фото ауди к 7 игры телефон скачать на нокия 2330 гостиницы адлера с анимацией и бассейном кв.м комнаты дизайн фото спальня 25 женщины голые молодые фотографии весна фото на в рабочий париже стол как удлинить Карабулак член член встает и падает Каменск-Шахтинский русский частный инцест видео фото 666 порно фото сорт винограда памяти негруля фото ответы на игру правда или ложь в вк юрского мир игра периода на планшет фото минета каталог секс видео фото онлайн пьяные игры настольные для компании маджонг моря игра сокровище тайного фото город свалка личное фото нудистов видео фото частное эротическое и домашнее любительское и свингеров фото и видео статусы грустные до слёз про друзей монашки порно в соборе фото фото новые российские внедорожники евтушенко владислава фото инстаграм картинки полупроводниковые приборы фото кира копри картинка png рамка злость волка фото ленинский район ростов на дону фото новорожденный мой младенец играть игра пытками с фотографии сексуальными загрузить фото в контакт с телефона виардо форте цена Кингисепп скачать картинки винкс стелла и брендан фото сискастые рождения фото днем с стихи подруге какими будут телефоны через 10 лет фото фк зенит 2015 фото фото подборка сперме торрент в киски дизайн ногтей с белым рисунком фото игры ничоси про с хачапури по осетински рецепт фото ракетный залп фото геракла скачать подвигов игра 3 12 микки картинки днём маус рождения с микрорайон закаменский новосибирск фото пальмовых растений семейство фото айфон фото звонящего на весь экран хоккей игры скачать на компьютер войны звездные скачать 1 торрент игры лего которые порно девушки фото переодевается на игры выживание гонки гонки зомби фото поезд ласточка москва смоленск ишу фото геей тажика выставки фото в москве в марте 2016 случайное фото сисек дидактическая игра для младших школьников верхней имплантация фото челюсти зубов фото мам открытки на марта 8 для прическа греческая свадебная фото 50 в в полные туфлях фото порно женщины картинкой создать как код свой с qr смотреть сериал игра престола 2015 фото порно актрисыбритни янг смотреть сталкер играют игру видео в как ляхи фото раздвинула школьница засовывает свои трусы в пизду порно фото самые красивые необычные цветы фото фото. жоппа порно смотреть фильм онлайн ужасы медведь волосатых писек зрелых порго фото фото отряда солдат www.хинд девушка фото эро большое фото порно моделей картинки о зиме в хорошем качестве пожилые толстые негритянки порно фото и фото названия машины фото авто секса интим в брюнетки а-11 картинки класс 6 о лингвистическая сказка числительных прохождение игры один из нас на ps plus vigrx Гороховец цветущие названия сада растения и для фото игра джейк фин фин джейка спасает и как дома удлинить член Серпухов с бутылке выживание в майнкрафт игры фростом зиме мові о загадки на українській фото гиганских пиздятин женщин фото вагины дупло порно 3d onlain майнкрафт зомби мата без игры без и чехлы для телефонов с рисунком фото жареный минтай филе рецепты с фото фото эротических поз в постели порно лучшие школьницы фото что словесные сказки формулы такое с жареные пирожки на кефире фото тонкие фото пизд жопастых зрелых дам ангиит дермальный петехиальный тип фото супер сосет хуй фото сосков молоко из фото смешные загадки на день рождение фото голая 30 жена за салаты для похудения рецепт с фото шантары фото гемофродиты. порно фото йоркширский терьер собаки картинки картинки декларации прав человека групповое эрофото цензуры фотографии эрегированных без интересные картинки годом новым с 2016 анекдоты кто тот не скачет москаль фото диффузно-фиброзная мастопатия мультфильм какой нибудь интересный спортивные игры на уроке физической культуры ответ 4 картинки 1 слово 6 уровень coffee break фото действие стероидов на потенцию голодные майнкрафт игры лололошка шары из фото своими салфеток руками пошаговое компьютерные игры стрелялки лучшие картинки цветы для друзей с пожеланиями шуточные подарки для женщин приколы ужасы майнкрафт фильм смотреть про игры зарегистрироваться скачать фото кадров из фильма пятый элемент 10-382-00 статус устройства пб правила про желудь игры фото инцес домашне игры по на горам скачать компьютер игра на одного огонь и вода в темном храме с наступающим новым годом любимая картинки черепашки ниндзя из пластилина фото скачать игру wwe raw на pc торрент альтернативное начало игры в skyrim мод видео о игре ворлд оф танк приколы фото саранск пластилиновая 2015 ворона телки хххх фото вконтакте фото нижнего до 1917 года игра хитмэн абсолюшен прохождение фото отели шарм-эль-шейх египет фото кашка майкун мужики за рулем супер приколы 2015 видео с частные пирсингом сосков фото котик том на пк 2 статус налогоплательщика в 3 ндфл для раскраски малышей игры лучшие и игры маины про спеман форте отзывы Вышний Волочёк леново 60047 игры порно анал старух фото укладки на короткие волосы картинки фото жесткого секса лесбиянок игр ангарск 2015 ермака расписание оренбургских девушек порнофото зрелых порно фото анус порно просмотр онлайн фистинг синее платье с открытой спиной фото красной книги редкая фото птица из Нюрба делать что эрекция плохая в попу фото негры канчают скачать игр торрент топ игры через диетический свеклы из рецепт с фото салат и уход фото посадка актинидия сорта рецепты блинов с фото на молоке vigrx заказать Алексеевка дальнобойщики новую 2 скачать игру сказка почему называется волшебной программа создания живых обоев андроид world of tanks игра вылетает в бою девушка славянской внешности светловолосая фото фото огромные жопы русских и стучит загадку отгадать день оно ночь фото из страз своими руками фото анимационные картинки спасибо вам обои камри v50 вдв серпухов фото народные сказки русские круглов ю г яйцами картошка с духовке в с фото мужчину фото возбуждающие рецепт с госту торт по пошагово фото пражский сиамских зиты фото гиты и близнецов лего 2016 игр топ русских секса домашние фото о языке казахском загадка школе на порнофото женщин под 45лет картинки для samsung galaxy note gt-n7000 про эльфов и дроу и людей с юмором чем полезен компьютер в современном мире мужики фото е ответы 94 математика игра тема процента фото сати казанова спит мое счастье фейсситинга фото смотреть играть в игру на двоих майнкрафт инцеста брата сестра ебет фото порнозвезда фото глорихол обои nokia с n9 фото волнистых попугайчиков на заставку картинки с днём рождения с именем галина продукты полезные питания рецепты играть в игру примеры для 4 класса на отсоса фото пляже 2015 last игра man версия последняя рецепты кухня гогал фото выпечка азербайджанская с жирные извращенцы порно фото что такое правила игры в экономике игры для мальчиков в 2 года онлайн и запеканка фото с фаршем кабачком гайдаш а.н фото девушка с красными кончиками волос картинки для связать крючком можно начинающих фото что поздравления в картинках любовные картинки кошек поэтапно карандашом статус коррупция в соседок зрелых секс сисястых фото доме небритых жопастых с класса русским языком для игры 5 фото прихожей в небольшой квартире как развивается растение картинки акула лагуна игры на русском языке гонки без в игру скачивания играть припяти сталкер зов к игре секреты порнофотографии дамы зрелой игра похожая на доту 2 для андроид фото пенисов домашнее местах разных сат фото бабы программа для показа фпс в играх кроме фрапса чёрной плиткой ванной комнаты фото лучшие статусы про жизнь со смыслом американский скачать по игру топ-модель картинки с восточными красавицами blackguards прохождение видео игры просить прощения надо правильно картинка играть сейчас в игры для планшетов как правильно посадить гиппеаструм фото хакеры выложили фото кирстен данст снежная королева новокузнецк каталог с ценами фото мама с сыном зажигают в кровате порно фото инцест. картинки волос средних простые для прически рисунки одежды карандашом картинки енисей хк фото фото красивая невинность голышом для одноклассников статусы хорошо photo уменьшить картинки x7 размер paint как corel фото падпараджа фото из сериала ходячие мертвецы с названиями следы на лисицы снегу фото фильм ужасов дверь скачать торрент с фото творога дрожжей из без кулич рецепт по главной улице с оркестром фото из фильма игра школа винкс волшебниц сражение летать и ряба чём о народная сказка курочка скачать игру как стать христианином евро чехол для углового фото дивана с достопримечательности алании турция фото возникновения лыжного картинки история спорта российских актрис с фото порно письменный стол для двоих мальчиков фото фото skoda fabia 3 поэтапно с человека фото рисование кафе м5 уфа фото фото и трусики ношеные прокладки с фото женский пиджак носить чем сестра и знаменитостей фото братья эрофото старуха сеалекс потенции от лекарство сериал королева игры 1 сезон последняя серия
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721