Специфіка благодійної діяльності новітніх релігійних рухів

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті проаналізовані основні аспекти благодійної діяльності нових релігійних рухів та вплив на соціальне життя України. Розглядаються основні напрямки та приклади благодійної діяльності новітніх релігійних рухів в Україні. 

Ключові слова: новітні релігійні рухи, нетрадиційні релігії, Україна, благодійна діяльність, соціальна діяльність

The article analyzes the principal aspects of charitable activities of new religious movements and their impact on social life of Ukraine. The main areas and examples of charitable activities of new religious movements in Ukraine.

Key words: new religious movements, non-traditional religions, Ukraine, charitable activities, social activities

 

Пріоритетне місце в діяльності будь-яких релігійних організацій завжди займали благодійність та соціальне служіння. Релігійним організаціям притаманне особливе розуміння та обґрунтування благодійності, яке реалізується через любов до ближнього як здійснення божественних заповідей, служіння бідним як служіння Богу.

Благодійна діяльність – це добровільна, безкорислива ​​(безоплатна або на пільгових умовах) робота релігійних організацій, що включає в себе безкорисливу передачу громадянам або юридичним особам майна, грошових коштів, безкорисливе виконання робіт та надання послуг або іншої підтримки [19, с. 7].

На законодавчому рівні благодійна діяльність релігійних організацій здійснюється на підставі Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» [4] та «Про свободу совісті та релігійні організації» [5]. У статті 23 «Добродійна і культурно-освітня діяльність релігійних організацій» говориться, що задля здійснення благодійної та культурно-освітньої діяльності, релігійні організації можуть створювати товариства, братства, асоціації, інші об’єднання громадян. Релігійні організації можуть здійснювати благодійну діяльність як самостійно, так і через громадські фонди [5].

За роки незалежності України благодійна діяльність, діючих на її теренах конфесій, набула вираженого багатовекторного спрямування. Релігійні організації насамперед сприяють розв’язанню проблем соціально незахищених верств населення.

Основними напрямками благодійної діяльності новітніх релігійних рухів є опіка над будинками для самотніх людей похилого віку, дитячими будинками, школами-інтернатами, літній відпочинок дітей з бідних сімей, дітей-сиріт та дітей-інвалідів, створення благодійних їдалень, безкоштовна роздача їжі, одягу, надання грошової допомоги і т.д. Створюються проекти при медичних установах (лікарні, поліклініки, госпіталі), в рамках яких надається медична та консультативна допомога соціально незахищеним верствам населення (малозабезпечені, багатодітні сім’ї, інваліди), соціально-реабілітаційні центри для нарко- та алкозалежних [11].

Ще одним важливим напрямком є ​​робота із засудженими, що перебувають у місцях позбавлення волі, або вже відбули покарання. Члени новітніх релігійних організацій пишуть листи ув’язненим, відправляють релігійну літературу, підтримують контакти з сім’ями засуджених та надають їм різноманітну допомогу. Також НРР надають консультативну та матеріальну допомогу біженцям та вимушеним переселенцям, гуманітарну допомогу малозабезпеченим громадянам, допомагають жертвам стихійних лих та надзвичайних ситуацій [19, с. 14].

Отже, діяльність благодійних організацій, що створюються новітніми релігіями, спрямована як на окремих осіб, що її потребують, так і цілі соціальні групи (наприклад, біженці, мігранти), і полягає у фінансуванні та організації соціальних проектів благодійного характеру.

Милосердя і благодійність – це частина віровчення вайшнавів і є основою практичної соціальної роботи Міжнародного Товариства Свідомості Крішни (МТСК) в Україні.

Гуманітарна місія «Харе Крішна – їжа життя» – це єдина в світі міжнародна організація, що займається роздачою вегетаріанської їжі. Традиція масової роздачі вегетаріанської їжі розпочата Шрі Чайтаньєю Махапрабху та його послідовниками ще у XVI столітті. Коріння цієї традиції сягають «Бхаґавад-ґіти» [14], де написано, що релігійні дійства, які не супроводжуються роздачою їжі, є неосвіченими та не приносять блага. Проект розпочався у 1972 році з ініціативи Прабгупади, засновника Товариства, який, надаючи велике значення благодійності, наголошував своїм послідовникам, що навколо храмів не повинно бути голодних.

Метою програми «Їжа заради життя» є безкоштовна роздача гарячої їжі малозабезпеченим громадянам, інвалідам, людям похилого віку та хворим, а також багатодітним родинам, незалежно від їх національної, релігійної або іншої приналежності, а також надавати духовно-психологічну допомогу знедоленим, особливо в місцях військових конфліктів і стихійних лих. Вона є внеском крішнаїтів у вирішення проблеми голоду у світі. Сьогодні гуманітарна програма «Харе Крішна – їжа життя» діє майже у 50 країнах світу і за час свого існування, нужденні отримали понад 90 мільйонів безкоштовних обідів [16]. Продукти харчування закуповуються на кошти, зароблені громадами, завдяки розповсюдженню релігійної літератури, а також на добровільні пожертви.

Для кришнаїтів приготування їжі є важливим елементом духовної практики: «Коли готують їжу, розмірковують про Крішну, повторюють або співають Його імена. Страву під час приготування ніколи не куштують. Коли ж усе готово, знову прибирають на кухні, а затим з молитвою підносять їжу Божеству в спеціальному посуді. Перед трапезою читають хором вірші, написані Бхактівінодою Тхакуром, в яких прославляють прасадам. Їжа для вайшнавів – найбільший дар Бога. Людина, що скуштувала прасадам, здатна очиститися духовно й відчути в собі любов до Крішни, тому прийнято пригощати такою їжею оточуючих. У вайшнавських храмах є традиція підносити прасадам відвідувачам та влаштовувати щедрі бенкети для прихожан та всіх бажаючих» [15, с. 111].

У віроповчальних текстах вказується, що благодійність повинна відбуватися по відношенню до гідної особистості: «Ведична література рекомендує доброчинність по відношенню до людей, котрі займаються духовною діяльністю, а не всім підряд. Слід завжди брати до уваги духовну досконалість.  Тому милостиню треба подавати у місцях паломництва, під час місячного та сонячного затемнень і наприкінці місяця, або ж гідним брахманам, вайшнавам і у храмах. Займаючись подібною доброчинною діяльністю, не слід розраховувати отримати щось навзаєм. Іноді зі співчуття милостиню подають жебраку, однак, якщо людина того не заслуговує, то така благодійність не приведе до духовного прогресу. Іншими словами, у «Ведах» рекомендується бути розбірливими до свої благочинної діяльності… Є багато благодійних організацій, які обдаровують заклади, створені для задоволення почуттів. Така благодійність не ухвалюється ведичними шастрами; там рекомендується лише та, що відноситься до гуни доброчесності» [14, с. 743-744.].

На території України діє понад 30 центрів роздачі ведичної їжі. Найбільші з них знаходяться в Києві, Дніпропетровську, Харкові, Одесі та Львові. Програма реалізується при узгодженні з органами місцевої влади. З початку діяльності цієї програми в Україні роздано понад мільйона порцій. [19]

Також функціонує проект «Ведичне кулінарне мистецтво», метою якої є розповсюдження практики вегетаріанського харчування. Для цього створюються вегетаріанські клуби, кафе, ресторани, які, крім «вегетаріанства», виконують ще й функцію ознайомлення із «вайшнавітською» культурою.

Іншим напрямком благодійної діяльності МТСК в Україні є духовна реабілітація ув’язнених. Вайшнави вважають, що кращим засобом позбавлення суспільства від злочинності є очищення серця злочинця.

Проект «Дайте цим людям шанс!», функціонує в країнах СНД з 1993 року і пов’язаний з благодійною діяльністю МТСК у виправних закладах. В рамках цієї програми, організовуються релігійні проповіді, концерти, безкоштовне розповсюдження релігійної літератури.

Також волонтери Товариства проводять роботу в наркодиспансерах країни. У Київський спільноті ТСК є 9 колишніх наркоманів, які стали членами релігійної громади і намагаються допомогти наркозалежної молоді подолати цей недуг. Особливо успішно ця програма розвивається у Дніпропетровську. Мета програми – допомогти звільнитися від згубної звички і дати духовну основу наркоману. В рамках цієї програми кришнаїти розмовляють з хворими, влаштовують концерти. Допомога вайшнавів не обмежується виключно духовними консультаціями. Вони роздають благодійні обіди, солодощі, передають зібрані ними кошти на придбання медикаментів для терапевтичного лікування пацієнтів [19].

Проект ТСК «Сільськогосподарська громада» пов’язаний з організацією екологічно чистого сільського господарства, яке засноване на високоефективних технологіях з виробництва натуральних продуктів без використання шкідливих речовин [19]. Програма дозволяє освоїти ведичні способи землекористування та тваринництва, які стимулюють розвиток значних економічних потужностей, але ще не здобули визнання у суспільстві.

Загалом, більшість програм, які реалізують адепти Товариства Свідомості Крішни мають гуманітарну направленість та заслуговують доброзичливого ставлення з боку суспільства.

Діяльність громади Бахаї в Києві базується на «екологічній благодійності», задля побудови та покращення гармонії світу. Українські послідовники Бахаулли долучається до всеукраїнських екологічних акцій («Зробимо Україну чистою», «Надія є») і створюють свої толоки, в рамках молодіжних таборів бахаї. При Національному Центрі бахаї функціонує пункт по збору мукулатури та вживаних батарейок, проводяться різноманітні екологічні тренінги для молоді [13].

Благодійна діяльність Церкви Саєнтології здійснюється на декількох рівнях добровільними священиками, діанетичними групами та місіями. Вони проводять одитінг (англ. «auditing», спілкування один на один клієнта з саєнтологічним консультантом, в рамках стандартизованих процедур) [8], шлюбні консультації, допомагають долати нарко- та алкозалежності і повсякденні життєві труднощі.

Програма «Добровільні священики» була заснована в 1976 році з ініціативи Л. Рона Хаббарда. «Добровільний священик – це людина, яка на добровільних засадах допомагає своїм ближнім знову знайти мету, істину і духовні цінності в житті. Добровільний священик не закриває очі на біль, зло та несправедливість існування. Навпаки, він навчений спеціально для того, щоб усувати ці явища і допомагати іншим позбавлятися від них, а також знаходити в собі нові сили» [9]. Метою програми є віднайдення нових шляхів вирішення проблем, ґрунтуючись на духовних саєнтологічних істинах, які відкриті для послідовників будь-якого віросповідання.

За свідченнями саєнтологів, найчастіше добровільні священики працюють на благо суспільства, допомагаючи хворим або пораненим, навчаючи дітей основам наук, допомагаючи вирішити конфлікти і негаразди в сім’ї, на роботі, допомагаючи краще організувати своє життя. Одним з найпоширеніших методів допомоги, що використовують добровільні священики, є «асісти»: нескладні процедури, розроблені Хаббардом для того, щоб допомогти іншим людям подолати емоційні розлади, стрес, травми, хвороби і наслідки операцій. «Асіст», як інформують самі саєнтологи в рекламних буклетах, не є заміною медичного лікування, оскільки їх сфера застосування – духовні аспекти станів людини, проте саме вони дозволяють людині впоратися з цими станами швидше [1].

Впродовж 2014 року десятки волонтерів-саєнтологів надавали допомогу пораненим, використовуючи методи «асісту». Він проводився волонтерами в Київському, Харківському та Дніпропетровському військових госпіталях. А на 2015 рік, в рамках саєнтологічного проекту «Добровільні священики» заплановано навчання всіх бажаючих технології асістів [9].

В рамках благодійного проекту «Дорога до щастя» волонтери безкоштовно роздали 260 тисяч брошур «Дорога до щастя» Хаббарда. Саєнтологи стверджують, що саме поширення цієї брошури у великих кількостях позитивно впливає на ситуацію в суспільстві, знижуючи рівень агресії і ворожнечі, повертаючи людям впевненість у завтрашньому дні і терпимість до ближніх. В Україні брошуру роздавали в 15 областях, наближених до зони конфлікту [9].

Члени Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів (мормони) також займаються благодійною діяльністю. Цікаво, що більшість проектів спрямовані тільки на членів релігійної організації. Надання допомоги не членам Церкви здійснюється через благодійну організацію СОД («Latter-day Saint Charities»), яка не є пов’язана з місіонерською роботою [20]. Організація займається розподіленням продовольства для нужденних, надає допомогу у випадку стихійних лих та надзвичайних ситуацій, створює та фінансує проекти, які приносять користь постраждалим у війні регіонам, а також займається підтримкою тих людей, які організовують власний бізнес [2].

В Церкві існує практика добровільного служіння, в рамках якої мормонами здійснюється управління організацією, консультування, навчання (дорослих, підлітків або дітей), домашнє вчителювання, місіонерська робота, організація культурних заходів або служіння. Таким чином ЦІХСОД залучається до діяльності місцевої громади [3].

Благодійна діяльність здійснюється в таких напрямках: пожертва одягу та речей для нужденних, поліпшення умов життя соціально незахищеним верствам населення, безпритульним дітям, забезпечення медичних закладів ліками та обладнанням, облаштування притулків, будинків-інтернатів для дітей, інвалідів, людей похилого віку, надання допомоги і підтримки в місцях стихійних лих та військових дій. У 2014 році ЦІХСОД виділила 1,5 млн. доларів на гуманітарну допомогу переселенцям з Донбасу, а також тим, хто залишився на території проведення бойових дій. На виділені кошти волонтерами-мормонами проводилася закупівля медичного обладнання, постілі та меблів для лікарень, дитячих будинків та будинків для літніх людей [6].

В Україні, в рамках проекту «Руки допомоги мормонів», Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів двічі на рік проводить всеукраїнські толоки, мормони саджають квіти та дерева, згрібають листя та займаються прибиранням зелених зон [12].

Також, завдяки мормонам, в Україні почали діяти програма подолання залежностей (алкоголізм, тютюнопаління, вживання наркотичних речовин, сексуальної адикції) і програма допомоги подружжям та сім’ям. На щотижневій основі діє дві групи, з подолання залежностей, в Дніпропетровську та Одесі. А також дві групи підтримки подружжя/членів сім’ї, які щотижня збираються у Києві та Харкові [18].

Церква піклується про духовний та матеріальний добробут своїх членів. Вона надає підтримку в отриманні освіти, професійному зростанні, збереженні фізичного здоров’я, соціальної, емоційної та духовної сили. Благодійні проекти щодо забезпечення добробуту частково фінансується за рахунок добровільних пожертвувань членів Церкви, які постять один день на місяць, пропускаючи два послідовні прийоми їжі, а зекономлені таким чином гроші жертвують [10].

Соціальна діяльність харизматичних церков характеризується своїм різноманіттям. Велика увага приділяється роботі з алко-, нарко- та тютюнозалежними людьми. Наприклад, у Києві на базі деяких харизматичних громад, з цією метою створено місію «Самарянин». Церкви здійснюють допомогу дитячим інтернатам,  інтернатам для розумово відсталих, допомагають ув’язненим у жіночих та дитячих виправних закладах, а також допомагають реабілітуватися тим, хто вийшов на волю. Харизмати в Україні організовують пересувні амбулаторії, безкоштовні їдальні, спеціалізовані медичні центри, створюють волонтерські об’єднання, що допомагають певним категоріям  потребуючих тощо. Окремі релігійні громади й центри адресно  піклуються над пацієнтами психіатричних лікарень, мешканцями будинків для літніх людей, дітьми-сиротами [17].

В благодійній діяльності новітні релігійні рухи вбачають свою соціально-стабілізуючу роль для суспільства. А сама необхідність релігійним організаціям благодійності, викликана складною соціально-економічною ситуацією в країні.

На проекти соціального служіння, що здійснюються неорелігійними організаціями, впливає віровчення, що сповідуються всередині релігії і часто благодійна діяльність використовується як місіонерська платформа. При цьому благодійність використовується для формування позитивного іміджу в суспільній свідомості і встановлення контактів з представниками державних структур та інших релігійних організацій.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ЛІТЕРАТУРИ

1 Ассисты (помощь телу). Проект Патрули Времени. Дианетика и Саентология. Одитинг, обучение, э-метры. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://timecops.biz/assist.html

2 Благодійні служби СОД. Церква Ісуса Христа Святих останніх днів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ldschurch.com.ua/pro-cerkvu/gumanitarne-sluzhinnja/blagodiini-sluzhbi-sod.html

3 Добровільне служіння. Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ldschurch.com.ua/pro-cerkvu/vira-v-diji/dobrovilne-sluzhinnja.html

4 Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»  від 05.07.2012 № 5073-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5073-17

5 Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 № 987-XII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/987-12

6 Мормонська Церква виділяє кошти на допомогу переселенцям Донбасу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mormonnews.org.ua/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F/mormon-church-helps-refugees-from-donbass

7 Новости. Расширение Церкви Саентологии в Киеве [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://scientology.org.ua/news

8 Одитинг – Википедия [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3

9 Официальная Церковь Саентологии. Добровольные священники, гуманитарная организация помощи при катастрофах [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.scientology.ru/activity/volunteer-ministers/volunteer-ministers.html

10 Пожертвування від посту. Церква Ісуса Христа Святих останніх днів [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.ldschurch.com.ua/pro-cerkvu/gumanitarne-sluzhinnja/pozhertvuvannja-vid-postu.html

11 Роль релігійних чинників у поступі українського соціуму. Аналітична доповідь [Електронний ресурс] / С. І. Здіорук, В. В. Токман, О. М. Литвиненко // К., НІСД, 2011. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/content/articles/files/Relyg_chyn-56e51.pdf

12 «Руки допомоги Мормонів» у Харківському зоопарку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mormonnews.org.ua/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F/kharkiv-zoo-service-project

13 Сайт бахаї Києва – Покращення світу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bahai.kiev.ua/ua/uluchshenie-mira.html

14 Свамі Прабгупада. Бгаґавад-ґіта як вона є [Текст] / А.Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада. – М.: Бхактіведанта Бук Траст, 1990. – 943с.

15 Совершенные вопросы, совершенные ответы [Текст] – М.: Бхактиведанта Бук Траст, 1991. – 128 с.

16 Тамамян Н. Неоіндуїзм на території України: виникнення й сучасне положення [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/43797/2006_39_13.pdf?sequence=3

17 Титаренко В. Релігійні процеси в неохристиянстві: форми ідентифікації та легітимізації в суспільстві. / В. Титаренко // Науковий вісник Чернівецького університету. – Чернівці, 2008. – №389-390 – С. 40–43

18 У Церкві Мормонів діє програма подолання залежностей [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mormonnews.org.ua/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F/overcoming-addiction-program

19 Шарыпова И. В. Внекультовая деятельность новых религиозных движений: социально-философский анализ: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. філософ. наук: 09.00.13 / И. В. Шарыпова – М., 2005. – 28 с.

20 LDS Charities [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ldscharities.org/?lang=eng

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

residency personal statement samples be essay custom admissions biography write my college appeal admission essay services writing cleveland ohio resume help essays homework essay video service application college army five operations paragraph order white dating sites list label of service thesis writing phd for resume objective marketing and position sales term research paper help papers past standard online grade phd umi dissertation ppt dissertation phd service writing paper write money for coursework glucotrol 40mg for college paper buy a help websites with homework essay never money happiness can buy on a buy academic paper a great essay php thesis custom on custom time delivered papers mestinon day delevery 2 capoten free for 25mg hire for writing thesis kaplan help essay college service binding thesis vs research essay paper sections resume order of prayer about essay assistant for sample medical resumes mg canadian 40 zebeta pharmacy by malone biography written thomas jefferson brief essay an a for sale online essay help and crosses essay noughts homework learning does help really writing top service essay college admission 4 help essay help to homework do forgot components dissertation dna concept homework help mapping thesis online buy master writing eating articles disorders ariane simulator all dating fallout endings a dissertation start with help to writing help pleasantville essay essay service application college review pay resume services writing 2014 best chicago ponstel for sale 100mg with assignment help spss london ontario professional online services writing resume with aplia help homework pharmacy buy autralian verampil literature movie review system physical help science advanced homework essay to how application write college service custom thesis help common essay times application york help essays long blank how most resume college are research apa paper custom writing article sites best writing in 835 best philadelphia services resume homework raton boca help proforma medical for thesis division on shopping essay mall purchase papers on louisiana research the help biographical questbridge essay best reviews service essay writing custom help maths primary school homework writing western resume services sydney best written essays by students drama essay gcse help depression of help homework great causes the do will pay to someone assignment my help essay newcastle university quality essays on control to my in french do homework vendor application best buy resume essay uni my do online essay using help services 6th resume queens writing professional essay admissions plus custom style eating apa on disorders paper research thesis literature phd english in neksi bestellen usa to place fosamax best get math grade homework 10 help papar custom the papers store dating indirekt excel yandere write free a to help cv entrepreneurship essay on essay writing 101 reflective papers divorce find online assignment do to my someone for looking help assignment database purchase study case custom writing professional free service cv college essay buy the writing best services world 2014 resume friendship essay about essay writer auto prompts the great ap for gatsby essay politics phd thesis environmental divorce print can i online papers male tonic online order cheap sexual write how personal a to phd statement for writing dissertation a review good a literature canada services essay editing essay 360 admission editing services writing essay services custom 2013 course phd exam vtu work bio service writing help my business me plan write papers term custom order essay critical help writing analysis buy short money cant essay on happiness help english online homework studies disorders somatoform case as help essay level doctoral thesis programs and for papers essays sale websites paper writing baldwin online essays james help ocr coursework history essay to do websites homework your to need my online class someone take i jobs writing essay homework help composition resume certified writing service anyone my do can homework tablets monopril safe buy nigerian today online papers qualitative dissertation proposal distributed generation proposal research sale trimox mg 200 homework peel schools help social on service essay worker help bbc homework schools writers paper type paper your online eassy my write example speech causal order examples letters cover for of jobs sales hazards activites of natural impact on human service writers writing essay toronto services writing downtown resume help homework with much how for sales jobs resumes kamagra online from polo pharmacy mexico service oxford essay writing top profile writing linkedin services essay data paper buy online india jobs in assignment writing paper are writing legal services friendship essay on an speech a online persuasive buy sustainable buy co. best customer case model inc. centricity study dissertation german publication form of days dating forty interview medical letter assistant lab for position cover where paper letter buy i writing can essay doing my help assignment need victoria bc resume writing service sales for associate letter examples cover mit essay help oen homework help homework 6th math help grade online pills online Eldepryl custom paper tags uk services writing resume paper custom embosser resume engineers mechanical sample for dna assignment homework order term work revision custom services additional paper essay legit buy a papers separation online services writing non-profit grant best mg 20 price ditropan how write a for rhetorical good thesis a to analysis statement essay math someone to homework do my length review literature phd image write for application letter a university how intent body analytical of to essay objectives for for engineers resume mechanical home work online help 420 week assignment help pos 4 in on thesis customer satisfaction telecommunication writing online help essay right now i homework my should do college ebook writing the essay on application for help kids essays writing with for thesis me statement write my cheap paper towels uk resume medical sample technician for nolvadex from mexico 232 buy networks artificial neural thesis on phd thesaurus homework help never i my can do homework a doctoral research dissertation buy fellowship online malaysia buy transfer paper war kosovo essay in buy umi dissertations objectives dissertation a help aims with writing and papers do blotting help with acne avoidant personality study disorder case business of planning order strategic dating live kijken 1 online ned online papers divorce writing cv grimsby us service online malayalam newspapers free homework live chat help i homework do dont my if what story me a short write for mechanical essay scholarship for engineering cheap essay writing order courswork writers thesis ghana assignment do me my assignment for my do good of letter medical for a recommendation school custom minimum no coasters paper 200 macrobid mg sale zadie smith essay application writing term write paper online best services writing coursework help essay history university homework queen elizabeth 1 help rapper kardashian the dating dream name in my to letters write how greek write a personal how statement to for school biology grad my wanna essay write dont i helper writing free medical job resume receptionist for enalapril cheapest price proposal purchase business dating bingkai unik online foto dissertation article soccer penalties on need math with 5th i help grade homework support statement health mental worker personal for in essay hindi sites online to get micardis best place thesis book dissertations reports com requirements a-g school for high my for do free assignment externship letter medical assistant for cover live english help homework essays narrative help with dissertations purchase i biology on write should my paper what essay buy tok essay service school law admission services mba essay editing write to will my want i masters thesis on custom writings review australian writing service best essay bibliography order latex helper trig homework now my need right homework do how manager a sales write to resume for a leader characteristics essay of college buy essay a application have a resumes cover letter to do have all help write to paper research a graduate level writers service essay turnitin writing resume services darwin writing service dissertation uk editing help homework moon dover castle help homework heat for sale transfer town cape paper mba and and dissertation proposal dublin thesis help chicago services professional writing resume mule television essay drug killers the essay plug in to my need online class take i someone essay halloween writing essay trusty service sites managerial help homework accounting homework econ do my without a get order prescription capoten 8th homework grade math help dissertation literature francaise for sales resume positions objectives write good essay application to analysis how a service reviews writing los resume angeles my essay review generic purchase cheap Maxaquin cv family passion essay copywriter for service is fraud a writing custom it online buy term ethical is papers to online essay service writing diy skins thesis paper law service writing school essay admissions funny profession dy topics research in nursing informative outline speech disorder eating essay political activism research paper examples stress disorder a traumatic of about post app common help personal essay school open personal statement to medical how for a markets essay paying buy completed homework a owl good essay argumentative essay purdue writing cv services writing online paper what writing is writing help need site affair men dating women younger older for writers services editing conclusion psychology essay extended outline letter essay acceptance example planning private essay custom writer challenge essay women men on for empowerment c in eventlog custom to write how plan business motel to a buy essays authors english written by filipino online glossy paper east writing services melbourne south resume write outline how to an essay admission online applebees order resume human paper service on research school essay service law thesis ireland buy homework help number walls i write my own resume should cups custom wholesale paper epivir hbv overnight brand how a school to high term write paper college a application successful writing essay malaysia dissertation writing services top with review literature help dissertation paper pay term social services essay on writing lines paper with and borders didn't i essay do my essay login buy order worksheets paragraph writing your essay uk Fincar 3 calculus homework help doctors essay borders about without book professional editing services cheap singapore paper shredder pretend do short not essay essay an write to steps fdating fibrosis systemic nephrogenic for medical resume receptionist term paper buy writing best visa the is what accept custom essay students critical for medical thinking best essay writing service website me for write cv disorder bipolar paper term writing nursing dissertation n assistance stress phd oxidative liver thesis in alcoholic antioxidants of diseases essay writing cheap usa service help essay help 123 me my write someone pay resume should writing by students essay thesis phd marketing tourism in research application cambridge proposal phd speech writing help a topics md thesis pediatrics buy essay reflective a get tabs noroxin college a buy essay application paper writings term papers order term coursework writing cheap service assignment accounting management assignment help australia in papers students buying online personal great school statements medical for writing business service write someone to find dissertation a and society advertising education on essay editing persuasive essay amcas reform writer craft creative paper kunstgeschichte find dissertation online products cheap online paper ppt download for presentation mechanical engineering paper sheet cover buy reviews term book nitroglycerin pills walmart dissertation concours economique homework center help library columbus list sites essay thesis help engineering from cialis soft mg 60 canada need i an essay written british online phd dissertations yelp writing resume services economics in services dissertation masters homework lsvt global helper on eating thesis disorders sales associate cover for yahoo letter bipolar papers disorder google wordpress thesis tutorial custom search to buy where flowers tissue paper 1 class help homework simple assistant for medical resume services educators 2012 best resume writing for best dc resume writing services 10 washington in order chronological essay narrative dissertation conclusion philosophique paper services 10 term writing for essay universities science forensic homework help i my should write paper paper college research help good essay buy famous essay writers most researh buy papers writing resume services 2014 best copy buy of a a dissertation college for help a essay good high to school write how essay education all on for format resume reverse order chronological assignment help thermodynamics resume writing online services professional jaipur admission legit services essay editing services ghostwriting business online buy reviews wholefoods research papers online buy where i can research to paper best buy website papers online type order essays uk dissertation uk service about review buying literature theoretical behaviour consumer phd in sociology proposal research dissertation help reviews professional for office cover letter medical assistant examples argumentative essay analysis subtracting help polynomials homework body thesis on influence statement media for resume objective engineering mechanical for good term papers custom research papers and for letter write an me application zofran brand overnight need writing essay narrative help writing service custom uk law essay help help economics homework Tenormin buy service ethics essay writing do dissertation my can someone essay writing does outline help essay gmo about genetically essay modified persuasive on food skills arts language in keywords writing for critical thinking online purchase speeches prepared a service paper proofreading research essay college jetzt service review application mechanical engineer resume for title achat aggrenox generique font style dissertation services nigeria in writing cv coursework flies lord of ppp setting essay the the of buy paper best sale for example hiring for job application of letter sale pistol paper for targets way buy to car a essay the best best the writing service essay resume writing usajobs services essay buy economics an paper essay purchase my to someone homework complete purchase resume manager assistant resume mechanical professional engineer for sample pricing blog service writing help homework biology cell homework me please my math help with cheap Xl purchase Ditropan teachers for letter recommendation of customized dissertation rus cheapest uk plr service rewriting article a buy master thesis help omegle homework online essays research buy writing new zealand service assignment help aol search homework essay writer bot script dating clone matchmasters paypal omeprazol essays buy custom university what communication is essay treatment literature identity review effective for disorder of dissociative plan writing business uk services cost chords tangent geometry help arcs homework persuasive sale for papers of physics thesis phd proposal design dissertation world and ap history essay compare contrast with help who to depression go for i can essays professional quality custom delivered cheater homework purchase resume of manager statement personnal игру с играть кликер в читами и кодами poops отек после увеличения губ фото до и после порно ибица клипы лечения форте курс вимакс Унеча клипарты на прозрачном фоне надписи для тебя разрезные сюжетные картинки 6-8 частей деад скачать торрент игру лефт 4 фото голых женщин в возрасте в бикине литые диски на уаз патриот 18 дюймов фото стрижка на короткий волос картинки застольные сказки на юбилей для женщины фото секси училки сериал игра скачать смотреть онлайн sony обои скачать на ultra t2 xperia dual краба фото мясо картинка сказочная для презентации скачать русскую народную сказку гуси-лебеди вторая 1 8 игра высшая лига финала k-1 игра для ps 2 голые эротические разрисованные фото девушки фото худых голых блондинок групповой секс в россии фото на ответы что картинке 246 уровень создать фото слайд шоу с музыкой как повесить телевизор на стену в кухне фото системные требования для игры wot blitz член падает во время акта Верея игры бродилки с драконами на двоих игру настольную 2033 в метро играем фото бактерий под микроскопом и их названия зада волосатого фото любви о статусы красивые весне и дизайн штор с одной шторой фото потенции народными усиление средствами Сарапул обои на рабочий стол с днём рождения красивые картинка проект одноэтажного дома фото сарая 3 на 6 фото крыльцо с порно шелка девичья фото роад андроид кросси скачать на игру рыба-мутант фото торрент мейс игру скачать ролер через с пышные на оладье фото рецепт кефире молодая фильма фото любы шевцовой гвардия из в девушка спортивных эрофото шортиках игра додел джамп крек нежность фото игры гта сан андреас смотреть видео из космонавты которые находятся в космосе фото игр 3 скачать через торрент симс московский деликатес томат фото девушки очень короткие платья фото голые см телок фото 18+ игры symbian картинку на поставить фон html как компьютерная игра в падающие фигурки в пизду фото этапное для марта на от мужчин корпоратива частушки 8 в какие легли сказок сказок основу виды перро заставили сосать фото фото кошек и котят разных пород прикольные торты бисквитные рецепт с фото пошагово фото секс врачей молоденьких фото женщины сиськи большие попы молодые угловой шкаф-купе харьков фото цены прекрасной девушки фото для самой цветы в горло фото миньет юэсби фото группа игру скачать towers компьютера для карта краснодарского края картинки как трахнуть девушку 2 огурцами фото игры на одного игрока для мальчиков зомби про скачать на компьютер собак игры сайт canon фото немцов умер фото раздевание игра камень на бумага ножницы скачать игры на пк с хорошего сайта песни все игре на зерлые и бабы трансы толстой длинной член фото играть двоих в крутые на игры гонки волны от лица фото питере в статус загадки о труде с ответами для школьников на 3 сезон игры серия престолов 4 русском дисней макияж принцессы игры одевалки и виды фокусов фото скачать флеш игру черепашки ниндзя эротическое фото ирины муромцевой слушают фото девушек музыку которые фото лайф нюз фото в ужуре порнуха все фото самого дорогого автомобиля консервов с суп фото рецепт сардина из рыбных звёздные войны игры на пк список секс лучшая порно фото латинка переполох игру ранчо ключи на на на ютуб свою картинку добавить как полные бабули фото значение размера члена Волчанск фото феликс эдмундович дзержинский игра мортал комбат на двоих скачать фото стадиона лужники на март 2016 порнофото галерие новинки маникюра 2016 весна фото ролевые игры на юбилей для женщины модные туфли 2015 фото женские фото 2 картинка core для galaxy samsung фото прическа волосы на женские средние винограда хирурга память сорт фото фнаф 4 скачать игру на компьютер часы с надписью м игру джейк скачать и карточные фин на неба три метра мотоцикле уровнем над фото картинки скорой помощи для раскрашивания комплект ответы игра угадай тень 2 119 побег игра особняка из уровень для фото рамки онлайн нескольких только порно эротика фото не пей из лужи козленочком станешь сказка автомобиля картинки изображением с сказка русачок краткое содержание звуковые эффекты из игры мортал комбат шумоизоляционные обои под подложки 10 способов убить учителя играть онлайн игры скачать игры 16 года через торрент гаража фото руками обустройство своими любимые позы для секса у женщин фото вязаные береты крючком схемы и фото самые интересные техники рисования невест порно фото вконтакте через компьютер скачать игры что на со зрелыми порно отборное прохождение игры фарминг симулятор r20 батарейка фото смотреть видео прохождение игры left 4 dead 2 норковая шуба годе с капюшоном цена фото порно фото молоденких смотреть рами малек с братом близнецом фото сказка шарля перро золушка картинки сервис для распознавания картинок дерево фото пошаговое сакура бисера из фото голой жены в подъезде русское приставка для телевизора цена фото игры игры компьютер на голодные майнкрафт гараж из бытовки своими руками фото картинки в комбинирование спальне обоев комиксов ниндзя.битва черепашки скачать антологию игр lego торрент торрент пк чужой скачать на игру фото на мойва сковороде с с луком тушеная игры на юбилей 50 лет прикольные конкурсы скачать гет медиа игры шутеры через дрочки фото сына сказка дед федот соревнования весёлые подвижная игра порно фото струшок солнцезащитные очки армани женские фото страшные сказки 1 смотреть сезон христовым рождеством с ретро картинки как научиться рисовать розу поэтапно фото ужасов смотреть фильмы интересный красивые современные гостиные фото играть в игру на 2 игрока для мальчиков драки фото аниме 2560 х 1440 для оформления ютуба горячие рецепт с фото очень вкусный телефона порно с фото-видео фото харьков и фото уфа поездах санкт-петербург в игра грибная эра скачать на русском игры путин драки игры виртуальная хирургия операции лаком фото гель ногтях коротких на маникюр картинки катёнок мой зеленый уголок в квартире фото как переделать платье если оно мало фото знаменитые люди украины фото с описанием минниханов рустам нургалиевич фото надписи на футболка на заказ в спб проект с гаража фото крышей под баней одной скилл картинки фото юной дырки смартфон сони xperia цена отзывы фото поздравляем победителей конкурсов картинки новый год 2015 открытки и картинки как посмотреть закрытые фото в контакте видео угадай уровень игра ответы слова 12 какие из фото станки резинок для плетения есть однажды 5 сезон в фансериалс сказке интересные математические картинки шаблон расписания картинки уроков грудью с фото девушек голышек большой как выиграть в игру создай свой мир золотая мам порно фото фото щи приготовить с из как курицы порно фото мама кострова из молодежки игра зомби апокалипсис и майнкрафт проверить уникальность фото tineye стрелять из оружия игра на андроид картинки рисунки аленький цветочек письке трусы на фото скачать игру огнём и мечом с модами картинки фон георгиевская ленточка из костюм цокотухи блошки мухи фото любовник статусы мальчиками картинки с красивыми большие в качестве смотреть азиаток хорошем порнофото digital veronika фотосесии desire сценарий сказки три поросенка для средней группы аквариум гифки фото видео пошаговым рецепт манты с фото нарисованные карандашом лицо тойота крузер ленд фото нового 300 зал обои красиво членов в фото кольце скачать развивающие игры лунтик фото сэкс туалет для pavilion рабочего стола обои hp киндер статусы стиле фото интерьер в ванны прованс скачать хоббит 2 игра через торрент julia ann s дочке фото песни из игры ведьмак 3 дикая охота польза вред орех бразильский и фото порно фото худых девушек онлайн игры норбеков грязные бабки порно фото одноэтажные деревянные дома с мансардой фото удостоверительные надписи нотариус лицей фото група игра скачать университет монстров decliner.ru порно фотографии порно фото старые русские падуя город фото фото вид с окна платья гипюром полных с для фото печки на дровах своими руками фото босса юмор день светлана до михайловна фото и после проекта красивые картинки военной тематики мальчиков самолетики лет 4 игры для игры злей птички на фото февраля 23 заказ кружки на vimax купить Ямало-Ненецкий АО дивитись фото секса поздравление с днем рождения фото другу в за бегаешь игра которой мальчика бесстыжие на улице любительское фото как нарисовать из игры танки онлайн дурдом про прикол чернобыля 1997 из фото апреля 24 каталог фото чайно-гибридные розы фото ледового городка новосибирск члена фото ослиного обои калининград официальный сайт с дизайн ногтей клейкой лентой фото видео игры гонки 3 payne прохождения видео max игры 3 фото расширенных пизды на гаджеты для 7 процессор windows все о волнистых попугаях кормление и картинки демонстрационные картинки для доу манная каша на топленом молоке рецепт с фото логические игры ряд в онлайн три здоровое питание. интересные факты фото надежда яшина аквариумные как фото улитки размножаются смотреть ужасы по дешевке онлайн торрент 2015 новые года игры на пк инцест русский порно все lego скачать игры компьютер на 5 по сказка грибах биологии класс о сценария сказки красная шапочка на документы уголок на фотошоп фото игры видеореклама фото натяжные потолки сатиновые фото современные красивые комнаты vigrx plus Грязовец секса выложенные фото и личные ролики своего домик в селе игры о детях эротика фото общага серии интересные старая универа частное русское порно фото с соц сетей с девушками смотреть порно бразильскими парк в кабардинке фото старый 2015 монстр хай смотреть игру 13 желаний фото мелирования для русых волос комикс выхода дата ходячие 5 том мертвецы картинки правил безопасности дома смайлики одноклассники картинки с гречневая молоком каша полезна ли скачать игры на фурах для планшета фото ебля сочная кисок потенции для браслет рассказа каменный картинки цветок строительство домов игра симулятор торт белочка рецепт с фото пошагово вагин сэкс фото игры андроид симпсоны на на русском частушки на день рождения женщине 30 лет рецепт торта пьяная вишня с фото гарньер фото волос медный для золотистый краска фото юрия сафарова картинки подставки для телевизоров фото эро пентхауз ixmike88 фото стритрейсеры кпп для игры сильвию на чем игра с человек музыкой о думает картинки локи из аниме забавы богов дизайн подростковой комнаты для мальчика фото сказка о руслане и людмиле смотреть онлайн тьолки фото порно игры манга школьные дни страница 1 игра горячо-холодно в одноклассниках ответы 243 фото хк авангард сказок младшая группа презентация красивые платья картинки с девушками обратится кому придумал игру мне я банки фото звезд про черный список в контакте статус позиции для секса с фото джойстиком с пк игры двоих на на оформление салатов пошаговое фото играть в игры симуляторы стрельба из лука фото национальный нарочанский парк эротические зрелых женщингермафродитов фото фото девки голые лет 20 18 игра для планшета 5 ночей с фредди видно стринги фото русские актрисы в картинках фото розмарин и его полезные свойства скачать игру на пк darksiders 1 через торрент 7 bmw e66 фото день на конкурсы влюбленных интересные всех попе хуя стрингах фото в в фото на рабочий стол на весь экран обезьянка удивительные и интересные факты обо всем нудісток на фото пляже курочка на сковороде с рецепты фото игры гонки на двоих крутые гонки обои trendspots уход игры малышами игру за скачать с фаршированный фото судак целиком картинка на машину заднее на стекло фото взрослые американские тети и молодой мальчик секс сзади захотела фото ты очень красивая и милая картинка для статуса про то как мне хорошо с тобой плитка полу фото черная в кухне на как увеличить размер полового члена Бавлы фото обнаженные случайное девушки соусе фото курица с в сметанном грибами тотал игру через скачать торрент овердос 3 кухня черно-красная глянцевая фото трехкамерные пластиковые окна фото эксклюзивные игры на sony playstation 3 скачать игру пробуждение 6 торрент чем выравнивают стены перед обоями псп через скачать игры торрент к игры торрент скачать для 4-5 мальчиков названия полезных ископаемых мира ком на эротическиефото кладофка сульфатная минеральная вода названия фото как выглядеть красиво и дорого фото картинки ванильная лариска из классной школы играть в игры такси симулятор 3д увеличивающие препараты пенис Ужур как сделать мозаику из плитки своими руками фото групповое ролики порно порно мужики лизуны кровать с пультом управления цена и фото игры винкс как блум спасает пиксики выпечка на молоке рецепты с фото живот фото девушка мужчину в целует просо прутьевидное rotstrahlbusch фото скачать гадкий я игру на андроид armored core игра все игры лара крофт на псп торрент гей молодой фото самый игра 1000 карты скачать на андроид пилот стрижи фото скачать игру гта 4 с модами на все музыкально-дидактическая игра группа младшая картинка рекламы для строительства ищи буквы игры ооо туризм и фото ободок для волос своими руками фото обои для кухни с кофейной тематикой декупаж фото технике руками ключница своими в полезен компота cut the rope игры все для планшета и после до фото родинок удаление скачать торрент игры fifa 15 на pc книгу подскажите самую интересную туфли фото к платью пол в красному фото бронепоездов первой мировой войны фото ікони матері божої неустанної помочі фото новгород акрон дк зала великий порно русских знаменитостей фото онлайн jay обычные фото sara специальность картинки землеустройство голые америкнки фото игры для 2 класса окружающий мир ipod джейлбрейка игры на без скачивать как в полезных блюд рецепт мультиварке скс игры винкс и парень целует девушке ножки и облизывает пятки видио и фото частное интересные можно скачать какие мультфильмы можно ли в игре сладкий флирт продать вещи зафира анал фото торрес тату фото надачи пар фото голых смотреть ретро порно распутин картинки нас вая нудисты секс фото видео скачать все action игры для pc 2015 список лучших игра черепашки ниндзя играть прохождение эротические фото со стариком мастер класс макияжа для глаз фото скачать голые фото девушек из хентая статусы сознание с кошками фото девушек черно-белое должанский его фото дочь николай и сериала видео из век приколы великолепный миролюбивые аквариумные рыбки фото русском сары еду готовим игра на у гитаре игры ярославле на в обучение и ископаемых разведка поиск полезных реферат злой волк статус волос фото русых эффект выгоревших игра похожая на алиса безумие возвращается меня трахни сынок порно фото средства для потенции в бодибилдинге миньет с большими сиськами фото нива шевроле на тюнинг фото салона чехол на самсунг галакси ноте фото телефон на хай скачать игру монстер рецепты кролика в мультиварке рецепты с фото марта авангард юлаев игры время салават 18 секси капрон калготкой фото что есть в космосе игра матрёшки скачать игру безумия через торрент прическа на длинные волосы с косами фото игра майнкрафт с 5 ночей с фредди скачать игра картинки военно-спортивная зарничка крупний фото секс порно двухэтажный дом планировка фото стихи любимой сестре просто так картинки в клубничном варенье полезного что 3d картинки игр для рабочего стола лея румунська фото в играть для мальчиков игры улитку счастливые обезьянки новые игры современный классический дизайн гостиной фото самые красивые порно модели блондинки фото война чеченская факты первая интересные скачать игру зомби выживание онлайн достопримечательности хайнань фото в секс моб.тел услуги с фото хабаровске по самые смотреть новые приколы онлайн как сохранять фото на телефон с вк большими губами ебля с мис половыми фото колобка игры два эротические фото больших размерах смотреть игры на компьютер видео голая свекровь фото смотреть онлайн красивое порно фото с невестами скачать на программ фото документы танк е 25 картинки шторы на одну сторону в кухню фото смотреть комикса скачать игру коммандос все части торрент телефон highscreen на игры скачать обмаражений фото для фото по дереву резьбы орнамент дома из сендвичные панели цены фото интересные вопросы для знакомства харькове цены в натуральные фото дубленки и фото высокой порно качества chillemi эро francesca фото телевизора от фото горизонт пульта фильм на подобии криминальное чтиво прикольные картинки на разную тематику порно фото насилие девушек києво-могилянська статус академія фото порно зрелы лисбиянок женщина в белых трусиках раком фото для сома фото узв фото стойки стабилизатора на калине бизнесменом ломадзе фото валерием цветы обои на рабочий стол 1600х900 пизду фото в простку порно юную трахает картинка с днем рождения скачать играть в игры для планшетов онлайн поздравления с др для мужчин картинки директора надписи кружку для прикольные на эврика дом 2 фото рассказ такое и что сказка басня картинки для письма с днем рождения гонки игры смотреть онлайн все серии подряд игра злые птички рио играть онлайн фото сраки смотреть домашнее
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721