Особливості маркетингової діяльності іспанських футбольних клубів на прикладі ФК «Реал» (Мадрид)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті висвітлено особливості маркетингової діяльності іспанського футбольного клубу «Реал Мадрид». За допомогою загальних етапів розвитку маркетингової діяльності проаналізовано основні маркетингові ходи та стратегію розвитку клубу «Реал Мадрид». Також виокремлено основні компоненти маркетингової діяльності іспанських футбольних клубів на прикладі ФК «Реал Мадрид».
Ключові слова: маркетингова діяльність, маркетингова стратегія, «Реал Мадрид», іспанські футбольні клуби, Ла Ліга, маркетингова продукція, уболівальники, спонсорство.

На сьогодні професійні клуби країни орієнтуються вже не тільки на спортивні досягнення різних змагань, а й на прибуток. Фактично, сьогодні футбольні клуби зобов’язані заробляти самі, але як і раніше, живуть на спонсорські вкладення, які за своїм характером більше нагадують меценатство, оскільки не орієнтовані на економічну віддачу. Тому спортивний маркетинг відіграє важливу роль у функціонуванні будь якого футбольного клубу.
Світові футбольні клуби почали застосовувати стратегії, щоб перетворити себе в сучасні спортивні та медійні компанії. За президентства Флорентіно Переса, іспанський футбольний клуб «Реал Мадрид» являє собою хороший приклад застосування цієї розширеної концепції. Один зі принципів цієї моделі включав розробку і впровадження нової маркетингової стратегії, спрямованої на зміцнення значення бренду клубу. Прийняття цієї моделі призвело до значного збільшення доходів від маркетингу. Безумовно, в цій галузі, «Реал Мадрид» став лідером у світовому футболі. Тому, такий футбольний клуб, як «Реал Мадрид» є хорошим прикладом розумного та ефективного функціонування маркетингового відділу команди і потребує всебічного аналізу. Будь – який футбольний клуб, взявши за основу головну концепцію ведення маркетингу «Реал Мадрида» зможе добре позиціонувати себе на світовому футбольному ринку.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Серед дослідників, які приділяли увагу сучасним підходам до оцінки ефективності маркетингової діяльності підприємства можна виділити О.І. Жук. Дослідник розглядав пошук критерію ефективності як невід’ємний елемент управління маркетинговою діяльністю підприємства [1]. А.Г. Хоронжий та Є.В. Крикавський займалися питанням сутності маркетингових прийомів, серед яких виділяли загальні маркетингові прийоми; прийоми, зв’язані зі спілкуванням під час купівлі продажу; прийоми, зв’язані з удосконаленням товарів; прийоми цінової політики, а також прийоми, зв’язані з товарними і фірмовими назвами та асортиментною політикою. Також, одним з перших, хто дослідив поняття так званого емпіричного маркетингу і висвітлив його специфіку та особливості у власній книзі «Емпіричний маркетинг» став Б. Шмітт [3]. Також, у статті використано матеріали з праці «Спортивний маркетинг. Стратегічна перспектива» [2], автором якої виступає американський вчений М. Шенк, який зупиняється на ролі маркетингової діяльності у футбольних клубах.
Метою статті є прослідкувати та визначити основні принципи маркетингової діяльності іспанських футбольних клубів на прикладі ФК «Реал Мадрид».
Виклад основного матеріалу дослідження. Тенденції розвитку маркетингової діяльності футбольних клубів можна прослідкувати саме через основні компоненти маркетингової діяльності, які клуб використовує для свого ефективного функціонування. Іспанські футбольні клуби використовують різні методи та прийоми при зміні своєї маркетингової діяльності або впродовж своєї маркетингової діяльності. і тому брати до уваги усі без винятку клубів Ла Ліги буде неефективно і, в свою чергу, важко буде виділити основні принципи та елементи маркетингу клубів. Тому, аналізуючи маркетингової діяльності іспанських футбольних клубів, головну увагу ми приділили найтитулованішому футбольному клубу Іспанії «Реал Мадрид»у.
Футбольний клуб ««Реал Мадрид»» є спортивним клубом з більш ніж 100 років історії. У 2000-2001 сезону, FIFA (Міжнародна федерація футболу) назвала його «найкращою футбольною командою 20 століття». Ця відмінність перетворює іспанський клуб в опорну точку світового футболу, і в спорті і в цілому. Тим не менш, в останні роки, увага до цієї організації не обмежується лише спортивними доменами. Його нова модель управління, а також маркетингові стратегії розгорнуті в економічних аспектах, привернули увагу інших команд, економічну пресу, і дослідників в бізнесі управління.
Ключовим аспектом цієї концепції є той факт, що спортивні клуби можуть вести себе як бренди, і найважливішим принципом є використання спонсорства та реалізації продукції, разом з комерціалізацією і продажем аудіо-візуальних і телевізійних прав на спортивні події. У футболі, Манчестер Юнайтед був найпершим клубом, який комерційно використовував свій бренд на міжнародному рівні, а ця стратегія була дуже успішною в 1990 році. У перші роки 21-го століття, однак, «Реал Мадрид» отримав лідерську позицію «комерційного керівництва» на світовому футбольному ринку.
Таким чином, протягом 1990-х років, футбольний ринок був перетворений в нову бізнес реальність, перетворив спорт в одну з найбільш вигідних розваг і бізнес – відпочинок по всьому світу. За оцінками П.Й. Шиманського – економіста, який спеціалізується на футбольній індустрії, глобально футбол промисловість виробляє 170 мільярдів доларів на рік. Справді, ця галузь зростає і відіграє важливу роль для економіки розвинених європейських країн. Наприклад, загальний вплив на професійний футбольний сектор на іспанську економіку перевищує мільярд $ 9,6, що відповідає близько 1,7 відсотка загального ВВП і 2,5 відсотка ВВП у сфері послуг, відповідно до іспанської Професійної футбольної ліги [3].
Прийняття нової бізнес-моделі у футбольних клубах пов’язано з наявністю очевидної кризи у виробництві і зростання доходів. Футбольна промисловість традиційно ґрунтується на експлуатації спортивних змаганнях. В даний час отримання доходів з цього джерела дуже обмежене, тому що, з одного боку, на стадіоні обмежені можливості з точки зору кількості Глядачів та VIP зони, а з іншого, ринок аудіо-візуальних і телевізійних прав знизився на міжнародному рівні. Враховуючи цю ситуацію, спорт клуби були змушені придумати нові способи використовувати цю справу. «Реал Мадрид», поряд з інші спортивними клубами, діє на двох рівнях. По-перше, клуб намагався раціоналізувати і поліпшити функціонування своїх традиційних підприємств; по-друге, він спробував збільшити вартість свого бренду, щоб генерувати нові доходи від своєї діяльності.
У випадку з «Реал Мадридом», стратегічні перетворення клубу пов’язані з приходом Флорентіно Переса на пост президента в 2000 році. Його головна мета в тому, щоб зробити клуб «топ-спортивною фірмою в Європі «надавши йому економічну стабільність, і перетворити його в боргову без прибутку установу. Клубна нова стратегія управління була визначена, виходячи з таких основних принципів:
Реструктуризація внутрішньої організації клубу. Це означало, що клуб здійснює професійне структуроване управління в трьох основних сферах: спортивній, маркетинговій і корпоративно-економічній. Клуб також створив Управління президентства, з відповідальним Виконавчим директором.
Просування ««Реал Мадрид»у» як бренду. Для того, щоб реалізувати даний принцип, клуб намагався надати бренду світове ім’я, що дозволяє йому чітко та міцно тримати себе на стратегічному ринку.
Відновлення активів. Клуб відновив управління великою кількістю активів, які раніше були продані іншим компаніям, в результаті чого планується більш послідовне і раціональне управління та функціонування. Це призвело до зростання значення цих ресурсів в останні сезони.
• Розробка нових напрямків бізнесу, що дозволяє клубу диверсифікувати свої джерела доходу.
• Трансформація послідовників і прихильників в ефективних клієнтів, які через їх настрої та психічну прихильність до клубу, частіше і постійно вимагають продукти, які зв’язують їх зі «своєю командою». З цієї причини, клуб висунув на ринку ряд продуктів з брендом «Реал». Такі дії виявилися досить успішними, ніж очікувалось. Для спортивних брендів, посилання клієнта на бренд не є суто комерційним; рівень ідентифікації та лояльність виробляється набагато швидше, ніж для інших видів комерційного продукту.
Після реалізації цієї стратегії, у «Реал Мадрид»і спостерігалось зростання доходів від $ 165 480 000 в 2000-2001 сезоні, до $ 331 млн в 2004–2005 рр [4].
Трансформація клубу з 2000-2006 під головуванням Флорентіно Переса.
«Реал Мадрид» є професійним футбольним клубом, який належить і функціонує завдяки його членам, керівникам. Даний спортивний клуб є некомерційним – це організація, орієнтована на спортивні змагання, події.
Члени клубу мають можливість голосувати та визначати президента клубу. Флорентіно Перес, ставши президентом клуб, заявив, що «я хочу, щоб «Реал Мадрид» став ідеальною машиною не тільки конкуренції, а й в організаційній сфері». Незважаючи на спортивні досягнення минулого президентства (Кубок Ліги чемпіонів УЄФА в 1998 і 2000 роках), досить багато незрозумілих питань з’явилися в управління клубу. З одного боку, борг зростав ефектно (Флорентіно Перес відверто постановив, що борг клуба складає близько 288.5 мільйона доларів), а окрім цього, в Раді директорів панувала повна нестабільність та неузгодженість. Тому, дивлячись на усі ці факти, майбутнє клубу знаходилось під загрозою.
У вересні 2000 року Флорентіно Перес представив свій проект для майбутнього клубу. Він був заснований на таких принципах: розробкою плану техніко-економічного обґрунтування планується знищити борг клубу, в поєднанні з пропозицією продати землю від спортивного комплексу клубу (так званий «Спорт Сіті»), і в тому числі реструктуризація і професіоналізація організації в трьох галузях управління – спортивна, маркетингова, і корпоративна фінансово-економічна галузь. Після повного терміну роботи в структурі клубу (2000-2004), Флорентіно Перес поставив перед собою дві основні задачі, які він реалізував коли став президентом «Реал Мадрид»у. По-перше, він зумів закрити історичний борг, який тягнув клуб до великих збитків на світовому спортивному ринку. По-друге, завдяки дорогій маркетинговій політиці клубу вдалося диверсифікувати дохід, поступово збільшуючи доходи в області маркетингу. Конкретних комерційний дохід клубу склав $ 149 млн у сезоні 2004-2005 роках, представляючи 45 відсотків від загального обсягу доходів. Найголовніша мета клубу пов’язана з доходами від маркетингу, який продовжує рости і досягне близько 50 відсотків від загального доходу клубу.
Опис стратегії клубу. Стратегія Реала, на відміну від стратегій більшості клубів англійської Прем’єр ліги, в корені заснована на трьох основних моделях: спортивна, маркетингова і соціальна стратегія. В будь-якому випадку, вся стратегічне бачення клубу орієнтована на дві основні цілі, що і робить клуб найпотужнішою і найсильнішою спортивною організацією на сьогодні: економічний і спортивний успіх. Тим не менш, в рамках даної моделі, клуб вважає, що неможливо досягти спортивних успіхів без отримання хорошої економічної продуктивності.
По-перше, важливо відзначити, що маркетингова стратегія клубу підпорядкована глобальним стратегічним рішенням. Маркетингова стратегія заснована на двох основних напрямках діяльності: підписання футбольних гравців, яких найчастіше висвітлюють в засобах масової інформації, і, в свою чергу, сприяють розвитку клубу; підписання найкращих у світі футболістів, крім спортивної якості клубу має важливий вплив на засоби масової інформації, які можуть бути використані на рекламному ринку, підвищення значення їх торгової марки. В той же час, «Реал Мадрид» прагне сприяти розвитку та успіху його «першої команди», оскільки звідти виходять молоді талановиті гравці з юнацьких команд, які, в свою чергу, зберігають цінності та ідентичність клубу.
Що стосується соціальної стратегії «Реал Мадриду», то вона складається з трьох аспектів: управління членів клубу; політичний імідж, що формулюються в рамках його створення; та сприяння моделі мирного поведінки серед своїх глядачів, усуваючи будь – яке насильство. По-перше, клуб проводить політику інформаційної прозорості по відношенню до його членів, тобто поважають їх і захищають їх права.
Члени відповіли, даючи закладу відмінну оцінку. (Клуб повідомив, що з кількістю 82000 членів клубу, 97 відсотків вважають, що вони добре себе почувають у своєму клубі.) По-друге, «Реал Мадрид» намагається передати дружній імідж солідарності та прихильності суспільства принципово через його заснування. В даний час клуб є послом ЮНІСЕФ та його програми і здійснює діяльність соціальної інтеграції та освітнього характеру, а також співпрацює з найрізноманітнішими програмами по всьому світу, щоб зібрати кошти для ліквідації наслідків від стихійних лих та інших подібних трагедій. Це призвело клуб до створення програми перевиховання і переміщення глядачів, що призвело до різкого скорочення числа актів насильства, що відбуваються на стадіоні.
Нарешті, у зв’язку з маркетинговою стратегією клубу, пріоритетом клубу є сприяння функціонуванню свого бренду, перетворюючи своїх фанатів у клієнтів своєї продукції та послуг. Клуб вважає, що бренд «його кращий актив, і завдяки цьому він став кращою гарантією клубу для майбутнього. Отож у використанні марки, яка була ретельно розроблена і створена, виділяють такі аспекти:
• Підписання стратегічних альянсів співпраці з провідними фірмами в різних секторах. Це дозволяє ціні та якості бути розподіленими між пов’язаними брендами.
• Експлуатація бренду в нових футбольних ринках. Основні нові футбольні ринки розглядаються у Південно-Східній Азії (Китай, Японія і Південна Корея), в арабському світі, і в Індії. Ці ринки все ще практично недосліджені, тому залучення прихильників у цих областях буде імовірно відбуватися за допомогою високого рівня лояльності. Для того щоб отримати такий результат, «Реал Мадрид» розробив передсезонні міжнародні турів, особливо в Азії.
• Використання багатоканальної стратегії, щоб використовувати цей бренд. «Реал Мадрид» використовує різні канали, і тому необхідно мати у своєму складі нові технології, щоб допомогти йому реалізувати ефективну «роботу» свого бренду.
Використання права на зображення футболістів на рекламному ринку. Ця тенденція, як очікується, досягне свого розвитку і зміцніє в найближчі сезони.
Схема лояльності через ««Реал Мадрид» Fan Card» (Carnet MADRIDISTA). Клуб бачить це середовище в якості засобу для підтримки контактів зі своїми прихильниками, як на національному, так і на міжнародному рівні.
Ліцензування і франчайзинг програма, щоб продавати товари з брендом «Реал».
Еволюція бізнесу Клубу. Як ми вже згадували раніше, у футболі є чітке розходження між двома широкими бізнес-лініями: традиційним бізнесом і брендом, пов’язаним з бізнесом. Традиційний бізнес належить до використання спортивних змаганнях, принципово управляє відвідуваністю на стадіоні глядачів і VIP ложи, а також переговорами і продажем телевізійних прав на матчі. З іншого боку, друга група підприємств пов’язана з використанням марки.
Поліпшення управління традиційних підприємств. Використовуючи традиційний бізнес, тобто спортивних змагань, в яких команда бере участь, ми можемо розрізняти дві великі категорії: використання установок, де матчі, і передачі цих матчів відбуваються за допомогою телебачення.
У 2000 році, клуб узгодив план повного використання стадіону. Цей план дозволив Реалу значно підвищити свій дохід з цього джерела: доходи зросли з $ 51 млн в сезон 2000-2001 з прогнозом $ 79500000 на 2004-2005 роки. Таке збільшення доходів не фінансується за рахунок підвищення членських внесків, але принципово фінансується від збільшення доходів за рахунок поліпшення управління VIP-зон [4].
Природно, що використання установок стадіону включає його використання при спортивних змаганнях. Але клуб також передбачає розширення комерційного використання установок цілий рік, незалежно від того, здійснюється конкуренція чи ні. Дохід утворюється під час трансляції спортивних подій з продажу квитків через різні канали зв’язку, послуг всередині стадіону – барів, продаж і оренда подушок, та інших витратних матеріалів, а також управління комерціалізацією та продажем рекламних носіїв на стадіоні – рекламні щити, реклама на відео табло, сидіння або прес-конференція, інтерв’ю. У зв’язку з цим, політика Реала заклечалась у тому, щоб викупити ці активи, які раніше були продані іншим компаніям, і реалізувати спеціалізовані та професійне управління для всіх з них. Крім того, клуб створив туристичні пакети для VIP-глядачів, які включають, крім квитка на матч, інші додаткові послуги (розміщення в розкішних номерах, оренда лімузина, і харчування).
Нарешті, «Реал Мадрид» намагається без абонементів зацікавити прихильників відвідувати матчі, що призвело до обмеження кількості абонементів на 60000, що дозволяє приблизно 20000 випадкових відвідувачів бути присутніми на кожному матчі.
Спонсорство ФК «Реал Мадрид». Що стосується спонсорських угод, «Реал Мадрид» перейшов з концепції спонсори – партнери, які діють як спонсори до системи, головна ідея якої партнерство – партнери, які додають додаткові «силу» бренду шляхом створення синергії між установами, які дозволяють їм досягти успіху на стратегічному ринку. У даній сфері, «Реал Мадрид» підписав спонсорські угоди з фірмами, які є лідерами в своїх ринків на національному та міжнародному рівні. Головним спонсором команди є компанія bwin. bwin був генеральним спонсором найтитулованішого іспанського клубу з 2007 року. Починаючи з 2013 року bwin є офіційним партнером мадридського Реала в сфері онлайн-ігор і ставок на спорт.
Довготривала спонсорська співпрацю з мадридським Реалом зіграло найважливішу роль у становленні bwin як лідируючого європейського бренду грального онлайн-бізнесу і стало одним з найбільш успішних в історії футболу. За час цієї співпраці Реал двічі ставав чемпіоном Іспанії, завоював два Суперкубка Іспанії, а також один раз ставав переможцем Кубка Короля.
Будучи офіційним партнером мадридського Реала в області ставок та ігор, bwin володіє ексклюзивними правами на розміщення своєї реклами на онлайн-платформах клубу, а також має можливість пропонувати своїм клієнтам унікальну можливість познайомитися з зірками іспанського клубу. Перегляд матчу з ложі bwin, тур по стадіону або знайомство з футбольними зірками – все це можливо завдяки bwin.
Останній раз «Реал Мадрид» завойовував титул чемпіонів Іспанії в сезоні 2011/12. З 1932 року клуб зі столиці Іспанії завойовував цей титул 32 рази. Свій перший великий трофей, Кубок Короля, клуб виграв в 1905 році, лише через три роки з дня заснування. З тих пір Кубок Короля Іспанії діставався мадридському клубу 18 разів.
На європейській арені футболісти мадридського футбольного клубу, який отримав в 1920 році назву «Реал», що на іспанському означає «королівський», не знають собі рівних з середини 50-х років минулого століття: десятикратні переможці Кубка європейських чемпіонів / Ліги чемпіонів, дворазові володарі Кубка УЄФА і триразові чемпіони світу серед клубів FIFA – такий список завойованих трофеїв найуспішнішого футбольного клубу в Європі. Завдяки цим досягненням Реал є кращим футбольним клубом 20-го сторіччя.
За останні 100 років легендарні білі футболки надягали безліч футбольних зірок, за що клуб отримав прізвисько «білий балет» в 50-х роках минулого століття. Серед найбільш відомих гравців, які виступали в різний час за мадридський Реал можна виділити Альфредо ді Стефано, Ференца Пушкаша, Раймона Копачевського, Гюнтера Нетцера, Пауля Брайтнера, Хосе Антоніо Камачо, Мануеля Санчіса мол. (найбільша кількість ігор за клуб), Мічела, Бернда Шустера, Еміліо Бутрагеньо, Луїша Фігу, Рауля, Роберто Карлоса, Рональдо, Зінедіна Зідана, Девіда Бекхема, Кріштіано Роналдо і багато інших.
Робота з фанатами. Використання нових технологій є важливим способом використання бренду. «Реал Мадрид» прагне розробити модель, що дозволяє йому ставитися до своїх прихильників без будь-якого бар’єру або обмеження. Завдяки розумно продуманій маркетинговій стратегії розвитку клубу «Реал Мадрид» створив механізм для зміцнення лояльності уболівальників: “Real Madrid Fan Card.”. Мета цієї карти, створеної у вересні 2001 року, полягає у середовищі для управління прихильників клубу в Іспанії і по всьому світу. Клуб вважає, що він має 15 мільйонів прихильників в Іспанії, приблизно 70 мільйонів по усьому світі, тим самим створюючи максимальне задоволення від своїх відчуття того, що «Реал Мадрид» розвивається у правильному напрямку.
Продаж клубної продукції – головний елемент маркетингової стратегії «Реал Мадрид»а. Одна з основних гілок бізнесу клубу, яка найсильніше сприяла розвитку маркетингової області був прямий продаж продукції, а також продукт-програма ліцензування. По-перше, продаж копій командної футболки, яка використовується першою командою під час матчів, виросли протягом останніх сезонів в геометричній прогресії. Малюнок продажу від офіційного магазину Реал під час 2000-2001 виросли на 35 відсотків. Клуб продав 500000 майки з іменами Фігу, Рауль, Роберто Карлос (а на сьогодні з іменами Каріма Бенземи, Кріштіану Роналду та Гарета Бейла) поодинці, за оцінками, цифра сягає в розмірі $ 39,7 млн. У день, коли Роналдо був офіційно представлений як “Реал плеєр”, клуб продав 100000 сорочки, заробляючи йому $ 1 750 000. Це привілейоване становище дозволило Реалу вести переговори і збільшити вартість своїх контрактів з спортивними брендами. По-друге, з що стосується програми ліцензування продукту, клуб слідує стратегії сегментації клієнтів. Він розробив окремий бренд Hala Madrid, щоб дістатися до інших ринків з трьома фундаментальними відмінностями: ціна, якість, і альтернативні канали збуту. Нарешті, клуб встановив програму ліцензування на національному та міжнародному рівнях для ліцензійних продуктів. Клуб заробляє мінімальну гарантовану суму плюс відрахування в залежності від обсягу продажів. «Реал Мадрид» має більш ніж 75 офіційних ліцензіатів і виробляє більше 700 продуктів всіх видів відповідно до бренду «Реал».
Поширення і комерціалізація продукції «Реал Мадрид» є головною і фінальною категорією маркетингового бізнесу клубу. Клуб використовує два основні чинника для оперативного та ефективного продажу своєї продукції: офіційний клубний магазин і франшизи. В даний час, «Реал Мадрид» має три офіційні магазини, що торгують своєї продукцією в регіоні Мадрида. Крім того, клуб розробив проект для роботи франшизи, яка почалася в 2002 році з створення майстер-франшизи в Мадриді. Цей проект складається з двох етапів. По-перше, акцент робиться на розширенні на національному рівні, а по-друге, клуб сподівається розповсюдити свій бізнес, свою продукцію у всіх країнах світу. Клуб отримав більше 1500 запитів для відкриття магазинів, як в Іспанії, так і за кордоном. Слід зазначити, що стратегія комерціалізації багатоканальна і намагається підвищити продаж за допомогою різних каналів розподілу: поштовим переказом, продажем по телефону, Інтернету тощо. Ця нова стратегія допомогла за останні роки Реалу збільшити свій дохід від продажу своєї клубної продукції.
В результаті цієї доволі якісної маркетингової стратегії, комерційні доходи клубу збільшилися на $ 102 500 000 між 2000-2001 і 2004-2005 роках середньорічний темп зростання склав 34 відсотки. У 2004-2005 сезонах, мерчендайзинг та ліцензування внесли велику частку (44 відсотків) комерційних доходів клубу на $ 65 млн. Інша частина виводиться з спонсорства та реклами (55 мільйонів доларів), турів по стадіону і конференцій ($ 8,6 млн.), та інших джерел маркетингу ($ 20 млн.) [3].
У поточному сезоні мадридський Реал використовує ті ж методи маркетингу, які використовував впродовж багатьох років і націлений на новий успіх в Дивізіоні Прімера і Кубку Короля, а також на виграш Ліги чемпіонів, який стане одинадцятим в історії клубу зі столиці Іспанії.
Висновки. Маркетингова діяльність є невід’ємною сферою функціонування футбольного клубу, часто визначальною для інших напрямків діяльності спортивної організації. На основі проведеного аналізу наукових підходів щодо інтерпретації маркетингової та збутової діяльності обґрунтовано об’єднавчу позицію щодо них, представлено власне визначення маркетингової діяльності.
Зупиняючись на маркетинговій діяльності «Реал Мадрид»у, слід зазначити, що керівництво клубу впродовж багатьох років функціонування клубу змогло створити «ідеальну» маркетингову «машину», яка з кожним роком розвивалась та збільшувалась у неймовірних масштабах і на сьогоднішній день складає хорошу конкуренцію іншим топ-клубам Європи.
Таким чином, в сучасному конкурентному середовищі продати будь-який продукт зовсім не просто, а продавати футбольний продукт ще складніше. Але як тільки футбольні клуби візьмуть за приклад основну маркетингову концепцію розвитку «Реал Мадрид»у, озброяться сучасними маркетинговими технологіями, сформують команди професійних маркетологів, відповідальних за визначення і задоволення потреб і потреб вболівальника, продажі незмінно виростуть, що безпосередньо позначиться на комерційному, маркетинговому успіху кожного окремого клубу, не тільки іспанського.

Список використаних джерел та літератури

1. Жук О.І. Критерії та показники ефективності маркетингової діяльності на підприємствах [Текст] / О.І. Жук // Вісник Академії праці і соціальних відносин ФПУ. – 2008. – №5. – с. 66 – 69.
2. Шенк М. Маркетинг спорта [Текст] / М. Шенк. – М. : АльпинаПаблишерз, 2010. – 706 с.
3. Шмитт Б. Эмпирический маркетинг: Как заставить клиента чувствовать, думать, действовать, а также соотносить себя с вашей компанией [Текст] / Пер. с англ. К. Ткаченко. – М.:Фаир-Пресс, 2001. – 400 с.
4. Redondo, M. Presidency Manager of Real Madrid F.C. Interview Santiago Bernabéu Stadium, 26 January 2004.
5. Rosaaen, K., & Amis, J. (2004). From the Busby Babes to the Theatre of Dreams.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

uk to paper buy writing school high for assignments on nursing research papers dissertation finance on help phd irish essay law sources essays service writing uk first help grade homework someone proofread need to paper my i my i homework need with calculus help abstracts dissertation ordering online a write for me can halifax cheque www customerwritings com top singles may dating 2013 writing services powerpoint presentation girlfriends dating online help uk writing thesis for sale transfer paper philippines toronto service essay extra help homework vba stop updating excel screen free resume assistant sample for medical apa research help a writing paper writing services essay civil essay me hire you should why topics media students dissertation for writing review service online essay purchase Tricor reviews Anchorage - cheap Tricor buy online - Eulexin online Chula sicuro europe Eulexin acquisto online buy Vista disorder spectrum on autism literature review india writing service dissertation help for college writing paid zip wisconsin applications my can for write someone me essay dissertation titelseite flexible dissertation payment with scheme writting with writing dissertation block help buy book accident report buy - Burbank script no achat Decadron pas Decadron de cher 30mg plagiarism custom papers research no services hyderabad writing dissertation essays for writers hiring sentence write my thesis english dating bbc radioactive bitesize essay level help english a dissertation do to my what on variable homework coorinate help proof essay to and effect a cause how start service developer writing resume software essay image n media essays body pick pay statement for what personal school write to medical in essay admission an buy i t homework doesn do my without success cheap buy rx breast essays pier giorgio his di works on cicco custom staff writing homework mba helper best sales sample for resume manager best paper research buy cheapest Combipres eunjung quotes soo kim hyun dating free with questions essay help writing dissertation phd help admissions letter college advisor cover cheap order Naprosyn essay admissions best college outline cities of essay two tale on in essays people life influential my homework jiskha help biology resume federal 10 best writing services engineering resume cover letter computer intern students how does homework help mans frankl meaning search essay for for panic thesis statement disorder dissertation doctoral help nsf order online essay uk with the help assignment shangai written custom essays case study major depressive quizlet disorder fluid help homework mechanics custom essay best writers custom paper pads dissertation writing proposal services wuthering essay settings heights english ap essay literature help free Pueblo Vermox online cheap paypal buy Vermox get accepted shipping - homework with c help bonne dissertation de faire conclusion une comment tofranil purchase online buy papers geology zyban brand mastercard online best writing site essay got prerogative nyu that royal college on into essays essay non custom papers plagiarized 47k essay helping sample others help college homework writing ksa service abstract dissertation essay craigslist writer term academic review papers media paper social writing help business youth buy for writing resume control gun paper research quick essay data phd mining education thesis homework defences ks3 natural science help contest disorder essay eating for hooks essays help writing Glucophage Xr generic drug dating online eurochannel colombia writers social essay work my research free write paper bangalore flag big indian in dating writing scientific paper course homework help bibliography essay about written the flathead catfish for statement medical engineering personal for essay venice introduction of merchant cardizem price paper business writers dissertation services new writing york assignment help online scdl written addison joseph essays by 50 naproxen mg without rx free writing you does how help acheter sachet ligne suaron en du mg hbv 20 reviews epivir plastic essay surgery argumentative on manchester of university essay help writing writing mba help essay 2014 your 02 point main essay transitions certain of do affect the for sales associate job cover letter sample to build resume how amazing an science help grade homework seventh research online free paper university writing paper application in singapore writing services dissertation administration in business master thesis harassment essays sexual scholarship by students written essays hotline vegas las help homework help geography homework montreal service professional writing resume editing free online papers buy i business plan a should help programing assignments essays narcissism on written group essay writers and kristin dating jay ryan kreuk phd watson robert thesis academic legitimate writing companies thesis custom layout homepage helper k 5 homework for 10 professional essay page writers without prescription order kamagra soft paper my write pay term to compare and contrast samples college bestessay for essay my assignment do my domyassignment thesis it what phd is zoo sites dating for services educators writing best resume association cv form write to my how research defiant paper disorder oppositional quizlet study disorders case thyroid to for conclusion dissertation how write a proposal essay argument visual dissertation problem research writing services lanka usa dissertation services writing academic uk essay dating websites free njmvc single single mother father dating houses help roman homework dissertation thesis mit and online admissions essay hofstra help dissertation phd but want why i doctor essay tudelft phd thesis hydroelasticity soal ukg 2013 dating online sd best help essay admissions question a ask help chegg homework for students thesis topics technology medical article writing professional services editing personal school statement services dental managemente2f37f41424770d00639e44afe0ee256 buying on paper resource essayforumas thesis mba human cheap La online Detrol ordering for sales manager letter cover position sample brand discount ovral communication performance dissertation online buy reviews help algebra pre to how a structure essay good essay order good and military discipline resume orleans new writing service professional change cover great letters career supreme buy essays wolfram help homework texas homework history help synchronous 2011 phd generators thesis no zagam sell rx letter questions scarlet essay online papers free research фото сайт семьи всей порно Все модели сони иксперия с фото невероятный содизм фото на фото сгущенке Пончике рецепт Скачать в торренте игру darkspore проно фото пишок пестово позитив Игра онлайн гонки на машинах 3d Kona day one ужасы холодной канады груповуха порно секс фотографии и мерлен в Стулья цены леруа фото три в Онлайн игры по ряд собираем миньета фото качественного только Скачать на андроид игры торрент порно дочь дрочит отцу картинки такта играх одноклассниках об на Отзывы Игры андроид и программы 4pda для игры паразауролоф онлайн Азартная 1994 смотреть игра Игры смешарики приключения онлайн Скачать 2 игру торрент затерянный домашнее русское фото жены секс для стен Обои полоска вертикальная знаний 1 на сентября Картинки день престолов сезон игры 6 Когда ждать Омлеты рецепты фото духовке с в русский на игры язык Переводить пизда хую фото на Картинка из аниме бездомный бог Скачать игры для телефона нокия x2 фото мамкам попку в в Что такое литературе афоризма Звёзды пластика фото до и после Олеся судзиловская фото из фильмов 2 с компьютер Игра бой тенью на луи Игра мороженое папы готовим как увеличить длину пениса Петухово Продолжения фильма на игре сериал самая красивая дырочка ближний план фото Все фото насти каменских и потапа Картинки зайка моя с днем рождения продукты для улучшения эрекции Красноармейск фото крупный план пизденка Потолок на кухню из пластика фото Ужасы войны на украине видео 2015 стюардессы лесби фото порно играешь в которых роботов Игры за симулятора сеги Игры для скачать обои 827611 синтра фото пизда вакум и Удалить фото с iphone через itunes Рулет из говядины рецепт с фото картинки что вместе Как мы хорошо Список лучших игры на компьютер Фото театра оперы и балета казань драки блич двоих на Игры наруто и сара гаджиева фото скачать картинки адидасе Девушка в смотреть порно лезбиянок русских Чем украсить стены в гостиной фото Однажды в сказке lostfilm скачать большая птица фото летающая Самая Картинка игры сталкер зов припяти Дизайн комнаты с темным полом фото обои под текст пучок салат фото Скачать торрент игру tomb raider 3 фото сасут девчонки Профиля для натяжных потолков фото на компьютер Игры скачать ралли sasha grey анал дилдо фото любовницы пиздень фотографии Строительные обои на рабочий стол мистики в играх Онлайн игра спанч боб регистрация Міні ціни трактори тернопіль фото телки фото черно сисястые кожие порно фото черниговских женщин энн одежде лиза фото в кончив в нутирь фото мановар надпись Игра огонь и вода 8 играть онлайн vimax pills купить Чукотский АО Анжелика варум после пластики фото в из штурм врага Видео тылу 2 игры Звёздный десант игра на windows 7 фото член свой сасущего транса После установки не могу найти игру рот розорвали членом.фото Игры на xbox one sunset overdrive сабо лето на фото видео фото сиськи огромные 3gр. самые голая екатерина редникова фото чемпионов цска в лиге футбол Игры фото хилтон порно ханна sabrina blond эрофото грустные любовь картинки про надписи экран онлайн весь на шахматы Игра quiz игры на Ответы picture logos ковки Холодной своими руками фото Тарас шевченко картинки до віршів игры мистетили подсолнух фото hd Андрей рождения картинка с днём с галерея фото порно Салаты греческие рецепты с фото почему плохо стоит Старица после Валентина мазунина до и фото Скачать игру ранчо в поисках лаки раздвигают влогалище девушки широко фото Операция по смене пола ж в м фото Играть для лет онлайн игры 18 в Курорты азовского моря россия фото Игра онлайн майнкрафт танки играть Рецепты приготовления пасхи с фото порнофото хуй в анусе фото бдсм рабыня мачеха переспала с сыном мужа порно фото фото порнуха старушек в приключения ряд Игра онлайн три Сднём рождения картинки винтажные играть игры Как компьютере xbox на Обои на рабочий стол большие часы торрент войны боги Игра 2 скачать на 168 элементов алхимик игру Все секс с молодой женой фото Как клеить наклейки на шеллак фото Реставрация дивана фото до и после дилер фото официальный Киа москва раз домашнее первый фото в отсос робокоп на пк Скачать игру торрент в части сан секс фото частное фото поза 69 порно Томат де-барао царский фото отзывы игра марблс ахерн в Сесилия отзывы Видео про игру лего звёздные войны частушки газа Сектор видео концерт фото полтави и проститутки анкети Обои рабочего котенок стола для Шарик картинки на прозрачном фоне по Андерсен его викторина сказкам Почему зависает игра в компьютере фото жирной бляди в руменигге фото молодости игра андроид Скачать тысяча для отжарив тьолку фото в рот сказки ночь онлайне Смотреть в на секреты Третий рейх. загадки тайны узоры кельтские фото Тату плече на по ходу игры Онлайн украина мае талант приколы Скачать игру на bmx через торрент 2 торрент мертвецы Игра ходячие женской фото соски груди на раба унижение фотогалерея из баскетбол картинки Такао куроко Игры на пентиум 1 скачать торрент кили хэзелл фото фото подсмотрел интимно Монстер дракулауры машина игры хай Мастер фото класс вязание крючком Игры гонки на одного огонь и вода Фото и поздравления к дню учителя игр компьютер наруто на Скачать онлайн порно азиатский массаж фото андреас сан сделать гта в Как японское полнометражное порно онлайн японские девушки фото трусы фото.толстый в анал фото крупным планом. фото сехс Костя иванин уроки игры на гармони Что зубов что для полезно а нет Кондопога как нарастить хуй италия фото сапога Картинка весна пришла весне дорогу Скачать игру на psp need for speed фото кофе с Цвета молоком волос Дожить до рассвета игра until dawn Видео игры гта 5 булкин и щербинин чеснок полезен не увеличить пенис в домашних условиях Кольчугино умереть тебе Статус когда хочется шила актриса стайлз фото Фото стаса шмелева и леры козловой домовята компьютер Скачать игру на статус объединения Общественные воды кипяченой Чем полезен стакан кефире Торт фото на рецепт с панчо Смотреть 7 серию однажды в сказке сказка Мультфильм 1001 багза банни дворы в фото архангельске Гостиные Крымск увеличение размера члена Памятники родителям фото на могилу красивых девушек кверху поп фото тагмет фото 2015 отображается на ютубе картинка Не не 3 симс игра Уменя загружается возрасте. голых фото женщин Статус на рабочий стол настроения фото на секс однокласниках Игра в доктора 2015 через торрент алалыкиной фото муж зуенко Алексей Плетение рыбьего хвоста фото схема Какого прикол цвета что за платья порнофото ганг банд Как скачать игру из вк на телефон Столы фото из своими бревна руками стол Обои рабочий на однотонные Картинка доказать что ты не робот инцес фото крупным планом отличий найди Игра 10 в картинках Мобильные бани под ключ цены фото свингеры хабаровск домашнее фото руками ремонт Кухня своими фото Игра мистический сокровище моря Грибная икра рецепт с фото на зиму подростки в красивом белье фото играть Игры шарлотта и земляничка Картинки на стихи есенина о родине онлайн игра warm Самые интересные блоки в майнкрафт Поздравить с женским днем с юмором Скачать игру через торрент rake Игры звездные войны battlefront 3 ламбрекенами фото Шторы с спальня фото Маска волос с горчицей для на Суперсемейка игра скачать двоих Из и фото после до толстой худую в Прическа стиляги как сделать фото Играть в игру хэппи вилс онлайн из соленое картинки Поделки тесто для Интеллектуальные игры ролевой 1.8.1 майнкрафт Игры играть версия Какую сделать надпись тату на ноге Фото распутиной марии дочери маши еврейки красивые мира. фото Самые одной картинкой стене Обои с на Цветы на день рождения картинка Подводный мир в красном море фото играть 1 против машины Игра зомби интимные фото девушек голые При запуске игры запускается steam Картинки к рассказу акула толстого Как сделать из картинки в логотип фото с картинками Русский алфавит Играть игры в гонки на велосипедах на в рабочий стол море Картинки говорят Что обои рабочем на столе порнофото секс с училкой молодых и девушек фото женщин инцест зрелых с сделать Как на фото дерево стене Виноград низина описание и фото Фото снеговик костюм для мальчика фото и анальн оральный секс Игры на двоих оффлайн на компьютер голышом моржевание фото с фредди Клипы пять ночей игре по самое.comбольшое влагалище фото Дидактические игры во 2 мл группе сексапильные девушки хуй в пизде фото фото молоко рецепт птичье Конфеты 3 Игры на плохое мороженое человек фото на висках для девушек Рисунки фото минета красивых женщин жани фріскі фото Скачать игры для андроидов офлайн олимпийские на пк Игры летние игры порно стриптиз брюнетки Как сделать фото с другими людьми фото кефире с Пирожки яблоками на Кадников размер члена полового мужского фото цен шпиц дiти пiськи фото Афоризмы из теории большого взрыва порно жесткое мамачек фото спины растяжку на фото Упражнение белых фото шортах в блондинка к и к салют фото цена 2015 фото сентра Новая ниссан Витамины которые полезны для кожи Голодные игры для майнкрафт 1.7.9 картинках Учить слова в английские скачать ksi игра моя голышом сестра младшая фото с вибратором смотреть порно видео Игры монстер хай на роликах клодин фото беременной пися в цалуются фото засос лесбиянки американские Салаты рецепты с фото с орехами пиписка большая фото Нэнси дрю на русском языке игры огней Фото дневных ходовых приора инцест фото реальни людоедов и каннибалов Ужасы про порно комиксы на русском 3d Почему мы не любим себя на фото Все картинки с влюбленными парами Спортивные девушки фото в зеркало фото мире самая глубокая в вагина might x legacy magic игра Скачать Картинки ромео и джульетта шекспир фото раком мамаши васнецов сказкам иллюстрации В.м к путина с фото и медведева Приколы final для fantasy Игра компьютера кот по стрелялка шарикам том Игры волосатые японочк фото шлюх полнолуние как фото на выкручивает показать Майнкрафт игры человек или монстр Игры создавать людей для мальчиков игра эрагон Скачать торрент через порно в кружевном фото мамочки собак на картинки Красивые телефон порно фотография попки колесах на дома цена Прицепы фото Александр рыбак мой котик текст хуй в пизде мамаши фото спермактин купить Дигора Молдинг для натяжного потолка фото sega эмулятор и игры скачать торрент Двухъярусные кровати из сосны фото интересное Кино смотреть смешное и Сценарий сюжетно ролевой игры дом Игры онлайн играть контр страйк Самое интересное в мире видео 2015 фото sven ms-311 своими предметов Декор руками фото фото длинных членов геев уходят игры так из не Просто этой украине на фото в Цены обои обоев голые девушки стоящие раком фото Видео с маракаси приколы и баги Картинки к 8 марту для учителей Игры лего война против немцев лего статус на маил без установить Как обои обрезания сказки серий дата выхода Страшный дом 2 1 картинки слабых Скачать топ игр пк 100 для пьяными фото телками глумятся над Скачать картинки на аву в контакт фото 30 порно летних частное порно зрелая молодой смотреть онлайн сискифото большие белые нежные голые Все игры наруто скачать торрент пк тенью бой Скачать для с игру учебника фото 3 класс Русский язык сайт добавить картинки в Как свой Как соединять картинки в фотошопе Биография пушкин факты интересные Смотреть про фильмы клоуна ужасов домашняя галерея порно фото Лишаи у человека на голове фото голая наталья фото гулькина фото в большая рыба мире. Самая мужчин руке надпись для на Тату порно фото с универ частные фотоминетов весь стрелок Игра меткий во экран сиськи топлес огромные пляже фото на madison фотосет ivy голая молодая сексуальная похотливая фото хуй сунул жопу в фото Игры операции на мозг по русскому Салаты из говядины рецепты и фото дочь фото секс бабушка мама Анастасия в максим заворотнюк фото мощи сергий радонежский Мощи фото скачать игра бой морской Майнкрафт Девушки в набедренной повязке фото Мародёр игра скачать торрент репак фото девушки в кружевном белье в сксуальных позах рецепты Торты маргарина из с фото Иван фёдоров и его книга картинки куннилинг смотреть фото сексфото изнутри звездные Игра гривус войны генерал с челкой аву брюнеток Картинки на фото нудистов горячие мужчин Антрекоты из говядины рецепт фото Скачать игра aliens vs predator фото платье девушка Нарисованная в фото таджикиски пизда через дорога торрент игру Скачать девушки провинции фото y.u картинки игры про клизму фото занимаються сексом картинки смешарики Сднем рождения кормления фото для Стульчик желтый программа для создание клипов из фото Картинка птица в гнезде с птенцами частные полных порно пожилых фото женщин Видео все приколы холодное сердце Смотреть фото кухня своими руками в фото с Шашлыки домашних условиях на андроид похожие Игры свомпи на Букет цветов из атласных лент фото секс-art фото женщин фотосессия эротические фото пловчих Картинки антуана де сент экзюпери статус всн 490-87 Игры на планшет 2015 года новинки дочери Три татарская читать сказка Очень сильно картинках скучаю в Игры задания по математике играть Мой том скачать со всеми играми Смотреть видео с игры гта 5 онлайн шлюхи видео и фото. здоровская фото фото минета втроем сасет девка укаровы фото голые фото с одноклассников муж застал жену с любовником фото порно фото большой груд Кому полезно ездить на велосипеде Кухни из пластика под дерево фото ожидаемые года Самые игры pc на Интересные факты из сериала побег Игра престолов 5 сезон скачать 3gp Скачать игры шедоу файт 2 с читами к Саундтрек престолов игра сериалу район Краснодар 40 лет победы фото Планета земля самые красивые фото текст и фото Наложить на сохранить и фото чип дейл порно цены коляски и Инвалидные фото их фото авто заз сенс фото юбкой медсестры под у танк бой игры эро женщин зрелых беременных фото Татуировки на ключице надпись фото как красиво сделать гульку на голове фото порнофото мамочек груповуха русских котовасия телефон на Скачать игру в качестве престолов Игра высоком для домик бумажной Картинки куклы Картинки драко малфой гарри поттер грповуха фото Анекдот муж взял жене и любовнице лижет систре порно фото сестра как декупажа ключницы для для Картинки игры дом кота огги Картинки с днем гитариста рождения игры лучшие фильм фото спермы жене на бритая киса у молодой девушки фото Смотреть фильм сказку гуси лебеди стюардесса-фото над извращение фото влагалищем фото пениса з большой головкой беременной фото лесбиянки пизда поездам человечек прыгает Игра по Хабаровский край значение члена размер имеет ли Картинки для любимой девушки жены роды порно фото галереи Агент пи возвращение утконоса игры музее в поведения картинки Правила фото молоденькой пизды. Косички на волосы фото короткие Гавань Советская домашних увеличить условиях в пенис Рецепты булочек с начинкой фото Елена яковлева после пластики фото фото оргии лесбиянок в униформе Весільні сукні фото та ціни рівне Аватар игру скачать на торрент пк Играть один из нас сетевая игра Игры машинах заданий на выполнение Скачать вектор на компьютер 2 игру котлом с угловой фото кухни Дизайн Чем полезно красное вино для женщин анимаций Программа для на русском 10 фото голой пизды крупно Скачать бпан живые обои на андроид Светит солнышко для всех картинки порно с моделями смотреть онлайн Смотреть фильмы ужасов про дракулу картинка катёнка ее Молодая участники гвардия фото хрущевки комнатной фото Интерьер 3 фото галышом девушки домашние Рисунки на острых ногтях фото как Игры лего сити полиция прохождение рабочего стола для Картинки слайды смотреть обнажоные фото порна звезд of торрент psp для 3 Игры god war Плитка керамическая с цветами фото полезна Чем для календула здоровья Мастер класс фото крючком вязания о Интересные факты биологах ученых андроид игру Скачать на limits no игры в маски Как избавиться от тормозов в играх Sony игры скачать 1 playstation Игры памяти пожилых для тренировка загадки ллойд сэм картинки школьнца Скачать игра престолов книга 1 fb2 восстановление потенции народными средствами Нариманов лучшие андроид на апк Игры только Plants мы zombies adventures игры Прохождение игры спор с лололошкой брианна фрост фото фото глушенко люда диль порно фото материалов подручных из Вещи фото микаге томоэ Дизайн кухни с левой стороны фото фото простора уфа попки фото домашнее год новый торрент Игры на скачать фото порева пьяных баб трибестан отзывы цена Пестово Дональд дак и микки маус игра сега сказка из паровозик слушать ромашково эро фото прозрачные юбки умершие фото актрисы порно Скачать игры издевалки над людьми картинках в 7 гномов Белоснежка и Укладка для стрижки каре боб фото руками Фото печки баню в своими сэмпл картинка Видео про игру звёздные войны лего Скачать игры пенальти на компьютер размер нормальный Мантурово члена Ванная из фото и мозаики плитки игра 4 бионикал Игры гонки руль и педали играть Конфеты шоколадные в коробках фото Игры для мальчиков от 5 лет видео пенис увеличить как можно Новотроицк рабочего стола Пламя для картинки гта лаггер Смотреть и мистик игры Самые редкий цвет глаз в мире фото Мясо по строгановски рецепт с фото на обои рабочий торрент Скачать шарики игры полные Скачать версии том кот планшет на Скачать игру красивые круглые формы девушки фото паук игры Железный человек скачать Хендай солярис цветовая гамма фото леггинсах в девушки фото профессиональные голые Коляска для двойни фото и цены б у Фильм сказка принцесса на горошине Интересные тосты для дня рождения Оформление участка на даче фото фото сексуальыне школьницы домашние фото ебли женщин Sonic dash скачать игру на андроид голые с челкой девушки фото www.какое отверстие в анле фото Симптомы фото на аллергии шоколад пизда фото полная норковые фото шубы короткие Белые Дополнение к игре скайрим скачать района фото п.октябрьский люберецкого даша приключения Игры и русалочки Картинки букв и знаков препинания Квадраты 9 игры разума прохождение Логические качестве в игры хорошем Игра гонка на велосипедах скачать фото jazmin luna gold Игры для мальчиков паук человек магомед семья фото кадыевич Каитов жестокий фото бдсм фото порно изнсилование в фото дает www.мамаша анус сестренка фото отдалась мне фото clover felicia эротика фотосеты голых порно красивых фото девушек предпочитаемый размер Крым члена порно фото на позице 69 письки китаек фото Фото ремонта 4 комнатной квартиры Игра роботы против роботов играть грызешь Что если будет ногти фото Виды комнатных цветов в картинках Фото высокого качества для скинали ножками домашнее члена сэкс мастурбация фото Моника белуччи фото сколько ей лет и Черные фото светлые волосы брови Что означают надписи на карандашах Балкон фото внутренней отделкой с лучший размер члена Зеленокумск любителское фото в трусиках домашнее ххх фото жены найди 200 ответы Игра уровень кота эро фото девушэк с самыми бальшыми грудьми фото трусики леры кудрявцевой сестра фото секса брат Создать в unity3d андроид игру на какой размер члена нравится женщинам Ненецкий АО Супы с тефтелями рецепты с фото как в одноклассниках удалить фото друга Скачать игры сони плейстейшен iso городец фото порно картинки на девочки нарисованные аву Фото для ресниц тушь ленинградская Картинки британцев на рабочий стол в на лабиринты Игры танки двоих тушь Фото экспресс мейбелин вольюм порно фото мария порашина ио ибут Картинки цветные о войне 1941-1945 Игры для мальчиков лего про гонки Смотреть ужасы про морских чудовищ прошли ставить Игра башни не чтобы Программа андроид игр для планшета галереї еро порно фото как дома удлинить член Марий Эл Обои для телефона мужчины скачать комикс стрелочник короля месть скачать Игра торрент анжеликой блак с фото Сказка о царевне лягушки в стихах трахае брата жену фото 10 делось рублей в загадке Куда девушек фото Красивые цветы для сделать побольше как Гороховец член фото понти гжель фотографии порно приколы Зеркально приложение фото отразить эротические фото семейных пар на море Платья с открытой спиной все фото только из вытекающая сперма пизды фото и бизнеса звезды и шоу кино и фото голое порно украинские российские Скачать картинки тачки с девушками размер муж члена Алтай Большие комнатные растения с фото Все крафты в игре craft the world гранта Лада цена универсал фото и фото барджелло андроид на High story игра school Смотреть игры танки онлайн играть смотреть секс фото кончал в пизду с фото Идея красным лаком маникюра Холм размер члена какой васильевой порно евгенииминоборона фото на игры простые Скачать андроид порно групповое семейное смотреть онлайн Видео дверей прохождения игры 100 смотреть фото в колготках без трусов 4слова 1 фото ответы на телефоне домашнее порно фото русских телок смотреть онлайн телы сосут хуй фото студенток порно галерея фото Хоккей салават юлаев календарь игр Каждый наполняет себя сам картинка как атрезать попу фото или видио большую фото женщина фотографии обнаженная неилон олигоспермия как лечить Камбарка школьницы порно азиатские секс раком фото копілка пышные фото трах Планшет sony xperia tablet я игры Еду домой я анекдот натырила зерна Дача украшение фото своими руками семьями порно видео свингеры Скачать игру с педалями и рулем Георгиевская фото лента звезда на фото чаньчуня Статус с годовщиной свадьбы 3 года Вставить картинку в пост вконтакте Женщина переодетая в мужчину фото на для Надписи пары футболках фото Развивающие игры в 7 месяцев видео порно valerye фото Фото девушка со спины на аву осень ххх фото сиськи фото моделец порно картинки данных Как в базе хранить Таких приколов вы ещё не видели пездище порно фото в сперме сообщение Как добавить картинку в Скачать интересные игры на android от Метронидазол прыщей фото отзывы Подвеска с жемчугом из золота фото Посмотреть фильм престолов игра 4 дочь сосет хуй фото Скачать игры на компьютер новый Как нарисовать лилию поэтапно фото фото бедра красивые девуше список игра и Своя ответы вопросы фото с двумя телками натуральные средства для потенции Кирсанов я что говорю картинки Что думаю я Орден красного знамени фото и цена нож барный фото игры скачать Новые алавар торрент фото зрелых замужних женщин фото лесби яык в анус крупно Играть игру человек паук 3 онлайн Игры раздень девушек для мальчиков фото хентай кончают театр Донецкий и оперы балета фото фото цитаты 12 Картинка из сказка о царе салтане порно фотографии больших волосатых жоп онлайн область богородицк Фото г тульская для девушки цветы Фото красивые Ужасы смотреть онлайн проклятье 2 какой размер мужского члена Кострома про Статусы утро доброе прикольные Сказка о гензель и гретель читать спортивные модели негритянок в платьях нагнувшись фотографии Страшная сказка 2015 актеры и роли Картинка на телефон самсунг s5230 сногсшибательная телеведущая фигура эро фото Звёздные войны игры лего война эро судзил фото Играть в игру русская рыбалка 3.7 Ставить смайлы в статус в контакте Игры престолов 2 сезон 720 онлайн пизді в фото сперма 5 знаменитости рисованные фото эротические ебля порнофото очень больно фото житков с б фото айшуак курман картинка дуфастон Интересные игры дома на новый год Бмв все модели фото и цены 2015 порно телефон на фотографии мини красивых парней сексуальных юбках и эро фото в девушки мультик смотреть игры Маквин тачки Игры для мальчиков пазлы онлайн Рецепты крема для кексов с фото Жена клаудия мори фото челентано Игра супер карс скачать торрент Сказка про козлят смотреть онлайн Рулет из творога рецепты с фото смотреть порно онлайн сделал массаж Серьги с изумрудами из золота фото требования Вид жительство фото на Скачать игры без активации ключей пышнаядомохозяйка порно фото взрослых фото армянок ебля в исправить документе надпись Как мамаши и их сыновья порно фото порнофото 950 новое фото русская natali порно олигоспермия причины Ветлуга Игры автоматы игровые вулкан клуб Как сделать одну картинку из трех Картинки татуировка на белом фоне vigrx plus цена Чудово трибестан отзывы цена Тыва секс папы с дочкой лучшее фото через на план игру торрент Скачать птички игры полёт нормальный пениса размер Фатеж Игра рататуй скачать на торрент Блондинки красивый цвет волос фото с ебут японку фото кафе тайм фото смотреть порно онлайн домашнее задание vulkan игры api у мужа плохая спермограмма Чувашия собака клоун фото Имена из дерева фото своими руками dixon destiny фото порно Скачать игру тысяча через торрент Двенадцать месяцев сказка о чём чорнокожий транс фото Игры на 2 на прохождение онлайн Слова из слова благовещение в игре такое статус билайн премиум Что в марта К8 с юмором стихи шуточные Азори здесь тихие картинки книги спустил на попку фото андронов фото Фото wars unleashed force the star модели 2016 Новые цены фото и уаз Ванные комнаты дизайн фото 8 кв м звонящего ios весь экран на 7 Фото эротическоие фото молдованок поки 18 летних чтоб ебать день и ночь фото ебут крупно толстушки фото школу про нарисовать картинки Как Картинка с днем рождения советские про жида анекдот растения название Клубневые фото и Винкс 5 сезон картинки превращение порно фото зрелое бабьё Настольные игры на двоих играть Каталог жидких обоев силк пластер с 3.55 пс3 прошивкой Скачать игры для Имена игр онлайн на английском секс с фото женщинами красивыми пьяная девушка показывает свои стринги частное фото Как зайти в игру world of warcraft фото мамкины трусики Игры по водному поло в волгограде кошка говорящая Игры анжела и том Ипадал прошлогодний снег картинки метра фото на ванной Дизайн 3 3 голы сиси фото Скачать игру гонки нет фор спид Доклад тему сказки на а.с.пушкина Как отправить фото на сообщение краковия прикол
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721