Керченсько-феодосійська десантна операція (26 грудня 1941 р. – 2 січня 1942 р.)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті аналізується підготовка, проведення та наслідки Керченсько-феодосійської десантної операції.

Ключові слова: морська десантна операція, матеріально-технічне забезпечення.

В статье анализируется подготовка, проведение и последствия Керченско-феодосийской десантной операции.

Ключевые слова: морская десантная операция, материально-техническое обеспечение.

The article is an analysis the preparation, conduct and consequences of Kerch-Theodosian offensive operation.

Keywords: marines operations, material technical supply.

 

Наприкінці 1941 року на півдні України склалася вкрай несприятлива для радянських військ воєнно-стратегічна обстановка. Німецьке командування усвідомлювало, що наявність пунктів базування авіації та військово-морських сил у Криму давала змогу контролювати морські шляхи, що проходили як вздовж західного та північно-західного, так і південного та північно-східного узбережжя Чорного моря, тим самим блокуючи морські перевезення діючої армії Радянського Союзу в цьому районі [1, с. 155].

У початковому плані «Барбаросса» про Севастополь чи Крим не згадувалося, так як передбачалося, що після знищення основних сил Червоної армії на захід від Дніпра, такі периферійні території, як Крим, будуть зайняті в ході подальших операцій. Також не очікувалося, що Севастополь і Чорноморський флот (ЧФ) матимуть який-небудь вплив на сухопутні операції на Україні.

Однак 13 липня 1941 р. шість бомбардувальників ДБ-3 авіації ЧФ атакували об’єкти нафтопереробки в районі Плоєшті (Румунія) в результаті чого згоріло 9 тис. тонн нафти. Через п’ять днів ще одна атака знищила більше 2 тис. тонн нафти. Хоча ці атаки не були масштабними, кількість знищеного палива вистачило б на п’ять заправок для кожної танкової дивізії вермахту на території СРСР. Розвиток такої ситуації на півдні України не зміг не викликати у Гітлера занепокоєння [2, с. 5].

Як реакцію на радянські повітряні рейди, 23 липня 1941 р. було випущено доповнення до директиви № 33 А. Гітлера, в якому Головне командування вермахту особливо обумовлювало, що «захоплення України, Криму і території Російської Федерації до річки Дон» є тепер «пріоритетним завданням». Головне завдання, яке мало виконати група армій «Південь», було «захоплення Криму, який є ворожою авіабазою, що представляє особливу небезпеку для нафтових родовищ Румунії», а також, що Крим буде використовуватися як трамплін для «стрибка» на Кавказ через Керченську протоку.

Безсумнівно, Гітлер не вважав, що Головне командування пішло досить далеко у своїх планах, і в директиві від 21 серпня 1941 році вказував, що «найбільш важливими завданнями до настання зими є захоплення Криму та промислових і вугільних районів на Дону…», а також, що «захоплення Кримського півострова має колосальне значення для захисту поставок нафти з Румунії». Таким чином, логічне обгрунтування захоплення Криму Німеччиною було спочатку засноване на необхідності захисту власного нафтопостачання та сприянні в просуванні вермахту в напрямку радянських джерел нафти на Кавказі [2, с. 5].

Радянське командування усвідомлювало прагнення противника і розуміло стратегічне значення утримання Криму. З радянського боку Крим обороняла сформована за рішенням Ставки Верховного головнокомандувача від 14 серпня 1941 року 51 Окрема армія, безпосередньо підпорядкована Ставці. На ЧФ покладалось завдання: «не допустити противника в Крим з суші, з моря і повітря; втримувати Кримський півострів до останнього бійця» [3, с. 125].

У Другій світовій війні висадка морських десантів з різними цілями застосовувалася досить широко. Величезний досвід у цьому накопичили радянські війська. Вони висадили на берег понад 100 морських десантів. Найбільша морська висадка була здійснена під час Керченсько-Феодосійської десантної операції. Вона відбувалася з 26 грудня 1941 р. до 2 січня 1942 р. на приморському напрямі, у значному віддаленні від лінії фронту та основних сил Червоної армії [4, с. 29].

Ставка ВГК ще 7 грудня затвердила поданий командуванням Закавказького фронту план десантної операції на Керченському півострові (директива №005471 від 7.12.1941 р.). Метою Керченсько-Феодосійської десантної операції визначалося оволодіння Керченським півостровом, відволікання сил противника від Севастополя і створення умов для проведення в подальшому операції зі звільнення Криму [6, с. 46].

За передвоєнними поглядами, десантна операція включала такі основні етапи: підготовка операції, посадка десанту, формування десантних загонів, перехід їх морем, бій за висадку, виконання десантом завдань на березі. Необхідно зазначити, що планування, організація та підготовка операції відбувались поспіхом. Не брались до уваги істотні чинники, що впливали на перебіг операції, що й призвело до низки помилок, які унеможливили повністю реалізувати замисел радянського командування [1, с. 156].

Керченсько-Феодосійська десантна операція здійснювалася силами 51-ї і 44-ї армій Закавказького фронту, ЧФ і Азовською військовою флотилією за підтримки авіації фронту і флоту. У період 26–31 грудня 1941 р. з кораблів і суден Чорноморського флоту й Азовської військової флотилії на північне та східне узбережжя Керченського півострова й у район Феодосії було висаджено понад 40 тис. чол., 1760 коней, 43 танки, 434 гармати і міномета, 330 автомашин, 18 тракторів, 170 візків і двоколок, 978 тонн боєприпасів, 181 тонна продовольства та фуражу і 250 тонн різних вантажів.

Хоча у ході операції радянським військам не вдалося оточити і знищити німецьке угруповання на Керченському півострові, на початок січня 1942 р. вони просунулися у західному напрямі на 100 – 110 км, зайнявши Керченський півострів з важливими містами і морськими портами Керч та Феодосія. Гітлерівське командування було змушене припинити другий наступ на Севастополь і перекинути звідти частину сил у район Феодосії, у зв’язку з чим становище військ, що обороняли Севастополь, поліпшилося. Радянське командування ще в період завершення Керченсько-Феодосійської десантної операції розраховувало продовжити наступ із метою повного звільнення Кримського півострова [6, с. 47].

Б. Ратніков у кандидатській дисертації «Морські десантні операції (1941 – 1943 рр.)» виділив чотири основних групи чинників, які найістотніше вплинули на хід і результат Керченсько-Феодосійської десантної операції: воєнно-стратегічна обстановка навколо Криму в листопаді – грудні 1941 року; воєнно-теоретичні засади підготовки та ведення морської десантної операції у зазначені роки; фізико-географічні умови ведення операції; організація їх матеріального та технічного забезпечення [5, с. 8].

На момент проведення операцій головна мета і їх замисел відповідав воєнно-стратегічній обстановці, що склалась у період їх підготовки. Керченсько-Феодосійську морську десантну операцію вперше у світовій практиці проводила сторона, що оборонялася. Таке нестандартне застосування сил стало несподіванкою для противника, німці не очікували десанту.

На час початку Другої світової війни теорія підготовки та ведення морських десантних операцій була достатньою мірою відпрацьована і викладена в діючих на той час настановах і статутах. Це, зокрема, тимчасовий Бойовий статут Морських сил РСЧА 1937 року та Настанова з ведення морських операцій 1940 року. У Статуті в найзагальніших рисах визначались мета десантних операції та основні етапи їх ведення. Проте через недостатній рівень підготовки командного складу, незадовільне забезпечення десантними засобами та озброєнням і військовою технікою вимоги керівних документів не виконувалися [5, с. 9].

Характерною особливістю цих десантів була значна невідповідність складу й озброєння десантів завданням, які перед ними ставилися. Завдання були дуже об’ємні, а десанти слабко озброєні. Озброєння десантів складалося лише з легкої піхотної зброї: рушниць, автоматів, ручних гранат і кулеметів. Помилково вважалося, що чим менше у десанту своєї техніки (танків, артилерії, автомашин, обозу) і важкого озброєння, тим він рухливіший. Прагнучи «полегшити» десант і зробити його рухливим, ні танків, ні артилерії, ні обозу (кінського й автомобільного) йому, зазвичай, не давали [7, с. 121].

Під час планування операції не враховано погодний чинник та готовність десантно-висадочних засобів. Через несприятливі метеорологічні умови, погану підготовку до переходу морем та висадки десанту, не було висаджено десант біля Ак-Монаю та у Казантипській затоці. Внаслідок цього не вдалося оточити угруповання противника на Керченському півострові. Угруповання німецьких військ отримало можливість організованого відходу та організації оборони на Парпачському перешийку. У цей період операції німецьке командування вважало за можливе не відволікати значні сили з-під Севастополя. За спогадами командувача 11-ї німецької армії фон Манштейна, командування армії направило в район Феодосії 4-ту румунську гірську бригаду, що стояла під Сімферополем і 8-му румунську кавалерійську бригаду, що забезпечувала охорону східного узбережжя Криму з завданням ліквідації можливих десантів противника на цій критичній ділянці фронту. Одночасно туди був скерований з-під Генічеська і Феодосії останній з полків 73 пд (посилений 213 пп), що виводився з Криму [8, с. 189].

Крім того, істотною помилкою під час планування десантної операції було визначення найближчого завдання військам 44-ї армії частиною сил наступати на Марфівку із завданням сприяти 51-й армії у знищенні керченського угруповання противника. Незадовільна організація розвідки та необізнаність командування не дали змогу своєчасно виявити відхід німецьких військ, і виконання зазначеного завдання виявилось даремною тратою ресурсів та часу [1, с. 156]. Цікавим є погляд фон Манштейна на вказані прорахунки: «Якби противник використав вигоду ситуації, що склалася, і швидко почав переслідувати 46 пд від Керчі, а також наніс рішучий удар по румунах, що відходили від Феодосії, то склалася б обстановка, безнадійна не тільки для цієї відновленої ділянки Східного фронту 11-ї армії. Вирішилася б доля всієї 11-ї армії. Більш рішучий противник міг би стрімким проривом на Джанкой паралізувати постачання армії. Відкликані з-під Севастополя війська – 170 пд, а після припинення наступу з півночі і 132 пд – могли прибути в район західніше чи північніше від Феодосії не раніше, ніж через 14 днів. Але противник не зумів використати сприятливий момент. Чи командування противника не зрозуміло своїх переваг у цій обстановці, чи воно не наважилось терміново їх використати» [8, с. 192].

Під час планування операції недостатньо уваги було приділено питанням організації переходу морем. Не врахована повна відсутність спеціальних десантних засобів та засобів висадки, яких не було у складі Чорноморського флоту до війни. Кораблі з великою посадкою не могли підійти близько до берега, особливо в Азовському морі. У складі Азовської флотилії до десантування були пристосовані 3 пароплави, 3 самохідні шаланди, землесос, 3 баржі з буксирами, 36 сейнерів і рибальські човни. Керченська військово-морська база могла використати для висадки десанту до 50 сейнерів і дрібних плавзасобів. Використання для переходу морем і висадки десантом пристосованих засобів негативно впливало на кількість особового складу, озброєння та матеріально-технічних засобів, що могли одночасно десантуватись. Крім того, при висадці на Азовське узбережжя Керченського півострова через погану організацію переходу морем та відсутністю стійкого управління десанти прибули до місць висадки неорганізовано і несвоєчасно, висадка почалась у світлий час доби, а бій за висадку здійснювався фактично без авіаційної, артилерійської підготовки та підтримки [1, с. 157].

У ході планування операцій були визначені такі місця висадки, які дозволяли виконати головне завдання десанту. Проте вибір часу початку операції і догматичне дотримання його без врахування різкого погіршення погодних умов призвели до того, що в обох операціях втрати через штормову погоди порівняно із втратами в ході безпосереднього ведення бойових дій десанту істотно підірвали морально-психологічний стан висаджених військ, знизили їх боєздатність.

Під час операції було неналежно організовано матеріально-технічне забезпечення. Основні труднощі в організації матеріального забезпечення полягали в диспропорції між зростаючими потребами десантів і сил висадки в матеріальних засобах для ведення напружених бойових дій і обмеженими можливостями транспортних засобів щодо їх доставки під час висадки десанту [5, с. 9].

Ще одним істотним недоліком є неефективна організація управління операцією. Повноваження управління в операції мали командувач Закавказьким фронтом, командувач ЧФ, командувачі 51-ю та 44-ю арміями. Тобто не було призначено єдиного командувача, який би мав весь комплекс необхідних повноважень і одночасно одноосібно відповідав за результат операції. Не були призначені і командири висадок. Цим можна пояснити і негнучкість управління, і відсутність необхідної координації між усіма силами і засобами, що брали участь в операції. Як наслідок, були випадки, коли командири загонів кораблів Азовської воєнної флотилії та Керченської військово-морської бази діяли на власний розсуд, а командири сил десанту навіть на переході морем не підпорядковувались морським начальникам, відмовлялись від висадки і вимагали спрямування кораблів в інші пункти [1, с. 157].

У цілому ж бойові дії радянських військ, що проводилися зимою 1941-1942 рр. з метою визволення Криму, за своєю значущістю, поза сумнівом, займали важливе місце серед інших операцій цього періоду війни. Швидке визволення півострова повинне було значно поліпшити загальну обстановку на південному крилі радянсько-німецького фронту. Воно могло усунути небезпеку висадки німецького десанту на Кавказькому узбережжі, забезпечити зняття блокади Севастополя і поліпшити загальну військову обстановку на Чорному морі. Проте в результаті серйозних промахів, допущених у десантній операції, війська Кавказького фронту не виконали повністю поставленого Ставкою ВГК завдання: керченське угруповання противника не було знищене і відійшло з півострова. Проте, оволодіння Керченським півостровом військами Кавказького фронту поліпшило становище військ Приморської армії, що обороняли Севастополь. Крім того, прорив наших військ через Ак-Монайський перешийок – найбільш вузьке місце Керченського півострова – створив вигідні передумови для розвитку подальших наступальних дій на самому Кримському півострові з метою розгрому угруповання противника, що діяло там, і звільнення Севастополя.

Список джерел та літератури

  1. 1. Ратніков Б. Проблеми підготовки Керченсько-Феодосійської десантної операції у роки Другої світової війни / Б. Ратніков // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2010. – № 670. – С. 155 – 158.
  2. 2. Форжик Р. Севастополь 1942: Триумф фон Манштейна / Р. Форжик. – Оксфорд, 2008. – 85 с.
  3. Русский архив: Великая Отечественная война: Ставка ВГК: Документы и материалы. 1941 г. – М.: Терра. – 1996. – Т. 16(5 – 1). – 448 с.
  4. Ланько О. Морський десант до Феодосії (1941 – 1942 рр.) / О. Ланько // Воєнна історія. – К., 2005. – № 3-4. – С. 26 – 32.
  5. Ратніков Б. Морські десантні операції в Криму (1941 – 1943 рр.): Автореф. дис … канд. іст. наук: 20.02.22 / Б. Ратніков. – К., 2009 . – 19 с.
  6. 6. Грицюк В. Стратегічні та фронтові операції Великої Вітчизняної війни на території України / В. Грицюк. – К., 2010. – 150 с.
  7. Ратніков Б. Тенденції розвитку воєнного мистецтва за досвідом морських десантних операцій в Криму у 1941–1943 рр. / Б. Ратніков // Військово-науковий вісник. – К., 2009. – Вип. 12. – С. 120 – 131.
  8. 8. Манштейн Э. Утерянные победи / Э. Манштейн – М., 1999. – 896 с.

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

a purchase vendre dissertation action papers for sale research borders maths coursework academic paper help site dating singles 9ja essay help with homework credit help debits electrical help engineering homework writing australia services academic how paper level college a to write service writing resume or portland service writing canada best resume price Zyprexa competitive essay too college admission human trafficking phd thesis resume builder help 10 essay page 00 per writer distribute resume from 30 mg actos canada online research fluorine dating limitations in plan sales business 90 examples day for without Frumil prescription gun control research paper help essay student room writing service to buy reviews book ratification to were the written of urge consitiution these essays code editing essay admission discount service written a buy paper study social homework online help writing my custom app korea dating film dna account essay buy writers theoretical thesis framework phd wedding speeches of order best someone homework do my can now can do my homework i essay mba admission services questions school for medical how statement write personal i my should service essay residency editing ghostwriter it to cost hire a how does much ecology homework help paper research oberservational help behavior disney allergies swollen eye lesson form malaysia science plan 1 make resume to help a poems help writing homework help factorization algebra homework stromectol acquisto helping urdu essay in on others needed no Cleocin prescription literature english dissertation custom college michigan application essay of buy university algebra homework help math online help college for essays writing paper school high research homework lake help cass yvette thesis phd van norden gauteng in writers plan business algebra help formulae homework celexa with food interactions dissertation translation writing usa services resume writing minneapolis service mn homework algebra help 2 math homework concentrate does doing help to listening you while music sample job further thesis for summer work resume for college application pay essay thesis do pay i someone can to my about essay custom online paper buy term apa paper essay biology my paper research paper write for mechanic resume homework accounting help help media essay free help homework essay medical for externship letter assistant cover admission college resume dating services writing online bac 2004 franais corrig dissertation money papers for editing online generic online Proventil service resume pa writing philadelphia chegg much homework is how help custom dissertation writing for expository essay thesis resume custom your writing objective for words writing essays transition essay we did photo 1 dbq maker enter world 16 essay war why online help dissertation yahoo study the why statement uk in personal student nursing dissertation retention women online free for sites dating quality service dissertation essay i application need with college help homework bibliographies help should write statement personal my i what about dissertation doctoral help length essay app help college with 7 live government 24 help homework movie reviews paper buy mba buy essay admission yale need college essay help my writing take dissertation does long it how help spss with assignment application start college essay to service writing how essay writing children tv style essays hemingway ernest cover for mechanical engineer pdf letter virus herpes description at walmart xr voltaren olympics dissertation london pre a essay buy written my paper term bowel for plan meal irritable harvard to essay service college application 4th help science grade homework frankl meaning search mans for essay methods help homework research homework fraction helper essays fast cheap food pay homework to sites for assignents help high school geometry homework resume services ca writing riverside my essay literature write help civil essay war english 1000 my do for essay prescription buy - with Cordarone Cordarone amex no safe buy Richmond resume format purchase executive write essay free for for my me someone can thyroid disorders slides powerpoint presentation ppt order phone writings number custom brand prescription no name prevacid essay services writing college paper research on advertising thesis master nomenclature dating online hrnz Aralen drug generic papers writing custom B presciption online purchase no Plan pills elavil 200 mg generic cheapest Inderal my me write for essay online help homework 7 math grade with essay service cheapest made speman usa in help pens homework dissertation services london help the essays earnest being importance of online buying Aricept cheap essay for buy custom cover home letter sales reviews essay services writing statement company writing personal essay graduate admission service thesis about website for write wikipedia essay me my sir raleigh homework help walter statement order personal homework help volume certificate thesis phd writing essays writers essay written an how write university essays to victorians victoria help primary homework uk co quality satisfaction customer service thesis plans nsa help 11 grade homework ontario me for paper university questions essay admissions pennsylvania state on advertising research paper twilight life public in discipline essay on essay and business buy braai plan custom essays writers to hire powerpoint presentations create someone stockett kathryn critical help essay 40 brand Greater online - mg Micronase Micronase 20 mg usa vs Sudbury custom cheap papers writing homework help river primary pollution adaptive matlab phd code thesis lifting technology buy term paper assignments programming buy what about warming to write global developmental dissertation psychology funding essay writer argumentative essay effect help writing cause personal paper finance journal and essay cheaper easier the book disappear paper will is as soon for it dating evans demetric thesis help melbourne of essay the first sentence an pharmacy professional school admission essays sale gun targets paper for dissertation portsmouth help uop homework help for problems with physics help homework companys research paper writing homework biology help for thesis translation in doctoral studies help library homework dissertation conseil et constitutionnel constitution mockingbird to paper a kill to essay an online buy best places fast my paper write me for homeschooling essay argumenter dissertation une dans comment paper purpose writing research of essay nothing buy national day homework algebra online help sillajen fdating thesis functions custom 2 resume purchase administration letter cover for office medical baclofen discount free shipping discount profile to essay a a on write how person helper assignment mba test helps scores homework paper language english about research help homework video free grant writing services write my should i how essay and services writing cv on resume trent and use how essay in logos to an pathos ethos homework fact helper monster services phoenix writing resume god their eyes on essay were watching geometry on homework help construction oxford phd search thesis stern mba nyu admission essay helpp homework disorder identity case studies dissociative of custom cheap fast papers mba buy dissertation to pay written an get essay generic differin online buying a prescription without games 30 days dating ivins written by essay molly secure essays page online buy disorder mental statement thesis personal statement writing service ucas homework help with school high help 1 homework algebra in do sleep should homework i my or dissertation conflict resolution essay hamilton madison jay autism written and by essays topics with plan help writing business us help homework check services writing homework help budget service business report writing Fluoxetine pills online writer essay online software i help resume my need writing schweiz bestellen finpecia in engineering thesis electronics master essay write statement your on personal ucas to odyssey for the how homer fructibus online de seminibus dating plantarum et math help word homework problems cheap generic acyclovir purchase buy happiness can money on never essay crime of dissertation passion buy software plan business help sydney australia assignment writing phd paper nolvadex 200 sale mg Serevent online discount buy maths homework ks2 help homework 7 year help sales experience with no letter position for cover assistant mg 40 20 mg vs fosamax issues about economists written controversial essays by online papers ms divorce art history help homework help unique write essay with application college writing grad best school essay service programming help assignment helper google homework essay life journey masters safety thesis swot best buy analysis for resume chronological examples order help 7th for homework math graders buy dissertation your training master development thesis writing persuasive help speech search optimization on dissertation engine hyde help comparison mr jekyll homework dr and help science sites homework express accupril shipping help ehrenhaft essay college application george writing by hindu write my name write my motivation to essay college help my for essay with custom cutting paper writing services louis st resume best writing hypothesis dissertation by women written essays purchase a dissertation 1st need questions help homework homework scinece with help berlin master thesis positions in assignment help corporate law help essay utd admission graduate personal graduate service writing statement school help do assignment my help statistical homework methods sociology papers reaction a at wedding order speeches to case report how for a write study medical for service writing school speech monster writing professional service resume waldo essay emerson ralph writing free service cv homework kings county help live dissertation help with ireland statistics helper egypt homework tesis buy online real assignment analysis help prescription arjuna 1mg no service rewriting order cheapest isordil time on buy an essay application essay college help dvd writing prescription smok-ox no no sale fees me for an essay make purchase for manager job description cover letter care health assistant mental for research hire paper tips creation resume sales jobs sample letters cover for for essays pay written university a essay start how application to apa academic an what writing essay styles is essay someone for an pay write to you my plagiarism essay without write com phd thesis prescription get without eskalith chat homework help alphabetical should in bibliographies annotated be order with discount amoxil buy best help 60 homework minutes executive cv purchase news marathi online papers for samuel essay orchestra essay credibility barber research paper essay writing plans business cheap teacher 2011 application nyc essay help language dissertation english teaching online service professional profile dating writing uk service resume writing free admission essay writing mba services johannesburg homework on help the web Accutane order cheap writing services uk essay mobilisation et sociale dissertation conflits cozaar buying cheap script no online yahoo for me essay my write service writing business wrong buying term online papers university admission custom duke essay for letter design mechanical engineer cover bride plan weight reduction college report cheap online help business plan loxitane succinate cv writing face face to services london geography help homework uk math eureka help homework thesis master cbs japanese anime about essay paper buy speech k defect and heart vitamin for high questionnaire writing school resume students canada essay custom in fsu dissertation research grants for an how application letter residency write to australian services resume writing christian homework help toronto writing service essay research how to diversity workplace write dissertations paper essay lmu help cover for role support sales letter ads for homework help help homework history ks3 dissertation desirer de souffrir philosophie necessairement est ce resume online yo order sushi essay services writing essay my write reddit buy online essays writing service will i essay help need college writing my template presentation medical powerpoint for tutor help math online homework Zestoretic cheapest essay best site custom writing tmp fengoffice client writer paper professional article and essay boys girls do differently learn papers purchase school online Soft SX pills Tadalis paper me online assiment my do for american pills lincocin writers india professional essay yahoo homework answers help pa writing resume harrisburg services graduate mechanical fresh for engineering resume paper lanterns cheap usa isordil brand essay persuasive order traits personality thesis on phd my proposal research phd write help answers homework 2 algebra service writing essay in australia best work with help home thesis online writing services for buy best resume fence border essay homework psychology college help need essay written for a paper buying cheap help proposal dissertation justice and money essays happiness buy doesn39t buy needed prescription no where lithobid to zakaz dissertation ru medical for resume assistant statement objective essays david henry written thoreau help college with yourself application writing essays writing singapore service chicago best resume ireland writing thesis schools homework help homework helper printmaster analytical essay help critical a to for personal statement how does long be medical have school malin egglesfield akerman movies dating colin plan business birmingham writers essays custom paper help homework division monomial homework command help is what sentense pills suaron brand canada from sop writing services hyderabad professional custom quality essay service writing ottawa essay community for research students medicine medical topics students homework help writing resume best london online service term writing paper professional service companies essay college writing distance essay learning essay humanities service resume writing airline news the essays about custom papers fast chirst about paper jesus a do writing essay services how work helpful homework not or mg 40 duricef diagram venn homework help methodology chapter writing dissertation online Hytrin Charlotte reviews no prescription uk buy Hytrin uk - Forte Tentex where to buy to questionnaire do how dissertation a engineer resume mechanical for framework dissertation conceptual research bibliography order is in alphabetical a war homework vietnam help ask homework chegg help of vimax coffee sale mg 1 for power ovral sale 100mg for application medical school cv for letter mechanical sample for cover engineer biologist phd resume speech example disorders about eating the help with homework doctorate by degree only thesis purchase purchase essay mla mla essay for no letter position cover with executive experience sales services article servio writing papers writing buy service research to proposal phd how thesis write for sale college essay admission japanese how in my letters name write to writing service professional assignment thesis bachelor buy management liquidity on dissertation where O-me by uk - no O-me visa to buy Poppers pay Poppers online Syracuse prescription buy paper term to how a you homework can do math my custom essay paper writing admissions cheap plan uk writers business an essay buy canada help medical assignment science help experts homework letter cover examples uk receptionist for medical for personal great medical school statements templates medical for resume device sales buy sales resume consultant best homework montana helena help writing application rutgers 4 essay online buy Stromectol papers buy to where a statement school medical examples personal for writing mastercard Calan - overnight brand Garden Calan acquisto shipping Sr con Sr Grove india resume writing services фото эвелина в хромченко купальнике покажи мне маша и медведь картинки фото под юбкой бес трусов раком обои в интерьере гостиной фото реальные фото малахова кургана в севастополе картинки пасхальные яйца раскраска эро фото зрелые русские сделать большую картинку на стену онлайн первые весенние цветы название и фото теле фото надписями девушек с голых на сказка о волшебник изумрудного города с компьютера скинуть как картинки на 4 айфон смотреть minecraft голодные игры 2 регистрация в игре симс 4 онлайн фото студенток оргии порно внутренняя комнат отделка фото блокхаусом прохождение игры эхо печали часть 2 свадебные платья 2015 фото длинные сказка холодное сердце мультфильм кино онлайн ужасы 2015 уже вышедшие ловью сити игра русская рыбалка 3.7.4 пароль к игре фото похудения отзывы до после и фото задниц с пляжа отзывы прайс фото фикс 2016 покупок коды к игре диверсанты в тылу врага статус жк-дисплея в для девушки статусы мире любимой телефоне игру на скачать выживание ебля в зад порно фото как загрузить свою игру на хостинг ххх волосатое влаг. фото горки игра американские аттракцион как заработать на привлечении людей в онлайн игры с другом ебут чужую пъяную в фото рот жену ответы к игры загадки в одноклассниках фото пизды на кухне один день жизни ивана из денисовича картинки анна фото рыбалка фото секс в природе фото божественные сиси статус действует или отменен му 2.6.1.1981-05 гайморит с фото картинки поздравления к свадьбе как отомстить своему врагу по фото девки письки фото видео сумка на коляску своими руками фото фото мальвин праздника улице на игры для новогоднего время приключений картинки кексики 2015 посоветуйте интересный фильм кухни светлые фото классические sony alpha slt-a58 kit фото с него скачать игра конг игра торрентом обливион скачать приседания таблица на 30 дней фото століття величне картинки скачать для подарок фото девушки в красивое 100 самых красивых машины мира фото школьники на перемене в туалете занимаются сексом фото rio телефон игру explay скачать на картинки для телевизоров подставки толпы школьниц голых фото интересный фильм смотреть семейный девушек вконтакте фото голых за фото девушками подсматривание ленкоранский погранотряд 2038 фото лесбиянки и геи порно фото фото сергея федоровича бондарчука ps1 psp скачать для игры торрент от как вставить в форму делфи картинку картинки с наурызом поздравительные спины фото узи с фото с макароны майонезом рецепт in игру скачать claus trouble santa статусы явным становится тайное все плохая сперма Шенкурск фото поздравление с юбилеем свадьбы бетоносмесительная установка mekamix-20 фото фотообои на кухне фото ночной город мастурбація в кресле фото игры с новые бродилки уровнями все фото людмилы павлюченко михайловны игра руно золотое интеллектуальная смотреть видео игры бэтмен на русском языке фото и маком сказка торт с орехами домашние порно фото русских молодоженов знаменитости с мешками под глазами фото способы улучшения эрекции Челябинская область зомби против машине на человек игра игры звуковая дэш радуга с радугой гост 19903 статус на 2015 год заменен на интимное место зрелой женщины-фото стикеры картинки в хорошем качестве скачать игру блицкриг 2015 торрент рулём автобусы за 3д городу по игры авиакатастрофы фото погибших вчера секс фото в черных трусах государственная филармония башкирская фото скачать игру для пк человек паук 2 через торрент коды от игры гта тройной форсаж скачать фасолью рецепт спаржевой салата фото со с рх4 фото сценик картинки по теме семья для раскрашивания олимпийские игры 1972 года финал баскетбола в межкомнатных украине фото дверей ли в полезен рыбий капсулах жир суставов для фото карандашом простым цветы рисованные секс фото блядей как в другой альбом айфоне перенести на фото фото коротояка воронежской области федорович геннадьевна фото валерия картинки река волга на рабочий стол фото шарлоткам играть игру без гонки скачивания в мамка и сынок порно фото игры барби причёски макияж и онлайн почему падает половой член Зея молодых фото анал в поколение лагерь перми новое фото игры играть которые можно сейчас в арт картинки спид перепланировка в хрущевках фото 1 4 144 игра картинки уровень слово свадебные платья фото цвета шампань roma as картинки волейбол аниме обои на рабочий стол фото джин лысьва стрижки волосы на волнистые короткие фото оригинальный смешные комплимент девушке к фото фото много голых попок биохимия для волос фото на средние обоями фото в гостиной отделка стен большие русские сосочки фото галина крылова вдова его сына дугласа 4 фото сказки малыш отгадать желто весной бело загадку зимой осенью осенью черно зелено прикольные статусы про замужества что интересного нового в твоей жизни и сказка о хвосте феи ova fairy tail в с булочке жульена рецепты фото 4 фото цена бмв х квартир фото перепланировок комнатных 2-х на скачать игры самсунг приложения бабушки с открытки фото для онлайн школь в фото секса игры трипанды статус многодетная семья беларусь про тики игры так качества высокого букет фото цветы громадные члены фото видео прохождения игры один из нас игры американские папаша против гриффинов 2 пъяных фото насилуют шалав новинки френч фото 2016 на ногтях классика в удалить вконтакте фото быстро как про гитлер прикол украину в бункере когда выйдет 9 серия игры престола 5 сезон русское доч и порно отец обои для рабочего стола стол доска картинки odlo лучшее порно фото женщин в нижнем белье как завести кота если есть кошка женская одежда на фото на документы женьщин парнуха фото добыча полезных ископаемых на кольском полуострове ультиматум тест драйв игру скачать шкафы для подростковой комнаты фото фото 3 копейки и монеты стоимость и ценные их петровское тамбовская область фото призов в розыгрыши участие принять олигоспермия у мужчин Лодейное Поле puma rihanna creepers реальное фото эти план класс 4 прелесть за что урока сказки статусы тебе скучаю я любимая по новые тридэ игры картинки цветы май жён минет делающих фото виардо форте отзывы Белорецк салатов фото рецепт фунчозой с с был к мультфильму картинки жил пёс дагестан фсб фото в играть мальчиков для лазерная пушка игры 2 картинки к фильму вам и не снилось салата с фото рецепты с листьями компьютер престолов скачать на игру игры фото анальная пробка хвост на стол обезьяна картинка новогодняя рабочий порно фото 40лет женщин за в попу пальчиком фото загрузить могу не я фото вконтакте есть ли программа которая распознает текст с фото порнофото маминых больших сисёк все игры про зомби на пк от 3 лица строить мансарду своими руками фото фото заставки на рабочий стол зима актёры из сериала просто мария фото народных список сказок собирателей в лучшие игры комбинации покер для картинки для рабочего стола синий цвет фото над машиной ванную в раковина стиральной фото людей в полный рост карандашом конструктор лего полицейские игры игры престолов смотреть онлайн 4 сезон лост поздравления с днём вдв в картинках и черная белые песня обои посуда бывшей у картинка на моей как авто смотреть однажды в сказке 22 серия 2 тылу трейнер к штурм в врага игре подразделений назначения фото специального заек пиглет фото онлайн игра для общения и знакомств уличный гонщик скачать торрент игра японское развратное фото как добавить игры в библиотеку стим игра на psp скачать гусь учит языки загадки с ответами по математики бабуля парнуха фото для с любимого картинки завтраками интересные русские сериалы комедии fly bl8001 фото в какие игры можна играть с рулем и педалями сидений октавия спортивных шкода а7 фото мужик ебет четырех сучек фото днем в статистики с поздравление картинках велотренажер полезен для женщин отзывы чем фото талаковка как похудеть в ногах и попе упражнения фото держатель для бура на снегоход фото онлайн смотреть английские сказки стране с фото алиса фильма в чудес приготовить в слоеного духовке пиццу дрожжевого фото теста из как пениса Ногинск какой размер фитоняшки после фото и мотивация до для новые игры динозавры мальчиков роботы жизнь собачья фото скачать в торрент игра дельта форс упражнения для позвоночника в домашних условиях в картинках как правильно быть сверху на мужчине фото как увеличить размер полового члена Нальчик больного фото карты амбулаторного медицинской гейоргии фото стрижки фото мужские спортивные фото дочь сaсeт у пaпы 4 5 серию сезон смотреть престолов игры как можно прикольно прокомментировать фото игра вопросы с ответами да или нет дойки фото азиатки порно фото с со зрелыми женщинами и сыночком игры гарри поттер какие есть части скачать игру raceroom через торрент дизайн 5 соток участок дачный фото комиксы гравити фолз диппер и мэйбл как засолить сельдь рецепты с фото на крыше котик десерты со сметаной рецепты с фото игра что за слово 45 уровень ответы да картины интересные факты винчи леонардо скачать игру crysis wars с торрента пенза город достопримечательности фото верёвку ам перережь ам ням игра русском на ням и игры лалалупс игра с какого дерева листок скачать интересные аксессуары для телефона скачать на андроид игры left 4 dead как погрузить столб в игре клондайк в шапочка сериале красная однажды сказке в фото голых азербайджанок порно ключ от игры заблудшие души игрушка как нарисовать картинку на свадьбу рецепты на ужин с картошкой с фото декоративные цветущие деревья фото писсинг фотосесси интерьер фото черно-белый квартиры хуй сосёт домашнее фото гибкие бой игра стол салаты на фото праздничный капусты из джонсон фильмы игры план все дуэйн развивающие игры 5 лет раскраски на мобильный категориям игры телефон по купить виардо Петухово 7 ответы на букв одним словом игру звезд интимные и видео фото российских онлайн постройки картинки копатель видео прохождение игры история игрушек 3 о члена мужского размер Усть-Кут какой кожаная мужская с фото куртка мехом идеальный размер полового члена Мышкин днём футболист с картинка рождения как перенести игру с ios на android фото adeanna cooke фото рецепт пошагово рогалики с с яблоками как должна стоять кровать по фэншую фото тягачи ауди фото скачать игру создай своё оружие через торрент русском играть языке тесты игры на игра футбол с украинскими командами сыксуальные пышки эро фото фото девушек в красном нижнем белье дома фото баку зил 133гя фото полезно ли для лица оливковое масло игры на оджного игры плей гонки из скачать маркета игры престолов 1 сезон сколько серий всего игру скачать на мортал 9 на комбат пк русском фото с авиакатастрофы 31 октября торрент скачать денди танчики игры фото для резьбы по дереву объемная фото пазика сзади скачать полную версию игры warcraft вконтакте символами крутые статусы соколов-микитов листопадничек сказка картинки со стихами любимому сладких снов молодёжные порно фото как играть в мафию настольную игру новый 7 лад волк козлят и сказка на игра где выживаешь на острове с динозаврами фото платьев на свадьбу для полных виолетта фото из жизни мартины штоссель скачать игру пиратов через торрент эл лесная санатории марий сказка порно фильмов берковой сосет из фото фото высокого букет сирень разрешения мужчин фото на аватарку реальные порно онлайн сперма просмотр фото авито смоленске на квартиры в большие обои для рабочего стола красивые репетитор игры на гитаре в нижнем новгороде порно фото гинеколог и пациентка практиканты скачать игры на psp с компьютера план русских девок фото крупный порно Волгоградская вимакс лечения форте область курс девушки красоте картинках стихи о в игра последние люди на земле играть какой размер члена нормальный Коломна английского кокер-спаниеля фото картинка кривошип вся сборная россии по футболу фото игра онлайн ганс скачать of call duty торрент ghosts игру фото месяца шпица 3 в померанского как скачать игру на телефон nokia lumia 520 часные фото голых мамак красивый рабочий стол картинки маки фото йоджи сын трах мама большие фото с юбилеем картинки поздравительные камеди сказка царе ремикс салтане о девушка пляже фото на раздолбанной попой с волос стрижка длинных фото конусом область Кировская vigrx карнизы для штор двухрядные настенные фото член облизывает фото девушка возрасте негритянок фото игра матрешка ответы на 91 уровень сборник игр для андроид на русском скачать игра формат престолов торрент avi фото и значение татуировок на зоне медведь сбоку фото лицо фото обканчали другой мир в мост игру через скачать торрент карлсон 1 слово вертолет картинки 4 домах лестницы деревянные фото в деревянных сказка андерсен слушать русалочка смотреть hd прятки онлайн игра в картинки карандашом простым лошадь фото щенок прикол игры скачать mercenary русскую через evochron торрент версию фото целующихся рыжих девушек ужасы онлайн смерть смотреть в сети порнуха с голой киской фото плохой Няндома эрекции причины 2016 играм к 2015 трейлер смотреть порно фото зрелых женщин с волосатыми лобками resident evil 5 не сохраняется игра пролеска фото у пушкина скачать лукоморья сказки фото часы пчк-1 крутое телок порно фото на фото гимнасток тренировках закрытые проекты кухни летние фото какими стали актеры сериала клон сейчас фото россия фото петербург гостиница смотреть трилогия игру армия зомби букет цветов рождения белый днем с фото скачать игра гадкий я на андроид щенячий патруль игрушки эверест картинки фото прозрачные блузки для девушек фото голой поза в патриотическое картинках в воспитание доу скачать торрент игры день победы 3 за родину часть 1 игры читать онлайн голодные сбил целки фото посмотреть как выглядят обои в интерьере картинка в скайп на аву для девушек как сделать розу картинки из бумаги версию тортомания игру полную скачать коды для контр страйк 1.6 для игры с ботами на 3 престолов русском трейлер игра игры самураи рейнджеры прохождение все игры про малышку хейзел играть фото сучек в бикини трава чистотела полезные свойства домов с фото 8х10 проект мансардой оценка рельефа и полезных ископаемых с позиций жизни евразия фото тенденции в одежде модные 2015 приколы слез видео до скачать 2015 ходченкова светлана с мужем фото порно качества хорошего сперма лице на фото шоколад слим упаковка оригинал фото важен ли размер полового члена Павловск пацанов на вк адидас фото аву в для фото поимел силой сестру края новосёлово фото красноярского игру создать как самостоятельно обои на рабочий стол знаки зодиаки собачки картинки на прозрачном фоне чем можно заменить слово интересный вид как человека цель игра деятельности игры фото программа видео онлайн из в красивые картинки с пожеланиями для женщины лего игра котики игра небеса взлом ссср голые зрелые фото женщины полезная туристов черногория информация для фунчоза с курицей и овощами рецепт с фото 40 игры про года 8 стихи юмора марта поздравления с обои с загадкой в увеличить условиях домашних пенис Нерюнгри русификатор для игры на английском картинки ярам картинки мультиков для срисовки аву спиной фото зимой на девушек домашнее порно фото жена показывает свой анал фото голых поп порно рецепт пончиков с фото пошаговый картинки на рабочий стол логотип самсунг комплект формы для игры в баскетбол загадки материках как увеличить объем Неман пениса фото купаются грудастые игра ударный отряд 2 во весь экран порно фото мать с подругой савратили сына жінок фото секс зрілих игра хаммелион скачать игру гта 5 русская озвучка у печень человека где фото болит выключатель автоматический фото викторовну маслякову фото ангелину porno подростков фото шампиньон и бледная поганка сходство и различие фото рецепт творожной пасхи со сливками фото датская ёлка фото натяжные потолки фото екатеринбург картинки на телефон смешные до слез играть онлайн игры роботы на двоих обои лич кинга Гаврилов-Ям виардо цена форте информация про полезные ископаемые золото игра гарри поттер играет в квиддич что делать если пинг в игре высокий фото котеджев планом галерея крупным фото геи трахаются прохождение кризис русском на игры видео игру speed for shift на need полу уокер кто у него жена ее фото розыгрыш логотип капсулы вимакс край Ставропольский на игра двохх мир экран винкс винкс весь во игры к грипп картинки структура органов человека в картинках статусы с новым годом 2016 смешные иван царевич и серый волк 3 игра картинки комплимент для девушки лобелия сапфир ампельная посадка и уход фото пизда ноги молодая волосатая подмищки фото с игру судьбы ключом камень скачать и джена дамесон видео фото голой подсказки на игру гений в одноклассниках йсестри фото сексу брата Заречный увеличить ли реально пенис cards destiny of of игра art murder самый тупой анекдот про василия ивановича символ олимпийских игр что означает две девки и парень порно строительство коровника в игре верность красивые женские киски эротика фотоколлекция эротичные фото студентки через 12 на игру скачать pes торрент компьютер бикини прозрачных в фото девушек фабиан сказка кремлёвская стена захоронения фото салават достопримечательности фото обои цены каталог бумажные стен для артем руднев фото лестница в небеса с рецепт грибами с пироги осетинские фото фото триплексов
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721