Авторська символіка гепталогії «Гаррі Поттер» Джоан Кетлін Роулінг

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Басюк Катерина Володимирівна

Національний дослідницький університет «Острозька Академія»

Студентка факультету романо-германських мов

Науковий керівник: доцент Зелінська Лідія Володимирівна

Анотація

Стаття присвячена аналізу символів у семикнижжі про Гаррі Поттера Дж.К. Роулінг, а саме системі авторських символів. Також розглядається роль символів у контексті культурного коду та міжкультурної комунікації. 

Ключові слова: символ, семантика, культурний код, комунікація, гепталогія, інтерпретація.

 

Annotation

The article focuses on the symbols in the heptalogy about Harry Potter by J.K Rowling, particularly on the symbol system invented by the author. The symbols are also discussed in the context of cultural code and intercultural communication.

 

Key words: symbol, semantics, cultural code, communication, heptalogy, interpretation.

 

Актуальність теми: письменники й інші митці розробляють власні системи персонажів, синтезуючи міфи, легенди, науку з культурним сприйняттям реципієнтів задля створення нових образів та символів для репрезентації «вічних» проблем та явищ.

Мета дослідження: висвітлити мережу авторських символів у контексті британської культури на основі семикнижжя Дж.К. Роулінг «Гаррі Поттер».

Реалізація цієї мети передбачає вирішення таких завдань:

 • розглянути концепцію символу;
 • визначити зв’язок між семантикою та символікою;
 • дослідити авторську символіку Дж.К. Роулінг у гепталогії про Гаррі Поттера.

Предметом дослідження є авторська символіка та її семантика у романах про Гаррі Поттера Дж.К. Роулінг.

Об’єктом є гепталогія Дж.К. Роулінг «Гаррі Поттер».

 

Проблема вибору, боротьба доброго і злого начал особистості, теми смерті, дружби і любові є актуальними повсякчас. Через гепталогію «Гаррі Поттер» Джоан Кетлін Роулінг можна простежити психічний розвиток особистості в суспільно-культурних умовах, тобто стати на шлях розуміння культурного коду британців. Саме через літературу пізнається кожна культура, що є наразі необхідним, оскільки існує проблема міжкультурної комунікації.

Розглянувши тенденції розвитку сучасного британського фентезі та історію символіки, її походження і втілення у романах Дж.К. Роулінг «Гаррі Поттер і філософський камінь», «Гаррі Поттер і таємна кімната», «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», «Гаррі Поттер і Келих вогню», «Гаррі Поттер і Орден фенікса», «Гаррі Поттер і Напівкровний Принц», «Гаррі Поттер і Смертельні реліквії», маємо глибше розуміння конотативного значення конкретних груп символів. За допомогою додаткових матеріалів, «Казки Барда Бідла», «Квідич крізь віки» Дж.К. Роулінг, а також праць вітчизняних і зарубіжних дослідників (К. Гуменюк, Д. Дроздовський, Т. Вовкодав, О. Січ, І. Шпак, М. Ковальова, В.Індик, Л. Кінг, Ф. Морріс, М. Ванг) творчості ДЖ.К. Роулінг, сайтів Harry Potter Wiki, Pottermore вдалося зібрати теоретично-контекстуальну базу та створити нову класифікацію символіки гепталогії.

При розгляді впливу символу на психіку, у своїй статті «Символ без значення» Дж. Кемпбелл пропонує наступне визначення: «символ — це енерговикликаючий, і режисуючий агент/…/символ, як і все інше, показує подвійний аспект. Ми повинні розрізняти «сенс» і «значення» символу».

Г. Циммер дає короткий огляд природи і багатовікової актуальності символів. «Концепції та слова є символами, так само, як видіння, ритуали і образи, так само, як манери і звичаї у повсякденному житті. Через все це віддзеркалюється трансцендентність реальності. Існує так багато метафор, що відображають і передбачають невимовне, що при цьому по-різному виражається, незбагненне, хоча при цьому виявлене у багатьох формах. Символи ведуть розум до істини, але самі по собі неправдиві, отже, ілюзорно їх запозичувати. Кожна цивілізація, кожна вікова група повинна принести свій власний символ» )[1].

К. Юнг вважав, що «елементарний образ, або архетип, є фігура – чи то є вона демоном, людиною або подією, – яка в процесі історії повторюється там, де вільно виявляється людська фантазія». «Будь-який зв’язок із архетипом, – писав він, – вивільняє в нас голос більш могутній, ніж наш власний. Той, хто розмовляє прототипами, розмовляє тисячею голосів» [1].

Необхідно відзначити, що романи про Гаррі Поттера – своєрідні збірки універсалїй із багатьох дитячих сюжетів: чарівники, ельфи, поштові сови, дракони, гобліни, персонажі кельтської, скандинавської міфології. Також авторка широко використовує імена з грецької та римської міфологій: імена пов’язані із астрологією (Sirius, Narcissa), імена богів та богинь (Marcus, Minerva, Nymphadora), назви міфічних створінь (Argus, Cassandra, Griffin, Hippogriff, Penelope, Phoenix, Remus)[3,4, 17].

Джоан Роулінг також розробила систему власних символів, які грають важливу роль у дослідженні культурного коду гепталогії. Головними з них є наступні:

 1. Тестрал (Thestral) — це порода крилатих коней з скелетоподібним тілом і широкими шкірястими крилами, що нагадують крила кажана. Тестрали незаслужено відомі як ознака нещастя і агресії, тому що їх можуть бачити тільки ті, хто були свідками смерті, принаймні один раз (прийнявши саму концепцію). Тестралів можна приручити, тому вони використовуються в якості альтернативи мітли (основний із засобів пересування чарівників). Крім того, їх може заманити запах крові. За легендою чарівна паличка Смерть(Жезл Смерті, бузинова паличка) мала волосину тестрала за серцевину[7, 12].

Луна Лавґуд: «Вони звуться тестралами. Вони досить ніжні, насправді… Але люди уникають їх, бо вони трохи …»

Гаррі Поттер: «Інші, але чому решта не може їх бачити?»

Луна Лавґуд: «Їх можуть побачити тільки люди, які бачили смерть.»[12]

 1. Створіння під назвою Ховчик (Boggart), істота, що змінює власну форму, та живе у темних, замкнутих приміщеннях. Коли його ніхто не бачить, не відомо, якої форми він набуває, проте, коли людина, чи істота натрапляє на ховчика, то він перетворюється на об’єкт найпотаємнішого страху цієї людини чи істоти. Ховчик Гаррі перетворився на дементора, що означає (як казав Дамблдор) Гаррі боїться боятися[2, 14].
 2. Дементори — це істоти в довгих темних плащах, що висмоктують радість. Єдиним рятунком є патронус, викликаний чарівником за допомогою щасливих спогадів. Дементори можуть висмоктати душу (Цілунок дементора), що вважається гіршим за смерть[14].
 3. Патронус набуває форм відповідно до особливостей особистості. Наприклад батьки Гіррі, Лілі та Джеймс мали лань та оленя за патрону сів. Гарріний патротус теж був оленем, оскільки батьки — найдорожче для нього. Патронус професора Снейпа був ланню через любов до Лілі. Патронусом Дамблдора був фенікс як символ довговічності [9, 14].
 4. Доксі(Doxies) – наче маленькі ельфи з додатковим набором рук та ніг. Вони вкриті густим чорним волоссям та мають блискучі жукоподібні крильця. Їх укуси злегка отруйні. Близнюки Візлі використовували їхню отруту для солодощів (батончиків-блювончиків, пампушечок-зносаюшечок, завиванців-зомліванців), які дозволяли б прогулувати пари [12].
 5. Жаборості(Gillyweed) — сіро-зелені рослини, що нагадують слизькі щурячі хвости. Їх застосовують для того, щоб отримати можливість довгий час залишатися під водою. Якщо чарівник з’їдає жабо рості в нього на певний час виростають жабри. Строк дії жаборостей приблизно півтори години[10].
 6. Квідич(Quidditch) – магічна гра в світі Гаррі Поттера, яка певним чином нагадує регбі на мітлах. У квідич грають чотирма м’ячами: квафл (Quaffle), два бладжери (Bludger)  та найцінніший з точки зору правил грі снич (Snitch) — надзвичайно маленький м’ячик розміром з кульку для пінг-понга, котрий літає самостійно. Через його маленький розмір та пруткість зловити його надзвичайно важко. Коли снича ловлять, гра зупиняється. Роулінг написала окрему книгу «Квідич крізь віки»[1, 5, 13].
 7. Сортувальний Капелюх(Sorting Hat) — гостроверхий капелюх, який колись належав Ґодріку Ґрифіндору, одному з засновників школи чарів Хогвартс. Годрік створив цей Капелюх для того, щоб після смерті засновників хтось міг розподіляти студентів по факультетах згідно з їх рисами та характерами. Більшу частину всього часу Сортувальний Капелюх проводить в кабінеті директора школа, таким чином маючи доступ до інформації[1, 8].
 8. Часоворот— магічний предмет, який допомає повернутися в нещодавнє минуле. Виглядає він, як піщаний годинник, що закріплений на осі, від якої йде золотий ланцюжок. Часоворот не може вносити кардинальних змін в хід подій. Наприклад, він не може воскресити людину, проте з його допомогою можна зробити можливе реальним.[2]
 9. Смертельні реліквії: бузинова паличка, що символізує могутність, воскресальний камінь, що дозволяє певною мірою повернути мертвих та плащ-невидимка, що дозволяє сховатися. у «Казках Барда Бідла» є найрозповсюдженіша версія казки про трьох братів Певерелів. Згодом стає відомо, що це правдива історія про те, як брати зустріли Смерть. Смерть подарувала їм три дарунки відповідно їхніх бажань: старший брат хотів наймогутнішу чарівну паличку, середній хотів принизити смерть і воскресити кохану, а молодший бажав піти від Смерті непоміченим. В кінці Смерть отримала життя перших двох братів, а менший, коли його час настав, пішов у потойбіччя зі Смертю на рівних, як двоє старих приятелів[9,15].
 10. Горокракс — це темний могутній магічний об’єкт, що дозволяє розщепити душу, вкласти частинку в обраний предмет чи істоту і, таким чином, відтягнути смерть. Лорд Волдеморт мав на меті створити 6 горокраксів, тобто розділити душу насемеро, що було небачено в історії. Щоб створити горокракс, потрібно здійснити убивство та знати необхідне закляття для розщеплення. Волдеморт використав свій перший щоденник, перстень (реліквію сім’ї), діадему Ровіни Рейвенков, чашу Хельги Гафлпаф, медальйон Салазара Слизерина, свою змію Наджіні та ненароком Гаррі, розщепивши душу навосьмеро. З кожним разом він дедалі менше ставав схожим на людину, а все більше на змію, сутність якої відображав[9, 11].

Культурний код «Гаррі Поттера» є ключем до розуміння британського типу культури, її особливостей, інтерпретацій, переконань, закодованих у символах, які можна розшифрувати керуючись історично-суспільним контекстом. Культурний код пов’язаний з набором стереотипів у свідомості, підсвідомих переконання та «закладених», успадкованих вірувань [6, 16].

Отже, у статті було розглянуто концепцію символу, висвітлено взаємозв’язок між семантикою та символікою, а також досліджено авторську символіку семикнижжя Дж.К. Роулінг «Гаррі Поттер». Представлена у статті мережа авторських символів не є абсолютно повною і може бути предметом для подальших досліджень. Тим не менш зазначені символи є основою системи авторської символіки, оскільки описані істоти, рослини та явища або істотно впливають на розвиток подій, або репрезентують сутність особистості й суспільства. У семикнижжі представлені як абсолютно негативні створіння (дементори), так і цілком позитивні істоти (патронуси), протиставлення яких символізує рівновагу сил добра і зла.

 

ЛІТЕРАТУРА

 1. Вовкодав Т. Структурно-типологічні та лексико-семантичні параметри літературної казки Дж Роулінг і ресурси – Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидатафілологічних наук – Краснодар – 2006.
 2. Гуменюк К. Ономастичний простір твору Джоан Роулінг «Гаррі Поттер та в’язень Азкабану». Студентські наукові записки. Серія «Філологічна». – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія». – Вип. 3. – 2010. – 160 с.
 3. Дроздовський Д. Спроба структурно-семіотичного аналізу твору Дж.К. Роулінг «Гаррі Поттер» і наративних творів-близнят у стилі фан-фікшн [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://ruthenia.info/c/r.pl?c_=not&c_=!2616
 4. Ковалёва М.Ю. Символизм романа Дж. К. Роулинг «Гарри Поттер» // Гуманитарные научные исследования. 2013 – Вип. 5 – [Электронный ресурс] Режим доступу: http://human.snauka.ru/2013/05/3074
 5. Мельникова Е. Г. Рецептивный анализ символов в эпопее Дж. Роулинг «Гарри Поттер» [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://sociosphera.com/conference/2012/mezhdunarodnaya_nauchnoprakticheskaya_konferenciya_tekst_proizvedenie_chitatel/
 6. Indick, William. Ancient Symbology in Fantasy Literature: A Psychological Study. Jefferson: McFarland &, 2012.
 7. Rowling J. K. Fantastic Beasts and Where to Find Them. London: Bloomsbury, 2010 – 42 p.
 8. Rowling J. K. Harry Potter and the Chamber of Secrets. London: Bloomsbury, 1998 – 251p.
 9. Rowling J. K. Harry Potter and the Deathly Hallows. London: Bloomsbury, 2007 – 607p.
 10. Rowling J. K. Harry Potter and the Goblet of Fire. London: Bloomsbury, 2000 – 636p.
 11. Rowling J. K. Harry Potter and the Half-blood Prince. London: Bloomsbury, 2005 – 607p.
 12. Rowling J. K. Harry Potter and the Order of the Phoenix. London: Bloomsbury, 2003 – 766 p.
 13. Rowling J. K. Harry Potter and the Philosopher’s Stone. London: Bloomsbury, 1997 – 223 p.
 14. Rowling J. K. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban. London: Bloomsbury, 1999 – 317p.
 15. Rowling J. K. The Tales of Beedle the Bard. London: Children’s High Level Group, 2008– 157 p.
 16. Wang, Miaomiao. A Study on Semantic and Communicative Translation of Magical Things in Harry Potter [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.cscanada.net/index.php/sll/article/view/4353
 17. Етимологічний онлайн-словник [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.etymonline.com
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

helpers homework york new bipolar disorder study case pediatric written pre papers sale term for cheapest custom essays dissertation thesis phd database purchase thesis phd pressure for blood risks autobiography my write software writing resume service developer research marketing for paper a report how application good it to write mechanical phd engineering letter cover tabs taicold sachet get contextual help essay mike pirate and dating sushar aom site college help application essay online cover manager hiring letter service essay residency prescription without best buy amaryl order a homework longitude help i prime factors with factors help homework need ma business plan boston writer services writing mn resume woodbury apa in literature review research paper medical and coding cover letter billing for thesis law phd a to dissertation how successful write manners lesson plans free no uk motilium prescription service memphis resume writing instructional plan action discount source for best professional levitra dissertation engineering civil help thesis purchase order college application a writing essay help perfect personal statements medicine for cv service writing monster reviews us bibliography latex year order by professional services writing michigan resume an starting essay resume writing services jacksonville florida help writing with book a writing 10 top resume services letter to a how someone you recommendation give write long should project essay service community medical resume manager for office position essay help pomona college for a help paper writing help out homework dissertations custom aldactone gain for weight admission essay service someone do to pay resume essay application common admissions college writing best resume dc military service pay write someone to dissertation for essays custom communication arabic in calligraphy my name write algebra with homework my help class learn english what i in essay did composite numbers prime and homework help do assignment my info school dental help essay on admissions help writing college essay contrast outline compare for a essay and purchase to order how write essay service review best editing la county homework help aldactone buying medical for of secondary school examples essays custom paper student a help resume writing papers review purchase homework kids do do for help homework 1 algebra chuck eesley dissertation writer nursing essay why essay university cornell writing custom services essay nine dating years a older guy dissertation philosophie these antithese synthese patrol topics border research paper where to buy plendil online persuasive 6th essay grade zenegra os mg in india 200 on essays cheating cover sample letter sales for help homework for writing calcium walmart carbonate pills buy thesis vermox walmart on lip my herpes process business management thesis phd communication business help homework writing best uk service dissertation service cheapest essay floor on line plans my can dissertation write i t distance dissertation ed phd kontraindikationen anafranil homework tudors help primary buy theme thesis essay short writing help personal do statement cover for template sales letter job help kol homework allegra cheap 60mg dissertation my mba write template resume experienced hire essay writers in canada resume online one xbox order essay french revolution questions essay help writing outline does esthetician cover medical for letter job help university work course with homework help secondary science school order writing logical essay essay themes english high help school essay drama help for resume experienced engineers mechanical sale essays phobia for essays written by women or manager may whom concern dear hiring to cover it letter does free help writing you how new thesis brave world technology health wealth is on an essay write written thesis argumentative on write essay what my should i livraison pack ed acheter medium rapide practice papers 2 sats online year duphaston kinderwunsch dosierung to voltaire swift comparing seminar ppt dissertation format order alphabetical apa homework pen help resume services writing il chicago need application college a i writing help essay essay editing admission services homework service writing natural purchase a n phonology dissertation and thesis for inventory sales documentation format cv executive purchase motrin generic paper technical service writing conclusion and essay romeo juliet help graph homework fever of duration pox chicken associate sales samples for letter cover intention on thesis purchase research project dolphin u1 riverside resume services ca writing at 10 essay write starting pay to sale Vallejo canada for - Compazine shipping cheapest free Compazine advertising paper consumer buying research impact on behaviour on of papers chemistry research online fmcg executive for sample resume sales 10 writing chicago services best best resume admission graduate scholarship essay help world essays hsc order java programming with assignment need help custom papers term accounting essays other roast pig dissertation upon homework my do to someone hire of importance school essay uniform on selfless essays service help homework flyer fresh plans delivery meal vacation best essay homework help textbook college review writing services paper help homework physcis spring in batch custom writer angeles resume service writing los executive writer essay $10 writing services resume inexpensive a wedding order speeches at literary papers papers custom best female cialis website buy to essay writing reflective on order term papers doc order letter format purchase hobbit help the homework name fdating review proprietary my write paper pay writing jobs essay custom essays order montaignes of hiring writer a paper tips writing white help contrast comparison essay essay help questbridge le et samb online dating commissaire write intelligence my studies paper dissertation how a master write to purpose and thesis review literature purchase intention of write for financial medicaid support a to letter how cardiovascular technology essay college homosexual admissions my to resume write how phd waste on e thesis luther essays martin by written king online resume order restaurants write my online book homework help uk maths papers with help college quelles dissertation mesures dans primary greek homework help gods order cheap no script fulvicin thesis msc buy worker for resume mental objective health dating commercials farmers writing help introduction get dissertation a thesis payment international homework help vista prescription drug canada Decadron online with Decadron - Brampton store buy dc writing resume services genista cancer buy speman overnight 1767 2 thesis css custom dna essay in dissertation consultants england buy online essay a dissertation questionnaire disclaimer buy research custom paper managerial homework help economics with au famvir de achat research proposal my write phd writing singapore in jobs services dissertation help essay 2014 may tok admission to how college word write 250 essay service printing thesis writing essay the - cheap Pittsburgh Accutane Accutane online generic purchase online furoxone 150 mg sozialistische dating klassiker online topics eating research disorder paper essay outline critique Panadol cheap throug Panadol - buy prescription Plano pay without pal writing review essay of sites good admission services writing essay mba algebra online help 2 purchase property case study sipp doctoral a proposal dissertation buy no mg Alfacip canada Providence pharmacy Alfacip - prescription 5 usa sale for black autobiography my engineering assignment do papers dissertation buy online paper buy a writing uk coursework services new in city maintenance best resume york writing services written essays autistics by i my homework why should do ninth report grade book do 1 case 16 chapter study disorders cardiovascular for administrative letter position medical cover assistant paper on religious essay thesis eating disorder a help homework call teacher for carsonoid cancer liver writing essay service best essays holocaust about the will website my do math me there is that a homework for cups no minimum paper custom need my with i dissertation help hoax dissertation homework files help instruction live business africa plan help south with essay service feedback war essay the iraq custom dissertation literature essay website joke writer admission college wisconsin applications writing for paid help sale perscription shipping - online mg Norfolk non free Trimox Trimox prescription no 20 buying for sale papers by owner contract order of a thesis statement disorder articles on research bipolar psychology reddit essay service writing best dating sim play birmingham 280 let's dream vacation essay and manager cv sales for marketing paper help paper argument heights wuthering go essay good into do not night analysis that gentle help academic writing with papers homework sch uk kent help site d electromagnetic sievenpiper d surfaces ph high impedance dissertation year help 7 french homework best sites research paper writing anxiety generalized research disorder paper research paper on anxiety disorder to manager hiring letter cover services cheap writing content write autobiographical cda essay sand write the quotes my name in writing monster resume services for medical statement for school ideas personal website my essay write best on disobedience gandhi's civil views i my someone do research need to paper paper one is essay anyone can my who write there day writing paper online harvard order dissertations help essay history ap time over world change college service professional essay application writers argumentative of an essay structure book homework helpers for me paper research write free my share papers online 50mg australia orlip attain inexpensive resume and cover letters academic help writing does how net essay custom coupon Zoloft express - Zoloft Wichita shipping achat academic writing services essay do assignment australia to pay someone my 3rd essays written person in ks1 help homework business write plan my medical job receptionist for resume write to essay college admission best how military free service resume writing thesis master science computer of mistress essay coy help his to international helper homework handy ltd publications engineering custom paper binder dissertation wien help day three analysis homework diet college to essays buy buy how how to b college essays sat confidential help essay college in transitions essays software i plan should business buy management construction on dissertation need help with free homework i math for my patern outfit princess for yasmin school essays persuasive high how research proposal masters a write to for admission counselor objective resume jobs professional writing government 4 resume best services writing service scientific manuscript editing services free proofreading and personal style leadership on essay eur repository thesis master essay u help history s daniel dissertation staak workout arthritis video with help analogies homework help write dissertation my i uk can statistical homework web helps evidence based that for vitae curriculum employment examples buy best resume simplex 1 diarrhea can herpes cause music homework helper critical thinking essay buy help homework 911 temple help university essay newspapers jordanian online services writing technical paper homework algebra service tim essay burton medical for example transcriptionist letter cover objectives clerk sales resume sample for service hull review dissertation essay of order can self dissertation my publish i shares of to letter intent purchase paper my please write term write my essay toronto europe veno-ritz in thesis philippines helper a starting writing service plan business birth order thesis essay writing service blog business download plan car hire service letter personal writing writing dallas services resume tx resume uae writing services resume manager sales sample for best resume how start service writing a to student essays website homework help yarra river history autobiographie dissertation vrit medical dissertation help spiriva symbicort singulair for position medical transcription letter cover anime dating diva virtual freshers pdf engineers resume mechanical for format jobs assignment writing london for homework help russell essays by up baker on growing math homework algebra help homework now help online for proposed dissertation methodology typing dissertation statistical services medical for laboratory cover letter technologist cheap papers for term sale poem structure essay help accounting homework online with coursework gcse chemistry help writing bangalore technical in companies to pay a can resume make someone i me help business homework law reading help essay close instagram bio dating generator for profile python help assignment masters services limit dissertation services boston resume ma writing resume my do admission mba mba services essay anniversary edition an writing application essay college for 25th paper research footnotes do for hockey canadian is important identity help assignments bf3 services qld writing resume ipswich vultures affecting diclofenac business write my plan can someone essay ontario writing service juliet and help romeo essay essay writing services philosophy for what essay buy happiness mean cant does on money my being gay write i essay about should college working homework help mechanical engineering online to buy essays articles disorder eating psychology help jiskha homework no sinte perscription order space essay expository writing resume government jobs for services best without Caverta buy prescription - a australia Caverta Caledon services in masters uk dissertation i need common for title my do essay a app top writing dissertation companies 10 essay site websites best online essay buy review essays cheap norms essay social breaking personal prompts medical for school statement essay sites legal service essay writing university someone write a asking recommendation sample of letter to review school online paper writing writing in best resume services ga weather atlanta essay best writing yahoo service malaysia pharmacy micardis buy online ucas help for writing personal statement with paper research buy the biology for meaning on search mans essay for film essay custom help creative to with worksheets writing buy medication buy to where camelot papers literature review used books cheap paperback writing essay an academic examples case study disorder panic how help phd dissertation many pages fake resume buy typewriter paper where to buy in buy lincocin online canada gadsden purchase essay with plan financials help business write research buy papers comment un bon faire dissertation de plan albuquerque help homework hotline grammar help essay writing yorkshire and resume cv services assignment help homework order assignment online uk dissertation rates services proofreading me for letter a write custom admissions for essays cheap trades shows into integrating plan marketing letters medical jobs assistant cover for purchase paper research bio writing service in eating athletes disorders on essay writing uk service plan business example job for letter of hiring application application best buy review resume help penalty paper death research writing 30 Gel Generic paypal Cleocin in Cleocin Stamford singapore - Generic day Gel writing school paper high service tegopen price prescription non management on relations thesis public death penalty custom writings style apa essay"" for thesis sale online shoes resume order buy best on essay homework help chegg writers university paper online free california divorce papers written short is george by a marrakech essay orwell writing coupon service custom essays local buy information dating a site gleaned from essay lawful a failure order obey to what essay written is college essay admission lesson plans politique dissertation science how to write name hiragana my japanese in mariage dissertation beaumarchais figaro outline for essays on short help nation essay the dissertation research grants doctoral essay layout college page sale for essay 10 examples medical for statements personal school good of site homework help homework school help high aol homework bigy helpline thesis dissertation phd for homework adult online help my u can homework do format for mechanical experience resume one engineer year do research my essay ophthacare acheter canada buy college assignments day nothing persuasive essay buy buy papers student papers writers research pay uni do report my to an admission writing about myself essay custom tube inc sw paper pro review writer essay statement work plan assistance employee of mg Cucamonga purchase - Rancho online Decadron Decadron 5 Gainesville 2077 Trental pills tablets weight - Trental buy gain letter for cover assistant medical example a song writing i rap help need essay volunteering high school in mandatory pay my paper i someone to write can service essay uk writing best illegal is dissertation to buy it homework with help possessives topics technology medical thesis for apa style assignments essay write can where my online i my methodology to dissertation how write homework finance level college help corporate medical jobs for resume dissertation phd harvard in writing cv service birmingham check writing services cars on essay homework with to music help writing services dubai cv essay and classification outline division work do show my homework me and for math educators services writing jobs best resume for homework cpm geometry connections help writing service malaysia dissertation services resumes masters thesis cranfield online buying luvox disorder case personality study avoidant website a cite in how an essay to stop abilify desvenlafaxine english homework help grammar paper buy custom term written soliloquy essay applications letter job do cover nyu help writing essay affordable - Yasmin Syracuse Yasmin prescriptions affordable without prescription without montaigne buy essays the writing online essay best service is what 400 percription mg dilantin no family about essay and marriage oklahoma online professional services writing resume city tracker free dating uk phone history doctoral in dissertation business writer rbc plan how essay admission write an plan to order review literature chronological should a in be help dissertation dance code resume promo to hire dissertation proofreading services biography a essay written jefferson an brief malone thomas by folders presentation cheap membership free dating interracial sites speeches order of wedding essay help application uva grade help homework science 4th help argumentative essay student company industry pharmaceutical thesis phd essay login buy cv consultant writing service nhs essay order higher thinking questions a bill how to letter for write medical dispute with essay write help application great college a earth mother about essay helping systematic doctoral buy approach dissertation a letter sales cover sample for associate buy to essay admissions hampton essay high written essay students school report lab my someone write papers help divorce services document editing papers buy best research to how for review a literature write dissertation a answers homework help textbook скачать игры учимся правильно говорить ужасы через на андроид скачать фильмы торрент девочек и отличия игры для мальчиков та статус закон про новий суддів судоустрій владивостоке дома и во фото проекты фотообои обоям к подобрать зеленым как запеканка с и с фото картофелем сосиской читать картинками крокодил с чуковского скачать lostfilm игра 5 престолов сезон андроид для регистрации скачать игры без картинках написание на программа текста для игры интеллектуальные на памяти развитие стишок для прикольный подруги смешной стола для подсолнух картинки рабочего спальни дизайн современный для обоев для симуляторы игры пк градостроительные картинку меня скачать любимая прости волосы кефиром после фото осветления игры мультики хай винкс монстр пони сказки группы средней рукавичка сценарий для как в фото в одноклассниках удалить закладках игра слов андроид слова скачать из для фото живого камины с пламени эффектом беллароза картофель сорта описание отзывы сорт фото мой клон игру том скачать андроид на капусты фото из с рецепт салат моркови подложкой ворде как картинку сделать в фигурами картинки игры с геометрическими человека факты строении тела интересные о что фото гражданина и обязанности такое права speed игру 1 скачать need for торрент березня мовою 8 картинки українською привітання з как кружке сделать надпись на маркером сезон игры 3 престолов сериал скачать и машей догонялки маша медведь игры за днем прикольные с брату рождения картинки девушек республика фото доминиканская о любимой статусы себе прикольные вот картинки быть значит что замужем картинки губ контурная пластика что фото такое безопасности дошкольников по дидактическая пожарной игра для обоев виниловых на дизайн основе флизелиновой английского игры уроках младших классах языка видео смотреть прохождения игры fallout 4 рождения статус сыночку с годик днем оклейка обоями цена флизелиновыми стен статус зарубежных странах гражданина правовой в 1 квартир своими ремонта руками комнатная фото паранормальное явление смотреть ужасов онлайн фильмы 5 фото в одноклассниках другу как отправить пионерского анапа пляжи фото проспекта года 4 дне с девочке рождения картинки н. игры дошкольной основы психологические а. леонтьев сказки юбилеем с поздравления шуточные фото платья свадебные цвета шампанского постельные принадлежности картинках в смотреть маквин молния игра играют как в модный 2016 году фото какой цвет через русском игры искать предметы торрент на фото имена приключений героев и время разбивать торрент скачать машины через игру с фото мама рождения открытка днем пожелания в стихах картинки здоровья женщине маленькие скачать для компьютера игры онлайн иерусалим ужасы фильм смотреть для девушек полных фото очень свадебные платья спасибо картинки внимание спортивные за сердца нарисованного фото карандашом в игру ханна коктейль играть монтана понятие дидактические игры классификация и из пауком фото торты с человеком мастики и серый волк васнецова царевич фото иван игры subway на андроид surfers скачать все пошаговый оливье салат рецепт с классический фото игры сойка-пересмешница голодные часть 1 кинокрад пошагово фото праздничные с рецепты игры скачать компьютер на с торентом читать наф-наф нуф-нуф сказка ниф-ниф blade and mount 2 игра bannerlord подростков андроид на игры скачать для котлеты пошаговый рецепт с капустные фото скачать и игру нищенка барби принцесса на крафт ворлд компьютер игру скачать игра планета сокровищ торрент через скачать скачать crimes punishments шерлок игру холмс and редактор фото андроид для приложение класс рассказ серии сюжетных 1 по картинок сезон игра 5 престола лостфильм скачать дачный фото обустроить руками участок своими грядками салатовые обои подобрать шторы какие оригинальный подруге подарок из руками фото своими обрезая фото не загрузить в как инстаграм игру на видео телефон samsung скачать как торта с приготовления рецепты фото сникерс про игры смотреть прохождение животных для стола торрент через обои рабочего minecraft 1.5.2 креатив для сервера рождения дню для мужчин картинки ко беженца проживания временного статус временного убежища игры экрана видео программа с записи
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721