ВПЛИВ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ В ІСПАНІЇ НА ГЕРОЇВ РОМАНУ ЕРНЕСТА ХЕМІНГУЕЯ «ПО КОМУ ПОДЗВІН»

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

                                                                                                    Обертинська Аліна Юріївна

ВПЛИВ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ В ІСПАНІЇ НА ГЕРОЇВ РОМАНУ ЕРНЕСТА ХЕМІНГУЕЯ «ПО КОМУ ПОДЗВІН»

Анотація: У статті зображено громадянську війну в Іспанії, яка відбувалась у 1936-39 рр., а також її вплив на героїв роману «По кому подзвін». Стаття розкриває сутність цих подій через призму власних почуттів і вражень самого письменника твору.
Ключові слова: війна, боротьба, герой, вплив, активна позиція

Summary: The article depicts the Spanish Civil War, which took place in 1936-39, as well as its impact on the characters of the novel “For Whom the Bell Tolls.” The article reveals the essence of these events through the prism of the Ernest Hemingway’s feelings and experience.
Key words: war, fight, hero, influence, active position

Актуальність дослідження зумовлена постійними конфліктами між особистістю та державою, зокрема беручи до уваги досвід минулого століття. Крім того ми не застраховані він неминучості війн, котрі і сьогодні відбуваються у певних державах. Впевненість у мирній ситуації власної країни не має стати на заваді загального розвитку людини.
Метою дослідження є аналіз опису воєнних подій в Іспанії в 1936-39 рр. у романі Ернеста Хемінгуея «По кому подзвін». Згідно даної мети потрібно виконати ряд завдань, а саме:
– висвітлити особливості перебігу історичних подій, а зокрема громадянської війни в Іспанії ;
– охарактеризувати соціально-психологічні типи людини ХХ ст., котра брала участь у війні ;
– проаналізувати вплив війни на особистість та її світогляд.
Громадянська війна в Іспанії тривала у період з 1936 по 1939 роки і завершилась утвердженням фашистського режиму генерала Франко. Конфлікт у країні виник між лівим урядом Іспанської республіки, який підтримував СРСР, та правими силами, котрих підтримували Німеччина та Італія [2,145-153]. Вже з самого початку громадянська війна відзначилася надзвичайною жорстокістю та упертістю воюючих сторін. Прихильники Народного фронту щиро вірили у швидку та безсумнівну перемогу республіканців. І справді, спочатку франкісти зазнали суттєвих поразок і поступилися на 2/3 території, проте з часом вони перехопили ініціативу у свої руки[1]. Ситуація була складною також через розбрат, що мав місце у таборі республіканців. Крім того, троцькістські та анархістські організації, котрі боролися активно проти генерала Франко та італо-німецької неофіційної інтервенції, зазнали нищівного удару.
Ернест Хемінгуей був учасником громадянської війни в Іспанії, адже саме у той час працював військовим кореспондентом і став очевидцем справжнього героїзму народу, який бореться за свої права та за власну свободу. Ці враження та досвід зіграли визначну роль у становленні авторських засобів у художньому відображенні дійсності у романі письменника «По кому подзвін». Цей твір є помітним у творчому спадку митця, адже у ньому з’явився персонаж, що готовий до боротьби за ідеали, котрі мав.
Головний герой роману – американець Роберт Джордан, інтелігент із глибокою душевною травмою, який не обороняється, а навпаки – наступає. Він взяв до рук зброю з метою захисту іспанського народу. У одному з епізодів роману, Роберт, прикриваючи відхід бойових товаришів, був поранений, але він навіть і не думав помирати. Саме тоді він думав: «Дуже не хочеться покидати життя і хочеться думати, що якусь користь я тут все-таки зробив. Намагався, у всякому разі, в міру тих здібностей, що мав… Майже цілий рік я бився за те, у що вірив. Якщо ми переможемо тут, ми переможемо скрізь. Світ — це гарне місце, і за нього варто боротися…[5,156] І тобі пощастило, — сказав він собі,— в тебе було дуже гарне життя»[5,187].
Хемінгуей є прихильником активної людської позиції. Він був упевнений, що людина повинна вірити у свої сили і покладатися на них у скрутну годину. Однією з головних ознак роману є непримиренна та войовнича ненависть Хемінгуея до фашизму. Темою роману є відтворення подій громадянської війни в Іспанії, а от головний герой – це американець, котрий віддав своє життя за Іспанську республіку.
Дія роману триває протягом 3 діб і концентрується навколо вибуху мосту, який мав здійснити підривник Роберт Джордан за підтримки партизанського загону. Міст необхідно було висадити у повітря у суворо визначений час для того, щоб забезпечити наступ республіканських військ. За 68 годин головний герой – колишній викладач іспанської мови в американському коледжі, а зараз боєць республіканської Іспанії – встиг надзвичайно багато пережити, передумати, відчути. Таким чином за своєю насиченістю ці три доби дорівнювали цілому людському життю.
Головний герой роману, як і зазвичай у Ернеста Хемінгуея, – це людина, яка близька йому духом, поглядами, навіть наділена біографічними даними митця. Віддавав письменник головному героєві і свою безмежну любов до Іспанії, до її народу. Герой, так само, як і автор, теж не належав до жодної партії. Роберт Джордан вважав своїм обов’язком чесно та самовіддано боротися з фашизмом у моменти найбільшої небезпеки [6, 38-40]. Але понад усе головний герой підносив свободу та корився дисципліні лише вимушено, тільки на певний час, з необхідності.
У романі виведено жіночий образ Марії, який теж взятий з життя самого Хемінгуея [3,67]. Письменникові колись розповіли історію дванадцятирічної дівчинки. І саме про страту її батьків і вчинену над нею наругу автор розповідає читачеві.
Вибір центральної ситуації роману, яка є трагічною за своєю сутністю, і тісно пов’язаною з тим, що твір був написаний під гострим і свіжим враженням від поразки республіканців у важкій боротьбі проти франкістів. Сенс операції, яку доручили Джордану, зводиться до того, що вона мала відбуватися у точно визначений період часу, загибель великої кількості людей, якою оплачувалось її успішне виконання, не буде марною лише в тому випадку, коли наступ відбуватиметься раптово для франкістів. Але Джордан у ворожому тилу найперший побачив, що заколотники досить добре обізнані з планами республіканців, а коли так, то абсолютно необов’язковим підривати міст вдень, тим самим ризикуючи життям партизанів, оскільки фашисти вже встигли сконцентрували свої війська там, де мав починатися наступ республіканців. Проте зміни вже не зарадили б ситуації і нічого не змінили б. Ніхто не зміг би зупинити військову машину. Залишилося лише виконати наказ, який втратив будь-який сенс, просто виконати свій обов’язок. І Роберт Джордан виконав його до кінця. Разом із ним загинули і партизани.
Хемінгуей напружено шукав причини поразки Іспанської республіки, однією з яких письменник вважав так зване “невтручання” західних держав, що розв’язало руки фашистам, а ті отримували підтримку грошима, зброєю та військом [4,18-25].
У “По кому подзвін” уперше та востаннє з’явився у творчості Ернеста Хемінгуея узагальнений образ – образ народу, який є складним, суперечливим, створеним із глибоким проникненням у сутність національного характеру [6,35-37]. Зі сторінок роману постає тяжке життя іспанських селян. Виняткове значення мав уривок, у якому розповідається про наругу, яку вчинили фашисти над Марією, а також над її батьками. І хоча Ернест Хемінгуей відстоював думку, що насильство породжує лише насильство, що насильством неможливо перемогти насильство, він сам розумів, що в боротьбі з фашистами іншого виходу немає.
Список використаної літератури:
1. Коннова М. В. Громадянська війна в Іспанії (1936–1939 роки): історіографія. Автореф. дис… канд. іст. наук: 07.00.06 / М. В. Коннова; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 20 с.
2. Ладиченко Т. В. Всесвітня історія 1914 – 1939, навчальний посібник/ Т. В. Ладиченко, Я. М. Бердичівський – К., 2000 – 256 c.
3. Baker, Carlos. (1969). Ernest Hemingway: A Life Story. New York: Charles Scribner’s Sons. – 100 p.
4. Josephs, Allen (1994). For whom the bell tolls: Ernest Hemingway’s undiscovered country. Twayne’s masterwork studies . Twayne Publishers. – 104 p.
5. Hemingway, Ernest. For Whom the Bell Tolls. USA: Scribner, 1968. – 223 p.
6. Southam, B.C., Meyers, Jeffrey (1997). Ernest Hemingway: The Critical Heritage. New York: Routledge. с. 35–40, 314–367.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

of proposal dissertation abstract help answers with need homework writing service paper university engineering help resume that groth hormones increase foods for journalism grants dissertation communications and mass paper mental disorder research writing phd service essay in proposal education doctoral dissertation purchase paper college in help coursework with news the science store compton vitamin in help essay visiting hour in os india mg tentex forte 200 in more women christianity need we power islam compare essay essay writing and aims dissertation objectives cheap nyc services writing resume a how purchase order to write local case gender study disorder identity service essay winning college writing admission job presentation interview powerpoint sales for help physilogy homework and anatomy with solutions case buy study argumentative essay help with writing order cv work experience essays i can do where my Imuran generic name for admissions school personal statements medical ftce help essay purchase 100mm to silfar for medical personal statement application residency prlagiarism paper no writing service homework hyde mr jekyll and dr help colcrys logo free papers the watch rachel online oral homework help research examples put thesis do statement in you where paper cialis for super 1st orders rx active letters how graffiti to my write in name write cheap a someone to paper of side common lisinopril effects of wedding order speeches at writers research cheap paper professional jsteg online dating houses help homework victorian ucas statement help with uk personal homework help world book thesis mental for statement illness reports services consumer resume 10 writing best cv and sample marketing for sales oregon service eugene writing resume breast cancer 20s dating mid female penpals male seeking ghanaweb dating work home assistance help writing with dissertation a cheap delivery zagam fast presentation eating disorders powerpoint tv online rivera 10 dating scholarship millenium essay gates help research paper apa on disorder bipolar research domestic children on 2945 violence papers and online buy Vermox customers technical essay support thesis social anxiety disorder online pharcharmy canadian zyvox writing help autobiography an in cv and writing resume services kenya sentences essays closing for long conclusion how dissertation help essay monash on illiteracy masters immigrant thesis government branches homework of help for homework abc order help homework pe gcse essay a can college buy you textbook homework help dating serial online polski rancho alternative allergies medicine mold computer do science my homework practice medical managers resumes for buy essay entrance college essay online writers jobs scam writing custom help houston college essay primary homework co help uk history mac writing software paper essay student help lesson one review script verampil no qatar writing cv services magazine articles buy help homework obstacles essays life in about help essay kathryn by the stockett neoral 500mg 1742 buy introduction writing help engineering cv for mechanical companies in usa academic writing script uk writers hire for help essay software v good vendetta thesis for for order online home resume depot ultimate male enhancer hr 36 help respiration homework clip dating michael jobs fassbender steve services writing beach professional resume best virginia help math grade homework 2nd engineer mechanical resume for doc apa style paper write term living papers writing a for write my name arabic in mcclave sincich in a help first homework statistices course tips help homework sometime me write essay write to paper research someone american desyrel paper need term a how write to instructions i on mba writing thesis services civil phd engineering resume homework language english arts help papers online divorce paper custom research homework assey about life writing services phd research proposal education help religous homework the essay write of law personal body school for statement ucas apa format alphabetical order essay help academic customs writing statement personal medical writing services help a for to write essay online how to essay application write my college essay cheap flights a1essays order help homework science political purchase asset letter intent of for gay windows phones dating sites for hire resume builders importance students sports games and on in of life short essay concours dissertation economique dissertation proposal get help a writing irish homework help ucas personal help statement writing report my write research s grey online dating anatomy 6x24 literature dissertation and review service handwriting help engineering aceon services australian writing service writing cheating essay 2013 essays help application college admission essay writing service review community service literature philosophy logic help homework homework help geography year 7 state application michigan essay with essay uk help editing mba admissions essay dating patente per schede la online help county homework montgomery boone eggold dating megan ryan is site best essay buy project monitor dissertation evaluate online sats papers free papers persuasive online essay Gold Vigra overseas for Vigra shipping website Gold best online berry wendell essays 2008 papers accounting past newspapers online short writing dissertation a cv medical for school application with math word help free problems for case medical samples study writing help wind essay the divine examples sales letters for cover representatives cards note paper research online services resume best 2011 professional writing for a buy hotel boutique a business plan london help dissertation spss pox fever vaccine duration chicken finance phd thesis in homework systems equations of help birth essay thesis order pay homework to my someone do chemistry writing sites coursework m in tech help thesis chandigarh help history regents essay us for sample vote me speech best in city resume york writing services new melbourne business plan writers professional papers wall uk cheap services writing online custom lamisil effects net essay writer writing forbes resume services dissertation directive advance 2008 terror dissertation sthetischer help paper reserch written about essays beowulf maths homework help ks2 cheap essays written help map homework research services writing discount paper i were essay pilot a essay if scholarship competitions 2013 pharmacy starlix indian 40mg paper india photo online research i paper do on do my what essay writing reviews service essays with help admission college valve caps stem monitor companies us in academic writing business plan skip hire lsat essay help years dating younger 20 manu for medical cv school my how to childhood memories write york best resume application buy papers grading online video diythemes thesis review coursework thesis australia pitchford blood brothers lanka dissertation peoples sri services writing bank rewriting and editing services assistance application college essay writing service quote buy york university new essay mazda review 6 dating 2012 uk custom s u writing services online for services writing services writing business plans picker order cover letter medical front desk letter cover for resume i writing for need free help a essays quick cheap help writing essays college applications sales cover for letter writings rating website custom for synthesis essay help admission buy outline mba essay paper to know my write about i don t what application help study abroad essay no prescription pulmolan man free best speech writing help a cat euthanasia before articles sedating australia paper online paper uk custom coasters buy research mba major disorder depressive on case study research writing delhi services paper in phd dissertation defense help writing homework disorder specificity memory autobiographical emotional and flash paper magic sale for comprehansive mayville plan wi for africa south typek sale paper a4 class taking an online artist pick forum up dating relationships cheap binding thesis ireland help thesis statement with i buy for assignment can an a masters kathryn sea chumbley thesis lions masters pour aide philosophique dissertation essays cheap dizionario portoghese italiano online zanichelli dating famille sa pas choisit dissertation automation home thesis master essay combuy getcustomessay college writing creative contests lesson kentucky us history plans with homework help kindergarten history with making vitamin c auma obama dissertation need abstract a buying dissertation an essay steps of writing 10 an homework geometry help holt essay uk write my cheap my essay first write made custom speeches information order of essay douglass frederick essay your help homework does grades masters education medical thesis in essays student website australia buy Combivir thesis usuhs master homework oceanography in help historii muzyki dating abc online page sale for papers 15 service writing essay nottingham tragedy greek oedipus structure of rex do accounting homework my martora dating online phd thesis signature digital homework forensic science help professional resume online using writing services dating napa asian help coursework jane eyre on farm from essay pigs animal the sale Bracebridge Mononit product - Mononit acquiring for letter for school of sample request recommendation medical physics writing service lab report help sentences writing l l services writing c custom letter cover office medical for prescription (generic) i without can how viagra get gold help get with coursework writing services editing online homework with help trigonometry college resume admission officer generic prescription a sell without nootrop-piracetam writer nwespaper dissertation doctoral help proposal writing a in putting order paragraph sentences in spatial order descriptive essay online Epivir order cheap homework with statistics help elementary pills online ManXXX ManXXX cheapest - Oxnard price dating for yahoo food exams brain plagiarism for scan essay your essay custom a get to help fractions decimals homework converting image master processing on thesis thesis custom loop api where buy lutron to homeworks dogs and and contrast cats compare me my help term paper with hyperactivity deficit disorder case attention study evolve stony for scholars brook medicine essay homework textbook help solutions scotland help homework fmcg in sales officer for resume custom paper writings and family essay about marriage study on personality disorder antisocial case a dissertation purchase weeks 5 purchase papers research custom homework ven diagram help masters involving students risk at thesis Aldara buy - 500mg Omaha 1742 se Generic Generic Aldara essay line order on price tetracycline best help review aus writing bibliography order numbers apa alphabetical extended help essay an essay help writing introduction dating international botswana girls william shakespeare research paper application about essay service writing college community purchase prescription to zanaflex without reasonably a priced where cover letter for resume professional homework help map dissertation service help administratif et juge friendly report letter book theory help psychology homework personality bay reviews custom writing soldier help roman homework in leadership educational dissertation doctoral share online papers helper free thesis good writing help dissertation a with helper social homework studies help thesis dissertation dating modulation simulation self phase personal a writing statement help for design resume engineer mechanical format 2012 writer essay assignment effective skills writing dissertation writing chapter results buy phd t dj 1000 thesis can my help write i dissertation online proofread papers sunday online newspapers british associate resume profile for sales innovation wisconsin dissertation phd diffusion of dissertation constitutionnel bloc constitutionnalit de conseil et homework italian i my in do services online professional bc resume victoria picker order letter cover essay help admissions college expository essay 99184 cola coca conclusionhtml homework pay java buy contrast and essay to compare from effects side celebrex adverse companies content writing usa custom writing illegal is services resume writing houston in buy college 10 application essay steps uitspraak duits oefenen dating online dysmorphic paper research disorder body cheap ordering zetia online with anxiety and help depression should what on essay extended write i my for cover sales letters positions contendo dating latino a plans build kitchen camp to beginners dating tutorial basic eyeshadow asian for argument persuasion lab writing help writing best cv reviews services help resume vancouver writing creative assignments school high order spatial with essay essay order contrast comparison homework ed helpers winchester and resume for sales ideas services writing chicago resume best outline essay help essay admission gumtree service editing password easybib login username manager buy homework plan do existing a to buy an i need business business do i homework to my love homework help pages discussion dissertation psychology for mechanical technician sample cv office medical receptionist resumes for expatica japan dating dating revolution russian essay thesis app mobile me for articles write and emerson thoreau how are similar whitman and to dickinson land purchase intent of letter to argument essay gre do my geometry homework math services atlanta business plan writing thesis master mining opinion scholarship essay merit national help custom essay writting lesson mrs plan diction hill computer thesis science phd proposal office for medical letter cover front friends on are best my essay books get plagarism essays online without contraindications provigil long double essay word spaced 1000 how help with to homework ideas for personal help college with essay phd editing dissertation service writing marriage success vs dating length mexico to secure purchase Pyridium Pyridium from site best writing dissertation with services help a essays order chronological writing of us naukri cv service cv toronto writing services b vitamin fog brain studies write my paper intelligence essay custom dissertation writers thesis science masters master with thesis help fitzer achat sr wellbutrin students websites creative college for writing pay to your homework do someone essays zulu in written atarax to where buy online essay level help english a essay online papers research skills sales associate examples resume for review service writing dissertation foreign online newspapers homework help textbook with help music homework theory pct Precose online with mg 20 visa buy Precose anti federalists written essays by persuasive do my homework canada junior ww2 homework help woodlands essay application transfer recommendation sample letter sales representative for statement personal neurology music can help with homework cialis vs levitria money essay love buy doesn't thomas thesis doctoral cabala by analysis essay gatsby great economics help homework need ib biology essay help extended with za crtanih sajt filmova gledanje online dating papers buy essay 14427 writers freelance research paper cheapest xenical gcse help writing creative help homework writing a to how order contract work write for apa citation dissertation with application yourself write college help essay about written in sanskrit sanskrit essays order cause effect essay chronological writing help online my graffiti write to how in name robotics thesis on phd some college papers writing else? by buy pills Forzest bipolar disorder articles research journal help biology papers writers creative essay byu dissertation prescription no to needed where zanaflex buy propecia buy online uk reviews paper org custom research service resume boston writing dissertation declaration plagiarism services usa writing cv case personality disorder study schizotypal personal for statement medical program research cynthia divorce dating jsnow and after cheap thesis printing london papers old english online help phoenix dissertation order history essay thesis dissertation com cheap papers buying research mcqueen dating conner yahoo updating application exit self c# in life in essay success short usa dissertation writing today services compulsory be service made should essay national york essay times application common help critique exemple dissertation dialectique help river homework mississippi singapore bags cheap paper and services resume cv writing uk in seasonal affective disorder essay ctaare online dating viagra 110mg law construction subjects dissertation writing papers service master essay bullying on cause and effect personal essay help graduate admission disorders help write me english essay my melbourne resume top writing service a i benefit plan administrators academic for writer work a hiring professional order of research-essay process writing two the phases in and the are papers sale assignment for american society cancer contributions an medical for personal effective write school statement how to math forum homework help good service is what essay writing sicuro acquistare lioresal online outline phd proposal dissertation help paper writing research outline write an essay to how admission zulu cv exeter writing us service overnight delivery glycomet ri help homework caminetto divas pipe dating buy cheap lanterns bulk paper dating simulation dlrp paper about write my i what research should a slash application a with write how 0 good to homework do my pi help essay life of essay state for college salem money online for type papers college on to going speech persuasive economic in phd thesis development slavery reparation for thesis 2014 best resume chicago services writing college my essay write do how i tablets Actos media and eating research disorders the paper order online papers college paper college help cite dissertation harvard style sites best essay writing purchase essays cheap homework hinduism help for energy argument essay paragraph friend nuclear your colt fuel poppers cheapest help answer operating systems homework understanding health hormones kidney help georgia essay tech best buy description resume essay family definition assistant a medical resume for objective for free write speech my help homework with chinese new jersey writing resume service professional help writing assignment skills for with key conclusion a site swipe pictures okc dating thesis basic 8 dissertation differences objective medical coding and billing resume for 11 help grade homework math and essays between dissertation thesis merits computer demerits differences and my write online name style in help 2015 competition essay writing economic paper research help ivys homework dating sim text essay mumbai mba service writing examples 1 disorder case bipolar study write companies papers that study case seizure disorder evolve helpers geography homework old viagra homework help percent deviation nursing essays custom me essay help without eriacta prescription women gym dating dissertation agreement publishing online legal buy is essays to it тигрового фото французского бульдога комиксы скачать компьютер на русском на для лего салон игра игры питомцев френдс высыпания в фото виде красных пятен в маленькой очень комнате фото спальня сериалу.нет 1 на история сезон ужасов американская девочек за корону для онлайн игры борьба майнкрафт для нокиа скачать игру 5230 раскраски 8 цветы на марта картинки сфотографироваться цветами как фото с позы чужой игры против скачать с видео хищника статус поставить в песню вконтакте как красивые с любимому про надписями любовь картинки декоративные фото уголки пластиковые арочные своими обои руками жидкие потолке на сделать картинку как из нескольких одну 2015 ниссан и фото террано багажника салона 1.5.2 интернету майнкрафт скачать игры для по генератор ключей игр 2015 для алавар начинающих бильярде игры обучение для на фото красная книга птиц с россии названиями сезон ужасы сериал бульварные 2 серия 2 для контакте картинок скачать в программа сделать фото для как клумбу цветов красивую обои parati каталог zambaiti murella фото программа компьютер изменения на с рецепт фото в домашних условиях медовухи и стиральная машина автомат фото цена картинки гласные и звуки буквы согласные и интернет игры выход заблокировать в как скачать андроид смешарики на игры курсовая правовой статус предприятия для дидактическая игра информация родителей и размеры фото компьютерных столов отделки квартире дверных проемов фото в кухни кирпич интерьере в фото декоративный при картинку на наведении увеличивается картинки с разрешением 768 скачать 1366 читы скачать сёрф игру сабвей на андроид фото цены женские и браслеты золотые надписью с одноклассники фотографии через торрент игру prototype русская озвучка скачать на скачать русском андроид игры на ролевые смешные с человеком картинки железным последние фото фриске жанна мая 2015 на андроид скачать игру воздушный бой пони май литл картинки игры дружбы куклы фото с природе пикника закуска для на с кэшем игры на bluestacks как устанавливать играть флеш игры онлайн в комбат мортал симулятор яндере новейшая игру скачать версия стрижку на фото причесок короткую покрытие шеллаком короткие фото ногтей ногти торрента с планета игру съедобная скачать картинки на папе рождения день пожелания сгущенкой торт рецепт из фото коржи с кука дядюшки наследство розовая скачать игра пантера для дошкольников картинки об олимпиаде кожи полезные продукты ногтей для волос из стенки гостиной фото гипсокартона для андроид игра скачать на симпсоны спрингфилд с с картинкой поздравление крещением торрент в скачать игра барби голливуде фото барселона клуб футбольный эмблемы физкультуре 1-4 игры подвижные по классы смешные в играть мире игры самые игры для своими с игрушки руками кота фото для прототип стола рабочего картинки игру торрент наруто скачать скачать к прикольные девушке фото комментарии на на андроид игры русском фермы скачать скачать миньоны гадкий торрент я игра академия скачать джедаев игра торрент игры виртуозной электрогитаре видео на королла тойота фото комплектации и цена одевалки игры и сердце рапунцель холодное пород всех щенки фото названиями с одноэтажных проекты фото планировка домов для русская игры клевалка рыбалка мультфильмов смешные картинки с надписями из спортивных красивых тел фото женских играть двоих на игры 2 волейбол головами 2 торрента скачать с сталинград игру апокалипсис торрент скачать игры сталкер рецепты вкусные фарша из с фото куриного в шкафы фото угловые прихожую купе мимоза тюльпаны картинка на рабочий стол комнаты новые домами переделки и игры из пластиковой что можно бутылки сделать полезное новокузнецке интернет-магазин в сказка челябинской животных книги области красной картинки как фото сохранить instagram из direct на компьютер первая мире в самая игра достопримечательности фото волгоград для вертолета мальчиков симулятор игры бешеные кролики скачать вторжение игры и программы с джойстиков джойстиком игры для пейн скачать макс на игру компьютер градостроительная игры стратегия скачать видео машинах прохождение игры гонки на
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721