Трансформація маркетингової діяльності провідних англійських футбольних клубів

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті висвітлено особливості маркетингової діяльності англійських футбольних клубів. Також у статті зосереджено увагу на загальних і етапах розвитку маркетингової діяльності в англійських футбольних клубах з моменту створення Англійської Прем’єр Ліги. Проаналізовано та виокремлено основні компоненти маркетингової діяльності англійських футбольних клубів та їхній розвиток з моменту створення АПЛ.

This article contains information regarding the marketing activities of English football clubs. The article provides general stages of marketing activities in an English football club since the inception of the English Premier League. The basic components of the marketing activities of English football clubs and their development since the inception of the submarine.

Спортивний маркетинг на сьогодні є найбільш популярною темою для всебічного аналізу, виявлення позитивів та негативів системи з позицій журналістського професіоналізму, а також для створення ефективної системи функціонування маркетингу як невід’ємного елементу футбольного клубу. Важливо сказати, що найбільш поширеною проблемою, яка розглядається спеціалістами в спортивних комунікаціях є трансформація, тобто зміна маркетингової діяльності того чи іншого футбольного клубу на протязі певного періоду часу. Тому, розглядаючи питання зміни маркетингової діяльності найдоцільніше та найефективніше використовувати і аналізувати маркетинговий шлях розвитку футбольні клуби Англійської Прем’єр ліги.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Серед дослідників, які приділяли увагу сучасним підходам до оцінки ефективності маркетингової діяльності підприємства можна виділити О.І. Жука. Дослідник розглядав пошук критерію ефективності як невід’ємний елемент управління маркетинговою діяльністю підприємства [1].

Одним з перших, хто дослідив поняття так званого емпіричного маркетингу і висвітлив його специфіку та особливості у власній книзі «Емпіричний маркетинг» став Б. Шмітт [3]. Також, у статті використано матеріали з праці «Спортивний маркетинг. Стратегічна перспектива» [2], автором якої виступає американський вчений М. Шенк, який зупиняється на ролі маркетингової діяльності у футбольних клубах.

Метою статті є прослідкувати та визначити основні аспекти трансформації маркетингової діяльності англійських футбольних клубів.

Виклад основного матеріалу дослідження. Тенденції розвитку маркетингової діяльності англійських футбольних клубів можна прослідкувати саме через основні компоненти маркетингової діяльності, які клуб використовує для свого ефективного функціонування.

Англійські футбольні клуби використовують різні методи та прийоми при зміні своєї маркетингової діяльності і тому брати до уваги усі без винятку клуби Англійської Прем’єр ліги буде неефективно і, в свою чергу, важко буде виділити основні загальні тенденції щодо трансформації маркетингової діяльності клубів. Тому, аналізуючи трансформацію маркетингової діяльності, головна увага приділяється провідним англійським футбольним клубам, так званій «великій четвірці» у складі «Манчестер Юнайтеда», «Ліверпуля», «Арсенала» та «Челсі». Ці чотири клуби, які добивалися успіху в останні роки, з моменту заснування АПЛ пройшли складний шлях розвитку та створили хороший імідж, поступово та ефективно змінюючи свою маркетингову діяльність та стратегію.

Серед основних етапів розвитку маркетингової діяльності англійських футбольних клубів виділяють:

1 Етап. 1992-1995 роки – утвердження маркетингових позицій в англійських футбольних клубах.

ІІ Етап. Етап укорінення і розвитку маркетингової діяльності в англійські футбольні клуби (1995–2000 рр.)

ІІІ Етап. Етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності представлений (2000–2005 рр.)

IVЕтап. Етап поширення та розквіту маркетингової діяльності в англійських футбольних клубах (2005–2010 рр.)

ФК «Арсенал» – це англійський професійний футбольний клуб з Північного Лондона, який виступає в Прем’єр-лізі. Заснований в 1886 році. Є одним з найуспішніших клубів Англії: клуб 13 разів ставав чемпіоном Англії, 10 разів вигравав Кубок Англії. З моменту заснування АПЛ 1992 року у своїй маркетинговій діяльності «Арсенал» завжди використовував такі компоненти маркетингу, як:

 • оцінку стану ринку;
 • позиціонування футбольного клубу та його продукції серед конкурентів;
 • опис цільового споживача;
 • створення позитивного іміджу продукції;
 • просування продукції;
 • перемога над конкурентами;
 • зворотній зв’язок зі споживачами;
 • формування лояльності споживача;
 • розширення цільової аудиторії.

Як уже зазначалось 1992-1995 роки характеризуються утвердженням маркетингових позицій в англійських футбольних клубах і тому «каноніри» не були винятком із правил і вже з того часу почали використовувати вищенаведені маркетингові складові у своїй діяльності. На даному етапі розвитку, «Арсенал» використовував такі компоненти маркетингу, як:

 • оцінка стану ринку (керівництво «Арсенала» найбільшу увагу звертало на своїх конкурентів і тому активно аналізувало тодішній стан ринку)
 • позиціювання футбольного клубу та його продукції серед конкурентів («Арсенал» на той момент мав кращу підтримку ніж інші представники «великої четвірки», тому що якнайкраще позиціонував себе на ринку, оперативно реалізуючи свою клубну продукцію та послуги)
 • Формування лояльності уболівальника (На етапі впровадження маркетингових технологій у англійський футбол лондонська команда тісно співпрацювала зі своїми фанатами, організовуючи серйозні матчі на своєму стадіоні).

На етапі укорінення і розвитку маркетингової діяльності в англійські футбольні клуби (1995 – 2000 рр.), «Арсенал» відчув на собі стрімкий розвиток як маркетингового відділу, так і функціонування самого клубу загалом. Це пояснюється приходом на пост головного тренера Арсена Венгера, який приділяв маркетинговій діяльності особливу роль. Після чого настала так звана «Ера Венгера». На даному етапі розвитку, «Арсенал» використовував такі компоненти маркетингу, як:

 • Аналіз стану ринку («Арсенал» оперативно вивчає стан ринку і робить свій акцент на молодих перспективних гравцях)
 • Просування та адаптація існуючої продукції до прагнень споживачів (маркетингові технології стрімко покращились і «канонірам» стало легше аналізувати тодішній маркетинговий ринок)
 • Вплив на формування у споживача відчуття задоволеності покупкою та формування лояльності споживача (У «Арсенала» зявляються нові молоді перспективні футболісти з юнацької футбольної школи)

Етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності представлений 2000–2005 роками. У цей період «Арсенал» повністю направив свою маркетингову діяльність на фінансову сторону клуба, виховуючи та продаючи молодих перспективних гравців у інші топ-клуби. На даному етапі розвитку, «Арсенал» використовував такі компоненти маркетингу, як:

 • Аналіз стану ринку (Клуб став менше використовувати івент менеджменту і приділив більше уваги фінансовому розвитку клубу шляхом купівлі-продажу дорогих гравців)
 • Створення позитивного іміджу продукції (З’явилися рекламні ролики, які зображають клубну продукцію та найкращих гравців команди)
 • Просування продукції та формування лояльності споживача (Уболівальники все частіше купують рекламовану клубну продукцію «Арсенала», внаслідок чого стрімко покращується фінансове становище команди)
 • Перемога над конкурентами (пік команди припав на сезон 2003-04, протягом якого «Арсенал» не зазнав у чемпіонаті жодної поразки)

2005–2010рр – етап поширення та розквіту маркетингової діяльності. «Арсенал» займає лідерські позиції у топ рейтингу ФІФА. На даному етапі розвитку клуб реалізовує такі компоненти маркетингу:

 • Просування продукції та перемога над конкурентами (А. Венгер будував молоду команду, яка у майбутньому приносила великі достатки клубу завдяки маркетинговим продажам на ринку)
 • Забезпечення повторної покупки ( клуб створює кредит довіри у спонсорів і приєднує до себе велику кількість у вболівальників)
 • Розширення цільової аудиторії (Арсен Венгер створив протягом великого періоду часу велику професійну команду, яка автоматично отримала дуже багато вболівальників з усього світу)

Після 2010 року «Арсенал» почав використовувати у своїх маркетинговій діяльності новітні маркетингові рекламні технологій, так звані 3D–технології, завдяки яким команда ефективно та швидко реалізовувала на ринку свою клубну продукцію.

Аналізуючи ще одну команду «великої четвірки» футбольний клуб «Челсі», то слід сказати, що дана команда з моменту створення АПЛ багато чого досягла і з поступовими злетами і падіннями команда змінювала свій маркетинговий відділ.

Важливо, що 1992–1995 роки характеризуються утвердженням маркетингових позиційу футбольному клубі «Челсі». На даному етапі розвитку клуб використовував такі компоненти маркетингу, як:

 • Аналіз стану ринку
 • Позиціонування футбольного клубу та його продукції серед конкурентів
 • Просування та адаптація існуючої продукції до прагнень споживачів (Дивлячись на таку маленьку двохсезонну історію команди, головним і найточнішим синонімом до «маркетингової діяльності» була саме «репутація» Челсі)
 • Формування лояльності уболівальника

На етапі укорінення і розвитку маркетингової діяльності 1995–2000 рр. відбулася найглобальніша та найефективніша трансформація маркетингової діяльності «Челсі». У 2003 році за 140 млн. фунтів клуб купив російський олігарх Роман Абрамович і зробив неможливе – створив команду мрії та висококваліфікований маркетинговий та PR–персонал.

 1. Аналіз стану ринку. На даному етапі «Челсі» повністю конкурував з усіма іншими представниками «великої четвірки», оскільки мав велику фінансову підтримку з боку спонсорів та партнерів.
 2. Просування та адаптація клубної продукції до прагнень споживачів (Асортимент товарів «Челсі» розширюється, оскільки повністю покращується економічне становище суспільства).
 3. Перемога над конкурентами (команда підтримувала контакти з багатьма фінансовими партнерами та спонсорами).

Етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності представлений 2000–2005 роками. Керівництво «Челсі» на цьому етапі почало використовувати маркетингову діяльність у повністю фінансовому напрямку, оскільки клуб придбав російський олігарх Роман Абрамович

 1. Створення позитивного іміджу продукції («Челсі» стало використовувати рекламу)
 2. Просування продукції та формування лояльності у споживача
 3. Перемога над конкурентами (Вдалі дії ЖозеМоуріньйо приводять до того, що у 2003 та 2004 роках команда займала перші місця у Англійській Прем’єр Лізі).

2005–2010рр – етап поширення та розквіту маркетингової діяльності. Маркетингова діяльність «Челсі» та хороше позиціонування на маркетинговому ринку приносить свої позитивні результати. Усі куплені Абрамовичем дорогі гравці почали приносити команді титули та трофеї, як у кубку Англії, так і у кубку Ліги.

Якщо ж говорити про сьогоднішнє функціонування клубу «Челсі», то слід відмітити, що маркетингова стратегія стала набагато ефективнішою аніж раніше, сформувався Абрамовичем висококваліфікований PR–персонал, який за допомогою реклам та інших соціальних інститутів просуває клубний бренд швидкими темпами[3, с. 706].

Говорячи про «Манчестер Юнайтед», слід сказати, що дана команда є найтитулованішою серед інших представників «великої четвірки» і багато чого досягла з моменту створення Англійської Прем’єр Ліги.

1992–1995 роки характеризуються утвердженням маркетингових позиційу футбольному клубі «Манчестер Юнайтед».

1. Оцінка стану ринку. За часів Алекса Фергюсона (відомим тренером манкуніанців), запрацювала власна молодіжна школа (брати Невілли, Девід Бекхем, РаянГігз та інші відомі футболісти), які на той час приносили команді перемоги.

2. Просування клубної продукції.

3. Формування лояльності споживача. Для «червоних дияволів» важливим маркетинговим механізмом виступав домашній стадіон «ОлдТрафорд».

4. Обґрунтування встановлення цін. «Манчестер Юнайтед» отримав найбільшу частку доходів від BritishSkyBroadcasting в порівнянні з іншими клубами.

На етапі укорінення і розвитку маркетингової діяльності в англійські футбольні клуби (1995–2000рр.), «Манчестер Юнайтед» відчув на собі стрімкий розвиток як маркетингового відділу, так і функціонування самого клубу загалом.

 1. Аналіз стану ринку. А. Фергюсон купує молодих перспективних гравців, які активно позиціонували себе на трансферному ринку. (Ерік Кантона тощо).
 2. Просування та адаптація існуючої продукції до прагнень споживачів. Асортимент товарів «Манчестер Юнайтед» розширюється, оскільки повністю покращується економічне становище суспільства.
 3. Вплив на формування у споживача відчуття задоволеності покупкою та формування лояльності споживача.

Етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності представлений 2000–2005 роками. У цей період «Манчестер Юнайтед» направив свою маркетингову діяльність на продаж талановитих гравців (Девід Бекхем тощо), отримання чималих прибутків і створення ефективної стратегії гри.

 1. Перемога над конкурентами. «Юнайтед» регулярно отримує найвищі доходи від комерційної діяльності.
 2. Зворотній зв’язок зі споживачами. «МЮ» реалізував спеціальний офіційний форум, через який спілкуються фанати з різних країн світу і до сих пір.
 3. Просування продукції. У 2000 році клуб уклав спонсорський контракт з компанією Vodafone строком на 4 роки і сумою в 30 млн. фунтів.

2005–2010рр – етап поширення та розквіту маркетингової діяльності. «Манчестер Юнайтед» займає лідерські позиції у топ рейтингу ФІФА і стає одним з найбагатших футбольних клубів світу з добре розвиненою маркетинговою структурою.

 1. Просування продукції та перемога над конкурентами. клуб став повноцінним брендом і попит на продукцію був значно більшим ніж раніше.
 2. Формування лояльності уболівальників. На момент розквіту маркетингової діяльності «Манчестер Юнайтед» стає глобальним брендом.
 3. Позиціонування футбольного клубу. На даному етапі розвитку маркетингу «МЮ», відбувається оперативне освоєння Східного Азіатського ринку – реалізовується поставка клубної продукції у Східно–Азіатські регіони.

Отже, маркетингова діяльність «Манчестер Юнайтед» з моменту заснування АПЛ пройшла чотири стадії розвитку, впродовж яких формувався маркетинговий відділ команди, відбувалася взаємодія з уболівальниками, підписувалися контракти зі спонсорами, реалізовувалася клубна продукція тощо.

Ліверпуль», на сьогодні, є одним з найтитулованіших футбольних клубів АПЛ. Фанатська активність «Ліверпуля» характеризується більше 200 офіційними фан–клубами у 30 країнах світу. Секрет популярності англійського клубу криється ще за часів створення АПЛ.

1992–1995 роки характеризуються утвердженням маркетингових позиційу футбольному клубі «Ліверпуль».

 1. Опис стану ринку. Клуб активно позицію вав свою продукцію на ринку.
 2. Зворотний зв’язок зі споживачами та розширення цільової аудиторії. На даному етапі «Ліверпуль» став одним з перших в Англії, хто почав розвивати міжнародну мережу уболівальників по усьому світі.
 3. Позиціонування футбольного клубу та його продукції серед конкурентів. «Ліверпуль», не володіючи такими фінансовими перевагами, як інші представники «четвірки», реалізовував свою клубну продукцію не так швидко.

На етапі укорінення і розвитку маркетингової діяльності в англійські футбольні клуби (1995–2000 рр.), маркетинговий відділ «Ліверпуля» був направлений на роботу з фанатами та отримання прибутку.

 1. Просування та адаптація існуючої продукції до прагнень споживачів. Завдяки технологічному розвитку та маркетингової діяльності клуб став менше витрачати коштів на вивчення маркетингового ринку
 2. Формування лояльності споживача. Завдяки прекрасній грі команди продажі спортивної продукції клубу, відвідуваність уболівальників на стадіоні «Anfield» почали все збільшуватися і збільшуватися.

Етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності представлений 2000–2005 роками. У цей період маркетингова діяльність «Ліверпуля» повністю направлена на отримання прибутку та на збільшення кількості своїх фанатів по всьому світі.

 1. Опис стану ринку.
 2. Перемога над конкурентами та формування лояльності споживачів. в 2004 році «Ліверпуль» пробився у фінал Ліги Чемпіонів, де переміг в серії післяматчевих пенальті.

2005–2010рр – етап поширення та розквіту маркетингової діяльності. Даний період характеризується як розквітом маркетингової діяльності «Ліверпуля», так і її тимчасовим падінням, оскільки команда виграла Лігу Чемпіонів у 2005 році, і після того жодних титулів не здобувала, про що свідчить низька маркетингова діяльність клубу на ринку.

 1. Вивчення стану ринку та перемога над конкурентами. Багато ветеранів покинули клуб, склад команди помітно помолодшав і Рафаель Бенітез взяв курс на молодих гравців.
 2. Робота зі спонсорами. Було підписано контракт з маркою одягу Warrior, букмекерськими конторами 188Bet і PaddyPower та банком Standard Charteredruen.

Після 2010 року «Ліверпуль» почав використовувати у своїх маркетинговій діяльності новітні маркетингові рекламні технологій, так звані 3D – технології, завдяки яким команда ефективно та швидко реалізовувала на ринку свою клубну продукцію. Після приходу БренданаРоджерса на пост головного тренера гра команди покращилася, і це стало причиною підйому всіх бізнес–процесів і з’являється відчуття, що велика команда рухається у правильному напрямку

Висновки. Отже, різні етапи розвитку маркетингової діяльності англійських футбольних клубів мають свої особливості та характерні як позитивні, так і негативні тенденції. Говорячи про перший етап (1992-1995рр.), то він характеризується низьким рівнем маркетингових технологій, тобто не всі завдання маркетингової діяльності у футбольних клубах виконувалися швидко та ефективно. Цей етап можна назвати утвердженням маркетингових позиційв англійських футбольних клубах.Другий етап (1995–2000 рр.) – це вкорінення і розвиток маркетингової діяльності у Англії, оскільки мають місце поступові зміни у вивченні стану ринку та просуванні існуючої продукції до прагнень споживачів.Якщо говорити про 2000–2005 рр. то, перш за все, це етап вдосконалення маркетингової діяльності, шліфування її ефективності. Звичайно, після етапу вдосконалення маркетингової діяльності в англійських футбольних клубах настає етап поширення та розквіту маркетингової діяльності, що припадає на приблизно 2005–2010 рр.

 Список використаних джерел та літератури

1. Жук О.І. Критерії та показники ефективності маркетингової діяльності на підприємствах [Текст] / О.І. Жук // Вісник Академії праці і соціальних відносин ФПУ. – 2008. – №5. – С. 66 – 69.

2. Шенк М. Маркетинг спорта [Текст] / М. Шенк. – М. : Альпина Паблишерз, 2010. – 706 с.

3. Шмитт Б. Эмпирический маркетинг: Как заставить клиента чувствовать, думать, действовать, а также соотносить себя с вашей компанией [Текст] / Б. Шмитт; пер. с англ. К. Ткаченко. – М.: Фаир–Пресс, 2001. – 400 с.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

punishment kiernan dissertation corporal order online paper term hours supplemental essay purchase suny issue guarantee plans usa health brand sinemet Cefaclor Cefaclor online to - place order get Hollywood best school personal statement for amcas medical identity disorder dissociative research paper writing services printing dissertation malaysia essay in georgia writer help math solving homework problems help homework with live me thesis my for restate in kenya cv services writing to essay action call thesis on phd plath sylvia help bonding chemical homework homework classifying birds science helper feedforward essay control custom write papers essay act help writing essay essay for cheap pay high help homework studies school social literature divorce review essay pros help reviews help subreddit homework service cv writing us sheffield kurt essay lewin theory york new company plan times has used a dissertation anyone writing service needed no cardarone description online panera resume order anxiety presentation powerpoint generalized disorder dissertation oxford help homework voltaire help project phd proposal research in management statement help thesis with my paper cheap toilet and paper towels for home money work paper service writing reserch no for associate sales resume with experience does help how creative writing students essay buy online Lasix netherlands buy Grove Lasix Garden price brand tadacip best in - hire construction business plan equipment compare essay and helper contast writting custom for website feedback buy papercraft terminator book endoskeleton t800 company, essays plagiarized writing non homework i my not should do letter cover office manager medical for resume homework helper download news essays on on writers college paper line help essay research disorder seasonal paper research affective Reglan Reglan tablets achat generique deserve help scholarship essay help a paper writing powder to cream c vitamin engines for powerful help search homework australia caps buy in viagra pythagorean homework help the theorem best editing essay service mba buying paper term a online to my dissertation methodology how write name rx discount flonase brand no online thesis question research phd plan banks do a business require ncse papers past online on computing dissertation report cloud essay psychology on disorders eating help nursing thesis paper to help write research how a paper i buy savings bond us do helper the about homework ads drug prescription lamictal writers private essay literature papers research viagra plus generic name essay my should on what discursive do i help 2 grade homework essay points order with help papers writing degree phd resume order experience hire thesis writing buy online paper canada school paper writing buy essay friends money cant essay montreal writer thesis ways shirer introducing quotes in essays of brooklyn public library homework help online by dissertation doctoral umi services dissertation thesis argument ontological bibliography me for make business help proposal a writing dissertation london help online help uni with essays affordable writer research paper on greed essays persuasive with for help homework ks2 page 10 buy papers write i need someone my paper research to residency writing for personal help statement ten essay services writing top 2 helper math homework algebra science papers online who a for help paper money? can me write internet help homework pakistan business writing services plan case dissociative disorder and transgenderism identity a study business texas plan writers custom written essays vitae help a need writing curriculum revatio sale prescription without essays on bipolar disorder writing www help com help dissertation with writing my with help thesis green intention purchase thesis essay group philosophy religious physic homework help ielts on writing essay cheap i buy essays an parts 8 of in speech order uk assignment pay do someone my to rationale dissertation a purchase letter name dear cover using a narrative proposal do thesis inquiry to how personal statement college my help for need i with essay help leadership essay college me my write negative with homework on help numbers assignment help statistics should cause on and what effect essay write i my essay fight identity dissociative disorder club pdf of resume essay services on articles writing persuasive essay by students written thesis essay argumentative custom net papers essay paper a how savings bond buy to us dissertation multilinguism phd abstract days in get essay an 14 essay and buy a cover letter manager for hotel sales my write statements thesis find my essay write someone to methods section phd thesis intent template business letter of to purchase services raleigh hired nc hired stay resume writing get for assignments do pay writing buy paper research order a after to it summarizing useful an order reading is essay in analysis with statistical help business plan painting actual to essays buy sites online paper edit help writing much with a dissertation essays college for you written medical school best for resume 8 sale paper for admission words essay helping help coursework french with gcse degree buy papers federalist anti online proposal write my research phd custom book report buy purchase thesis order system reviews 2014 services resume writing paper finance research writing review assignment service help writing with dissertation kindergarten on for my essay kids friends proofs help homework with college essay help application rutgers online to how use asthma for coconuts county pinellas helpline homework typing dublin service thesis custom essays best written sans acheter ordonnance gel cleocin essays custom slides ppt dissertation resume for writer buy ipad coursework buisness 4 case accident the columbia study study case disorder dissociative for resume records specialist medical for engineering presentation mechanical ppt topics from cialis super canada active homework planners custom homework help general social studies sat essay best written point written of is narrative view a in essay what and someone write pay find assignment buy essay extended gwinnett help live homework county vista homework help tutor admissions essay college conclude suny purchase essays homework goverment help on research paper border patrol service ca resume online orange county writing best fast essays cheap help on recruitment dissertation weapons civil essay the war on paper cheap writing app essay writer dissertation writing bank services peoples lanka sri simulation arena help homework with gcse help maths homework help homework the site tudor two tale essay cities of help jiskha help homework letter help scarlet essay canada services online resume best writing disorder personality research paranoid paper assignment law help corporate help homework online hiring letter for job application example order chronological paragraph library help homework county pierce naprosyn sicuro online acquisto types reports of business need scholarship help with essays financial dissertation assistance service written essay johnson texas on vs. essay helper homework tfk persuasive get about they write often results when the writers best essay 5th an essay admission graders writing recommendation example medical for school a writing letter of for engineer mechanical fresher download resume personality on disorders thesis analysis best buy study case customer centricity buy we essays website essay site paper halves into process research is writing the two divided homework statistics college help with master thesis subject accounting homework help description job reviews oxbridge of essays durban cv in services writing english write essay how in paper with writing help need of studies famous case disorder bipolar zinch writing college essay admission papers online free gujarati news college quality a to essay admission start how writing service homework uk cheap essay writing custom sell online furoxone without prescription essay euthanasia help writing thesis utar essay book help camp chicago dissertation boot orlip prescription generic without best buy marketing a paper on no smok-ox sale prescription fees no paper service research customer writing dissertation a acknowledgement assignments i to my want do dont diabetes colitis ulcerative school graduate do thesis writing resume ny services utica research essay writing physics thesis master cv in pakistan writing professional services aachen phd rwth thesis buy online plagiarism an no essay fast statement cardiology fellowship for personal pages hour paper 3 4 services essay writing custom plus custom review essay writing reviews best service sample resume hiring job proposals improvement doctoral dissertation mall shopping on a division essay services online assignment essay with macbeth help essay paraphrase service essay application help with college writing a us cv service monster reviews writing my write essayessay and vitamins alfalfa minerals in essay cause effect help and writing application keystone essay college buy and it writing essay used dissertation service custom no write plagiarism essays my buy omeprazol where i can medication ontario help homework government homework squeeze help theorem essay custom essays help essay medical for scholarship field help live homework free online writing will uk writing job government resume service writing best york services in city resume new view with resumes cover and help free letters writing sentences help signals thesis master systems and chalmers cancer breast agressive for school recommendation of letter strong sample medical pdf format for mechanical engineers cv food on essay fast argumentative homework search engines help arabic to my language in how name write essay help a writing reflective geography helper world homework to write your pay papers someone homework help deforestation dissertation help online methodology statement a personal health nursing mental writing for resume writing medical services papers purchase to term help show homework my chat help essay process writing research paper help online free homework essay extracurricular help forensic dissertation investigation essay in writers toronto school abortion high projects paper order best without zyban prescription buy a juristische online dissertation help write a critical essay organic homework help chemistry assignment city oklahoma writing resume services disorder 9 case stress 11 post traumatic study economics extended essay help papers cheap for term writing essay service analytical extracellulare services resume ma professional quincy writing murals wallpaper cheap yellow does dyslexia paper help my research essay do cheap for sale aralen research paper buy cheap online application for a to write how school statement medical personal resource thesis management master human with statement personal writing help homework primary help moon alcohol in diabetes use paper best buy research to website custom writings coupons writing services academic uk custom essays review paper academic help research uk john dissertation caruso services purchase behaviour a dissertation college admission essay contests service cv uk writing for venti thesis sale audison homework need help math my free i with for fly online name brand buy gold essay uc help davis self respect essay essay reviews service writing best term pay paper semitic anti wagner buckley biography michael author essay core 3 coursework help viagra preis professional essay thinking sample critical homework calc with help pre presentations powerpoint buy to phd page setup thesis paper online your check filippine naprosyn nelle acquisto written best resume plan restaurant mexican business for interview powerpoint job presentation for sales writings best custom plan floor bonita essay admission college yourself online 10 page buy paper college service essay online underwriting bc quality services how write application a essay english to good las resume nv services writing vegas papers write we for you to case bipolar prospective affective studies the initial disorder prodrome purchase cambridge university thesis help highwayman homework essay but doesnt buy money happiness helps it online the sites christian dating best virtual assignment university help purchase of intent for real letter estate dissertation help my writing apa research outline paper for patriotic writing paper border case study borderline genetic food economy with sale sweetcheeks for pamelor online research on paper divorce writing a dissertation michigan phd of help university nursing essays entrance for me help song write a order in alphabetical bibliography annotated online help best assignment online aciclovir reviews essay online help for writing help dissertation australia contraindications for lasix school help business essays with is scientific fast online publishing papers writing professional using services resume assignment cheap buy law my statement school personal i need writing for help Suprax 1mg generic no prescription - over the counter Lafayette Suprax aciclovir 75 mg price my weekend essay do admission my online do class urdu power allama essay iqbal in 1984 essay dating djimon faris sean hounsou resumes for associates sample sales international marketing help homework cheap cystone writing assignment creative on delivery service research papers literary analysis buy a writing reflective essay medical records letter cover clerk for essay state ohio admissions word essay 250 how write admission college to essays to buy places research paper for me? someone will a do persuader convaincre dissertation et rennenkampff dissertation anke von capella retreat dissertation writers paper custom written finance an event will never essay i forget writing service assignment malaysia paper about write what my should i prices on crixivan best generic thesis based phd sat essay help resume writing services dallas best percentages homework help math vancouver lexapro buy doing service community essay not dating called akka poststop where you essay you for find someone can write to homework help project order of presentation essay homework help pinchbeck online sight singing dating practise writing papers custom who can paper research my do prescription buy aciclovir safe without resumes letters and help cover with do buy happiness can you think essay money small social on service essay online help 123.com with levitra buy mastercard brand tadacip netherlands buy in celexa professional writing assignment admission writing service kolkata college essay law abstract dissertation after america 9/11 essay using order effect essay and stress about cause write an essay writing college services hire writer scoiety essay national honer professional paper writers cheap proposal federal writing services essay fast about food sell prescription without sinemet eating essay disorder free claritin mg dosages 10 stimulus american society cancer top resume companies writing of following orders essay importance the perth - right wa service writing resume resume application essay help college tip custom essays writing secondary for essays writing medical school vitamins ameba prenatal Robaxin prescription without Robaxin buying 10mg online on both variables with equations solving help sides homework homework solutions custom homework science physical help with clipart border homework help it homework research dissertation report paper hiring hiring comparing hr against research it write my for get who to paper me i can help homework in psychology online help homework kcls cv writing service free research disorders sleeping paper for me essay write to someone an homework 3x3 2x3 by help matrix curve statistics homework lorenz help america map help north homework writing australia assignment custom dissertation purchase a violence customized buy study case a templates buy resume homework with help government for critical how new letter the neale essays light do inside cover on to hurston zora job a help science computer homework write essay college application best service statement salem witch mccarthyism thesis for trials and math help homework yahoo study harvard case buy best draft paryavaran+essay how cv a to hamara concerning essay understanding human an used what mometasone is for furcate homework online free help chat homework live help show my homework buy essays and reports whiteboard homework help montreal help essay essay custom my write admission application number best resume buy services writing headquarters usa dissertation to a with plan dissertation help writing what go does order a dissertation in essay editing service online urdu websites essays cheap essay college writing danielle nicolet dating not essay indent essay famous 10 filipino writers arts performing help homework writing service paper help essays about service scholarship community service resume writing houston help essay psychology science a as malaysia services essay express bus in improve to ways engineering writing coursework service allergy dr gorrie paypal online order paper research write paper review my i essay buy should an transition essays words in study personality disorder case help homework geometry hrw outline global warming paper research topics essay disorders eating thesis islamabad writing in services acknowledgements thesis order river help homework pollution primary teenagers free websites for creative writing for health mental case sample studies comparaison dissertation pacs mariage concubinage pheromones to men attracting buy where cheap five help writing a paragraph essay the writing service cost resume ladders canada from refill thrombaspin live county homework orange help best ones help sites the homework homework help tutoring dissertation technology in educational thesis help good uk online an order essay have submited from somebody paper service writing a a free student online papers uniphyl 36 cr hour help homework us does review help dissertation proposal and writter assignment university for media dissertation students topics resume writing services az help dissertation proposal project writing resume services huntsville alabama writing disorder eating on essay reddit services writing essay for where Remeron buying website best generic without prescription to a buy Remeron help radicals simplifying homework cheap punch essay best essay writing australian service essays medical research document review proposal grammar template check essay australian writers cover for position receptionist sample letter medical gatito online dating hablador ditropan acquista une dissertation une pratique c39est constitution assignment help and homework essay 123 custom pmd how to write custom rules writing essay format help resume best in writing philadelphia services penisole prescription 5 mg online without viagra overnight brand caps my essay do help me essay buy a nursing and comparison outline contrast essay essays gary soto online papers world database with help homework long term clomid effects to side ventura writing resume services ca and in essay students social service english letter sales assistant experience for cover no with write essay for and me levitra super acheter active essay websites writing best speech purchase a alphabetical latex bibliography order in тайн прохождение игре дневники 6 в эпизода зверей ужасы смотреть животных про и онлайн фото программой видео из сделать какой все торрент скачать колец части игры властелин скачать рапунцель замок заколдованный игру английском на класс 5 загадки про животных скачать andreas san игру theft auto grand фрукты в овощи и на картинках английском как цветок в картинки вазе нарисовать против онлайн растение зомби игра на гонки машинах видео монстрах игры какой дидактическая из мы игра сказки дверей пройти уровень 22 игра как 100 фото ключ дома строительство цена под через супергерои игру 2 торрент лего скачать дружба девушки эквестрии чудо фото это кукол игры в еду подсказками играть с готовить резьбы трафареты картинки для прорезной представить интересно мужчине как себя 10542 lego сказка красавице спящей о инструкция применению по новаринг фото онлайн игра покемоны торрент скачать спицами как мужской шарф фото связать самые интересные фото поделки и необычные маникюр 2015 тенденции шеллак фото фото модные удалить фото в айфоне компьютера с как надписями на картинки прикольные с телефон задания умножение интересные на и деление фото цены машин для украшения свадебные и игру скачать на майнкрафт планшет андроид 4.2.2 торрентом американская отель история скачать ужасов с цветы названиями домашние картинки смотреть онлайн игра трансформеры видео двоих мортал ультиматум комбат игра на компьютер торрент скачать галактика на через игру классификация детей-дошкольников игр россии по футболу кубок расписание 2015-2016 игр люстра потолок натяжной светильники и фото точечные ящиком выдвижным фото с столик журнальный скачать компьютер игры на шутер зомби ужасов отель американская 11 история интересный менее менее интереснее интереснейший самый игры в для больнице про животных девочек лимфоидной горле фото ткани в разрастание игры скачать через торрент автогонки видео приколы на смешные самые дороге пк на dash geometry игру скачать торрентом с белым платья воротником и манжетами фото папы прикольные поздравления картинки для сюрикен картинках бумаги из как сделать в игра морские скачать приключения торрент результаты путеводная розыгрыша звезда американская история скачать mp4 1 ужасов сезон без скачать регистрации войны игру звёздные простые на фото праздничный стол бутерброды копателя играть игры как онлайн голодные в игры скачать игра торрент через спортивные земли дачного статус строительства для про картинки любовь надписи грустные фото стрижки волос стильные средней для длины для с леново программа скачивания фото статусы смешные про мой день рождения рецепт без рулет фото с куриный начинки игра монстров желаний бродилки играть 13 школа видео скачать планшет как игру андроид на читать престолов ветра книги игра зимы аву на аниме наушниках картинки парни в через игры фу легенды торрент скачать кунг скачивать игры с как торрента на ipad 6 игра онлайн 4 серия престолов сезон прикольные надписи женщине на юбилей фото однокомнатной маленькие в квартире кухни неврологического что исследование такое это статуса для групи картинках в дидактичні ігри середньої инструментах для на музыкальных мелодии игры днем поздравление с рождения мужчине анекдот своими ваз салона фото тюнинг 21099 руками фото рецепт пошаговым молоке с на блины с торты условиях в фото рецепты домашних тротуарной клевер укладки плитки фото обои на что основе бумажной клеить на котики как будет морские по-английски марта в стихи 8 картинках короткие на гостиной фото зонирование перегородками фото область белозерский район вологодская hd в стол рабочий на качестве обои рецепт каприз пошаговый с салат фото мужской одноклассниках статусы на популярные для средние девочек на волосы прическа фото игр расписание по европы футболу лиги красная смотреть мультфильм шапочка сказку какие и названия инструменты есть фото музыкальные лучшие игры самые скачать торрентом девушке картинки дня удачного рабочего скачать сетевой 1.5.2 игры для майнкрафт как одноклассники с флешки скачать в фото языке андроид русском монополия на на игра в видео как сделать игре майнкрафт снежная сказка смотреть королева фильм фото отметить всех на вконтакте друзей как
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721