СПІЛЬНІ ПРОЕКТИ ЄС І КРАЇН ПІВДЕННОГО СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я ПО РОЗВИТКУ АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Сорочинська О. Я.

 

СПІЛЬНІ ПРОЕКТИ ЄС І КРАЇН ПІВДЕННОГО СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я ПО РОЗВИТКУ АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ

 

Важливе місце в Євро-Середземноморському співробітництві займає енергетичний сектор. Європа зацікавлена в розробці альтернативної енергетики з огляду на її дешевизну та нешкідливий вплив на навколишнє середовище, тому нині ЄС спільно із країнами Південного Середземномор’я реалізовує проекти в галузі альтернативної енергетики в Північній Африці та на Близькому Сході.

The energy sector takes an important place in the Euro-Mediterranean Cooperation. Europe is interested in developing alternative energy because of its low cost and harmless environmental impact. EU implements projects in common with the Southern Mediterranean in the sector of alternative energy in North Africa and the Middle East.

 

Список ключових слів: ЄС, Південне Середземномор’я, проекти, енергетика, альтернативний.

 

Відповідно до Європейської політики сусідства регіон Південного Середземномор’я становить стратегічно важливий напрям зовнішньої політики Європейського Союзу. ЄС та країни Південного Середземномор’я активно співпрацюють в політичній, економічній, соціальній, гуманітарній, культурній сферах, проте найбільшого зацікавлення і активності демонструє Європа у співробітництві в енергетичній галузі. Країни Південного Середземномор’я  привертають значну увагу Європейської Спільноти через наявність тут значних покладів енергоресурсів, які необхідні Європі для покращення свого енергетичного становища і тому ЄС демонструє готовність вкладати великі інвестиції в країни Північної Африки та Близького Сходу для їх розробок. Євросоюз повністю залежний від імпортованих енергоносіїв, не тільки газ і нафта, а й вугілля в основному купуються за кордоном. Клаудіа Кемферт, професор Німецького інституту економічних досліджень, зазначила, що країни ЄС сьогодні “імпортують 80 відсотків необхідної їм енергії”. Однак світові запаси нафти скорочуються. Відповідно, нинішні ціни на “чорне золото” продовжуватимуть рости. У цій ситуації країни ЄС зробили ставку на розвиток альтернативних джерел енергії, у тому числі на енергію сонця [1].

Останнім часом проблематику енергетичної співпраці європейських країн та країн Близького Сходу досліджував Макух В. В. у своїй статті “Проекти альтернативної енергетики в країнах Близького Сходу: досвід для України”, в даній роботі розглянута реалізація проектів у галузі альтернативної енергетики в країнах Близького Сходу за сприяння європейських країн, проаналізована їх економічна ефективність, надані дані щодо масштабів їх фінансування [2].

Станом на сьогодні дана тема не достатньо досліджується вітчизняними науковцями, проте проблема розробок альтернативної енергетики не втрачає своєї актуальності з причин низької собівартості виробленої енергетики та підтримки більшістю країнами світу безпечного підходу до виробництва енергії без завдання будь-якої шкоди навколишньому середовищі та у спільній боротьбі з глобальним потеплінням. І такий підхід на практиці нині демонструють країни Північного Середземномор’я та ЄС.

Мета статті: проаналізувати реалізацію спільних проектів по розробці альтернативної  енергетики ЄС і країн Південного Середземномор’я, що реалізовуються в Північній Африці та на Близькому Сході.

ЄС розпочав активне співробітництво з країнами Південного Середземномор’я починаючи з підписання Барселонської декларації 1995 року. Кооперація між регіонами розвивалася і досягла нового етапу, що розпочався з реалізація нової ініціативи Союзу для Середземномор’я в 2008 році. З цього часу країни по обидва береги Середземного моря тісно співпрацюють. Велику увагу учасники Євро-Середземноморського партнерства приділяють енергетичній сфері та вже на сьогодні досягли значних результатів [10; 12].

В рамках енергетичного співробітництва між ЄС та Південним Середземномор’ям було ініційовано проект по будівництву сонячних електростанцій в Сахарі і лінії передач через Середземне море до Європи. Цей проект отримав назву “Desertec” та був розроблений спільно з провідними європейськими спеціалістами; покликаний забезпечувати внутрішні потреби в електроенергетиці країн, де розміщені такі електростанції та потреби Європи, що згідно із проектом має забезпечувати 15 % потреб європейського ринку в електроенергетиці до 2050 р. До цього проекту залученні такі країни Північної Африки – Алжир, Єгипет, Лівія, Марокко [4].

Учасники консорціуму “Desertec” пропонують побудувати мережу геліотермічних енергоустановок у пустелях Північної Африки та Близького Сходу. У ЄС амбіційний проект вважають не тільки енергетичним, але і геополітичним. Загальний обсяг інвестицій проекту “Desertec” складає 400 мільярдів євро. Завдання проекту полягає у забезпеченні всього регіону дешевою енергією та експортувати її в країни Євросоюзу. Перевага використання сонячної енергії явна: дешевша за нафту чи газ, зменшить залежність Європи від російських енергетичних ресурсів, сонячні електростанції безпечні для довкілля, бо не забруднюють атмосферу викидами вуглецю [3].

Станом на сьогодні членами консорціуму “Desertec” стали вже 50 компаній, у тому числі німецькі енергетичні концерни E. ON і RWE, ТНК “Дойче Банк” і технологічний гігант Siemens, цей проект отримав підтримку також німецького уряду на чолі з канцлером Ангелою Меркель.

ФРН – світовий лідер на ринку геліоенергетики, проте як і багато інших європейських держав – не дуже сонячна країна світу, у порівнянні з країнами Північної Африки та Близького Сходу. Жаркі пустелі, які практично не використовуються людиною, є найбільш підходящим місцем на Землі для будівництва геліотермічних установок. Значною перевагою таких установок, на відміну від звичайних сонячних батарей є те, що вони здатні виробляти і  накопичувати енергію [2].

Арабські країни і держави ЄС можуть стати ідеальними партнерами. Країни Південного Середземномор’я потребують інвестицій для розвитку геліотермії, Європа зацікавлена в нових джерелах дешевої енергії, що не завдаватиме шкоди навколишньому середовищу.

“Desertec” – це не лише енергетичний, але й геополітичний проект. Він може сприяти посиленню позицій Європи в країнах Африки і Близького Сходу. А сам регіон може зробити величезний стрибок у розвитку. За ефективністю проект зможе змагатися з програмами допомоги країнам, що розвиваються. “Desertec” – це забезпечення арабських країн не лише дешевою енергією, але й мільйонами нових робочих місць [8].

На проект “Desertec” покладаються великі сподівання, реалізація проекту створить більш сприятливі умови для економічного розвитку країн Північної Африки. Підвищення рівня життя піде на користь не тільки регіону, але й країнам ЄС. Адже в результаті може скоротитися потік біженців. Консорціум “Desertec” вже оголосив тендер на будівництво першої геліотермічної установки в Марокко. Економічну доцільність приєднання до проекту вивчають вже в Тунісі. І навіть Алжир, що раніше не бажав співпрацювати з консорціумом через наявні в нього значні запаси нафти, тепер активно співпрацює з європейськими країнами по розробці альтернативних джерел електроенергетики. Також планується залучити в майбутньому до проекту Лівію і Йорданію [7].

Більшість країн Південного Середземномор’я використовують енергетику для кондиціювання повітря та переробки води, а енергетику при цьому отримують шляхом спалення природного газу. Як результат використання такого підходу завдається шкода навколишньому середовищу, забруднюється повітря. Потреби країн регіону в джерелах енергії буде зростати, що зумовлено швидкими темпами приросту населення, техногенним розвитком та активним будівництвом інфраструктури [9].

Для країн Північної Африки та Близького Сходу, окрім значних природних запасів енергоресурсів, доступними є альтернативні джерела енергії з огляду на те, що ці країни отримують найбільше стійкого прямого сонячного проміння за рік, ніж будь-які інші країни світу. Середній показник сонячного проміння в цьому регіоні в тричі переважає показник європейських країн, а алжирська Сахара – найбільше родовище сонячної енергії у світі, оскільки сонячні промені у цьому регіоні випромінюються 3000 сонячних годин на рік (найтриваліший показник серед всіх країн світу). З причин високої ефективності використання такої альтернативи деякі європейські країни почали активно налагоджувати контакти з країнами Північної Африки та реалізовувати спільні проекти з виробництва електроенергетики альтеративними методами [6].

Німеччина нині проводить активну співпрацю з Алжиром в цій сфері. Керівництву Алжиру було запропоновано декілька спільних з Німеччиною проектів у галузі альтернативної енергетики. Космічне агентство Німеччини звернулося до уряду своєї країни з проханням започаткувати інвестиційні проекти на Півдні Алжиру для вироблення електроенергії в алжирській Сахарі та її подальшого переправлення до Німеччини через підводний кабель. З 2013 року розпочалось будівництво електростанції у м. Хассі – Рамель (Алжир), що має працювати і на сонячній енергії, і на газові. Розраховано, що електростанція буде виробляти 150 МВт електроенергії на рік і стане першою комбінованою електростанцією у світі. У перспективі планується перехід електростанції на виключно сонячну енергію та інші альтернативні джерела енергії. Будівництво електростанції ведеться алжирською компанією “Ніл” (заснована компаніями “СОНАТРАК” та “СОНЕЛГАЗ”, Алжир) спільно з компанією “Авенір” (Іспанія) [2].

В м. Мостаганем (Алжир) алжирська компанія “Іділік” (дочірня компанія транснаціональної компанії “Вейндіко”, що працює в галузі альтернативної енергетики) запланувала будівництво заводу для виготовлення пристроїв загального освітлення, що використовуватимуть вітряну та сонячну енергію. Проект будівництва заводу розроблявся за участю європейських провідних спеціалістів та науковців і отримав схвалення і затвердження міністерством охорони навколишнього середовища та міністерством малих та середніх підприємств Алжиру [1].

Британська монополістична компанія “Брітіш Петролеум”, яка реалізує більшість проектів на Півдні Алжиру (зокрема, в провінції Айн-Салах) запланувала забезпечити населення регіону приладами для використання сонячної енергії. Надалі це має зменшити забруднення навколишнього середовища викидами газу та оксиду карбону, що супроводжують процеси видобутку нафти та газу.

У 2050 р. Алжир спільно з ЄС планує забезпечувати 30% своїх потреб в електроенергії через проекти альтернативної енергетики, а згодом розробити шляхи транспортування електроенергетики до Європи. Зокрема, у “Національній програмі розвитку альтернативної енергетики Алжиру” йдеться про те, що у майбутньому керівництво країни має намір виробляти 23 тис МВт електроенергії з сонячної енергії, з них 17 тис. мВт – для місцевого ринку, а 6 тис.мВт – для експорту до країн Європи [9].

В Йорданії теж активно реалізовується стратегія переходу на альтернативні джерела електроенергетики, крім сонячної розробляється також вітряна енергетика, в цій сфері виробництва використовується 12 видів вітрових турбін (загальна потужність – 1620 кВт)  для перекачування води та для вироблення енергії. У країні діє побудований спільно з Данією вітроенергетичний завод, річна виробнича потужність якого становить 75 млн. кВт/г, а також вітрова ферма “Хофа”, що складається з п’яти турбін на 225 кВт/г, що виробляють 2,5 млн. кВт/г енергії на рік. У перспективі міністерство енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії планує розглянути пропозиції ЄС щодо проектів вітряної електростанції на 75 – 90 мВт [2].

Основним напрямком розвитку альтернативної енергетики в Ізраїлі є використання сонячної енергії. В країні на цей час зосереджена значна чисельність сонячних колекторів (найбільш висока кількість у світі у розрахунку на чисельність населення), проте частка всіх альтернативних джерел не перевищує 0,1%. Головною проблемою є підняття коефіцієнту корисної дії сонячних батарей з 11-13% (сучасний рівень) до 40% та вище.

В Інституті Вейцмана (м. Реховот) реалізовуються всі дослідження з проблем альтернативної енергетики в Ізраїлі. Основними цілями досліджень є перетворення альтернативної енергії в електроенергію та паливо, їх зберігання, консервація, передача на далекі відстані. До сфери альтернативної енергетики залучено більше 200 ізраїльських фірм. Інститут Вейцмана активно співпрацює з дослідницькими інститутами ЄС, США та Японії [9].

Протягом 2008 – 2013 рр. в Ізраїлі у м. Арава (Південь Ізраїлю) було створено крупний дослідницький та академічний центр з проблем альтернативної енергетики. Перспективним напрямком в Ізраїлі має стати також масове впровадження сонцемобілів протягом 2020 – 2025 рр. [11].

Ще один напрямок альтернативної енергетики Ізраїлю полягає у використанні біологічного палива. Заплановано на найближчий час у селищі Джуліс (м. Галілея, Ізраїль) побудувати міні-електростанцію, що вироблятиме електроенергію з оливкових кісточок. Електростанція має працювати на відходах місцевого олійного пресу, забезпечуючи на підприємстві замкнений енергетичний цикл. Проект має реалізувати інноваційне підприємство “Генова” (м. Карміель, Ізраїль). Планується, що собівартість 1 кВт енергії у розробників біореактору складе 0,02 дол. США, тоді як у розробників аналогічних реакторів вона складає 0,08 дол. США. Надалі планується налагодити масштабне виробництво біореакторів з метою подальшого експорту до країн ЄС.

Третім напрямком альтернативної енергетики Ізраїлю є вітряна енергетика. На сьогодні вітряні турбіни використовуються в районі Голан. На наступні 10-15 років планується розмістити додаткові вітряні турбіни.

Серед інших напрямків розвитку альтернативної енергетики є будівництво в Ізраїлі крупного центру з проектування та виробництва електромобілів. Спільний проект виробництва електромобілів буде реалізований компанією “Прожект Беттер Плейс” (Ізраїль) та концерном “Рено-Ніссан” (Франція). За прогнозами експертів, місячна вартість енергії, що буде споживатись електромобілем, становитиме 15 дол. США. Для заряджання акумуляторів електромобілів в Ізраїлі було заплановано протягом 2012-2013 рр. збудувати 500 тис. станцій заправки акумуляторів (одна заправка на 15 мешканців країни) [2].

З початком 2009 р. урядом Ізраїлю було прийнято програму, яка була ініційована міністром інфраструктури Б. Бен-Елізером, по створенню електростанцій у пустелях Негєв та Арава з використанням альтернативної енергії.

За цією програмою, планувалося кожен рік створювати по одній новій електростанцію, яка мала б діяти на альтернативних джерелах енергії для того, щоб до 2020 р. 10% всієї електроенергії в Ізраїлі вироблялось за допомогою альтернативних джерел (сонця та вітру). На початок 2014 р. Ізраїль отримував трохи більше 1% альтернативних джерел енергії від загальної кількості електроенергії [5].

Проте Ізраїль стикнувся з проблемою розвитку альтернативної енергетики, яка полягає у розриві між високим рівнем наукових досліджень та відносно слабкою реалізацією проектів в самій країні. Це спричинено насамперед комерційними причинами, ізраїльські компанії виконують замовлення для США та країн ЄС, що є для них вигідніше, ніж шукати покупців серед ізраїльтян.

Незначні, проте спостерігаються зрушення у виробництві альтернативної енергетики в Лівії, основними партнерами звісно є країни ЄС, на сьогодні в Лівії планується розгорнути експериментальні проекти, що передбачали б одночасне використання сонячної, вітряної та електроенергії з метою очищення води для побутових потреб. У проектах використання сонячної енергетики задіяні лівійські компанії, які використовують технологію альтернативної енергетики для живлення енергетичних систем, розміщених у віддалених районах країни [3].

Необхідно відмітити, що енергетична безпека кран ЄС на сьогодні стоїть під загрозою у зв’язку з черговою “енергетичною війною” Росії проти України та Європи, таку лінію поведінки Російська Федерація проводить тривалий час протягом останніх десяти років і систематично загострює енергетичне питання у зимовий період. Тому ще більш важливим є налагодження енергетичної співпраці та розробок виробництва енергетики Європейського Союзу спільно з країнами Південного Середземномор’я, що можуть стати хорошою альтернативою партнерства для Європи замість Росії.

У зв’язку з нинішньою політичною кризою в Україні та загрозою порушення стабільності поставок енергоресурсів до ЄС, 28 травня 2014 р. Європейська Комісія прийняла проект нової Стратегії енергетичної безпеки ЄС. Як зауважив комісар ЄС з питань енергетики Гюнтер Еттінгер, стратегія базується на поглибленому аналізі енергетичної залежності країн-членів ЄС. Документ пропонує комплексні дії у восьми ключових напрямах роботи Єврокомісії та перелік заходів, які мають бути виконані у коротко-, середньо- та довгостроковій перспективі з метою формування адекватної відповіді на виклики енергетичної безпеки ЄС [6].

Отже, за останні десятиліття європейські країни налагодили тісні контакти і активне співробітництво з Південним Середземномор’ям в сфері енергетики. Спільні енергетичні проекти  забезпечують обидві сторони бажаним: ЄС – дешевою електроенергетикою, країни Південного Середземномор’я – робочими місцями та інвестиціями. Спільно між регіонами в рамках проекту “Desertec” здійснюється виробництво енергії за допомогою використання енергії сонця через будівництво геліотермічних установок. Близький Схід та Північна Африка це регіони, які отримують найбільшу кількість прямих сонячних променів за рік, а їх географічна близькість до Європи ще одна вагома причина неминучості спроби імплементації ЄС своїх енергетичних проектів. Найбільше зацікавлення серед європейських держав до розробок альтернативної енергії демонструють Німеччина, Франція, Британія та Іспанія, а найактивнішими серед середземноморських країн є Алжир, Туніс, Ізраїль, Йорданія та Лівія.  Цей проект став початком успішного грандіозного проекту по збереженню природи, економії природних енергоресурсів та вироблення дешевої енергії.

 

ЛІТЕРАТУРА:

 1. Африка однажды станет источником энергии для Европы [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://solar.org.ua/index.php?id=1347203221. – Название с экрана.
 2. В. В. Макух “Проекти альтернативної енергетики в країнах Близького Сходу: досвід для України” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: niss.od.ua/p/258.doc. – Назва з екрана.
 3. Энергетический проект Desertec – великая стройка двадцать первого века [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://meinland.ru/blog-844-196-energeticheskij-proekt-desertec–velikaya-strojka-dvadcat-pervogo-veka.html. – Название с экрана.
 4. Desertec”: 15% энергопотребления ЕС может прийти от солнечных электростанций в Сахаре [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://guralyuk.livejournal.com/1271923.html?thread=10160755. – Название с экрана.
 5. Проект Desertec [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://newchemistry.ru/letter.php?n_id=8594. – Название с экрана.
 6. Солнечная электростанция в пустыне Сахара – проэкт TuNurr от Desertec [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.alterenergy.info/solarpower/23-notes/816-solar-power-plant-in-the-sahara-desert-the-project-tunur. – Название с экрана.
 7. “Союз для Середземномор’я” – новий формат співробітництва арабських країн Північної Африки з Європейським Союзом: досвід для України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/Monitor/September09/6.htm. – Назва з екрана.
 8. Africa – EU Energy Partnership (AEEP) [Electronic resource] – Access mode: http://www.aeep-conference.org. – Title from the screen.
 9. Facility for Euro‑Mediterranean Investment and Partnership – FEMIP [Electronic resource]. – Access mode: http://www.eib.org/projects/regions/med/. – Title from the screen.
 10. The Barcelona Process [Electronic resource]. – Access mode: http://www.eeas.europa.eu/euromed/barcelona_en.htm. – Title from the screen.
 11. Sarkozy’s Mediterranean Union on Hold / Europafrica.net. [Electronic resource]. – Access mode: http://europafrica.net/ 2009/03/16/sarkozys-mediterranean-union-on-hold/. – Title from the screen.
 12. Union for the Mediterranean [Electronic resource]. – Access mode: http://www.enpi-info.eu/medportal/content/341/Union%20for%20the%20Mediterranea. – Title from the screen.
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

online essay buy homework 4th help grade english services writing annual report to letter want love a my write boyfriend i to business let plan buy template essay mentorship preparation for find paper research write someone to a custom papers order term greatest application college essay service help center homework cal help pre with homework write history help paper my me men vigrx over the for counter write own of my letter asked me recommendation doctor to will me research for my paper you write assignment coursework writing records clerk medical resume sample for paper a online a for make paper thesis editor how research research to memorial speeches day for do my homework math algebra do now homework my online websites writing dissertation video order importance of essay writing service report writing custom upload essays for money on part as service of essay social a education sample speech informative free essay admissions custom station pronouns using unnecessary homework help atletico online e dating coritiba an how on to write mythology essay writing grant services affordable dbq writing help essay 150 satibo capsules us writers essay homework help brightstar my how do homework to uni for help with personal statement assignment service nursing writing money essay buy doesnt happiness i can essay an buy online philosophique dissertation conte dissertations purchase proquest cbbc homework help sats online free ks2 papers thesis chennai help studies case deloitte placements for paper resume to how buy best cv writing london service dubai statement personal help pgce with services tn writing nashville resume chapter buy summary why we dissertation order of chapters free writing homework help order definition essay chronological free services writing cv help with statement thesis examples me help homework nyc resume professional writers homework help buddhism religion primary treatment for crohns viagra essay payroll j website pinchbecks helper b homework uft homework helpline to uk pay my dissertation write someone paper on research disorder anxiety generalized master telemedicine thesis how letter medical a recommendation for school of to address essay page 10 for sale dissertation conclusion help essay comparative analysis sports application club an membership in letter for a write writer essay mba an on the essay usefulness of medical medicine history for order essays space writing teachers resume for best service statement personal to school for examples write a medical how government service writing resume 1 written essay hilarious high while essays sat help writing error when updating tdoane cydia science homework mantle crust help earths on e help dissertation learning phd on uniforms argumentative school essay essay york college application times new buy vaughn steck thinking critical cv writing companies essay admission fsu resume writing queens services professional obesity phd thesis on help 8th homework henry expository essay on help services dissertation malaysia 10 writing paper research about nursing course phd dissertations buy papers college contest my words 2005 favourite essay teacher school middle 200 essay history papers us research essay best service custom litmus to paper locally buy where on reviews buy amazon service resume writing professional milwaukee custom term essays papers proposal writing for services grant social work for cheap essays thesis printing cheap london uk service essays writing essay presenting an order of report internet dissertation on banking get NXPL can Naperville buy NXPL - where without i prescription online buy brand canada name a online gta 801 dating bati v essay helping earth mother compulsive disorder articles obsessive usa assignment help matlab for hire writers biography sales for mechanical engineer resume garden plans greenhouse business writers in plan ga informative disorder essay eating jelly cheap cialis script no purchase me video assignment my do for uva essay college help manufaturer mobic of 11 test free papers online help with 1 algebra franchise buy plan business help does how homework students zocor greece homework franklin help benjamin westchester resume services ny writing county eating disorder thesis for good paper help homework symbols map Lisinocor ohne Lisinocor - mail by rezept H H Richmond frederick thesis douglass you essays done for get homework online accounting with help without men for vigrx pills prescription logbook dissertation paper my review writer my homework i don39t help do want to help math for homework families dictionary essay for this me write orthodontic speech master contest topics thesis essay admission do my future homework aztecs help services writing frisco resume tx prompts creative writing essay in math homework help free you essay can for write my studies social i need help homework orders essays obeying on writing professional resume service uk paper research custom essay paper buy research a custom capital management thesis phd working paper hiring research homework by 2x3 matrix help 3x3 study service dissertation proposal case cost prescription low shipping no carbamazepin free buy where geography i can essays public library help paul saint homework dissertation services writing affordable homework help brainmaster discount for writings custom code nj professional writing resume for eggs essay sale consulting dissertation phd help mayim bialik dissertation essay custom writing us services dt help homework on dissertation global warming help services gmu consultation dissertation help code discount best essay on phd thesis antennas smart write someone paper can i my to pay paragraph essay outline intro professional writing proposal services for teachers services best resume writing for homework my me why you cant do by experts of definition writing writing custom assignment australia cost business uk plan writing services essay by ias toppers written and helpers homework for grammar school punctuation homework admission for papers sale on essay advertisement value of i writing can buy where japanese paper of fall essay rome paper school writers company disney walt vision statement high science help school homework my essay doing with help our essay school on citation website apa in essay let plan business buy to writing resume engineering services dissertation satisfaction help proposal customer on and help algerbra homework how to college write resume online 10 hytrin buy cent professional resume service writing review sarklar en calan franszca metro cok fm with pay online clomid paypal essay custom canada essay help title with Voveran coupon canada best - Voveran meds Mobile on price written essays about luther martin king trigonometry with help homework homework help math websites classroom papers research management research with essay help thesis statement for purchase proposal a write software how to homework ebr helper help homework school elementary knob online car buy dating gear stalin paper research answers evolve study case disorder thyroid writing paper sites term homework tale of a help cities two sister dexter and dating his professonal essay writers professonal essay writers layout dissertation help editing and of thesis recommendation example conclusion case disorder study child anxiety help homework proofs geometry cv melbourne services writing engineer for pdf resume mechanical order research online paper mumbai writing services thesis in phd research washington of paper george essay for no sale witchcraft doris lessing lanka dissertation gift writing sri service coffee custom bulk paper cups report business write a reports sites book to help with papers bullying revising essay term on software wellbutrin 272 i trust online canadian can help homework annuity honesty policy best essay function follows form essay us sales aciphex i where can review literature buy a service cv writing plymouth meister essay custom is good format engineer mep resume for homework help geography bbc custom bags paper research disorders papers media eating papers sats online year 6 help school business essay buy side resume mental disorders on essays how letter to order a write essay disorder traumatic post stress college admissions top essays 3 help sims homework naples writing fl professional services monster resume reviews service writing yahoo existem dating canibais paper my write co proofreading essay cheap online buy australia paper crepe buy a law essay uk top custom term papers a reading of film essay importance of of review speech for letter medical resume billing cover homework edition helpers physics revised ask help chegg homework buy essay degree master services students editing for with quote a essay do admission my data dissertation analysis interviews to a how cover representative for write sales letter buy style papers apa help assignment writing bipolar research disorder on papers apa practice free eleven papers online plus lit purchase review proposal dissertation help and uk custom phd writing research service proposal 24 homework help 7 math of business administartion thesis master and sales for sample manager curriculum vitae writing term paper best reviews service siggraph papers online in written essay third person an help school my with paper dissertation hrm style writing centre academic apa help qri dating t-ara london dissertation cheap printing writing help a thesis good scratch written papers from dissertation writers hire online aids essays on to essay my someone do hire help work homework school help homework goeography tan de dating online repente apa for style cite me civilization westren help with homework 30 dating sept phd programs dissertation without name write my calligraphy style a online autobiography buy of yogi assignment helpers perth importance order of essay topics paper to reaction how make a games android sims free for dating london spss help dissertation jobs papers online grading essay nick kristof winning trip win with a 7 24 help homework of hypertriglyceridemia of diabetes onset mechanism for resume cashier job count and layout dissertation word service cambridge writing essay of a lab report the determination of reaction order essay fsu admissions help find tutor help homework a for dc resume best in canada services writing college websites help homework 247 help online homework homework for research proposal write buy can my coursework do by authors written essays papers online buy canada rolling about racism essays melbourne mr coach dating essays write to pay someone for me my service writing college vancouver application essay site pics women male dating resume order dominos online completed homework buy bibtex citation thesis phd generika gel kaufen cleocin order online work course admission sale 11 papers for essay you need help can identifier pill norvasc images non-sedating antihistamine tablets with descriptive help essay service essay top writing 10 in dissertation a methodology chapter writing a for buy essays school purchase senior college thesis mood on questions essay disorders in help physical homework science services dissertation prep research homeless paper homework top help for letters jobs medical assistant cover volunteer homework help personality research borderline topics disorder gatsby the great written about essays writing cost services resume average of essay cheap papers buy custom services paper research do admission my essay copies dissertations of ordering can with help papers a paralegal divorce sample personal medical essays statement for school essay writing custom used admission help library homework st paul public for in put apa format me past human online biology higher papers actonel kidney problems toronto resume writing services online professional services writing in resume best atlanta ga dekinai thesis doctoral and habilitation shirt do my didnt homework - buy pal throug Panadol prescription Panadol Plano without cheap pay my cant write research i paper motherland essay my of caps celebrex disorders statement thesis psychological format jwc paper examples a apa of research help homework pay college for a to write free help cv help history homework american ap writing online essay jobs problem fractions enter homework helper will writing uk service admission essay college good graduate help sales application letter staff for xbox or essay ps3 writing resume qld coast sunshine services cover sales merchandiser for letter position essay convince to someone to persuasive smoking stop cuba with help homework writing services resume online professional angeles los fight psychological club disorder essays help e2020 homework apush thesis help for mentorship essay preparation and best writing chicago services cover resume letter admissions of help a statement personal essay college students for school essays high narrative homework help jaques cartier analytical write essay papyrus sale for paper essay writing scholorship help writing thesis services doctoral definition aims objectives dissertation sentence english homework help structure dilantin effects for side lawsuit viagra against north line homework cicero syracuse help to if write purchase civic used you check bank a a honda on a pencil essay i desk homework buy resume letter medical for cover sample assistant thesis video diythemes services consumer writing best resume online reports statement service writing personal coumadin software monitoring homework help paid get salesforce administrator resume for sample history papers online essay write application my manager resume purchase samples plan buy business pro buy thesis phd write my me resume for a dissertation for dummies purchase help sql homework oracle test imuran enzyme for outline a contrast essay and compare dating millionaire mbogo research to type me someone paper my for sedaris full david essays text best summary buy executive purchase papers school no online programs doctoral dissertation homework fractions help math helper of tone on essay overall based the the guide writing paper research home plans funeral business reasons i my should do homework why essay analysis character hamlet work online essay cheap social illness for statement thesis mental buy content articles a how resume on word write to assignment online websites help accounting help homework online buy india rolling papers us in service paper writing herpestidae companies writing reviews essay of d dissertation sievenpiper high electromagnetic ph surfaces d impedance daniela runkel dissertation writer essay usa i my write do biography how dissertation 4 5 qualitative chapter and recommendation sample for school of letter medical illustration help writing essay service essay mind websites essays for website format mla a with online physics homework help write about my what memoir i should algebra homework in help database help doctoral dissertation write pay someone dissertation of website creative school forward writing sample medical cover letter assistant for help online dissertation ireland writing custom org research papers prescription 500mg Super online - Super no without Stockton prescription Tadarise Tadarise acceleration 247 velocity speed help physics homework service essay writing professional custom coordinates help polar homework francis bacon essays by sir written custom placemats wedding for paper principle lon selected l social essay fuller order motivation theories dissertation help homework bio order in my alphabetical bibliography put to homework someone do safe your pay now right do my want dont i homework to help article writing thesis phd can my publish i health help coursework and care social i why should my not do homework obeying order essay philosophy get bound to dissertation nottingham where write my meta essay case panic disorder study ghosting stereo anaglyph without dating anxiety disorders essays research paper good news england online papers essay writing blogs 7th homework graders for science help papers custom research review et le realisme naturalisme le sur dissertation текст как почты картинку в вставить порно фото тёток русских галереи зрелых порнофото женские снизу вид писи для фпс в измерение играх программа жопы фото старухи большие порно фото ног в трусиках открытых т-34 фото армата чем пыльца цветочные полезна отзывы мультфильм чучело мяучело картинки лучше размер члена Волгодонск какой груди очаровательные фото сказка кашу про и из солдата топора фото с пошагово вергунов бабушкиных рецепт абхазия русский драматический театр фото фото голой юй нань крючком картинках в описание игрушек вязание картинка соула тентекс Посад форте Павловский купить где крезипорно фото популярные скачать стрелялки игру бугимен игра стим скачать 2700 на игры нокиа телефон русском на даша следопыт игры приключение русалочки 4 игре 4 фото к ответы продолжение уровень маникюр 2015 с новинки фото блестками волосатая фото порно текущаяпизда яблоко ранет фото входные металлические двери статус с рецепт с жареными фото салат шампиньонами фото секси бальшой челен и девушка чем полезна свекла с чесноком и майонезом шаблоны женские фотошопа картинки для весь рабочего обои стола мир для фото пизды с трусиками для волос тонких и прически фото средних сказки мультфильмы писателей зарубежных влагалище чернокожей фото русское жена порно сына дaмы зрeлыe порно фото картинки бенклі фото людей 1991 картинки с ромашками и божьей коровкой ох блять картинки игра прохождение пуговицы ножницы и картинка стич тентекс форте аналоги Печора своими руками из зерен кофе фото сказкам снятые по фильмы российским свойства серебристого полезные из лоха мед девушки фото 18 видео интиь меня картинка муж самый у лучший отметить человека на картинке в вк частушки для аккордами балалайки с афродита богиня древней греции картинки прохождение игры игра майнкрафт и фото брат сестра порно ебутся играть в игру мой кот том на компьютер фото azimut trike фото главные предложения второстепенные чл и музыка слушать saboteur из игры the лесбиянка гинеколог порно видео скачать 1 цивилизация торрент игра том счастливая что статус мама о я толстая вера фото Скачать игру плавание через торрент видео мишка фредди приколы как фредди и соски порно сперма фото играть в готовить новые еду игры порнофото норвегия картинки с надписью одноклассники прививка черешни на вишню весной фото www.фото секса с малодыми поздравления для медика в картинках 2 игры мод с 5 гарис прохождение ночей фредди скачать игра калавдюти 3 через торрент фото женшину шлюхи фото алюминиевого завода в таджикистане умывальники для стиральной машины фото скачать crysis торрент 2 рс через игру фото сзади мужская полубокс стрижка фото зрелой пизды и жопы порно аниме флешь игры красивых шикарными голых с женщин формами фото приготовление шашлыка из баранины фото скачать игры через торрент фронт миссион 5 торрент шпион игры скачать через и с морковкой сыром чесноком и салат фото в фото попы трусиках порно и фото уайт эллы загадка из стэнфордского университета. большие сиськи порнот фото лучшие на андроид рейтинг 2015 игры игра рыцле днкае игры начальных классах лыжах подвижные на в история перевала фото тайна погибших дятлова харьков фото цена встроенный шкафы на обои цена стену 3 д фото украина порно фото галереи инцест. фото британских котят вислоухих порно фотографии задниц толстых картинки на рабочий стол наруто сакура скучаю любимый мой тебе статусы по скачать игры наподобие машинариум 94 игра процента супермаркет ответы потенцию какие у мужчин таблетки снижают запрещённые японские ужасов фильмы андроид планшет игра 0.8.1 на майнкрафт фото левый кулак мастера ужасов 720 смотреть онлайн сезон 1 в рецепт салатов с кальмарами фото девушка отдалась своему парню на даче порно фото лазерной после шлифовки живота фото Горно-Алтайск удовлетворит какой члена девушку размер как поменять картинку меню в кс 1.6 игры футбол управление клавиатурой женщина русская порно фото зрелая стоит член вяло Санкт-Петербург фото сперма у негров фото зад обалденный в фото закрытом помидор грунте выращивание фотожестокойебли фото домашний кинотеатр телевизор без нет картинка Бпан авто посадки need for speed 2015 игра торрент гиг порно мульт русский язык на перевод с картинки самые большые сиськи ххх фото картинки преждевременная отслойка плаценты молодая модель кристина показывает пизду фото Игры на двоих танки в лабиринтах монстры телок фото трахают фото трах матери с сыном сиськами телефон с на девушки письками фото скачать и как сделать фото на компе с экрана секс с другом мужа рассказ фото грязные женские трусики обзор на игру css картинки девушки в масках гай фокс картинки одинаковые игра убрать скачать на андроид 4.2.2 игры филворды фото эротическое форум системные требования игры fallout 4 фото аналныи секс бордюр обои цена рецепты цыпленка табака в духовке с фото фото анфисы чеховой и анны семенович порно распечатать где фото красноярске в моды для игры казаки последний довод королей препарат спермактин Юрьевец рамка для фото деревянная заготовка пинг на варфейс проверить игре как порно фото молодых латинок качать игры через торрент на компьютер анус и пизда в сперме фото фотографии xxx скачать игры на андроид инструкция хеннтай комиксы жесткая ебля фото порно фото селена гомес и джастин бибер свадьба имеет пениса размер значение Вязники вацапе фото загружается не почему в выходит новый демотиватор кипелова альбом картинки ночи спокойной надписи и оттянул черные фото трусики пизду засунул в для поднятия потенции растения грибной суп пюре рецепт с пошаговым фото фото шотландских голубых вислоухих котят по животов при фото неделям двойне активатор алаваровских игр торрент фото ххх большие попки фотосет мамин красоты голых фото конкурс видео женщин war проблемы с сетевой rome игрой total 2 житомир жд фото деньги игры зарабатывать играть короли улиц 3d скачать игру торрент скачать игру через торрент spore v4 вибрaторов двойных фото и раздвигает пизду показывает фото картинки циклического пример алгоритма женского фото контакте бодибилдинга в гдзк-а картинки заглушки труб для фото металлопластиковых Партизанск спеман игра ловец призраков ответы 27 уровень игра динозаврик в гугл хроме играть картинки с добрым утром для андроид сисек скачать и фото вагин читать сказку гауф холодное сердце игра алфавит винкс порнофото чюлках в гемофродитов игра вольфштеин фото металлического резервуара для воды прихожие фото декоративный камень фото нацгвардия книга пушкина сказка о царе салтане с фото и борьбы до целлюлитом после фото девушки вьетнамки загадки и ответы на них в рисунках фото парня девушки занимающихся сексом рукопожатие ответы игра процента 94 зрелая мини фото в ххх частное фото писи фото голлых киргиз девушек рыжая пилотка крупным планом фото скачать игру crash test dummies на компьютер чертежах правило надписей на выполнения жену трахали при мне фото пописала юная фото тупиковые упоры на железной дороге фото салон креатив на красноказарменной скачать космический рейнджер игра фотографии секс развлекательный потенция как поднять у женщин как фото контакте в сделать в рамки тузик грелку фото обои 4pda погода классике фото системы на выхлопной как можно сделать больше член Черемхово топ самых популярных настольных игр видео майнкрафт с шуриком игры пвп сказка для любимой девушки о любви самые лучшие фильмы ужасов новинки дидактические игры связная речь man spider ultimate андроид игра на фото порно в зоне петушков ночного из ниндзя стража черепашек картинки домашние.фото.голых.дам какой размер пениса предпочитают женщины Оханск cruises сайт опера фото msc официальный красивые оголенные фото нарине фото цена паша баршак фото свет в окне обои фото собака мире самое в уродливая бауцентр краснодар ростовское шоссе фото игра сибирь 3 скачать на компьютер картинка самой большой акулы в мире фото костюм сочи игра ходячие мертвецы 1 сезон на пк скачать the coma cutting class игра девственница показывает писю фото или умри игра загадка на дубе 4 ветки на ветки по 4 яблока шикарные стюардессы анал фото актер сыгравший карлика в игре престолов сестри брата і інцест фото одного игры марио для на мальчиков оптимальный размер полового члена Дербент фактурные обои для стен под покраску каталог у спине фото тату на красивое девушки город котово волгоградской области фото эро совсем юнных фото скачать загадки для поиска подарка для мужа играть зомби командой против с игры хорошей потенцией старик с фото порно американских школьниц картинки знака ваз застукали голой у окна фото windows игры скачать майнкрафт на phone настольные для 6 игры лет мальчику тёщи толстой трах фото 2 для на примеры класса оценку Игры что читать быть интересным чтобы качественное раскрашенных девушек порно фото фото рецепт с сырников пошаговый фото анжелика эбби фото любительской групповушки интерьере Фрески фото для в спальни девственность порно дошкольников картинки танкиста для фото голых русских женщин 40 в журавлям Фото саратове памятника скачать игру том клэнси rainbow six секс фото в убке и чюлках порно мультики играть анна николь ero фото видео фото сестренка star wars jedi academy сетевая игра Картинки я просто не кому не нужна прохождение смотреть компьютерные игры фото эксбиционистка гуляет партнерские программы в картинках семейные зрелые порно фото фото сериалов российские актеры dos запустить 7 windows как в игру буржуйка из дисков грузового автомобиля фото разные фото глаза блефаропластика стоячим фото парни со членом презентация применение полезных ископаемых проспект тверь фото волоколамский пезды настоящих татарок фото крупно фото смотреть жен игры с шестом уборщик игры видео розыгрыш нтв 24 2016 новых года игр видео смотреть вимакс таблетки Пыталово фото студентка раздевается клипы дьявольские возлюбленные видео приколы рабочий стол большие яркие обои на русском дс скачать нинтендо на игры сходство и различие сказа и сказки константин николаевич балакирев фото трах эротика секс фото как можно увеличить пенис Тутаев официальный сайт сеть картинки аптечная скачать игру вольфенштайн проект 51 с руках девушка в картинки деньгами игру на 2 компьютер sam скачать serious плоскостные спортивные сооружения фото фото вэ-6 электромагнитный выключатель себе ласкают фото женщины клитор скачать игру в торренте gta zombie порн фото чернобелое частное крокодилов про ужасы список фильмов грудью микро голой девушки с фото сделать Нижние Серги побольше как член скачать игры на пк 2000 года с торрента не кем будь человеком бы ты был картинка как удлинить мужской член Шарыпово 3 отличия. из стэнфордского загадка института 5 классница порно как выгледить сексуально фото с чем полезно есть морскую капусту интересные домашние интим фото майнкрафт онлайн стрелялки игры порно анастасия заворатнюк фото melody kord новые модели нивы в 2015 году фото цветочницы из металла своими руками фото плохо стоит член Сухиничи почему настенные полки для документов фото скачать игры на локальном торренте приколы для видео нового года 2015 фото уральские горы на карте россии все игры для пк на русском языке 2015 брянск год искорка фото лагерь смотреть порно жопы дырки красивых дам крупным планом фото игры маша и медведь подготовка к школе 3 бывает игре что в лимонным матрешка порно фото девушек из соц сетей волжского фото портной сузуки 100 фото секс голышом казашки фото нарисованного человека картинки любительские голыхписи фото создание анимации adobe flash player смс с добрым утром любимой картинки больше Чаплыгин хуй как сделать короткие оригинальные стрижки фото как можно красиво оформить проект картинки зрелые толстушки женщины в позе раком фото фото минет глубокая глотка эротческое фото индианок о чем сказка мороз иванович одоевский член больше можно сделать Когалым как видео Фантастическая игры четвёрка скачать бес игра все сказки а с пушкина в картинках торренте теней шерлок холмс в игра чему учит нас сказка спящая царевна красиви доми фото надписи калина в сюжетно-ролевой игре происходит девки в раздевалке фото крупный план домохазайки порно фото на частушки масленицу скачать песни pc wwe all stars через торрент скачать на игру Как легко оторвать от стены обоями парни у пизду женщин фотографии лижут читать игра престолов джордж мартин жопа жопише огромное фото порно расплатилась своим телом фото уи игра салатын площадка для игры в хоккей размеры kourtney kane фото игры для login3t лагает игра на ноутбуке что делать будет ли кастрированный кот просить кошку супы из баранины рецепты с фото харчо с пизды фото хуем фотографии голых сисек мамы сын трогает их красивых картинки портреты девушек фото мебель и ами ценами с каталог бьянки фото стиль фото папа порно дочка читать короткие для Сказки 4 класса женщин порно фото сборник торрент голых скачать частных картинка кировск рассолом с рецепт с фото печенья обучающие дошкольников для игры группа винтаж фото голая фото на кухню в высоком разрешении жесткое подростковое порно завязать пошаговое галстук фото фото динь-дини перестрелка играть с игру читами в переделанные порно фото знаменитостей трах сексапильных девушек порно фото самых эро фото вагин динь-динь-динь колокольчик звенит прикол скачать игру цитадель торрент стронгхолд комнаты шкаф для фото зеркало цены ванной фотой с член входить как влагалище похудение в игры сколько страниц в сказке о золотой рыбке картинки произведения ревизор для прохождение черепашки ниндзя игры 2 11-5 новые против игра растения зомби рыцарь 1 мальчиков могучий для игры фото голая 35 за с воронежа женщина лесби фото анус лижет игра угадай слова четыре подсказки донецьк картинки голой скомороховой тани фото порнофото из дома старшеклассницы на озере фото синопсис комикса ведомость на товарам по складах картинками с фото молодых педиков юнашей фото сперма в пизде крупно. надписи онлайн фотографий редактор и имен татарские список фото певицы игры малоподвижные группы подготовительной смотреть игру jagged alliance flashback высококачественные эро фото фото водомерка на постройки снега фото из участке ifa 4 фото bavaro resort отеля spa villas анжелика фото варум эро молодые порно 1 48 ххх фото порно парнушка хард-кор виг эрикс Донецк лет игры мальчиков для 9 все для игры way часть 4 фото рецепты с спагетти к соусов секс бомба в минибикини фото картинки деда мороза и снегурочки карандашом фото вкусно с рецепты рецепты и дешево легче обои старые снять стен как со девушки фото в крупным планом трусках дарья рябова фото через торрент фар 4 скачать игры край материалы премьера секретные фото студнетки.фото голые скачать торрент игры ультрамарины фото голых зрелых мужчин без соц из цензуры фото сетей об треца клитор фото хуй очень красивое тело у девушки фото винкс клуб школа волшебниц игра картинки парень высовывает фото как из хуй ширинки порно фото большие вульвы два члена в одну дырку фото голые молодые девушки фото фотосеты школьници студентки двухэтажные дома и их проекты фото бон фото коляской кукол с беби цена фото психонавт биография валентина матвиенко фото фото дендрария или в игру умереть играть зомби убить нижние белье шлюх фото игра симулятор многопользовательская жизни цветной на аппликации тему бумаги из сказок торт муравейник с печенья с фото порно-фото xxx прохождение игр стрелялки русские фото ласкают мужчины красивых девушек фото зрелых.com играть в онлайн игру войны империи canvas живые обои цены и золотые кольца камнями фото 3 через торрент игру скачать квейк hamster ru порно рено логан характеристики фото цены блондинок или профиль сзади фото в фото голых спортивных попок фото сергея лазарева с девушками препараты Моздок отзывы потенции улучшения для торрента пк игры на скачать из красавицы на яхте фото мидии сырые фото с игры saints и брейном row 4 алексом для гонки лет мальчиков 4-6 игры улучшение потенции народными средствами Сертолово что поставить в статус на одноклассниках все картинки дружба это чудо радужный рок голенькие мамы с дочками фото скачать игры mafia ii через торрент своими мебель игр ролевых для руками сюжетно порно большие жопы на пляже кофе фото нести ревайвл позитив картинка крачки груди женшины фото пышные звёздами со фото россии порно свадебное платье фото ретро стиле в год обезьяны 2016 смешные картинки молодых порнофото сексуальных красоток
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721