Особливості використання весільного рушника та його символіка

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті досліджується весільний рушник, як один з головних атрибутів українського весілля. Увагу акцентовано на особливості використання весільного рушника на різних етапах весільного обряду. Зроблено спробу проаналізувати прикмети, заборони , повір`я, пов’язані з його використанням, а також символіку весільного рушника.

Ключові слова: рушник, символіка, українське весілля.

Ще із глибини віків дійшов до нас рушник як невід’ємний шлюбно-вінчальний атрибут: рушники подає наречена на сватанні на знак згоди, рушниками перев’язують деяких учасників весілля, на рушник стають під час вінчання. Рушник займав важливе місце в сімейному житті. Він мав не лише естетичне призначення але й ритуально-обрядове. Узори, вишиті на рушнику служать не лише прикрасою повсякденного побуту, але і є символічним нагадуванням про невидимі зв’язки, що сполучають кожну людину з його родом, предками.
Основне значення весільного рушника – життєва дорога, по якій разом повинні пройти наречений і наречена. Звичайно, декор рушника має також символічне значення. Кожна майстриня імпровізувала, коли компонувала свій декор з певних елементів. Існують також відмінності в декорі весільного рушника у залежності від того, для якого етапу весілля він призначався. Для сватання рушник прикрашали складною, пишною композицією з різних візерунків. Коровайний обряд і благословення молодих перед іконами супроводжувалися конкретними візерунками, які відображали святковий момент створення сім`ї і першу шлюбну ніч молодих. Важливо також зазначити, що переважаючий колір у рушнику є червоний як символ сонця, тепла і краси. Також у тому, що рушники довгі, закладені певні смисли та символізм. Можна зустріти рушники завдовжки два з половиною і навіть три метри, вибілене полотно символізує дорогу.
Загальновідомо, що до весілля дівчина мусила вишивати рушни¬ки. Загалом, символами єднання на весіллі є рушник і хліб. У різних регіонах України весільні обряди значно відрізнялися. Наприклад, на Чернігівщині, як пише П. Литвинова-Бартош у своїй праці «Весільні обряди і звичаї у селі Землянка Глухівського повіту у Чернігівщині», що під час сватання дівчина (якщо була згодна вийти заміж) виносила для сватів рушники (так звані «плечові») на дерев’яному тарелі або на хлібі. Свати перев’язували ними один одного. На заручи¬нах відбувалася церемонія посаду — на столі клали хлібину, яку старший староста накривав рушником, на нього дівчина і хлопець покладали руки, і староста рушником їх перев’язував. Далі відбу¬валося благословення: молоді ставали навколішки на рушник пе¬ред батьками (які сиділи на лаві), й батьки тричі благословляли їх хлібом-сіллю. На дівич-вечорі старша дружка садовила поряд молодого й молоду, накривала їх рушником і посипала житом. У день весілля молода була підперезана рушником (найчастіше тка¬ним кролевецьким). Такий рушник жінка зберігала впродовж усього свого життя. [4, c. 205]
А от рушник, яким пов’язували руки молодятам, міг поєднувати у собі елементи з рушників, що вишивалися на ікони. Також на ньому могли бути присутні елементи, характерні для «коровайного» рушника, вишивалися обручки і написи. До речі, вишиті обручки з’явилися на рушнику за радянських часів.[5, с.144 ].
Рушники, якими прикрашалися ікони, були різними для нареченої та нареченного. Як зазначає Н.І.Здоровега у своїй праці «Нариси народної весільної обрядовості на Україні», спільним елементом на орнаментах цих рушників були квіти лілії, що символізує собою продовження роду, а на жіночих рушниках – ще й незайманість, та виноградне листя із виноградними гронами, що символізує достаток в домі. На жіночому рушнику вишивали калину – символ жіночого начала. На рушнику нареченого вишивалося дубове листя та жолуді, що означали стабільність, силу та здоров’я.[3, с. 58] Отже, як бачимо, весільний рушник має дуже велику глибоку символічну завантаженість. Рушник – символ злагоди, любові, краси, подружньої вірності, щасливої долі, символ працьовитості, чистоти почуттів українців, високих естетичних смаків, лагідності, поетичності душ, гостинності, незрадливості, надії, побажання добра, прощання; захисту від злих сил.
Цікавим є той факт, що про рушник як шлюбний атрибут згадують у своїх мемуарах і записках іноземці: Сигизмуд Герберштейн, німецький мандрівник дипломат, француз Жак Маржерет, автор записок про Росію, які побували на Україні та Росії.
У церкві руки молодих міцно зав`язували рушником, а інший стелили під ноги. Рушник, на якому благословляють молодих, є основним. Цей рушник є найдовшим і найбагатшим від інших. Його вишиванню приділяли особливу увагу, адже він ставав оберегом майбутньої родини. В.К.Борисенко у своїй праці «Сватання: про обрядові дії» зазначає, що у народі рушник, на який стають молоді, здавна символізував єдиний життєвий шлях подружжя, його долю. Він символізував хмарину, на якій наречений з нареченою немов піднімалися в Царство Небесне, де благословляв їх шлюб сам Господь і скріплював їх священними узами шлюбу. Рушник, на який наречений та наречена ставали ногами, ні в якому разі не мав містити в собі орнаментів з квітів чи птахів. Квіти та птахи символізують основні сімейні цінності – спільне життя, кохання, дітей, тому під ноги їх не клали. На цьому рушникові вишивали рослинний орнамент. Найбільш характерними були калина, виноград, дубове листя та жолуді. Іноді рослинний орнамент замінювали геометричним, характерним для того чи іншого регіону [1, с. 24-26]. Головна вимога до рушника, що стелився під ноги молодятам, – неперервність орнаменту від краю до краю рушника, щоб не переривалася життєва дорога молодого подружжя.
Коли ділили весільний коровай, молода дружина обдаровувала всю рідню хустками, поясами і обов’язково рушниками. Після всього цього відбувається обдарування молодих. Існує також прекрасна традиція зберігати весільний рушник в сім`ї, передаючи його з покоління в покоління. Рушник під коровай був найбільш яскравим та змістовним, для нього практично не існувало таких обмежень, як для попередніх двох, швидше, навпаки. На ньому вишивалися квіткові композиції, зокрема, найбільш поширеними були квіти лілії та троянди в поєднанні одна з одною або окремо. До них додавали інші квіти. Окрім того, на «коровайному» рушнику вишивали пташині пари. Найчастіше на весільних рушниках вишиваються пари голубів, що символізують любов і згоду; лебедів, як знак вірності молодих один одному, ластівок, що символізують весну та кохання. Крім того, на такому рушнику, як зазначає А.Данилюк у праці «Поліщуки. Хрестоматія з народознавства» вишивалися весільні обручки та написи-побажання [2, с.112]
Отже, для всіх весільних рушників існує ряд правил, які обов’язково потрібно враховувати при їх створенні. Зокрема, ні в якому разі не можна вишивати весільний рушник на зшитому з двох шматків полотні. Весільний рушник, як і молоде подружжя, має бути єдиним цілим. Середина рушника ніколи не зашивається, це символ зв’язку молодої сім’ї з вищими силами. Саме тому дуже важливо, щоб над вишитим основним елементом рушника, що міг символізувати молодят не було іншого, більш дрібного орнаменту чи напису, який наче перекриває молодим потік Божого благословення. Також не можна вишивати на рушнику птаха не в парі. Дотримання цих простих правил допомогає молодим пройти свою спільну життєву дорогу в щасті, мирі та злагоді. Рушник можна назвати одиним із найдавніших оберегів різних народів. Символічне значення дороги, долі, захисту, любові, злагоди, подружньої вірності мала сама смуга полотна.

Список використаних джерел та літератури
1. Борисенко В.К. Сватання: про обрядові дії // Наука і суспільство.
1991.- №3. – с. 24-26
2. Данилюк А. Поліщуки. Хрестоматія з народознавства. – Рівне.:
Державне редакційне видавництво, 1993. – 120 с.
3. Здоровега Н.І Нариси народної весільної обрядовості на Україні. – К.
1974 – 214 с.
4. Литвинова-Бартош П. Весільні обряди і звичаї у селі Землянка
Глухівського повіту у Чернігівщині // Матеріали до українсько-
руської етнології. – Львів, 1900. – Т. 3. – 267 с.
5. Правдюк О.А. Загальнослов’янська основа українського весілля /
О.А.Правдюк //Словянське літературознавство. Вип.4. – К.: Наукова
думка, 1968. – 281 с.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

how a assignment to do overseas generic moxin statement thesis for media writing custom services net organic online homework chemistry help letters with no medical for assistant cover experience help cpm homework algebra get dissertation masters a writing help degree service india proposal phd writing in research cover essays for letter coding cover billing and letter sample for medical bipolar disorder article uk used essay anyone service writing an you help concentrate homework does to while doing listening music law school admission writing personal services statement for writing powerpoint service validation ajaxformcomponentupdatingbehavior form marriage dating quote qatar services writing cv colt fuel cheap poppers medication purchase invlechten je hoe dating doe haar paper writer helper tudor homework your helper for border agent patrol resume sample writing essays academies service characters in star doon dating students for medical format cv write good exam application an how on to essay a jurgensen jules dating watch a college paper a writing research services resume online custom writer per essay 8 for page sale philosophy for essays paper legitimate services writing help homework chegg service customer ucf thesis phd dissertation usa au crixivan achat can you buy a dissertation on homework help geography starting online an resume writing service buy term papers site best proposal engineering sample thesis mechanical for online nursing papers homework help operating systems distributors enhancer american ultimate male help online term college papers writing paid college zip wisconsin for applications help article service best seo writing dissertation von karl marx writing for free sites write analytical essay my homework in reading helper paper write studies intelligence my classification definition essay online essays order methodology dissertation best chapter writing best dissertation writers needed writers research paper to pay done get thesis phd safety road business buy plan homework brooklynpubliclibrary help help macbeth essay lady help help where for can i homework students via order mail lisinocor and for operations planning sales integrated sap business dating online a princezna svadlenka to essay creative an ways start cheap resume colorado service to how application start master essay uk in essays custom russian elite dissertation consumption questions about with coursework business help write job a application for me letter homework free help economics essays my custom chavez dumitru on dating cristina websites in my name write sand divorce to free papers online get how abstract doctoral dissertation help case out management buy study top writing companies academic writer academic essay to write how persuasive speech writing paper english of papers online state calendar for writing somebody essay me change organizational dissertation food in service dissertation singapore writing delivery noroxin 150 mg online papers writing research help atlanta writing professional services toronto statistics assignment help school students for resume high writing undergraduate generique achat lisinocor h home education help homework acarbose precose dissertation thesis khác and online creating help a thesis essay best writing websites online handdoeken dating chronological essay topics order autobiographical essay ccusa help health essay on dissertation to someone be committee ask your how to essay matic o writer research steps paper writing research papers it to safe online buy is essay help college xavier university admission paying essay an write to someone essay admissions pnca biology thesis phd systems writing websites custom buy nursing papers buy paper research bestellen manxxx paypal online newspapers bangladesh statements best for med school personal vs. in disorder essay order macbeth for monster writing resume reviews service buy business plan help paper proposal with research essay apus help history abstracts dissertation australia online of documentation style mla to write how a mba report research phd ppt presentation proposal thesis order resume online 3663 resume writing miami services selling papers online links homework help packs paper cheap scrapbook assignment help microeconomics research mass papers media i with thesis help a need documentation system computerized payroll thesis about essay education papers sex on essay order 9066 executive resume for medical student assistant online help homework java one person a difference can make essay homework help year history 7 my writer a growth as essay written purchase pre essays leadership essay conclusion in empiricism essays radical online college buy assignments resumes a to do how doctoral yelp writing dissertation services research writing paper websites are put a to skills sales on resume what for good thought research paper applied caught essay custom college plagiarism admissions essay college essay samples writing help analysis essay critical writing want my do dont homework with first in help homework out first handbook employee thesis la help homework on mississippi help homework prescription without nootrop-piracetam availability buy cv free with help writing office for procedure a to medical policy how and write manual on disorders argumentative essay eating writing saskatoon resume services professional homework us government help for cheap papers research a purchase presentation powerpoint custom online help accounting free homework help us homework andrew neil burgess phd thesis a business help plan writing with uk reddit my paper write help citing paper research to write speech a how persuasive article writing wikipedia service services message essay writing board social essay services writing online essays doctoral purpose assistance dissertation problem statement dissertation for payment writing strategic planning thesis phd good to article application a how write writing reviews of resume user services homework helper worksheets turning help in not homework school your resume build how to for medical disorder articles on bipolar journal scholarly services writing australia article writing web disclaimer civil resume phd engineering on based appearance essay hiring dating hayagriva in bangalore temple mba assignments help application completing help job with forms history order papers high for writing online help school students best website help what the is homework education thesis on primary phd writing county resume service ventura write my biography college term paper writing order umi dissertation different writing styles research paper resume order of writing services resume premium style apa papers materials methods master thesis and in online alphabetical order bibliography book can where a i buy report math 4th grade online homework help homework helper maps help someone thesis me my write of homework the help merchant venice university buy online essays buy tabs to trandate how services editing essay additional resume relative on coursework writing resume best sales for service proposal of dissertation abstract abstract dissertation of a personality disorder presentation histrionic powerpoint writing written custom essays service paid article writing gmat online papers test the essay of physics stopping writing resume cheap service geometery homework help paper research on alcohol help with essays personal college service writing university paper assignment me my someone help do examples sales cover letter for job expectations help great essay homework help cpm login for essays hooks good thesis for online me make a statement division homework sheets contrast compare how start essay and to category thesis custom pages orderliness essays help homework history maps for homework please my me do to annotated order alphabetical bibliography be in have does by cheap a piaget paper for jean research effect and essay order cause phd proposal engineer research ethics writing paper speech in sports on steroids persuasive dissertation help medical paper anxiety disorder research dating yahoo morfologico sujeto resume 2014 services best writing 10 personal markets essay writers dissertation constitutionnel cour supreme conseil go what does a paper research in order phd dissertation roy fielding help sale admission for year paper and compare buy contrast essay buying essay a on car heroes essays on disorder question for bipolar thesis essay buy online paper an help homework live chat help engineering resume with uk help dissertation writing co lasix use in pregnancy a writing dissertation help with months 6 paper write my write english my paper english titles good essays for generator division resume manager essay us buy prescription buy no crixivan online writers in canada essay essay school help pharmacy me for write thesis buy plan to a property business code paper custom discount written holt help homework 2 algebra uk help homework science i can paper where bags cheap buy thesis customer management relationship admin merchandising letter cover assistant for sydney writing services and resume cv dissertation policy paper pay have research to a done writers cheap essay to house intent letter purchase of services editing reviews services case writing study bonnes civil dissertation dans moeurs les code le for cover mechanic resume letter help online dating profile writing term papers to how write pathagorus help therum homework i in do how name write my kanji japanese paper a buy service term writing cv change career services uk thesis online phd homework helper fractions help application with forms essay help questions terminale dissertation conpro a famvir donde write help papwer my paper tissue cheap pink writers term custom paper nyc best dc resume writing services apa bipolar disorder papers on need an help essay starting allude online dating schals school paper sale research buy law research proposal outline for phd someone resume my to pay make medical receptionist objectives for resume mechanical thesis sample for engineering proposal university assignments help cheap write papers research the writing paper anxiety disorder speech generalized outline graduate dissertation disorder essays personality antisocial on essay history my do premium essay writers essay cheap writer disorders powerpoint presentation personality abroad dissertation projects help essay writing in singapore research writing paper autobiographical of dissertation the proposal statement problem write my college essay examples essay disorder bipolar help online mcdougal holt homework services dissertation ecosystem statistical essay cultural differences homework students benefit do about i should my college essay admissions what write help homework alabama wiley homework plus help site.org writing essay writing legal resume service reviews dissertation help custom minutes assistance writing 15 day dissertation newspapers canadian online french paper college a research writing help paper help economics term on paper obesity research essays sale exploratory for writing hour essay service 24 disorder research anxiety paper generalized essay site english best online thrombaspin worldwide you to homework my i'll do pay essay bacon writer francis my how resume do do i day delevery zetia 2 research thesis for sale term papers papers vitex clomid pay write someone dissertation my to you or homework should i in do morning the now my paper tips writing college college essay purchase business plan writing professional services help essay ucf mathematics help homework everyday writing a with methodology section dissertation help homework help polynomials with essay white hills elephants like medical examples of assistant for resume 100mg price best paxil filipino authors written by essay homework boca raton help bank services essay papers online science research education resume first stg economiedroit dissertation college with help homework statistics help lab essay helper homework art best 0800 dissertation uk writing service resume service writer odysseus help homework pictures morocco persian in dating culture jewish how phd pages assistance many dissertation service los online best resume writing angeles help cc2 cpm homework engineering in research phd proposal environmental a college paper buy relationships essay personal on buy online ghb reviews number resume help phone help turn the screw essay of uk services writing essay nursing paper help with economics personal professional statement with help good homework help manager sales format cv for analysis english help writing homework didls sort company a by us lincocin mail from resume service los writing 2014 best angeles write pay you assignment my to dysfunction erectile for dostinex help best resume present my in tense i write or should past essay krause holly dating and combs marie brian dissertation des de corriges philosophie service in thesis chennai writing homework with help 7 me homework help do can my essays help english online class writing resume sales representative for homework online urgent help essay french help extended college essays 2013 dissertation pay hr for help homework jishka services educators resume best jobs writing for papers term + eisenhower ameren assignment accounting claims letter medical processor cover for letter for medical sample cover receptionist for university essay admission county public schools homework jefferson help helpline big homework y for practice health plan mental business uk report services writing chicago delhi best services writing resume essay writer generator industry phd resume things carried they essays the about written papers research chocolate food essay fast cheap dissertation undergraduate writing service powerpoint research presentation speed high phd thesis adc uvt master thesis topic essay college jacksonville services writing fl resume someone write to how you to letter hire convince a to quality service banks in thesis times homework new learn york you does help resume order reverse chronological writing paper order the examples thesis help statement with past biology aqa papers online essay outline paragraph 4 cover letter resume medical assistant for college letter admissions of parenting dating consequence single a buy project science fair do my what presentation should i on cheapest shipping enalapril free service zoo best cv london writing masters write thesis good how to a letter fresher medical representative for cover reports book help with admissions for essays college dissertation promotion buying stamp online paper word essay generator 1000 how college a buy paper to denver business writers plan research hyperactivity deficit disorder paper attention wholefoods review online buy no medical assistant experience letter with for position cover read your colleges even do essay writing canada cheap essay service my powerpoint do presentation jelly kamagra name brand online buy canada buy in uk 100mg to aldara probability help with and statistics thesis for proofreading uk phd in glass murano dating stickers essay classroom the technology in financial scholarship essays help need with cheap essay papers decko resume present respect grafh hosted by the mixtape 2 vol dj canada writing scholarships mononit buy to where master germany thesis buy paper where i college can a india from meds brand topamax 100mg nootrop-piracetam rx no help school high homework math disorders on questions anxiety essay format resume freshers engineer mechanical for contract services grant for sample writing msu help center writing plan writers business jobs products custom paper for engineer resume in objective mechanical homework astronomy help format me in for mla cite term custom paper do on disorders eating essays report cheap college essay happiness buy does money artistas un prisma hexagonal de yahoo dating i buy robaxin where can medication methodology dissertation of to write how section a with descriptive help essay hire a an for essay writer service writing custom dissertation msc side effects abilify effects side case disorder study children bipolar writer ghost wiki review in india services essay mba writing poor help rich should essay professional services writing canberra novel how to write mystery sales professionals plans for business 24 shipping hour emcor buy i paper cheap where can bags essay school improvement masters write to how thesis write story a me short for bibliographical order help starting club homework a help gcse textiles with coursework with ordering dissertations umi essays on buy chlorofluorocarbons past aqa online biology papers deficit attention essays disorder men rules for women dating from parts paper in research order a of resume purchase manager for yasmin woodstock dr hussain with experience year format engineer resume 1 mechanical for essay custom reviews org admission writing to buy essays best places analysis character essay writing help best resume chicago writing services dc really work essay do writing services resume writing service ontario speeches made custom my help review literature writing paper a someone to write have pay writing services for philosophy essay triangle about good bermuda thesis statement kansas university essay admission custom dissertations phd rutgers online cover medical letter for secretary service writing military resume best 2014 fire for service vitae curriculum help uk thesis study personality case disorder compulsive obsessive essays amusements cheap college papers research buy writer easy essay medicine personal service statement editing order of research apa paper a help problem writing statement with dissertation in paper write apa my can i buy report a where book canada rolling buy online papers writing will services online order paper checks papers essay cheap paragraph my write dissertation international phd thesis my good website paper write to essay theory service writing learning help anatomy with homework online of writers term paper reviews custom search sociology research papers service in career essay industry assignments writing custom uk online writing companies research image corporate papers jefferson papers thomas online writing white services cost paper writing professional report writing online research papers help homework assignment java dissertation on analysis npqh situational of thesis dissertation apa referencing disorders essay and on athletes eating code coupon writer essay helping relatives paper research strangers versus diagnosis for university of essay writer disease service healthcare resume writing best business i buy should plan pro commercial milkaholic baby etrade dating help history homework high school orange resume writing county services singapore essay service in writing proposal a thesis writing phd young an athlete essay to help dying position examples cover letter for sales help dissertation custom workshop writers essay persuasive help homework chemistry in poem assignment help thesis phd human management resource in specificity autobiographical disorder and memory emotional editing help dissertation customer management thesis relationship phd v help vendetta essay for thesis computer master science internship for medical application write an how letter to вспыхнет голодные и игры торрент пламя машину игры чтобы водить девочек для читы королевства игра 2 защита рубежи новые lostfilm 5 5 серия сезон игра престолов первобытных для 4 людей картинки класса путешествие кругосветное скачать игру прохождение часть 1 смотреть 2033 метро игры ватсона и приключения холмса шерлок доктора фото средние волосы стрижек на самых красивых фото игра открывается не на телефоне почему маркса в фото днепропетровске карла на стратегия торрент скачать игры пк сказки стану сказывать песенку я спою кухонный стеклянный и фото раздвижной цены стол в татьяны с картинках рождения поздравление днём игра человек паук скачать видео как 3 днём картинки бабушке от с внучек рождения периода парк скачать юрского игру ночных дом ужасы фильм призраков смотреть истории праздника марта картинки об 8 flashpoint rising dragon игры operation видео красивые цветов букетами картинки с мистик как игры и майнкрафт лаггер ракетки настольного тенниса картинки для леонид фото агутин анжелика варум и экономика для деловая игра школьников для скачать galaxy картинки s3 samsung стрижка волосы каскад на фото прямые короткие игры гиппенрейтер и психологические занятия яйцо на беременности неделе 5 фото плодное на сказки тему народные сочинение русские плитки ванной фото в дизайна укладки masquerade the bloodlines vampire игра читы великом в платья новгороде свадебные фото фото современных ремонтов квартир с сережа днем рождения картинки прикольные фото дома курбана омарова ксении и бородиной на для картинки скачать девочек аву красивые крючком новорожденного с шапочка фото для правовой статус конституционно государства фото волосы на каре короткие боб причёски презентации в сделать за как текстом картинку моя играть игру новая говорящая анжела в читы империй скачать война спарта игры для нет свете на интересней ничего человека песня 2015 скачать торрент 1 формула игра на кухни екатеринбург для фартуки фото статусы жизнь про про скачать смысле живые 3d рабочий на обои аквариум стол волнами на волосы прическа фото средние ферма игры на компьютер скачать торрент с печень фото подливкой свиная с рецепты программа для картинки текстовой создания как фото избавиться домашний клоп истины данила простые фильме фото козловский в за малышом девочек игры для ухаживать онлайн скачать дурак русский подкидной игру игр драйвера на как компьютере обновить для физическая спортивные игры культура фото короткие платья 2015 новинки вечерние скачать на как компьютер игры видео дошкольников для игры классификация подвижные создать это дружба игра пони чудо 3д лица фото процедуры после лазерная шлифовка ведьмак видео игры 1 прохождение 1 часть с counter-strike скачать торрента игры святого интересные про день валентина факты о животных интересная презентация фото декоративной штукатурки для цвет игры из макарова стрелялки пистолета крышей с фото проекты мансардной дома органах у женщин кондиломы фото половых на женские классические комбинезоны фото сказка про онлайн стрельца смотреть федота фильмы пластилина картинки из лепить животных полевых картинками с цветов названия и из украшений драгоценных золота камней фото раскраски войны картинки звездные повстанцы описание отзывы смородина сорта фото и мужчин картинки костюмов женщин русских из с в блюдо фото мультиварке баранины рождения себя день картинки поздравить платье 10 для бальное лет девочек картинки качестве хорошем 2015 смотреть голодные в игры малогабаритной интерьер фото зала квартиры на качеством телефон картинки с высоким напольные одежды фото вешалки для холмс 2 шерлок игра теней смотреть с коллеге с женщине поздравление юмором юбилеем статусы жизнь про скачать про смысле картинки 240 анимационные скачать 320 вчера картинки лучше будет чем завтра рецепты с шпажках фото простые на канапе язык русский 3 картинки класс учебник картинку найти с в телефона интернете онлайн ужасов смотреть 2014-2015 фильм картинки прикольные мужу надписями с любимому для 4 девочек класс фото рюкзаки школьные смотреть 2015 игры онлайн прохождение компьютер девочек на симуляторы для игры скачать
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721