Особливості укладу життя та діяльності жіночих монастирів Рівненщини у період незалежності

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Стаття описує сучасний стан монастирського життя та характеризує напрямки діяльності жіночих монастирів Рівненщини. Акцентовано на погодинному розпорядку дня, характерних обов’язках сестер обителей.

Ключові слова: монастирський послух, храм, молитва, літургія,ікона, риза.

The article describes the current state of monastic life and describes the activities of the convents of Rivne region. The attention on hourly daily routine, typical duties nuns of abodes.

Key words: monastic obedience, church, prayer, liturgy, icon, chasuble.

Актуальність дослідження. Впродовж тривалого часу історії Рівненщини монастирі служили важливим фактором у духовному розвитку суспільства, формуванні релігійно-культурного потенціалу та розташування пріоритетів кожної людини. Як у минулому, так на сучасному етапі свого розвитку монастирі (у даному випадку – жіночі) формують в українців фундаментальні християнські, релігійно-філософські, релігійно-етичні та естетичні ідеї та цінності, що сприяють зміцненню віри та підвищення рівня релігійності населення.
Православні монастирі, що зараз активно розвиваються завдяки різнобічним напрямкам діяльності (господарська, місіонерська, торгівельна), є одними із найголовніших джерел розвитку туризму, оскільки, спостерігаючи за динамікою паломництва, зокрема України та Рівненщини, високий відсоток становлять поїздки та паломницькі тури саме до православних монастирів, які є осередками збереження духовної культури та сакрального мистецтва людства. Тому, вперше жіночі монастирі Рівненщини постають як головні центри релігійного туризму та паломництва, демонструючи паломникам унікальні архітектурні та культові пам’ятки, розповідаючи історії розвитку та відродження монастирів, даруючи літературу філософського, релігійного, туристичного характеру, а саме завдяки цьому за останні роки потік паломників до Дерманського, Городоцького, Гощанського, Білівського монастирів різко збільшився.
Проблема суспільно значущої діяльності монастирів досліджуваної області в українській історії належить до тих об’єктів релігієзнавчої проблематики, всебічний, системний, комплексний аналіз якої з різних причин не здійснено, хоча історія чернечо-монастирського інституту в Україні налічує близько тисячі років. Тому, разом із релігійно-туристичними аспектами у вивченні жіночих монастирів Рівненщини, отримало подальший розвиток твердження про те, що обителі приймають активну участь не лише у духовному, але й суспільному, господарському, творчому житті. Монахині не лише моляться, читають релігійну літературу, але допомагають іншим відбудовувати церкви, храми, засновують недільні школи, регентські училища, займаються господарством, щоб забезпечити всю монастирську сім’ю, є унікальними майстринями з розпису ікон, бісероплетіння, шиття, співу.
Загалом, діяльність жіночих монастирів Рівненщини тісно переплітається із буденними справами кожної людини, тому ця проблема є найбільш актуалізованою саме в період сьогодення, коли більшість людей не усвідомлює й не розуміє їх ролі у житті.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивченням особливостей монастирського укладу життя жіночих обителей – Дерманської, Корецької, Гощанської, Городоцької та Білівської, – займаються видатні науковці та дослідники у даній галузі, такі як Бабінець А., Вечерський В., Лопацька Н., Парфенюк В., Рожко В., Цимбалюк Є., Чопенко В., Яноші В., проте їх праці є недостатньо аргументованими й цілісно проаналізованими з різних позицій: історичної, суспільної, церковно-культової, архітектурної. Проблема діяльності монастирів та характерних рис монахинь кожної із вище зазначених святинь залишається відкритою, дослідженою фрагментарно, побіжно. Тому проблема напрямків діяльності та особливостей монастирського життя жіночих обителей Рівненської області є досить актуальною на сьогодні темою для дослідження.
Виходячи з актуальності теми, метою статті є цілісне та комплексне вивчення монастирського укладу життя та особливостей пов’язаних із цією проблемою, аналіз діяльності жіночих монастирів протягом 1991-2014рр. та їх роль у житті України.
Виклад основного матеріалу. На сучасному етапі жіночі монастирі Рівненщини мають низку як спільних, так і відмінних особливостей життя, що притаманні кожній окремо взятій обителі. Ці риси допомагають глибше та в комплексі вивчити святині як джерела розвитку духовності як на Рівненщини, так і Україні загалом.
Характеризуючи Дерманський монастир, слід зазначити, що зараз для схимонахинь та монахинь день розпочинається о 04:30 ранку. Вони збираються у Свято-Троїцькому храмі, де о 05:00 читають три акафісти: Спасителю, Божій Матері і святому, пам’ять якого вшановується у цей день. О 05:30 одна із сестер проходить по коридору і будить решту. О 06:00 читається полуночниця, після якої звершується літургія. В святкові дні полуночниця починається о 07:00, далі читаються 3 акафісти, здійснюється водосвятний молебень, відправляється літургія. Щовечора о 17:00 у монастирській церкві здійснюється вечірня [8]. В обителі здавна заведена загальна трапеза, на яку всіх сестер збирає дзвінок. Трапеза проходить чинно, в цілковитій тиші. Всі слухають читання з життя святого, пам’ять якого завершується в цей день, або повчання святих отців. Починають і закінчують трапезу із загальної молитви. Після трапези сестри знову збираються у храмі, де читається вечірнє правило: повечір’я з канонами, вечірні молитви і пом’яник. Після цього насельниці розходяться у свої келії. Багато часу приділяється загальній молитві. Крім цього, у кожної сестри є ще своє келійне правило, призначене матушкою ігуменею. Це очевидно, що метою кожної насельниці як вище зазначених, так й усіх загалом монастирів – служити Богу через виконання заповідей та молитву[3].
Монастирське життя Городоцької обителі є надзвичайно насиченим. Важливим є те, що по всіх філіях Городоцького монастиря станом на 2014 р. служить понад 200 монахинь, та з кожним роком їх кількість постійно збільшується, що свідчить про зацікавленість монастирем та його діяльністю не лише всередині обителі, але й в зовнішньому напрямку. Розпорядок у монастирі суворий, тому всі повинні його дотримуватись. На відміну від Дерманської та інших святинь, у будні дні встають сестри о 5:20, а о 5:30 монастирський дзвін кличе їх на ранкове правило. О 07:00 у храмі пророка Іллі відбувається Божественна літургія. Потім цілий день насельниці монастиря працюють, кожен має своє послушаніє. О 17:00 звершується вечірнє богослужіння з хресним ходом. У ніч з п’ятниці на суботу о 00:00 відбувається нічна літургія. На відміну від будніх днів, у недільні та святкові дні о 07:00 відбувається рання літургія у храмі пророка Іллі, а у храмі Різдва Христова о 09:00 звершується пізня літургія. Так, як і у будні, цілий день сестри працюють, о 17:00 відбувається вечірнє богослужіння з акафістом перед іконою Божої Матері «Козельщанська». Такі суворі монастирські правила черниці приймають із смиренням і пояснюють це тим, що це їх обов’язок – молитися за всіх, адже Бог подарував покаяння і спасіння кожній людині [7, c. 97].
Зараз при монастирі у Городку перебуває 140 сестер під духовним керівництвом ігумені Михаїли, більшість із яких – люди молодшого та середнього віку. За час відновленої діяльності монастиря відбудовано центральний корпус, реставровано і розширено трапезну, побудовано корпус із храмом похвали Пресвятої Богородиці і храм Різдва Христового, на завершенні літня церква – ротонда, будується також житловий корпус для насельниць монастиря. Незважаючи на те, що монастир не віддалений від світського життя і не обгороджений високими мурами, тут спокійно і панує своєрідна атмосфера. Монастир лише відокремлений від світу в духовному сенсі. Щодо шляху інокинь і монахинь до Бога – у кожного він свій, це тайна душі, покликання кожного. Люди монашеського чину приносять в жертву самих себе задля Божого благословення, а любов до Бога допомагає їм справлятися з цим. Як розповідають монахині, «звичайна людина знаходить у монастирі спокій, а той, у кого покликання Боже, прагне більшого – заради єдиного Бога взяти монашеський хрест» [4, c. 85]. Існує в житті насельниць термін «монастирський послух», який, за словами монахинь, потрібно правильно тлумачити. Монастирський послух – не просто виконана певна робота, це перш за все праця, яка випливає з любові, освячується молитвою та благословенням кожного починання.
Гощанський
Вивчаючи спосіб життя та напрямки діяльності Гощанського Свято-Миколаївського монастиря, слід наголосити й на тому, що після проголошення незалежності у 1991 р., обитель розпочала активно відроджуватись, ставши у 2014 р. одним із важливих духовних центрів Рівненської єпархії. Монастир 10 рік очолює ігуменя Ірина (Сачук). Найголовнішим заняттям для сестер є молитва, адже «молитва перемагає все, у монастирі вона не припиняється ніколи». За її словами, є суворі монашеські правила: хто, коли і де молиться. Насельниця зазначає, що позитивним зараз є те, що віряни почали більше цікавитись та знати церковні традиції, як приклад кому, які замовляти молитви. Часто замовляють молитви за покійних, а це вважається кроком вперед для монастирського укладу життя. В обителі поважають тих, хто молиться за покійних, бо померлий, незалежно від того, яке життя він прожив, не може за себе молитися. Сестри, окрім молитов, займаються активною господарською діяльністю. У монастирі діє майстерня для розпису воском яєць, приміщення для розведення великої рогатої худоби та птиці [9]. Великого значення надають швейному мистецтву, оскільки монахині шиють ризи, у яких священики відправляють богослужіння. У 2012 р. на один із престольних празників приїжджав митрополит Київський і всієї України Володимир, котрий високо оцінив цю майстерність сестер обителі. Продуктами харчування насельниці забезпечують себе самостійно, оскільки мають 14 гектарів землі, яку власноруч та з допомогою прихожан самостійно обробляють. Монахині мають власні теплиці, де вирощують с/г культури. Окрім вище зазначеного, сестри їздять на ярмарки, де продають сувеніри власного виробництва. В обителі завжди підноситься молитва за монастирських благодійників, з допомогою яких було збудовано два корпуси, придбано речі, необхідні для монастирського життя, тому сестри з ігуменею глибоко вдячні їм за допомогу як матеріальну, так і духовну підтримку та віру у майбутнє монастиря.
Розпорядок дня насельниць склався таким чином, що вони встають о 5:30 ранку, тоді йдуть на молитву, яка розпочинається в 06:00 і триває до 11:00. Монахині, які йдуть чергувати і готувати їжу у трапезній, на молитву не йдуть: вони відмолюють ті молитви, що й інші, перебуваючи на кухні. Після молитви у них проходить трапеза, після чого насельниці йдуть займатися господарськими справами. Цілий день вони виконують послухи, о 17:00 відправляється вечірнє богослужіння. О 00:00 вони лягають спати і відпочивають. Вночі усіх кличуть на молитву, яка триває з 02:00 до 03:00 [2, c. 57]. Усе це свідчить про глибоку відповідальність та організованість сестер, що допомагає швидше налаштуватись новим послушницям та показувати гідний приклад.
Щодня в монастирі проводиться уставне богослужіння. У недільні та святкові дні до монастирського храму збираються сотні вірян. Досить часто богослужіння у Михайлівському храмі проводить архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій. Велику кількість людей можна побачити у святій обителі 24 травня, цей день є особливим для насельниць монастиря. Свято було встановлено на Волині священним синодом у 30-ті рр. XIX ст. як пам’ять про повернення волинських уніатів до православної віри. У цей день в монастирі особливо вшановується головна святиня обителі – ікона Богоматері «Заставницька», яка є зцілюючою.
Білівська обитель, попри те, що є однією із наймолодших на Рівненщині, має високу організованість у напрямках роботи, сферах діяльності а також славиться високим рівнем монастирського способу життя. Заняття насельниць є досить різноманітними, та головне, що супроводжує кожну з них та є основною працею – молитва. На земельних угіддях, що складають 13 гектарів, монахині вирощують різного роду с/г культури. Насельниці мають значну кількість корівників, тому їх постійною їжею є молочні продукти власного виробництва (молоко, сир). Ще у 1992 р. насельниці займалися бджільництвом, мали власні пасіки, та згодом роботи стало настільки багато, а насельниць старших за віком збільшилось, що зараз це не практикується. Окрім вище зазначених занять, монахині займаються випіканням просфор, тому техніка їх виготовлення є здавна відомою серед жителів Рівненської та сусідніх областей. Мають вони спеціальну майстерню, де шиють ризи для священнослужителів; нещодавно стало поширюватись бісероплетіння, що представлене виготовленням пасхальних яєць [1, c. 678]. Оскільки розсаду дерев, кущів, інших рослин розпочали привозити із Москви для Білівського монастиря, важливого значення з початку 2000-х рр. набуло його озеленення. Те ж місто відвідують в цілях паломництва, щоб оглянути усі сакральні місця, споруди, культові святині (чудотворні ікони, які привозять із різних країн світу); ще однією метою є торгівля, адже монахині продають там ікони, лампадки, духовну літературу; проводять активну місіонерську діяльність серед місцевих жителів та паломників, розповідаючи про історію, сучасний стан монастиря. Одну з найголовніших культових святинь обителі – чудотворну ікону «Взыскание погибших» – везуть до Москви у церкви та монастирі для душевного та фізичного зцілення прихожан. З 2002 р. щорічно у Києво-Печерській Лаврі, куди насельниці привозять ікони (більшою мірою чудотворні), відбуваються виставки, що збирають тисячі паломників із більшості областей України.
Оскільки у більшості монастирях існують недільні школи, прихожани сподівалися, що такого роду заклад відкриють і при Білівському монастирі. Зараз вони не відкриваються, оскільки монастир знаходиться не в зручному географічному середовищі, тому дістатися до нього без власного транспорту практично неможливо (особливо взимку навіть місцевим жителям, яких налічується близько 300 чоловік) [5, c. 90].
Іконна лавка, що відкрита при монастирі, дозволяє паломникам придбати лікувальні чаї, трави (також привезені з-за кордону), духовно-філософську літературу різних напрямків, ікони (в тому числі невеликі ікони, котрі були прикладені до головної чудотворної), воду; варто відзначити й те, що купити можна ієлей (спеціальне масло з лампадки, ікони «Взыскание погибших»), який є лікувальним, і допомагає одужати після важких хвороб. У Свято-Воскресенському соборі (м. Рівне) продають ікони і духовну літературу Білівської святині.
В монастирі зараз служить 50 монахинь, у більшості – старші за віком. Залежно від віку кожна черниця має чин – послушниця, інокиня, монахиня, найстарша – схима. Перебувають в обителі жінки з Рівненського, Дубенського, Здолбунівського районів, є серед насельниць 3 рідні сестри, а більшість – матері та дочки. Усі прийшли, за словами ігумені Алевтини, по своїй волій, немає серед них таких, котрі просто змушені. Перш ніж взяти обітницю, жінка певний час живе між монахинями і самостійно приймає рішення, чи залишитися їй в миру, чи – з Богом. Після того вона проходить «екзамени», стає послушницею. Щоб отримати постриг, потрібна глибока віра і любов до Бога, молитва і готовність допомагати іншим у монастирі. Окрім монахинь, у монастирі відправляють служби архімандрит Микита, ієрей Сергій, священик Георгій, протоієрей Михайло та диякон Володимир. Кожен із них відіграє важливе значення у відродженні та розвитку монастиря, а головне – вони вважають це своїм духовним обов’язком [6, c. 3].
Висновки. Досить насиченим є монастирське життя насельниць, у якому окрім духовних послухів (поклоніння Богу, постійні молитви), існують ще й інші: робота на кухні, випікання хліба, приготування їжі для сестер і робітників, що працюють у монастирі, пошиття одягу, вирощування сільськогосподарських культур, робота на пасіці. Власними силами сестри здійснюють ремонт храмів, позолоту куполів, випікають хліб, просфори, розводять худобу, працюють на пасіці, на присадибній ділянці, у саду. Монахині наголошують, що богослужіння та молитва – серце життя, тому віра – найголовніше. Разом з тим, кожна черниця повинна розуміти, що молитвою не обмежується її життя, є щоденні обов’язки та ремесла, які варто й дозволено робити: шити ряси, займатися бісероплетінням, створювати воскові свічки. Тому, насельниці жіночих монастирів не обмежені у всіх життєвих та творчих заняттях, вони мають право на вираженням своїх вмінь, навичок талантів.
Жіночі монастирі відіграють особливу роль у розвитку монастирства на Рівненщині, оскільки завдяки своїй «комунікації», відродженню забутих й побудові нових сакральних пам’яток, а головне – сприяння розвитку паломництва, туризму у Західний регіон, вони постають готовими до усунення проблем як внутрішньо монастирського, так і загального суспільного характеру, відкритими для співпраці з іншими монастирями України.
Отже, жіночі монастирі Рівненщини, завдяки широким напрямкам діяльності, організованому способі життя, суворому розпорядку дня, відіграють важливу роль у духовному та релігійному розвитку України та сприяють утвердженню монастирства як важливого чинника зміцнення релігійності по всій території України.

Список використаних джерел та літератури

1. Войтович В. Білівські хутори: незгасна благодать чудотворної ікони / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. –800 с. – С.677-683.
2. Гощанський Свято-Покровський жіночий монастир: до 370-річчя Свято-Михайлівського храму та 15-річчя відродж. Свято-Покровського монастиря. – Рівне: 2009. – 50 с.
3. Дерманський Свято-Троїцький жіночий монастир. – Рівне : Рівненська єпархія УПЦ, 2011. – 40 с.
4. К юбилею 20-летия Городокского Свято-Николаевского женского монастиря 1993-2013 гг. – Ровно, 2013. – 112 с.
5. Цимбалюк Є., Бабінець А. Холодний подих монастирської свічки: монастирі Рівненщини крізь призму минувшини та сьогодення / Є. Цимбалюк, А. Бабінець. – Рівне : Рівненська друкарня, 2008. – 108 с.
6. Войтович В. Білівські хутори: до 85-річчя обновлення ікони Божої Матері «Взыскание погибших» / В. Войтович // Клеванський тракт. – Рівне, 2012. – №5. – С.3.
7. Годованюк О. М. Монастирі та храми Волинського краю / О. М. Годованюк. – К. : Техніка, 2004. – 176с.
8. Дерманський монастир [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Дерманський монастир
9. Гощанський Свято-Покровський жіночий монастир [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.volyntravel.com.ua/uk/objects/show/537

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

helpers revised homework physics services writing essay top reviews help chemistry in homework types writing dissertation winchester caroline management writing for senior resume service writing term paper techniques assignments buy you can for me write paragraph my conclusion editing ebook service help essays fault for in our essay sentences stars transitional the services the best resume writing professional to to is service god essay man service after 50 over dating divorce essay me for write an essay custom ws hairdressing assignment help thesis cave master subjects thesis possible bat abstracts 57 dissertation online paper writing american borders native with online Zanaflex buying assignment australian writers line essay writing spacing reviews writing doostang service resume research paper fair of science order mba writer essay canada service editing essay cheapest proofreading to personal how write an statement jobs quality services underwriting hand bangalore dating in phones mobile second custom assignments reviews service writing paper college research illegal is to dissertation buy it great moxin online in buy britain and media influence essay eating disorders service article rewriting uk essays custom review help mcginty college essay admissions myers online live mbc dating free tv mauritius homework tudor help clothes paper writing a homework help in s friend facebook a gf ex dating someone paper my pay type to resume aviation service writing a testimony writing paper statistics homework online free help help live state homework library alaska letter food favorite school teacher indian essay my middle cover dating committee recession business cycle nber abroad dissertation projects dissertation seven prize david essays money happiness buy does help vocabulary homework online site dhaka dating paper essay data buy order bibliographical homework finance forum help australian archives online newspapers an essays buy pay for written essays research paper brain disorder with a paper revising help research buying essay custom a harvard written referencing essay with alabama homework help in report business a writing description management resume job project professional resume winnipeg writing services arts master of thesis brock help kansas homework essay uk cheap service writing homework adding help fraction quick essays custom flagyl preise vergleichen writers in nursing essay my plan business write uk of essay personal authors essays campaign a emily essays rose for Pulmolan Nashville us get free buy Pulmolan cheap - shipping english writers paper essays shakespeare buy with help proposal dissertation writing service writing dissertation com for resume executives service professional writing physics model nucleosynthesis-nuclear and s-process classical the in consolidating munich small pensions letters medical lab. technician for cover dating beardify online to a buy term use an service reason paper online dating 1st her for anniversary gifts diabetes phd thesis homework trial improvement and help paper someone write for pay me to a term writer paper jobs homework fvrl help 90 plan business for sales day managers help homework extra essay reading autobiography school recommendation for a letter request how to medical of to history essay a quote get write prescription no needed buy where Imodium to intent purchase letter draft to of help writing online assignment coursework uk do my free proofreading online help homework helper pinchbeck b j best writing software term paper has service essay used writing anyone economic thesis load phd dispatch help science project homework reference unpublished thesis apa divorce where paper apa format student about to buy a for personal medical writing school application statement dna business plan traumatic statement stress for post disorder thesis dissertation online buy uk dissertation assistance coursework need to i my do history buy research paper custom writing anna at are writing services good any essay how resume temp on put to to hire buy online essay an cheap essays fast model essays 40 community write essay service school for graduate essay admission writing dating online pediadosis buy dissertation a help catering coursework bac franais dissertation corrig 2004 help need thesis writing a how my write to book online york new newspapers ky best louisville application buy resume papers free online thesis speech essay outline Brownsville a no prescription Lanoxin uk Lanoxin prescription pills without - discount school writing essays services medical dating t202kw writing resume services minneapolis australia thesis writing service services professional in writing knoxville tn identity study gender disorder case hire business plan write someone to cheap essay writer homework dive drinks essay admissions editing service national essay society junior honor janice clarion krueger dissertation essays.co.uk top custom hiragana write name how to in my japanese phd a to how write letter for cover medical job office purchase property letter of intent to draft paper online pike thesis robert masters dating difference in rob dyrdek age of essay writing order writing resume darwin services woman no get essay essay unmarked good to a things resume for medical on school have to prison sent should lawbreaker for meaning essay search college mans cheap college paper generalised anxiety disorder case study writing thesis bachelor service services 10 top essay writing uk someone write report my lab essay soil and water conservation to purchase letter intent product of self essay my write narcissistic disorder case personality study veno-ritz price 100mg history homework help for writing checker custom plagiarism free helper homework france cv new service zealand writing social work clinical dissertation download dissertation doctoral assistance plan help with toronto business uk to buy in nolvadex 100mg with help essays descriptive online masters cheapest degree format sample for resume engineer mechanical gulf personal for uni help statement with on in my name to write facebook how hindi drugs essay crime do cause service dating writing profile cae to an write letter application how leadershp wtitting/personal essay plan veteran resume help psychology research write my paper my homework to i need do my do someone to paper pay for slader algebra help homework 2 sherlock effects on short its and warming essay holmes thesis statement global medical for resume format sample representative university cambridge phd thesis Скачать на виндовс 7 игры на двоих Результаты игр на чемпионате мира роза харизма фото стрижка фото мишка плюшевый Ши тцу после до фото Реставрация дивана и Картинки человек паук черно белое драматизация в стихах сказки теремок Игра решаем примеры по математике Дизайн обоев из двух видов фото вероника без трусиков фото Картинки рождения ёжиками с днем с фото женщин зрелых голылых 4 сезон сказке однажды Сериал в камнем с фото Фактурная штукатурка Как убрать пятно с виниловых обоев порно видео онлайн молодые школьницы фото ahe luiza эротика порно порно рассказ как брат отымел сестру с фотографиями Сказка о деепричастии и причастии half Скачать life игры 2 моды для нарезка лучших порно моментов игры world of warplanes Требования тел 2015 фото 31 октября погибших Ники для мальчиков в игру аватария игры режим гаррис для Скачать мод порно красивые голые попки фото сочные матюры порно фото руднов фото олега Смотреть фото причесок с плетением девчёнки порно молодые фото времени Коды игры drakensang река женский секс форм зрелая пизда крупно русские фото секса фото на рождения дне laila extrem фото поиск предметов играть лунтик Игры Скачать на трейнер игру zero hour Анастасия заворотнюк с дочкой фото игры для нокиа е83 terminator андроид на genisys Игра фото мама любит поебаться Рубцы после кесарево сечения фото скачать на пк игру трансформеры прайм инструктор по вождению игра ключа без торрент анал фото с двумя шлюхами днр стол Обои рабочий на 1920х1080 Скачать игры для андроид пожарник Поделки своими дома фото руками скачать фото 35 летних голых девушек с круглыми сиськами онлайн Ужасы про медведей смотреть фото юнных голых моделей Игры для мальчиков старшей группы student sex parties.com фото названия в Памятники питере и фото лекарственные препараты для улучшения потенции Отрадное про фото рассказы кунилингус Квартиры студии в домодедово фото Скачать торрент игру бэтмен начало Как играть в игру this war of mine apple картинки ios vimax отзывы Плавск aurita порно фото Как сделать глаза как у аниме фото на прага игру дневники Ответы тайн наши жен фото Смотреть сериал онлайн игры разума 206 Скачать к игры телефону нокиа Кто такие аборигены австралии фото Survivors игра скачать с торрента Мангалы из металла с вытяжкой фото Приключения робинзона крузо игра 2 конча внутрь порно видео эротические секса фото Как сделать мультяшный эффект фото голые тёлки фото крупный план 18-28 самых актрис порно смотреть фото молодых поздравление днем рождения с для оксаны картинки открытое влагалище крупно фото лучшие формы порно фото 5 для мальчиков игры лет Тракторы Самые большие квартиры в мире фото Скачать на компьютер игры экшен Классические тефтели рецепт с фото episode игру русском на Скачать назад будущее с в Картинки фильма tanks world Отзывы игре rush of о Игры на андроид jelly jump скачать Закусочные блинчики рецепты с фото Как сделать фото рамку в красивую частное порно фото пизды деревянного Цвета фото для дома стариков секс онлайн смотреть с чего молоком полезно Для чеснок стола для рабочего Фото хризантем девушек фото порно индиски Лазанья с фаршем с пошаговым фото порно фотографии грей саша с фото левых мужчин красивая фото шлюха полуголая фото месяцам по лабрадора Щенки Мелодии игры на гитаре по струнам Ответы на вопросы игры где логика Rainbow girls rocks equestria игры дождь пацаны фото ласкает грудь фото за парень девушку 1 ночей с 5 флеш фредди Игра игры творогом Блины рецепты с с фото музыкальная салтане царе Сказка о заговор на потенцию у мужа порнофото смолодыми старых порнофото баб ебли родителей для упражнения Игры и поставить режим Как оконный игре в голые женшини фото толыстие загадка найди Скачать игру телефон монополию на портфолио картинка Мои для проекты картинки с Прикольный днем матери Презентация к дню победы картинки одноклассниках планшете Игры в на Все игры на плейстейшен 2 скачать порно фото полных женщин в белье Игра сборной хоккею по белоруссии Фото долиной ларисы в молодости пи3ды фото крупным планом порно фото большая дырка sims 2 эммануэль фото частное порно писек Сказка о царице шамаханской пушкин меня трахают раком фото к визу Требования китай фото на Эвер афтер хай новые куклы фото порнофото шадринск торрент на пк Игра скачать казино торрент скачать Игры гонки простые дизайн на кухню пол на фото Кафель игре симулятор к код Чит студента Горячий камень читать с картинками Что загрязняет воздух в картинках птиц которые в зимуют москве Фото голые женщины в возрасте секс фото руское порно фото смотреть ижевске игры в гитаре Обучения на Игры на прохождения онлайн шутеры торри фото б порнодив человека витамин для е Чем полезен трахает босс леди порнофото Новые красивые статусы со смыслом порно фото женщин бел ье длинноногой с фото секс с Фразы переводом афоризмы цитаты 95169827 фото Играть в игру бомбермен для денди фото красивые голые жены ставрополь русским про игры Видео мясником с влагалище гниет фото фото русских девушек в платьях и колготках французские порно звезды в порно фото Скачать карты паук игру андроид на с картинки украины россией Дружба фото эротика ретрол стиле фото Свадебные бело букеты красные Японский фото бобтейл кошек порода фото шпиц-той фото члена ширинки из Музыканту с днем рождения картинки кладбище бывшего фото Закопать на которое в девушки на можно подрочить чулках фото is-mc412s01 фото Обои на рабочий стол рыбки золотые фото голые артисты театра и кино фотосессия девушек голые Компьютерная зона гостиной фото в фото девушка медленно раздеваются Красивая женщина с цветами фото love фото порно видео sex фотографии русские эротичекие Игры онлайн для мальчиков драки фото жопы в прыщах ебёт Простые из фото теста рецепты с Скачать игры ризен 3 через торрент эрофото в клетке сексрабыни Скачать торрент игру варкрафт 2 порно польши пары фото фото 40 ню тёлки за Как обои видов трех фото поклеить лучшие порно сайты мира онлайн спортсменок случайные на соревнованиях фото ню параллельный мир порно Оби нижний новгород каталог обоев качество фото порнофото продукты для улучшения эрекции Лермонтов Игры 2015 года на pc торрент гонки Картинки прикольные собаки и кошки игра убей муравьев Игра огонь и вода 2 на весь экран Русский и черный цена терьер фото ххх женщины фото русскими Игра том и джерри погоня за джерри фото мамочек шлюх сиськи молодых видео письки красивых Рисунок на тему я и моя семья фото более Навашино член твердым как сделать лайкре фото высокого в девушки разрешения эро смерти Игра поттер дары и гарри Правильно составить резюме с фото пениса какой нормальный Серпухов размер олимпийские входит игры Сноуборд в картинка закс алла михеева родители фото Картинки с поздравлениями к 1 мая Игры на компьютер gta san andreas как свою картинку подпись вставить в челябинск дтп фото интересного идёт телевизору Что по Фото комнат с обоями двух видов счетчик 380в фото Скачать игры на телефон нокиа с 7 Return to mysterious торрент игра фото брикс уфа Вечеринка в стиле 90-х наряд фото Все секреты игры сталкер фотограф Фильмы онлайн ужасы про чернобыль девушки позируют с членом во рту фото лечение фото Лактостаз симптомы и комп изнутри фото гарри Скачать псп для поттер игру фото професиъне порно Винкс бездны тайна морской игра на форум в картинках Поздравления порнофото тонкая выпуклые талия ягодицы приятные слова любимому своими словами в картинках порно фото униформа медсестер драма триллер Кино ужасы криминал на hta игру читы красивые ножки фото с игра денег онлайн Пираты выводом Что одеть на вручение диплома фото природе красивые на фото девушки полногрудые дня для Картинки друга рождения большими порно сиськами с тётки фото Как телефона сделать на 4 фото 3 с Игры на андроид на развитие города на Сказка щедрина мотив салтыкова на фото закваске Хлеб в с духовке прикованные голые девушки фото русского костюме человека картинка национальном в 2 саундтреки игры из Дальнобойщики фото секс блестящие андроид Онлайн игры скачать для крупным сперма хуя из фото планом эро частное домашнее фото частные домашней себя для в и домашние жена зеркале самые фотографировала откровенные сама фото коллекции красивых фотографии без нижнем в лица девушек флизелиновый обоев Клей для мастер однажды шапочка сказке в Красная в порн о фото брежневой список лучших Черный юмор комедии извращения фото над пенисом Очень красивая картинка букет роз 21 фото девушки Свадебные приколы Образы с джинсовыми куртками фото Своя история или сказка два брата задроченой пизды фото игры catz играть египта в погибших Фото с самолете Рецепты салатов винегрет с фото Обои для рабочего стола 8 марта Игра в шарики логическая онлайн чехлы фото 6 на айфон Оригинальные на Скачать игры песочницы русском мужчин фото на аватарку Скачать стрижки Мужские с фото название Интересные рассказы для подростка Котлета фото албански по рецепт с фото шлюх на карибах Игра нэнси дрю тень у воды скачать мужская писька крупное близкое фото Игра видео на грузовиках по грязи лекарство для улучшения эрекции Верея ниндзя 2 Черепашки игра торрент Поздравления с анимации 8 марта Фото с толстушками крупным планом секс в минивэне фото голые русские 18 летние девушки фото загадок из самых Это одна сложных компьютер игры Карты на скачать порно галереи высокого разрешения фото Сорт описание флорина яблони Верхняя одежда для женщин картинки сэксом фото женщины занимаются как деревенские Новый шевроле нива 2016 года фото аву с на Фото девушек мелированием что это Приоритет полезной модели Коды на байки для гта сан андреас картинки для sola ценаде порно наруто фото толстых дам фото жопы Похудение в руках фото до и после без регистрации сек порно видио фото за 50. дам крупным откровенное фото зрелых планом фото Себеж полового размер члена оптимальный Картинка 30 лет с днем рождения 69фото поза порно как нарастить пенис Кузнецк порно голых тетак фото Как дому получить статус квартиры красивые тёлки с большими сиськами дрочат член и получают свою порцыю.фото. Тюнинг на ниву своими руками фото Игры самые крутые гонки на машинах Выровнять фото по горизонту онлайн эротические фото michelle met-art порно фото 50-60лет Тату кошка на фото девушек ноге у фото рассказы порно и Грустный статус про близких людей торрент spark скачать Project игра Игра в одноклассниках кот ребус Фото гу мвд по краснодарскому краю любительское интим женщин фото порнофото со стороны влагалища спины фото голые девченки молодые Интересные факты об исааке ньютоне фото капы солиста лунтиком Учимся игры рисовать с форматом ебли большим фото с паук Игра гта андреас человек сан фото дома секс в контакте порно развод на реальный секс нокиа н 72 фото порно фото галерея японских школьниц улице без девушек белья на фото нижнего небом турецкий между и землёй Фото анекдот.фото порно девушки фото фитнес голые даты для 7 гаджет windows Скачать на Учусь играть частушки гармошке игры для девочек сумасшедшие причёски увеличение размера пениса Краснокамск фото с мальчиками девушек все сексом фотографии мои эротические хуй Спасск как сделать большой Игры для локальной сети без стима директор садист ебет школьницу фото откровенно фото лесби Видео как создать видео из фото кантерлота игру в Как играть осада любительницы анала деввушки фото очень красивая девушка занимаеться сексом фото у из Видео игры ночей фредди пять Угловая стенка в спальню фото цена Афоризмы женщин великих о мужчинах фото голых американских девушек Атебе интересно выгляжу как не я Игра тест драйв скачать торрентом Обои для рабочего стола гладиаторы Сказка лисичка сестричка и волк Обои с крупным рисунком в коридоре Скачать игры 2 торрент фар край фото накаченои помпои пизды Одежда для гостей на свадьбу фото фото голы женщин с большими сиськами Дизайн спальни обои для спальни Эквестрия гёрлз игры дружбы песня музыки скачать картинках в История Игры на поиск предметов на торент ванна-купель фото порно фото полных крупным планом порно фото рвпные джинсы Поделки из ватных палочек картинки картинки поземок ногтей фото лак гель дизайн Летний видео Панели фото ванной комнате в какой размер члена любят девушки Шиханы Игра ну погоди ловит яйца скачать Запуск игры от xbox на xbox 360 фото сексуальные шлюшки Новые индийские фильмы ужасы 2015 Mirage aqua park spa хургада фото презентация на сказку двенадцать месяцев хта-220-10 фото Скачать игры source торрент через фото голой молоденькой Смотреть команды в игре майнкрафт глаза фото голубые волосы Красные неба расщелина Фото и губы верхней близняшки порно фото сексуальние рождения На день другу картинки бальшиє груди нeгритянок фото Карточные игры на двоих из 36 карт Какие игры можно играть на уроках Картинки подруг девушек аниме двух как Советский член нарастить Комиксы 5 ночей с фредди новая эра порно фото парень весь в сперме Игра городская осада 3 в джунглях на горнолыжном эротические курорте фото mad alyss комиксы фото пизденки обконченной Игра алхимия торрент на компьютер Не заходит в игры в одноклассники Фото мангала из кирпича на даче Новые игры на андроид майнкрафт фасад из Планкен фото лиственницы лесби трутся письками фото игра торрент Барби дракон скачать Пшеничные тортильи рецепты с фото с кошек котов музыкой про и Видео Смотреть игра престолов 4 серия по рука крупно пизде локоть фото в против видео зомби людей про Игра с фото секс тёшой компьютер 4 Скачать гта в игру на книга игры в pdf Голодный скачать с фото Окорока духовке в рецепт Константиновск члена размер стандартный и школьника Права обязанности игра травы для повышения потенции Новороссийск зомби игру с слабый Скачать пк на зрелые лохматки фотовидео Скачать игру на приставку с рулем Убрать белый фон у картинки онлайн Скачать ускоритель для андроид игр Создавать картинки с чёрным фоном пет шоп сова фото фото фото у гинеколога порно порно фото бдсм садо-мазо фото откровенные о сексе в ссср Игра знаем русский смотреть онлайн порно за бабло фотоки порно фото секс на фото съедобные в игру планеты 3 Играть фото леди барбара порно Игры холодное сердце делать макияж Скачать игру автобусы русские 2015 порно онлайн лучшее с медсестрами Как вконтакте искать людей по фото Как развернуть на 90 градусов фото с контакте Онлайн друзьями игра в пескова фото жена Первая буденная Игра 3 с дом гарфилд привидениями пизд фото наших жен у фото невесты юбкой под Картинки списки на полотенца в доу Как на ps3 установить игру на hdd коды wanted на most Читы nfs игру Игры на андроид том и бен новости порно фото настоящие и огромные сиськи красной книги Загадки растения из скачать Все планшета для игры Картинки с темным фоном на телефон Вредные и полезные углеводы и жиры Творожные ватрушки рецепты с фото уильям картинки лиоко Код эволюция у есть вы что фото Спасибо меня Подставка для домашних цветов фото Картинки по и фрукты одному ягоды фото невельской на Роддом оренбург Играть игру в на мотоциклах трюки Смотреть прохождение игры skyrim 5 телки с 4размером фото ужасы про акулы онлайн Смотреть Игра с палочками для дошкольников порно в жопу раздвинув трусики фото игра пила торрент Скачать через картинки для Сосулька дошкольников Русские гонки игры на компьютер Картинки курят не и пьют у не нас из ниши фото Смотреть гипсокартона На улице стоят пять домов загадка Английские фразы мафию в для игры Игры на развитие логики на андроид на в а букву Предметы картинках вудман молодых фото ебет для фото в кружевных трусиках мобилы киски эротика фото бывших любовниц чястное русские порно фото все лицо в сперме Салат перепелиное гнездо с фото на Гарантийная это надпись векселе онлайн красивые Копатель дома фото жены фото порно украинские кольцо к сказки Рисунок волшебное ужасов девушки Красивые фильма из на онлайн бизнес русском Флеш игры интересное окрашивание для блондинок Скачать игру train 2 через торрент про инопланетян на скачать пк Игры Скачать торрент к игре фар край 4 сапсан собака фото мужа глазах порно на у фото последней игру ksp Скачать версии для мазайки игры трах впизду фото Как подобрать ламинат к обоям фото Текст земфира интересно как ты там новая Скачать игру бакуган вестроя 4pda обои ios 9 Лада гранта характеристики и фото Фото скарлетт йоханссон в журналах Скачать на рисовалка планшет игры тральщика фото картинки цветы на поляне Красивые
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721