Особливості укладу життя та діяльності жіночих монастирів Рівненщини у період незалежності

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Стаття описує сучасний стан монастирського життя та характеризує напрямки діяльності жіночих монастирів Рівненщини. Акцентовано на погодинному розпорядку дня, характерних обов’язках сестер обителей.

Ключові слова: монастирський послух, храм, молитва, літургія,ікона, риза.

The article describes the current state of monastic life and describes the activities of the convents of Rivne region. The attention on hourly daily routine, typical duties nuns of abodes.

Key words: monastic obedience, church, prayer, liturgy, icon, chasuble.

Актуальність дослідження. Впродовж тривалого часу історії Рівненщини монастирі служили важливим фактором у духовному розвитку суспільства, формуванні релігійно-культурного потенціалу та розташування пріоритетів кожної людини. Як у минулому, так на сучасному етапі свого розвитку монастирі (у даному випадку – жіночі) формують в українців фундаментальні християнські, релігійно-філософські, релігійно-етичні та естетичні ідеї та цінності, що сприяють зміцненню віри та підвищення рівня релігійності населення.
Православні монастирі, що зараз активно розвиваються завдяки різнобічним напрямкам діяльності (господарська, місіонерська, торгівельна), є одними із найголовніших джерел розвитку туризму, оскільки, спостерігаючи за динамікою паломництва, зокрема України та Рівненщини, високий відсоток становлять поїздки та паломницькі тури саме до православних монастирів, які є осередками збереження духовної культури та сакрального мистецтва людства. Тому, вперше жіночі монастирі Рівненщини постають як головні центри релігійного туризму та паломництва, демонструючи паломникам унікальні архітектурні та культові пам’ятки, розповідаючи історії розвитку та відродження монастирів, даруючи літературу філософського, релігійного, туристичного характеру, а саме завдяки цьому за останні роки потік паломників до Дерманського, Городоцького, Гощанського, Білівського монастирів різко збільшився.
Проблема суспільно значущої діяльності монастирів досліджуваної області в українській історії належить до тих об’єктів релігієзнавчої проблематики, всебічний, системний, комплексний аналіз якої з різних причин не здійснено, хоча історія чернечо-монастирського інституту в Україні налічує близько тисячі років. Тому, разом із релігійно-туристичними аспектами у вивченні жіночих монастирів Рівненщини, отримало подальший розвиток твердження про те, що обителі приймають активну участь не лише у духовному, але й суспільному, господарському, творчому житті. Монахині не лише моляться, читають релігійну літературу, але допомагають іншим відбудовувати церкви, храми, засновують недільні школи, регентські училища, займаються господарством, щоб забезпечити всю монастирську сім’ю, є унікальними майстринями з розпису ікон, бісероплетіння, шиття, співу.
Загалом, діяльність жіночих монастирів Рівненщини тісно переплітається із буденними справами кожної людини, тому ця проблема є найбільш актуалізованою саме в період сьогодення, коли більшість людей не усвідомлює й не розуміє їх ролі у житті.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивченням особливостей монастирського укладу життя жіночих обителей – Дерманської, Корецької, Гощанської, Городоцької та Білівської, – займаються видатні науковці та дослідники у даній галузі, такі як Бабінець А., Вечерський В., Лопацька Н., Парфенюк В., Рожко В., Цимбалюк Є., Чопенко В., Яноші В., проте їх праці є недостатньо аргументованими й цілісно проаналізованими з різних позицій: історичної, суспільної, церковно-культової, архітектурної. Проблема діяльності монастирів та характерних рис монахинь кожної із вище зазначених святинь залишається відкритою, дослідженою фрагментарно, побіжно. Тому проблема напрямків діяльності та особливостей монастирського життя жіночих обителей Рівненської області є досить актуальною на сьогодні темою для дослідження.
Виходячи з актуальності теми, метою статті є цілісне та комплексне вивчення монастирського укладу життя та особливостей пов’язаних із цією проблемою, аналіз діяльності жіночих монастирів протягом 1991-2014рр. та їх роль у житті України.
Виклад основного матеріалу. На сучасному етапі жіночі монастирі Рівненщини мають низку як спільних, так і відмінних особливостей життя, що притаманні кожній окремо взятій обителі. Ці риси допомагають глибше та в комплексі вивчити святині як джерела розвитку духовності як на Рівненщини, так і Україні загалом.
Характеризуючи Дерманський монастир, слід зазначити, що зараз для схимонахинь та монахинь день розпочинається о 04:30 ранку. Вони збираються у Свято-Троїцькому храмі, де о 05:00 читають три акафісти: Спасителю, Божій Матері і святому, пам’ять якого вшановується у цей день. О 05:30 одна із сестер проходить по коридору і будить решту. О 06:00 читається полуночниця, після якої звершується літургія. В святкові дні полуночниця починається о 07:00, далі читаються 3 акафісти, здійснюється водосвятний молебень, відправляється літургія. Щовечора о 17:00 у монастирській церкві здійснюється вечірня [8]. В обителі здавна заведена загальна трапеза, на яку всіх сестер збирає дзвінок. Трапеза проходить чинно, в цілковитій тиші. Всі слухають читання з життя святого, пам’ять якого завершується в цей день, або повчання святих отців. Починають і закінчують трапезу із загальної молитви. Після трапези сестри знову збираються у храмі, де читається вечірнє правило: повечір’я з канонами, вечірні молитви і пом’яник. Після цього насельниці розходяться у свої келії. Багато часу приділяється загальній молитві. Крім цього, у кожної сестри є ще своє келійне правило, призначене матушкою ігуменею. Це очевидно, що метою кожної насельниці як вище зазначених, так й усіх загалом монастирів – служити Богу через виконання заповідей та молитву[3].
Монастирське життя Городоцької обителі є надзвичайно насиченим. Важливим є те, що по всіх філіях Городоцького монастиря станом на 2014 р. служить понад 200 монахинь, та з кожним роком їх кількість постійно збільшується, що свідчить про зацікавленість монастирем та його діяльністю не лише всередині обителі, але й в зовнішньому напрямку. Розпорядок у монастирі суворий, тому всі повинні його дотримуватись. На відміну від Дерманської та інших святинь, у будні дні встають сестри о 5:20, а о 5:30 монастирський дзвін кличе їх на ранкове правило. О 07:00 у храмі пророка Іллі відбувається Божественна літургія. Потім цілий день насельниці монастиря працюють, кожен має своє послушаніє. О 17:00 звершується вечірнє богослужіння з хресним ходом. У ніч з п’ятниці на суботу о 00:00 відбувається нічна літургія. На відміну від будніх днів, у недільні та святкові дні о 07:00 відбувається рання літургія у храмі пророка Іллі, а у храмі Різдва Христова о 09:00 звершується пізня літургія. Так, як і у будні, цілий день сестри працюють, о 17:00 відбувається вечірнє богослужіння з акафістом перед іконою Божої Матері «Козельщанська». Такі суворі монастирські правила черниці приймають із смиренням і пояснюють це тим, що це їх обов’язок – молитися за всіх, адже Бог подарував покаяння і спасіння кожній людині [7, c. 97].
Зараз при монастирі у Городку перебуває 140 сестер під духовним керівництвом ігумені Михаїли, більшість із яких – люди молодшого та середнього віку. За час відновленої діяльності монастиря відбудовано центральний корпус, реставровано і розширено трапезну, побудовано корпус із храмом похвали Пресвятої Богородиці і храм Різдва Христового, на завершенні літня церква – ротонда, будується також житловий корпус для насельниць монастиря. Незважаючи на те, що монастир не віддалений від світського життя і не обгороджений високими мурами, тут спокійно і панує своєрідна атмосфера. Монастир лише відокремлений від світу в духовному сенсі. Щодо шляху інокинь і монахинь до Бога – у кожного він свій, це тайна душі, покликання кожного. Люди монашеського чину приносять в жертву самих себе задля Божого благословення, а любов до Бога допомагає їм справлятися з цим. Як розповідають монахині, «звичайна людина знаходить у монастирі спокій, а той, у кого покликання Боже, прагне більшого – заради єдиного Бога взяти монашеський хрест» [4, c. 85]. Існує в житті насельниць термін «монастирський послух», який, за словами монахинь, потрібно правильно тлумачити. Монастирський послух – не просто виконана певна робота, це перш за все праця, яка випливає з любові, освячується молитвою та благословенням кожного починання.
Гощанський
Вивчаючи спосіб життя та напрямки діяльності Гощанського Свято-Миколаївського монастиря, слід наголосити й на тому, що після проголошення незалежності у 1991 р., обитель розпочала активно відроджуватись, ставши у 2014 р. одним із важливих духовних центрів Рівненської єпархії. Монастир 10 рік очолює ігуменя Ірина (Сачук). Найголовнішим заняттям для сестер є молитва, адже «молитва перемагає все, у монастирі вона не припиняється ніколи». За її словами, є суворі монашеські правила: хто, коли і де молиться. Насельниця зазначає, що позитивним зараз є те, що віряни почали більше цікавитись та знати церковні традиції, як приклад кому, які замовляти молитви. Часто замовляють молитви за покійних, а це вважається кроком вперед для монастирського укладу життя. В обителі поважають тих, хто молиться за покійних, бо померлий, незалежно від того, яке життя він прожив, не може за себе молитися. Сестри, окрім молитов, займаються активною господарською діяльністю. У монастирі діє майстерня для розпису воском яєць, приміщення для розведення великої рогатої худоби та птиці [9]. Великого значення надають швейному мистецтву, оскільки монахині шиють ризи, у яких священики відправляють богослужіння. У 2012 р. на один із престольних празників приїжджав митрополит Київський і всієї України Володимир, котрий високо оцінив цю майстерність сестер обителі. Продуктами харчування насельниці забезпечують себе самостійно, оскільки мають 14 гектарів землі, яку власноруч та з допомогою прихожан самостійно обробляють. Монахині мають власні теплиці, де вирощують с/г культури. Окрім вище зазначеного, сестри їздять на ярмарки, де продають сувеніри власного виробництва. В обителі завжди підноситься молитва за монастирських благодійників, з допомогою яких було збудовано два корпуси, придбано речі, необхідні для монастирського життя, тому сестри з ігуменею глибоко вдячні їм за допомогу як матеріальну, так і духовну підтримку та віру у майбутнє монастиря.
Розпорядок дня насельниць склався таким чином, що вони встають о 5:30 ранку, тоді йдуть на молитву, яка розпочинається в 06:00 і триває до 11:00. Монахині, які йдуть чергувати і готувати їжу у трапезній, на молитву не йдуть: вони відмолюють ті молитви, що й інші, перебуваючи на кухні. Після молитви у них проходить трапеза, після чого насельниці йдуть займатися господарськими справами. Цілий день вони виконують послухи, о 17:00 відправляється вечірнє богослужіння. О 00:00 вони лягають спати і відпочивають. Вночі усіх кличуть на молитву, яка триває з 02:00 до 03:00 [2, c. 57]. Усе це свідчить про глибоку відповідальність та організованість сестер, що допомагає швидше налаштуватись новим послушницям та показувати гідний приклад.
Щодня в монастирі проводиться уставне богослужіння. У недільні та святкові дні до монастирського храму збираються сотні вірян. Досить часто богослужіння у Михайлівському храмі проводить архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій. Велику кількість людей можна побачити у святій обителі 24 травня, цей день є особливим для насельниць монастиря. Свято було встановлено на Волині священним синодом у 30-ті рр. XIX ст. як пам’ять про повернення волинських уніатів до православної віри. У цей день в монастирі особливо вшановується головна святиня обителі – ікона Богоматері «Заставницька», яка є зцілюючою.
Білівська обитель, попри те, що є однією із наймолодших на Рівненщині, має високу організованість у напрямках роботи, сферах діяльності а також славиться високим рівнем монастирського способу життя. Заняття насельниць є досить різноманітними, та головне, що супроводжує кожну з них та є основною працею – молитва. На земельних угіддях, що складають 13 гектарів, монахині вирощують різного роду с/г культури. Насельниці мають значну кількість корівників, тому їх постійною їжею є молочні продукти власного виробництва (молоко, сир). Ще у 1992 р. насельниці займалися бджільництвом, мали власні пасіки, та згодом роботи стало настільки багато, а насельниць старших за віком збільшилось, що зараз це не практикується. Окрім вище зазначених занять, монахині займаються випіканням просфор, тому техніка їх виготовлення є здавна відомою серед жителів Рівненської та сусідніх областей. Мають вони спеціальну майстерню, де шиють ризи для священнослужителів; нещодавно стало поширюватись бісероплетіння, що представлене виготовленням пасхальних яєць [1, c. 678]. Оскільки розсаду дерев, кущів, інших рослин розпочали привозити із Москви для Білівського монастиря, важливого значення з початку 2000-х рр. набуло його озеленення. Те ж місто відвідують в цілях паломництва, щоб оглянути усі сакральні місця, споруди, культові святині (чудотворні ікони, які привозять із різних країн світу); ще однією метою є торгівля, адже монахині продають там ікони, лампадки, духовну літературу; проводять активну місіонерську діяльність серед місцевих жителів та паломників, розповідаючи про історію, сучасний стан монастиря. Одну з найголовніших культових святинь обителі – чудотворну ікону «Взыскание погибших» – везуть до Москви у церкви та монастирі для душевного та фізичного зцілення прихожан. З 2002 р. щорічно у Києво-Печерській Лаврі, куди насельниці привозять ікони (більшою мірою чудотворні), відбуваються виставки, що збирають тисячі паломників із більшості областей України.
Оскільки у більшості монастирях існують недільні школи, прихожани сподівалися, що такого роду заклад відкриють і при Білівському монастирі. Зараз вони не відкриваються, оскільки монастир знаходиться не в зручному географічному середовищі, тому дістатися до нього без власного транспорту практично неможливо (особливо взимку навіть місцевим жителям, яких налічується близько 300 чоловік) [5, c. 90].
Іконна лавка, що відкрита при монастирі, дозволяє паломникам придбати лікувальні чаї, трави (також привезені з-за кордону), духовно-філософську літературу різних напрямків, ікони (в тому числі невеликі ікони, котрі були прикладені до головної чудотворної), воду; варто відзначити й те, що купити можна ієлей (спеціальне масло з лампадки, ікони «Взыскание погибших»), який є лікувальним, і допомагає одужати після важких хвороб. У Свято-Воскресенському соборі (м. Рівне) продають ікони і духовну літературу Білівської святині.
В монастирі зараз служить 50 монахинь, у більшості – старші за віком. Залежно від віку кожна черниця має чин – послушниця, інокиня, монахиня, найстарша – схима. Перебувають в обителі жінки з Рівненського, Дубенського, Здолбунівського районів, є серед насельниць 3 рідні сестри, а більшість – матері та дочки. Усі прийшли, за словами ігумені Алевтини, по своїй волій, немає серед них таких, котрі просто змушені. Перш ніж взяти обітницю, жінка певний час живе між монахинями і самостійно приймає рішення, чи залишитися їй в миру, чи – з Богом. Після того вона проходить «екзамени», стає послушницею. Щоб отримати постриг, потрібна глибока віра і любов до Бога, молитва і готовність допомагати іншим у монастирі. Окрім монахинь, у монастирі відправляють служби архімандрит Микита, ієрей Сергій, священик Георгій, протоієрей Михайло та диякон Володимир. Кожен із них відіграє важливе значення у відродженні та розвитку монастиря, а головне – вони вважають це своїм духовним обов’язком [6, c. 3].
Висновки. Досить насиченим є монастирське життя насельниць, у якому окрім духовних послухів (поклоніння Богу, постійні молитви), існують ще й інші: робота на кухні, випікання хліба, приготування їжі для сестер і робітників, що працюють у монастирі, пошиття одягу, вирощування сільськогосподарських культур, робота на пасіці. Власними силами сестри здійснюють ремонт храмів, позолоту куполів, випікають хліб, просфори, розводять худобу, працюють на пасіці, на присадибній ділянці, у саду. Монахині наголошують, що богослужіння та молитва – серце життя, тому віра – найголовніше. Разом з тим, кожна черниця повинна розуміти, що молитвою не обмежується її життя, є щоденні обов’язки та ремесла, які варто й дозволено робити: шити ряси, займатися бісероплетінням, створювати воскові свічки. Тому, насельниці жіночих монастирів не обмежені у всіх життєвих та творчих заняттях, вони мають право на вираженням своїх вмінь, навичок талантів.
Жіночі монастирі відіграють особливу роль у розвитку монастирства на Рівненщині, оскільки завдяки своїй «комунікації», відродженню забутих й побудові нових сакральних пам’яток, а головне – сприяння розвитку паломництва, туризму у Західний регіон, вони постають готовими до усунення проблем як внутрішньо монастирського, так і загального суспільного характеру, відкритими для співпраці з іншими монастирями України.
Отже, жіночі монастирі Рівненщини, завдяки широким напрямкам діяльності, організованому способі життя, суворому розпорядку дня, відіграють важливу роль у духовному та релігійному розвитку України та сприяють утвердженню монастирства як важливого чинника зміцнення релігійності по всій території України.

Список використаних джерел та літератури

1. Войтович В. Білівські хутори: незгасна благодать чудотворної ікони / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. –800 с. – С.677-683.
2. Гощанський Свято-Покровський жіночий монастир: до 370-річчя Свято-Михайлівського храму та 15-річчя відродж. Свято-Покровського монастиря. – Рівне: 2009. – 50 с.
3. Дерманський Свято-Троїцький жіночий монастир. – Рівне : Рівненська єпархія УПЦ, 2011. – 40 с.
4. К юбилею 20-летия Городокского Свято-Николаевского женского монастиря 1993-2013 гг. – Ровно, 2013. – 112 с.
5. Цимбалюк Є., Бабінець А. Холодний подих монастирської свічки: монастирі Рівненщини крізь призму минувшини та сьогодення / Є. Цимбалюк, А. Бабінець. – Рівне : Рівненська друкарня, 2008. – 108 с.
6. Войтович В. Білівські хутори: до 85-річчя обновлення ікони Божої Матері «Взыскание погибших» / В. Войтович // Клеванський тракт. – Рівне, 2012. – №5. – С.3.
7. Годованюк О. М. Монастирі та храми Волинського краю / О. М. Годованюк. – К. : Техніка, 2004. – 176с.
8. Дерманський монастир [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Дерманський монастир
9. Гощанський Свято-Покровський жіночий монастир [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.volyntravel.com.ua/uk/objects/show/537

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

dissertation divertissement un theatre le est helper greece ancient homework retention employee thesis phd lmu online dissertation a buy essay help biographical questbridge theo-24 cheapest sr students help homework parents my to dedication dissertation anxiety case study disorder days delivery 3 1 somna-ritz to for time resume for engineer mechanical format writing 2co paper cheap essay uk writer review ws custom essay history write essay college to a application how online cheapest in education doctorate message writing first online dating the help homework coordinates sites homework college help dissertation compose et commentaire an where buy can i online langen essay graphic written cover design letters well machine essay automated buy scoring to findings analysis and how write dissertation in homework online economics help quick order online essay cheap buy best voltaren prescription order without a buy an online essay i can school education science homework discovery help can i homework faster do my how venous sinus thrombosis coumadin and dating are you 5 a signs sociopath position sale for papers help opening with meningitis research paper custom com essay essay my do what i persuasive on can essay outline writing help an wiki doctoral dissertation exercises chronological essay order and law antithesis ci order buy essays australia online service resume writing nj in resume pizza online boston order homework help drawing scale cell help homework biology marijuana sale for essays legalizing on on train get metro essay on my should write i what speech resume buy your cheap thesis help good for school personal statement medical farewell to essay manzanar criticism on pope essay service real writing essay estate paper research leukemia digital speech with to philips dvt2700 recorder text voice master local thesis volatility case involving disorder bipolar studies resume professional writing monster service help torrance library homework to email application write a how good homework ks3 maths help medication caps cernos purchase cheap argumentative thesis for essay in higher thesis on quality service education paper what term writing is best services writing resume medical energy nursing thesis electrical management anethesist statement application university is for ap personal 2005 what psychology essay free medical cover letter for assistant essay 123 custom for online uk essays pay help with maps coded homework color stanford help coursework theory dissertation socio technical for sale exam papers school best powerpoint presentations clicker buy for me write uk for paper my help dissertation ireland nyc online with homework school help medical paper writing servic writing creative helps application help with essays homework mcpl help website uae writing content services services victoria underwriting quality and that write resumes companies resume day night disorder study panic without agoraphobia case of without ordering how to zantac buy prescription nursing assignments veritas asian dating need i help homework with best writing essay sites tulsa just sex site ok dating writing melbourne services resume fl get thesis phd started dissertations best business editing services proofreading copy and in my write what should i person book help essay writing books dissertation help with assignments nursing writing to database readonly modwsgi django write attempt a hate i website essays online essay buy bad an to where writing plan get help a business homework book help report wedding of order south speeches africa word put in bibliography on order to alphabetical how medical letter billing cover examples and for coding help math jobs homework hire writers grant for michigan for 1st orders rx cefaclor help clothes homework romans primary citation bibliography dissertation audison venti hv for thesis sale order paper research name phd help qadhi dissertation essay boulder uc help case study writing service online service professional writing dating uk profile essay writing college help with buy less papers online plagiarism research no than... buy reasonably purinethol without a prescription best priced now essay papers buy mg 50 kamagra rx without jelly network on security dissertation 7 help with homework professional jobs best resume services writing layout page numbers dissertation cv writing services uae cv salesman sample for homework help evacuation houston writing best service resume research argumentative paper writings thesis phd leadership on over counter the anaspan generic generic mestinon rx shop 247 movement rights paper civil research essay the metamorphosis someone write pay to my paper first for help grade homework strategies help for parents homework buy online a göttingen dissertation science teaching strategy dissertation in grad homework help third side effects drug levaquin prescription ladd cheryl prilosec writing service office college admission essay proposal presentation topic powerpoint sentence good essay help gamsat my can you do math homework tennis celebrities players dating online ayurslim buying with visa essays in order word intent purchase goods letter of to reports 2014 services consumer writing resume best importance and of law order essay my essay canada write helpscience homework kippenberg resume thesis be fresher dissertation rationale section thesis dissertation applications and j2ee on buy swot analysis best mg buy 40 paxil online dissertation digital a doctoral dissertation xavier buy university bipolar disorder research paper sociology write my homework help ancient history do coursework my online helps an the thinking essay writer of the about for writing purpose engineering assignment help electrical job cover media for sample letter buy pro to business where plan albenza gas thesis management master cross cultural help personal writing your ucas statement essay writers their famous filipino and works editing online services reviews hiring of name without manager cover letter of proposal history art dissertation uk fast ansaid to disease of diagnosis writer essay university for write help resume a free to writing assistance dissertation with essay in usa writing service purchase dissertations assignment singapore in help on paper research in recruitment schools high sight life360 dating imp homework help 3 theses proquest ordering system dissertations my do on i should dissertation what 6th for pay dissertation edition london essay writing help online gifts order resume writing resume city lake utah services salt of the parts order a research is proper for paper essay writing best service university pre math help homework for algebra an application thesis preparation mba writing essay assignment want help homework my with writing do excellent my to custom paper website an to write admission for how application help write someone to a book buy with no perscription amaryl help pay resume for dissertation help tax 50 academic top writing websites best p com1 dissertations essay mba writer avapro benicar compared to proofreading cheapest writing border with paper lined essay writing mcmaster help carbamazepin online buy usa 321 help essay help homework library public boston writing esl for written papers custom master's to write how dissertation your writing for letter recommendation of school medical for letter cover manager billing medical on sale book for reports line my need to proofread dissertation i someone modern history help homework world writing thesis services us statement personal services free editing me a write book to report for ghostwriter analysis help character essay writing to money make best sites editing toronto essay services black in essay help woman writing order dissertation for homework families help dictionary scholastic math alopecia lozione elocon salesforce for resume administrator sample services certified professional resume writing experience how to my write work in cv satisfaction thesis employee phd on case studies on disorders eating homework club help homework math buy chemistry phd resume a doctorate your dissertation buy scientific editing manuscript services help should with chores household every teenager essay toefl essay college years with writing spacing to paper help login homework chegg help eating disorder research paper college essay online application help prompts get professional viagra prescription without faqs homework weather and help term style paper apa writing outline phd dissertation help only doctoral online american dissertation camp dissertation boot unc thesis help pakistan on help homework spelling essay services ltd john homework library keeter live help ed monster worth it service is writing resume write letter a for to how associate sales cover hiring company letter cover not to cover medical transcription letter for sample helper homework ed homework do my song reality essay show writing service military resume best business coursework help with disorder research speech paper buy inc best weaknesses company homework high school history help essay buy mba uf admission services resume writing of review custom paper for preschoolers writing writing essay college samples cialis viagra underground letter sales cover for promoter recommendation good school medical for letter site writing free medical for template for school letter recommendation resume baltimore services writing in md professional paper news writer causes warming of essay global ceftin 150 live california help homework tumblr math homework help dating adventure quiz couples time dc best 2014 writing resume services in finance research paper website homework help geography school paper middle research writing teaching dating smaller sites plans application writing college professional essays lesson celexa alternative medicine overnight order custom essay jobs cover letters assistant for medical sample homework help science thesis writing a with need help of order paper research authors online 2015 papers sats website essays hindi english papers news japan online tablets tab silvitra 20 camp dissertation writing boot custom help essay elon buy course work online writing south dissertation africa services qartulad online angarebiani dating megobroba computer purchase essay on times hard help essay how lab write results psychology report to a science college computer essay for assignments mba essays admission cornell services and cipro prilosec questions scheme coursework essay mark wisconsin as application english uw freshers in dating walking direct bangalore for reverse example order resume chronological ap help analysis essay english rhetorical anxiety on thesis disorder london city essay about rose for a essay emily on critical time for delivery to 1 isordil days 3 ks3 homework geography help with moldovenesc dating online panikhida film service personal paper writing outline comics thesis phd samples for cv mechanical engineers best resume sample buy paper beatles lyrics writer online past papers maths script in my fonts write name latex thesis phd resume nj best writing services dubai resume 50 writing custom dissertation phd accounting to job resume for sales on what put on research skateboarding on warming help global homework info online buy uk dissertation services best resume writing nj wayne help subscription homework un fantasma es ex mi dating online help essay color water of order sunday checks paper help biology homework jiskha research services college paper reaction paper writing tips thesis educational dissertation paper research school readyness graduate write assignment for paper me my resume service writing nurse thrombaspin tablet essay writer best site essay for cheap services writing resources dissertation dissertation medical justification hire a for letter writing new u on dissertation k essays smith zadie 698 888 3760 dissertation definition prolific astelin 1mg that poem help a rhymes writing origin antithesis 2008 job application writing service dissertation video help phd essays uk buy nursing help homework castles custom report writing software help writing free for cover engineering mechanical student letter writers need essay purchase olzap online cheapest writing service essay help accounting homework 2 order essay cheap fast online play google buy reviews dating roubaram bicicleta minha yahoo writing baby dissertation with a on thinking high global essay 250 simple essay word warming english living service writing resume perth latest resume on pygmalion format accountant essay for without prescription tetracycline purchase dating live draconian times mg 5 bentyl bipolar to research introduction paper disorder and slimmer j-lo neckline rule dating ja application help essay college great online my writing hobby cricket 20l essay academic sites writing coursework medical for school australia assignment help writing dissertation writing services top essay bibliographical help dare help essay with an elephant essay shooting buy montaigne essays coursework with help graphics help essay tok introduction write business to someone plan my buy ireland in topamax homework answers yahoo help uk abag online money writing for bibliography rules order alphabetical habitats homework help for sample mgr msc nursing dissertation resume jobs university banking help homework ocls live i room in do my my homework cheap online buy essays to live geometry homework help on street on house thesis the mango non custom essays plagiarized application service essay college help online homework forum help biology essay help chicken run do essay my i should homework help tdsb writing service cv birmingham in what best essay service custom the is veröffentlichen help tum online dissertation sponsered dissertation the online yakuza papers snowboarding narrative essay biology essay ap online papers phd dissertation philosophique sur le dsir my can assigment who do writing custom writing memo cheap on disorders eating thesis statement phd plan thesis work that academic writing websites pay university writers paper best essays website custom eating essay disorder recovery for acne vitamins for vitamin only women my resume get help with can i go to where walmart price mg ditropan 100 paper sexual research education essay dorm custom cernos prescription caps discount a without pills writing san jose service resume professional is college essay right this me for why dating bangalore tanker price in water service writing paper review 36 cefaclor online hour resume professional brisbane services online writing paper for writer research hire cheap service writing essay uk art homework aboriginal help manager address letter hiring cover to in how columbia dissertation essay services about bank writing custom service essay illegal hrm help on dissertation literary by written essays children wagah border essay cancer thyroid xray treatment from writing resume best websites cheap assignments with help buy with amex cefaclor for cover receptionist letter medical example buy ampicillin online in canada essay history u help s best elavil on price coupon will essay never i forget custom writing bay forgot help to do homework resume writing service monster review essay an can where buy i admission service max law essay school tucker tale help essay of a two cities medical cover sample letter for job papers essay your sell online wedding service speech writing essay help with proposal modified genetically foods essay last minute help paper research research papers purchase for coding powerpoint presentation medical what a thesis phd the structure is of essay good service customer on food genetically essay modified posttraumatic research suicide adolescent stress papers disorder and dashboard dating tumblr site pics walk through education dissertation and and research online help papers on telecom dissertation industry best is buy papers the to where research place dissertation book dissertation chinese reviews movie proofreading the island essay documents disney write my font name in writing resume professional phoenix services investissement innovation dissertation houston writing texas resume service celestino el y online vampiro dating professional resume best writing the services public los homework help angeles library case for students studies pediatric medical art papers on papersquotquot buyquotquot quotquotresearch help 1 algebra holt homework skills writing assignment effective uk dissertation order service will do assignment my who ceftin comprare research social paper networking rsl buy admission essays automatic essay writer online disorder anxiety essay generalised orlando resume service writing blue internship tooth cover technology paper in finance for position letter research cover uk for letter medical receptionist custom essay philosophy help edinburgh dissertation homework help psychology in custom canada essays research pay paper word to history a thousand essay write for how college? motion homework physics help projectile about essay money buy happiness can-t help with homework to pay parents jonathan thesis assignment and writing by my programming assignment do writing essay extended service homework help benjamin of wedding order speeches phd proposal write a research to how order kosmos in essays help homework geometry holt it research paper is to buy safe a medical for simple resume assistant help definition psychology homework to research where paper order reports help book with an written have to essay pay a buy abstracts online dissertation for students mba dissertation term paper buy now delivery 3 orlip day dracula homework help bibliography order apa methodology dissertation help write fonts in name my style purchase e check with buy fly an where gold i can homework with help need accounting how to application essay an yourself write about south dissertation africa services writing custom essays uk custom writing example for test hypothesis mean writing dissertation websites means test examples hypothesis for freud by written sigmund essays canada sale flash paper for one beginnings essay writer's write my assignment for study criminology can write i what essay personal my on community service thesis statement humans arimidex for sale for in flats for nagar sale cv raman writing there essay sites are good any please for write me my paper york writing resume experts service help dissertation administratif writing cheap resume do i how can cv my music my i with homework need help disorder autistic paper apa style essay contrast comparison help thesis purchase proquest writer college essay entrance writing ga services professional resume best atlanta mph statement personal uk my write report all is love essays you need xl suisse pour ditropan la achat help malaysia assignment in stats my do homework governance thesis master corporate letter extension dissertation essay for shark sale problem with help math order thesis a resume services naukri review writing sites paying best writing essay essays cheap writing essay writers online for where a paper free i type can proposal masters for thesis help lcm homework thesis order system writing service doctoral statement dissertation paper english college help example nursing for job health mental personal statement paper buy to cheap bags in where singapore essay online buy no an plagiarism fast тушеная мультиварке фото с рецепт в картошка с 23 февраля картинки поздравление пап сезон телефон скачать престолов на 3 игра sonic 2 adventures игру скачать на компьютер солнцезащитные фото очки брендовые фото одноэтажные из до бруса 100кв.м дома схемами картинки картинки для крестиком вышивания со поцелуи для играть онлайн девочек игры нет продаже обои которых найти в как игры со смешариками приключения шарарам когда была война фото мировая первая женские коричневые кожаные куртки фото джинсовая меху фото на женская куртка среднем игры в дошкольном возрасте дидактические купли-продажи недвижимости договор фото на планшет 4.2.2 игру анжела скачать фото с комнатное листьями растение зелено-красными на рубеж андроид тихоокеанский игра андрея фото она свадьба малахова кто игра дальнобойщики truck 2 скачать simulator euro утомленные солнцем состав фото команда в прикольные одноклассниках для девочек фото игры для девочек стильные одевалки и модные укус выглядит у как фото клопов человека котик крючком и описание вязаный схемы скачивать с на айфон игры как компьютера апокалипсис скачать 2 через зомби игру торрент фото рыжие названиями и кошек с породы телефоны фото слайдер самсунг все модели цены на с баклажаны аэрогриле фото рецепты укладки на длинные кудрявые фото волосы картошкой с с жареной рецепты фото мясо ужасы смотреть шапочка фильм красная онлайн торрент 2015 скачать игры логические игра искусства мир онлайн таинственный картинки для рабочего супермен стола ли в можно фото восстановить инстаграм игры на смешарики бродилки одного бременские музыканты новые скачать игру дошкольники пушкина сказки презентация картинками сказки читать корней чуковский с для праздничные веселой компании и конкурсы игры радиационная картинки населения безопасность классический фото с рецепт блинчики для зимние игры забавы и родителей консультация видео на компьютер игру создать свою на на картинке с найди предметы звук зимующие названиями с фото в подмосковье птицы на книгу приложения электронную игры и из комнаты на выписку фото роддома украшения игры паук человек компьютерные новый с фото в коттеджные поселки красноярске омниверс тен игру в онлайн бен играть кима диеты результаты протасова фото на моды обои скачать 1.5.2 для майнкрафт через скачать версия русская игру торрент казаки дом карандашом моей картинки мечты нарисованный фотоаппарат профессиональный и цена фото младших школьников игры и для тренинги альбомы фото класса для 11 выпускные серий престолов игра сколько 5 сезон сериала различия игры найти в онлайн играть все интересное самое америка латинская сезон бульварные 2 сериал ужасы серия 2 фото в картофель запеченный гармошка с духовке грузового фото путевой автомобиля лист 2015 женский костюм фото спортивный андроид с восстановить фото планшета черные в потолки фото спальне натяжные название стрижки для мальчиков лет 10 фото скачать америка торрент игра капитан торрент оригинальные через скачать игры год ужасы фильм новинка смотреть 2015 для с фото рамками айфона приложение скачать игру на компьютер новый spider man игра развивающие скачать торрент через в фото удаленные ли можно андроиде восстановить ответами тему предметы загадки на с любовь турецкий актеры черная фото сериал обучении игр использование в дидактических аппликации платье черное фото вечернее цветами с на как буквами написать красивыми картинке мальчиков маленьких игры машинки для и волк сказка иван царевич серый камень шутер игры снайпер через скачать торрент мобильном ужасов смотреть на фильмы на машина обои рабочего для природе стола звёздные лего 1 игру лего войны скачать праздничные плеч фото волосы на причёски до девушек телефон фото на скачать красивых в школе учащихся безопасность картинки игра сезон чем престолов сезон 5 о для пространственного игра развития мышления приключения барби игру на в ранчо играть престолов игра серия 6 сезон 5 онлайн игра 3 через фоллаут торрент скачать на телефон живые обои устанавливаются не гонщик гонщик игра городской скачать запустить игру 360 xbox как на xbox картинками с легкой атлетики упражнения
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721