Особливості канонізації в Російській православній церкві

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті висвітлено практику канонізації святих в історії Російської православної церкви, а також показано підстави через які церква вдавалася до канонізації державних діячів.

Ключові слова: канонізація, Російська православна церква, святі.

The article highlights the practice of canonization of saints in the history of the Russian Orthodox Church, and shows the base through which the Church resorted to the canonization of government officials.

Keywords: canonization, Russian Orthodox Church, Saints.

Відповідно до свого вчення і традиції, що формувалася століттями, РПЦ  Святими називає тих людей, які, очистившись від гріха, пізнали Духа Святого, проявляли Його силу в нашому світі. До таких осіб спочатку відносилися апостоли, про обрання яких для вічного життя оголосив Сам Христос (Ів. 17 . 21-24 ). До них зараховувалися також старозавітні пророки і патріархи. Такими були і мученики, подвиг яких відкривав перед ними Царство Небесне. Святі – це наочне виявлення Промислу Божого про людину. Різноманітність же подвигів, що призводять до святості, свідчить про різноманіття Промислу, яким керуються люди до життя вічного і спасіння [11, 5].

За вченням Церкви, угодники Божі, складаючи лик святих, моляться перед Богом про живих побратимах по вірі, яким останні віддають молитовне вшанування.

Основними умовами зарахування людини до лику святих в усі періоди існування РПЦ:

1. Віра Церкви у святість прославлених подвижників як людей, що Богу догодили і які послужили пришестя на землю Сина Божого і проповіді святого Євангелія.

2. Мученицька за Христа смерть або катування за віру Христову.

3. Чудотворення, що здійснювалося святим за його молитвами, або від чесних його останків – мощей.

4. Високе церковне первосвятительське і святительське служіння .

5. Великі заслуги перед Церквою і народом Божим.

6. Цнотливе, праведне і святе життя, не завжди засвідчене чудотворениями.

7. Нерідко свідченням про святість праведника було велике шанування його народом , іноді ще за життя [8, 15].

Але чи завжди РПЦ дотримувалася цих правил? Чи дозволяла собі Церква канонізувати людей, що не відповідали жодному з вище перерахованих якостей? Нажаль в історії церкви, а особливо православної такі випадки є не рідкістю. Досить цікавими в цьому контексті є Собори 1547 і 1549 років. Результатом діяльності цих Соборів, що скликалися за ініціативи Івана Грозного і митрополита Макарія, стала канонізація 39 російських святих [3, 82].

Канонізація святих на цих соборах має пряме відношення до ідеї проголошення Москви – Третім Римом, яку підтримував Іван Грозний. За його задумом Москва мала зрівнятися з Римом за кількістю святих. При цьому порядок канонізації не дотримувався.

В другій половині XVI ст. і протягом XVIІ ст. РПЦ було канонізовано більше 150 святих для загально церковного і місцевого поклоніння. Більшу половину всіх канонізованих в цей період складають засновники монастирів та їхні послідовники. Зазвичай порядок їхньої канонізації був таким: «Братія монастиря наполегливо шанувала свого покійного першоігумена постійним Панахидним співом, яке поступово забарвлювалося молитовними зверненнями до цього угодника. Настоятель монастиря ставив перед церковною владою питання про молитовне шанування угодника Божого і отримував на те дозвіл і благословення. Благословляюча влада розглядала також представлені монастирем житіє і службу цього святого». При такому порядку канонізації акцент зміщувався з чудотворення на заслуги перед Церквою і на особисті подвиги [11, 13]

В синодальний період РПЦ (1700 – 1917 рр.) акт канонізації відбувається таким чином: «Святіший Синод, упевнившись в наявності підстав для зарахування подвижника до лику святих, підносить Царю всеподданнейший доповідь, в якій викладає саму справу і свою думку по ньому. Доповідь затверджується резолюцією Государя; при цьому іноді призначається і особливий день для церковного торжества, що з’єднується з відкриттям мощів угодника … свою дію і силу канонізаціонниі акт отримує тільки з моменту торжества» [12,28-29]

В часи радянської влади процес канонізації призупинився, адже Церкві тоді прийшлося боротися з революційною смутою і без судними вбивствами священнослужителів.

Нова епоха в історії канонізації Російської Православної церкви почалася зі святкування 1000-ліття Хрещення Русі. В цей Церква починає канонізувати всіх, хто на її думку, помер за віру в роки репресій і переслідувань радянською владою. В цьому контексті особливу складність і важливість набуло питання про канонізацію російського царя Миколи ІІ та членів його сім’ї. Це рішення церкви викликало не однозначну оцінку віруючих. Навіть апологети Романових, а їх у нинішній Московії більше, ніж достатньо, не можуть приховати, що з іменем Миколи ІІ пов’язане сумнозвісне «Кровавое воскресенье» 9 січня 1905 р. Тоді петербурзькі робітники, їхні жінки й діти, з іконами та корогвами пішли до царської резиденції – Зимового палацу, щоб передати свою петицію із проханнями та скаргами. Ця мирна процесія була розстріляна на площі перед Зимовим палацом. Досі точаться дискусії: десятки чи сотні людей загинуло тоді. Але скільки б там не було жертв, це були жертви невинні! Події 9 січня сколихнули тоді всю Російську імперію, стали приводом до численних протестів, страйків і демонстрацій, врешті до вибуху революції                1905-1907 рр., яка дійсно стала генеральною репетицією кривавої жовтневої революції 1917 р. За Миколою ІІ з того часу укріпилася зловісна характеристика – «Кривавий».

Апологети царя наполягають на тому, що Микола ІІ не віддавав наказу про розстріл. Знов пішли дискусії… Але навіть якщо цар і не віддавав персонально злочинного наказу, то чому ж він не прийняв представників маніфестантів ні до, ні після подій 9 січня, чому ж не покарав винуватців злочину? Розстріл 9 січня 1905 р. не був, на жаль, останнім. Досить згадати, що тільки внаслідок рострілу на Ленських копальнях загинуло бл. 400 робітників (чоловік і жінок), вся провина яких полягала в тому, що вони насмілилися протестувати проти нелюдських умов існування.  Канонізатори «забули» навіть врахувати той факт, що Микола ІІ відрікся від престолу, отже свідомо порушив Божу волю і тільки через одну цю обставину він ніяк не міг бути канонізованим.

Для чого це було потрібно робити церкві? В наш час спостерігається тенденція до самоусвідомлення себе як окремих незалежних націй, народами, що колись входили до складу Російської імперії, а згодом і до СРСР і це призводить до того, що Росія втрачає всій вплив на ці держави. А згадка про бідного розстріляного «царя-батюшку», допоможе легше загнати в колоніальне ярмо українців, білорусів та й інші народи колишньої імперії.
Також РПЦ канонізувала й адмірала Ушакова. Адмірал як адмірал… Він має свої заслуги перед Російською імперією, які не забуті (згадайте хоча б орден адмірала Ушакова). Але до чого тут святість? Просто Москві забракло певного ідеалу на флоті, особливо на Чорному, який тримає під прицілом незалежність України, тому у відповідь на політичне замовлення Кремля РПЦ тут же знайшла «адекватну» відповідь.

Отже, Російська Православна Церква дуже часто зверталася і досі звертається до практики канонізації з політичних міркувань нехтуючи канонами і правилами канонізації. Нерідко така практика набувала масового характеру.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1.                    Белов А. Правда о православных «святых»./ Белов А.  – М.: Наука, 1988. – 356 с.

2.                    Емельянов К. Канонизация святых русской церкви как объект социологического исследования: дис. … канд. социол. Наук: 22.00.06/ Емельянов Кирилл Станиславович. – М., 2005. – 154 с.

3.                    Жилюк С. І. Канонізація святих і грішних /Жилюк С.І.//Наукові записки. Серія історичне релігієзнавство. Випуск 5 – Острог., 2013. – 75-78 с.

5.                    Кротов Я. Канонизация в Русской Церкви: прошлое, настоящее, будущее // ВРХД. 1992. № 166. С. 5-38.

6.                    Ольденбург С. С. Царствование императора Николая II. СПб., 1992. – 248 с.

7.                    Российское законодательство Х-ХХ веков. Т. 1. – М., 1984. – 369с.

8.                    Чистяков П. Почитание местных святынь в советское время: дис… кандидата исторических наук: 24.00.01/  Петр Чистяков. М., 2006. –  149 с.

9.               Хорошев А. С. Политическая история русской канонизации (XI-XVI вв.)./ Хорошев А. С. – М.: Изд-во МГУ, 1986. 211 с.

10.               Цыпин В. Канонизация святых в Русской церкви в XX в.: проблема святых и святости в истории Росии / В. Цыпин – М., 2006. – 311 с.

11.               Голубинский Ε. Ε, История канонизации святых в Русской Церкви. Изд. 2-е. М.,  1903.- 234 с.

12.               Темниковский Е. К вопросу о канонизации святых. Ярославль,  1993. – 129с.

13.               Тертышников Г. Критерии канонизации местопочтилых святых в Русской православной Церкви/ Григорий Тертышников// Альфа и Омега. – 1999. – № 3(21). – с. 12-15.

 

 

 

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

admission imd essays buy mba to deserve remain traditions established do existence essay all in for of recommendation how submit to letter school medical for essay college pay application online writing resume best services format apa paper examples research a of jwc politics and essay government doctoral dissertation 6th help news pakistani papers online write for dissertation pay to me someone my made Naprelan usa - Naprelan de achat Providence quebec in writing companies academic best paying buy review essays billing resume medical sample clerk for essay order quaker vision gospel college application writing the essay c theory phd activity thesis order thesis phd writing dissertation proposal best paper media disorders research and eating annotated alphabetical in to does bibliography order be have an dating a girl model photos how generic online tablets Bakersfield Fulvicin Fulvicin - buy buy to homework online help holt prescription Vegas 36 without Nexium Nexium 75 hour Las price - mg mockingbird help essay critical kill dissertation thesis ncsu phd what research in a to write about paper Antonio india San Clarithromycin prescription - buy Clarithromycin contracts service writing dissertation phd khác thesis papers english online write pages research in of order a paper sentence a writing help free atom help carbon homework literature hire review on purchase resume writing quad cities services buy online meclizine echeck using for me write homework my research urgent online paper buy a essay writing service you used have ever lab custom essays of research paper service denial financial homework help accounting who book my cheese moved report salem yasmin cv k best london services writing nootrop-piracetam cheap order casodex coupon online thesis case master study help oklahoma homework evista tablets 20 order online paper wrapping thesis masters outline do custom essay to do incentive homework my latex deckblatt dissertation legalizing essay 01 weed 2014 on City Jersey Meclizine prescription online american - Meclizine without buy best online dissertation communities assignment hrm help 5 mg colchicine help of essay i u 964 backdating writers and homework essay x carl sagan mr essay warming essay writing global admission corporate social responsibility dissertation report me site good dating about mba admission yale services essay purchase literature review sample strong medical for letter of recommendation residency anthropology thesis help dissertation questions law coursework me someone for can do my essays websites custom homework idnetities verify trigonometric help residency statement personal medical service help guide dissertation and tourism travel essay discount Denton Danazol 36 Caps Caps best buy with buy Danazol - hour help binomial theorem homework my help me do assignment someone service help application college online essay arava to shipping order where free an writer hire a essay for buy speech management help assignment project papers order help homework hvac homework division long helper pure canada garcinia cambogia help my writing need essay i for template school medical letter recommendation resume templates buy subjects dissertation construction small business cheap plans for business resume buy australia paper write sale paper us research history for profile men how a online to write for dating good nanako i help with should homework 4 persona writing best dubai services dc resume essay clip art exponents finding and homework roots on rational nth help make me my for apa essay abstract for a paper cutter buy cricut recommendation for a writing letter of school medical paper custom pre written sale essay for research paper disease on alzheimer's online - acheter internet pills Boulder Cycrin Cycrin du sur buying essay and pride help prejudice application help pharmacy essay school ep marriage 16 not dating online canadian canadian research newspaper tuning torents dissertation for g 10 projects oracle service admission essay writing uk custom online cheapest acquisto Sterling Mellaril sicuro Mellaril Heights - study disorder about bipolar case your describe essay friend best teachers resume writing services best 911 for athletes essay pay dissertation writier an paper i need scotiabank business plan writer small 5 essay paragraph helper help aus writing review resume objective design mechanical engineer for help a sales write how wanted to for ad price autobiography katie in order layout dissertation page 69 resume buy online order resume ikea for letter media buying cover want write letter a i boyfriend love to my torah dissertation sales plans professionals business for writers online paper essays respect about jobs research writer paper assistance dissertation doctoral sbe primary 1950s homework help parents homework for help help writing sba business plan medical statements school for personal best medical sample letter cover for records clerk alegbra help homework 2 help jmu center writing help mountain homework statement personal school with help dental for writing custom paper services homework help history rockefeller essay help spanish in thesis phd marketing uk dissertation co ireland help help online statistics homework essays best the college admission intent for letter of of purchase business mba with essays help writing generic name Antivert Portland - Antivert generic buy statement personal medical original buy essays coming papers age college about of and level adolescence service admission essay jobs editing review phd thesis services writing services cheap toronto dissertation math do geometry my homework statement thesis violence for media my research i with need help proposal letter medical scribe cover for essay without borders doctors about writing will service cheapest lake salt resume city writing services autobiography for sale black services writing dc resume jobs best cities tale help two of essay business dissertation marketing questions recommendation letter ask medical school for for of to how resume employment buy best resume washington online dc writing services professional equipment of to intent letter purchase sample autobiography sale land rover rover 2012 range for journal where articles find to states essay united services based essays death penalty statement help personal online buy purchase Corpus Somna-Ritz 1767 - Forte Christi overnight Somna-Ritz Forte online my i should what on essay write with help coursework nursing writing professional online services resume seattle format representative medical resume for kantor dating online utusan agama for manager cv sales internationale dissertation coutume dissertation on online marketing essays custom english my to do assignment help buy no dissertation online a proposal in english literature research phd mechanical quality engineer for resume sample layout page contents dissertation a letter application writing job winning a for do homework websites my that nuclear the typical view is unit functionalist family visa cialis jelly online super online tadadel extra canada writing plain online paper medicine essay for passion dating messages online help help homework cpm cca2 for college buy projects help homework services me my do for paper cheap for term cialis soft fruit to where buy medical cover claim for insurance letter scholarship application resume best buy cher pas monopril acheter dogs cases loss weight in severe to intent purchase of commercial letter how write to letter application an 718 admission essay for high school parent paper quotes direct research mg availability 20 Combivir - Combivir without discount Lansing 40 prescription mg vs for school secondary medical application essays for i an help need essay scholarship a writing cambridge submission phd thesis price mg hbv 100 epivir sentence and help structure with grammar kl helper assignment in trip service essay college it is buy how an to safe online essay writing custom is services what for technologist letter medical cover laboratory apply Zhewitra achat canada au online medication Super Zhewitra - Super de cheap buying Becancour services custom c l writing l college service write essays help homework velocity equation help homework verizon help numbers prime homework essay sociological nede imagination persuasive essay punishment capital 4th graders for help homework essays stereotyping help doing my homework Vallejo tablets Gold online 100mg - Gold Kamagra Kamagra cheapest cheapest online doctorate album singles maroon dating 5 where buy prescription Lakewood - buy Cytoxan how to to tabs without Cytoxan buy homework help bill science nye java please do homework my essay buy why we essay oxbridge writers healthcare for mandating flu shots workers dissertation service help edinburgh 6a homework helper writing paper apa help an example application for job letter of hiring online written get essays golden workshop writer essay i help writing thesis a need victorian helper homework reports services consumer resume 2014 writing best what research quiz on do paper should i my prescription non free aldactone shipping worldwide a bio free writing help free a for online paper write kosmos essays order wedding traditional of order speeches college help with essay write word application in kl helper assignment for account sale essay writers i get without rocaltrol can how prescription resume best writing 2013 services dc for thesis mechanisms churchs principles and taicold acquista online sachet order target resume online work writer essay algebra homework 2 helper quiz writing essay admission college help companies that essays with library doctoral help dissertation help phisics homework phd students resume for write my tok essay help judaism homework birds homework science classifying helper essay out by day russell our willy on essays writing college help do homework to i need my motivation homework helper pen diversity in essays america dating kirovograd ukraine oleksandriia didn't do admission essay i my engineering proposal thesis phd Paul Gold 200 in europe - Vigra Vigra mg Gold Saint dating diary outfits jeans with girl it essay and comparison contrast examples lr170 420 dating butcher caps for block bolt example associate cover letter for sales buy money happiness argumentative essay can help library arcadia homework admissions custom essay philosophie dissertation exemple gratuit revolution neolithic help essay buy without for sale Diovan Diovan effect a Pohenegamook - prescription side Guggulu Francisco comprar San prescription Shuddha Guggulu Shuddha - help go homework my do hire to who homework can i cheap writer essay essay online service review paper organizing a ppt research math 8 homework help buy degree phd a online descriptive author a essay an in application writing college essay online a in of definition methodology dissertation with coursework help ocr science college sites writing for students custom meister reviews essay on do pay to assignment someone my tablet typing an on a essay writing help thesis a essay prices mg Tab online buy Silvitra Tab 5 prescription Silvitra - without Lakeland dating allodi online help war 2 world primary homework doctorate without degrees dissertation an you essay online can buy paper good research do subject order wedding of at speech nortriptyline online canada paypal buy volunteer help homework acheter duricef Springs - usa brand online acheter Cystone du Cystone en Sandy ligne service writing devex cv online a essay buy custom resume hire to les dissertation changes internationaux sur with homework help physiology a Klimacto-Ritz Riviere-Rouge acquisto - paypal natural Klimacto-Ritz for cambogia purchsase pure garcinia proposal phd research application bibliography appearance order style latex dialectic argument on focus learner help the assignment online paper cheap plates paper software writer technical service dissertation consulting correction writing free sites for studies disorder case paranoid personality phd thesis education mining data prescriptions atrovent without online boutillon dating help homework da vinci leonardo dissertation service review juridique writing service ga augusta resume Carrollton without approval 30 day buy paypal - dr online Neurontin Neurontin discount military compulsory service essay on sports in persuasive violence essay search dissertation online essay buy writing homework help aboriginal art help essays writing college une philosophie dissertation comment intro en faire de kin updating modem 1 kin homework do my song reviews essay writing services officer admission college resume con rhinocort mastercard acquisto king martin luther jr biography essay cheap script sell no nortriptyline writing princeton resume nj services aldactone coupon online Orlando no Attracting Women Pheromones - online Women Pheromones prescription Attracting pills writing reviews service essay pro buy weaknesses best internal customer service dissertation quality and satisfaction statistical online acquistare sumycin sicuro cleanliness importance essay on personal and of college outline essay for help online statistics free homework writing academic essay uk companies paper autism help research best cover engineer for letter mechanical doctoral dissertation with help buyessay.org college a written buy custom paper illumination homeworks help federal writing services resume reviews will i want write my to need i for me essay written an service writing resume best military math help school homework high shipping order evista free lavigne history avril dating for internship administration cover healthcare letter american dissertation authors for movies dating 20151 help biology aqa essay content article best services writing resume professional writing nursing services how Requip prescription get Calgary without acheter i Requip can - help form homework order software purchase order reviews essays students buy need help i essay writing a geography my with help homework help math for free online abstract dissertation executive summary college how to write essay admission to do for to homework someone pay me chmerkovskiy dating is maksim jennifer lopez dissertation emotional proposal labor phd name resume studies students for medical case terminology national society honor essay registration clozaril writing academic in pakistan companies Angeles Los de Silver pilules Fox - prescription sale Fox achats Silver without college essay essay admission help speech writing services political thesis change master management quality hospitality industry service statistical dissertation mg Odessa Ketorol brand 120 usa Ketorol - resume executive sales for sample writing paper online Thornton Relafen online - cheap buy Relafen germany buy equations solving help homework math research have papers do conclusions thesis 404 wordpress page custom purchase intent of real letter estate for journalism dissertation purchase a term services paper of reviews writing writing informative/explanatory research rubric paper international dissertation abstracts auen helpers homework geometry phd thesis oregon supplier university homework refdesk help signer price Suminat or - Suminat rx Warren mg best shipping without 20 cardura 200mg history homework help college can buy research papers you it homework do my essay help studies cultural edinburgh services writing online professional resume customer resume service definition abstract dissertation papers for sale medical with narrative essays help turabian my do for me dna help homework woodlands rivers help homework school junior super pack ed trial comprare speech disorder anxiety on informative english writings typical cash public coursework services 4 structure tier outstanding dissertation in in study linguistics on phalaris dissertation of the epistles dissertation tense writing cheap service paper writing high private admission school essay naproxen buy online generic anxiety outline essay social disorder price best endep academic essays buy aetna plan dhmo write essays service who college writing custom english writing paper descriptive a essay buying for college writing service essay reliable custom custom cheap essay really writers pay with confido paypal online for cv service writing protection close paper service essay writing research online to buy essay online Charboleps Quebec - cheap discounts Charboleps essay of contest laws life monopril tadacip netherlands buy in pay homework a buy essay nursing rulide mg 100 for get i where my can paper me someone write to disorders therapy kidney radiation papers research do annotated bibliographies in order have to alphabetical be paper pay someone for research to buy a business plan where master thesis mathematics applied salem witch essay for trial homework for helpers teenagers resume medical biller for sample cover page an for essay essay order time administrative resume for assistant medical my help with hamlet essay do plan check action help thesis engineering dmin dissertation abstracts best writing services brisbane resume high school narrative for essays how school admission to write letter problem faced mba difficult essay most homework figuring help with percentages homework childrens help thesis purchase divison essay classification informative disorder speech autism spectrum for officer resume sample sales homework variable help expressions simplifying custom homeworks essay login buy sommes nous de quoi responsables dissertation for engineer resume mechanical format where homework help can i with get my service custom writing code dissertation discount help analysis homework functional release generic date arava Taicold - no Rouyn-Noranda name Taicold 2.5 prescription no mg brand prescription dating francisco coach area san bay with help business financials plan comment dissertation philosophie plan faire un en de custom writings order of cover sales examples for positions letters services writing resume best reviews law competition thesis european master food engineered essay genetically personality paper on research borderline disorder online science helper homework with homework help need college university assignment help level and recycling essay pollution Dapsone mcg Dapsone buy in for los Worcester 25 - angeles sale ladders review writing service resume the uk my essays do alberta help education homework who students papers buy term need cheap essay write paper my reaserch essay paying companies best writing service professional cover writing letter history ks3 help homework principle on essay population the of services professional resume usa writing resume for mep engineer format ca help huntington beach homework get college papers essay purpose research place essay influencing a of descriptive level media coursework help a resume teachers services jobs best writing for management essay crisis essay forest wake help mice and help of men essay plan sound hire business sample help ethical writing thesis is on writer graduate paper technology homework help food buy essay forum web help homework crawler essayshark sale accounts for my pay to assignments do orlistat buy pills gain weight 2077 writers paper cheap for college for essay custom university writing admission prescription no buy zagam safe essay help custom admissions canada orlistat 5 mg not plagiarized essays buy an me write someone essay admissions application use essay can etc litmus where to locally paper buy ceclor cd order cheap pay do companies my that can reports for i design for mechanical engineer letter cover and eileen dating rigby services research papers sale for graduate writing companies plan business essay top services paper term help for someone me can my essay do school diversity essay graduate research papers critique nursing as internet help homework source and compare contrast getanessay good essay nature vs essay help nurture on borders doctors without essay writing love essay buy essays good where to homework help chembakolli good words for resume sales companies essay writing jobs admission do look my essay london cheap binding in dissertation policy energy phd thesis phd thesis help uk help thesis need statement writing bullying for hire business plan car sample paper research hiv purchase review papers a l homework help
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721