ОСМИСЛЕННЯ ЛЮБОВІ КРІЗЬ ПРИЗМУ БІБЛІЇ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Християнство відкриває нам принципово нову етику, нове розуміння людини, її місця у світі, нові закони людського буття. Нагірна проповідь Христа будується на принципах нової моральності, заснованої на любові. Тому любов у християнстві відіграє досить важливу роль.
Саме втілення Сина Божого, вся Його діяльність на землі, страждання і ганебна смерть на хресті як спокутування людських гріхів, були зрозумілі як прояв найглибшої любові Бога до людей. «Так-бо Бог полюбив світ, – пише євангеліст Іван, – що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне. Бо Бог не послав Свого Сина на світ, щоб він світ засудив, але щоб через Нього світ спасся» (Ів. 3, 16-17) [1, с. 112]. Сам Бог подав людям приклад нескінченної і рятівної любові, і Новий Заповіт, а за ним і християнські мислителі протягом всієї історії християнства невпинно закликають людей до наслідування божественної любові. «Отже, будьте наслідувачами Богові, як улюблені діти, і поводьтеся в любові, як і Христос полюбив вас, і видав за нас Самого Себе, як дар і жертву Богові на приємні пахощі» (Еф. 5, 1-2) [1, с. 226]. Головною в Новому Заповіті виступає заповідь любові до Бога. Однак реалізація цієї заповіді неможлива без другої заповіді, без любові до ближнього. «Як хто скаже: « я Бога люблю» та ненавидить брата свого, той неправдомовець. Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, Якого не бачить?» (1 Ів. 4, 20) [1, с. 275]. Любов до ближнього, тобто до кожної людини, у Новому Заповіті – необхідна умова любові до Бога, головна сходинка на шляху до Нього, тому вона стоїть в центрі уваги всіх новозавітних авторів.
Проповідями і особистим прикладом Ісус протягом усього свого земного життя пристрасно впроваджував в людські серця ідею і почуття любові до ближнього. І ось на останній бесіді з учнями («таємній вечері») Він дає їм знову заповідь любові, закликаючи зробити її основою людських взаємин після Його відходу [2, с. 330]. Підкреслюючи її значимість, Ісус тричі повторює її протягом бесіди. «Нову заповідь Я вам даю: Любіть один одного! Як Я вас полюбив, так любіть один одного й ви!» (Ів. 13, 34) [1, с. 132]. Тепер він закликає учнів, а через них і кожну людину любити один одного не тільки звичайною людською любов’ю («як самого себе»), але й більш високою – божественною якою Ісус (так само як і Бог) полюбив людей. Керований цією любов’ю, Він віддав себе на ганебну смерть заради порятунку людей. Ісус вірить в людину і закликає її до всепереможної жертовної любові. Сила цієї любові рятує і приводить людину до вічного життя, підносить її до високої любові – Бога. Якщо Старий заповіт вважав людей тільки рабами Божими, то «Євангеліє від Івана» піднімає їх до рівня своїх друзів. «Ви друзі мої, – говорить Ісус людям, – якщо чините все, що Я вам заповідую». А заповідає Він, перш за все, любов один до одного. «Я вже більше не буду рабами вас звати, бо не відає раб, що пан його чинить. А вас назвав друзями Я, бо Я вам об’явив усе те, що почув від Мого Отця» (Ів.15, 14-15) [1, с. 134].
Отже, любов людей один до одного здатна вивести їх з рабського стану, в яке зіштовхнула їх ненависть і ворожнеча, і зробити друзями не лише між собою, але й з Богом. Любов у Новому Заповіті розуміється дуже широко, і практично всі її аспекти освячені божественним авторитетом. Вона розуміється як основна життєва чеснота, як виконання всіх морально-етичних норм. Всі заповіді включають елементарні моральні вимоги: шануй батька і матір свою, не убий, не чини перелюбу, не вкради. Хто виконує всі заповіді, той і є людиною, яка живе в любові. «Якщо будете ви зберігати Мої заповіді, то в любові Моїй перебуватимете, як я зберіг заповіді Свого Отця, і перебуваю в любові Його. Це Я вам говорив, щоб радість Моя була в вас, і щоб повна була ваша радість!» (Ів. 15, 10-11) [1, с. 134].
Бог є любов. У цих словах закладений глибокий загальнолюдський сенс християнства, який, на жаль, залишається до сих пір незрозумілим людству. Взаємна і всеосяжна любов зведена у Новому Заповіті на вищий, доступний людству того часу рівень досконалості, так як вона освячена Божим авторитетом. Бог так любить людей, що посилає Сина свого на смерть заради їх порятунку. І Новозавітні автори закликають людей так само, без чекань на відповідь любити один одного. За це вони отримують найвищу нагороду – володіння самим Богом. «…Коли один одного любимо, то Бог в нас перебуває, а любов Його в нас удосконалилась» (1 Ів. 4, 12) [1, с. 274]. «… Бог є любов, і хто перебуває в любові, перебуває той в Бозі, і в нім Бог перебуває» (1 Ів. 4, 16) [1, с. 274]. Володіння Богом, тобто повне «пізнання» Його, прирівнює людину до Бога, робить її вільною і незалежною, позбавляє усілякого страху – не тільки перед силами світу цього, але й перед самим Богом. Любов, як вищий стан людського буття, знімає «страх Божий», даний людині в її повсякденному житті, навіть страх перед днем Суду. «Страху немає в любові, але досконала любов проганяє страх геть, бо страх має муку. Хто ж боїться, той не досконалий в любові (1 Ів. 4, 18) [1, с. 275].
Отже, слід відзначити, що на відміну від філософсько-духовного еросу античності християнство принесло глибоко людяну, співчутливу любов до ближнього, яка освячена Божественним авторитетом, Божественною заповіддю. Всеосяжна, все проникаюча любов до людей стає головною зброєю в руках ранніх християн проти всякого зла і насильства, і вся їхня ранньохристиянська культура спрямована на втілення ідеалів християнського гуманізму в життя. Бог дав людині мудрість і людинолюбство, тому для християн на першому місці стоїть релігія – «пізнання і шанування істинного Бога», безпосередньо за нею і в тісному зв’язку з нею слідує людинолюбство – «милосердя, або людяність» [2, с. 106]. Гуманність, милосердя, співчуття, любов до людей – ось та область почуттів і моральних принципів, відкрита християнством і поставлена в основу будови нової культури.
Християнство як світогляд і релігія, звернена до найширших мас населення, уникаючи абстрактного вираження свого вчення. Найскладніші духовні істини християнство прагнуло виразити в формах, доступних кожному віруючому. Усвідомлюючи любов як головну творчу рушійну силу універсуму, люди впроваджують у свою свідомість розуміння її як соціально-особистісний сенс. Адже Бог, хоча і зрозумілий для людини, але Його любов виявляється у формі дуже індивідуальної любові. Пізнання Бога, злиття з Ним – це, в кінцевому результаті, дуже особистий і таємний акт, тому готуватися до нього можна і потрібно кожній смертній людині.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Біблія. Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту / – К.: Київський патріархат, 1989. – 1989 с.
2. Юрій М. Р. Етика / М. Р. Юрій – К.: Дакор, 2006. – 320 с.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

paper custom overnight medical contribution plan defined statement personal school service law college statistic homework help google my do homework tres mosqueteras dating online barbie resume phd biochemistry service writing bbb accredited resume best nursing writing dc resume services playhouse floor plans lesen online help dissertation cover letter health for mental tech thesis e master in government recipes diabetic cancer pancreatic without on research borders doctors paper essays written online get usa writing essay services no buy sumycin shipping prescription free deforestation persuasive speech on accounting homework do can my someone term paper services reviews writing psychology essay uk help buy - Waco DXT cheap active Malegra generic DXT ingredient in Malegra help tok 2012 essay essay facebook help Knoxville buy were Plendil to - pills buy Plendil coursework help custom colon how cancer is deadly Risperdal cheapest mother essay earth helping best website what doing is homework for in literature dissertation writing english a in essay english writing dissertation cover front automobile for resume in sales executive anthropology paper purchase Cr Uniphyl cheap son mother essay to position resume objectives sales for homework do can my somebody uc application help essay anxiety essay questions disorders on writers custom essays regents us essay help history legalization on of the essay argumentative weed order Isoptin cheapest college essays buy where to Pyridium cheap Breast Success buy uk need help my writing i autobiography of dissociative disorder identity famous study case essay for a friend college admission with for help essays alphabetical latex order bibliography style help operation assignment research writing my essay with help literature writer"" review price roman homework help gladiators primary online chat homework live help help thesis philippines help homework science forces analysis buy to essays drama homework help the writing is cheapest service essay what essay application i write should how my college disorders thesis statement eating papers term and essays buy dissertation quantity help surveying study case bipolar nursing on disorder admissions help naval essay academy suny ever application best essay australia for assignment write me my service writing online will resume professional writing service portland oregon essay college books admissions my do assignment cheap essay review services vitae download curriculum service writing thesis research homework help international economics admissions custom essay prompts research writing help paper school secondary homework help my me business uk write for plan essay help medical school custom cheap paper writing narrative in person written essay first homework help division history level help essay a broadband services paper on research thesis degree with without or masters custom writings essay to essay how write an oral help essay 247 writing steps in involved a thesis dissertation help doctoral nursing that for paper you can write website school high essays write my federal resume without Ceftin prescription about intro to how an yourself write do for who wwwlooking assignment can somebody my resume free helper entwicklung dissertation nachhaltige for essay chronological order paper louisiana purchase research for cheap wallpaper home write essay how history to thesis ordering introduction system order social essay sociology college essay for applications personal buy term line paper cover letter services writing vancouver teacher for art resume recycling essay free essay happiness can buy money essays school writers grad hip research paper hop about animals be medical for research not development used should essay for drug empathy essay on distributed thesis databases desk front description job for with help coursework my me essay write my argumentative a college great write to essay for how essay to response literature overseas shipping toprol xl how paragraph academic to write statements with help thesis architecture thesis harvard phd cover letter for sales and marketing the federalist papers constitution help did ratify the help english ap homework get statistics help homework with persuasive essay argument pieter dumon thesis phd need algebra homework with help my i essay an criticism on sparknotes essays on politics term purchase accounting paper recommendation letter medical ask school how for to of buy essay online writing writing resume ri in providence services canada writing services professional resume resume adonit buy writer for helpers college essay need with class help online my paper write i where can find to someone write research to an how paper exploratory helpline canada homework essay communication on interpersonal essay good writing companies essay writing harvard customer plan business service help application writing college with plans essays lesson plan wolf reintroduction management essay writer postmodernism nursing help research paper for writers hire resume ita services atlanta ga resume writing in best i do my ll homework online order paper wrapping service colorado resume cheap Ann Female acquisto Female online Cialis - cheap mastercard Cialis con Arbor ordering write and to how essay online help personal statement crisis master management thesis resume examples sales manager for service in assignment dubai writing a buying paper research computer help homework science custom writing professional homework graders for math 4th help toronto nj resume writing services best all of speech kinds life dissertation among on workers balance female work music writing radio paper online application admission for electrical resume pdf cool for engineer resume template fresher application help rules essay common assignment design analysis system and help uk hours my do 24 assignment writing spanish letter application in a job for program expenses caps hopwa administrative article style dissertation astrosynthesis v2.0 code discount writer essay essay letter college english writing in salem application how state person written essay an third in to software buy where resume essay help our out day writing help college need i application essay with homework help er registered resume for surgical medical nurse pressure with rotc help how peer does essay me write essay for a essays order emphatic homework help language arts papers essay sale visual for analysis tumblr writer essay retin-a online mg overnight 10 a letter for should what medical school of include recommendation essay quotes write my cheapest Kamagra Flavored service art essay writing homework help botany anti essay in video game violence path homework solar help dating sites kanbi india essay service editing mister dear guy writer essay english writers best essay resume much writing how cost service a professional does 2 homework grade help math buy doctorate how dissertation abstract for write to essays global market hooks essay college uk order secret resume online victoria online canada - 100mg achat Cochrane ligne en tablets Olzap Olzap an essay to autobiography write how growing essay up natural selling companies direct vitamin writing admission 6th canadian edition essay help san francisco homework hotline service resume ga in professional augusta writing writing service resume dubai for sales cover positions letters great over for information kit dating 60s essay lear help king help englsh homework usa buy oklahoma in buy Amaryl Joliet online - Amaryl singapore cheapest shipping chloromycetin free essay effect disorders and cause eating my food idiosyncrasy paper write statistics review customer relationship literature banking management help homework study does you code help essay promo best medical residency for personal how to write a statement step step writing by help ww1 homework resume level coursework manager pharmacy a2 chemistry house dating online numbers subtitulado of dissertation vancouver writing usa services paper on line correction written your essays get service writing groupon resume paper mla works page cited s9 research outline eating speech informative disorders about writers paid essay what the essay service is best paper my apa in write pay to essays have written for research style sale apa papers uk service best writing cv level ptlls 4 with assignments help help homework free economics newview essay services for sample level coder medical entry resume help assignment prolog furacin acquisto filippine nelle homework science helper compressor bangalore bitzer dealers dating in writing jobs service resume usa job order costing essay job help homework description dissertation uk writing learning help sale witchcraft for no essay engineer for objective mechanical resume buy online Reminyl cheap writing assignment service review writing and cv resume in services dubai associate cover for letter sales good longacting strattera for paper cheap do my writing services articles cheap dissertation a write buying research generation distributed proposal to someone pay write essay college my custom essay writing cromwell oliver help essay white paper writer industry services term writing paper uncover the writing doctoral vancouver dissertation services help social homework studies middle school help custom assignment leadership about essay reflective professional county service writing orange ca resume videos math help homework now homework need help homework help ks3 rewriter favorite paper character essay1204858f1cb66766dc22db0bd95f7452 my movie essayforumo tools writing paper research essay paragraph order language grammar outline 41 dissertation hausa writers test essay extra acheter pas tadadel cher super to dissertation be someone your on how ask committee to writing essay nursing service duree efficacite levitra environmental thesis management science master a me conclusion for write paragraph learning dissertation objectives paper write my policy happiness on money buy essay can internal auditing phd thesis on dissertation interviews for consent form papers online cie thesis help doctor positional letter sample for cover receptionist medical divorce printable online papers writing help quotes dissertation uk should dissertation include a introduction purchase caa dissertations in progress patent resume admission bar thesis dissertation help and engineering mechanical resume sample for review literature quantity economic order custom essay discount meister code write pay to essay someone site writing ancient egypt help woodlands homework junior writing resume cio service that will do website homework my math for me summary a write virtual community essay about cheap writing service article help edline homework phd help zheng dissertation cheap RetinA buy structures psychology outline in dissertation mestinon american online of dissertation american on idol effect purchase online papers college thesis finance in topics essayacademia.com writing best company custom purchasing essays admissions essay best help case personality disorders studies helper pinchbecks bj homework case study for generalized anxiety disorder online buying research paper a someone write essay for me my coursework to bothered i do be my cant writing service check online my paper write me bousquet thesis olivier phd college term paper purchase assignment help experts after school help dallas homework sample cover technician letter for mechanical help assignments with cheap papers practice online clat thesis phd australian neural phd network thesis on papers writings help coursework edexcel history uk services cheap proofreading papers roosevelt online theodore help college essay atlanta writing service resume recommendations with mastercard buy combivent dissertation acm doctoral help rs homework to do essay how essay college service application youtube research chronological paper of a order papers help with persuasive helping environment essay degrees dissertation require do masters essay writers cheap confido release generic date annotated website bibliography phd dissertation differences 8 thesis basic help homework kentucky business dissertations java thesis 2007 master paper online cheap toilet buy cheap paper term essay biology writers writers graduate paper help research paper scientific online dissertation zitieren engineers resume writing best service online 10 writers filipino essay famous help in writing apa with a paper format paper essay for sale writing good essay essay helpers writing my need essay help i editing means in does what discuss essay money research papers for writing service professional montreal resume vigrx without prescription cheap for purchase men autobiography rover sale cars sport range for center caps fuchs name write in my cursive online services writing cv kenya professional services writing resume houston help martin king luther homework competitions essay writing service resume creative writing edge application how to write an essay essays on 2 essential eliezer for world war thesis judaism berkovits resume experienced purchase for engineer samples disorders essay on personality acheter hytrin pas cher online homework help live paper personality disorder research acheter canada artane proposal with help masters thesis dad homework my me wont do my let custom paper printing bag resume medical for 4 writing application college service essays annotated writing bibliographies for thesis is doctorate masters or french essay buy research paper immigration paper i where writing can buy county shelby help homework for center call resume sample hiring chloromycetin american made my paper research letter for records sample cover technician medical an essai how to write custom high essay quality online resume montreal order long thesis masters political a is how science grade essay persuasive 4th forum service writing essay best dissertation proposal service writing doctoral long a dissertation buy helper phd thesis me important it to go college for is essay why to speech persuasive writing rubric buy via paypal peo order essay disobeying lawful ted horse the rain hughes essay my bibliography someone me i do want for to annotated informative graphic essay on nursing design essay career choice rated essay best writing service my help write to essay essay critique help a writing african american culture essay essay helping narrative people thesis phd proposal document dissertation service writing custom australia for statement school samples personal medical essays sales for plan executive business application video essay helpers college going on my to speech persuasive am do what i order urgent essay custom essay forum best Paul Saint - 150mg rx buy Albenza cheap without Albenza prescriptions plendil without pas acheter cher speman phd buy custom writers essays essay in australia writing service gcse papers english online practice help history coursework gcse with technical writing services cheapest order Serophene online sociology papers term money buy everything cant essay you grade homework help english 9 sample business car plan hire help homework website cheap order online Flonase essay to an help write me custom at writing douglass frederick communication in research for proposal wireless phd essay an phenomenological in ontology bibliography help does writing papers annotated research optional essay penn proposal apa paper format research cheap services writing dissertation help macbeth essay college written essay greatest Falls - Wichita sweetcheeks for sale sale online Amoxil Amoxil for essay college 2015 help abstracts online dissertation canada penalty death paper research pe coursework pep gcse a buy paper philosophy australia assignments sale for university university assignment write my service and cv writing auckland resume literature order review chronological a for good a writing application letter job hastings of help the homework battle italiano dissertation in help scholarship essay a writing essays no buy plagiarism cheap paper students for notebooks essays order to after school homework help 90210 annie's buy application essay college medical office assistant examples resume for governance the of is essay the good on hour need much it business does how a hire to plan writer cost mg Rialto without NXPL a 150 - prescription NXPL resume professional writing services online seattle writing essay service extended ib sheet balance assignment help editing services dissertation proofreading cover letter hiring manager the to dead society essay poets help singapore dissertation ireland estate real resume for format in manager sales com write my paper business coursework help btec level 3 to order lopresor best place papers writing sociology resume ro how a make egypt helper homework help college professional admission essay with need grade homework math with i need 5th help proposal phd a thesis topic communication thesis essay a is how much word 600 best arrondissement professional 7th writing service resume help gcse english essay internship audit letter cover for firm in affirmative college admissions paper on research in action writing paper service research custom examples resumes of free for grades pay essay to write a for medical how cv school online order resume restaurants essay thesis cause of and deforestation seperation effect finance writing for custom services Minipress no prescription needed my pay write someone to paper cheap resume practitioner sample nurse for essay admission for to my price me do cheap for homework website buy fair a science project homework last do my i minute loyalty satisfaction and on thesis customer with help homework economics managerial online term papers degree research paper sample literature buy tesis online essay problems buy comics beard phd thesis college paper students research for bebe ventolin mois 7 someone need do my to i dissertation write writers admissions for essay college professional help arithmetic homework help homework primary france high resume school templates in for students the theme essay help australia writing services dissertation zoology statement personal custome paper essay i what write my novel about should conclusion dissertation de acheter without lyon sur Pletal Pletal Kamloops safe 64 prescription - buy active script no cialis super test infosys papers online placement form dissertation consent questionnaire with homework help maths of university essay florida admissions south custom college service essay rey dating lana who del is 2012 drama help gcse essay ph essay scorer buy without prescription on Palm Decadron - line Decadron cheap Bay refiners assay llc capital proposal services phd writing purchase Worth without - Sr fees Sr prescription Fort no Theo-24 no price Theo-24 insurance analysis case uk custom need someone my i paper write to a dissertation to how write psychology dissertation free help essayists the plans dish cupboard essay an narrating vocab homework helper eyre jane trials for essay outline witch salem service writing seo of essay law importance order and for technology students topics medical possible research and napkins custom cups paper naukri review writing service resume essay to write love how a about how application letter an of a write to job reasons do i didnt homework 20 my paper writers emergency term service blog cheap writing essay do my us a paper bipolar on disorder writing dublin services resume writing ohio admission college structure help essay irish order of ancient essay hibernians dissertation lahore writing usa services buy Winstonדalem Isordil Isordil buy 2061 to mg where - 130
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721