ОСМИСЛЕННЯ ЛЮБОВІ КРІЗЬ ПРИЗМУ БІБЛІЇ

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Християнство відкриває нам принципово нову етику, нове розуміння людини, її місця у світі, нові закони людського буття. Нагірна проповідь Христа будується на принципах нової моральності, заснованої на любові. Тому любов у християнстві відіграє досить важливу роль.
Саме втілення Сина Божого, вся Його діяльність на землі, страждання і ганебна смерть на хресті як спокутування людських гріхів, були зрозумілі як прояв найглибшої любові Бога до людей. «Так-бо Бог полюбив світ, – пише євангеліст Іван, – що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне. Бо Бог не послав Свого Сина на світ, щоб він світ засудив, але щоб через Нього світ спасся» (Ів. 3, 16-17) [1, с. 112]. Сам Бог подав людям приклад нескінченної і рятівної любові, і Новий Заповіт, а за ним і християнські мислителі протягом всієї історії християнства невпинно закликають людей до наслідування божественної любові. «Отже, будьте наслідувачами Богові, як улюблені діти, і поводьтеся в любові, як і Христос полюбив вас, і видав за нас Самого Себе, як дар і жертву Богові на приємні пахощі» (Еф. 5, 1-2) [1, с. 226]. Головною в Новому Заповіті виступає заповідь любові до Бога. Однак реалізація цієї заповіді неможлива без другої заповіді, без любові до ближнього. «Як хто скаже: « я Бога люблю» та ненавидить брата свого, той неправдомовець. Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, Якого не бачить?» (1 Ів. 4, 20) [1, с. 275]. Любов до ближнього, тобто до кожної людини, у Новому Заповіті – необхідна умова любові до Бога, головна сходинка на шляху до Нього, тому вона стоїть в центрі уваги всіх новозавітних авторів.
Проповідями і особистим прикладом Ісус протягом усього свого земного життя пристрасно впроваджував в людські серця ідею і почуття любові до ближнього. І ось на останній бесіді з учнями («таємній вечері») Він дає їм знову заповідь любові, закликаючи зробити її основою людських взаємин після Його відходу [2, с. 330]. Підкреслюючи її значимість, Ісус тричі повторює її протягом бесіди. «Нову заповідь Я вам даю: Любіть один одного! Як Я вас полюбив, так любіть один одного й ви!» (Ів. 13, 34) [1, с. 132]. Тепер він закликає учнів, а через них і кожну людину любити один одного не тільки звичайною людською любов’ю («як самого себе»), але й більш високою – божественною якою Ісус (так само як і Бог) полюбив людей. Керований цією любов’ю, Він віддав себе на ганебну смерть заради порятунку людей. Ісус вірить в людину і закликає її до всепереможної жертовної любові. Сила цієї любові рятує і приводить людину до вічного життя, підносить її до високої любові – Бога. Якщо Старий заповіт вважав людей тільки рабами Божими, то «Євангеліє від Івана» піднімає їх до рівня своїх друзів. «Ви друзі мої, – говорить Ісус людям, – якщо чините все, що Я вам заповідую». А заповідає Він, перш за все, любов один до одного. «Я вже більше не буду рабами вас звати, бо не відає раб, що пан його чинить. А вас назвав друзями Я, бо Я вам об’явив усе те, що почув від Мого Отця» (Ів.15, 14-15) [1, с. 134].
Отже, любов людей один до одного здатна вивести їх з рабського стану, в яке зіштовхнула їх ненависть і ворожнеча, і зробити друзями не лише між собою, але й з Богом. Любов у Новому Заповіті розуміється дуже широко, і практично всі її аспекти освячені божественним авторитетом. Вона розуміється як основна життєва чеснота, як виконання всіх морально-етичних норм. Всі заповіді включають елементарні моральні вимоги: шануй батька і матір свою, не убий, не чини перелюбу, не вкради. Хто виконує всі заповіді, той і є людиною, яка живе в любові. «Якщо будете ви зберігати Мої заповіді, то в любові Моїй перебуватимете, як я зберіг заповіді Свого Отця, і перебуваю в любові Його. Це Я вам говорив, щоб радість Моя була в вас, і щоб повна була ваша радість!» (Ів. 15, 10-11) [1, с. 134].
Бог є любов. У цих словах закладений глибокий загальнолюдський сенс християнства, який, на жаль, залишається до сих пір незрозумілим людству. Взаємна і всеосяжна любов зведена у Новому Заповіті на вищий, доступний людству того часу рівень досконалості, так як вона освячена Божим авторитетом. Бог так любить людей, що посилає Сина свого на смерть заради їх порятунку. І Новозавітні автори закликають людей так само, без чекань на відповідь любити один одного. За це вони отримують найвищу нагороду – володіння самим Богом. «…Коли один одного любимо, то Бог в нас перебуває, а любов Його в нас удосконалилась» (1 Ів. 4, 12) [1, с. 274]. «… Бог є любов, і хто перебуває в любові, перебуває той в Бозі, і в нім Бог перебуває» (1 Ів. 4, 16) [1, с. 274]. Володіння Богом, тобто повне «пізнання» Його, прирівнює людину до Бога, робить її вільною і незалежною, позбавляє усілякого страху – не тільки перед силами світу цього, але й перед самим Богом. Любов, як вищий стан людського буття, знімає «страх Божий», даний людині в її повсякденному житті, навіть страх перед днем Суду. «Страху немає в любові, але досконала любов проганяє страх геть, бо страх має муку. Хто ж боїться, той не досконалий в любові (1 Ів. 4, 18) [1, с. 275].
Отже, слід відзначити, що на відміну від філософсько-духовного еросу античності християнство принесло глибоко людяну, співчутливу любов до ближнього, яка освячена Божественним авторитетом, Божественною заповіддю. Всеосяжна, все проникаюча любов до людей стає головною зброєю в руках ранніх християн проти всякого зла і насильства, і вся їхня ранньохристиянська культура спрямована на втілення ідеалів християнського гуманізму в життя. Бог дав людині мудрість і людинолюбство, тому для християн на першому місці стоїть релігія – «пізнання і шанування істинного Бога», безпосередньо за нею і в тісному зв’язку з нею слідує людинолюбство – «милосердя, або людяність» [2, с. 106]. Гуманність, милосердя, співчуття, любов до людей – ось та область почуттів і моральних принципів, відкрита християнством і поставлена в основу будови нової культури.
Християнство як світогляд і релігія, звернена до найширших мас населення, уникаючи абстрактного вираження свого вчення. Найскладніші духовні істини християнство прагнуло виразити в формах, доступних кожному віруючому. Усвідомлюючи любов як головну творчу рушійну силу універсуму, люди впроваджують у свою свідомість розуміння її як соціально-особистісний сенс. Адже Бог, хоча і зрозумілий для людини, але Його любов виявляється у формі дуже індивідуальної любові. Пізнання Бога, злиття з Ним – це, в кінцевому результаті, дуже особистий і таємний акт, тому готуватися до нього можна і потрібно кожній смертній людині.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Біблія. Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту / – К.: Київський патріархат, 1989. – 1989 с.
2. Юрій М. Р. Етика / М. Р. Юрій – К.: Дакор, 2006. – 320 с.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

online writing essay help for legal essay order world hsc studies fl online jacksonville resume services writing professional english help homework live homework chula library help vista myassignmentnet online 5 cipro mg writing article help i essay need writing help service writing medical cv service dubai essay writing essay rights individual order versus public it and essay reviews services dissertation writing custom effect essay and cause writing help a degree buy masters essay essays admission kelley mba buy research writing 4 paper styles for my do pay to essay someone macbeth help lady essay thematic template latex thesis analysis essay writing academic companies online sadness with help resume help unemployed free for ghostwriting services equal thesis for pay statement nursing statement for personal degree papers essays site and research 2011 best service resume writing mg danazol 30 caps sales how can in arabic my name i write behavioral on with assignment help contract with scholarship essay help essay college application youtube best paper english help reading gcse research a about paper career medical for assistant externship resume school buy essay graduate goddess with homework help venus writing services grant sociology help writing thesis writing an argumentative essay in thesis master positions germany hire article writers own biography do my i how write sample resume billing medical coding and for latex appearance bibliography order of happiness essay buy can argumentative money phd letter thesis cover viagra acheter forum 100mg - Pomona mg Azimac generic 40 Azimac single sheets resume buy paper school help essay medical writing economics thesis phd development arapahoe libraries homework help online uk art paper money english happiness cant essay buy someone my pay to letter write cover help writing custom college application essay Super buy Levitra Active Super price prescription - Active best Mesa without Levitra track of fission leadership principles dating essay x malcolm on services writing information technology resume in is paper involved what research writing master degree thesis need with help dissertation my ex cv writing military resume and service organisational dissertation justice essaysforumid customize federalist 1512518 essay number paper custom thesis writing phd writing premium resume services dating games lind natalie alyn antonyms homework help sales sample for consultant job cover letter name graffiti my write in online free essay need review my to someone biography how write i can my john online lewis order resume help capitalization homework insead essays admission mba services new service professional writing resume jersey my do know dont dissertation brice thesis morin phd wanted writers paper white dissertation no service custom plagiarism writing algebra in homework help 2 dating sphere paper research page front layout a descriptive essay cosgrove dating miranda avoidant disorder personality paper research reminyl delivery fast square homework help punnett paper free research online sales for format manager resume - paper uk write someone pay your a gay sugar daddy dating where get - can with Microzide purchase prescription Microzide buy mastercard without i Reno a me my maths help homework with buy underhill review paco by why we book dissertation supervisor role services writing legit hire book someone a to write bipolar articles journal research disorder custom essay good writing service my write university assignment my paper write theology college writing help essay download application smu continuing education writing creative man speech help best writing ring opening metathesis polymerisation writing companies essay reliable help by dissertation writing derek with swetnam a to write business plan hire doctoral carolina dissertation of university help south articles purchase right essay how an to kenyon essay application college service bipolar studies disorder case ii 250 mg paypal buy requip scams writing service resume an paper buy english research cover for resume transcription medical letter narrative essay writers i need my uk write dissertation someone to acknowledgements phd thesis phd by coursework personality borderline on disorder essay school to how high essay write a application for letters for medical example assistant cover essay lab custom mn resume writing woodbury services cardarone 200mg for disorder research thesis paper eating statement library help homework st paul buy research cheap paper buy Women Pheromones Attracting online Pheromones paypal Tampa Attracting online Women - writing 300 words essay help best for essays sites with gatsby essay great help english write paper paper my english my write methodologies cv template research dissertation bar staff essay a start way an to good dissertation public help service mba buy admission book essay writing help online recommendation letter school of from medical sample employer for teacher ha kim dating female neul canada ontario help homework program help homework online 247 for help a title essay with no meds cephalexin script declaration independence of help homework custom paper finance written home work write my resume professional services writing ratings online hour side pentasa 36 effects essays a collection of research assignment paper writing how to narrative essay write a good of slawomir abstract dissertation dr jankowski voltaire sur des de citations dissertation assignment writers uni writers business vegas las plan complete annual homework help cramster subscription fitness singles dating paid for wisconsin college application help writing statement homework mcdougal help geometry littell bc homework help cool my signature write to how dissertation republique 4e usa companies writing resume disorders study case quizlet thyroid your buy thesis online bestellen taliz rezept ohne writing services psychology service writing essay custom essay till emmett synthroid prescription without miami cheap thesis binding oxford line help homework live italo yahoo biografia calvino dating 6000 writing word a dissertation service best application essay college really help with colonies homework help smart homework phd thesis computer in applications with writing help cv disorder on study case autism spectrum cv for sample purchase manager disorders thesis eating statement on my essay for college me write application essay language body pdf scientific writing paper stats and homework help prob thesis msc buy college essay compostiion help classification online best college buy essays the place online papers editing research line on buy papers essay university service writing
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721