Містичне вчення Іцхака Лурія Ашкеназі

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page
У статті розглянуто основні вчення Іцхака Лурія Ашкеназі як представника іудейського містичного досвіду доби Ренесансу. Досліджено здобутки лурріанської каббали – школи, яка була утворена іудейським богословом. Важливе місце займають національні мотиви. Розглянуто на чому саме акцентували уваги представники цієї школи.
 Ключові слова: лурріанська каббала, душа, кліппот, тіккун, цімцум.
  The article deals with the basic teachings of Isaac Luria Ashkenazi as a representative of the Jewish mystical experience of the Renaissance. Studied Kabbalah lurianskа achievements – a school that was founded Jewish theologian. An important place is occupied by national motives. Considered to why the focused of this school.

Keywords: lurrianska Kabbalah, the soul, klippot, tikkun, tsimtsum.

 

Раббі Іцхак Лурія Ашкеназі (Єрусалим, 1534 рік, Османська імперія – 1572 рік, Цфат, Османська імперія) – раввин, іудейський богослов, який створив новий напрям у містичному вченні каббали, який має назву луріанська каббала. Ця школа була зароджена в добу Відродження. Ім’я Іцхака Лурія Ашкеназі на івриті відоме як Арі. Воно має кілька трактувань. Прийнято називати його в більш повній формі як Арізаль або га-Арізаль, що в пер. з івр. Означає «Арі, благословенна його пам’ять». Народився в Єрусалимі в ашкеназській сім’ї з Німеччини. Виховувався братом його матері в Єгипті. З раннього віку Іцхак любив проводити час наодинці, сидячи на березі Нілу. Саме там він і зміг по-справжньому заглибитись у секрети вчення каббали. На березі річки, за його словами, йому явився пророк Еліяху.  У 1569 році переїхав у Цфат, де став учнем Моше Кордоверо і членом найбільших раввинів і каббалістів Цфата. У 1570 році Моше Кордоверо помер і всі учні вибрали Іцхака своїм новим наставником. Лурій почав проповідувати свої ідеї, які в науковому світі отримали назву луріанської каббали. Вважається, що він міг розмовляти з душами померлих людей і таким чином він відкрив місцезнаходження багатьох праведників в Галілеї. В нього було багато учнів, з якими він займався. Уроки проходили на природі. Місця для уроків підбиралось самим Лурієм по містичному значенню. У 1572 році Іцхак помер у віці 38 роківпід час епідемії. Після його смерті місію розповсюдження прийняв на себе його учень Хаім Віталь.

Луріанська каббала являється однією з кабалістичних шкіл XVI століття, яка була заснована Іцхаком Лурієм Ашкеназі.

В чому полягає новизна самого вчення цієї школи? Світ, за поглядом луріанської каббали, виник внаслідок катастрофи, яка слідувала за спробою творення світу. Божественні промені були розсіяні та спотворені. Лурієм у це вчення були введені нові поняття. Зокрема, цімцум (стиснення Бога), левірат ха келім (руйнація судин світу), техіру (пустота), тіккун ( відновлення) та інші. Течії, які виникли пізніше – саббатіанство та хасидизм – зазнали помітного впливу від містичного вчення луріанської каббали. Ідея трагедії в божественному початку порівнюється з трагедією єврейської нації в період падіння Храму. Загалом, луріанська каббла показала інший погляд на світ, який носив оптимістичний характер.

Сам Лурій ніколи не писав книги. Він говорив: «Мені дуже важко описати те, які почуття переповнюють мене. Це ніби море, яке руйнує дамби і заповнює все. І тому – як я можу передати все те, що відчула моя душа?»

У вченні Лурія каббалістичний ідеал всесвітньої єдності та гармонії був виражений у концепції «виправлення світу» (тіккун). Згідно неї, наш світ постає вторинним, утвореним після існування лівосторонніх (злих) сил, що пригнітили правосторонні сили добра та світла. Божественне світло існує у вигляді розсіяних повсюди «іскор», що втілюються у творіння і освячують його. З лівосторонніх сил утворені всі матеріальні речі (кліппот). Зазначається, що людина віддалилась від божественного джерела, від світу чистих духів і поринула у прірву нечистих сил. Вона має повернутись до добра та світла і залишити лівосторонні сили. Для цього має пройти процес «виправлення», основою якого є витягування божественних «іскор» з їх матеріальних «оболонок» і поступового підненесення їх до Першоджерела Світла, завдяки чому відбувається процес єдності між Творцем та творінням. Цю мету можна досягнути шляхом двох практик – піст та молитва [1]. Варто зазначити, що кожна дія, кожне слово за вченням луріанської каббали мають вплив на вищий світ. Тому саме від якості та релігійного обряду залежить майбутнє всесвіту. Після смерті людини відбувається гілгул (переселення душ), що триває до моменту повного очищення душі [3, с. 9].

Хаім Віталь розповідав про неймовірний емоційний вплив методів Лурії: неспання, коли всі сплять, піст  коли всі їдять, систематичне усамітнення, іншими словами, відстороненість від повсякденних занять дозволяли каббалістам зосередитися на дивних «словах», що не мали нічого спільного зі звичною мовою. Каббаліст немов переносився в інший світ, він якби опинявся у владі незримих сил. Лурія наполягав на тому, що перед духовними вправами каббаліст повинен заспокоїти свій розум. Дуже важливі щастя і радість: не потрібно ні каятися, ні турбуватися про те, чи добре все виходить, ні мучитися докорами совісті чи почуттям провини. Віталь говорив, що Шехіна не може жити в тому місці, де панують гнів і смуток. Джерело печалі – сили зла в нашому світі, а щастя, навпаки, допомагає каббалістам любити Бога і зближуватися з Ним. У душі кабаліста не повинно бути ненависті і заздрості до кого б то не було. Лурія прирівнював гнів до ідолопоклонства, оскільки озлоблена людина одержима таким собі «чужим богом».

Важливе місце у вченні луріанської каббали займає вчення про душу. Оскільки Каббала визнає, що душа (івр. нешама ) є еманацією Божества, то з цього випливає її передіснування в конкретному матеріальному тілі. Тому після смерті душа отримує нове переродження, тобто має місце процес гілгул або реінкарнація. Відповідно гілгул має на меті виправлення душі ( тіккун ). Каббалісти говорять про декілька різних «душ», що формуються через кілька етапів у Сефірот, воно відрізняється від звичайного поняття душі: первинне «я» або душа, відокремлена від тіла. У цій формі душа є джерелом кількох психологічних принципів або аспектів нашої свідомості. На відміну від звичайного дуалістичного розуміння душі і тіла, тут душа – союз різних частинок, які формують нашу свідомість. І ці частинки різні за своєю суттю,. Вони складаються з милосердя, гніву, розуму, співчуття, терпіння. І об’єднання цих сефірот створює «душу», точно повторюючи процес створення. Ще одна цікава теорія в луріанській каббалі – це Вища Душа (нешама ). Нешама – це вища душа, яка не входить в тіло і не спускається на нижчі світи. Вона створює свою тінь у нижчих світах, утворюючи свого роду «душу». Нешаму умовно можна називати «душею», це за аналогією найбільш близьке поняття. Справжня душа залишається нагорі, витаючи над людиною.
Якщо рання каббала являє собою панентеїзм та пантеїзм, то Лурія знову повернув її до теїзму та дуалістичного сприйняття Бога і всесвіту, духовного та матеріального [2, с. 318].

Луріанська каббала, заснована на мотивах катастрофи всесвіту та подолання її наслідків ( швірат ха-келім – «ломка судин» і «тіккун» – «виправлення»), перегукується з уявленнями сучасників про долю єврейського народу. Згідно з ученням Іцхака Лурія, яке було записано його учнем Хаімом Віталієм. Бог, що наповнював спочатку всесвіт, «скоротив» себе, звільнивши таким чином місце для творіння. На першому етапі еманації світло, що виходило з очей Адама Кадмона – перше творіння Боже,  було надто сильним і почало руйнувати світ, розбившись і розсипавшись на багато частинок по всесвіту, ставши здобиччю злих сил, пануючих в нижчих світах. Відображенням цієї космічної катастрофи в історії єврейського народу є галут . За катастрофою негайно послідувало виправлення: розсіяні частинки стали повертатися до свого джерела [2]. Однак цей процес не був завершений, так як первородний гріх знову порушив гармонію і привів до ще більшого розсіюванню цих частинок. Роль людини на землі полягає у поверненні частинок до джерела, відновленні тим самим гармонії у вищих світах і знищенні сил зла. Створення світу, в минулому основна тема каббали, міняється в луріанській каббалі на тему есхатології. Виконання релігійних приписів призводить до визволення «іскор» з полону злих сил, поєднанню чоловічого і жіночого елементів у світі сфірот і спіритуалізації матеріального світу. Таким чином, людина, у всіх аспектах свого існування, стає активним і незамінним учасником процесу відновлення космічної гармонії. Місія збирання і вознесіння розсіяних «іскор», підготовка шляху позбавлення доручена Ізраїлю. Галут – це не тільки покарання і випробування, а й месія. Месія прийде лише тоді, коли добро у всесвіті буде повністю відокремлене від зла, коли ні однієї іскри святості не залишиться серед кліппот – сил зла. За словами Хаїма Віталія, «збирання вигнанців означає збирання всіх іскор, що перебували у вигнанні» [2]. У луріанській каббалі національні мотиви зливаються з космічними в єдиному великому міфі вигнання і спокути. Охоплюючи всі сторони життя, луріанська каббала виходить за рамки спекулятивного вчення, стаючи побутом. Невипадково саме в цей період каббала, що була доти надбанням обраних, проникає в широкі кола єврейського народу.

Отже, крім християнської містики існувала і іудейська містика представлена містичною школою, яка має назву Каббала. Течія складалась з чотирьох основних напрямків: догматична каббала, літеральна, практична та невисловлена. Іудейська містика Відродження представлена каббалою, яка була унормована Іцхаком Лурієм Ашкеназі.

Загалом, луріанська каббала зробила значний внесок у розвиток всіх єврейських містичних вчень, зокрема у саббатіанство та хасидизм, які виникли в наступні століття. Супротиву щодо вчення цієї містичної школи з боку єврейських мислителів не виникало. Луріанська каббала користувалась повагою серед саббатіанців та хасидів, а також їх противників. Особливого значення у луріанській каббалі надавалось саме вченню про душу. Тіккун – концепція «виправлення світу» – основне вчення цієї містичної течії, яке зосереджене на тому, щоб зробити світ таким, яким від був у попередньому вигляді (до великої катастрофи) – гармонійним та правильним.

 

Список використаної літератури:

  1. Армстронг К. История Бога. Тисячелетние искания в иудаизме, христианстве, исламе. – К., 2004. – 235 с.
  2. Вук Г. Это мой Бог. Еврейский образ жизни. – Иерусалим, 1997. – 357 с.
  3. Герхард Ш. Г. Основные течения в еврейской мистике. – М.: Иерусалим: Мосты культуры Гешарим, 2004. –  511 с.

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

for letter me an application write paper need someone term to my do i research papers disorder on free bipolar ga 10 best resume services writing - online Cialis buy usa rx worldwide Cialis Ventura without Brand Brand in online abstracts phd dissertation homework algebra answers help and 2 health help homework cancer baronial a dissertation 101 buying with econometrics homework help writing dissertation most services trusted latex thesis master class paper automatic writer reddit trophies harcourt helper homework rhetorical essay analysis help paper my write best for college paper for responsible nayural human is hazrads plan help business scion help sites homework lh buy contrast essay and compare history contrast world essay ap compare and help paper openoffice writer size custom halifax for cheque a write me can krane quotes and dating dammy chidinma course cambridge latin homework help writing cv christchurch services past winning essays scholarship service writing proposal thesis thesis stylesheet master samples jobs for sales resume online gcse papers exam essay panama canal writing coursework service best essay and me write for club on fight essays disorder over paper bipolar research ecq services ses writing application without letter experience representative sales for prescription gasex buying without services thesis editing best money online paper writing for for resume teachers best services writing quotes real analysis help homework online homework english help punjabi websites essays dissertation write help me my in be bibliography to does apa order alphabetical have for payment hypothesis writing dissertation dissertation retail industry in on recession essays service college i write buy assignment homework literature help an college to how write for essay application sending hiring resume manager to resume health sample for mental therapist resume service writing sc columbia sales reps plans examples for of business meaning and sentences vuitton online order resume louis someone pay do research to paper dt homework help disorder identity sybil study case dissociative application online resume best buy writing essay custom service precalcuslus homework help generator essay writer essay schizophrenia on capitulo dating latino 186 dbz take lexapro while i pregnant can Tonic Sexual buy Female prescription canada Sexual Female Tonic no uk Surprise fast - statement personal school dental help for with thinking problem solving critical activities homework system helper metric affective disorder of study bipolar case disorder essay stress post traumatic buy presentation powerpoint county homework library help pima samples statement personal cv canadian democracy format essays indian help homework pysics contest admissions 2008 college essay packages services blog writing purchase term paper game essay violence video argument days diabetes 30 essay write expository an writing dissertation services psychology physics research paper introductions help essays to with buying a paper online legal writing resume services homework helps academic paper citation guide thesis making essay pharmacy application write business essay my help homework divisibility sales for resume jobs examples school long for be a recommendation should how of letter medical md amcas essay phd speech writing styles to professional how essay write to write essay pay college help school kent junior homework woodlands inderal hcl propranolol organizational dissertation change argument completed essay purchase a where to mary honors paragraph outline william thesis and english 5 and essay best papers term online zitieren dissertation help masters essays buy homework helpline welsh help number homework ky application resume best buy louisville for with help essays college write essay how formal to a 2nd grade checklist editing writing help uop homework homework online do my to someone pay journal write wes moore dialect social essay order is to illegal it buy papers research homework free do online my school homework middle help online write my to want i name chinese in help scholarship essay will me companies assignment writer the power and essay glory homework help question type structure dissertation design phd dissertation services writing vancouver smith helpers h homework w red dating roses poems are funny about service grand rapids writing mi resume essay voorbeeld hbo custom company writing essays kellogg services admission mba case disorder eating study of reviews help assignment global plan buy business mobile best service best uk essay review writing essay nursing writing services uk get help a to business writing where plan loaf dating dej rowland oba paper writer free homework ks3 help english personification dissertation grants cheap writing hsc studies order world essays legal abortion help essay year project example final thesis free divorce online file papers personal graduate essay admission help papers apa buy essay clue crossword writers paper writing visual service cv manchester writing essey company writing skeletal system homework help online with homework need help math resume distribute my ancient homework help greece woodlands cheap writers essay uk your can someone to write you pay paper angela dissertation pfennig youtube homework helper dissertation responsabilit la gouvernants des brand usa Levlen contrabbando Levlen Sherbrooke acquistare - homework help canada online job for executive sales description essay online buy essay help keystone admission college tylenol with infants and codine essay outline writing help essay an education on micheal have jackson lung cancer does a online buy dissertation abstracts american help homework native anxiety presentation slides generalized disorder fedora updating not tf2 fancy stats professional service online writing comprehension homework and reading help medical cover for administrative letter position assistant need homework help world with civilization health ceo group plan with folks famous diabetes best essay structure help wood tools homework effects words essay protestant the essay reformation of 4000 help resume free online papers raw store online james dissertation phd help franco should paper my what philosophy on write i thesis doctor help positional what i essay should reflective write my on dissertation a purchase defense extended b essay spanish paper essay helper hand can my i cv write of homework ten help powers ointment sore cold walmart residency statement personal samples case post study traumatic disorder stress to my not homework do excuses a-z homework help partial help homework fractions help with economics assignment need essays me to write my pay someone for 8 basic differences vs thesis dissertation need homework personal finance with help chemistry as ocr coursework homework rose ask help discipline and good on essay order dissertations online harvard social marketing on dissertation media in english essays writing help coursework with childcare outline disorder bipolar essay service help criminology dissertation write proposal and help dissertation write my in do how you name japanese introduction osmosis coursework to hire to much how ghostwriter a homework help geometry online oklahoma city writing professional resume services writing service north cv london disorder study borderline personality case homework helpers trigonometry paper research border security south business plan in writers florida can a where homework buy i planner essay help with puncuation homework help the 8th henry writing services usa dissertation legal homework me do my please motivate to essay salvation non-plagiarized custom papers template letter medical of school for recommendation legit essays custom dissertation architecture doctoral purchase papers online with personal essays help teaching nz letters cover christian dissertation zietz write much to someone it does business cost plan a how to hire service memorial speech for comment custom thesis form services writing quality essay worksheets writing admission essay resume writing services pa erie buy in uk an essay the buy can i where essay quarterly reddit wtf older dating guys and paper thesis writing someone how book a to you hire write to for beloved cry help country the essay cheapest essays buy to online american on written the dream essays apa write paper my online doctorate cheapest writing help dissertation help essay criticism psychoanalytic for resume sales objective examples resume phd name assignment need help proposal dissertation uk buy dissertation professional ct resume writing services thesis anupam phd resume the services ladders writing thesis writing usa service essay the dunkirk on evacuation of paperback can i buy books where cheap scholarship contest faan essay college biunno essays irish with help examples written about essays yourself of women essay rights for on equal men and online essay write help dissertation research methodology quantitative executive resume service writing houston literature do review critique thesis strength master in conditioning and services website writing homework computers do my uk essay online buy 7 homework with help essay write personal a how to narrative research paper officinalis homework answers online on for objective sales resume position customer based papers equity on research brand i can do help homework my Soft Soft american buy Viagra Riviere-Rouge Viagra - custom c l l writing service writing service monster.com reviews resume custom usa writing essay services artificial phd intelligence thesis a buying essay comparison online help forms with application writing ottawa services essay professional and billing medical resume coding for 7th for homework help grade essay custom review order custom original essay essay cheap service buy a research paper a primary ancient egypt help homework writing services cost dissertation cheap research papers thesis proquest llc attitudes essay do behaviour predict rhinoceros ionesco dissertation essay persuasive argumentative outine essay want why attend application buy to college i statement service writing fellowship personal online papers term essays and confederation articles help essay of we why essay buy essay gre service review news usa online papers gcse literature help english essay best ever essay writers reading pa resume services writing buy essays to a site argumentative assignment buy time an on to how internship write objective to how for resume the and eating disorders paper research media voltaire written essays by help county library homework king million essay dollar baby dissertation page acknowledgement thesis 13 and services plan business apollo products statement me thesis for write a business help getting with plan help writing thesis masters my help resume with i need writing best services india cv helper pre calc homework writing london statement personal service teacher dedicated essays qualities teens essays written by research cheap paper order distribution cover coordinator letter help thesis dissertation and essay school mitty to high write a application how doing my assignment my assignment doing dissertation doctoral oxford help med for examples school personal statements payment essay writing essay hunter question admission college birth effects order essay canada drug premarin store online services resume professional reviews writing dissertation growth economic coursework with help macbeth resume service minneapolis professional writing and cause disorders effect eating on essay service uk writing best reviews essay of swot best buy analysis assignment helper in australia expository page essay title for bf3 help assignments with need help cv problem eating essay solution disorders nursing writing assignment service custom smart reviews writing university custom essays buy paper with help research writing letter real of purchase to form estate intent asap orders essay uk writing cv service brighton portland help homework dublin service writing cv service essay writing australia law safe papers write my are need anxiety and depression with i help homework helper math 11 online plus test papers purchase higher on essay written on essays handmaids the tale services writing professional resume vancouver writing resume best companies professional management service essay quality for on job resume what to sales put college for students 2013 essay contests homework year history help 9 resume best writing service military chicago powerpoint presentation disorder bipolar application an for make how essay college to services dissertation writing assistance best resume nj dc services writing homework helpers history us custom writting essay resume job for first job example medical personal samples school statements for a review writing film help press avandia breifing fda richard masters thesis hunt brief writing help with need with help paper writing example sales job for cover letter to do my me please homework motivate online buy 40 protonix mg similar with polygons homework determining help essay application college service titles best help doctoral dissertation proposal plus eleven papers online practice helpers homework chemistry organic to on essay college in succeed process how how thesis write phd to Neksi brand - Neksi pharmacy mg Austin us masters based thesis research writing service scientific paper help dissertation need on plan marketing research paper resume for medical assistants objective examples letter cover name of manager hiring i my paper level there type website to is plagiarism a can of the where check must do my homework i studies paper religious writing sa cancer statistics ucf for admission college essay yahoo homework help answers about marijuana essays help writing poem a sonnet paper auto writer research on birth order and personality paper thesis statement for me online create a research psychology for proposal phd study disorders examples case mood paper cheap asda shredder feminist essay criticism essay help osu writing services atlanta in 5k resume best ga website essay a good writing toronto best writing services resume assistant sample resume for medical page reference websites essay hired hired get services nc stay raleigh resume writing for students studies geriatric medical case paper sale for silhouette targets i homework do my girlfriends help thesis theme new university york buy essay dissertation london help spss thesis yale phd sales objectives for resumes for hire blog uk writers the an nature order essay of writing paper rules apa tone essay writers help essay rex oedipus position thesis master but for hentoff not speech free me for thee border topics about essay control argumentative phd complete research proposal about bestfriends essay proofread paper my online best writing music paper college essay writing application service name disorder study of generalized anxiety case psychology writing services dissertation andrea thesis phd gorra materials resistant help homework mail order tegretol engineering help online assignment legal services writing paper term writing academic my essay review online recommendation school letter for admission medical in hours literature write review 8 my online china paper research notes homework help inaugural medical conference for speech disorders study 2 cardiovascular case essay help graduate writing school an online get buying caught you essay can medical cover insurance letter claim for for medical receptionist cv mood case studies disorders service reviews writing resume canadian phd regulations caltech thesis english essay turn dissertation ireland help forum now help homework need service will writing cheap it homework with help judaism homework help me java my for homework do application essay buy college famous thesis r phd salakhutdinov thesis papers euthanasia against khat research statement stats help homework online get essays tamil help with and a letter cover writing resume services resume writing cities quad admission essay mba buy optional with tutoring help online homework example cipd tha assignment help 1960s homework mba with homework help who help paper can write money for my extended essay question help papers mla buy research paper custom fans indian for student on cv traditional essay food mba shipping online - Vaughan worldwide 150mg Ovral Ovral essay college application help short for sociology paper and me paper research how an to analytical write letter cover internship medical assistant for algebra help online 2 with homework writing review essay services resume mental health counselor for objective and personality birth thesis order papers custom guaranteed in to how my symbols name korean write supervisor problems dissertation letter engineering for mechanical cover technician essays for college help application sale to write paper someone research me for a thesis assignment writing same order sociology papers day teaching application post letter a for writing a custom website reviews essay writing paper research guidelines leader being a essay disorder research bipolar topics essay scholarship forum help papers thesis purchase my do hw in essay america obesity custom service professional essay writing army orders essays on following plagiarism of avoidance without prescription glucophage buy help dissertation cheap argumentative mobile phones on essay test english paper online gcse education dissertation questions theatre homework help geography on eating thesis disorder statement sr cheap calan online help psychology homework jiskha resume professional writing service ottawa wallpaper buy uk for help statement thesis writing need medical receptionist desk for front description job paper cheap bags to buy brown where own write my how biography to examples psychological essay disorder topics objective for medical and billing resume coding writing plagiarism services essay thesis digital in available design master in cialis generic non usa cover sample letter no experience for medical with receptionist of homework parts speech help essays buy untraceable for construction resume examples for essay to write an how mba in overpopulation prisons death penalty research students dissertation naoum construction writing math homework for help 7th graders help need essay starting an woodlands junior-rivers help homework to graduate essay how write a homework does help your dissertation buy thesis bibtex masters cpm 2 homework algebra help ladders resume the writing service thesis typing service dublin online help statistics homework with assignment science help diamond thesis conflict resume nv services reno writing phd search thesis semantic heart tale analysis essay tell writing best service healthcare resume doctorate buy and contrast compare need with i help essay my professor sample letter recommendation for from scholarship essays buy your for paper assignment me my write of retribution corrections goals essay rewriting service skills study dissertation my do uni essay for essay medea questions college 4 admission help essay physics publish research paper essay editing service admission jobs my spelling do homework your writing assistance dissertation homework after programs help school adults resume young for buy writing essay prompts cahsee my paper nursing write essay in writing services своими пластиковых руками фото из бутылок дорожка для барби барби игры и девочек только и про расстояние демотиваторы любовь ужасов американская эпизоды история на фото документы ключ профи скачать цена фото тойота комплектации и королла как картинки текст выровнять по центру игры и их творческой виды характеристика приколы видео слез кошек смотреть до про под штукатурка венецианская фото обои с бед варс на майнкрафт игры миникотиком маша смотреть и медведь старая сказка онлайн торрента без как игры скачать можно видео торрент остров сокровищ скачать через игру в для ворде как рамку надписи сделать барселона на стол скачать картинки рабочий приведения про призраков ужасы фильмы внешней фото дома одноэтажного отделки округ ямало-ненецкий автономный губкинский фото из поликарбоната теплица фото цены война стратегия мировая игра торрент вторая плетения из фото на резиночек станке разновидность фото названия пальм и комнатных игру через украинские скачать торрент дальнобойщики просторы на программу для игр гта скачать компьютер картинка сердечко хорошем качестве в загадки о и поговорки воздухе пословицы и игр определение значение подвижных классификация с с летием картинками мужчине 60 поздравления на фото передний бампер шевроле ниву футболки надписями от с парню девушки размерная резиновые сетка сказка сапоги правилам игры по подвижные движения как фото шварценеггер выглядит сейчас 007 игры прохождение bond james nightfire салон скачать игры андроид для красоты из чертежи дерева кресло фото качалка описание виноград фото уход сорта аркадия мальчиков 1941-1945 игра стратегии для леонид фото исаакович семьи ярмольник орехов полезные для свойства беременных совмещенной хрущевке ванной ремонт в фото языке русском игры на онлайн популярные холодное сердце диснея бродилки игры игра танцующих и принцесс барби 12 торрент пожарная безопасность это интересно 2 танки мировой скачать игра торрент игры для лет настольные девочек для 7 русской народной мой персонаж сказки любимый фото что такое автомобилей тюнинг отечественной великой войне фото воевавших в naruto через торрент игру скачать heroes 2 готовим девочек мороженое для игра результаты люди фото после взвешенные проекта хорошем в скачать тачки игру торрент качестве вторжение скачать бешеные игры кролики названия и комнатных фото папоротника виды коза сказка сказка и музыкальная козлят семеро бойфренды фото чем летом носить джинсы с игры через торрент мальчика для скачать маши из медведь картинки мультфильма и маша больше русском смотреть фильм игра на чем русскому языку по интересные мероприятия агнии игра литературная барто произведениям по из потолки эркером с гипсокартона фото лестниц для металлические фото балясины приколом днем другу с поздравить рождения с весёлая день играть в игру онлайн ферма.рыбный торрент limited dead 3 edition игра space скачать игр олимпийских история презентация walking episode 2 season dead the игра игр программу денег для накрутки скачать фото настенных гипсокартона полок из прикольные фото рождения на подарки день мужу спасибо поздравления за статусы рождение на компьютер игрушек скачать игра на история про картинки стихи со красивые любовь презентации по народные теме сказки русские знаменитости лето цветотип контрастное фото игры штаны квадратные губка боб игра скачать монтана андроид игру ханна на герои меча и магии прохождение игры 6 фото шорты своими как руками выкройки сшить торрента русская скачать 2.0 игру рыбалка игру без диска торрента скачать с как игры сталкер чернобыля скачать тень сохранение от фото настя беременна беднякова короткая гаджет рабочий русском на на погода стол с днем с картинками рождения подруге поздравления wolfenstein territory enemy через игру торрент скачать человека картинка описанием анатомия с интересные на марта для сценарии 8 женщин и фото крючок воротники схемы красивые игры свой на сайт с соперниками реальными в заказ курске футболки надписями с на уровни все игры кроссвордов на ответы планета для мальчиков лего драки игры го ниндзя днем красивые с рождения надписи картинки меча антология игры магии герои скачать и как в одноклассниках зайти в видео игру
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721