Формування іміджу футбольного клубу в Україні (на прикладі ФК «Шахтар»)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

В статті досліджено поняття імідж та його значення для футбольного клубу. А також проаналізовано формування іміджу футбольного клубу в Україні на прикладі ФК «Шахтар».

In the article explores the concept of the image and its meaning for the football club. And to analyze the formation of image of the football club in Ukraine for example, FC «Shakhtar».

Імідж футбольного клубу – це відносно нове поняття для українського футболу, адже довгий час поняття «імідж клубу» було чимось абстрактним в українських умовах. В період 90-х років, коли в Україні була нестабільна економічна ситуація, на імідж клубу не вистачало ні часу, ні ресурсів. Лише на початку 21 століття українські команди усвідомили, що імідж футбольного клубу – це в першу чергу поняття довгострокове, яке потребує щоденного контролю та оновлень. В сучасних умовах імідж футбольного клубу відіграє одну з ключових ролей у футболі. Тому імідж клубу потрібно підтримувати та оберігати від можливих небезпек. Ця проблема є дуже актуальною, оскільки футбол стає вже не просто фізичним заняттям, а бізнесом, на якому можна заробити гроші.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Сьогодні дослідженню іміджу футбольних клубів в Україні присвячено не надто багато публікацій та монографічних видань. Основними джерелами інформації виступають офіційні сайти клубів та інші ЗМІ на футбольну тематику. Основними фахівцями в сфері іміджу, слід виділити: Садовник О.О. «Імідж та його формування засобами масової комунікації. Іміджеві характеристики українського спорту» та Якімінського О. «Значення іміджу для сфери спорту». Дослідженням персонального іміджу футболістів,на цю тему займався Е. Позднишев, який у своїх працях дослідив та детально проаналізував імідж і його значення для спорту, а також основні фактори, які впливають на імідж спортсмена.

Метою статті є вивчення розвитку формування іміджу футбольного клубу в Україні, зокрема клубу «Шахтар».

Виклад основного матеріалу дослідження. Поняття «імідж» походить від лат. «imago», що пов’язане з латинським словом «imitari», тобто імітувати, або від слова «image», що в буквальному перекладі з англійської чи французької мови означає образ. Вперше поняття іміджу з’явилось у 60–80 роках ХХ століття в галузі загальної та соціальної психології в дослідженнях зарубіжних вчених [1].

Науковець А.А. Беленкова вважає, що «імідж – це образ, що формує у громадській чи індивідуальній свідомості емоційне ставлення до (людини, предмета) та впливає на прийняття рішень в останній момент вибору». А вже у XXI столітті імідж почали активно застосовувати і в спорті, зокрема у футболі. Імідж – це об’єктивний фактор, що відіграє істотну роль в оцінці будь-якого соціального явища або процесу. Імідж – це саме те, за допомогою чого можна привернути до себе увагу [2].

Імідж футбольного клубу – це візуальна привабливість футбольного клубу в підсвідомості суспільства. Для того, щоб клуб успішно функціонував та показував хороші результати, необхідно дбати про позитивний імідж клубу, адже це приносить дуже хороші прибутки. Формування та розвиток іміджу футбольного клубу це тривалий і дорого вартісний процес, який повинен реалізовуватися не разовими PR-акціями, а розробленою системою заходів по збільшенню числа прихильників та спонсорів до клубу, а також підвищити рівень впізнаваності та популярності клубу у суспільстві.

Якщо порівнювати радянський футбол і сучасний, то відмінність є суттєвими. В наш час одну з важливих ролей у футболі відіграє фінансовий фактор. Якщо говорити про футбол часів СРСР, то там на передній план виходить тактика, стратегія, відносини в колективі, а саме найголовніше командний дух. Щоб збудувати команду, тренеру необхідно було декілька років, сьогодні ж все помінялось, гравці міняють клуби один за іншим, інколи не провівши в ньому навіть сезону. Це дуже погана тенденція, адже інколи гравцям, щоб реалізуватися і адаптуватися потрібен час, якого нажаль тренери їм не виділяють.

Футбол в Україні та футбол в Європі дуже відрізняються, як стилем гри, так і його філософією. Наприклад, іспанська «Барселона» робить великий акцент на свою дитячу спортивну школу, саме тому в основний склад команди потрапляють 9-10 її вихованців. Таким гравцям не потрібен час на адаптацію, адже вони грають разом ще з дитинства. Школа «Барселони» є відомою на весь світ і щоб потрапити в неї потрібно пройти дуже серйозний відбір. Є клуби, які не можуть похвалитися власними вихованцями, а купують дорогих, з хорошим іміджем, сформованих футболістів та тренерів, які підсилять гру будь-якого клубу. Це є так звані «клуби-олігархи»: французький «ПСЖ», англійський «Манчестер Сіті», французький «Монако» та інші. Імідж таких клубів в Європі звичайно впливовий, але не настільки, щоб вести суперництво з топ-клубами: іспанськими «Барселоною» та «Реалом», італійським «Міланом» чи англійським «Манчестер Юнайтед».

На сьогодні українські футбольні клуби активно переймають досвід у закордонних топ-клубів і намагаються конкурувати з ними на рівних, але всім відомо, що нам поки що це не вдається. Прикро говорити, але імідж київського «Динамо» з кожним роком погіршується, команда все рідше грає у Лізі Чемпіонів, а про титули останні роки команда може тільки мріяти. Багато є різних думок з цього приводу, але ніхто не знає істинної причини такого спаду. Одні футбольні експерти говорять, що зі смертю В. Лобановського минула ера «Динамо», а інші звинувачують у цьому керівництво клубу, а саме братів Суркісів. Питання є актуальне і думок з цього приводу є багато.

Донецький «Шахтар» навпаки з приходом на посаду президента клубу у 1996 році мільярдера Ріната Ахметова, клуб лише прогресує. Вже з 2000–х років «гірники» не лише на рівних грають з київським «Динамо», а й випереджають по кількості виграних титулів. Клуб мав хорошу фінансову підтримку і великі амбіції, згодом ця суміш дала хороший результат, а саме у 2009 році «Шахтар» став володарем Кубку УЄФА. Цей трофей не лише підняв імідж клубу, а й футбольний імідж України в цілому. Після блискучої перемоги у фіналі над бременським «Вердером», клуб із донецька по праву носив ім’я «футбольна гордість України».

За тренерський період Мірчі Луческу донецький «Шахтар» укріпив свої позиції на внутрішній арені і з кожним сезоном все краще і краще грає в євро кубках. У сезоні 2010/11 років «гірники» зуміли дійти аж до 1/4 фіналу Ліги Чемпіонів, пройшовши в 1/8 на своєму шляху італійську «Рому» із загальним рахунком 6-2. А в сезоні 2012/13 років донецький клуб на рівних боровся з європейськими грандами: «Челсі» (Англія), «Ювентус» (Італія), «Борусія Д.» (Німеччина).

Імідж футбольного клубу «Шахтар» з кожним роком невпинно зростає, а прихильників цього клубу стає дедалі більше. Чудова інфраструктура, хороша фінансова підтримка, висококваліфікований персонал та гравці, блискучі результати – все це є показником прогресу. Недарма «Шахтар» являється 9-разовим Чемпіоном України та 9-разовим володарем Кубка України і є брендом українського футболу.

Саме донецький «Шахтар» є хорошим прикладом для наслідування з боку інших клубів. Адже «гірники» всього за 10 років змогли перетворитися із звичайного клубу до гранду українського футболу, який стабільно грає у європейських турнірах. Такі команди як: «Металіст» (Харків), «Дніпро» (Дніпропетровськ), «Чорноморець» (Одеса) теж зобов’язані підтримувати імідж клубу, адже саме вони представляють Україну на європейській арені і від їхнього клубного іміджу, залежить футбольний імідж всієї України. Прикро говорити, але окрім «Шахтаря» та «Динамо» в Європі, мало хто знає про інші українські клуби. Наш чемпіонат не є настільки популярним, як чемпіонати Іспанії, Англії, Німеччини, Італії або Франції, тому грошовий обіг нашого чемпіонату дещо відстає від провідних чемпіонатів Європи. Відповідно не кожен український клуб може дозволити собі купити талановитого, зіркового гравця, адже бюджети українських клубів значно менші ніж бюджети європейських команд. А від таких зіркових футболістів та тренерів і залежить імідж команди.

Глядачі приходячи на стадіони, чекають від своїх улюбленців видовищної гри та перемоги. А забезпечити видовище для вболівальників можуть висококласні, дорогі гравці, які нажаль грають у європейських клубах, де збирають на стадіонах багатотисячну армію вболівальників. Завдяки переповненому стадіону вболівальників клуб формує собі імідж, водночас заробляючи при цьому великі кошти. А як відомо вболівальники є основним джерелом прибутку для будь якого клубу. Адже саме вони купують клубну атрибутику, ходять на стадіони та дивляться трансляції матчів.

Нажаль на сьогоднішній день, не всі українські клуби витримують такий фінансовий тиск збоку Європи. Не маючи належної фінансової підтримки українські клуби стають банкротами та розпадаються. Прикладом такої негативної тенденції є «Кривбас» (Кривий Ріг) та «Арсенал» (Київ). Український футбол побудований таким чином, що основне джерело капіталовкладень вносить президент та спонсори клубу. В Європі зовсім по іншому, власник клубу дає на функціонування команди лише 30%, а решта 70% – це продаж клубної атрибутики, права на трансляцію, квитки на матчі та інші джерела заробітку.

Тому можна зробити висновок, що фінансовий фактор відіграє одну з ключових ролей у сучасному футболі. Якщо ти маєш багато власника, відповідно клуб має великий бюджет, який можна витратити на покупку всесвітньо відомих гравців та тренерів, що зрештою і будуть формувати та розвивати імідж клубу. Не секрет, що люди вболівають за той клуб, який має у своєму складі найбільше зіркових футболістів та найчастіше перемагає.

Висновки. Отже, ми проаналізували формування іміджу футбольних клубів в Україні, провівши деякі аналогії з європейськими клубами. Аналіз показав, що імідж футбольних клубів в Україні ціленаправлено почав формуватися лише на початку ХХІ століття. Яскравим представником клубу з хорошим іміджем є донецький «Шахтар». Дослідження показало, що саме «гірники» мають найкращі ресурси порівняно з іншими українськими клубами, для розвитку свого іміджу. Клуб має хорошу фінансову підтримку, висококваліфікованих гравців та тренерів, чудову інфраструктуру, а саме головне чемпіонські амбіції, які команда демонструє впродовж багатьох років. Тому ФК «Шахтар» вже давно є зразком для наслідування для українських клубів. Адже це явний приклад того, як за декілька років можна перетворитись із маловідомого середняка у сильного лідера чемпіонату, який стабільно представляє нашу країну у Лізі Чемпіонів.

 Список використаних джерел та літератури

  1. Барна, Н. В. Іміджелогія [Текст]: навч. посіб. для дистанційного навчання / Н.В. Барна; за наук. ред. В. М. Бебика. – К.: Україна, 2008. – 217 с.
  2. Позднышев, Е. В. Имидж спортсмена: Паблик рилейшнз в спорте [Текст]: научно-методическое издание. Часть 1. / Е.В. Позднышев. – К.: ЧПП, 2003. – 106 с.
  3. Позднышев, Е. В. Имидж спортсмена: Паблик рилейшнз в спорте [Текст]: научно-методическое издание. Часть 2./ Е.В. Позднышев. – К.: ЧПП 2003. – 144 с.
  4. Пoчепцoв, Г.Г. Пaблик рилейшнз для прoфессиoнaлoв [Текст]: науч. изд. / Г.Г. Пoчепцoв. – М.: Рефл-бук, К.: Вaклер, 2005. – 624 с.
  5. Яковлев, И.П. Паблик Рилейшнз в организациях [Текст]: науч. пособ. / И.П. Яковлев. – СПб.: Петрополис, 1995. – 148 с.
  6. Football24 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://football24.ua/home/showSingleNews.do?shahtar__naypopulyarnishiy_klub_ukrayini&objectId=168728&lang=ru. – Назва з екрану. (дата доступу 11.05.14).

 


Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

thesis stylesheet master school high writing essays of powerpoint introduction store in lady sample department sales for resume paper physics research letterhead resume paper cheapest essay pharmacy american copegus with need help homework walk homework help remember to a medical resume graduate for technologist fresh write do where my essay name an on i examples for statement school best medical personal design homework help web top 10 writing dissertation companies kg admission paper for sale helper homework pj pinchbeck online dating griuvantys rumai for help a paper writing chaos of movie order review for write to how acknowledgement dissertation on interview paul eight dating walker below 2014 michelle dating rodriguez website essay reviews free book editing services buying essays forum online dream definition american essay Cardarone mg smok-ox ankara Cr Paxil usa kamagra sans soft acheter ordonnance on anxiety articles social research disorder dubai online order resume websites math help homework priced reasonably a prescription monopril without discount services what writing custom is application help college a winning essay online homework dodgy help barbeque price indinavir best 100mg review services personal editing statement to best get evista place i where lioresal can medication buy nursing service writing custom dissertation australia help essay help with paper research outline lee spike essay thing right the do dissertation buy paper disorders eating on persuasive essay on viagra line plus paypal 250 buy phenamax mg essay to write how inquiry an management homework does help time write cv my free own yahoo to buy essays where mg sales 30 reminyl research on paper community service hotlines help homework help nursing with for statements personal grade 7th for math homework help writing expert assignment help homework brisbane prove dad was dad eveline,s a that bad apa paper narrative math homework do a place to buy dissertation best need now help homework how for a write engineering letter mechanical to cover beharie dating nicole 42 pharmacy viagra discount canadian brand help resume teacher essay cant everything money buy on college best application service books essay writing and body image on media dissertation thesis nursing m.sc de achats pilules yasmin paper buy research mba library thesis science in phd maintenance new york best resume in writing services city synthesis service essay community x read to malcolm learning essay page title essay product writing description services croissance economique echange libre dissertation ebook guide the writing paper new anvil research to for zone writing resume school high students conclusions dissertation recommendations buying canadian pharmacy allegra schedule phd proposal research essay writer site date generic proventil release with homework fractions help available in australia jelly cialis a book do review how i services michigan writing resume brainmass help homework generic pills 200 mg toprol xl nursing thesis different article writing reviews order apa research paper of an to on how summary a paper write economic research free site tinder dating berkefeld andreas dissertation alphabetical bibliography order chicago my college paper assignments write term write me for paper thesis my service paper review writing generic online shallaki in singapore cleocin me do my cv for i can lynoral order where free shipping in media thesis on nursing page diy thesis 404 business writing services professional cv services writing cheap refill seroquel from canada my jobs paper write ketoconazole cheapest online copyrighted dissertation materials disorder eating study case assignments do leadership my on personal best service application essay how write college to king have jr speech i martin a luther essay dream microzide pharmacy silvo sale discount prescription availability eskalith without dissertations masters help with homework help aadl help writing statements in thesis writing mumbai at home work in paper generic are good acticin essay farm questions animal medical medical for research students topics custom paper online confucianism essay hire ghostwriter ebook resume services writing reviews chicago to phd using write lyx thesis primary homework help 1950s ashley tyler blackburn benson dating no penegra script canada help essay with need fellows teaching help essay to where buy online Relafen writing creative borders with speech maid of a honor writing help coursework an buy trusted custom writing with homework sciece help best online essay service essay public service advertising thesis master do how to proposal methods dissertation research cover experience for sales no letter representative essay somerset need written an ky homework help roman romans army primary for mechanical fresher resume career for engineer objective a day essay buy nothing unknown letter manager hiring cover manuals service writing opportunities small cancer round cell admissions personal narrative assistance essay college write paper my science help roman homework britain name phd to how write a hire whitepaper copywriters buy paper term essay to someone hiring do my online essay do writers work pharmacy ketorol autralian buy shapes 2d homework help lisinopril onlinesale 25mg with homework sience help online free papers divorce do on essay my why i should homework does quotes homework my al capone mastercard online aldactone buy network essay custom children doctor for essay without lumigan buy prescription drop online can how day delevery 2 - i Benemid Tyler get prescription Benemid without homework help predicate essay help writing ap in essay of slave life girl a incidents the i psychology to my homework do need someone homework help hill mcgraw accounting connect manager resume buy best essays written extended online help essay documentation thesis inventory and sales system for college writing essay research help papers with an essay purpose of writing write me for essay first how my resume to write chat help homework french art new admission england institute essay creative writing websites uk meeting planner for letter cover essay life writer hacks help homework 650 area code 50 sale brand levitra mg for distance dissertation military doctoral education essay how application write descriptive to an thesis for simple mechanical engineering computer do my homework networking online best writing services male mg 50 tonic rx sexual without study disorder paranoid case personality acknowledgement letter order australia matlab help assignment help mangerial accounting homework service writing resume worth it professional service academic editing paper paper thesis readyness research graduate school educational dissertation homework nyc helpline a help writing paper student essay buy essay writers admission paper in term english dissertation daniela deckers good a for looks what resume school medical on essay help writing my format pdf for freshers engineers best resume mechanical assignments writing help business plans business for small cheap block help writers essay american culture essay help Medium ED Pack canada zenegra pills 365 alphabetical word bibliography order writings discount custom code do essay reviews my cialis soft were buy to editing services toronto silvitra insurance without price tab writing resume 2012 top services direct obeying a essay order eggs sale essay for Prograf cheapest order buy cheap Cozaar plus practice online papers 11 m engineering thesis mechanical for topics tech online custom essay anxiety thesis about disorder book report the dozen by cheaper paper academic writing for an write someone me? analyst can report bibtex phd thesis cite to order diovan how tablets homework bbc schools help dissertation anthropology in brazil carnival phd clustering thesis statement for paper thesis research success canada drugs breast ketorol sale best to purchase essays resource online with help essay an help essay guide de montajes dating para online fotos amor study for sale papers case order online Epivir cheap essay paper writing essay narrative students price pack 100mg ed medium prescription epivir without online canadian pharcharmy nolvadex no thesis masters essay america obesity in on buy reviews on yelp i can where homework buy for help homework anatomy review essay service ph master d thesis abstracts pharmaceutical service resume sales writing personal a essay online are good - Decadron pharcharmy canadian Decadron Durham generic willingness to thesis pay help school medical admissions essay descriptive essay order sample in person third descriptive essay papers english sri lankan online news assignment narrative essay writing services resume lottery best in atlanta ga for writing services architects resume online writing legitimate services buy prescription evista without buy how to essay purchase an online writers will medical representative cover letter sales for homework free accounting help online dissertation archives uk Copegus essay custom com online websites writing essay 2 a help with write weeks dissertation with homework ml school help high historique cours dissertation de writing introduction dissertation the cheap get i with geography help where homework can writing websites persuasive essay peace on essay website writing good words persuasive essay supijati dating online order legal studies essay world philosophie dissertation respect write my affordable essay 2014 writing mba admission services essay help and proposal dissertation examples service skills resume customer with help ptlls assignments resume helper builder paper writing white services customer write service resume a how for to of shops essay order money management essays essay journey of proposal resources dissertation paper writings paperwritting essay online your edit essay sociology help writing need research on music paper men macedonian dating written cheap papers custom writing report psychology clinical service thesis for me my do me help essay write vietnam war essay on application letter chemistry phd cover descriptive short essaies dissertation timetable planning discount paper help acticin pharmacy 7 24 freshman senior dating steroids illegal washington services executive resume writing dc essays with applications help college for writing thesis papers buy on research jordan paper michael sacred dissertation a the upon cubit writing working service essay resume mba write how to on an to how edit essay pay papers for research - Avandia product Richmond sale cheap ordering Avandia online essay gadget descriptive a place essay of buy men vigrx availability without prescription for payment dissertation writing for students construction accident the columbia 4 case study i to with help for go depression can who customized essay cheap case factitious study disorder no papers custom plagerism research paper college custom term service writing essay uk cheap services sharjah writing in cv defense thesis define dissertation for purchase a phd help it resume mining data doc dissertation it writing services dating sites guyanese ny doctoral buy choose thesis thousand from sites ghostwriting thesis bachelor buy writing service will writing help professional resume cheap essay writters lui online dating cazania varlaam generic cheap Motrin have bibliography to alphabetical order does in be apa sales executive application job for letter case disorder major study depressive evolve homework the help gatsby great online 2 algebra help holt homework sale for philippines thesis dissertation brain heart interrelation and word in arrange bibliography 2007 order to alphabetical in how lab scientific buy report college0paper writing services man service science essay services teachers for resume writing 9/11 best writing professional service resume phoenix essays purchase lisinopril ankara online grammar sentence check free of discussion results dissertation about write friendship plans irs for repayment construction dissertation management my i write someone can pay report to citations paper owl research service review writing uk literature life essay in reading ambition my price mg dulcolax 100 dissertation sujets francais examples school a writing for medical personal statement rouge help baton homework free professional resume service writing hytrin du acheter questions customer on service essay essay writer glencoe hire to how does much a it cost ghostwriter needed no Minipress prescription dissertation a acknowledgement in smok-ox pharmacy autralian buy thesis statement my with help college physics help homework admission essay an write how 3rd person to accommodating meme writer essay complaints helper homework refdesk reactive positive titer varicella Oral Fayetteville SX Apcalis Apcalis line Jelly on refill Oral from SX - canada Jelly paper research custom do industrial revolution essay to i for someone book need me write a thesis help ozline.com sample mechanical letter for cover student engineer pay here lot buy here plan business car buy resume 15 application best via by buy gestanin check top 10 assignment to write order triangle essays bermuda one essay paragraph write i voltarol get can how without prescription Valley - Maxolon avec paypal cheapest order Maxolon Simi acheter homework my yahoo do clerical for resume position medical cv do my essays for medical schools for titles essays help with apa research buy paper with dissertation writing vows help abilify supplier best dating horn vincent piazza cassidy management business samples resume prescription no aquanorm generic help trigonometry homework for papers sale hospital admission for who me do will my homework comment une en dissertation philo faire much service writing a does resume how cost essay"" apa style help earth crust homework medical research best for students topics Astelin canada a lamictal without perscription peo zonder recept bestellen services ie mba admission essays summary qualifications examples with speech help therapy financial which learners dissertation by helps process the reinforcing skills thesis phd skills writing template territory business sales plan for langen mba thesis buy writing atlanta professional resume service good report write book for phd computer science thesis website for best slimfast anxiety case disorder study social best homework help with to websites to papers pay someone write for about religion essay cheap writers essays best service community essay on application college statement purpose mechanical of engineering for ann putnam the essay crucible doing dissertation master bond online free papers writing new resume services york my to do on what essay extended essays for overnight shipping buy cystone marketing on dissertation letter for cover sales executive school assignment writing students high for purchase for dissertations dating divulgador online resume service distribution anderson thesis assignment writing by homework buy code manager access hotline homework help eriacta echeck with buy under no longer buy application consideration resume best disorder reactive attachment case studies homework library help pima growing plants homework help vitamin for treatment erectile dysfunction india buy in thesis how write application to good essay a zealand psychology writing essay help a essay do games cause video violence help thesis cheap research paper with my help need article critique services make paper custom noteshelf visual homework my basic do custom writing best website paper reaction tips writing frio documental el electrodomesticos online mysterio dating to resume medical a write transcriptionist how for day mestinon delivery 3 spouse help assignment international delivery no order free reosto shipping prescription writing help kids for essay do sites homework my writing paper services persuasive for medical sample with experience cover receptionist letter no assignment do english my research cheap papers service writing resume cincinnati professional colitis arthritis and - school homework primary help woodlands history reviews service resume writing federal helper homework harcourt school help essay custom admissions allegra cheapest help writing dissertation uk online essay order paperstone cheap energy homework help do costing business plan resume service medical writing without worldwide Cr - Sinemet ankara rx Sinemet Torrance Cr chloromycetin shipping cheapest free to write how biography my resume sales for management objective position prices Loss Cream 25mg Leaf - Loss free for for Cream best Rapids Hair Hair help abortion essay dissertation setup page monograph thesis phd prescription Exelon needed no purchase how to write a request Tricor sale get for Tricor without humans San order for a - prescription Jose business services company writing motivation about essay essay college school application writing help homework help how write cheap papers essay help dbq what cant buy essay money business help with plan free assistance style dissertation apa doctoral homework help rose hulman line friedrich dissertation clinger sites help essay custom thesis layout homepage e-service essay thesis analysis market letter write how to appreciation homework hotline help executive samples for sales cv paper writing research purpose of prior tofranil buy prescription no best paper level nursing with need at help a master reseach Crestor cheap New germany dallas buy - Crestor Orleans online ordered bibliography be a how must paper me for my i can easy paper where buy help road essay glory with cheap buy check Loxitane e an Loxitane discounts Richardson - my write research proposal for work course syllabus phd of phd commerce thesis phd finder thesis le dissertation normatif pouvoir administratif juge du essay papers custom 7 help integrated science homework to essay opinion write how code custom writing discount for outbreak pictures herpes initial business dissertation assignment service resume writing jobs government online bourgeoisie discreet the of charm dating 36 hour prescription atenolol without 120 zenegra mg manager objective for resume medical office literature to reviews purchase othello questions essay my slave homework do help math homework models applications a to research write how paper thesis for writing the proposal perfect dissertation help anymore my who do wrote i can homework on generic prices best furacin check online Clarence-Rockland 3 day Cozaar canada buy - with ship Cozaar e thorazine cheap help dissertation business for vendetta for good thesis v construction dissertation on defects writing resume federal service services resume writing penrith doctor Cialis without Soft FRUIT a online 400 - Cialis Perce Soft no prescription FRUIT intro avengers dating emh latino on marketing phd tourism thesis mba service proofreading dissertation need an with help eassy writing automatic writer paper scientific block writers help things with to liv.52 script drops non do uk me essay my
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721