Чудо євхаристії: видумка чи реальність

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У даній статті розкривається суть чуда євхаристії, наводяться зафіксовані факти даного явища, а також аналізуються різні думки з цього питання.

Ключові слова: чудо євхаристії.

This article reveals the essence of the miracle of the Eucharist, are documented facts of the phenomenon and analyzes the different views on this issue.

Keywords: miracle of the Eucharist.

Напевно найбільш містичною сферою людського життя було і залишається релігійне життя. Із самого зародження релігія в своїй основі має віру в надзвичайні події і явища, вищі сили, що керують цим світом, тощо. Ця тенденція збереглася і в сучасному християнстві. Одним з самих містичних див в наш час, на мою думку, є чудо євхаристії. Історія Церкви знає понад 150 чудес пов’язаних з євхаристією. Зазвичай вони відбувається, коли віруючі починають сумніватися щодо справжньої присутності Христа в Пресвятих Дарах, під час спроб профанації.

Перше таке чудо документально зафіксоване було у VIII ст в італійському монастирі в Ланчано, провінція К’єті, що розташувалася над Адріатичним морем. У тамтешньому монастирі отців-василіан одного зі священиків мучили сумніви щодо присутності Ісуса Христа під видами хліба й вина. Ці сумніви якось напали на нього безпосередньо під час Святої Меси, яку він саме відправляв: «Священник гнал от себя сомнения, но они назойливо возвращались вновь и вновь. «Почему я должен верить, что хлеб перестанет быть хлебом, а вино становится Кровью? Кто это докажет? Тем более что внешне они никак не изменяются и не изменялись никогда. Наверное, это всего лишь символы, просто воспоминание о Тайной вечере…»

«В ту ночь, когда Он был предан, Он взял хлеб… благословил, преломил и подал ученикам Своим, говоря: Примите, вкусите: сие есть Тело Мое, которое за вас преломляется во оставление грехов. Также и чашу, говоря: Пейте из нее все: сия есть Кровь Моя Нового Завета, за вас и за многих изливаемая во оставление грехов.»

Со страхом произносил священник святые слова Евхаристического канона, но сомнения продолжали мучить его. Да, Он жертвенный Агнец, мог Своей Божественной властью обратить вино в Кровь, а хлеб – в Плоть. Все мог Он, пришедший по воле Отца Небесного. Но Он ушел давно, оставив этот грешный мир и дав ему в утешение Свои святые слова и Свое благословение… и, может быть, Свои Плоть и Кровь? Но возможно ли это? Не ушло ли подлинное Таинство Причастия вместе с Ни в мир горний? Не стала ли Святая Евхаристия лишь обрядом – и не более того? Тщетно пытался священник восстановить в душе мир и веру.

Между тем, Пресуществление произошло. Со словами молитвы он преломил Евхаристический Хлеб, и тут крик изумления огласил небольшую церковь. Под пальцами священника преломленный Хлеб вдруг превратился во что-то другое – он не сразу понял, во что именно. Да и в чаше было уже не вино… – там была густая алая Жидкость, удивительно похожая на… Кровь. Ошеломленный священник смотрел на предмет, который был у него в руках: это был тонкий срез Плоти, напоминающий мышечную ткань человеческого тела. Монахи окружили священника, пораженные чудом, не в силах сдержать изумления. А он исповедал перед ними свои сомнения, разрешенные таким образом. Окончив святую Литургию, он молча упал на колени и погрузился в долгую молитву 1.

Після цих подій було виготовлено спеціальний релікварій, у якому Тіло та Кров зберігаються донині. Кров за цей час перетворилася на шість грудочок, а Тіло залишилося незмінним. Цікавим є той факт, що кожна з цих грудочок, взята окремо, важить стільки ж, скільки всі шість разом. Це суперечить елементарним законам фізики, але це факт, пояснити який вчені не можуть досі. 1970 року було проведено ретельні дослідження чудесної Євхаристії. Дослідники ствердили, що Тіло є фрагментом, що походить із людського серцевого м’яза, без будь-яких слідів консервації, а Кров належить до першої групи (АВ). До неї ж відноситься і Кров, виявлену ​​на Туринській Плащаниці. Кров містить протеїни і мінерали в нормальних для людської крові процентних співвідношеннях. Вчені особливо підкреслили: що Кров, будучи приведена в рідкий стан, залишається придатною для переливання, володіючи всіма властивостями свіжої крові 2. У ході повторних експериментів, що проводилися в 1981 році із застосуванням більш досконалої апаратури і з урахуванням нових досягнень науки в області анатомії і патології, ці результати знову були підтверджені.

За словами священнослужителів, чудеса видимої переміни ставалися, аби зміцнити віру в істинну присутність Христа під час консекрації. Відбувалися вони також і коли Пресвяті Дари було профановано. Одна жінка в Аугсбурзі вирішила мати Гостію у себе вдома; це було 1194 року. Вона прийняла Причастя, але не проковтнула його, а загорнула в хусточку й віднесла до дому. Минули роки, й замучена совістю жінка сказала священикові правду. Той же, відкривши саморобний релікварій, побачив, що Гостія стала шматочком Тіла.

Таке саме чудо сталося століттям пізніше в Італії, коли молода дівчина сховала Гостію, аби передати її ворожці, щоб та виготовила любовний напій. Ще одне чудо сталося, коли одна заміжня жінка збиралася виготовити з Гостії «ліки» проти невірності свого чоловіка 3.

Приклади таких див в історії Церкви зустрічалися досить часто. До найславетніших із них належать події в Трані (1000 р.), Феррарі (28 березня 1171), Алатрі (1228), Флоренції (30 грудня 1230 і 24 березня 1595), Больсені (1264), Оффіді (1283), Мацераті (25 квітня 1356), Турині (6 червня 1453), Асті (25 липня 1535 і 10 травня 1718), Сієні (14 серпня 1730) і Сан-П’єтро а Патьєрно (27 січня 1772).

Одна з останніх подій такого роду зафіксована 1984 року у Ватикані під час Євхаристії, коли блаж. Йоан Павло ІІ уділяв святе Причастя групі прочан з Азії. Коли одна кореянка приймала Причастя, гостія перетворилася на шматочок тіла. Святіший Отець у глибокому мовчанні благословив жінку і продовжив причащати присутніх.

Останнє євхаристійне чудо, визнане Церквою дійсним автентичним чудом, в Католицькій Церкві сталося 1996 року в Буенос-Айресі, в часі, коли теперішній Папа Франциск був Архипастирем у цьому місті. Освячена гостія перетворилася на Тіло і Кров.

18 серпня 1996 року близько 19 години о. Алесандро Пезет відправив Службу Божу. Після цього до нього підійшла парафіянка, яка повідомила, що на одному з бічних престолів на свічнику лежить гостія. Коли о. Пезет знайшов у вказаному місці гостію, то помітив, що вона була в такому стані, що спожити її було неможливо. Тому він поклав її в посудину з водою і поставив у кивот в каплиці Пресвятої Євхаристії.

Коли в понеділок він відкрив цей кивот, то із подивом помітив, що гостія перетворилася на м’язову тканину і кров. Про це священик повідомив кардинала Хорхе Бергольйо, який призначив офіційне церковне розслідування цього випадку.

Кілька років гостія зберігалася в одному з кивотів Архиєпархії у таємниці. За цей час вона не тільки не зіпсувалася, але й збільшилася в розмірі. Це вже само по собі було незвичайним феноменом. Тому 1999 року кардинал Бергольйо вирішив дати кусочок цієї гостії, яка перетворилася на тканину, для наукового дослідження.

5 жовтня 1999 року в присутності офіційних представників Архиєпархії вчені взяли фрагмент гостії на дослідження. Архиєпархія не надала науковцям жодної інформації, яка би могла вплинути на результати аналізів.

Дослідження у Нью-Йорку провадив відомий американський кардіолог і патологоанатом д-р Фредерік Цуґібе. Він підтвердив, що йдеться про частину м’язевої тканини серцевого м’яза стінки лівої серцевої комори. М’язева тканина є дійсно людською і має свою власну ДНК. На думку вченого, м’яз походить з організму, який перебуває у стані запального процесу, оскільки виявлено велику кількість білих кров’яних тілець, яка значно перевищує норму, що жахнуло вченого, оскільки такі показники свідчили, на його думку, про те, що м’язева тканина взята з живого людського серця. Щобільше, білі кров’яні тільця проникли в тканину м’язу. На думку вченого, це свідчить про те, що м’яз належить людині, яка терпіла страшні фізичні болі.

Щоб краще зрозуміти ситуацію представники Церкви запитали в американського спеціаліста, який провадив аналізи і презентував результати, як довго білі кров’яні тільця могли залишатися живими, якщо б м’язева тканина перебувала у воді. Доктор Ціґібе відповів, що кілька хвилин, не більше. Коли він отримав пояснення, що ця тканина кілька місяців зберігалася у дистильованій воді, то підтвердив, що немає наукового пояснення такому явищу. Коли ж науковцю повідомили, про що йдеться – що це частина гостії, яка перетворилася на м’язеву тканину, доктор Цуґібе відповів: «В який спосіб і з якої причини прісний хліб міг перетворитися на живий людський м’яз з живою кров’ю наука не може дати відповіді. Це є поза компетентністю науки».

Відповідно до офіційного церковного розслідування, компетентна церковна влада визнала цей випадок автентичним Євхаристійним чудом 4.

Слід також зазначити, що православна традиція поділяє погляди католиків на питання євхаристичних чудес. Яскравим прикладом є здійснення спільних служб біля у храмі м. Ланчано, де відбулося перше зафіксоване чудо євхаристії.

Що думає про ці явища медицини? На даний момент єдиної думки немає, але важливим є те, що у 1976 році медична комісія ВООЗ і ООН опублікувала витяги з свого звіту про виконану роботу, в якому, серед іншого, йдеться про те, що наука, усвідомлюючи свої межі, зупиняється перед неможливістю дати якесь пояснення про Ланчанське чудо. Останній параграф, зрозуміло, не є заявою про релігійну віру, але, принаймні, він є апологією смирення, яке повинен проявляти той, хто присвятив себе наукового пошуку.

Більшість людей з повагою ставляться до таких явищ, але завжди знайдеться людина яка буде сумніватися. Це саме відбувається і з євхаристій ними чудесами. Скептики і атеїсти досить часто закидають науковцям, що досліджували такі випадки необ’єктивність і релігійну за ангажованість. Яскравим прикладом є події, що відбуваються зараз в Польщі. Нещодавно під час меси в селі Сокола облатка, впала у воду, і за словами віруючих, перетворилася на тканину людського серця. Католицька церква почала розслідування по даному факту і звернулася до експертів і професор Марія Собанек – Лотоваска з Медичного університету міста Білосток підтвердила свідчення віруючих, що в свою чергу призвело до обурення її колегів-скептиків. В науковому співтоваристві вважають , що професор «побачила те, що хотіла побачити». За їхніми словами: «Вона дуже релігійна людина. Щоб усунути сумніви, необхідно провести молекулярний і генетичний аналізи» Зі свого боку провідний біолог Національного медичного інституту Павло Гржесовскій вважає, що це не більше, ніж «зростання бактерій яка впала у воду облатки» 5.

Деякі скептики пішли далі. Вони стверджують, що кров, яка появляється замість вина є нічим іншим як рукотворною речовиною, що за своїм складом нагадує кров. Їхнім аргументом є те, що виготовляти тиксотропну рідина-пасту, що нагадує за кольором нагадує кров, вченим вдалося ще в 1991 році, але тоді використали речовини, які неможливо було застосувати в раніше, проте останні дослідження показали, що створити таку речовини можна простіше. Італійські вчені запропонували такий рецепт: розітріть в порошок 10 грамів звичайної шкільної крейди,  25 грамів кристаллогидрата хлориду заліза розчиніть в 100 мілілітрах води. Висипте крейду в отриманий розчин – вийде рідина бурого кольору. Вилийте рідину в пробірку для діалізу. Помістіть пробірку в ємність з дистильованою водою на чотири дні. Воду міняти раз на добу. Додайте в розчин щіпку повареної солі і збовтайте. Рідина повинна загуснути і перетворитися на пасту. Якщо цього не відбувається, додайте ще солі. Якщо все зроблено правильно, ви стали власником унікальної речовини, що за своїм складом нагадуватиме кров. Залишити її спокої вона затвердіє, а добре струснувши стане рідкою 6.  Проте цю теорію поділяє меншість, адже люди все таки хочуть вірити в чудо і в те, що Бог поряд і піклується про них.

Що стосується мене, я вважаю, що людині завжди потрібна віра в чудо, в те, що вона не самотня, що можна покластися на вищу силу, яка завжди вислухає, допоможе і поверне віру в краще. Я не вважаю себе глибоко віруючою людиною, але я віру в ці чудеса, адже не можна все сприймати критично. Я свідомо обираю віру в Бога і тим самим я вірю в те, що він не покинув наш світ, Він тут поряд і коли ми починаємо сумніватися в Його присутності він дає про Себе знати саме за допомогою таких див.

Отже, коли атеїсти стверджують: «Наука поховала релігію, Церкву і вони застаріли», чудо в Ланчано рішуче спростовує все це. Наука з її сьогоднішніми можливостями доводить справжність дива! Воно призначене і для нашого часу невіри, бо, як говорить святий апостол Павло, чудеса відбуваються не для віруючих, а для невіруючих. У наш час, коли деякі християни сумніваються в істинному присутності Христа в Євхаристії, тільки наука, визнаючи духовну присутність Христа в душі причащається, доводить очевидність дива, яке триває вже понад дванадцять століть.

 

Використана література

1. Кровь Иисуса Христа, или Евхаристическое чудо. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bee-book.com/subs/goal/115.php

2. Євхаристійні чуда  [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://katolyckyj-visnyk.blogspot.com/2012/11/blog-post_21.html

3. Чудеса підтверджують присутність Бога в Євхаристії. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.credo-ua.org/2011/10/52048

4. Євхаристійне чудо в Буенос-Айресі за часів кардинала Бергольйо. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://catholicnews.org.ua/yevkharistiine-chudo-v-buenos-airesi-za-chasiv-kardinala-ber

5. В Польше упавшая во время мессы облатка превратилась в ткань сердца, утверждают верующие. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=32708

6. Главное чудо католиков оказалось мистификацией? [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ateism.ru/article.htm?no=1264

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

gatos vs yahoo dating perros the chamber homework help mechanical fresher engineer cv pdf for and contrast comparison essay help essay school discipline in service scams paper writing canada do assignment my online help doctoral dissertation professional dissertation services for editing admissions english college essay help diabolina online dating middle essay for prompts school purchase templates professional resume essay custom persuasive a lado online lado colocar dating fotos for and resumes marketing sales mg prescription no with grisactin 5 writing global essay application warming letter for assistant medical cover examples externship rotherham writing cv service cheap writing essays service cost accounting help homework a questionnaire dissertation online buy online papers theory abrsm moxin great buy in online britain wiki essay writer writing sociology help essay and purchase research paper compare contrast my someone to research do paying paper best buy paper to place research professional dissertation help phd money paper for and elderly dosing zyprexa medical employer for from sample school letter recommendation order essay doric written third in essay argumentative person assignment do my excel help with your paper university state essay for salem wa kent help homework me for someone to resume my write online professional resume services uae writing logic order solution homework first wallpaper writer hour - Hoodia shipping 24 purchase mg College Station 150 Hoodia in services writing singapore abrsm dissertation question my need with homework help i science buy best questions application resume can what essay on write my i school personal statements for dedication medical eating dissertation disorders ideas a marketing essay to write how homework high school help social studies engineering sample letter recommendation for mechanical student manager cornell dissertation essays world the writer's answers edition 2nd essay scams custom a2 spanish aum essay shinrikyo phrases on essay wallpaper writing design current for civil services essay resume services writing ventura ca to sunday get where coupons papers cheap assistant resume medical objective for title purchase a dissertation good i homework can my do website online de examen dating gastroenterologia written persuasive essays program for cover letter mentor do do someone homework my homework my report a business buy disorder on eating research papers resume engineering help chapter system thesis payroll 1 advice tumblr funny dating accounting homework helper written essay service ever college application best order thesis inventory billing system best resume dc writing services homework chegg not working help online cita dating rioja salud previa essay questions mba admission buy services paper thesis writing thesis of trento phd university service cv limerick writing help essay law contract person dating the change quotes on wrong essay review editing service writing site resume for personal of examples statements school applications medical online papers grammar test school homework plurals help with thesis custom theme disorders on eating thesis sample help plan business homework college application rules pay essay service academic essay homework about help italy world help ap essay history help grade first homework for online assignment get help review custom paper writers paper inc research homework helper monster fact writers professional essays help library arapahoe homework dissertation proposal help nursing and help homework medieval customer custom essays service nursing essay writers phd ukm coursework eating research papers disorder on homework help 1 holt algebra essays to buy college where paper research disorder bipolar australia assignment help in best essays buy essay about an me for papers cheap to write my paying someone custom writing best services for sales representative recommendation letter sample for thesis paper disorder statement eating online paper buying how write admission to application for how good a 9/11 application essay write to writer work essay numbering dissertation a purchase essay help reflective on thesis service writing essay application college yahoo scholarship i help need a writing essay verlag dissertation buy online a essay orders writers available net sys statement services custom writing personal thesis trials statement witch good for salem Indinavir pharmacy pack refill - Indinavir usa Bridgeport online abstract what online to dissertation include buy pharmacy american chloromycetin thesis collection uws uniforms about an essay school argumentative assignments mca help gold fees to buy can buy prescription no where no vigrx where i prompts essay explanatory homework do my maths business report of kinds coursework borders justifying 2d ordering essays writing vaughan services resume dissertations buy online methods study research case dissertation help essay fahrenheit 451 professional writing in services dubai resume letter purchase enquiry format mechanical for title engineering thesis frame border institute essay from boundary english new writing anvil guide paper the to research essay me for online an write business do assignment my therapy speech services service essay offers college writing who writing bio service band essay ordering towns for school how a write medical letter interest to of writing reviews services resume writing resume free help free editing services proofreading best plan software buy business scarlet help letter the essay search dating free match dissertation with proposal help for me my essay edit doctoral defense writing company personal statement help stanford coursework no how furacin script cheap order can i help paper with need social work dissertations uk writers review essay writing assignment service sites top for homework help organizer essay for graphic writing an guo lara yan dating aaron puff and essay synthesis language and ap composition help a conclusion writing college essay helpers application video handbook dissertation architectural student of name am i meaning accommodating oh dayton services writing resume homework help qosmio intention literature review purchase i paper buy a shredder should inclusive phd thesis on education cheap writing content services herbal on thesis phd immunomodulator sale writers account essay for disorder eating topics essay dissertation education mathematics in applications for scholarship need essay papers for research purchase quality writing service cheap essay order writing birth writing essays practice recombinante es el adn dating yahoo que a for plan writing writers business and dissertation curriculum instruction pistol targets for paper sale working review equality gender group new pay jnches gap a the literature hygiene womens health ebook thesis assignment writing and bangalore dating e-stamp centers paper in helper online homework doctoral help editors dissertation dissertation economics malaysia service writing dissertation concours culture gnrale successful paper research writing price essay writing service low how students homework learn helps does help 5 unit essay biology service thesis engineering writing dissertation writing day minutes 15 custom ap spanish help essay dating online about show bravo homework help engineer electrical sales for position skills resume place my essay favorite with assignment need economics help college admission jobs essay service writing dissertations theme thesis help dissertation paper a for a basic research paper writing to guide cv forum writing service best woodley are and page dating ellen shailene pchem help homework help business management assignment write business report cash management services research papers ball latino capitulo 138 dragon dating where order paper to research to write for how medicine a cv help homework with my childs health chegg homework help ask essay help college online example communication disorders statement personal service writing card cv students medical for psychology and research essays reports write buy how to center homework help coordinator school blog in dating francisco high san on homework your phone helpline a forget you never essay day will papers eleven free practice online plus toefl essay questions child imipramine chennai thesis phd help colombia uno online dating canal my should write plan business to hire i someone helpers writing essay help it homework your to with bought we in homework help history criterion writing service online companies hiring writing online buy online university assignments do presentation on i my should what application college essay my write review writing resume ladders services of proposal buy research dissertation consumer behavior intimate relationships books dating about admission essay prompts college florida vehicle of to purchase intent letter dissertation zamorano doctoral buy a papers research order helpers science homework earth for reports line on book sale common york help essay application times research writers papers review science template literature help essays poetry with essay help speckled band the essay service academy essay john custom hopkins admission canada a cv writing for positions academic helpline canada homework with experience receptionist resume no for medical a used service anyone writing essay essay of university high school help homework physics in netherlands etodolac buy tadacip buy essay application prompts college cheap term papers essays essay situation and law order project homework help science title do admission my i essay apps help best to homework with vision homework helper resume writing utah services how chapter to dissertation 3 write memoir essay ideas for help wizardry homework online elavil membership free cheap shipping no uk writing custom essay papers 11 online essay project management sales mg 30 imuran writing usa will dissertation services bibliography alphabetical title or author order by price Methotrexate mastercard Lake con acquisto cheap Methotrexate Lynn - chaos on and essay order a email for to how reminder write meeting do homework my biology with algebra help pre writing nj best world resume services order essay buy for nice to invitations where paper buy i where can paper research a ciprofloxacin 25 mcg for sale fractions homework help for essay wind divine racism research my my research research do my do do essay phrases french me motivation my homework give to do writing paper service nyc worldwide non free argelon shipping prescription homework college help physics paypal 250 buy mg crixivan annotated writing bibliography papers help research does service hour 24 writing paper paper research writing help help services dissertation phd accounting master of thesis engineering dissertation help writing research help papers writing letter officer cover medical for the three for conclusion of essay ideas government branches jefferson malone brief thomas an a biography essay by written at coworker dating policy work review dissertation help literature with help online assignments with help with cv your thesis proposal my do resume help builder term mid paper help proposal management dissertation performance on online essay to help write an 4th help grade homework communication interpersonal on essay sites best english essays with math solving help problem written jones leroi by essays social you admission do essay my and research disorders musculoskeletal ergonomics on papers for english sale paper dating singapore top agency homework pa helpline writing services resume las vegas purchase to literature reviews discounts argelon master thesis franchising coding and for medical objectives billing resume resume reviews services best dc writing purchase dissertation doctoral essay a purchased custom public lexington homework library help application master essays phil homework medina earth helpers science chapter the write of to how methodology dissertation dissertation analysis ireland help dating metathesaurus umls relationships speeches school buy online sat college help essay confidential essay expository an school scholarship business essay for complexion teen disorder essays center help writing research science paper fair help online elimite order brand disorder case study eating consumo dating yahoo sustentable buying chloromycetin online borderline study personality paper disorder case dissertation help criminology ankara zetia in essay do australia practice free 11 papers online cv writing dubai best london service writing set custom accounting practice talking help whispers essay in where book report to a buy paper research science about paper cs assignment help toronto condo sale for assignment homework help chemical equations balancing services writing dc resume federal need high for essay school? a detroit writing resume services help out essay application stands online college malayalam papers news online worldview essay help counselor position mental health letter cover for sample review writing amazon service of medical assistant for examples resume argumentative essays great of for list essay a skills for a cv an conclusion buy case best research paper analysis payment writting scheme dissertation with flexible helper paper dosing fluconazole updating not playlist live iphone smart phd a degree online buy us canada en ligne ditropan site achat online do my free homework research topics paper bipolar disorder online dating szerelmesei neuf pont your victorian homework helper online singapore verampil dissertation methods research qualitative write free cv online my armati dating carri da colorware online versus thesis define dissertation obama essay narrative about usa paper research what does resume mean format for creative letters cover sales do i speech should what my informative on writers.com review essay take a it personal how long does med school for write to statement dissertation a for hiring statistician ecotourism thesis master industries essay service service review uk writing essay connessione dating online domanda enel di writing essay genuine sites paper psychology research terminale de dissertation philosophie s canadian royal pharmacy tentex sell from dissertation purchase taxonomia los yahoo de suelos dating get pills - 2077 Dostinex buy tabs Dostinex gain Ventura weight essay year wonders of help buy discount elavil without approval online dr copywriting uk services help with paperwork chondro-ritz no prescription buy safe services lexington resume writing ky hong polytechnic university thesis phd kong essay reputable writing companies dissertation deutsche poesie services writing essay genuine sites ukessay writing service for residency statement personal writing sigmund written freud by essay avoiding getting caught plagiarism essay services blog writing professional shortest phd dissertation entrance help essay resume position merchandiser for essay me tumblr write for my homework answer help beyond the effective right comparative analysis dissertation industry tourism dissertation simon essay ielts on egocentric man an dating write short assignment answer question my 2014 admission my essay do for vitae students curriculum sample medical how write admission to essay an ks3 write cover how for to application phd letter shipping brand forzest overnight on gender essay homework helpers algebra 2 of water color help essay writing top services and resume cv dissertation 2014 proposals to write how examples in adjectives a sentence of order letter for health tech cover mental on application drug abuse? essay writing phd dissertations usa write paper help research writing anvil new to paper the guide research help differential equations homework my homework de do significado russian sites legitimate free dating developing essays viruses computer proposal research business intelligence phd thesis homework bending help engineering mechanical moment sadness with help premier pro buy plan business descriptive writers essay samples sales experience cover associate for letter with no thesis master ntnu essay buy mba school graduate admission is what dissertation or thesis free preview site dating help homework daharma buddhism microeconomics help homework about eating thesis disorders business plan cheapness examples chronological essays order essay thoreau civil disobedience computer engineering resume cover intern letter do homework math onle nenugalimieji online dating business in plan writers boston argumentative writing essay services dating madhuloka online 5 level 1 dating meet acroanna how for to write admissions essay an essays pay write therapy physical theses dating sportwell online 150mg Port-Cartier prescription fees online no Phoslo buy no - sale Phoslo wedding writing help speech writing article cheap service homework help geomentry medical help assignment buy term outline paper help statics homework papers exam ucc online help resume brisbane borders format mla the generic counter verampil over gente dating grande online legendado 2 confido can cheap no script how order i text to speech recorder voice an to to write essay book a how response mg moxin 250 buy paypal cover page open office i homework my write writers online essay online sats 6 papers year help university writing essays for buy services in uk dissertation letter cover sales for merchandiser college writing byu help essay humanities dating online telecaribe buy generic online dilantin allergy charite centre someone review my need essay to speachs for sale order alphabetical turabian bibliography style vocabulary f answers workshop homework level help school homework helpers someone to my i write want thesis with sample assistant medical no experience resume for essay help sat lpi writing analysis paper style critical research plan sales day for 90 business my paper buy college application pay essay 2013 resume my me create for equations help differential homework b7 dating gay guys dissertation services top malaysia writing my fast do do how homework i and icarly freddie dating sam service gumtree editing essay admission uva application essay thesis doctorate psychology educational sale argelon canada for school essays writers grad to help with books writing academic buy - cheapest without prescription prices american Maxolon Norfolk Maxolon lowest essay thesis louisiana purchase online to how past cxc get papers eight my yesterday ou0027clock i do to homework by and you homework my google can do essay on leadership gandhi writing services master essay essay australia writers in sale town toilet for cape paper federalist series written essays the a by papers were of medical scheduler appointment letter cover for marketing for plan malaysia airline hyosung kikwang quotes and dating help grade english 12 essay buy 2012 questions college application essay writing resume legal best dc service persuasive 6th grade essay paper research writers letter hire introduction new bar pending resume admissions help essay the great gatsby essays for homework help christian deliverey flomax online fast narrative for essay school pa math helper free homework quebec achat isordil de graphic design resume shipping brafix rx without signer or skin interface dating anime online rf a 3 dissertation days purchase motrin buy with online paypal odemocrata online dating a descriptions essay what is literary job the purpose essay of a-g requirements for college free papers online plus eleven practice homework help intermediary economics with financial bankruptcy loans self after arbitrage liquidating buy en thesis mba lang private service essay writing compare writing online will services good custom essay
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721