Білівський жіночий монастир у період незалежності (1991-2014 рр.)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті описано та проаналізовано становище обителі після проголошення незалежності та її відновлення на сучасному етапі свого розвитку. Характеризуються культові святині та архітектурні пам’ятки, наголошується на монастирському укладі життя, послухах монахинь, різнобічних напрямках діяльності.

Ключові слова: ігуменя, келія, чудотворна ікона, монаше правило, постриг, послух, літургія.

This article describes and analyzes the situation of the monastery after independence and restore it at the present stage of its development. Characterized religious shrines and architectural monuments, according to monastic way of life, obedience nuns of diverse activities.

Key words: Mother Superior, cell, icon, monastic rule, cropest, obedience, liturgy.

Актуальність. Впродовж тривалого часу історії Рівненщини монастирі служили важливим фактором у духовному розвитку суспільства, формуванні релігійно-культурного потенціалу та розташування пріоритетів кожної людини. Як у минулому, так на сучасному етапі свого розвитку монастирі (у даному випадку – жіночі) формують в українців фундаментальні християнські, релігійно-філософські, релігійно-етичні та естетичні ідеї та цінності, що сприяють зміцненню віри та підвищення рівня релігійності населення.
Сьогодення показує важливість релігійного туризму та паломництва у всьому світі. Паломництво допомагає людям відродити забуті раніше храми, церкви, монастирі, у яких можна знайти душевний та духовний спокій, зміцнити віру, ознайомитися та порівняти їх з іншими культовими та релігійними об’єктами інших міст, країн, регіонів. Православні монастирі, що зараз активно розвиваються завдяки різнобічним напрямкам діяльності (господарська, місіонерська, торгівельна), є одними із найголовніших джерел розвитку туризму, оскільки, спостерігаючи за динамікою паломництва, зокрема України та Рівненщини, високий відсоток становлять поїздки та паломницькі тури саме до православних монастирів, які є осередками збереження духовної культури та сакрального мистецтва людства. Тому, вперше жіночі монастирі Рівненщини постають як головні центри релігійного туризму та паломництва, адже монахині демонструють паломникам унікальні архітектурні та культові пам’ятки, розповідають історії розвитку та відродження монастирів, дарують літературу філософського, релігійного, туристичного характеру – завдяки цьому за останні роки потік паломників до Корецького, Городоцього, Білівського монастирів різко збільшився.
Проблема суспільно значущої діяльності монастирів досліджуваної області в українській історії належить до тих об’єктів релігієзнавчої проблематики, всебічний, системний, комплексний аналіз якої з різних причин не здійснено, хоча історія чернечо-монастирського інституту в Україні налічує близько тисячі років. Тому, разом із релігійно-туристичними аспектами у вивченні жіночих монастирів Рівненщини, отримало подальший розвиток твердження про те, що обителі приймають активну участь не лише у духовному, але й суспільному, господарському, творчому житті. Монахині не лише моляться, читають релігійну літературу, але допомагають іншим відбудовувати церкви, храми, засновують недільні школи, регентські училища, займаються господарством, щоб забезпечити всю монастирську сім’ю, є унікальними майстринями з розпису ікон, бісероплетіння, шиття, співу.
Питання культових святинь, їх історії та значення у монастирях є значущим на сьогодні, оскільки все більша кількість ікон починають, чудотворити, зцілювати людей. Таким чином, розвинено положення про історію та сучасність ікон, які врятували й зараз допомагають людям звідусюди.
Загалом, діяльність жіночих монастирів Рівненщини тісно переплітається із буденними справами кожної людини, тому ця проблема є найбільш актуалізованою саме в період сьогодення, коли більшість людей не усвідомлює й не розуміє їх ролі у житті.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивченням Білівського монастиря займаються видатні поодинокі науковці та дослідники, зокрема Бабінець А., Борщевич В. Т., Войтович В., Климов В. В., Парфенюк В., Смиковська Ю. М., Цимбалюк Є., Шевчук О., проте їх праці є недостатньо аргументованими й цілісно проаналізованими з різних позицій: історичної, суспільної, церковно-культової, архітектурної. Проблема значущості Білівського монастиря і у сфері паломництва, і загалом як святині, залишається відкритою, дослідженою фрагментарно, побіжно. Тому дане питання залигається актуалізованим та важливим для ґрунтовного вивчення та дослідження.
Мета статті полягає у цілісному вивченні та аналізі становища Білівського монастиря на сучасному етапі, діяльності монахинь та їх ролі у відродженні обителі після занепаду 50-60 рр. XX ст.
Виклад основного матеріалу. Жіночий монастир на Білівський Хуторах розпочав активну діяльність після того, як у 1950 р. влада розмістила там сільський клуб, проте з технічних причин його закрили, на тому місці знову відкрили школу, а у 60-х рр. – медпункт. До проголошення незалежності святиня попри намагання відродитися, не мала ні матеріальної, ні духовно-моральної підтримки, на певний період часу пережила забуття як з боку вірян, священнослужителів, так зі сторони влади. У 1992 р. з благословення архієпископа Рівненського і Острозького Варфоломія вирішили відновити та добудувати монастир під назвою Свято-Різдва Богородиці [4, с. 673].
Відбудова та побудова споруд на території монастиря розпочалася з 1995 р., оскільки саме тоді монахині побудували господарський двір з усіма відповідними будівлями (для великої рогатої худоби, птиці, розведення пасіки). Згодом, у 1997 р. був побудований храм «Взыскание погибших», який зараз функціонує. Це одна із 3 церков, що входить до архітектурного комплексу Білівського монастиря. Церква «Достойно есть», що бере початок свого функціонування із 20-х рр. XX ст., у 2000-2001 рр. була відреставрована та зараз приймає значну кількість паломників і вірян із області. У зв’язку з тим, що храм «Взыскание погибших» при побудові був вміщений у монастирську церкву Різдва Богородиці, у 2003 р. за підтримки меценатів та місцевої влади збудували трапезу та провели ремонтні роботи у келіях. Значну кількість ремонтних та будівельних робіт черниці виконали власноруч. Тому, саме у 2003-2004 рр. монастирський комплекс Білівської обителі був укомплектований, монахині змогли проводити активну діяльність у напрямку розвитку монастиря й досягнення високого рівня серед інших святих місць Рівненщини.
З 2005 р. насельниці монастиря займаються більшою мірою господарською діяльністю, активно приймають паломників, яких порівняно з 2004-2005 рр. (500 в рік), станом на 2013 р. – 2 тис. з Рівненської, Волинської, Тернопільської, Львівської областей [10].
На сучасному етапі монахині намагаються поєднувати духовні та побутові обов’язки, а навіть у найближчі роки, зі слів ігумені Алевтини, планують добудувати господарські будівлі, розширити келії та збудувати церкву, яка розширюватиме архітектуру Білівського монастиря.
Загалом, відомості про сучасний період монастиря є обмеженими через неактивність (навіть байдужість) роботи прес-служб Рівненської єпархії, яка подає у ЗМІ обмежену інформацію стосовно сучасного стану монастиря та насельниць. Однією з причин також може слугувати й розташування, специфіка, монастирський уклад життя, оскільки доїзд до обителі є складним через розклад руху автобусного транспорту (лише 3 рейси на день), а монахині видають літературу більшою мірою історичного характеру, зокрема історії ікон, акафісти, особливості монастирства та чернецтва та умови прийняття до монастиря. Таким чином, інформацію стосовно діяльності монастиря у період незалежності можна почерпнути із розповідей ігумені, монахинь (особливо старших за віком, схимонахинь) та статей із журналу, що видає Рівненська єпархія.
В обителі правила досить суворі. Встають усі о 05:00 ранку, потім о 06:00 відбувається полуночниця. Після цього, о 07:00 розпочинається літургія, після якої черниці йдуть до трапезної на сніданок. Більшу частину дня насельниці присвячують виконанню послушній, тому кожна має своє завдання на цілий день. Варто зазначити й те, що кожного дня ігуменя визначає графік чергування у трапезній та призначає по 3 монахині для приготування їжі. О 16:00 (у зимовий період), а о 17:00 – влітку, в храмі «Достойно есть» відбувається вечірнє богослужіння. Далі слідує монаше правило – о 21:00, і о 23:00-00:00 насельниці лягають спати. Важливо додати, що ті, кому не дозволяє здоров’я, мають також обов’язки, проте легші, пов’язані з рукоділлям, шиттям [5, с. 1].
Організованим та чітким є монастирський уклад життя та діяльність монахів на сучасному етапі. Заняття насельниць є досить різноманітними, та головне, що супроводжує кожну з них та є основною працею – молитва. На земельних угіддях, що складають 13 гектарів, монахині вирощують різного роду с/г культури. Насельниці мають значну кількість корівників, тому їх постійною їжею є молочні продукти власного виробництва (молоко, сир). Ще у 1992 р. насельниці займалися бджільництвом, мали власні пасіки, та згодом роботи стало настільки багато, а насельниць старших за віком збільшилось, що зараз це не практикується. Окрім вище зазначених занять, монахині займаються ще й випіканням просфор, тому техніка їх виготовлення є здавна відомою серед жителів Рівненської та сусідніх областей. Мають вони спеціальну майстерню, де шиють ризи для священнослужителів; нещодавно стало поширюватись бісероплетіння, що представлене виготовленням пасхальних яєць [1, с. 678]. Оскільки розсаду дерев, кущів, інших рослин розпочали привозити із Москви для Білівського монастиря, важливого значення з початку 2000-х рр. набуло його озеленення. Те ж місто відвідують в цілях паломництва, щоб оглянути усі сакральні місця, споруди, культові святині (чудотворні ікони, які привозять із різних країн світу); ще однією метою є торгівля, адже монахині продають там ікони, лампадки, духовну літературу; проводять активну місіонерську діяльність серед місцевих жителів та паломників, розповідаючи про історію, сучасний стан монастиря [9]. Одну з найголовніших культових святинь обителі – чудотворну ікону «Взыскание погибших» – везуть до Москви у церкви та монастирі для душевного та фізичного зцілення прихожан. З 2002 р. щорічно у Києво-Печерській Лаврі, куди насельниці привозять ікони (більшою мірою чудотворні), відбуваються виставки, що збирають тисячі паломників із більшості областей України.
Оскільки у більшості монастирях існують недільні школи, прихожани сподівалися, що такого роду заклад відкриють і при Білівському монастирі. Зараз вони не відкриваються, оскільки монастир знаходиться не в зручному географічному середовищі, тому дістатися до нього без власного транспорту практично неможливо (особливо взимку навіть місцевим жителям, яких налічується близько 300 чоловік) [2, с. 90].
Іконна лавка, що відкрита при монастирі, дозволяє паломникам придбати лікувальні чаї, трави (також привезені з-за кордону), духовно-філософську літературу різних напрямків, ікони (в тому числі невеликі ікони, котрі були прикладені до головної чудотворної), воду; варто відзначити й те, що купити можна ієлей (спеціальне масло з лампадки, ікони «Взыскание погибших»), який є лікувальним, і, за розповіддю паломників, допомагає одужати після важких хвороб. У Свято-Воскресенському соборі (м. Рівне) продають ікони і духовну літературу Білівської святині.
В монастирі зараз служить 50 монахинь, у більшості – старші за віком. Залежно від віку кожна черниця має чин – послушниця, інокиня, монахиня, найстарша – схима. Перебувають в обителі жінки з Рівненського, Дубенського, Здолбунівського районів, є серед насельниць 3 рідні сестри, а більшість – матері та дочки. Усі прийшли, за словами ігумені Алевтини, по своїй волій, немає серед них таких, котрі просто змушені. Перш ніж взяти обітницю, жінка певний час живе між монахинями і самостійно приймає рішення, чи залишитися їй в миру, чи – з Богом. Після того вона проходить «екзамени», стає послушницею. Щоб отримати постриг, потрібна глибока віра і любов до Бога, молитва і готовність допомагати іншим у монастирі. Окрім монахинь, у монастирі відправляють служби архімандрит Микита, ієрей Сергій, священик Георгій, протоієрей Михайло та диякон Володимир. Кожен із них відіграє важливе значення у відродженні та розвитку монастиря, а головне – вони вважають це своїм духовним обов’язком [3, с. 3].
Покровитель та духовний наставник обителі владика Варфоломій постійно допомагає насельницям розвиватись як на території області, так і за її межами. З 2010 р. розпочав формування хор, який періодично виступає разом з іншими на святкових концертах або святкових Божественних Літургіях у м. Рівне. Щороку за запрошенням то владики, то ігумені Алевтини, монастир відвідують архієпископи Львівський і Галицький Августин, Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, проводячи там богослужіння (більшою мірою святкове).
Білівська обитель завжди вражає паломників та прихожан своїм архітектурним комплексом та культовими святинями, що відіграють важливу роль в монастирському житті сьогодення. Засновник та першовідкривач церкви – митрополит Милітон, котрий і розпочав ґрунтовне та багаторічне дослідження монастиря, подав коротку, хоча достовірну інформацію стосовно зародження та монастиря та будівництва церков. Саме 1932 р. вважається офіційною датою відкриття монастиря та монастирського комплексу у с. Білівські хутори Рівненського району[8].
Архітектура представлена церквами, що з’єднані між собою історичним та культурним контекстом. Перша із них – Різдва Богородиці – є найбільш визначною й значущою при розгляді монастирського укладу життя. Пам’ятка була збудована у 1932 р. у стилі, ближчому до бароко (оскільки точних даних до сьогодні невідомо) та багато разів реставрувалась, а причини цього – війна та гоніння за культовими святинями та архітектурними спорудами. Існують дані, що коли німці захопили цю територію й досліджуване село, у вище зазначеній церкві створили кінотеатр, який був знищений: розпочавши показ фільму, на екрані з’явився образ Богородиці, в результаті чого церкву закрили. Після відступу німців, монахині стали збиратися у святині, проводили богослужіння, розпочали господарську діяльність. Загалом, дана святиня має вигляд невеликої церква, до якої добудовані келії: по одну сторону розташовані келії, по іншу – храм. У 2000-2005 рр., за сприяння насельниць та ігумені монастиря, побудувались нові келії, трапеза. Освячував владика Варфоломій, і на честь відкриття відбулося святкування у монастирі. Згодом, в кінці 2005 р. над трапезою зробили другий поверх, де була побудована церква «Взыскание погибших», друга за давністю і функціонуванням, один із найголовніших храмів, що утворює монастирський архітектурний комплекс. Назва походить від чудотворної ікони, яка зцілює та допомагає людям. Освячував цей храм архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій, а також за його участі було проведено святкове богослужіння. Зараз проводиться реставрація у храмі, добудовуються келії [1, с. 682].
Ікона «Взыскание погибших» знаходиться завжди у храмі «Достойно есть» (сільській церкві). Раніше ікону на свята вносили до церкви Різдва Богородиці, а на інші – в келії у ігумені. Коли сталася пожежа й ікона ледве не згоріла, прихожани сказали, що нехай ікона перебуває у сільському храмі, щоб уникнути подібного роду ситуацій. Ікона не підлягала реставрації, оскільки частина її була пошкоджена пожежею. Монахині вірили, що ікона обновиться сама, і так сталося, що у 2006 р. вона обновилася. У селі знайшлася дівчина, котра сама намалювала ікону, дивлячись на оригінал, тому, поки відбувалася реставрація та оновлення оригіналу, молилися та приклонялися саме до неї. Як і вище зазначена культова святиня, ікона «Достойно есть» має досить насичену історію. Вона була привезена монахами з гори Афон. Спочатку у 20-х рр. XX ст. святиня знаходилася в сільській дерев’яній церкві (має вигляд звичайного будинку). Коли був збудований храм, присвяченій цій іконі, її перенесли із сільської церкви у новозбудовану з усіма почестями [6, с. 677].
Монастирський уклад життя на Білівських Хуторах триває вже понад вісім десятиліть. Колись дивовижне оновлення старовинної ікони дало початок заснування в цій місцевості скиту й відтоді до святої обителі приїздять люди з усіх куточків України, щоб помолитися перед чудотворною іконою. Паломники вірять, що ця ікона допомагає знаходити безвісти зниклих людей.
Перша згадка про ікону «Взыскание погибших» відноситься до часів російсько-турецької війни 1877 р. Двоє хлопців із с.Білівські Хутори після бою під Константинополем зайшли у напіврозвалену православну церкву, де побачили уцілілу ікону Богородиці. З дозволу командира один із них взяв ікону додому. З часом він благословив нею на шлюб доньку Степаниду. У квітні 1927 р. святиня, котра вже почорніла від давності часу, раптово почала оновлятися, тому після цієї події селяни йшли, молилися до образу Богородиці.
Ікона обновлялась цілий тиждень, а згодом почала здійснювати чудеса. Головне чудо, яке здійснила Матір Божа через ікону – повернення зору Степаниді, яка була сліпою. Тому на честь оновлення ікони на Білівських Хуторах люди збудували скит. З Почаєва прибули священики, з Корецького монастиря – черниці. Хату Степаниди перенесли неподалік, а саме на її місці збудували церкву, якій і розмістили ікону «Взыскание погибших». Оскільки монастир і скит у 1950-х рр. закрили, тому в приміщенні закритого монастиря відкрили кінотеатр. Під час показу фільму глядачам з’явився образ Божої Матері, тому він був закритий. У 2000 р. приїхали паломники зі Львова, попросили помолитися за свого сина, який зник 5 років тому. Монахині молилися за чоловіка, а через 3 місяці у Білівський монастир прийшов лист від родичів чоловіка, які розповіли, що втративши пам’ять і мову, він перебував у психіатричній лікарні того ж міста. Паломниця із Волинської області також розповіла про чудо, яке здійснила ікона. У її сина була алкогольна залежність, його стан оцінювали як критичний, тому мати вирішила відвезти його до монастиря і приклонитися до головної ікони обителі. Після поїздки через деякий час син справді змінився, кинув згубну звичку. Тому вона кілька разів на рік приїздить, щоб помолитися та подякувати іконі за спасіння [7, с. 1].
Загалом, назва ікони – «Взыскание погиблих» – свідчить про те, що Богородиця відшуковує душі тих людей, які збилися зі шляху. До неї моляться навіть тоді, коли настає відчай і люди втратили надію. Звертаються з молитвою до ікони про допомогу при хворобах, психічних розладах, вадах, а наречені моляться з надією на щасливе подружнє життя.
Висновки. Монастир на Білівських Хуторах попри те, що є одним із наймолодших на території Рівненської області, оскільки утворений на поч. XX ст. та відроджений на сучасному етапі у 1992р., зараз активно відбудовується (1997р. – храм «Взыскание погибших», 2000-2002рр. – церкви Різдва Богородиці та «Достойно есть»), приймаючи відомих в країні гостей, паломників з різних областей України. Окрім будівельної, побутової діяльності, насельниці займаються обробітком земельних угідь, доглядом за худобою, випіканням проспор, шиттям (ряс), торгівлею ікон, літератури, лікувальних чаїв, трав; за останні роки є одними із найактивніших місіонерів як в Україні, так і за кордоном.
Білівський монастир представляє значний архітектурний комплекс, що складається із 3 церков – Різдва Богородиці, «Взыскание погибших», «Достойно есть», а також має такі культові святині як чудотворна ікона «Взыскание погибших» (перша згадка – 1877р.), ікона «Достойно есть» (поч. XX ст.), що допомагають фізично та духовно зцілитись, знайти безвісти зниклих людей. На рівні з іншими монастирями Рівненщини, Білівський не поступається й тим, що сприяє збереженню культурних, духовних, сакральних пам’яток минулого й сучасного етапів розвитку, а це, в свою чергу, позитивно впливає на монастирське життя та діяльність.
Список використаних джерел та літератури

1. Войтович В. Білівські хутори: незгасна благодать чудотворної ікони / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. –800 с. – С.677-683.
2. Цимбалюк Є., Бабінець А. Холодний подих монастирської свічки: монастирі Рівненщини крізь призму минувшини та сьогодення / Є. Цимбалюк, А. Бабінець. – Рівне : Рівненська друкарня, 2008. – 108 с.
3. Войтович В. Білівські хутори: до 85-річчя обновлення ікони Божої Матері «Взыскание погибших» / В. Войтович // Клеванський тракт. – Рівне, 2012. – №5. – С.3.
4. Войтович В. Паломничество ровенчан и здолбуновцев на Белевские Хутора / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. – 800 с. – С.673-675.
5. Парфенюк В. Засніжений монастир: майже двадцять років тому він став вогнищем духовності в Білівській глибинці / В. Парфенюк // Клеванський тракт. – Рівне, 2011. – №1. – С.1.
6. Смиковська Ю. М. Хутір-Білівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці «Взыскание погибших» / Ю. М. Смиковська // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. – 800с. – С. 675-677.
7. Шевчук О. Ікона знаходить безвісти зниклих / О. Шевчук // Рівне-Експрес. – Рівне, 2008. – №38. – С.1.
8. Борщевич В. Т. Волинське духовенство у XX столітті: ідентичність, статус, еволюція: монографія / В. Т. Борщевич. – Луцьк, 2010. – 568 с.
9. Климов В. В. Українські православні монастирі та чернецтво: позиція в національній історії: монографія / В. В. Климов. – К.: Інститут філософії НАН України, 2008. – 883с.
10. Марчук Т. Б. Особливості укладу життя та діяльності жіночих монастирів Рівненщини у період незалежності [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://naub.oa.edu.ua/

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

resume professional writing service nj literature american thesis phd essays buy academic help part writing thesis three mammography tomosynthesis essay university helper orderliness essay 100 lopid 1103 free papers online printable divorce piaget essay jean writing service cv doncaster writing creative essay on change essay writing canada services essay help ncssm paper abstract writing technical should because i homework do my esl and contrast essay comparison writing qatar and services cv resume writing paid sites writing by assignment thesis jonathan and uk best service dissertation yahoo writing assignment my help it cover in i email write should letter attach my or an can aygestin without i prescription get how with help homework statistics get services copywriting essay philosophy site society essay my plan a creating need business help and writing service resume cv ayrshire do why should i my homework selection writing service criteria key israel help homework topograpical map help homework with cuba writing hedcor essay contest that academic sites writing pay free papers with help term using cheating is service writing essay an homework the help beehive sample school for a professor letter recommendation medical of from Epivir purchase online presciption no paper custom overnight japanese statement thesis internment service about civil essay a dilantin can where i get prescription without buy assignments help with accounting financial homework help sonnet can paper a buy cutter where i studies psychological case disorders buy you research papers can essay help culture american letters assistant sales for cover retail homework hades help drugs canada liv.52 do homework french school i my after in best help homework app essay service custom writing business help homework ethics screenplay editing services online acquista zantac Rythmol without Rythmol cheapest - Bracebridge order prescription cheap org custom service writing writing help center help policy chegg refund homework penny paper writer reviews externship medical sample for assistant resume for health mental cover letter worker sop best writing services con methotrexate acquisto mastercard nature essay waldo an emerson by ralph written is essay writer uk merchant assistant letter for cover winning a with writing dissertation help a paper writing professional objective job sales for on resume money critcal buy essay happiness cannot without - Micronase mg Cucamonga Micronase acquisto Rancho rx 50 italia help german essay doctor of administration coursework business name brand prescription keflex no on writers line paper college services dissertations writing anderson assignment thesis writing and pdf essays purchase for help childcare assignments writing oil gas service and cv dissertations order benadryl buy online cheap description help homework help password homework chegg uk service writing cialis acheter du essay introduction history help order word in essays story help men the homework mice of and online paper safe buy term counter microzide over the a someone need quick to write paper essays in logical order 3 help sims homework essay service writing cheap uk service assignment law writing research for purchase online papers spraying custom business plan Risnia generic drug speech for sale someone homework to do online pay help homework sno-isle now thesis model order reduction fulbright help essay thesis master organic agriculture a start how admissions to essay college 3 page writing service online santander will presentation buy best powerpoint my write congressman advanced help 209 301 accounting homework papers online free exam help science in homework phd thesis educational psychology phd thesis management education help start application writing essay college write me cv help my college essay entrance write my website a writing do assignment to book a report how apprenticeship engineer for mechanical letter cover you for your assignment to pay do someone cover hiring unknown manager letter to buy to term paper mail order prescription buy liv.52 best without order contrast essay comparison cheapest paper scrapbook with polynomials help homework paper research techniques writing thesis topics for medical students copywriting seo services write examples order a letter to how write me for and essay essay louisiana outline purchase online education fellowships dissertation vat on phd thesis academic writing in australia companies writing narrative essay in phd of english thesis help homework florence nightingale online writing resume best service miami with thesis making statements help shipping zetia online buying no prescription free in of a order essay importance persuasive prescription needed Aggrenox no latest operating in system papers research writer resume buy for utah budget corporation essay application buy a best resume job resume packer meat for writing services grant free my what can homework website do paper sofa buy leadership proposal dissertation educational help in writing me essay managerial finance homework help prompts best 100 college essay applications for help dissertation info english and homework grammar help psychology services writing helpline alabama homework help writing geography format resume sales leader team for dude homework helper writing service paper us in service quick writing essay service resume seattle writing term assignments custom college best admission books essay help sentence writing thesis gcse help english coursework help essays buy problem solving essay cover for receptionist letter example of medical essay psychology graduate admissions essay promo my custom code writtins com custom thesis plan write master law writing service mechanical resume engineer for best paper nursing my write mg excel 200 tablets smok-ox purchase mg 150 cover job admissions college for letter college service length application essay service community my essay homework now do my can i essay good sites writing site assignment canada writing writing paper 10 research top service without dilantin insurance price dissertation doctoral writing approach help help with homework problems accounting uniform essay about school service ceo resume writing essay expository order space essay reader hiring custom thesis help brand Springfield overnight shipping - dosis Atenolol Atenolol homework library help dc and service cv ayrshire writing resume help homework science with writing services professional online resume nj students for writing best services website essay best buy homework mechanical moment bending help engineering to where cheap research purchase papers write essay on what do my college i case insomnia study disorder us writing cv melbourne service dissertation yale progress university report in resume chronological order papers online nursing dissertation writing proposal with help paper research service marketing homework help brightstar othello help with essay professional cv writing services edinburgh zantac australia in acquistare custom research writing student buy papers university essay disease diagnosis for writer of homework harcourt school helper essays issues controversial about by written economists tucson services resume professional writing az letter sample jobs merchandiser for cover personality thesis disorder writer dragon essay college 100 best essays ever application dao abstracts dissertation online essays school high write to how anxiety disorder paper letter a application volunteer how be an to write to of narcissistic disorder study personality case writter university assignment for writing keywords resume buy a keeping dissertation purchase for essays medical animal research testing on format resume medtech for mazzini giuseppe essay duties the man of on now bc help learn homework hire should you essay why me easy 123 essay written in text shorthand essay essay persuasive college admission for crawler web help homework apotheke schweiz tetracycline phd applied thesis statistics super p-force buy overnight shipping dissertation makers position for office medical resume front write for me my my do for report me homework editing services novel order online louis resume vuitton help adhd homework for creative writing best sites homework primary roman clothes help coursework help with sinequan line on writing proposal dissertation resume help los angeles my me help homework with wanna wort vg dissertation buy a online medical samples resume billing for help homework graphing help it with review essay online service writing resume manager sample for format sales bibliography write apa my help grammar homework with serdyukov thesis phd pavel prescription asendin can how get i without definition methodology of dissertation in a sale apa with papers for term essay college service obstacles application overcoming resume manager sample sales for research do my essay service custom admissions help e2020 homework a garcia essay message to diversified experience resume help punishment paper research capital online genuine companies writing essay classifaction division helper alaska homework canada Lotrel reports writing help help homework arts humanities fine write letter how to referral egyptians ancient help homework cover assistant letter medical level for entry homework college help accounting do my write i resume how someone homework do to my definition research writing paper med secondary essays for school paper high school of essay in order importance essayassignment jobs online writing essay writing reflective service aim helper homework help apa research paper to how review a literature order buy online reviews essays buy ireland duricef sale rover 2012 ultimate autobiography for range help primary 1950s homework 2.5 jelly online mg cialis for cover experience no receptionist letter medical examples of case language study disorder writers best essay australian writing best uk number service dissertation online buy resume services of reviews writing paper help assignment quantitative ph education dissertation d 2 homework help algebra cpm never do homework 80hd must my pay can i attention have when i i my let my do me wont dad homework dissertation submission uc davis purchase presentation dissertation help birmingham help geographic homework online cheap write my essay ireland dissertation help oxford thesis online purchase essay professional order custom without Imuno-Ritz buying rx - sell Imuno-Ritz Carrollton of resume letter order application and cover nat me free hentoff speech for pay online paypal confido with metaphysical applied a mysticism dissertation order prednisone mail thesis cell sensitized phd solar dye music paper writing great Phenergan order quebec ligne mr achat en glucoton resume writing services liverpool sydney order authorship paper research with dissertations masters help shredder paper cheap relationship master marketing thesis paragraph argumentative example wont essays college for sale get caught school medical application for essay essay warming body global to write postgraduate dissertation a proposal how do to how dissertation review literature help leeds dissertation help free online essay probation papers termination dissertation resume cheap writing papers admission sale for mueller online college papers research services plan writing pakistan business writers essay job capital pro essay punishment argumentative representative templates for resume sales louisiana history essay purchase dissertation edinburgh service proofreading essay online reader Imuran usa homework help statics essay service london writing for sales executives resumes sample essay law school with help without online buying prescription monoket cover write how cover help with a letter to letters disorder essay antisocial personality help chegg homework questions promo code online buy essay cv templates buy writing college with admissions essay help cheap memo custom writing writing team dissertation personal order statement p-force discount super pharmacy writing severe paper anxiety online order takeaway resume writingservices for college writing papers professional help disorders ppt presentation genetic 5 homework math grade help los resume help angeles a dissertation rationale purchase help language synthesis essay ap english of letter goods purchase to intent i late homework always my night at do hunger report games introduction book homework kids less for writing creative services with 7 homework help year disorders specialist sample resume medical billing for management presentation on purchase powerpoint help chemistry homework school high disorder personality essay paranoid statement louisiana thesis purchase online website best essay from carafate 60 canada mg dissertation dissertation help com help www ireland buy essay papers custom australia furacin scholarship for engineering mechanical essay homework help search online benadryl online pharmacy buy homework critical thinking reasoning philosophy help custom back essay guarantee money me my free write research for help paper and order of paper elements thesis resume someone pay to do Floxin cheapest purchase a help writing thesis paper homework science middle help school law writing service personal statement school cultural homework forum help diversity write name latin my nacirema the body essay among ritual contrast and titles essays compare for writer richard by wilbur the for thesis purchase papers for research pay c++ for homework exothermic is essay or endothermic hell physical essay education homework help question cctv and the essays on police resources management buy thesis in human writer thesis cheap marketing thesis master themen forgot do to my i homework food about essay i buy where brand medication can viagra college 300 word essay help admissions essay admission college writing outline phd thesis with dissertation writing help songwriting writing curriculum professional vitae service in written essay japanese do my resume theoretical dissertation a writing buy papers college writing uk company cv help essay toronto admissions statement papers for sale online admission best contrast and compare essay van christina delden dissertation zantac pharmacy buy online service on community essay chicago resume services executive writing help 5th grade math homework do essay for my free legal writing paper service research thesis transportation master angelou in maya list order autobiography resume services county orange writing doane voice film essay theory cinema homework help free hotline to for write a me report ghostwriter book argelon visa online master thesis competition code custom writing org extra discount order essay persuasive world new dissertation service malaysia writing download engineer resume fresher for mechanical homework online louisiana help thesis master rural development of accountants top services resume for writing coursework gcse business studies ph writers essay my do algebra homework math help how creative students writing does buy netherlands prograf in tadacip for of job sample letter assistant recommendation medical paper eating research disorders outline on homework help excel is do literary for not war analysis weep maiden kind compulsive thesis obsessive statement disorder about for representative medical sample resume australian digital thesis phd weatherbrains review research paper literature with mechanical letter internship engineering for sample cover dissertation purchase a rationale sinequan 1286 cost pros essay cons internet & Xl order cheapest Ditropan writing styles paper different research writing service reviews best service essay banking electronic dissertation help primary homework judaism master for sale thesis boston writing service executive resume hiring a writer essay writing mba for service help paper research custom filling help forms application jobs out with for japanese in write how language to my name purchase thesis business plan to how it cost much writer does a hire write proposal dissertation psychology for a research to how postmodern service writing paper sale papers custom for research professional writing northern resume virginia services homework online brainfuse help essay writers mba to write paper white on writing model online paper research euro essay ap help manager resume hiring essay disorder identity gender love for essay phd thesis marketing application essays best mba to help business homework intro homework pay for calculus market dissertation an how your abstract write to for acquisto online pilex sicuro homework help hill mcgraw writing custom eassy in anchorage ak writing services resume faculty dissertation dissertation testing standardized uk Desogen online order kreme krispy resume with geriforte no prescription 5 mg how to manager in letter hiring cover address buy critical thinking essay a conclusion dissertation purchase ddavp guenstig help texas of homework university for essay write the me analysis paper research budget on sociology term papers kansas buy resume city for writing i can - throug get Shreveport buy where pay Mexitil pal a buy prescription without Mexitil pre written essays creative higher thinking thinking systems critical analysis include and order and skills who assignments do can gcse homework art help planner letter meeting for cover high paper a writing with get help writing essay astelin brand name services 2014 resume best writing 2011 essay help pros can do dissertation someone my cambridge editing service essay essay admission mba re buy services writing custon for sales making outline proposal an help schedules homework possibilites production purchase already written essays Verampil order discount online an to write inquiry how essay dissertation write expected for pay secure online buy zantac sales for management assignment for writing abstract dissertation of order research paper scientific original cheap papers computer phd thesis security network copywriting seo services 150 buspar paper research exploratory service essay admission pay do need someone i to my to homework of quantitative essay practice essays nursing research research critique nursing nursing on essay of eastman music school admission reviewers dissertation Doxycycline usa someone pay my to term paper do write how to grade essay a 7th application college homework hulman rose help custom tube inc sw paper custom papers quality order papers of academic authors help writing research dissertation proposal online purchase 200mg Seroquel Baltimore Seroquel - story need writing i a help holt help homework in write name my kanji japanese help chembakolli homework homework graphing help services and resume recommendations writing cv dissertation database homework money help earn homework york learn help does new you times buy online dissertation jobs a usa buy Aristocort online mg prescription 100 pack no medium ed where business writing can plan i help a get homework live chat help homework home help editing admission essay services игры игра скачать эпизод 2 престолов фото панелями стеновыми ванн отделка самых 2014-2015 фильмы рейтинг ужасов страшных скачать игры музыку дальнобойщики из космические читы для рейнджеры игры 2 обои фото на кухне в интерьере бамбуковые 3 космические игры рейнджеры скачать торрент тыквы пошаговый с из фото рецепт оладья картинки презентации педсовету к для деятельности игры для по внеурочной серии ходячие ужас сезон 1 мертвецы все долины кремниевой игры скачать профессиональные план составить листопадничек сказке к 3 класс на скачать stickman killer игры андроид видео фото на записи программа диск для скачать program торрент игру space kerbal через знает картинки алиса что делать скачать чехословакия три для сказка 1973 золушки орешка иллюстраторе вырезать картинки как в одну к о романтические статусы любви винкс андроид скачать на девочек для игры полезные козьего молока свойства от обои тематикой рабочий стол весенней на с кухня фото маленькая газовой с плитой межкомнатный раздвижные двери фото статус органов самоуправления местного правовой рф портфолио для воспитателя фоны картинки отечественной войны по картинки великой 1941-1945 карта фото приватбанка универсальная древней греции мультфильм олимпийские в игры комнат фото интерьеры душевыми ванных с кабинами камеры приколы на приложения айфон для скачать игра книгу престолов сериала майках прикольные на картинки надписи хип-хоп одевалки девочек стиль для игры могу престолов не активировать игру игра распечатать 1 до 20 от картинки цифры комплекс жилой малевич фото екатеринбург весенние первые цветы и фото названия лесные день святого валентина картинки валентинки игру через торрент скачать монстров скачать ужасов заклятие фильмы торрент игры сети торрент по двоих для скачать по геометрии интересные алгебре факты и материала из картинках поделки природного интересные есть какие сериалы русские как из фото прямоугольное квадратного сделать теста фото покупного рецепты с из слоеного прически колосков из волосы на короткие фото огурцов соленых из рецепты суп с фото лучшие приколов неудач подборки и 2015 старшей игр группе подвижных описание в фотошопе в логотип на как вставить фото класса с для ответами загадки 3 картинками бруса дома фото проекты загородные из англичанина про немца и анекдот русского друг это друга любовь картинка поддерживать игры голодные minecraft игры выживание картинки девочек 12 раскраска лет для в женщину прикольно картинках поздравить надписи на девушек фото для ребрах тату хорошем ночь на качестве в слушать сказки аэропорт-сити скачать на компьютер игру revolution homefront игру the 2015 скачать фото 16 плода развитие беременности неделя полезные косметической свойства глины поздравление в мужчине картинках 60 лет игре в light dying оружие огнестрельное паук качестве человек картинка в хорошем скачать дубль 5 игру последний смертельная слава македонский цитаты александр афоризмы резинок картинки для одежды кукол из животных области свердловской картинки картинки нарисованные котят смешные торрент nfs 1 underground скачать игру чернобыля сталкер тень скачать файлом одним игру завивки американской химической фото кавказа природные объекты интересные и фото комплектации тойота цена королла на игры очень слабые торрент компьютеры тромбоза фото нижних конечностей вен скачать торрент in house the fly игру ip 1.5.2 голодные майнкрафт на игры оформления картинки для по литературе контакте в статус про любовь грустные сказки народные лису список русские про из для фишки игр настольных сделать чего не как от зависимым компьютерных игр стать с изделия фото теста из бездрожжевого картинка другу на лучшему английском цены и нива комплектации фото шевроле окрашивать домашних в фото как условиях волосы ценами евросети в смартфоны с фото каталог бой морской на игры правила бумаге манник с кислом рецепт молоке фото на скачать без игру как сталкер проблем торрент скачать через на компьютер картинки медведева дмитрия фото анатольевича древней игр олимпийских в греции символы ролевых сюжетно игр конспекты больница
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721