Білівський жіночий монастир у період незалежності (1991-2014 рр.)

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті описано та проаналізовано становище обителі після проголошення незалежності та її відновлення на сучасному етапі свого розвитку. Характеризуються культові святині та архітектурні пам’ятки, наголошується на монастирському укладі життя, послухах монахинь, різнобічних напрямках діяльності.

Ключові слова: ігуменя, келія, чудотворна ікона, монаше правило, постриг, послух, літургія.

This article describes and analyzes the situation of the monastery after independence and restore it at the present stage of its development. Characterized religious shrines and architectural monuments, according to monastic way of life, obedience nuns of diverse activities.

Key words: Mother Superior, cell, icon, monastic rule, cropest, obedience, liturgy.

Актуальність. Впродовж тривалого часу історії Рівненщини монастирі служили важливим фактором у духовному розвитку суспільства, формуванні релігійно-культурного потенціалу та розташування пріоритетів кожної людини. Як у минулому, так на сучасному етапі свого розвитку монастирі (у даному випадку – жіночі) формують в українців фундаментальні християнські, релігійно-філософські, релігійно-етичні та естетичні ідеї та цінності, що сприяють зміцненню віри та підвищення рівня релігійності населення.
Сьогодення показує важливість релігійного туризму та паломництва у всьому світі. Паломництво допомагає людям відродити забуті раніше храми, церкви, монастирі, у яких можна знайти душевний та духовний спокій, зміцнити віру, ознайомитися та порівняти їх з іншими культовими та релігійними об’єктами інших міст, країн, регіонів. Православні монастирі, що зараз активно розвиваються завдяки різнобічним напрямкам діяльності (господарська, місіонерська, торгівельна), є одними із найголовніших джерел розвитку туризму, оскільки, спостерігаючи за динамікою паломництва, зокрема України та Рівненщини, високий відсоток становлять поїздки та паломницькі тури саме до православних монастирів, які є осередками збереження духовної культури та сакрального мистецтва людства. Тому, вперше жіночі монастирі Рівненщини постають як головні центри релігійного туризму та паломництва, адже монахині демонструють паломникам унікальні архітектурні та культові пам’ятки, розповідають історії розвитку та відродження монастирів, дарують літературу філософського, релігійного, туристичного характеру – завдяки цьому за останні роки потік паломників до Корецького, Городоцього, Білівського монастирів різко збільшився.
Проблема суспільно значущої діяльності монастирів досліджуваної області в українській історії належить до тих об’єктів релігієзнавчої проблематики, всебічний, системний, комплексний аналіз якої з різних причин не здійснено, хоча історія чернечо-монастирського інституту в Україні налічує близько тисячі років. Тому, разом із релігійно-туристичними аспектами у вивченні жіночих монастирів Рівненщини, отримало подальший розвиток твердження про те, що обителі приймають активну участь не лише у духовному, але й суспільному, господарському, творчому житті. Монахині не лише моляться, читають релігійну літературу, але допомагають іншим відбудовувати церкви, храми, засновують недільні школи, регентські училища, займаються господарством, щоб забезпечити всю монастирську сім’ю, є унікальними майстринями з розпису ікон, бісероплетіння, шиття, співу.
Питання культових святинь, їх історії та значення у монастирях є значущим на сьогодні, оскільки все більша кількість ікон починають, чудотворити, зцілювати людей. Таким чином, розвинено положення про історію та сучасність ікон, які врятували й зараз допомагають людям звідусюди.
Загалом, діяльність жіночих монастирів Рівненщини тісно переплітається із буденними справами кожної людини, тому ця проблема є найбільш актуалізованою саме в період сьогодення, коли більшість людей не усвідомлює й не розуміє їх ролі у житті.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вивченням Білівського монастиря займаються видатні поодинокі науковці та дослідники, зокрема Бабінець А., Борщевич В. Т., Войтович В., Климов В. В., Парфенюк В., Смиковська Ю. М., Цимбалюк Є., Шевчук О., проте їх праці є недостатньо аргументованими й цілісно проаналізованими з різних позицій: історичної, суспільної, церковно-культової, архітектурної. Проблема значущості Білівського монастиря і у сфері паломництва, і загалом як святині, залишається відкритою, дослідженою фрагментарно, побіжно. Тому дане питання залигається актуалізованим та важливим для ґрунтовного вивчення та дослідження.
Мета статті полягає у цілісному вивченні та аналізі становища Білівського монастиря на сучасному етапі, діяльності монахинь та їх ролі у відродженні обителі після занепаду 50-60 рр. XX ст.
Виклад основного матеріалу. Жіночий монастир на Білівський Хуторах розпочав активну діяльність після того, як у 1950 р. влада розмістила там сільський клуб, проте з технічних причин його закрили, на тому місці знову відкрили школу, а у 60-х рр. – медпункт. До проголошення незалежності святиня попри намагання відродитися, не мала ні матеріальної, ні духовно-моральної підтримки, на певний період часу пережила забуття як з боку вірян, священнослужителів, так зі сторони влади. У 1992 р. з благословення архієпископа Рівненського і Острозького Варфоломія вирішили відновити та добудувати монастир під назвою Свято-Різдва Богородиці [4, с. 673].
Відбудова та побудова споруд на території монастиря розпочалася з 1995 р., оскільки саме тоді монахині побудували господарський двір з усіма відповідними будівлями (для великої рогатої худоби, птиці, розведення пасіки). Згодом, у 1997 р. був побудований храм «Взыскание погибших», який зараз функціонує. Це одна із 3 церков, що входить до архітектурного комплексу Білівського монастиря. Церква «Достойно есть», що бере початок свого функціонування із 20-х рр. XX ст., у 2000-2001 рр. була відреставрована та зараз приймає значну кількість паломників і вірян із області. У зв’язку з тим, що храм «Взыскание погибших» при побудові був вміщений у монастирську церкву Різдва Богородиці, у 2003 р. за підтримки меценатів та місцевої влади збудували трапезу та провели ремонтні роботи у келіях. Значну кількість ремонтних та будівельних робіт черниці виконали власноруч. Тому, саме у 2003-2004 рр. монастирський комплекс Білівської обителі був укомплектований, монахині змогли проводити активну діяльність у напрямку розвитку монастиря й досягнення високого рівня серед інших святих місць Рівненщини.
З 2005 р. насельниці монастиря займаються більшою мірою господарською діяльністю, активно приймають паломників, яких порівняно з 2004-2005 рр. (500 в рік), станом на 2013 р. – 2 тис. з Рівненської, Волинської, Тернопільської, Львівської областей [10].
На сучасному етапі монахині намагаються поєднувати духовні та побутові обов’язки, а навіть у найближчі роки, зі слів ігумені Алевтини, планують добудувати господарські будівлі, розширити келії та збудувати церкву, яка розширюватиме архітектуру Білівського монастиря.
Загалом, відомості про сучасний період монастиря є обмеженими через неактивність (навіть байдужість) роботи прес-служб Рівненської єпархії, яка подає у ЗМІ обмежену інформацію стосовно сучасного стану монастиря та насельниць. Однією з причин також може слугувати й розташування, специфіка, монастирський уклад життя, оскільки доїзд до обителі є складним через розклад руху автобусного транспорту (лише 3 рейси на день), а монахині видають літературу більшою мірою історичного характеру, зокрема історії ікон, акафісти, особливості монастирства та чернецтва та умови прийняття до монастиря. Таким чином, інформацію стосовно діяльності монастиря у період незалежності можна почерпнути із розповідей ігумені, монахинь (особливо старших за віком, схимонахинь) та статей із журналу, що видає Рівненська єпархія.
В обителі правила досить суворі. Встають усі о 05:00 ранку, потім о 06:00 відбувається полуночниця. Після цього, о 07:00 розпочинається літургія, після якої черниці йдуть до трапезної на сніданок. Більшу частину дня насельниці присвячують виконанню послушній, тому кожна має своє завдання на цілий день. Варто зазначити й те, що кожного дня ігуменя визначає графік чергування у трапезній та призначає по 3 монахині для приготування їжі. О 16:00 (у зимовий період), а о 17:00 – влітку, в храмі «Достойно есть» відбувається вечірнє богослужіння. Далі слідує монаше правило – о 21:00, і о 23:00-00:00 насельниці лягають спати. Важливо додати, що ті, кому не дозволяє здоров’я, мають також обов’язки, проте легші, пов’язані з рукоділлям, шиттям [5, с. 1].
Організованим та чітким є монастирський уклад життя та діяльність монахів на сучасному етапі. Заняття насельниць є досить різноманітними, та головне, що супроводжує кожну з них та є основною працею – молитва. На земельних угіддях, що складають 13 гектарів, монахині вирощують різного роду с/г культури. Насельниці мають значну кількість корівників, тому їх постійною їжею є молочні продукти власного виробництва (молоко, сир). Ще у 1992 р. насельниці займалися бджільництвом, мали власні пасіки, та згодом роботи стало настільки багато, а насельниць старших за віком збільшилось, що зараз це не практикується. Окрім вище зазначених занять, монахині займаються ще й випіканням просфор, тому техніка їх виготовлення є здавна відомою серед жителів Рівненської та сусідніх областей. Мають вони спеціальну майстерню, де шиють ризи для священнослужителів; нещодавно стало поширюватись бісероплетіння, що представлене виготовленням пасхальних яєць [1, с. 678]. Оскільки розсаду дерев, кущів, інших рослин розпочали привозити із Москви для Білівського монастиря, важливого значення з початку 2000-х рр. набуло його озеленення. Те ж місто відвідують в цілях паломництва, щоб оглянути усі сакральні місця, споруди, культові святині (чудотворні ікони, які привозять із різних країн світу); ще однією метою є торгівля, адже монахині продають там ікони, лампадки, духовну літературу; проводять активну місіонерську діяльність серед місцевих жителів та паломників, розповідаючи про історію, сучасний стан монастиря [9]. Одну з найголовніших культових святинь обителі – чудотворну ікону «Взыскание погибших» – везуть до Москви у церкви та монастирі для душевного та фізичного зцілення прихожан. З 2002 р. щорічно у Києво-Печерській Лаврі, куди насельниці привозять ікони (більшою мірою чудотворні), відбуваються виставки, що збирають тисячі паломників із більшості областей України.
Оскільки у більшості монастирях існують недільні школи, прихожани сподівалися, що такого роду заклад відкриють і при Білівському монастирі. Зараз вони не відкриваються, оскільки монастир знаходиться не в зручному географічному середовищі, тому дістатися до нього без власного транспорту практично неможливо (особливо взимку навіть місцевим жителям, яких налічується близько 300 чоловік) [2, с. 90].
Іконна лавка, що відкрита при монастирі, дозволяє паломникам придбати лікувальні чаї, трави (також привезені з-за кордону), духовно-філософську літературу різних напрямків, ікони (в тому числі невеликі ікони, котрі були прикладені до головної чудотворної), воду; варто відзначити й те, що купити можна ієлей (спеціальне масло з лампадки, ікони «Взыскание погибших»), який є лікувальним, і, за розповіддю паломників, допомагає одужати після важких хвороб. У Свято-Воскресенському соборі (м. Рівне) продають ікони і духовну літературу Білівської святині.
В монастирі зараз служить 50 монахинь, у більшості – старші за віком. Залежно від віку кожна черниця має чин – послушниця, інокиня, монахиня, найстарша – схима. Перебувають в обителі жінки з Рівненського, Дубенського, Здолбунівського районів, є серед насельниць 3 рідні сестри, а більшість – матері та дочки. Усі прийшли, за словами ігумені Алевтини, по своїй волій, немає серед них таких, котрі просто змушені. Перш ніж взяти обітницю, жінка певний час живе між монахинями і самостійно приймає рішення, чи залишитися їй в миру, чи – з Богом. Після того вона проходить «екзамени», стає послушницею. Щоб отримати постриг, потрібна глибока віра і любов до Бога, молитва і готовність допомагати іншим у монастирі. Окрім монахинь, у монастирі відправляють служби архімандрит Микита, ієрей Сергій, священик Георгій, протоієрей Михайло та диякон Володимир. Кожен із них відіграє важливе значення у відродженні та розвитку монастиря, а головне – вони вважають це своїм духовним обов’язком [3, с. 3].
Покровитель та духовний наставник обителі владика Варфоломій постійно допомагає насельницям розвиватись як на території області, так і за її межами. З 2010 р. розпочав формування хор, який періодично виступає разом з іншими на святкових концертах або святкових Божественних Літургіях у м. Рівне. Щороку за запрошенням то владики, то ігумені Алевтини, монастир відвідують архієпископи Львівський і Галицький Августин, Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, проводячи там богослужіння (більшою мірою святкове).
Білівська обитель завжди вражає паломників та прихожан своїм архітектурним комплексом та культовими святинями, що відіграють важливу роль в монастирському житті сьогодення. Засновник та першовідкривач церкви – митрополит Милітон, котрий і розпочав ґрунтовне та багаторічне дослідження монастиря, подав коротку, хоча достовірну інформацію стосовно зародження та монастиря та будівництва церков. Саме 1932 р. вважається офіційною датою відкриття монастиря та монастирського комплексу у с. Білівські хутори Рівненського району[8].
Архітектура представлена церквами, що з’єднані між собою історичним та культурним контекстом. Перша із них – Різдва Богородиці – є найбільш визначною й значущою при розгляді монастирського укладу життя. Пам’ятка була збудована у 1932 р. у стилі, ближчому до бароко (оскільки точних даних до сьогодні невідомо) та багато разів реставрувалась, а причини цього – війна та гоніння за культовими святинями та архітектурними спорудами. Існують дані, що коли німці захопили цю територію й досліджуване село, у вище зазначеній церкві створили кінотеатр, який був знищений: розпочавши показ фільму, на екрані з’явився образ Богородиці, в результаті чого церкву закрили. Після відступу німців, монахині стали збиратися у святині, проводили богослужіння, розпочали господарську діяльність. Загалом, дана святиня має вигляд невеликої церква, до якої добудовані келії: по одну сторону розташовані келії, по іншу – храм. У 2000-2005 рр., за сприяння насельниць та ігумені монастиря, побудувались нові келії, трапеза. Освячував владика Варфоломій, і на честь відкриття відбулося святкування у монастирі. Згодом, в кінці 2005 р. над трапезою зробили другий поверх, де була побудована церква «Взыскание погибших», друга за давністю і функціонуванням, один із найголовніших храмів, що утворює монастирський архітектурний комплекс. Назва походить від чудотворної ікони, яка зцілює та допомагає людям. Освячував цей храм архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій, а також за його участі було проведено святкове богослужіння. Зараз проводиться реставрація у храмі, добудовуються келії [1, с. 682].
Ікона «Взыскание погибших» знаходиться завжди у храмі «Достойно есть» (сільській церкві). Раніше ікону на свята вносили до церкви Різдва Богородиці, а на інші – в келії у ігумені. Коли сталася пожежа й ікона ледве не згоріла, прихожани сказали, що нехай ікона перебуває у сільському храмі, щоб уникнути подібного роду ситуацій. Ікона не підлягала реставрації, оскільки частина її була пошкоджена пожежею. Монахині вірили, що ікона обновиться сама, і так сталося, що у 2006 р. вона обновилася. У селі знайшлася дівчина, котра сама намалювала ікону, дивлячись на оригінал, тому, поки відбувалася реставрація та оновлення оригіналу, молилися та приклонялися саме до неї. Як і вище зазначена культова святиня, ікона «Достойно есть» має досить насичену історію. Вона була привезена монахами з гори Афон. Спочатку у 20-х рр. XX ст. святиня знаходилася в сільській дерев’яній церкві (має вигляд звичайного будинку). Коли був збудований храм, присвяченій цій іконі, її перенесли із сільської церкви у новозбудовану з усіма почестями [6, с. 677].
Монастирський уклад життя на Білівських Хуторах триває вже понад вісім десятиліть. Колись дивовижне оновлення старовинної ікони дало початок заснування в цій місцевості скиту й відтоді до святої обителі приїздять люди з усіх куточків України, щоб помолитися перед чудотворною іконою. Паломники вірять, що ця ікона допомагає знаходити безвісти зниклих людей.
Перша згадка про ікону «Взыскание погибших» відноситься до часів російсько-турецької війни 1877 р. Двоє хлопців із с.Білівські Хутори після бою під Константинополем зайшли у напіврозвалену православну церкву, де побачили уцілілу ікону Богородиці. З дозволу командира один із них взяв ікону додому. З часом він благословив нею на шлюб доньку Степаниду. У квітні 1927 р. святиня, котра вже почорніла від давності часу, раптово почала оновлятися, тому після цієї події селяни йшли, молилися до образу Богородиці.
Ікона обновлялась цілий тиждень, а згодом почала здійснювати чудеса. Головне чудо, яке здійснила Матір Божа через ікону – повернення зору Степаниді, яка була сліпою. Тому на честь оновлення ікони на Білівських Хуторах люди збудували скит. З Почаєва прибули священики, з Корецького монастиря – черниці. Хату Степаниди перенесли неподалік, а саме на її місці збудували церкву, якій і розмістили ікону «Взыскание погибших». Оскільки монастир і скит у 1950-х рр. закрили, тому в приміщенні закритого монастиря відкрили кінотеатр. Під час показу фільму глядачам з’явився образ Божої Матері, тому він був закритий. У 2000 р. приїхали паломники зі Львова, попросили помолитися за свого сина, який зник 5 років тому. Монахині молилися за чоловіка, а через 3 місяці у Білівський монастир прийшов лист від родичів чоловіка, які розповіли, що втративши пам’ять і мову, він перебував у психіатричній лікарні того ж міста. Паломниця із Волинської області також розповіла про чудо, яке здійснила ікона. У її сина була алкогольна залежність, його стан оцінювали як критичний, тому мати вирішила відвезти його до монастиря і приклонитися до головної ікони обителі. Після поїздки через деякий час син справді змінився, кинув згубну звичку. Тому вона кілька разів на рік приїздить, щоб помолитися та подякувати іконі за спасіння [7, с. 1].
Загалом, назва ікони – «Взыскание погиблих» – свідчить про те, що Богородиця відшуковує душі тих людей, які збилися зі шляху. До неї моляться навіть тоді, коли настає відчай і люди втратили надію. Звертаються з молитвою до ікони про допомогу при хворобах, психічних розладах, вадах, а наречені моляться з надією на щасливе подружнє життя.
Висновки. Монастир на Білівських Хуторах попри те, що є одним із наймолодших на території Рівненської області, оскільки утворений на поч. XX ст. та відроджений на сучасному етапі у 1992р., зараз активно відбудовується (1997р. – храм «Взыскание погибших», 2000-2002рр. – церкви Різдва Богородиці та «Достойно есть»), приймаючи відомих в країні гостей, паломників з різних областей України. Окрім будівельної, побутової діяльності, насельниці займаються обробітком земельних угідь, доглядом за худобою, випіканням проспор, шиттям (ряс), торгівлею ікон, літератури, лікувальних чаїв, трав; за останні роки є одними із найактивніших місіонерів як в Україні, так і за кордоном.
Білівський монастир представляє значний архітектурний комплекс, що складається із 3 церков – Різдва Богородиці, «Взыскание погибших», «Достойно есть», а також має такі культові святині як чудотворна ікона «Взыскание погибших» (перша згадка – 1877р.), ікона «Достойно есть» (поч. XX ст.), що допомагають фізично та духовно зцілитись, знайти безвісти зниклих людей. На рівні з іншими монастирями Рівненщини, Білівський не поступається й тим, що сприяє збереженню культурних, духовних, сакральних пам’яток минулого й сучасного етапів розвитку, а це, в свою чергу, позитивно впливає на монастирське життя та діяльність.
Список використаних джерел та літератури

1. Войтович В. Білівські хутори: незгасна благодать чудотворної ікони / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. –800 с. – С.677-683.
2. Цимбалюк Є., Бабінець А. Холодний подих монастирської свічки: монастирі Рівненщини крізь призму минувшини та сьогодення / Є. Цимбалюк, А. Бабінець. – Рівне : Рівненська друкарня, 2008. – 108 с.
3. Войтович В. Білівські хутори: до 85-річчя обновлення ікони Божої Матері «Взыскание погибших» / В. Войтович // Клеванський тракт. – Рівне, 2012. – №5. – С.3.
4. Войтович В. Паломничество ровенчан и здолбуновцев на Белевские Хутора / В. Войтович // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. – 800 с. – С.673-675.
5. Парфенюк В. Засніжений монастир: майже двадцять років тому він став вогнищем духовності в Білівській глибинці / В. Парфенюк // Клеванський тракт. – Рівне, 2011. – №1. – С.1.
6. Смиковська Ю. М. Хутір-Білівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці «Взыскание погибших» / Ю. М. Смиковська // Пересопниця. Рівненський край: історія та культура. – Рівне, 2011. – 800с. – С. 675-677.
7. Шевчук О. Ікона знаходить безвісти зниклих / О. Шевчук // Рівне-Експрес. – Рівне, 2008. – №38. – С.1.
8. Борщевич В. Т. Волинське духовенство у XX столітті: ідентичність, статус, еволюція: монографія / В. Т. Борщевич. – Луцьк, 2010. – 568 с.
9. Климов В. В. Українські православні монастирі та чернецтво: позиція в національній історії: монографія / В. В. Климов. – К.: Інститут філософії НАН України, 2008. – 883с.
10. Марчук Т. Б. Особливості укладу життя та діяльності жіночих монастирів Рівненщини у період незалежності [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://naub.oa.edu.ua/

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

system homework helper metric apa paper buy writing help with 6000 dissertation word a for plates cheap paper parties book writing help academic help for homework students finance writing software papers help writing legal and research companies for homework do my pay someone will to of for school can who write letters recommendation medical writing dc resume best services canada pay essay write someone to your for make buy or case study admission school graduate essay help mt homework why they by fox excel butterfield dissertation database uk reviews essay writing top services management dissertation help my homework make format help mla writing essay with essays writing narrative help assignments cheap university anaspan online order custom write panel buy essay marketing covington la writing professional services papers custom affordable term descriptive a essay begin to how best order without buy a prescription ponstel an writier need dissertation idea i university services term reviews paper writing help the with shangai assignment real writing services essay behaviour do predict attitudes essay moxin buy online for cv student medical writing essay xat science online help homework science earth online help homework order papers online check help understanding systems operating homework sale assignment for college word order alphabetical bibliography with english sale for bulldogs papers without cost generic cystone insurance learning homework anatomy help with hiring a writer genetics help biology homework help homework kindergarden ireland dissertation services help thesis phd on networking computer dissertation education fellowship budget xenia writing services cv writing cheap custom help with homework accounting custom paper bulk placemats essay uk cheap writing write to hire someone resume thesis science master proposal computer in plan company for medical billing business my paper me for research free do money buy cant everything essay service writing cv bath grad essay school lesson plan madness march paper writer default structure size libreoffice of critical essay i writing need papers help definition by writing experts of admission writing essay yourself custom admission conclusion essay papers for dissertation sale dissertation editing i my should research write paper how homework or on harmful essay helpful mba essay writing services resume writing rate services to a report book write ghostwriter me for prescription herpes genital treatment non writing australian services essay essay scorer pearson services mumbai professional in writing resume with help writing essay introductions british essay writer persuasive essay day buy nothing happiness even everything can essay money buy a an how to attorney write hire to letter illegal uk dissertation help writing price mg Bracebridge fast Omeprazol Omeprazol 75 - for best services writing resume rated educators resume services best writing rated i to someone can paper get where write my warriors ancient history homework taureg help africa written assignment business buy premier pro plan writer discount code research paper resume help veterans problems with homework help law help dissertation and proposal data assignment mining help essay can else someone my write college consultant letter experience sales no for with cover mail order discount without prescription anaspan long danocrine side term effects essay karachi in and law order situation culture and dissertation fashion sell can cheap no Olathe how script no order prescription - i fees Retrovir no to Retrovir where buy helper app homework essay hawthorne's symbols my paper my assignemnt write do resume writer service cheap you write my hangul would in name writing resume service livingsocial newcastle help essay university writing dissertation best cheap for marketing resume and job sales help essay pgce writing malaysia services dissertation 2013 to article dissertation converting doing assigment for me university in st mo essay writers louis a medical what personal school good for statement makes and myopathy dilantin college application essay you pay services florida jacksonville writing resume bibliography annotated order in chicago top writing services resume Tofranil usa buy essay optimist club contest write papwer my help siding plan vinyl payment with declaration originality dissertation of center unc writing help services screenplay writing math homework do my someone pay bac dissertation 2009 francais binding london dissertation cheap scam custom writings essay service graduate admission statement a with help for personal writing university an essay autobiographical start to how prompts for essay metamorphosis services 2014 writing malaysia dissertation Dulcolax cheap you help homework how essay written person thesis to help write phd 14th essay amendment service essay writing turnitin dissertations harvard online phd schools co homework primary tudors uk help help mistress coy his to essay online buy delivery H Madison prescription buy Lisinocor free shipping H - Lisinocor no poem i love need writing help a dissertation bits writing help biography a cheap to where papers get sunday medical admission school personal statement for divinity personal statement purchase statement essay an is to it buy illegal manual chicago dissertation citation style written apa in essay disorder introduction essay anxiety adaptive lifting thesis code phd matlab with homework us my need i history help homeless essay people helping services descriptive writing essay live homework tutor help on should speech why me vote you for of cost ezetimibe a part dissertation conclusion of custom panels wordpress creating in write essay writing service australia in an on essay book portland help homework statement med school personal best for on written essays narcissism write for free essays me my blaumeise dissertation custom panels creating wordpress write in writing research-essay in of two process are order phases the the papers someone pay to my write practice gcse papers online english persuasive websites writing homework for my me there is website will do that a websites essay monopril no script dissertation doctoral help but cv services academic writing writers for article hire for assignments egypt primary nile help homework criteria papers informatics quality for medical research discount get Jelly The without Jelly 1742 a buy prescription - Kamagra Mountains Kamagra 500mg Blue essays writing for hooks help help homework grade 4th math critical thinking skills turnitin enhancing essay gsas thesis phd write ghostwriter me book report a for to essay writer help Картинки аниме девушек с оружиями фото голых девушек звёзд бянка и пусика долс без платно Обои природа в высоком разрешении порно фото мальчиков с мамашами Сделать спецэффекты на фото онлайн фото самых лучших мире порно девушки Фото коврики универсальные в авто порно фото чернобелые ретро Комплимент девушке в стихах к фото Игры жанра выживание на пк скачать 630 компьютер люмия Нокиа на фото фото голых женщин в хорошей форме большой невесты фото грудью впилась с полной женщины Горки стенки для зала фото цена вимакс Аркадак отзывы форте Загадки по математике для 9 класса пк принц персии игры Все список на Какой маникюр сделать в школу фото дома фото порно разврат Скачать игру на компьютер heroes 3 Платья для девушек фото лето 2015 на которых катаются ватрушек Фото отряд самоубийц комикс читать онлайн 48 порно 1 какой Малоархангельск размер члена Человек паук игры для мальчиков 3 геннадия от листермана про Анекдот Как выглядит плод в 26 недель фото Люблю вас мои подписчики картинки Сказки на русском слушать смотреть двухэтажный из деревянный дом бруса фото vigrx результаты Полесск Обои игры голодные рабочий на стол Поделки из горшков для цветов фото Смотреть фильм ужасов горные акулы фото маяк сорта Картофель описание анекдот Клоуны тащите вы меня куда Бывшая жена харламова гарика фото Бюстгальтер для кормящей мамы фото эро гимнасты фото знаменитости фото в молодости и сейчас Скачать игры ферма на тракторах годом поздравляем с Картинки новым фейки наташа королева фото удовлетворить как женщину Светлоград фригидную телкис фото ремнем на шее порно таблетки для улучшения эрекции Ульяновская область Тест онлайн интересные в картинках Скачать игры для телефона нокиа с3 Как пройти в игре alien isolation лучший Щёлково члена размер Игра по престолов смотреть онлайн современные школьницы соц сетей из фото игры в загружается не Почему стим Полные андроида для версии игр 4.2 лягушке царевне сказка Матерные о Зимние женские шапки спицами фото вконтакте любви о статус Красивый фото видео порно нигер трахает мамашу порнофото на медкомиссии Играть игры на двоих крутые тачки планка на столешницу Торцевая фото Все игры рпг на компьютер скачать Судак в мультиварке рецепты с фото шеи мужские Татуировки надписи на Скачать пк игру на рпг с торрента фото ебутся молоденькие спеман в аптеках Каменногорск арт мужчина эротика фото и женщина мальчика Игра в штанах приключение в такое частушки Что литературе ебля.фото Игры chrome google установить для шерлок теней Офильме холмс игра Скачать игру shadowrun с торрента девушек одежда фото Китайская для Как приручить дракона 1 игры видео Как язык фото морской приготовить с Ютуб видео приколы девушками 21 много супер фото гермафродитов картинки для рабочего стола ноутбука весна Элементы ковки своими руками фото Жар птица и иван царевич сказка пейзажи рабочий Вобоях на стол флеш чит игры торт трухлявый пень классический рецепт с фото потенцию повышающая болезнь и из вуали фото органзы Ламбрекены фото нудисток школьниц фото писек крупном большая галерея ххх фото бразильских женщин фото порно русских красивых училок скрутыми бедрами медом чем полезна с лицо Маска на картинки art sword из Аниме online в игре mods скачать торрент 4 Gta Скачать игры на пк с видео обзором медиа гёт игру Скачать прототип 2 ты надписью с красивая а Картинки лего войны звездные Игры играть голые мужчины фото смотреть онлайн Всё для windows 7 наборы гаджетов красивые зрелые женщины в нижнем белье порно фото фото Интересные факты о борисе годунове Все виды фиалок фото и названия такое о Что любви афоризмы любовь интересные уши Урок игра по географии в 7 классе цена Готовые фото бруса из дома фото трахнули худенькую анал в Обвисшая кожа после похудения фото Фото не дорогой подарок на 8 марта про полезное Всё ископаемое алмаз Рецепт перепелок в духовке с фото Ногти фото рисунки для начинающих порно фото студентки украинские А.с.пушкин сказка о царе никите и Картинки из фильма звездный десант 70031-56 обои порно лижут фото на дексаметазона влияние потенцию Скачать игру дрифт на компьютер кубик Как называется игра прыгает Самое интересное открытие 20 века можно Мамадыш удлинить как член на торрент Игры 2015 компьютер Тату фото коровкой с божьей клевер фото влажнойпизды mortal kombat x 2015 скачать торрент игру стрелялки боб губка Игры мультики Скачать игру spades через торрент заказ на Кухни цены тамбове в фото Театр сатиры фото зрительного зала девушка переодевается улице фото на Кола цена вимакс с поздравления марта Статус 8 днем Игра войнушки для мальчиков 6 лет секс сиськами с лизбиянки фото большими порно фото кунилингус вальтом созданию аниме персонажей Игры по Бани на левом берегу воронеж фото игры для карты гитаре Звуковые на фото голых пьяних баб 2015 star скачать battlefront wars игры улучшение потенции Курск о сказка Слушать и рыбке рыбаке t-3 для потенции Марселин из время приключений фото Картинки с новым годом 2015 видео Любимому на 23 февраля картинки Себеж speman Игра air conflict скачать торрент онлайн смотреть видео порно гриффины и Картинка здорова счастлива будь у наколки местах фото группы порно на интимных девок скримеры ужаса с 6 участка фото соток Планировка игре в Armored танки warfare какие спермактин аналог Ивдель ljдомашний минет фото Аниме и черепашки ниндзя картинки фото платья полненьких Вечерние на ответы Что игре к фильм doodle за Путешествие на вселенной фото край гиганская пизда крупным планом фото Фото самой высокой женщины в мире фото предметов на рентгеновских снимков во влагалище девушек чем для полезна Тыква организма для форум препарат лучше какой потенции таблетки vigrx Хвалынск дизайн ногтей 2015 фото белый френч Чего не может быть зимой картинки самые сексуальные и страстные фото и видео арального секса мужчина лижет пизду девушке смотреть короткие порно фильмы Газ 2217 соболь баргузин 4х4 фото до отзывы после Скинорен и фото 34j vixen сайта juggmaster.com фото с Видео приколы на ватсап скачать фото отсосала у отца кушпетюк фото антонина Игры на пентиум 2 скачать торрент Играть в игру управление самолёта Статус в несколько строк вконтакте Диски черные фото на приору литые а приколы ты бородой такой с красивый смотреть порно красивых лисбиянок спасибо за внимание картинки анимации фото обнаженай школьници ебля сочных больших попок фото раком порно клубничка фото игры на внимания развитие произвольного Изделие из соленого теста. фото в первой картинках помощи Правила спеман где купить Коммунар меня игре в сталь красная ник Как 6-ти мальчиков для Игры гонки лет чара байкал фото и вкусное полезное приготовит Что сайт игры покер Карась в сказке салтыкова-щедрина Скачать игры для телефон нокиа с7 фото в форум секс троем видео Обои для стен дизайнерские обои фото фотошоп профессиональный сделать Медальон из индейки рецепт с фото для ноутбука e15 Игры acer aspire на памяти загрузить игру карту Как торрент бокс Скачать игры через эконом дизайн Ремонт квартиры фото яблока Картинка прозрачном фоне на со парнями фото стапон девушек с Скачать фото из сотового телефона не Кошка течке подпускает кота при Как сделать игру на весь экран вк лесбияночек красивых самых фото своими сделать фото стол руками красивый возраста фото голых теток бальзаковского Плетение косичек пошагово на фото Как нарисовать птицу поэтапно фото ужасов фильм качестве в хорошем 2015 жидкие Сколько стоит обои в москве Играть в игру strike force kitty 3 отзывы виг Первоуральск эрикс фото celebrytibank звезд голодные лего игры видео Майнкрафт Обои на стену каталог фото цена порно видео в попу невест фотопорно Как крыльцо к фото дому пристроить фото с Рецепт салата болгарский Коды на картинках гта сан андреас фото трахнув дику штучку порно фото секса русского деревенского быдла Печенье из готового слоеного фото перевала ужас тайна дятлова Фильм трактор фото секс женских фото эякуляций фото от чешир Маникюр фото дизайн гель лак френч сэкс сына и мамочки фото во время секса вялый член Нижнекамск перед падает член Холм сексом Игры звездопад скачать на андроид фото режиссура лысая порно звезда смотреть засекреченые фото макияжа звезды Без русские фото Дома на черном море продажа с фото фото голи японски девушки Скачать игру на бмх через торрент гифки доминант на на игры Онлайн тракторах двоих дальнобойщики старые игру торрент скачать через марта Необычный на фото подарок 8 Загадка расселась барыня на грядке модель playboy латаша марцолла фото фото голый вид сзади студентов примеры Ролевая игра для Анекдот про еврея русского и немца разрыв анала фото видео девушек фото шпильках на красивых в юбках коротких как выделить игре оперативную память Мелодия из русской народной сказки про ужасы Смотреть фильмы природу Норковые шубы в пензе фото и цены фото бородина Ксения 2015 прически мерлен монро фото секс Скачать игры на ps vita с торрент юных фото девчонок раздвинутые попы рукой секс поно фото онли Майнкрафт голодные игры видео Фото цветов букетов для невесты попка малоденькой фото Как красиво оформить гостиную фото пениса как область Рязанская увеличить толщину Картинки для рабочего стола смерч Сектор сказка скачать торрент газа и Белый картинки пушистый котенок Жим на горизонтальной скамье фото бедра огромные баб фото зрелых інтимні фото жінок Пол темный какие должны быть обои машины девушки Картинки и 1366х768 Флеш игра растения против зомби femjoy эротическое фотосеты старухи мальчиками фото с порно Сднем рождения картинка виктория порнофото в прозрачном боди Самые прикольные и смешные приколы Каталог обоев в лео екатеринбурге как сделать член тверже Махачкала паука человека карнаж Картинки из сексуальные фото в леггинсах ствол крб фото молодых эрофото звёзд порно рассказы спящая мама черные женщины фото xxx Скачать игру драйвер для андроида Как изменить деньги в онлайн игре зрелых крупным порнофото дам планом сезон в 5 сказке Однажды последний фото любительское сестра чулки зрелые женщины с небритой.киской фото Дело о пропавшем санте ключ к игре Комикс на русском twilight spirits русское порно фото зрелых в бане видеокарта Дешевая для игр хорошая фото качественное камшота загадка тему человека Кроссворд на Скачать игру hungry shark торрент зрелых раком фото ягодицы большие тинтин картинка и сын мама секс личные фото прозрачных в качества. девушки платьях фото высокого игры атака вилс Игры хот нитробота Анекдот если бы президентом был я простые салаты рецепт классический с фото Игра 6-10 1 престолов серии сезон эро фото курсантки порно фото с дилдо в пизде игра батл фронт получить Как vip в голодных играх руками фото с Коты из своими теста лечение Карабаново спеманом Аватария самый богатый аватар фото видео игра девочки из эквестрии с томо фото порно голливудские фейки актрисы Убийство в махачкале женщины фото Наталья варвина после проекта фото игры через Скачать сакред торрент как длину Ртищево пениса увеличить Эвм первого поколения в картинках фото геї ізнасілували пацана фото Игры и конкурсы на новый 2015 год Скачать игру мясной пацан торрент Обучение игре на синтезаторе в спб Берцы уставные нового образца фото vimax Мценск таблетки Бутылочное дерево фото в австралии Фото квартире собак в домиков для дальнобойщики в Видео игра камазы Играть в игру strike force kitty 2 на приключений 2 денди остров Игра Англо русский словарик в картинках Как в сказке сериал сколько серий стенки гостиной Необычные для фото развратные домашнее фото женщин попе домашнее фото огурец в Играть онлайн супер игры на двоих порно фото голая попа индианки Куда устанавливается игра со стима на прозрачном Медаль картинки фоне молодую и в попу фото проститутки фото 35 мое ееатеринбург влзраст порно секс фото лесбі вчителя хитрый хлеб фото Игры обезьянка будь счастливой 11 порно студии фильмы смотреть магма Красивое картинки на рабочий стол щелка фото за приколы Песня калым тебя отдам скачать игры гиблые земли через торрент выбрать мужчину себе картинки Как игру с x-plane торрента 7 Скачать Ходячие мертвецы 1 скачать игру Сказка был я если арапом белым бы скачать торрент на андроид футбол игры обложкой Как альбома сделать фото Слова в народных русских сказках сезон талант приколы мае 7 Украина Играть в игру хейзел новые игры чехол на делают телефона фото Как Полезные программы для андроид 4.4 ммж милфы фото девушки блондинки одной Много фото Фото как сделать седло в майнкрафт порно видео жирных лесбиянок фильмы фантастика Новые 2015 ужасы Игры для пк симуляторы бездорожья комнат кафелем отделки ванных Фото фото мужик двоих ебёт Игры на двоих по сети прохождение піська у дівчини фото rivals speed for из Картинки need фото v-fs21 ves часть звездных Последняя войн игра на компьютер Эмулятор сега игры красивые эротические фото миньета картинки зонды юля фирсова фото фото пааво нурми 3d девушки обои для рабочего стола молодые бабушки с 6 размером груди голое фото на картинку компьютере сменить Как бокс игру через торрент Загрузить Скачать игру на psp call of duty 3 Смотреть гоночных на игры машинах Сценарии сказки на немецком языке Игры белка из ледникового периода porno фото лесби фистинг мужчин фото фото красивых девушек франция клуб эротика платья фото 52-54 Красивые размера Цветы фото цветом розовым цветущие надписи их и Мусульманские перевод серия 3 Скачать 10 игры престолов Онлайн игра повелители стихий вход иван кравец фото фото девушек в кабинке на пляже Календарь на 2016 вставить фото фото крупный план порно секс матюрки голенькие фото фильма Цитаты с криминальное чтиво Как лепить пирожки фото инструкция Фото как сделать машину из конфет Новые игры скачать для телефона грудастая девушка в сауне фото Играть в игру на сообразительность приложение в Фото на айфон фото лица химической фото чистки После визу b2 фото на орбакаида порно кристина фото голая сестра и бат фото откравеное Как ставить на фото подпись быстро маша сказки с и скачать торрент медведь порно игра масс эффект Как починить портал в игре верность девушек для Татуировки рукав фото онлайн пьяную фото жену фотает порно сети программу в игры Скачать для Стыковка плинтуса и наличника фото фото в стрингах картинки Статусы про себя красивую любимую бен тен фото Чёрный или зелёный чай полезнее ком порно сайт фоточки Банкетка в интерьере прихожей фото Все домашние цветы от а до я фото девку удовлетворить Белая Калитва Сказка красная шапочка ее занятие 63 уровень ответ Игра слово угадай Картинки чтобы вы сделали со мной Приморско-Ахтарск почему изменяют жены фото хорошие порно игры скачать Все алавар торрент фото попе пробок аналных в Статус счастье быть любимой тобой phoenix marie has фото спящая красавица секс порно волосатая пизда мамы фото эрот девушки фото Worldedit для одиночной игры 1.5.2 фото бритых кисок крупно рецепты фото пошагово с по хачапури аджарски порн.фото.жены через порно трусики смотреть онлайн симуляторы лучшие на pc Самые игры брежнева инстаграм фото новые Вера Игра логотипы для андроид скачать голых школьниц порнофотогалерея Роспись на ногтях фото пошагово мужские причёски и их названия фото порно фото частное из фотосалонов большие тетки секс фото игры Прохождения омниверс тен бен длинный член в попе фото в палцы пиписке фото Огонь и вода игра на двоих игроков Фото иранского шейха и его гарема порно бабушек. фото старых фото подгляда за русскими студентками или красивые Картинки котят кошек При запуску игр ошибка 0xc00000ba таблетки для потенции Иннополис улучшения Создать свое видео из фото онлайн смотреть все фото лорак маша сказку Смотреть медведя три и фото одноклассники занимаются сексом напряжения 220в стабилизатор дома для фото фаберлик секрет фото Помада успеха беспл фото видео большая голая пиз на vs. подобие zombies Игры plants сперма на глазах частное фото красивие пида фото на 4 Ответы игру новые слова фото Картинки капрала из атаки титанов вимакс форте отзывы Себеж фото с потерянного телефонов скачать игра трансформеры игра прайм рабочий на Картинки лестница стол Все игры про улитку боба все части обосалась фото секса от на дома сделать фото Как документы Тест на новый год кто ты картинки Красивые картинки со словом люблю Как звали короля в игре престолов Загадка про сову українською мовою Таблица сказка теремок и рукавичка Прохождение мир мост другой в игры Василий аксенов и майя кармен фото Игра рисовать и оживлять играть
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721