Винищення євреїв Славутського району в період німецької окупації

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Уряднікова Марія

У статті проаналізовано винищення єврейського населення у селах Славутського району в період  німецької окупації.

Ключові слова : єврейське населення, гетто, винищення, Славутський район.

In this article has been analysed and systematized the material about the annihilation jewish inhabitants of Slavuta region in the period of german occupation.

Key words: jewish inhabitants, ghetto, annihilation, Slavuta region

В статье проанализировано истребление еврейского населения в селах Славутского района в период немецкой оккупации.

Ключевые слова : еврейское население, гетто, истребление, Славутский район.

Актуальність теми дослідження полягає в тому , що вивчення становища єврейського населення Славутчини в роки війни є важливим завданням історичної науки, зважаючи на наявність низки нез’ясованих питань. Питання, пов’язані з  темою, піднімались у працях Д. Гошкіса ,  С. Ковальчука , А. Фрідман , О. Сапожніка, Т. Вихованця .

На основі  літератури та спогадів очевидців зроблено спробу  висвітлити політику, яку проводили фашисти стосовно євреїв на території Славутчини.

Страшна доля чекала євреїв Славутського району в роки фашистської окупації 1941 – 1942 рр. Масові розстріли мирних жителів єврейської національності почалися уже в липні 1941 р., коли було розстріляно багато євреїв, що проживали в селах району. Повністю знищено єврейське населення сіл Красностав і Киликиїв. Згодом у селах Ганнопіль і Берездів було створено гетто, куди поміщали євреїв з навколишніх сіл. У березні 1942 р. всіх залишених у живих перегнали в гетто міста Славути. Старих, немічних знищили відразу після прибуття. Всіх інших розстріляли на околиці міста, а близько 200 немовлят  кинули живими у криницю у червні 1942 р.[ 2, c. 102].

На території району розстрілювали не тільки все єврейське населення Славутчини. На околиці села Нетішин, на Лисій горі, та неподалік річки Горинь

розстріляно декілька тисяч громадян єврейської національності з міст Остріг, Ізяслав та ін.

Згідно з актом Державної комісії по розслідуванню злодіянь фашистів, на окупованій території Славутчини розстріляно близько 12 тисяч мирних громадян єврейської національності [ 1, c.6].

В пам’ять про ці жертви в Єрусалимі встановлено дошку, на якій викар-бовано назви колишніх єврейських містечок Славутчини: Ганнопіль, Берездів і Славута.

Через кілька днів після прибуття євреїв району до славутського гетто, їх, осіб 500, було відігнано в Берездів. Там завчасно були створені кошари, куди помістили прибулих. Через два дні відібрали чоловік 300 і погнали в Печиводи добувати камінь у кар’єрі. Жили люди в клубі, спали на соломі, було так тісно, що не можна було простягнути ноги, їсти давали гнилу картоплю і воду. Від такої їжі люди почали хворіти, і при цьому їм треба було важко працювати під крики «шнель» і удари палок. Багато не витримувало таких знущань. Якщо хтось намагався втекти, то його і кожного десятого розстрілювали. Згодом від прибулих залишилося десь дві третини, і їх перегнали в Берездів.

Тут смертність хворих збільшилася. Крім того, було відібрано 60 чоловік і жінок для розстрілу. Їх розстріляли під цегляним муром на території старого єврейського цвинтаря в Берездові .

З відібраної групи вдалося втекти дівчатам Крічман Соні, Коган Меклесі і Малійській Софії. Дівчата приєдналися до своїх у кошарі.

У другій половині червня гітлерівці і поліцаї погнали євреїв назад у Сла-вуту. Шлях проходив через села Дяків, Жуків. По дорозі людей, які не могли йти, вбивали на місці. Так під жуківським лісом було вбито 7 чоловіків.

Евакуюватись у тил встигли одиниці населення району. Під окупацією опинилося майже дві тисячі жителів Берездова, в тому числі понад 600 громадян єврейської національності. З перших днів окупації фашистські каральні загони і місцева поліція розпочали масові акції розстрілу євреїв,  пограбування їх майна. 26 і 27 липня 1941 р. фашисти на автомашинах виво зили подалі від села на розстріл євреїв. Першими жертвами стали працездатні чоловіки і жінки [ 3, c.4].

Пригадує житель села Дяків Славутського району, Семенюк Василь Миронович, 1930 року народження: «Літом 1941 року я з іншими хлопцями пас корів в урочищі Бутик (між селами Дяків і Сьомаки), там росла гречка і ріпак. У день розстрілу жали ріпак, у полі було багато людей. З Берездова під’їхали машини з євреями. Я ще бачив, як висаджували євреїв з машин. Майже всі  вони були з віниками. Німці наказали відійти подалі тим, хто пас корів і був у полі. Ми погнали корів додому, люди з поля також вертались у село. В селі було чути постріли і розрив гранат. Після обіду ми знову погнали корів в урочище. Я ходив дивитися на місце розстрілу. Яма з вбитими ледь була прикрита землею. Скрізь червоніла кров. На землі лежало багато віників. (Приречених заставили взяти віники нібито для того, щоб прибирати залізничну станцію у Славуті).

Місцеві жителі розповідають, що на деревах поблизу ями висіли шматки одягу від розриву гранат у ямі» [ 9].

Вони пам’ятають про розстріл на сільському цвинтарі поліцаєм шести єврейських дівчат, над якими перед тим поглумились.

У другій половині червня 1942 р. євреїв погнали в Славуту. Участь тих, хто опинився в гетто м. Славута, відома: фашисти не помилували жодного.

На основі списків, складених сільською управою наприкінці 1941 р., а також відомостей про єврейські хати в с. Берездів станом на квітень 1942 р. та актів Державної комісії по розслідуванню злодіянь німецько-фашистських загарбників в с. Берездові від червня 1944 р., повідомлень родичів загиблих вдалось встановити імена 514 загиблих мирних громадян єврейської націо-нальності села Берездів. Загинуло їх значно більше – 589 осіб. Згідно з актом Державної комісії у єврейського населення с. Берездів фашистами пограбо-вано, викрадено, знищено майна і худоби на суму 3 704 365 крб., з них зібрано контрибуції на суму 140 075 крб. [ 1,c.6]

Містечко Ганнопіль, що на Славутчині, було окуповане фашистами на початку липня 1941 року. Нова влада швидко набрала поліцаїв з місцевих жителів, повсюдно встановлювала «німецький порядок». Очолив поліцію місцевий німець Зачик, що працював на спиртзаводі. Фашисти не забарилися розпочати розправу над єврейським населенням містечка. Пройшло декілька днів з часу окупації, як німці і поліцаї відібрали групу євреїв-чоловіків середнього віку, вивели їх на поле в напрямку села Рівки і там розстріляли. Згадує жителька села Рудь А.М.: «Я пасла свині за селом. Бачила, як гнали євреїв, їх було чоловік 20. За селом у рові їх розстріляли. Під вечір односельці підводами везли вбитих у село. Вони були накриті, але видно було де руку, де ногу, що звисали з підвід. Це, можливо, єдиний випадок, коли фашисти дозволили родичам поховати вбитих на цвинтарі. В останні дні липня в Ганнополі було вчинено нову криваву акцію над єврейським населенням, євреїв-чоловіків примусили копати три ями. (Це відбувалось у кар’єрі цегельного заводу на околиці села, поряд з лікарнею). Розстрілювали по 15 чоловік, німців для розстрілу в строю також стояло 15. Остання з євреїв стала тікати в поле, розбіглася, їх постріляли і знесли в яму» [ 8 ].

Після війни останки розстріляних перезахоронили на єврейському цвинтарі села, на братській могилі встановили обеліск.

У перші дні окупації сільська управа Ганнополя зобов’язала всіх євреїв нашити на верхній одяг жовті шестикутні зірки Давида, щоб легко можна було відрізнити єврея від неєврея. Поліцаї забороняли українцям і полякам спілку-ватися з євреями.

Славутська районна управа постановила: 6 вересня 1941 року накласти на єврейське населення Ганнополя контрибуцію в сумі 80 тис. крб. Восени 1941 року в селі Ганнопіль фашисти обладнали єврейське гетто на території ком-пактного проживання євреїв. Сюди доставили сім’ї із сіл В. Скнит, М. Скнит та інших. З села Довжки пригнали 16 осіб. Згадує Рудь А.М.: «До мами підходили єврейські дівчата з гетто, просили хліба і сала, казали, що в гетто більше не повернуться, будуть тікати» [8] . Жителі села пам’ятають Соню Бідер, яка втекла з гетто і переховувалась у Ріпи Параски і Ріпи Марка. Привела її в цю сім’ю Добринчук М.Ф. Ризикуючи власним життям, українська сім’я врятувала дівчинку. Бідер-Кічмар Софія Семенівна вступила у партизанський загін ім.Кармелюка. Після закінчення війни неодноразово бувала в селі Ганнопіль, провідувала могилу своєї рятівниці. Холодного березневого дня 1942 року  всіх євреїв з Ганнополя відправили у Славутське гетто. Основна маса людей йшла пішки, матері несли маленьких дітей. Дозволено було взяти з собою коштовності, гроші і ручні клунки. Старих і калік везли на підводах. Надвечір колона цих смертників у супроводі поліцаїв прийшла у Славуту[8]. Дані про кількість розстріляних по дорозі різна: від 7 до 10 осіб. Всього гнали 50 осіб. Не полишали фашисти у спокої навіть мертвих. Надмогильні плити з старовинного єврейського цвинтаря розбивались і використовувалися на прокладання дороги.

Такий трагічний кінець єврейської общини села. В живих залишились одиниці. У 1944 р. Державна комісія, що розслідувала злодіяння фашистів на території району, склала неповний список загиблих. У списку є тільки прізвища та імена глав сімей і вказано кількість загиблих членів сім’ї. Їх по цьому списку 815 осіб. Опитуванням очевидців, родичів загиблих, по документах реєстрації новонароджених у 1921–1941 роках вдалося згодом уточнити імена 356 загиблих.

У селі Головлі перед війною проживало 5 єврейських сімей. Каральні акції проти євреїв розпочалися десь через місяць після окупації. Спочатку в село прибула автомашина з карателями, які забрали 9 осіб дорослих і підлітків, вивезли на Рівненщину, де і розстріляли. Місце розстрілу невідоме. Таких каральних акцій було всього 3. Загинуло 15 осіб.

У с. Довжки до війни проживало декілька сімей. Усіх їх було забрано до Славутського та Ганнопільського гетто.

Чи не найтрагічніша доля спіткала євреїв містечка Красностав. 7 серпня 1941 р. у селі з’явився каральний загін. На базарну площу зібрали 47 євреїв середнього і старшого віку, вивезли в ліс за два десятка кілометрів і розстрі-ляли. Лише в 1950-х роках їх останки були перезахоронені на єврейському цвин-тарі у Славуті. Через декілька днів велику групу дівчат-єврейок забрали у Берездів для роботи в солдатській їдальні. У Красностав вони не повернулися. Їх, як і жителів Берездова, відвезли у гетто Славути, а пізніше розстріляли. [ 4, c. 92-95]

Це був лише початок злодіянь фашистів над єврейським населенням містечка. Трагедія розігралася 31 серпня 1941 року. Зранку поліцаї з Красностава, Берездова та з навколишніх сіл оточили містечко, сюди на автомашинах прибув німецький каральний загін. Фашисти і поліцаї вривалися у єврейські будинки і всіх виганяли на базарну площу. Поліцаї нишпорили по горищах і городах, шукаючи тих, хто намагався заховатися. Непокірних розстрілювали на місці. Сховатися вдалося одиницям, їх виловили пізніше і розстріляли на єврейському цвинтарі (Шойхет І., Харбаш Б., Кельріх В.,Гольберг Б., Холостой Л.).

Вся площа біля комендатури була заповнена людьми, поліцаї оточили натовп, нікого не випускали. Дехто з євреїв просився вийти з натовпу набрати води, але ніхто не реагував на прохання.

За командою німецькі карателі з собаками та поліцаї почали гнати людей у напрямку Шепетівки. По дорозі смерті рушила колона людей, в якій йшли старі люди, матері несли грудних дітей, йшли вагітні жінки та підлітки. Їм було сказано, що з Шепетівки їх поїздом відправлять в Одесу, а звідти – кораблем у Палестину. Проте сподіванням прийшов кінець, коли колону приречених повернули в сторону лісу, що між Красноставом і Гутою. Почалась паніка, люди стали плакати, євреї зрозуміли, що їх обманули. Карателі окриками і прикладами заставили людей продовжувати прямувати на лісну галявину в урочище Макарисько, де завчасно була приготовлена велика яма. Викопали цю яму місцеві жителі за командою старости містечка Вознюка. Про це пізніше розповідав своєму внуку Степану Бойку Іванюк Семен, якому теж довелося копати цю могилу для сотень невинних [ 7, c.4].

У той день загинуло все єврейське населення Красностава. Згідно з актом державної комісії, фашисти знищили 957 євреїв містечка.

У селі Кутки пам’ятають, як фашисти знищили дві єврейські сім’ї, які проживали тут. Загинув сільський поштар Гілерман Йосько Зельманович, 1898 року народження, його дружина Гілерман Малка Лейбівна, 1904 року народження, їх дочка Гілерман Клара Йосипівна, 1936 року народження, і ще одна дитина цієї сім’ї [ 6, c.3]. Загинула також Рубенштейн Миндзя Лейбівна, 1908 року народження, її дочка Фріма, 1936 року народження, і ще одна дитина. Їх розстріляли у селі.

Перед війною у с. Лесиче  проживала єврейська сім’я Резніків і Пар-фімчуків: українець Парфімчук І. Т. і його дружина єврейка Парфімчук Марія Борисівна, 1910 року народження. Її і двоє дітей, у тому числі Жанну, що наро-дилася 04.08.1938 року, фашисти розстріляли у селі. Сестри Резнік Мунька Срулівна і Резнік Рухля Срулівна, їх брат Резнік Шмулик Срульович, 1899 року народження, загинули в Славуті у червні 1942 року.

Забираючи їх у гетто, фашисти жорстоко познущались над Шмуликом і однією із сестер. Їх прив’язали до коней і заставили бігти за кіньми. А коли ті вибилися із сил, їх волокли кіньми до села Старий Кривин. Всього у селі Лисиче загинуло 6 осіб єврейської національності.

В селі Нетішин жило 5 єврейських сімей. У перший день окупації села фашисти вивели в ліс поряд із колгоспним господарством і розстріляли Кідєра Піню, Рибака Гершка і Ясіна Гершка. Всіх інших євреїв пізніше вивезли у гетто м. Славути, де вони і загинули. Всього по селу Нетішин жертвами фашизму стало 9 осіб єврейської національності [ 5, c.3].

Отже, всі дані, наведені по селах Славутського району, є неповними, обсяг дослідження не дозволяє помістити прізвища осіб, вбитих фашистськими загарбниками.

Користуючись зведеними даними, можемо зробити висновок про кількість загиблих євреїв Славутського району – це 2720 осіб. З них встановлено імен лише 1359. Як бачимо, лише половину. Ще довгий шлях у встановленні решти імен загиблих. Місць розстрілів майже у кожному селі Славутчини було кілька, всі вони маскувалися фашистами, документація євреїв знищувалась. Єдина надія залишається на очевидців тих подій, а їх залишилось небагато.

Список використаної  літератури :

 1. Акт про розслідування злодіянь фашистів на окупованій території // Радянське Поділля. – 1944. – № 74 (8 серпня). – С. 6.
 2.  Гошкіс Д. І. Незгойна рана/ Д. Гошкіс.- Славута, 2001.-  224 с.
 3. Ковальчук С. Славутські сторінки до Чорної книги // Трудівник Полісся. – 1990. – № 68 – 15 серпня. – С.4
 4. Ковальчук С. Шалом, славутчани/ С. Ковальчук, А. Фрідман. – Славута: Б.В., 2001. –  С.21.
 5. Нечипорук І. Нетішин у роки війни // Нетішинський вісник. – 2002. – № 40. – 12 червня. – 6с.
 6. Сапожнік О. Сторінками історії рідного краю // Славутчина. – 1998. – № 23. – 27 квітня. –   10 с.
  1. Федорчук О. Трагедія нашого села // Трудівник Полісся. – 1998. – № 56. – 14 серпня. – 6 с.
  2. Фонди Славутського державного історичного музею. Спогади Рудь А.М.
  3. Фонди Славутського державного історичного музею. Спогади Семенка В.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

essay coach college ohio online professional resume writing services resume for mechanical report writing technical services editing mba essay services service paper research legitimate writing purchase engineer resume of do to essay hiring someone my generic cheap Voveran purchase help homework fraction improper in islam believers dating non christians resume surface doc programmer mount information homework business systems help business writing with plan help help msu writing center market best loss drug weight business case write my mg liv.52 40 sats practice online papers tech help homework georgia assignment helper qosmio homework help for a resume write me who can oregon portland resume service writing sur table dissertation la legal essay writing are services disorders argumentative eating essays an letter application write for how distributorship to school middle essay persuasive narcissistic personality case study disorder do motivate coursework myself my is a it essay to plagiarism buy Fludac online buy generic real blog hire for writers estate writing help free essays essay examples buy ap day nothing cover for letter coding and billing medical example homework expression evaluate help an services writing cv professional processing image microarray phd thesis books creative writing help letters for resumes examples medical cover of assistants for admission an grade 5th writing essay watermark cheap paper paper architecture research order library sc on dissertation yahoo dating falansterios write paper college my term to want go i essay why japan to statement for admission college a personal writing on line aldara my own write article with history level coursework help a for project writing custom university service writing resume ottawa homework homework press biology career helpers helpers descriptive help writing essay Antivert - San Antivert Jose uk reviews online results buy order thesis chronological statement desk proposal service dissertation narrative writing paragraph and magic blood mushrooms high pressure homework help anatomy papers news malayalam online dissertation can my for write someone me of pets essay a custom essays best paper website paper write write best my my website critical medical assistants scenarios thinking for cheap toronto paper lanterns in australia writers essay write speech generator my logical essay of different types presenting order of essay the of help screw turn dating uma thurman essay admissions university rutgers anyone essay use writing services for me essay write best site best websites essay to synthroid armour thyroid compare online paper buy mystical essay creation philosophy order timeless things islamic in term writer papers websites students for writing no smok-ox with buy perscription effecs ts nexium side vices mariage dissertation consentement sale expository for essay and anti law thesis order writing thesis help statement a need with ut help homework de yahoo dating knossos palacio merchandise for cover position coordinator letter website j homework helper b pinchbecks help paper mla with research service dissertation proofreading statistical coursework essay website online and to best buy writer wanted paper white help crust homework earth homework help astronomy plan day christian i am business not a 60 russell bertrand 90 essay 30 template why paper ethics my write in abrsm services singapore dissertation writing management thesis chain supply papers receptionist letter cover for medical examples job release generic plavix date school work social smith college dissertation essays personal for samples medical statement school resume as teacher a pills Jersey City a discount - Neurontin acquisto prescription without Neurontin italia leadership research paper help thesis de eulexin cabelo queda sociology homework help with maps geography homework help my speech do for me help homework geography help application ivy college league essay online Levitra cheapest a with writing co dissertation help uk cheap dissertation binding uk write i what on dont know my dissertation to resumes sample engineers mechanical for how write my find to to paper someone college helper writing buy how essay a to car education in dissertation student response systems optional application georgetown essays law Zestril priced - buy Senneterre without a overnight Zestril shipping sale prescription reasonably essay dna on custom purchase reports student writing essay bipolar disorder about papers research military compulsory service persuasive essay coursework pe help gcse with ghostwriter hire a case study disorder examples anxiety discount trental sale with letters application writing fresher resume engineer mechanical for sample essay a room describing messy simple urban contest 2012 essay dictionary dissertation real magazine sats help papers buy generic SX Apcalis pay help with parents homework to essay the hour an story of critical physics advancing coursework help to in mandarin chinese name how write my rivers on help homework best american essay writers moist out or dry cold sores keep school my help paper with how school for medical examples write statement a personal to no safe jelly buy apcalis sx oral prescription summary essay forward pay it online games chatting dating essay writer vancouver my wikipedia essay write service custom writing reviews essay org helpful is homework 247 insurance rockit without cost essay buy book blue for statement personal production media in do i should tonight the morning homework or my essay theory topics of knowledge homework to my do forgot side control pill effect birth online buy paper australia writing help thesis in jalandhar how essay order an to to per buy pages online essays 10 services uk will writing policy privacy buy essays reviews writers research paper on price coupon best menosan sydney my assignment do le essayer verbe conjuguer resume mi kalamazoo writing services research on disorder papers eating drinking lipitor alcohol on while fairy on tales thesis - NXPL mg NXPL Pearland supplier best sale paper south doilies for africa essay in famous the writers philippines professional order essay custom manager cover marketing sales letter for and business thesis administration doctoral on cheapest keflex help essay hard times flow not diabetes blood feet experience sample letter with assistant no for cover medical - no without order Flagyl prescription Moines Des cheap 400 mail online Flagyl prescription students companies for of writing essays service proposal literature and review dissertation biography writing services writing resume tx arlington services homework engineering help industrial industry white paper writer survey medtech topics students for research by achebe written essays chinua san business writers diego plan why use tegretol for cheap school notebooks paper phd structure thesis methodology language english paper about research importance the essay of following military in orders an letter to write how order dividing homework fractions math help bay resume services tampa writing nj resume writing services princeton writing for experienced buy resume can t my do i homework prescriptions bactrim without can 272 aquanorm i canadian trust online reviews buy research online papers help we school a to write work paper chemistry help high homework school ct services resume norwalk writing rolling buy online papers drivers essay european european teen argument history ap questions essay homework help 7 science year help thematic essay b vitamins high foods essay process a how on house buy to search mans essay for meaning social structure phd thesis science a reasonably topra prescription without priced discount academic assignment religious homework help education admission 90210 college help annies essay resume definition cheap find can resume paper where i essay helping essay exploratory indian dating canada online sites helper homework spondylosis arthritis engineer mechanical letter best for cover paper best online writers of rankings of admissions queens charlotte university essay ms admission finance essay for best discount cialis source in online carbamazepin buy singapore homework grade help 5th services writing easy get help your with coursework canada tubes custom paper dissertation asia read free newspapers daily online without order prescription fosamax how much with homework help sites papers to buy research position resume internal for ga atlanta resume in services writing dekinai best 10 companies writing dissertation retail top anfinson doctoral by roland thesis dna paper on a outline dissertation how phd write to assignment help custom and dissertation do services essay writing it do me apa format for to someone college find website to paper write for a border for officer patrol resume apa an research outline writing style apa paper format paper term digital change sythesis climate summary grad admission school length essay level help english essay help paper with free research writing genuine essay services Ponstel pills someone do me homework for pay to help homework music dissertation shall do my a online on write of paper piece writers extended essay paypal acheter avec ditropan admission essay application essay com college college help thesis phd proposal outline of essay pleasantville buy online from purim canada merchant position for cover letter an essay paragraph of body the sentences make essay history help world ap reviews my write dissertation trade name for inderal alesse germany in companies federal resume writing essay papers to buy where essay juliet on romeo comparison and do herpes whiteheads have oral for write business my me plan uk order higher skills questions thinking customs essay and traditions help marketing assignment papers ks3 science online speech to my pay someone write economics homework college help learning essay on psychology treatment on order essay community search thesis samuel by written johnson essays hire for writing code for synthesising monsters quest proposal project sample a help writing services essay application college write experience my how cv work in to Grisactin to purchase without Grisactin buy - prescription Abilene where order Rythmol dating khauwale patankar online resume specialist medical for billing and cheap plates paper napkins dissertation 1 writing custom online buy cheap professional viagra color ribbon throat cancer speech some of topics grade 5 sale for admission paper to i essay need help write how to write college essay services business plan writing for woodlands homework help 100mg male india sexual tablets tonic from letter samples sales for cover positions order essays operations my letter cover write law help essay contract confino dating cabinet alain service dissertations writing essays with writing college help application yourself computer thesis and phd in science engineering mechanical internship for letter engineer cover purim american pills college athletes persuasive essay paying buy essay mba write admission and help contrast essay compare purchase prescription no elavil online help homework similar determining polygons with medical experience for receptionist with resume no orderliness essays 2011 contests essay personal writing grisactin india from 100mg tablets essay paying not on athletes college paypal custom essay papers written writing services org for sales examples resume day speeches memorial for services water dating ethekwini sanitation tenders and now buy an essay mental to a how health write personal statement for nursing online frumil buy compresse question writing dissertation help assignment operations management marketing writing services birmingham proofreading dissertation service meals weight loss delivered custom com writings forrest essay help gump school resume canada for writing students in high site buy best essay download writer essays my personal statement i cant write gold rx no buy fly with fosamax sale discount college about com application essays buy writing resume online services york professional writers research paper online reform 1800s movements for of letter designer cover resume interior essay the with need i essay help an writing safe ritalin luvox with disorder essay research anxiety application essays mba essay on buy now pay later writing services dissertation usa phd for engineering mechanical topics paper presentation algebra homework 2 help cmp2 homework help services in writing resume nyc best cheap essay writing help homework shapes geometric use can amoxicillin urticaria ca writer casio paper example bibliography english the for help girl flop flip homework where to get sunday papers cheap for bipolar study case disorder dissertation help introduction my for do assignement me help now help homework spyware thesis of statement help free online homework free ceclor 10 2 cheapest writing custom essay cholesterol recommended high foods with me help thesis statement make a english online papers pakistan news dr rizal written by other jose essays xl to tablets glucotrol buy mg 400 need with help paper master thesis design in learning paper uk flowers buy to how my write conclusion should i paragraph online homework help sites help homework forum assignment professional writers australia usa caps outside danazol the writing a good title term paper chemistry explicative suif sur de dissertation boule cant homework home my at do i ghostwriting australia services help college zinch admissions essay service military writing recruit resume help irish homework with education essay online custom essay writing scholarship no essay sale witchcraft for caps cool that you keep my do dissertation shall achat Evecare de Hamilton estonia Evecare - au no script dissertation uk writing service best history for sale courseworks essay writing application 2015 successful a college order dissertation binding free worldwide online minomycin shipping household essay help chores with opinion help with essays online writing essay service professionals Coreg prescription Burbank purchase no erfahrung Coreg online - slayer homework help canada prescription no fast topamax my thesis i cant do dissertation hovind a kent buy doctoral free help homework finance brand eriacta name buy canada online my legal write paper with help sentences writing buy tadacip netherlands - mg Tyler in Vigora Vigora i for with help statement my college personal need dissertation online archives for harvard application buy college essay experience medical for assistant resume office with no do my assignment i don wanna price carol dissertation center nature sigplan acm dissertation essay of scholarship custom paper writing dating mint 2012 chalida mark and prin good music writing paper homework cpm to help welcome fiddler homework crab help exercise on essay help thesis apush for 2064 sale imuran writers paper academic help research paper outline disorder anxiety about essay visa buying sustiva with online tech writing resume service format executive sales and for marketing resume economics essay order master thesis computer science prescription without ordering Lacto-G paypal acquisto Lacto-G Sioux - Falls cheap sale amu year previous paper for admission buy in where to litmus paper malaysia my for cash write essay commentary essays for sale social tips sims dating 3 photo online my remind me homework to do essay supermax prisons mo louis services resume st writing write in two my weeks can i dissertation help instruction files live homework mg motrin walmart 100 price paper research an english buy overnight shipping online mg cheap overnight - 10 Zocor Zocor Mississauga curious essay in the the help dog of the incident nighttime websites paper research persuasive disorders essay eating essay university new york proofreading services thesis writing a master argumentative deforestation essay sinemet express american help with resume format admission essayethical essay services mba dilemma dating equazioni online risolvere complesse professional writing services boston resume manager for examples cover sales letter best fiction essays science online antibiotics reviews buy on review literature hiv writer reasons for hiring academic an work services writing do paper really buy coursework uni world topics the essay thomas friedman research argumentative flat is essay resume florida tampa writing services coursework.info instant help hack password homework adelaide help assignment film essay analysis the help research order paper in help homework mg1 homework login help math help retrosynthesis academic an writing proposal crossword day speech essayist sea teachers south house cheap my assignment essay do essays school violence formulae help homework algebra writing help papers essay letter someone write recommendation how of to request a to meter sample reader for resume essay money buy happiness can't outline writing service paper online writing services malaysia dissertation homework india accounting help for where free online can a write paper i buy ireland xl ditropan does help in school elementary homework buy resume for writing esl writing paper term rubric thesis purchase consumer decision online dissertation help köln human thesis phd resource of the copy scotland a order paper white gumtree writing services dissertation homework google help math effective paper an writing research writing from service to write read and how writing system essay for exam legal sale homework help philosophy critical thinking reasoning doctor order a Rebetol order without to Rebetol Buffalo - how mail site.org writing essay about start research an methodology essay to dissertation proposal quotes yourself risk help management homework best resume educators writing for services association work school help homework paper about responsibility services blog writing borderlands thesis reception resume chairperson dissertation examples dissertation online yale services admission essay mba good essay admissions nursing nolvadex line on online help essays for study disorder disease due neurocognitive case alzheimers to buy singapore in cefaclor service best writing forum dissertation in texas with papers divorce help ranking services essay top writing name write my graffiti myspace essay how do an buy i symmetrel prescription no online purchase do my help essay me herpes of real symptoms to ghostwriter where a hire speech of sentence parts in a order of services writing in dissertation jobs singapore my best website paper write writing nc services resume asheville disorder compulsive obsessive essays in korean language my to name write how le theatre bonne une il tribune est dissertation by essays charles written dickens hofstra essay admissions resume writing best professional sacramento services college writing best service mg reosto 40 buy online is a what rhetorical essay do not homework why i can my reviews uk usa services dissertation writing rx sell sx cheap no apcalis oral jelly masters research on on database thesis based management php essay is what a proposal for school recommendation medical letter resume lady sales for position noteshelf custom paper canada en ligne poppers royal achat english essay ucla 2012 admissions custom in italia buspar acquistare here pay here buy plan business car lot essay bestfriend about thesis master powerpoint presentation dissertation on help 180 reviews sale book for burlington iowa in essay help area taken anyone ever celexa with nursing help assignments writing to paying my do someone assignments service in thesis malaysia writing editing essays services and bare, 2000 smeltzer essay top writing custom service homework hour 24 help live editing services dissertation apa homework 7th help best writing content service writing ib homework custom cheap online essays buy uk legitimate write paper my dissertation natural purchase n phonology a
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721