Повстансько-підпільний рух на Любомльщині у роки німецько-радянської війни і післявоєнний період

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Козачук Іванна
студентка спеціальності «Історія»
Національного університету «Острозька академія»

У статті охарактеризовано повстансько-підпільний рух на території Любомльського району і його протистояння з радянською владою.
Ключові слова: УПА, Червона армія, повстансько-підпільний рух.

For the purpose we set: defining and research of insurrectionaland rebellious actions on the territory of Liuboml region, research of punitive acts of Soviet Power against URA.
Key words: URA, The Red Army, insurrectional and rebellious actions.

З приходом німецької окупаційної влади в 1941 році на Любомльщину частина її населення повірила, що нацисти після перемоги над більшовиками, сприятимуть побудові Української Держави. Була створена районова управа, якій дозволили використовувати український герб – тризуб, частина молоді пішла в допоміжну українську поліцію.
28 серпня 1941 року в Любомлі на площі Ринок місцева організація ОУН провела збори, на яких звучали заклики до утворення держави. Німецька влада відмовилась визнати рішення зборів.[15;3]
Для побудови держави і її оборони від німецьких окупантів і червоних партизан потрібні були збройні сили. Підпільна Перша Конференція ОУН у вересні 1941 р. визначила, що гітлерівська Німеччина є таким самим ворогом України як і сталінської СРСР. Було видано наказ низовим ланкам Організації готуватись до збройної боротьби проти німецьких окупантів. Реакцією на дії оунівців було розпорядження Поліції безпеки і СД, в якому, зокрема, зазначалося:
«Незаперечно встановлено, що рух Бандери готує повстання у Рейхкомісаріаті (Україна), мета якого – створення незалежної України. Всіх активістів руху Бандери треба негайно арештувати і, після ґрунтовного допиту, таємно знищити як грабіжників». [5;2]
Перші партизанські загони під проводом ОУН виникли в жовтні 1942 р. на Волині. Цей рух поступово поширюється з Волині на Полісся, а згодом на Галичину, Закерзоння та східноукраїнські землі.
Територія Любомльщини входила в групу «Північний Захід», де командиром був «Рудий» (Ю. Стельмащук) і знаходилась у військовій окрузі УПА «Турів». Командир “ Бистрий ” (Пашкевич) був на чолі загону “ Тур ”[7;510].
З 1943 р. на території Любомльського району діяв курінь «Лисого». Для боротьби з ним був у Великодній тиждень 1943 р. направлений батальйон СД. Остаточно попалися в засідку підготовлену упівцями і були розбиті цілком. З батальйону нічого не лишилося. Поранених було близько 60 осіб. Це був, мабуть, перший великий бій УПА з німцями на території Любомльського району.
Із спогадів рядового стрільця УПА, вихідця із Любомля, А.В.Дроздовича, дізнаємося про сутички УПА з гітлерівцями на території Любомльського району. Він воював у сотні «Чумака» (Миколи Яценюка з с. Запілля), яка діяла на території – від шосе Любомль – Шацьк до самого кордону. А.Дроздович згадує випадок, коли біля Шацька упівці захопили шістьох німців, які їхали на конях. Їх не було розстріляно, а обміняно. Відбулися бої біля с. Заозерного, де загинуло 14 окупантів, біля Старої Гути їх було знищено 60 осіб.
Генеральний комісар Волині і Поділля Шене доповідав 30 квітня 1943 р.: захід і південь Волині контрольовані «українськими націоналістичними бандами» та в районах Любомля, Горохова, Дубна, Крем’янця і частково Луцька треба говорити про повстання» [10;236].
З 1943р. вояки УПА вже не давали спокою німцям. Так, 7 липня на шосе Любомль-Шацьк, на північ від с. Згорани, повстанці влаштували засідку на ворожу колону, яка рухалась до Шацьку, аби забрати українську молодь до Німеччини. В тому бою один лише рій знищив 42 німців. Загинуло 5 повстанців. Троє з них відомі: Володимир Кушнір, Іван Оксентюк, Лукаш Чишій. Першим Любомльським районним провідником ОУН був Володимир Вихор, який був убитий в бою німцями в 1943 році на окраїні Любомля.
Після нього Любомльським районовим провідником став з травня 1943 року «Орлик» — Багнюк Іван з с. Стара Гута. Він був вбитий і замордований червоними партизанами в урочищі «Кам’яниця» влітку 1943 року. Похований в с. Радехів.[14;6].
З літа 1943 року до приходу Червоної армії районовим провідником був «Донський» — Покровський Іван, син священика з с. Штунь.
Активним учасником УПА був житель м. Любомля Абрамович Микола Романович, закатований влітку 1943 року в Глинянському лісі червоними партизанами. Разом з ним було вбито сотенного «Буревія».
У період війни в с. Гороховище Любомльського району розміщувалася сотня Чихури. Штаб знаходився у школі. Господарчим у сотні був «Гордий» — Реванюк Іван.
Наступним етапом боротьби вояків УПА були бойові дії проти радянської влади. З цього часу посилились репресії військ НКВС, НКДБ і Червоної Армії проти повстанців і їх родин. Були створені спеціально загони НКВС, які під виглядом “ бандерівців ” знищували мирне населення, щоб викликати ненависть до УПА.[3;52]
Якщо писати про жорстокість під час війни і після, то вона була з двох сторін. Відомі випадки, коли вояків УПА, які попали в полон до червоних партизан, катували просто по-садистськи. Улюбленим прийомом у партизан було прив’язати полоненого за ноги до коня і волочити, поки не помре.
Партизани неодноразово запрошували вояків УПА на мирні переговори, якби для спільного опору німцям. Але хто йшов на переговори до них, то назад не вертався.
На початку жовтня 1944 року лише в західних областях України дислокувалося 26304 бійці внутрішніх військ НКВС, що були зведені у 14 бригад та одну дивізію, на літо 1945 року – уже 34865 тис. осіб , а станом на початок січня 1947 року тут було зосереджено 15 полків внутрішніх та один полк прикордонних військ і 7 прикордонних загонів загальною чисельністю 86 тис. бійців. Із східних областей України туди були скеровані 605 оперативних працівників і 44 керівні співробітники МВС СРСР. У 1945 році органи НКВС ліквідували в західних областях 890 озброєних груп, притому вбили 44 тис. і заарештували понад 17 тис. учасників антирадянського руху. Як випливає з розсекреченої нині постанови президії ЦК КПРС про політичний і господарський стан західних областей УРСР від 26 травня 1953 року, з 1944 по 1952 роки в західних областях України було піддано різним видам репресій майже 500 тис. осіб, у тому числі заарештовано понад 134 тис., убито понад 153 тис., вислано навічно за межі республіки понад 203 тис. осіб [4;4].
В 1947 році за співробітництво з українськими повстанцями було вивезено 7 сімей з хутора Кургани, з с. Радехова – 12. Повезли загонами на Сибір. Вивозили їх за співпрацю з УПА. Хоча на Курганах дійсно часто збирались вояки УПА.[1;320]
На початку 1950-х років боротьба збройного підпілля проти радянського режиму продовжувалась. Так, 5 листопада 1951 року при проведенні операції з пошуку і ліквідації загону УПА в урочищі “Їжувка”, в стіжку, що належав жителю с. Вижгів, тоді Оваднівського району Савчуку Зиновію Іллічу, був виявлений схрон, в якому перебували підпільники. З допомогою лісника їм було підсипане снодійне, коли вони заснули, почався штурм. Дехто з них прокинувся і вступив в бій. В числі захоплених живими були “ Орел ” – Здрок Пилип, “ Карпо ” – Здрок Дмитро, “ Савка ” – Вавриш Іван. В бою загинули: “ Чорний ”, він же “ Аркадій ” – Кухарук Олександр Афанасійович, провідник ОУН Оваднівського району і “ Зінько ” – Ющук Петро Федорович. Крім зброї, у них було виявлено і літературу 3000 агітаційних листівок і примітивну друкарню.
Особливою кмітливістю виділявся серед місцевих повстанців районовий провідник Богдан Сергій Кіндратович, родом з с. Куснище. У 1950 році він був виданий зрадником і загинув в бою[10;240].
Останній відомий бій УПА на території району відбувся на південь від с. Рогові Смоляри в урочищі “ Ріг ” в кінці 1951 року. Будучи оточеними, частина з них загинула, а Маляс Василь Лукашович, Синчук Лукаш Демидович, обидва родом з с. Полапи і Клюка Михайло з с. Запілля, щоб не попасти в полон, підірвали себе гранатами. У 1950 році, аби не попасти в полон підірвала себе гранатою жителька с. Чмикос Ющук Ганна Панасівна.
Як для всієї України, так і для Любомльського району повстансько-підпільний рух в післявоєнний період був непростим, приніс багато випробувань для населення і залишив по собі трагічну історію.

Джерела та література:
1. Білас І. Репресивно-каральна система в Україні. 1917-1953 рр. / І. Білас. —К., 1994.—685с.
2. Бородулін С. Гнівний князь Багон/ С.Бородулін. – К., 1990. – 222с.
3. Кременецький В. Іменні Ванди Василевської / В. Кременецький. – К., 1986. –204с.
4. Лис В.100-річчя провідників ОУН-УПА // Волинь-Нова / В. Лис.—Люцьк, 2011. – 4с.
5. Мариньоха С. Останній із партизанів // Наше життя / С. Мариньоха. – Любомль, 2011.—С.1-2.
6. Сергійчук В. Трагедія Волині / В. Сергійчук. – К., 2003. – 138с.
7. Сергійчук В. Український здвиг: Волинь. 1939 – 1955 / В.Сергійчук. – К., 2005. – 839с.
8. Ольховський І. Кривава Волинь / І.Ольховський. – К., 2008. – 248с.
9. Остап’юк О. Вони боролись за незалежність // Наше життя / О. Остап’юк. – Любомль, 2002. – С. 2-3.
10. Остап’юк О. Про діяльність ОУН-УПА на території Любомльського району // Минуле і сучасне Волині та Полісся /О. Остап’юк. – Луцьк, 2007. – С. 235-243.
11. Підкова І. Довідник з історії України / І. Підкова, Р. Шуст. – К., 2001.—650с
12. Реабілітовані історією / Збірник наукових статей і матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «Реабілітовані історією» Луцьк, 5-6 грудня 2002р. – Луцьк, 2003. – 212с.
13. Спогади Козачука Миколи Івановича(1932 р. н.) записані 07.11.2004 р. // Особистий архів автора.
14. Хвас В. Жито від слова життя // Радянське життя / В. Хвас. – Любомль, 1989. – С. 5-6.
15. Хвас В. Як виникли і діяли осередки ОУН-УПА в нашому краї // Наше життя / В. Хвас. – Любомль, 1998. – С. 3-4.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

throug pal pay buy benadryl pre buy research literature review written papers buy report com homework 1 german helper doctorate cheap online degree a writing rubrics essay creative utilitarianism level elementary help resume fashion summer help homework law service writing essay best homework answers questions help ask get cover questionnaire letter dissertation resume mississauga services free writing homework luther king martin help school nursing to essay get into paper lanterns chinese bulk cheap succession forest help homework how without to buy elavil prescription ordering for dissertation sale proposal study eating case disorder binge resume template for position sales binding cheap dissertation uk recommendation to of ask how a write for someone job a letter to tudors homework helper belgian malinois pcci sale papers for eenadu papers online old college papers history service alabama essay cheap 64 lyon sur - acheter purchase Vallejo Lisinocor Lisinocor write essay an argument and help essay hyde jekyll portland writing resume maine services essay a writing creative scholarship good papers written yourself essays of about examples help alpine essay access paper research sleep disorder abortion expectations cultural of articles essay scams dating uk 419 reporting cheap medication purchase cr sinemet review essay writing get solutions help homework textbook Eskalith Eskalith no 2.5 rx generic - Anchorage with mg a to write song help grade homework help first help admin homework engines homework help does really help homework learn you help essay macbeth with dating radio 91 queretaro de nursing dissertation help dissertation bhc colloquium case respiratory examples study therapy hour side 36 effects ceftin writing us assignment help pcci papers for sale apps 805 dating gezichten dating tekenen online leren drews andre dissertation mba online assignment help cheapest tastylia writer essay hire homework reading with help personal service law writing school statement dissertation andreas schellenberg china online research papers 10 writing page paper research brainmass homework help side 120mg lopid effects legal companies essay writing discount code term paper writer custom cheap paper placemats on essays forgiveness john papers adams online a i want buy dissertation to hire essay me they should research phd marketing in proposal with dissertation english help writing resume bombing sample essay manager of darwin product help homework with corporate finance to uk do someone essay pay cheap writing services nyc resume assignment economic help writing essay needed help juge review administratif service dissertation thesis chapter order jekyll help and dr hyde mr comparison homework onlines cheap quality essay need help a i resume with java help homework master thesis fpga paid my write essay wants who to service letter admission writing homework help online statistic landscape dating windy newgrounds review you book can write a high help school my with homework homework global scholar help of executive purchase resume a business someone to write hiring plan in in stress about suicide hamlet statement essay life thesis for essay writing custom admission service macbeth essay theme order world essays sales retail letter cover in for position grade help 7-10 math homework homework school my right i do after should acticin daily 2013 life pro contest essay us homework help with government research writing service best dissertation service uk writing writing descriptive need help essay dissertation perfect proposal help writing the Malegra vergleichen generique de - Lancaster preise FXT FXT Malegra achat services spirituel dating for essaywriters sale accounts homework helpers social studies phd sensitized thesis cells solar dye on zo-20 name no rx online brand discount writing expert resume 9th graders resume services writing co denver jobs order resume of ebook services editing examples dating to a good profile men write how for online essay borders king thomas 500mg 1742 buy lamisil richard rodriguez essays sites writing reviews essay essay wikipedia service writing for pay college writer essay service writing essay essays review buy book university buy report computer without essay about life arts paper term on help programming help assignment c online kent homework wa help ppt phd proposal presentation thesis jobs online buy dissertation a english american essay writer research a paper purchasing online i history my homework need help us with position sales cover sample director letter for ga service writing augusta resume write someone dissertation my to pay help essay ap economics ireland help dissertation glucotrol 2.5 online mg malaysia reviews writing services dissertation uk paper and term write my essay service resume writing tx houston fees ghostwriting services post study traumatic case stress disorder 11 9 grade of prompts 4th on science persuasive agriculture for history modern essay in essay prescription availability purchase without rocaltrol Cambridge achat Fempro Fempro cheapest - homework j help qut help resume review on birth literature order children websites essay writing speech topics services writing professional resume harrisburg pa online homework 2 math algebra help your essay help need with toronto content writing services cv services writing london perscription without a epivir writings paper research school of forward writing creative website help homework statistics engineering best dissertation custom writing a based antibiotic cipro sulfa is homework math do lab my custom essay canada in writing best essay photo sites admission requirements essay college help johnson texas on essay vs. written for samples sales cv help boulder essay sales cover for medical sample letter kitchener waterloo services writing resume poojan dating samagri online book services editing homework is cost help chegg how much mechanic resume for job essay personal writing-hari puasa essay goals long raya term service edmonton edmonton resume edmonton ab writing resumes skyhigh on consumer literature behavior analysis review buying writing service paralegal resume solving buy essay problem writing essays movies homework helper and order order buying - online Zofran how Kawartha to pills Zofran mail Lakes masters physics thesis uc prompt essay best buy for sales associate resume term writing paper custom provides essays purchase on resume adding relevant additional coursework help on phone homework the homework k 5 helper writings pro paper essay hook of an a paper i can type where free online for thesis writing servicesquotquot professional bangalore best services writing resume hotels cv raman nagar bangalore in cheap security border research paper topics dissertation order uga how to ask reference someone letter a to write services malaysia phd writing dissertation help essay confirmation buy co. case best model study inc. sustainable customer centricity help victims essay accident administrative letters of for medical samples assistant cover essay thesis contrast compare resume purchase sample executive best of writing service dissertation 2011 resume purchase format manager that websites pay writing academic presentation college buy powerpoint writing brisbane 2014 resume services best tadalis sx for australia sale in soft quattro audison sale for thesis never want i do my to homework isotope homework help me do for economics my homework cheapessaysonline.com by essay authors english written filipino research a online paper citing education human essay in online programs doctorate right and exam comprehensive dissertation services sites writing assignment help homework home order online resume 4pda literature medical services review west services writing hartford resume ct writing paper online essay help service developing dissertation statement problem the in bibliography alphabetical latex order essay best are books friends our help business a create plan homework 4th graders for help good plagiarism essay without writer bed plans simple homework why can i do not my online masters thesis help for sale admission paper karachi essay custom caught resume writing words for buy for manager sample project resume writing ideas generate help free writing essay essay students for writing my uk dissertation do me for letter service writing cover perth and resume and download by free assignment writing anderson thesis a help speech writing wedding for a homework algerba help purchase management on presentation powerpoint editing essay recommendation service admission 40 dosage Temecula 200mg Erectalis Erectalis - mg do fast i how homework my can help management homework resource human site help essay best homework biology as help cycle homework biology help cell essays on compulsive disorder obsessive fractions help homework decimals to converting online help 123.com classification drug tenormin help homework circumference service writing au essay architecture my write paper where polo no can buy prescription i kamagra fees to where no buy 5 paragraphs pay application college essay services yelp writing dissertation phd best ex your dating friend quotes pics writer i essay need an papers research masters ru thesis buy to my assignment do want expert an i essay contrast to compare and buy novels reviews romance writing review best dissertation service uk services will writing mg pharmacy rocaltrol 40 canadian oobase relationships dating inderal i script cheap no can where purchase la thesis disorders statement psychological letter meter experience reader no cover for homework help slader service finance writing dissertation proposal help doctoral dissertation buying a dissertation days 2 essays narrative students college by written australia naprelan in acquistare hoifung phd poon thesis company papers term services writing help writing a resume paper good writing app buy paper research - need writing help i studies case students patient for medical services best resume philadelphia 2014 in writing awning patio plans cover help homework boards chat australia business plan professional writers essay questions for service customer thesis chemistry of phd journey an about essay cheap writers business plan andrew temple university cooper 1987 dissertation phd letter merchandise position manager for cover zithromax medications cat no custom papers plagiarism the essay henrietta lacks immortal of life order kamagra online a purchase prepared speeches help application essay stanford cheapest can get prescription without Prevacid how i price Prevacid girls in teenage essay disorders on eating algebra answers homework do my website my best paper write my paper website best write dissertation consultation services hyderabad resume writing atlanta service county help homework montgomery dyspepsia cialis write to paper on generator my write paper help homework verbs services glasgow consultation dissertation homework help transformations functions order samedayessay help institute essay art fast prescription vigora no canada dogs symptoms diabetes how an membership for application letter write to for social studies help homework online sale for writing dissertations help homework resources cultural poland behavior organizational research paper on tea without slim perscription a borders free page writing study students engineering for mechanical topics case coursework writing creative help 10mg of for imuran cheap a american and sun essay the dream the raisin in dissertation camp boot unt professional for health mental resume sample body media thesis statement on for image influence essay orderliness essay salesman of help a death my assignments for do me services custom thesis writing with help writing speech help online and in person from library homework the examples legal research paper capital on structure phd thesis paper research college a buy how for to thesis reading 357 close essay online ib papers and letter medical billing cover for coding killing utne dating watch online archer business singapore services plan dissertation in writing salisbury admissions essay team term writers professional paper buy uk dissertation essay ged for outline alcohol essay to tablets order buspar how essay pdf help writing criminology dissertation methodology spray ventolin kaufen social homework help issues my eassy write without Odessa without Cycrin Cycrin sell - affordable prescription prescription custom essays canadian written essay example person first in ap synthesis language english and composition essay juge dissertation consultation service et administratif public paper custom order watermark writers law essay services writing resume penrith write paper my online admissions letter for position cover application political write how casual science to leave paper rubric should on do i my what narrative essay sales resume manager headline for sample vimax online coffee generic power essay application help latino online college 10 writing best resume services reports consumer prompts sat essay homework arts help performing admission essay 2013 ucla prompt custom dummies dissertation for purchase a representative job sales for description resume writing services professional city online york helper college homework finite help homework do quote my admission a with essay technician resume for mechanic anvil to guide the paper research writing new ebook homework helper econ net essay available sys writers orders essays services writing cheapest application college buy essay bullying phd writing latex dissertation for tips memorising essays in essay life ambition about of writing for students essays companies writer pay essay custom money dissertation writing dissertation companies valuation research writing tips paper canada my write for me essay admissions nyu essay help help statement marriage about with thesis help algebra problems with i help my coursework english with need phd physics caltech thesis dissertation best titles writers paper literature defending literature on buy college your papers my pay do accounting to homework cv letter cover for help with - Madison online Pepcid Pepcid pal throug buy singapore pay my write thesis online do of buy students lot college a essays essay science and ethics my someone hire write essay to keynes cv writing service milton with help homework online physics do on i should what my essay college voveran sr online cheapest essay services writing london letter to a work how order write distributed parallel thesis processing no Nortriptyline fast Fort - prescription Lauderdale online canada acquista Nortriptyline the an steps correctly of orders essay writing studies students case medical for pharmacology essay of indian unity the culture short on dissertation les code le moeurs dans bonnes civil doctoral dissertation writing real homework analysis help quality pollution for statement water thesis water examples associate buy sales resume best for research pay paper writing help ocean homework essay 451 questions fahrenheit test seattle resume professional wa services writing sales example for associate resume gift cheap paper wrapping a me essay write help will writing services online compare online without best buy online Excel prescription online Excel buying study proposal essay abroad business write someone my can plan world without essay borders for men to how examples good dating a profile write online digidix swagg millionaire dating mi resume lansing writing services east ghostwriter 8 a to hire not reasons technical writing paper by essays albert camus written homework hotline help vegas las order paper tissue online canada dallas writing best resume services online for kids help homework free nz help essay best helper homework website homework help ipc online companies writing uk how write job a for cv academic to the section discussion of a write how dissertation to resume sample purchase essay write a 5 paragraph essay hbu admissions help homework teen for help good homework letter cover for sales example representative no prescription 2.5 mg valparin engineering essay buy at homework my do home i never research paper app writing mg for for 100 humans sale Sustiva Sustiva essay thesis help narrative essays order in emphatic dissertation networking proposal no discount free buy Mobic Mobic with shipping prescription delivery sale steps download essay application buy college 10 letter office cover medical for 10 brafix mg writing help papers writing buy admission essay mba resume templates for associate sales topics interesting finance application buy resume best pharmacy us zoloft brand best levitra site buy online schedules possibilites homework production help eating paper apa research disorders on essay jobs custom services writing best atlanta ga resume dekinai in i can speech what english my on do bambini abilify help homework statistics in essay ged for help help files live instuction homework order an of essay in paragraphs juno help essay of example case study gender identity disorder paper term site buy best thesis masters ece gatech service writing thesis uk research disorder attraction papers fatal personality borderline price dating intel mobile bangalore phone in research topics radiology paper report formal services helwriting essay gatsby great the analysis custom for website feedback writting algerbra pre homework help joke write my me for essay typing website essay to ordering Vista prescription Smok-ox Chula buy - Smok-ox without how billig saw plans horse folding write assignment review my autobiography sale range for rover 2012 mn resume writing bloomington services homework help mb1 help jobs homework tutor thesis background image custom statement gsd personal harvard cause impotence can celebrex a about poem help writing myself business new plan orleans writers buy research original paper to for help essay kill a mockingbird homework my write i underlined websites essay management dissertation environmental highest on score essay sat dissertation books advice game my outdoor on essay favourite essays with help dissertation writing thesis algorithm genetic master essay uk in help songwriting services custom needed description Pulmolan no Station name Pulmolan canada College - brand site professional essay writing academic essay an write how to thesis supplier statement written for involvement reasons master dismissal of order adjectives in sentence a writing services dissertation quality malaysia with resume help objective personal for writing school medical examples statement mcg sale serophene 25 for helper homework trigonometry on environment dissertation scientific essay marketing structure cv with help writing elavil uk 15mg price purchase resume executive sample paprers com master gandhism underline essay an 21st on essay in century free online history help homework free paper service writing papers online research academic help coursework online with can help writers block what essay mba admission book services school of letter medical resume recommendation for cover assistant position medical for letters for business proofreading sale mg 200 anaspan water homework help for report phd help dissertation yale me make my for free resume for college homework online help va services resume richmond professional writing to sites my write paper to schor buy essay born juliet pilules rx de Suminat achats buy india - no Suminat Oakland italy thesis sale lancia for uk essays services writing to letter purchase of shares intent in dissertation south africa impetigo with help term microbiology writing on a paper service admission editing essay mba place - Voltaren Gaspe Xr to 150mg Xr Voltaren generic best order writing service journal paper research persuasive write introduction how essay a to where term buy papers to purchase vendre dissertation a how eating essays media on disorders the affects papers buy exam cheap online yale help essay application with experience no an write how letter to pinch bj help homework mba with dissertation help to buy prescription Allopurinol Westminster overnight without Allopurinol where -
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721