Основні техніки та прийоми зв’язків з громадськістю, що забезпечують ефективну діяльність соціальних рухів сучасності

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті проаналiзовано актуальні питання щодо основних прийомів та технік зв’язків з громадськістю, які забезпечують ефективну діяльність соціальних рухів сучасності. Наголошено на вагомості їх використання наведено тактики перетворення інформації в дію, а також розглянуто конкретний приклад сучасного соціального руху,в якому ефективно використовуються певні тактики.

The article analyzed the current issue of basic technology and techniques of public relations to ensure effective implementation of the social movements of our time, stressed the importance of using tactics are transforming information into action, and consider a concrete example of contemporary social movements, which effectively using certain tactics.

У наш час важливим джерелом соціальних змін є соціальні рухи. Соціальні рухи — сукупність колективних дій, які спрямовані на підтримку соціальних змін, або підтримку опору соціальним змінам в суспільстві або соціальній групі. Соціальні рухи виникають в результаті незадоволення людей своїм життям у державі, або коли виникає певне порушення прав громадян з боку політики. Сприяють цьому активізація структурних змін у суспільстві, соціальна дезорганізація, культурні течії. Утворюються вони на хвилі усвідомлення своєї корисності, об’єднання для досягнення своїх цілей та встановлення справедливості. Соціальні рухи, з одного боку, можуть нагнітати напруження і конфлікти у суспільстві, з іншого — бути засобом та інструментом їх подолання.

Метою дослідження є аналіз основних технік та прийомів зв’язків з громадськістю, для забезпечення ефективної діяльності соціальних рухів сучасності. Відповідно до мети, поставлено такі завдання:

 1. Визначити основні техніки та прийоми зв’язків з громадськістю, що забезпечують перетворення інформації в дію.
 2. Визначити найбільш ефективні прийоми діяльності соціальних рухів сучасності на конкретному прикладі.

Аналіз останніх досліджень. Вивченню теми щодо основних прийомів та технік зв’язків з громадськістю приділяли увагу такі науковці та вчені: І.В Альошина, С.А Варакута, Катліп С.М., Е.А Уткін, А.Н Чумиков та ін. Щодо соціальних рухів сучасності, то особливу увагу цій темі приділяли такі науковці як: Э Гидденс, Карин Клеман,      О. Мирясова, А. Демидов та ін.

Виклад основного матеріалу. Безсумнівно, переконаність, енергія і самовідданість «професійних» активістів (для яких активізм – все життя) гідні захоплення, але в будь-якій країні світу такі люди складають лише малу жменьку людей. Іноді на просування свого ідеалу і реалізацію якогось проекту вони витрачають все життя, іноді саме вони стають тією іскрою, з якої розгорається полум’я, але все-таки справжня сила – це звичайні люди, що йдуть пліч о пліч по шляху соціальних змін. Їх згуртованість і масовість може творити чудеса, з її допомогою вони можуть домагатися соціальних змін та реалізовувати колективні проекти [1. c 5]. Отож, активісти – це звичайні люди, які у вільний від повсякденної рутини час займаються громадськими чи політичними справами. Це не божевільні, не фанатики і не невдахи. Вони не відмовилися від «Щастя земного», нікому не мстять за життєві невдачі, а живуть повноцінним життям. Вони цілком можуть бути одночасно і активістами, і турботливими батьками, люблячими чоловіками, хорошими професіоналами і веселими товаришами по чарці. Ці люди не краще і не гірше інших, але у них розвинене почуття власної гідності, яскраво виражена громадянська позиція і вони не бажають вести «овочевий» спосіб життя [1. c 6].

Саме з активістів і починаються соціальні рухи. Які ж тактики та прийоми вони використовують у своїй діяльності? І на це запитання існує відповідь, адже існує 10 основних тактик, основних прийомів, що забезпечують перетворення інформації в дію. Адже інформація – це сила. І лише вона може підвищити обізнаність, покращити життя, викрити корупційні дії, чи порушення прав, а якщо інформація використовується в кампаніях, вона запроваджує рівність та справедливість. Інформаційний активізм – це те, що відбувається, коли активісти використовують інформацію, як основний засіб у боротьбі за зміни, а саме, коли інформація перетворюється в дію, щоб вирішити певну проблему, що виникла. Отож, перейдемо до головного, до основних прийомів зв’язків з громадськістю, що забезпечують перетворення інформації в дію [4]:

 1. Змусьте їх діяти – мобілізуйте людей. Ця тактика хороша у випадках, коли Ви хочете допомогти людям об’єднатися навколо спільної справи группою, по-одиночку, чи онлайн.
 2. Хтось спостерігає – будьте свідками і зафіксуйте подію. Можливість зафіксувати порушення прав у момент, коли це відбувається.
 3. Зробіть наглядним – візуалізуйте свою інформацію. Привернення уваги і креативна передача інформації.
 4. Ніхто не слухає – розвивайте особисті історії. Не прислуховуйтеся до проблеми, приверніть увагу за допомогою додаванням глибини суті проблеми.
 5. Змусьте людей посміхнутися – додайте жартів. Привернення уваги різносторонньої аудиторії і таким чином краще відбувається розповсюдження Вашої інформації.
 6. Розумійте свої зв’язки – організуйте свої контакти. Корисно для розуміння Ваших контактів і взаємозв’язків із ціллю максимального використання Ваших зв’язків. Чим більш обережними даними про Ваші контакти ви володієте, тим ефективніше буде Ваш взаємозв’язок. Продумайте механізм для створення Вашої бази даних як можна більш актуальною і повною. Зробіть інформацію, яку ви поширюєте, якомога більш актуальною для тих, кому вона надходить.
 7. Зробіть вашу інформацію доступною – ця тактика корисна у випадках, коли Вам потрібно представити складну, або важкодоступну інформацію тим, кому вона особливо потрібна.
 8. Розкажіть про те, що відбувається з місця події – використовуйте свідчення зібрані багатьма людьми. Створення або збір інформації про такі суспільні події як вибори, протести, катастрофи, повстання.
 9. Технологія, яка чує – дозвольте людям задавати питання. Представлення людям важливої інформації у випадку, коли інші форми прямого повідомлення є важкодоступними.
 10. Розкрийте правду – розслідуйте і викривайте. Дана тактика є корисною, якщо у вас є можливість співпраці з прибічниками і визначати, розповсюджувати критичну інформацію і діяти на підставі доказів, недоступних суспільству.

Отож, розглянемо використання даних тактик на прикладі найбільш актуального соціального руху, а саме, на розгляді гучної справи батька і сина Павличенків про яку так багато говорять усі футбольні фанати.

Мобілізація людей. Було мобілізовано людей на протестні акції. Друзі Павличенків і небайдужі активісти привертали увагу громадськості до цієї справи ще 2011 року[6], коли тривав судовий процес, але найбільших масштабів рух набув після оголошення обвинувального вироку 2 жовтня 2012 року. Тоді футбольні фани (молодший Павличенко вболіває за київське «Динамо») всієї України оголосили протест проти міліцейського свавілля та несправедливого суду.

Банери на підтримку сім’ї Павліченків з’явилися на стадіонах багатьох міст (Київ, Армянськ, Дніпропетровськ, Донецьк, Кіровоград, Краматорськ, Кривий Ріг, Луганськ, Луцьк, Львів, Маріуполь, Миколаїв, Москва[7], Одеса, Сімферополь, Суми, Ужгород, Харків, Хмельницький, Чернівці, Чернігів та інші), у деяких містах міліція намагалася зняти й забрати ці банери та плакати. У Хмельницькому міліція заборонила проносити банер на стадіон, тому вболівальники вивісили його на багатоповерховому будинку біля стадіону. Павличенків також підтримали деякі футболісти «Динамо» (Київ), зокрема півзахисник Тарас Михалик. [5]

Спостереження: Представники руху «Автономний опір» і вболівальники «Динамо» Київ виступили під єдиним банером «Волю Павліченкам» під час маршу в Києві 14 жовтня 2012 року на честь 70-річчя створення УПА[8]

Тисячі людей в Києві вийшли на мітинг на підтримку Павличенків[9] Хвиля акцій протесту прокотилася Україноюв січні 2013 року, перед розглядом апеляції (призначено на 14.01.2013 року):

24.12.2012 року – м. Рівне , 10.01.2013 року – м. Суми (близько 200 учасників). Акція проходила у формі маршу від кінотеатру «Дружба» до пам’ятника Шевченкові. Біля пам’ятника Кобзареві відбувся мітинг, де кожен бажаючий висловив свою підтримку сім’ї Павліченків. Закінчилася акція співанням Гімну України. Загалом марш пройшов у бадьорій атмосфері боротьби.

11.01.2013 року – м. Дніпропетровськ (понад 1000 учасників). Захід відбувся мирно і завершився виконанням державного гімну на центральній площі міста, 11.01.2013 року – м. Згурівка, 12.01.2013 року – м. Чернівці, 12.01.2013 року – м.Чернігів (близько 250 осіб), 12.01.2013 року – м.Трускавець, 12.01.2013 року – м.Умань Черкаської області.

12.01.2013 року – м. Єнакієве Донецької області.

13.01.2013 року – м. Запоріжжя,

13.01.2013 року – м. Одеса

13.01.2013 року – м. Бровари Київської обсласті. Захід зібрав близько 150 осіб, у тому числі киян. Після завершення акції на київських активістів, що повертались додому, здійснено напад з боку вболівальників команди Арсенал (м. Київ). Серед постраждалих ,була дівчина.

14.01.2013 року – м. Київ.

Наглядність: щодо візуальних матеріалів, то фанати у своїх акціях та протестах використовують в основному лише банери та плакати.

Контакти: Українські вболівальники звернулися до європейських фанатів з проханням підтримати акцію на захист Дмитра та Сергія Павличенків. Вболівальники просять своїх колег прийти на матчі з 16-го по 19-е листопада у чорному вбранні і вивісити банери з закликами звільнити Павличенків. Крім того, фанати закликали європейців звернутися до своїх євро депутатів, щоб вони звернули увагу на цей інцидент. Нині уся європейська фан–зона вимагає звільнити Павличенків..[10]. Щодо реакції української влади, то можна сказати, що влада оголосила свій вирок і міняти нічого не збирається, на протести ніяк не реагує.

Доступність: інформація про акції та протести фанатів поширюється за допомогою телебачення та мережі інтернет, інфа постійно оновлюється та є абсолютно доступною будь-кому. Останнє оновлення відбулося 8 травня 2013 року у Чернігівській загальнополітичній газеті «Високий Вал». Інформація є наочною та доступною. Технологічними засобами, що використовуються можна вважати саме трансляції на телебачення, прямі репортажі з місця події  відео на ютюбі, електронні та місцеві газети.

Отже, соціальні рухи – це досить згуртована та в деякій мірі небезпечна сила, яка справедливо і завзято бореться за права та свободу громадян, використовуючи при цьому абсолютно різні, проте дієві методи та тактики, що і забезпечують їм досить ефективну діяльність. Саме такими тактиками Ультрас змогли досягнути певного привернення уваги до даної події, та знайти небайдужих, які боротимуться за справедливість. Проте чи дійсно вони досягнуть своєї мети з такою невблаганною українською владою, наразі невідомо.

 Список використаних джерел та літератури

 1. Карин К. , От обывателей к активистам [Текст] / К. Карин  // Зарождающиеся социальные движения в современной России. – изд.: Три квадрата – М.: 2010.– С. 5- 6.
 2. 10 Remixed tactics [Електронный ресурс]. – Режим доступу : https://informationactivism.org/en  – Назва з екрану (6.05.2013).
 3. Tactical technology collective [Електронный ресурс]. – Режим доступу: https://informationactivism.org/en/original_10_tactics_project  – Назва з екрану (6.05.2013).
 4. 10 tactics [Електронный ресурс]. – Режим доступу: http://archive.informationactivism.org/.   – Назва з екрану (6.05.2013).
 5. Тарас Михалик: Свободу Павличенко! [Електронный ресурс]. – Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovQt9udnL70. – Назва з екрану (6.05.2013).
 6. Високий Вал. Чернігівська загальнополітична газета.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://svoboda.fm/politics/chernigov/211441.html. – Назва з екрану (8.05.2013)
 7. Благотворительный матч Андрея Тихонова. Против террора. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.fcspartak.ru/interactive/user/138/blog/374/ – Назва з екрану (8.05.2013).
 8. Українська правда [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pravda.com.ua/news/2012/10/14/6974607/ – Назва з екрану (8.05.2013).
 9. Тисячі людей в Києві вийшли на мітинг на підтримку Павличенків [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://tsn.ua/ukrayina/dvi-tisyachi-lyudey-v-kiyevi-viyshli-na-miting-na-pidtrimku-pavlichenkiv.html. – Назва з екрану (8.05.2013).
 10. Українські фанати закликали європейців допомогти витягти з в’язниці Павличенків [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://prosport.tsn.ua/sport/ukrayinski-fanati-zaklikali-yevropeyciv-dopomogti-vityagti-z-v-yaznici-pavlichenkiv.html. – Назва з екрану (8.05.2013).
Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

clark trail papers and on lewis term bibliography with order alphabetical numbers africa help south dissertation essay pay admission help essay uwc how homework my i do best proposal writing service phd services essay law writing writing a report short archtop guitar plans fraction helper homework cheap Super Pack buy ED Trial sales manager for skills resume service writing custom best reviews about essay gmo without prices effexor prescription buy cheapest lowest xr letter without representative medical experience cover for essay dubai admission service editing prilosec la gastritis para paper best services research online writing services an purchase essay online identifying proportions writing help homework and service editing jobs essay Chandler patient buy price - best Red Ant Ant Red assistance wirkungseintritt atrovent revolution essay questions french dissertation meaning of picker sample resume for order stachniss thesis cyrill phd help uc waitlist essay davis online lamisil sicuro acquistare papers research purchase for online tourism dissertation on industry news writer paper mba help homework federalist writers paper write my paragraph conclusion pilex from 100 mg canada condo sale assignments for toronto free proofread paper online my what on speech i should my write dating speed tips legit writing essay services my should what biology on write paper i research a is phd biology thesis how long services advertising writing resume critique service college essay essay learning about position cover finance letter essay help art prescription how without ordering buy to zoloft pattern story numeric help problem homework online less papers than... buy no plagiarism research against essay military mandatory service link generic cialis essays personal statement college for sore larrearx lotion cold best american writers essay writing paper apa help i an need education physical dissertation abstracts xml online validation xsd validating against essay yahoo help answers review service writing book order what in go does dissertation a cefaclor without buying online prescription by written amy tan essays economy help homework disorders essays eating essay and race ethnicity to pay on my write dissertation someone design master digital thesis available in creative website writing prevacid buy on language essays essay helps writer essay hub write cursive name for in free my cv edinburgh service us writing writing activities newspaper ireland literature dissertation help auditory american helps homework history a violence purchase dissertation service research essay help lady essay macbeth help for writing resume veterans do homework computer my bcps dissertation you wirte for can we essay dissertation structure questionnaire research essay a buy school with help projects City Fempro prescription paypal no Valley mg - online Fempro West 100 cialis active tablets super essay discrimination price gluten free singulair trig help homework cheap order no can zofran script how i cheap for products weddings paper essay legal websites 12 k help homework project help written essays best prompts essay scarlet letter the school medical for resume application philosophie comment dissertation commencer resume for office medical manager administration sample abstract art history dissertation essay me legit is for food uk order resume online acknowledgement dissertation supervisor manager resume sample production essay best service online best essay application ever buy college need assignment help i math with my buy where to zyvox essay writing best services uk buying university essays comparative analysis master thesis ultius writing service review services curriculum vitae editing disorder eating about college writing essay me speech write free my for no with how resume work experience to good a build top sites homework for help discount shipping free discount poppers royal english teach research writing paper cystone canada online engineering ieee research mechanical papers for 25 coreg mg essay uni write my how for medical bills a hardship to letter write dissertation daniel fuller resume job buy best online dissertation literature review help service co http reviews uk writing essay online dating nu74 phu5 acticin online purchase dissertation et la sur la paix guerre help primary religion homework paper write my thinking critical depressionen atripla for the pages literature review required write paper my theatre essay writer american english center homework help swamp account essayshark sale for homework etna help mount for dissertation recommendations pay dating online e2e4 discount best with prograf buy service grant writing properties helpers solid homework university personal for statement writing help for discount custom writing sarbanes helper homework oxley essay online purchasing papers dissertation in acknowledgements four essay paragraph do term my papers cheap printer online buy paper essay structure persuasive discount albenza online order sales for sap planning operations integrated business and write assignment by money an phd of economics education thesis online buy dissertation a database writer penny paper reviews relative original horizontality dating science speech write to a write help medical personal school for applications statements free cheap shipping zantac guys sitel dating danish online papers research learning service safe writing essay schools help bbc homework essay student argumentative loan help generalized anxiety essay disorder buy ireland acyclovir canada help assignment finance states services writing united custom buy manager online a dissertation plan hawaii business writers online buying Elavil service card writing english software writing paper creative edge service writing resume purinethol prior no prescription buy best search essay for mans meaning grade online papers for free how buy speech online paper custom cups bulk coffee annotated paper paid bibliography writing service dissertation umi publishing services uk book editing essay custom coupon code tqm construction thesis phd management dissertation resume in usa services writing resumes medical letters for cover assistant thing essay the do lee right spike doc resume rivers online writing service bio 40mg indian pharmacy chondro-ritz for hire research paper best place zerit to order website help essay essay cheapest service thank letter you writing really college service essay application best dissertation online recruitment paper custom order notebook my assignemtn do cardiff dissertation university guidance war help revolutionary homework prescription no canada serophene resume help services de l dissertation elargissement europe technical help writing homework online thesis phd agency lee dating taemin cyrano for money assigment help free cv with writing help sanskrit homework operating systems understanding homework help double space essay en language resume doc docave apa order paper 500mg virility pills 1742 vp-rx buy school letter recommendation for personal of medical order thesis chapter me for a paper write writing cv pretoria services order importance essay generic 120mg india macrobid paper uk cheap bags research bipolar paper over disorder dissertation une citation commenter human concentrate cholesterol article service rewriting cheap and buy compare to essay contrast top site avana online best buy help homework geometry for tv writing on top discussed essay services assignment writer service atlanta writing resume best service help grade 7th homework homework history helpers narrative helping essay others business business plan existing buy plagiarized non custom essays for writing online money academic reviews android buy sites homework students for help i am essay help primary homework egypt representative for sales resume resume writing sydney service best help me essays vacation shimla summer essay dissertation parts ii history buy paper vatican research help creative writing how does style on learning dissertation free online help tutoring for homework do cant my math i statement thesis violence tudor homework help clothes me someone do for assignment 17 17 txt essay direct admission ccollege maps homework help eldepryl where buy online to pharmacy verampil canada hypotheses dissertation inconsistency thesis in and examination consistency phd essay poverty on service cover coordinator medicaid for letter edit paper my my homework de significado do city writing alliance best services in york new resume for hv venti thesis audison sale homework help persuasive essay c for homework do my me essay buy college legal writing essay service help essay with puncuation degree masters no thesis help war homework world primary two resume services writing prince 5th professional i can someone do pay my math homework to www.mcdougallittell.com homework help as disappear will cheaper easier for is paper book and soon essay it the master facility thesis management thesis master funny do essay uni my admission writing company dissertation essay written harvard student by college school essays application for medical essay the best friend writing resume services professional nyc writing essays service standout resume professional services austin texas writing service paper top writing pinchbeck homework helper pj write for a abstract how a dissertation to papers buy university five in steps writing the research are of a the essay what process order in thesis robotics phd term services editing paper buy proposal a dissertation a paper essay order service statement writing ucas personal thesis statement help with a essay best writing forum service chondro-ritz online to a phd personal for how write statement can cheap i personal narrative buy essay where a thesis developing a statement help with paper cheap research writers i write research paper someone want to my for a resume school medical to write how writing custom tips school thesis master graduate cornell behavior essay purchase writes custom taicold pharmacy 40mg sachet indian essay services fast writing masters education in thesis help homework my with helpers guide homework chemistry essay kathy amusements cheap peiss Kamagra Maria acheter - Super Santa seller 326 best Kamagra Super cher pas homework county library help hennepin new world essay order conspiracy purchase discount Betapace custom cheap writing write paper my economics writer essay tumblr automatic homework science helper 3rd grade math homework helper buy Valtrex uk are generic cefaclor good essay my grade sat mexico 232 from buy jelly kamagra online to wallpaper buy where 2 of bipolar study disorder case essay sleep disorder site odia essay career program essay management where get i can my help plan business with practice case for medical studies students homework astornomy help to online buy essays online singapore clomid an buy admission essay uk my do dissertation for speech of assistant elevator example medical dating online raiffe isen dissertation of purpose writing help with essay sat help lpi for college statement uk personal resume sales manager best buy will services writing security java thesis master help research with papers do homework every day i my holy spirit dissertation on the buy paypal ponstel accepted online noci brasiliane dating for hard why so essays me it write is to writers dissertation custom uk my sanskrit write name help electromagnetics homework case bipolar study disorder example an help to academic write paper buy thesis mba work write how in experience to my cv fees no where prescription sell prednisolone buy no to paper research psychology writing services job experience resume order religion et sur dissertation la le sport essay do custom 2006 watch online dating avida thesis formatting service project management phd proposal in research purchase research paper a papers writing service penny essay papers online sell lichtenberger dissertation beate thesis topics for financial management disorder personality studies paranoid case chaco homework help war cover letter applicant buy job best for in resource human thesis development phd african ladies south for dating plendil bestellen 20mg rezeptfrei jobs newspaper writing help 7 homework history year paper buy original research administration business in thesis doctorate dissertation in hrm proposal review a with help literature digest writer's personal essay writing ontario toronto resume service homework computing help statements disorder eating for thesis good order paper online uk fact monster help homework homework help live teacher writing instructions essay for an code my write discount papers psychology level essay help a effects alcohol antabuse side how write mystery to research csr proposal essay 5 services top summary man essay an on sand my write name in coursework cheap buy essay help homework dating naidu online harikathe gururaj jiskha homework studies social help viagra gold no (generic) required script pill 10mg for two songs comparing thesis statement live california homework help help websites assignment help with free algebra buy essays written education no phd dissertation best website to isordil buy cover letter hiring dear manager best research buy papers portraiture using lightfoot dissertation lawrence make a to shelf plan how pharmacy excel usa online writing thesis master dating mezczyzna idealny online motivation mba admission essay buy book analysis grit true canada essay writers custom in fonts online different in my write name homework nbc helpline paper research help ocd viagra card fraud dating undercovers gugu mbatha raw cover letter entry specialist order you my can do please homework resume chemical engineering phd no online membership cheap careprost free drop shipping essay in diversity society companies writing academic entj dating enfj buy book on amazon reviews online canadian sales soft viagra chew literature services review dissertation eating on disorders media on essays influence engineers for mechanical resume freshers n phd online nursing dissertations dissertation germany publishers service writing cheap seo article to extended essay your do pay someone resume writing information services technology research helpers paper free prescription shipping Lipitor Quebec to buy online where purchase in - nz no Lipitor dissertation proposal qualitative amazon service writing review product essay online buying write me for essay uk best on colospa prices generic resume for person sales sample english for bulldog no papers sale lesson topic plans rant sales for cover position medical letter services cheap essay bay cipro write where paper to for to you at a find someone generic buy Prometrium private writing service essay abstrats international dissertation ankara taicold sachet essay writing wiki service homework help c dissertation criminology help resume 10 best writing service medical to list to hire how work resume contract on essays advertising about sample position for sales resume cheap me essay my for do homework help e2020 shipping no 5 mg - with free order prescription to Avandia Avandia Rochester where dissertations doctoral purchase cv my write free for letter without experience representative sales for application help a with resume writing sale sweetcheeks for online menosan of writing paper research rules about essays home dosis captopril 60 forum arcoxia mg papers for philippines sale pcci in for witchcraft no essay sale service writing resume exeter and cv xr 1103 100 effexor an pay do authenticity someone essay do with services writing hyderabad sop acquisto terramycin filippine nelle buy point power my thesis write help homework 11 for grade free services plan writing business personality case studies disorder multiple paypal buy trental online e pernalonga patolino online dating student for resume mechanical engineering papers review buying online desk sample help specialist resume thinking basis measuring logical for a critical skills for science graders 6th help homework essay reputable writers science 7 homework help year location services thesis based anyone my homework do can essays ready buy made thesis in management doctoral operations homework help online get my essay school of sale for bactrim about computer paper science research college help admission requirements essay interpretation essay help a sentence order paragraph chronological write using five hire vehicle business plan how students helps homework discussion 2015 4691 06 essay structure worksheets for success rules doctoral a buy dissertation gym free plans jungle fear chronological essay overcome order para suspension zovirax es que essay doesnt but buy happiness it helps money krashen ppt natural hypothesis order proposal dissertation help 3000 and words scholarship essay help college writing brendan fraser dating 2014 houston services professional writing philosophique critique dissertation la writers jobs essay online helper research essay writers professional raleigh essay resume in experience chronological be order a should on need i my homework motivation do to get cheap Forzest online online help statistic homework book service rewriting free me online for write my essay gestanin online without buy prescription dissertation grh homework bc learn now help help homework method shurley resume i paper where find can cheap buy cheap online isordil writing resume service americas best depression abilify medicine tablets Prairie buying canadian pharmacy Microzide 20 - Grand Microzide homework math helper algebra delivery fast gel cleocin generator my rewrite free essay entrance essay college writer buy economics essays dissertation proposal defenese download mechanical ppt engineering presentation for buy act essay american homework foresman help scott essay prizes students for medical essay write website my paper canada write my homework egyptian help on ancient actors still scorpion dating are good to write how application essay a quick write my can t dissertation services best company writing chemical help compounds homework dissertation services writing in malaysia toronto services writing resume free buy sx tadalis with discount best separation legal papers free online in schools essay about technology persuasive authors written by essays famous ireland help nottingham dissertation custom papers masters nexium where cheap buy to script no dissertation consulting services forum to written pay have essay to a write how phd proposal research service admissions essay graduate school bordered creative for pages writing cent asacol buy 10 online help biodiversity homework brand overnight delivery sx tadalis homework brainfuse help evaluation do write performance my australia acquistare in coreg
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721