Науково-технічний прогрес – шлях до вдосконалення чи відчуження? (за романом Р. Бредбері “451 градус за Фаренгейтом”)

Поділитися Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

У статті розкривається одна з основних проблем XX ст. – відчуження людей та втрата ними стійких моральних цінностей внаслідок стрімкого розвитку науково-технічного прогресу на прикладі роману Р. Бредбері «451 градус за Фаренгейтом».

Ключові слова: антиутопія, книга, науково-фантастичний роман, чужий, щастя

This article deals with one of the main problems of XX c. – the alienation of people and their loss of firm moral values due to the rapid development of science and technology on the example of R. Bradbury’s novel “Fahrenheit 451”.

Key words: a book, a science fiction novel, an alien, antiutopia, happiness

Актуальність дослідження зумовлена специфічною спрямованістю сучасних науково-фантастичних творів на розгляд образу Чужого як носія іншої цивілізації. Дане дослідження спрямоване на вивчення проблеми Чужого як соціальної нестабільності і комунікації.

Метою дослідження є охарактеризувати образ чужого у романі Р. Бредбері «451 градус за Фаренгейтом». Згідно даної мети потрібно виконати ряд завдань, а саме:

– охарактеризувати образ чужого у науково-фантастичній літературі;

– проаналізувати окремі проблеми роману, які розкривають образ чужого.

Письменники, які працюють у науково-фантастичному жанрі, протиставляючи головному герою видуманого персонажа – робота, прибульця чи машину, моделюють ситуацію зустрічі та комунікації людини з чужим. «Чужий» може бути не просто «іншим», а фігурувати у якості «антисвіту», хаосу та невизначеності. Причиною виникнення такого «антисвіту» є інтеріоризація буття «Я». «Чужий постає або як зворотна сторона раціональної активності Я, втілена у витісненому в підсвідоме негативному знанні про себе (К. Юнг, Л. Салліван), або як зовнішній просторовий суб’єкт, що відштовхує і зачаровує одночасно (Б. Вальденфельс), або як невід’ємна даність внутрішнього процесу відчуження, що має місце в усі культурно-історичні епохи (Ю. Крістєва)» [1, 85].

Б. Вальденфельс виділяє три аспекти відмежування свого від чужого – це місце, володіння та рід, які можуть варіювати самостійно. «Чуже місця» – це те, що відбувається поза своєю цариною, під «чужим володіння» розуміють те, що належить іншому, а «чуже роду» – це те, що вважається чужорідним, а саме іншого походження [2, 15].
У науковій фантастиці, на відміну від інших літературних жанрів, описується зустріч людини з об’єктивним іншим – з тваринами, інопланетянами, «примітивними» людьми та несвідомим. Якщо розглядати комунікацію з чужими, позаземними цивілізаціями, письменники XX ст. найчастіше описували шляхи подолання одностороннього характеру такого контакту. Але таким самим пошуком займалися й науковці різних країн, створюючи різні організації, які мали на меті встановлення контакту з Чужими. Найбільш популярним з таких проектів є SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) [4, 258].

Зустріч з Чужим чи Невідомим – це одна з головних тем науково-фантастичної літератури XX ст. Чужим може бути абсолютно все – від примітивної істоти до цілого світу [3, 10]. Багато фантастів сприймали комунікацію з Чужим саме як комунікацію з істотами іншого походження, жителями з інших планет. Проте для будь-якої людини Чуже – це насамперед щось несвідоме та невідоме, тому не тільки інша істота, планета чи цивілізація можуть виявитися чужими, а й модернізоване населення Землі, яке стає абсолютно невідомим для героя науково-фантастичного твору після певної зміни у його оточенні чи свідомості.

Особливо часто відчуження героя від світу, у якому він живе, описується в антиутопіях. Але головний герой такого твору, розуміючи «іншість» світу, також стає Чужим для його мешканців і цілої системи усталених норм і принципів. Найчастіше така реакція людини у науково-фантастичному романі відбувається після певної зміни, яка вважалася необхідною для покращення життя цілого людства, а привела до погіршення. Усе це відбувається за участю новітніх, досі нікому незнаних технологій і таким чином підкреслює нестерпність такого буття для героя.

Зміна – це теж щось невідоме, щось чуже, до чого звикають не всі. Саме таким засобом оперують фантасти, створюючи антиутопію. Вони намагаються розвіяти марні надії та сподівання на ідеальне життя та суспільство, довести, що науково-технічний прогрес не завжди призводить до покращення, а іноді навпаки – до погіршення. Головною рисою постмодерної антиутопії став відхід від науково-технократичних концепцій і їхня заміна концепціями зміни людської природи [5, 51]. В антиутопії створюється філософська напруга між страхом буденного життя і карнавальними елементами, які пронизують всю повсякденність. Саме тоді герой повинен робити вибір між звичним «штучним» світом, в якому він живе та відважним кроком на зустріч зміні, яка необхідна для того, щоб повернути звичне буденне життя. Але ця зміна розцінюється як бунт проти усталеної системи, а отже призводить до перетворення героя на Чужого.

Ч. Пірс вважає, що немає іншого виду комунікації, а наше спілкування з Чужим відбувається за допомогою знаків, що є істотами з внутрішнього та зовнішнього простору. Він також зазначає, що комунікація – це біхевіористичне поняття і така комунікація є «дзеркальною сутністю людини» [4, 270]. Прагнення відновити звичне середовище, змінити світ на краще – це все підсвідомі відчуття героя, що з світом, у якому він живе щось не так. Тому ця комунікація з Чужим відображає певним чином його сутність, його віру в те, що його дії є правильними, хоча ніхто його не підтримує.

У своєму «романі-повчанні» «451 градус за Фаренгейтом» Р. Бредбері висвітлив широкий спектр питань морально-етичного характеру, які залишились актуальними і сьогодні. На перший погляд суспільство досягло значного прогресу – люди мають здатність пересуватися на автомобілях на великих швидкостях, будинки зроблені з негорючих речовин, а вдома на кожного чекають цілі телевізійні стіни, які допомагають розважатися і не сумувати. Головний герой роману Гай Монтеґ теж задоволений – йому подобається його робота пожежника, яка полягає в тому, щоб знаходити та спалювати книги, які мають занадто сильне смислове навантаження. Роман починається з таких рядків: «Так приємно було дивитись, як вогонь поглинає речі, як вони чорніють і змінюються» [8, 3]. Та не для всіх людей цей світ здається таким прекрасним і захоплюючим. Дехто досі пам’ятає як жилося тоді, коли «пожежники існували для того, щоб гасити вогонь» [8, 5], любить гуляти вночі, їздити на маленький швидкості, щоб роздивитися краєвид, прогулюватися вечорами, проводити вечори у теплому сімейному колі і навіть зберігає заборонені книги. Згодом і пожежник Монтеґ починає сумніватися у правильності своїх дій. Р. Бредбері зобразив його як чоловіка, який попри усталеним нормам зміг побачити приховані недоліки суспільства, у якому жив та вчинків, які робив.

У романі «451 градус за Фаренгейтом» причина зміни у житті суспільства пояснюється еволюцією людини та поступовою зміною часу і потреб. Таке пояснення звучить з вуст брандмейстера Бітті: «Життя коротке, отож треба перш за все працювати, а після роботи — розважатися досхочу. І навіщо навчатися чогось іншого, крім уміння натискувати на кнопки, вмикати перемикачі, загвинчувати гайки і припасовувати болти?» [8, 30].

Такі «зміни на краще» призвели до відчуження обох героїв, адже світ, який був для них домом став абсолютно чужим. Вони стикнулися з чимось невідомим не на іншій планеті, а саме на Землі, яка попри всі надії і зусилля не стала ідилією. Монтеґ сам був частиною всепоглинаючої системи, адже саме він багато років знищував безцінні екземпляри книг. А найстрашнішим було те, що над ним не було того, хто примушував його це робити (навіть брандмейстер Бітті був просто виконуючим обов’язки головного), Монтеґу просто приносило задоволення спалювати і насолоджуватися спогляданням своєї праці. Тільки після зустрічі з 17-річною Кларисою МакКленан головний герой роману починає сумніватися у правильності власних вчинків.

Одною з провідних тем науково-фантастичного роману Р. Бредбері «451градус за Фаренгейтом» вважається цінність грамотності, книг та читання в цілому у маскультурі [9, 186]. Адже у даному творі розповідається про суспільство, у якому книги, які мають глибоке смислове навантаження, спалюють пожежні. Люди, які захищають такі книги стають ворогами усього суспільства, тому що їхнє зберігання вважається злочином. Люди можуть дізнатися новини чи якусь інформацію тільки за допомогою так званих «телевізійних стін», де постійно транслюються примітивні шоу та розповіді, або через приймачі «мушлі», за допомогою яких можна почути ті ж самі безглузді історії що й від телевізійних «родичів». Пішохідні прогулянки та розмови у сімейному колі стають також чимось диким та неприроднім, а усі, хто це робить – автоматично сприймаються як диваки та божевільні. Не таким ми уявляємо ідеальний світ у майбутньому, чи не так?

Сам Р. Бредбері коментує свій роман так: «451 градус за Фаренгейтом» повинен був стати попередженням, а не передбаченням. Але наше суспільство надолужило це» [7, 67]. І. Шліонська вважає, що Р. Бредбері зобразив пряме протистояння між людиною і технікою, тому що він вважає, що «технізоване суспільство, яке складається з роз’єднаних людей, неминуче породжує тиранію, не залишаючи місця для людського самовираження» [6]. Американський фантаст зображує поступову «механізацію» суспільства, але у книзі тільки два символи цього процесу – механічний пес, який допомагає пожежникам виловлювати людей, які відійшли від системи, та модернізоване телебачення. Пес символізує тоталітарність та кару за непослух, а телебачення – людську байдужість [6]. Р. Бредбері намагається вказати суспільству перш за все на те, що людина дуже швидко деградує, використовуючи технічні засоби. Перш за все змінюється мислення та інтелектуальні можливості. А коли людина сліпа інтелектуально, то керувати нею стає дуже легко.

Р. Бредбері показав як можна змінити суспільство морально без будь-яких фізичних експериментів: «Усе це відбулося без будь-якого втручання зверху, без уряду. Це почалося не з вказівок, наказів чи цензури, ні! Технологія, масовість ужитку і тиск з боку отих дрібних угруповань — ось що, хвалити Бога, призвело до сучасного становища. Тепер завдяки їм ви завжди можете бути щасливим: читайте собі комікси, солоденькі любовні сповіді чи торговельно-рекламні видання» [8, 31]. Люди самі прийшли до висновку, що добре, а що погано, не захотівши перенапружувати свій мозок великою кількістю «непотрібної» інформації.

Р. Бредбері зображує людей, які здатні тверезо оцінювати ситуацію у світі і свідомо ідуть на відчуження. Головний герой ризикує і своїм життям, і своїми моральними принципами, тому що йому набридло почуватися чужим у світі. «451 градус за Фаренгейтом» закінчується тим, що Монтеґ знаходить поза містом групу людей, які розповідають йому, що вони зберігають усе прочитане у себе в голові і тому жоден пожежник не може знищити цього. Врешті решт саме ця групка людей вціліла після знищення міста і, мабуть, саме вони відбудують цей світ, створивши націю, яка буде піклуватися про дотримання і збереження моральних цінностей.

Ще на початку роману «451 градус за Фаренгейтом» Клариса задає запитання Монтеґу: «Ви щасливий?» Він сміється, тому що вважає це дурницею, але насправді задумується над цим: «Звісно, щасливий. А що вона собі думає? Що я нещасний? — запитував він у порожніх кімнат» [8, 6]. Таким простим запитанням 17-річна дівчина змінює спосіб мислення цього бездушного виконувача своїх обов’язків. Він починає задумуватися над відповіддю: «У нас є все, щоб вважати себе щасливими, але ми нещасні. Чогось бракує. Я шукав повсюди» [8, 43]. Це звучить як прокляття для нас – людей майбутнього, які покладаються лише на технології і не можуть зрозуміти, що вони нещасні.

Р. Бредбері у своєму науково-фантастичному романі «451 градус за Фаренгейтом» намагався показати, що не можна створити цілковиту утопію, навіть за такої простої причини, що вона буде створена людьми. А люди не здатні створити щось цілковито ідеальне з відсутністю недоліків та проколів. Навіть якщо таке суспільство буде створеним, то люди повинні остерігатися власних вчинків, адже саме наші погано продумані дії можуть призвести до цілковитого знищення Землі або перетворення її на «розважальне» пекло. Тому що суспільство, яке буде задумуватися лише про матеріальний достаток завжди залишиться чужим для мислячої людини.

Список використаної літератури

1. Більченко Є. Мотив чужого як чинник формування етнокультурної ідентичності українства / Є. Більченко // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Випуск 75 Серія: філософські науки. Другі кулішеві читання з філософії етнокультури. – Чернігів, 2010. – С. 84-88.

2. Вальденфельс Б. Топографія чужого: студії до феноменології Чужого. – К.: ППС – 2002, 2004. – 206 с.

3. Козьмин В. Программируемое будуще / В. Козьмин // Техника молодежи. – 1972. – №8. – С. 10-11.

4. Пітерс Дж. Слова на вітрі: історія та ідеї комунікації / Дж. Пітерс. – К.: Видавничий дім «КМ академія», 2004. – 302 с.

5. Романчук Л. Утопии и антиутопии: их прошлое и будуще / Л. Романчук // Порог. – 2003. – №2. – С. 49-53.

6. Шлионская И. «451 градус по Фаренгейту» как философская антиутопия. Конфликт человека и техники. Посттехнократическая утопия [Електронний ресурс] / И. Шлионская. – Режим доступу: http://raybradbury.ru/articles/shlionskaya_disser/part1/

7. Aggelis S. Conversations with Ray Bradbury / S. Aggelis // The Florida State University, 2003. – 240 p.

8. Bradbury R. Fahrenheit 451 / R. Bradbury. – New York: Random House Publishing Group, 1987. – 83 p.

9. Eller J. R., Touponce W. F. ray Bradbury: the life of fiction / J. R. Eller, W. F. Touponce // The Kent State University Press, 2004. – 558 p.

Поділитися Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

washington resume services dc professional in writing upload sites article live help writing online thesis paper nursing florida writing tampa services resume to introduction a an for how write essay re o 420 dating piya comprar cycrin building chute plan cattle work meaning dissertation term paper writing companies acheter du caverta ligne en paper writing service academic someone my write assignment to bestellen minipress students written by college paper online dating kamus kbsr fajar essay writing admission help for letter medical technologist cover example of help writing learning college application essay master thesis and dating 2g0 online essays completely custom my house essay dream hyde comparison mr jekyll help dr homework and buy writer resume for article model sara dating ziff alliance the homework biology review helpers faire civil comment droit dissertation en une american buy why essay speech disorder research paper service essay graduate virginia essay custom university admission help francisco hotline san homework for resume engineers pdf samples mechanical numerals roman help homework primary best nj federal resume writing services days 5 dissertation purchase a writing learning theory essay service thesis service typing dublin online essay free help american online zithromax laboratory research medical students topics for effect divorce essay children editing term services paper law marking service essay contract hire for writing master writing essay uk level custom dissertations written any good writing services will online generic cycrin name writing resume philadelphia services Somna-Ritz - 40 pharmacy Somna-Ritz canada mg Clarence-Rockland with help dissertation mba for admissions essay graduate papre write my ordering review system literature for dissertation help crossword doctoral usa buy in online zithromax essay of flies order in to lord chaos help java homework with writing copy cheap services free essay writer for dissertation introduction paper writing uk services media influence thesis body on statement for image scientific written essays orphanage and the vitamins minerals homework math 9th help grade guelph homework help library public help homework center libraries papers essay successful strategies writing for research objective custom writing resume job order presentation powerpoint admission write an how to steps essay 10 case studies somatoform disorder best requirements application college essay service writing blog cheap writer essay tool essay writers english uc help boulder essay a how application write for medical statement to personal school of types music essay buy overnight 1767 fly gold online term papers buying wrong help reddit essay free homework helper disorders and media eating essays the about do to pay someone your safe homework doctoral national improvement foundation grants science dissertation dating tokai series hard puncher l behaviour on literature buying review consumer caminetto pipes ebay dating for make school a to medical resume how purchase essays genetics for in eating essay outline disorders write college essays service thesis writing services paper christian sites canada reviews dating online news english paper hindu essay writers block help homework can homework to i pay can my pay someone do to i someone do my sun a in raisin the english money happiness essay cant buy for sale research papers argument for papers writing you services help english essay purchase intent of services to letter persuasive service military essay on house essay on mango street us writing wolverhampton services cv india playing game role dating services 2015 resume best writing essay buy nothing day homework help online of accounting accounting survey dictionary dissertation paper term cheap about rivals renaissance finance writing us cv service canada writing custom cheap paper uk tissue essays hsc world order homework help accounting of survey accounting online critical essay cheap darwin resume nt writing services dissertation stock markets global master thesis system control homework chat help online free essay order online cheap pills Clovis - us company from Buspar prescription a mail without Buspar by writing help thesis masters with help advanced homework physical science college assignment service writing hiring to letter examples manager cover a good admissions college scholarship writing essay 4 and free pdf by anderson download thesis writing assignment where sunday cheap papers get to school civics high advanced help homework Miami prescription american hour Gardens Amoxil without express Amoxil - 36 homework help adhd services kamloops writing resume the essays help pa allentown services writing resume phd thesis pietro gambardella sites buy essays to best sand name beach write in my essay plagiarism buy without custom cup paper with help homework online math Urso Urso Hialeah insurance price where - without to buy writing service a admission essay winning college i write can how my biography exam online free papers 11 buy law essay a uk rockit needed no 247 prescription ministry homework education of help to plan let buy business free help homework biographies help management accounting assignment homework fractions to greatest help least ordering from a research hire writer paper resume angeles writing los services ca term eating paper disorders denver writing colorado services resume heading admissions proper an for essay engineering writing service assignment my write free resume for for build resume for my free me for 10 Huntsville - for Zo-20 cheap Zo-20 sale mg cheap workshop scientific research writing paper college homework help scotiabank writer business plan term order paper with letter for cover experience receptionist medical coupon my write paper service essay children for custom no free - shipping prescription without Paxil get discount online Stamford membership Paxil allegra shipping express services uk creative writing application service college essay harvard cover for manager merchandise letter position school sample resume medical for application help essay rhetorical analysis writing salt world a help history homework essay pro writing service reviews action plan sample call center services veterans writing resume customer writing my do can't homework online buy thesis bachelor natamycin allergy food best resume federal services online writing purchase how proposals research to best services writing resume professional australia with wording a help sentence chicago writers in business plan dissertation cefpi research genetic disorders paper essay academic writing cheap editing book weight buy 2077 gain pills nxpl