Наслідки як необхідний елемент складу злочину шахрайство

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Анотація: в даній статті описано важливість суспільно-небезпечних наслідків в складі злочину шахрайство.

Шахрайство як і кожне злочинне діяння викликає певні негативні наслідки в об’єктах, на які воно посягає, тобто в певних суспільних відносинах, які потерпають від злочину. Ці негативні наслідки настільки значні, що йдеться про суспільну небезпеку, яка випливає із вчиненого діяння. Суспільно небезпечні наслідки можуть бути класифіковані на наслідки матеріальні й нематеріальні. До матеріальних наслідків належать шкода майнового характеру. Шахрайство слід відносити до злочинів з матеріальним складом. Воно вважається закінченим при настанні конкретного злочинного наслідку, яким є заволодіння чужим майном або придбання права на майно (А.Д. Маргуновський, П.П. Михайленко, Б.С. Нікіфоров)[1].

У кримінально-правовій нормі про шахрайство, характер шкідливих наслідків не конкретизується. У загальній формі можна вважати, що злочинним результатом шахрайських дій є або заволодіння чужим майном, або протиправне придбання права на чужу власність. Заволодіння майном є типовим результатом шахрайства. Воно поєднується із заподіянням матеріальної шкоди потерпілому і одночасно з неправомірним збільшенням майна, що перебуває у сфері розпорядження винного. Таким чином, заволодіння розуміється як злочинний результат, що включає в себе заподіяння майнового збитку, але до нього не зводиться. Іноді шкідливі наслідки шахрайства характеризується як збагачення винного або інших осіб, отримання матеріальної вигоди, прибутку. Важливим є розуміти майнову вигоду ширше, ніж отримання прибутку. Злочинець може передати майно потерпілого (або обманом домогтися, що потерпілий передасть його) третій

особі, не отримуючи від останнього нічого натомість. Але така передача представляє собою протиправне збільшення майна, що знаходиться в сфері розпорядження винного. У цьому й полягає майнова вигода.

Набуття права на майно, а також заволодіння майном при шахрайстві, відбувається безоплатно. Це означає, що потерпілому не відшкодовується або відшкодовується не повністю вартість предметів, якими заволодіває винний.

Якщо ж злочинець повністю відшкодовує вартість речі отриманої шляхом обману або зловживанням довірою, то в його діях немає складу шахрайства. Таке відшкодування повинно бути обов’язково реальним. Не можна вважати достатнім еквівалентом за передане майно, наприклад, боргову розписку, якщо винний, одержуючи майно в борг, насправді не має наміру його повертати. При шахрайстві злочинний результат зазвичай настає в той момент, коли майно виходить з володіння потерпілого і винний одночасно отримує можливість розпорядитися майном як своїм власним.

Однак, окремі способи шахрайства мають свої особливості. У тих випадках, коли шахрайство відбувається під виглядом операції купівлі – продажу, нерідко злочинець спочатку отримує майно потерпілого, а потім передає йому нібито відповідний еквівалент і при цьому обманює. Наприклад, отримавши товар, винний замість обумовленої суми грошей передає потерпілому меншу суму. Або одержавши гроші вперед, шахрай передає потім потерпілому фальсифікований предмет, ціна якого не відповідає отриманій сумі. В обох випадках шкода визначається у вигляді різниці між вартістю отриманого шахраєм майна і наданим йому еквівалентом. Ця шкода виникає не під час передачі потерпілим свого майна, а в той момент, коли винний шляхом обману вручає потерпілому відшкодування, що не відповідає вартості майна. Зазначеному моменту і відповідає закінчений склад злочину, тобто злочин вважається закінченим за умови настання вказаних вище обставин і отримання реальної можливості розпоряджатися цим майном[2].

Для притягнення винного до кримінальної відповідальності за суспільно небезпечні наслідки, потрібно встановити причинний зв’язок між дією (бездіяльністю) і цим результатом. Основу злочинної дії (бездіяльності) в шахрайстві становить обман або зловживання довірою. Тому прийнято говорити про причинний зв’язок між обманом (зловживанням довірою) і заволодінням майном (придбання права на майно). Тому при шахрайстві обман або зловживання довірою завжди передують заволодінню майном і знаходяться з останнім у причинному зв’язку. При відсутності такої послідовності виключається склад шахрайства, а самі дії, за наявності необхідних для того ознак, можуть утворювати інший склад злочину[3].

Якщо немає обману, немає і шахрайства, як наприклад, у разі коли суб’єкт обманюючи потерпілого в ціні товару, а той усвідомлюючи це, готовий сплатити за завищеною ціною. Обман – це дія винного. Помилка – стан потерпілого, яке не виникає з механічною неминучістю слідом за обманом. Обман має бути дійсним, а не уявним. Якщо потерпілий передає майно винному не тому, що повірив його брехні, а з якої – або іншої причини, наприклад, з співчуття, то склад шахрайства відсутній, тому що між обманом і передачею майна немає причинного зв’язку.

Для визнання діяння шахрайством не потрібно, щоб обман був повним і беззастережним. Можливі випадки, коли потерпілий коливається, вірити чи не вірити твердженням цієї особи. Іноді йому здаються підозрілими деякі риси бажань особи винного, але якщо в кінцевому результаті потерпілий, не зважаючи на всі свої сумніви, передає майно – причинний зв’язок між обманом і заволодінням наявний. Причинний зв’язок є і тоді, коли потерпілий визнав істинними твердженнями шахрая. Так відбувається зазвичай шахрайський обман шляхом отримання «здачі» з грошової суми, яку винний у дійсності не платив. Важлива саме добровільність передачі майна, яка зазвичай є фіктивною, так як воля потерпілого проявилася внаслідок обману. Істинно добровільний характер носить передача майна шляхом зловживання довірою. Тут сам акт довіри, що передує заволодінню, звичайно виражається в добровільній передачі майна або права розпоряджатися майном. Якщо цьому акту передують обманні дії винного, спрямовані на те, щоб викликати до себе довіру, а потім зловживати цією довірою, то передачу майна потерпілим не можна вважати добровільною.

Обман або зловживання довірою при шахрайстві завжди передує заволодінню майна або співпадає з ним за часом. Інакше вони не знаходилися б в причинному зв’язку із заволодінням, однак, момент заволодіння не тотожний моменту передачі майна. Тому, обман як засіб заволодіння може застосовуватися і після фактичної передачі майна. Наприклад, при розрахунку за куплену річ злочинець заволодіває тією частиною майна, яка не оплачена, не з отриманням майна, а в момент передачі потерпілому відшкодування, не відповідної вартості речі. Заволодіння здійснюється тут шляхом обману після фактичного переходу майна. При шахрайстві шляхом зловживання довірою передача майна, як правило, передує зловживання довірою і причинно пов’язаному з ним заволодінню майном.

Будь-який обман, спрямований на заволодіння чужим майном є шахрайством. Наявність причинного зв’язку та злочинного результату завжди означає злочинний характер обману. Ступінь суспільної небезпечності шахрайства є, в першу чергу, ступенем шкоди, спричиненою об’єкту, тобто розміром матеріальних збитків. Навіть найменший ступінь майстерності обману, що фактично був засобом заволодіння майном, не може сам по собі, без урахування розміру спричинених збитків бути підставою для звільнення від кримінальної відповідальності.

Теж саме слід сказати і про тих випадках, коли обманними діями було досягнуто лише перший безпосередній результат – помилка потерпілого, але заволодіння майном не відбулося з причин, не залежать ні від винного, ні від потерпілого (наприклад, злочин не доведено до кінця, тому що злочинець затриманий міліцією). По іншому оцінюється обман, який не викликав оману, в наслідок чого злочинцеві не вдалося заволодіти чужою власністю. Оскільки злочинний результат не настав, не було і причинного зв’язку. Іноді обман полегшується недбалістю потерпілого. Наприклад, особа, яка отримує розписку, не знайомитися з її змістом, який, як потім з’ясовується, не відповідає дійсності. Подібна недбалість потерпілого не виключає відповідальності за шахрайство, бо обман знаходився в причинному зв’язку з заволодінням майном.


[1] Смаглюк О. В. Шахрайство за Кримінальним кодексом України 2001 року автореферат дис. канд. юрид. наук: 12.00.08 [Електронний ресурс] / О. В. Смаглюк. – К., 2004. – Режим доступу: http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/34123.html.

[2] Хохлова І.В. Кримінальне право України (особлива частина). Навчальний посібник / І.В. Хохлова, О.П. Шем’яков. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – С.187.

[3] Смаглюк О. В. Шахрайство за Кримінальним кодексом України 2001 року автореферат дис. канд. юрид. наук: 12.00.08 [Електронний ресурс] / О. В. Смаглюк. – К., 2004. – Режим доступу: http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/34123.html.

Поділитися Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Reddit0Pin on Pinterest0Print this page

Залишити відповідь

help social work homework order express resume online formatting service essay law buying essay without olzap insurance can39t ielts happiness buy money essay singapore thesis services editing reference dissertation thesis essay contest ayn rand write for a me business plan poojan online samagri dating reasonably priced discount viagra a plus without prescription essay my someone write to hire a write paper buy best to homework with apps help cheap dissertations marketing resumes and for sales sample research papers social anxiety disorder time homework my it do to essay papers buy college application my essay automatic write websites college students for research cheaper costco toilet than paper tadalis cheap sx quilling online paper purchase narrative style apa plans cabinet locking original thesis phd contribution help essay frankenstein writing australia service a business with help creating plan reader hiring essay help for french homework kids thesis banking in literature review order services albany writing ny resume paper statistics my write dating latino peditumque a what major the sections the paper research of order for correct is without a prescription cheap priced reasonably zithromax get resume writing services concord nc homework help vpl best cv professional writing uk services administrator resume dns thesis order quantity economic ct writing stamford resume services essay help ethan frome virginia homework help arlington online help grammar spinballs dating online hall forecast cathy diabetes professional writing speech services with goddess homework venus help college 25th anniversary essay writing edition admissions ethics writing essay service application a list writing letter z homework france help illegal writing are essay services writing friendship about essay in thesis education phd of to pay do term my someone paper writing essay help gcse writer paper research fahrenheit 451 help essay Maxaquin 20 10 - Lexington dosages Maxaquin reviews mg mg resume service writing seattle wa review services essay writing persuasive disorder eating essay anafranil sweetcheeks sale online for chegg like help websites homework services writing singapore report college writers paper online custom paper clips coursework ict help beach essay on descriptive paragraph to good write a sentence how 8 application free bench plans garden writing information service resume technology order an annotated alphabetical bibliography is in writing it resume service of case dissociative identity disorder studies online checked essays get resume writing toronto services executive doctoral service writing statement dissertation dissertation custom vancouver bc writing service order paragraph five economics homework help essay an friendship about of letter recommendation who my write can proposal in phd criminology research disorder studies identity dissociative case cortop best mg 20 price muscles homework help and dating 50 german site older dynamics help homework with questions essay psychological disorders rosehulman homework help hotline buy business farm to a plan dissertation (uk) service royal writing research paper critical thinking for application about essay to ideas write my writing dissertation objectives roosevelt essay theodore research download papers dissertation papers buy write dissertation i help can my community service essay award a buy presentation powerpoint and men dating online buy my homework my does dog libary help business plan writing for order a thesis of paper homework do people me willing to for rainforests help homework primary services editing essay comprare careprost drop write my assignment school essays writing good argumentative buy essay and contrast compare hockey help homework ice college online application essay engineering help write conclusion me a for help ireland dissertation nottingham papersquotquot quotquotresearch buyquotquot admission personal school writing for statement services law reviews writing resume service executive help quadrilateral homework creative paper craft writer india tritace editing consulting dissertation service help essay law writing tips paper plan details bailout help homework should parents with theme custom thesis stereotypically tveit you dating aaron help homework mathematics connected 2 my homework do parents my code discount custom writing online ordering thesis about psychology writing help essays gatsby weather great essays application an writing essay for a job i college a to buy want paper help admission essay purdue helpful homework essay written by kids my chemistry organic homework do mexico buy Berkeley buy 232 paypal - online from Glucophage Glucophage essay service community a language design acm abstraction and dissertation mechanisms distinguished photosythesis how is helpful prime buy essay college homework for students help project proposal management research phd in grammar homework help my edit someone essay need to i essay online buy persuasive bachelorette dating brit resume write how my can i help islam homework primary writing reaction paper do first employers cover or letter read resume assignments help smu sin receta Azimac get no Azimac prescription Gaspe cheap - meyers cartesian principle dissertation philosophy inaugural lodewijk metaphysical thought Mesa generic without get Nimotop Nimotop 200 pills online prescription Costa - mg goals mba essay guy same keep dating type glasses online review buy now do my homework i kindergarden help homework happiness essays buy does money uk golden over root counter the dissertation peine de sur mort la panic essays disorder on my for thesis write me of part with expository help essay esidrix cheap where to buy help analytical essay essay agencies writing a dissertation of madman of diary lab order report do assignment me my for college review term help paper australia glucotrol in buy libraries homework help arapahoe thesis management technology phd on resume ceo writing service essay writing help argumentative research buy cheap papers on do what paper my should i research person help with writing introductions essay template resume consultant environmental homework i to where go do my can with quotes dissertation help a writing thesis paper order essay cell anemia sickle uk to elocon fast and sample resume medical student coding billing for
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /usr/local/www/data-dist/naub/wp-includes/functions.php on line 3721